PANKO h Üité" Vóór alles: goede vrienden m **4 0 o mmzmm HET GESLACHT KIKKERT. BINNENLAND Wereldnieuws Texelsche Bericht* 5 KEG's T.T.T. tabletten, even als Thee een bladdrank. 'nNATUURPRODUCTI Prlj» 20 ct. per zakje a 12 tabletten voor 100 koppen j|^[h heerlijke theel Gebrand als échte koffie!^ Dezelfde speciale brandwtjxe. die Douwe Egberts koffie zijo speciale pit en geur gaf. past Douwe Egberts thans toe voor zijn F AM A Kofficsurrogaat. Van daar, dat Fama het koffie-loozc tijdperk too goed overbrugt 1 IK ZAG zegt Mina Bakgraag, hoe n Moe der van een gróót gezin voor 'n fornuii panne koeken stond te bakken. Dat doet ze vaker, want pannekoeken staan in de maag, en ze spaart melk en eieren, bespaart boter! Met Pankol 'n Peja product /sS? zoo als ping OP PONG UJK1 zoo lijkt cure OP ECH1E KOffIE Elite Koffiesurrogaat geen gewóón surrogaa 't js een héél fijne e geurige imitatie van glanzend-bruine koffie boopen. Met het arom; van pure moccaU moe Uw winkelier toch eeni vragen om KOFFIESURROGAAT Egbert Scheepmaker ALKMAAR ri DOOR HET VOLK VOOR HET VOLK. De Nederlandsche Volksdienst doet meer en meer van zich hooren en de waardeering van het Nederlandsche volk neemt gaandeweg toe. Het aantal hulp posten voor Moeder en Kind is nu reeds tot 20 gestegen Alleen reeds in Ensche dé maken meer dan 1000 kinderen van de door de Volksdienst georganiseerde schoolvoeding gebruik. De Volksdienst groeit. Help mede, die groei te bevorde ren! HKHIIHI VOOR DL VROUW. nwa NUTTIGE WENKEN. Traplooper gaat langer mee, wanneer u cr een paar lagen courantenpapier on der legt. Aardappelkoek is lichter te verteren, wanneer aan het deeg wat bakpoeder wordt toegevoegd. RECEPTEN. Pannekoeken. 120 gr. bloem, 75 gr. ha vermout, 3V2' dl. taptemelk, gist. zout, wat vet of boter om te bakken. De haver mout plm. 1 uur met 1 dl. melk in de week zetten. De gist aanmengen met wat lauwe melk. Van bloem, gist, melk, zout en de geweekte havermout een glad be slag maken. Het beslag dicht gedekt op ^en matig warme plaats, op z'n minst 1 uur laten rijzen. Hiervan in weinig vet pannekoeken bakken. OVER DE VROUW Eert de vrouwen. Zij vlechten en we ven hemelsche rozen door het aardsche leven. (Fnedrich von Schiller, 1759-1805^ Te Erica (Dr.) werden eeen sleutelgraf en een steengraf blootgelegd. Ook werd een fraaie urn gevonden. Met restauratie van de Geertekerk te Utrecht zal voorloopig f 20.000 gemoeid zijn. De West-Frieze Styk schreef een prijsvraag uit voor een schets in West- Friesch. (ook Texelsch) dialect. Vrij onderwerp. In te zenden •voor 3 April: Buurt 128, B^emster. De 15-jarige danseres Anika, een kind nog, is in het „Gulden Vlies" te Alkmaar opgetreden. Het is een wonder van een middag geworden, schreef het Dagbl. v. N.-Holl. (Alkmaar), Anika heeft betoo- 'verd, verrukt en ontroerd. Op kunstzin nige en gevoelvolle wijze heeft Henny Hulshof haar begeleid. GEBRUIKEN VAN WELEER. Schoonheidspleistertjes. IV. Vorige week schreef Mr. Van Eijk.-hoe de Fransche geestelijke La Chaise de strijd tegen de afschuwelijke „schoon heidspleistertjes" aanbond. In ons land was het Ds. Hondius, die er zijn stem te gen verhief- Zondigen zoodanige vrouws personen niet, zoo preekte hij, die, lid maten zijnde, nochtans haai* aangezicht tot sieraad beplakken met Sllerlei „mou- ches" of zwarte pleistertjes alsof haar kinnebakken met vuile rochebellen be- spogen waren. Men kan hierop toepassen Matth. 6, vers 10. „Zij mismaken haar aangezichten opdat zij door de menschen gezien worden". In plaats van het aan gezicht te versieren doen ze niet anders dan het leelijk bekladden. Ja, indien ze met dergelijke vlekken in het aangezicht geboren waren, zouden zij wel veel geld willen geven om ze, ware het mogelijk, te verdrijven. Dat komt niet overeen met "2 Cor. 11:3, vers 3. (Dr. G D. J Schotel in ..De Oude Tijd", II, blz. 109.) MliUHIlHI RECENSIES. IIIIIIIIIIIIIIIIH „Signaal". Het nieuwe, ons ter recen sie gezonden Europeesche tijdschrift Sig naal. 2-1944. heeft een omvang van 48 blz. en onderscheidt 'zich o.m. opnieuw door in vier kleuren uitgevoerde illustra ties, ditmaal van erkende kunstwerken. Ze sluiten aan bij een uitvoerig artikel, dat in klare bewoordingen uiteenzet, dat Duitschland niet voor zichzelf alleen, maar voor geheel Europa strij'dt. Wat En geland op Leros verloor wordt in een op suggestieve wijze met foto's en teeke- ningen verlucht artikel duidelijk ge maakt. Red. VERVOLGVERHAAL. DOOR EMMA HOOGWERF J5.)Ik vind het geen prettig idee, dat 11 in uw eigen onderhoud zoudt moe ten voorzien. En dan moet u rekening houden met de familie Delius. Ik heb een vriendin, die u heel graag bij zich zou hebben, tot uw verloofde terug komt Neen, ik wil niet langer aangewezen zijn op liefdadigheid! En dat moet ik u nog even zeggen: misschien dat ik in het geheel met trouw met de heer Delius. Zoo? Maar mijn vriendin het is eigenlijk nog een ver familielid van mij zou een heel andere-gastvrouw zijn, dan mevrouw Delius. Neen, jk wil nu toch in mijn eigen onderhoud, voorzien en ik dacht dat u mij daar misschien bij wilde helpen. Ik zou graag aan het tooneel gaan. i Aan het tooneel? Hoe komt u daar zoo Dij? Omdat ik geen aangenamer wijze van geld verdienen weet! En je kunt er zoovéél verdienen, niet waar? Ik heb wel KUNST EN KULTUUR. Nu iets over de afstamming van de Eg- monds en de privilegiën. Zoo ik reeds schreef, was Albert Kic- ':ert geb. 1635, driemaal gehuwd. Zijn 2e vrouw, was Meinoutje Semeyns. De bet-overgrootvader van Meinoutje was Simon Semeyns, alias de oude Semeyns. Hij werd te Enkhuizen geboren vóór 1514 en overleed aldaar tusschen 1581 en 1588. Hij huwde vóór 1532 met Rijkele. dochter van de Grootschipper Fredcrik Simonz. Swaert, alias Rijke Freeck Simonz. Simon Semeyns was te Enkhuizen een voornaam koopman. Door de tijdsom standigheden weréf hem wisseling van fortuin niet bespaard, doch ten tijde van Alva wordt hij rijk geftoemd. Toen had hij in eigendom o.a. het huis de Blauwe we Pynas, vier zoutketen, verscheidene Scheepstimmerwerven, touwbanen en reederijen. Het hervormde geloof toege daan en trouw aanhanger van Prins Willem I moest hij in 1568. bij banvon nis van Alva, gedurende vijf jaren met 43 andere personen, uit Enkhuizen en omstreken voor eigen lijfsbehoud de vlucht nemen naar Norden bij Emden in Duitschland. Hij was de eerste, die de andere bannelingen aanspoorde, vóór de omwenteling naar Enkhuizen terug te keeren. Zijn zoutkeeten dienden nu en dan tot het houden van geheime predica- tiën. Boeken over het nieuwe geloof, in de Spaanscche taal, deed hij .naar Span je overbrengen. Als hoofd* der familie schonk hij f 16000 in geld aan Prins Wil lem I, toen deze, in 1572, als vluchteling, in berooide toestand te Erfhuizen aan landde en in 1577 f 24000 in obligatiën (van het geleende in de geheime collec ten). Ter erkenning dezer groote verdien sten. welke niet alleen bestonden in hef geven van geld, maar ook door zelf aan de krijgsbedrijven deel te nemen tot be vordering van de omwenteling en door het uitrusten, op eigen kosten, van oor logsschepen. hebben zij'van de Prins op 26 Oct, 1577 hét privilegie ontvangen, waarbij zij en hun nakomelingen tot alle ambten, die zij, bekwaam zijnde, moch ten begeeren, boven allen zouden gepre fereerd zijn. Amsterdam. W. N. KIKKERT. eens gelezen van Sarah Bernhardt en Eleonora Duce! Ja zeker; die maakten een aardig sommetje. Natuurlijk: in den beginne verdién ik nog maar weinig; maar ik zal héél hard werken, om vooruit te komen! Ge lukkig heb ik een goed geheugen en dat is een eerste vereischte, nietwaar? Ja. dat is in ieder geval een goed ding. En de menschen zeggen, dat u heel wat uit te staan heeft met het tooneel; dus dacht ik, dat u er mij misschien wel bij helpen kon- om daar een baantje te vinden? Ja, dat zal ook wel gaan, maar ik moet er eerst eens over denken! Het is jammer, dat ik je als berijdster van paarden, geen baantje kan bezorgen. Nu, in een manége zou ik ze best kunnen leeren rijden. Alleen vrees ik, dat ik niet genoeg geduld zou hebben met degenen, die niet durfden. Maar als u wist, hoe vreeselijk het was bij de De- liussen, dan zoudt u begrijpen, dat ik nog liever ergens als hulp in de huishouding dienst deed, dan daar te blijven Zou je graag hier bij een vast ge zelschap aan het tooneel gaan, of bij een reizend gezelschap? Daar heb ik eigenlijk nog niet over gedacht. Maar een reizend gezelschap zou misschien nog wél zoo prettig zijn! Dan zag ik nog eens meer plaatsen! Ecu landbouwer in Gelderland hield 56 kippen, hoewel hij vergunning had voor 15; hij karnde frauduleus boter in een waschmachine, waarin daags te voren de vuile wasch was behandeld; hij bleek 900 kg. graan verstopt te hebben, liet rogge clandestien malen en leverde te kort melk. De tuchtrechter zal hem aan het verstand brengen, dat men niet straffe loos de voedselvoorziening in gevaar brengt Postbode H. te IJmuiden, 56 j., werd door een wielrijder tegen de grond ge worpen en daarop door een auto zoo ern stig aangereden, dat hij aan de geVblgen is overleden. Onderhoud en beheer van Afsluitdijk en proefpolder Andijk berusten nu bij Hoogheemraadschap Holl. Noorderkwar tier. Een 3-jarig meisje te Giessendam liet haar zusje van 8 mnd. azijnextract drin ken, aan de gevolgen waarvan het kind is overleden. De Luchtvaart Jeugdstorm hield weer een vliegdag op de hei bij Hilversum. Twee modellen verdwenen na resp. 6 en 11 min. uit het zicht en zijn nog zoek. Een derde kon 5,5 mnt. worden gevolgd; bet werd op een dak in de stad terugge vonden. Beemstcr's burgemeester wilde een be wakingsdienst tegen het stelen van vee uit de weide oprichten, maar slaagde daarin, bij gebrek aan medewerkers, niet. (Dagbl. N.H., Alkmaar). De Stille Omgang wordt gehouden op 19 Maart. De intentie is: Moge door de voorspraak van de Moeder Gods, Maria, de weldaad van de Vrede worden ver kregen. Onder vallend gesteente werd in staats mijn Wilhelmina een arbeider gedood. Boerderij J. Beines te St.-Anna Paro chie is door onbekende oorzaak afge brand. Het vee alleen kon worden gered. RECHTSZAKEN 18 maanden weid gevorderd tegen een Zwollenaar, die f 22340 ten nadeele van Winterhulp verduisterde. Zes mnd. werd gevorderd tegen twee distributieambtenaren te Haarlem, die o.a. bonnen verduisterden Een 33-j. postbode te Rijswijk, die zich aan brieven vergreep, kreeg 10 mnd. met aftrek van preventief. Achttien vrouwen, die geslachtsziek waren, maar zich weigerden te laten be handelen, kregen te Arnhem 2-3 mnd. gevangenis. Tegen een 61-j. assistent PTT met 38 dienstjaren werd te Groningen wegens het stelen van een pak met twee brooden 10 mnd gevorderd. Een stoker en een machinist der Spoorwegen, beiden 50 j., moesten we gens diefstal van vrachtgoed terechtstaan De een kreeg 18 mnd., de ander 2 jaar. De 43-j. Amstelveensche garagehouder die zijn vrouw met" arsenicum vergiftig de, omdat hij omgang had met haar zus ter, kreeg 15 jaar. In hooger Beroep eveneens. Verdediger vroeg vrijspraak, omdat vergiftiging niet onomstootelijk is bewezen. Goed. Dan zal ik moeite doen bij een reizend gezelschap. Maar allereerst zal ik zorgen, dat je wat te soupeeren krijgt, want je diner is er zeker bij ingeschoten! Ze stapten nu even uit aan een klein restaurant en baron Van Merwesteyn soupeerde mee en genoot van de leven digheid, waarmee zij alles waarnam in rfleze haar totaal nieuwe omgeving. Daarna reden ze terug naar hotel „Boschkant" en hij beloofde Catherina, dat hij haar de volgende morgen méér zou laten weten. De ongewone drukte van het verkeer, daar dichtbij het station, maakte, dat Ca therina die nacht al heel weinig sliep. Vandaar, dat ze zich nog ellendig moe voelde, toen ze de volgende morgen op stond. Ze was blij dat baron Van Mer- weste^h opbelde, dat hij die middag ko men zou Hij verscheen tegen vier uur en was nu zeer verzorgd gekleed. Wel, wat hebt u voor nieuws? vroeg Catherina, popelend van ongeduld. Dat we samen een rit moeten ma ken. De taxi staat vóór. Maar heeft u nog mets gehoortf van een mogelijk- baantje voor mij? Ja, dat geloof ik wel. De directeur van het gezelschap „De Ster" is op het oogenblik op tournée en heeft een ka mermeisje noodig. —Een kamermeisje? herhaalde Cathe rina. Maar ik wilde actrice zijn. AUSTRALIË. Ook in N.-Zeeland gaat vleesch bin nenkort op de bon. JOEGO-SLAVIE. In Banaat zijn de joodsche zaken in vele gevallen aan oorlogsinvaliden en na gelaten betrekkingen van gesneuvelden overgedragen. PALESTINA. In het regeeringsgebouw te Jerusa lem zijn 7 bommen ontploft. Aanslag we gens de Britsch-joodsche plannen inzake Jerusalem? FRANKRIJK. De Fransche politie is opgedragen tegen de wanorde, welke in het land heerscht, krachtiger op te treden. ZWITSERLAND. Sneeuwstormen en lawines teisteren Wallis. Een straatweg werd door een 40 m. hooge sneeuwberg versperd. De be woners van het Morclesdal zaten 2 dagen in doodsangst. DUITSCHLAND Voor buitenlandsche arbeiders in Duitschland zullen 250 speciale café's worden geopend. Berlijn herhaalt, dat ook de zware aanvallen, dé laatste dagen op Londen uitgevoerd, niets met de aangekondigde „vergelding" hebben uit te staan. ITALIË. 'In Turijn traden 50 fase. vrouwen tot de hulpdienst der grensmilitie toe. 120 stelden zich voor de defensie beschik baar. 0 Al 2 maanden heerscht in Napels vlektyphus. Sinds de stad door de Ame rikanen werd bezet, heeft men er kolen noch gas. VOOR Ï)E JEUGD. Dc prijs winners. Ditpiaal werden ae prijzen gewonnen door Marietje Smit, Noordhaffel, 8 jaar en Joop Bokma, Oosterwolde, Fr., 10 jaar. GEBR. KNOPENSCHAAR. 2. Hier heb je onze Jodocus. Hij woont met zijn broer in hetzelfde huis, onder de veilige hoede van een oude huishoud ster. Dat het lang niet altijd een pretje is, als je zoveel op je broer lijkt, zul je in het verdere verloop van deze geschie denis wel bemerken. (Tekening-Rotman.) O, neem mij niet kwalijk! Dit was wat te technisch uitgedrukt. Hij ver langt een jonge actrice, die zulke kleine rollen wil vervullen, als van kamermeis je. Als je dit wilt, dan moet je naar De venter gaan, want daar hij op het oogenblik. Hij biedt je dan vijfendertig gulden per week. «Dat is nog wel niet zoo veel, maar toch ben ik u heeT dankbaar, baron Van Merwesteyn, voor de moeite, die u .zich voor mij gegeven heeft. Vertrouwelijk stak ze hem de hand toe en hij antwoordde: Het was niets geen moeife, kind! Ik heb het met genoegen voor je gedaan. Je bent niet de eerste de beste actrice, die ik aan haar loopbaan geholpen heb, en ik hoop, dat ik eer met je inleg! O, ik zal erg mijn best doen, daar kunt u van op aan! Zet maar gauw je hoed op; anders is het in de open auto misschien wel wat te frisch! Zou Rollo mee mogen? 'Anders moet hij vastgelegd worden en dat vindt hij zoo verschrikkelijk. Zeker, hij kan heel decoratief op de voorbank zitten. Wat kent u toch veel menschen! zei ze. nadat ze een tijdje gereden hadden. Ik ben blij, dat ik geen man ben, anders zou ik zoo dikwijls de hoed moeten af nemen! (Wordt vervolgd.) Wie f 1,65 stort op giro 47922 va Maandblad De Tabaksplant (K burg) ontvangt dit orgaan voor de teur-tabaksteler (met vragenbus en nuttige wenken) een jaar lang zonden mededeeling). VAN TABAK GESPROKEN Men zaait tabak tusschen 15 Maa 1 April! Wie later zaait, krijgt zijn ten niet op tijd klaar (15 Mei.) Tabakseaad heeft om te kiemen warmte noodig.. Dus* in de warme er mee. Bezwaarschriften tegen sluiting tabakszaken kunnen bij Kamer handel worden ingediend. Tabak mag tot een oppervlakte are zonder vergunning worden verb Wie meer wil telen, *dient toestemmi vragen aan het Bureau Tuinbouw Ooftteelt te Den Haag, Bezuirienhout weg 30. NED. HERV. GEMEENTE. De heer Jac. v. d. Vliet werd ben tot diaken bij de Ned. Herv. Gei te alhier als opvolger van de heer Sbn. HANDELSREGISTER. Bestuurswijziging: Vereen, t. uitke bij overlijden Vooruitgang is ons Den Burg, Weverstraat 16. Kruideniersbediijf D. J. Barends De Cocksdorp overgegaaa aan Fa G. van der Kooi. PRAATAVOND Vereen. Oud-leerlingen L.L.Sch Dinsdag 22 Febr., 's avonds 8 uur weer een „praatavond" P. Kikkert spreken over behandeling van wer gen; D. Prins over de zaagmachine Kager over het ploegen. Wederom zeer leerzame onder we; De leden wordt verzocht, zooveel gelijk aanwezig te zijn, opdat onze zingwedstrijd" in ieder opzicht mag slagen. m, S. ROS SCHAAKKAMPIOEN. Voor de tweede maal is het S. Ro lukt het kampioenschap Texel te vei ren. Hij kreeg de beker nu voor go zijn bezit. P. v. Heerwaarden heeft pro#beerd Ros te onttronen, doch hem geen keer te slaan. Hij moest de tweede plaats genoegen nemen, u dere spelers waren stukken minder verleden jaar. Zijm werd no. 3 eu en Pietersen deelden samen de la plaats. Maas alleen wist van Ros een te winnen. We hopen volgend jaar nieuwe schaaksterren om het kamp. schap te spelen en dan in vrede: Voor volgend jaar is wellicht weer beker beschikbaar. De eindstand was; S. Ros 8 7l P. v. ^leerw. 8 6 2 0 A. Zijm 8 3 5 J. Maas 8-2 6 J. Pietersen 8 2 6 VANDAAG VOOR ZOOVEEI. JA A 1473. Geboorte van Copernicus (Thi West-Pruisen). 0 1863. Stichting van „Bronbeek Arnhem (Koloniaal Militair Tehuis). 1887. Multatuli te Nieter Ingclh overleden. HYGIENE EN VEILIGHEID 581. Geelzucht of geling duidt de- li* gele tot donkerbruine verkleuring huid en slijmvliezen aan, welke een volg is van overgang van galkleurstói het bloed. Als regel is dat een gevolg galstuwing, d.i. van afsluiting van galwegen. De ontlasting krijgt een verfachtige kleur, de urine wordt tot donkerbruin. Andere verschijnse zijn: trage pols en lastige jeuk. (Dr. Haeften.) VAN DE BOEKENPLANK Strijd om Antwerpen, door Enk Zweth. Uit de 80-jarige oorlog. 83 Geb. f 1,45. Op eigen grond, door Ernest van Hal'en. 196 blz. Geb. f 3,85. De levensklok van Gottlieb Grambai dóór Ehm Welk. 590 blz. Geb. f 5,90. BOEKHANDEL PARKSTRAAT (Ingezonden Mededeeling) P1429/1. Verantwoordelijk voor geheele inhoud: G. Joh. Duinker Plaatsvervanger: J. de Waal, Den Uitg. Drukkerij Fa. Langeveld De Bui Ift)

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 4