Wat er aan een invasie vast zit. Texelsche Berichten Bekendmaking. AANVRAAG VRIJDOM VAN TEWERKSTELLING. TOETREDING TOT N.S.B. MOGELIJK. WERELDNIEUWS 57c JAARGANG. No. 5835. WOENSDAG 23 FEBRUARI 1944. TEXELSCHE COURANT op iedere gebeurtenis voorbereid. Het houdt rekening met operaties op ver scheidene, mogelijk wel 10-15, uiteen- liggende punten. Tweeërlei tactiek kan dan worden gevolgd: De slakkengang, zooals aan het Itali an nsche front, waarmee men op de duur toch verscheidene Duitsche divisies zou kunnen binden en de druk op het Sovjet front zou kunnen verlichten; of men 2;ou het Duitsche front kunnen aftasten naar een eventueel zwak punt om daar met het gros der strijdkrachten zoo mogelijk dooi te breken. Men Uy ij feit er ook in ^Duitsche krin gen niet aan, of men heeft in Engeland, Noord-Afrika en het Nabije Oosten vol doende manschappen, materiaal en sche pen bijeen, om een inval op diverse pun- en in Europa op groote schaal te onder nemen. Het is maar de vraag: Wanneer :al het geallieerd opperbevel de dag iaartoe gekomen achten? Er staat niet weinig op het spel, het risico mag niet wotden onderschat. En zeker niet, nu de jeest en de bekwaamheid der manschap- Den, vooral aan Amerikaansche kant, nog steeds zooveel te wenschen overlieten. We brengen belanghebbenden in herin nering, dat vóór de 7e Maart bij de Hauplabteilung Wirtschaft te Amers foort een verzoek om vrijdom van te werkstelling moet zijn ingediend. Dit verzoek moet geschieden op een speciaal formulier, dat, gelijk met z.g. Z-kaarten tevoren bij de Kamer van Koophandel jte Alkmaar moet worden aangevraagd. «(Zie het uitvoerig bericht in het vorige nummer). Het aanvraagformulier (wit) moet in drievoud worden ingevuld; voor elke mannelijke werkÜacht tusschen 18 en 45 jaar (eigenaar, directeur, meewer kende familieleden inbegrepen) moet een driedeelige Z-kaart (groen) worden ingevuld. We herhalen, dat dit aanvra gen ook moet geschieden voor (door) hen, die reeds in het bezit van z.g. Ausweise zijn gesteld. Deze Ausweise komen n.l. alle te vervallen; ze moeten door Z-kaar ten worden vervangen. Vast staat echter, dat in beginsel de vroeger gegeven vrij stellingen worden gehandhaafd. Opgemerkt wordt, dal op het aan vraagformulier onder „Toeziend orgaan" móet worden ingevuld: „Hauptabteilung Wirtschaft Amersfoort" en onder „Ar beidsbureau" voor wat Texel be treft „Gew. Arbeidsbureau Alk maar". Overigens zal invulling geen moeilijkheden opleveren. Met nadruk wordt er nog op gewezen, dat men voor al niet moet verzuimen, de aanvraag in te dienen. Wie in gebreke blijft, heeft aan zichzelf te wijten, dat met zijn be langen en die van zijn personeel geen rekening ^ordt gehouden. EEN GREEP UIT 'T RADIOPROGRAM. Woensdag: 13,Champignon-teelt. Donderdag; 13,Strijd tegen het water in W. Noord-Brabant; 14,Uit de paar den wereld- 18,45 Praatje van Max Blok zijl. Vrijdag: 13,Voor boer en tuinder; 18,45 Het Groninger en Oldenburger paard Zaterdag: 13- Voor vqlkstuinders; 13,30 Wandeling door „de lege Gean' Fr. MA RKTBERICHTEN. TEXEL, 21 Februari 1944. 2 koeien, 4 varkens, 5 n kalveren, v.d. levering; 35 konijnen f 1,- per kg.; 30 kippen f 0,90 per kg. is geleverd en de veroordeelden hebben bekend, een poging tot moord te hebben gedaan op de Nederlandsche eerste-luite- nantder politie Van Wijrt^n te Har- lmgen, alsmede op een andere pro-Duit- sche Nederlander. Bovendien hebben zij hun medewerking verleend bij overval len op verscheidene gemeentehuizen en distributiekantoren. Voorts waren zij in het verboden bezit van vuurwapenen en hebben zij anti-DuitsChe pamfletten ver spreid. Het vonnis is, nadat het verzoek om gratie was afgewezen, met de kogel vol- trokkén. De Höhere SS- und Polizeifuehrer deelt verder mede: Op 15 Februari 1944 is 't Polizeistand- gencht te Soest, provincie Utrecht, bij eengekomen en heeft de onderstaande le den van een .groep terroristen ter dood veroordeeld: KERNLEDEN VOORTAAN POLITIEKE LEIDERS. De strijd van het nationaal-socialisme tegen de aanranders van Europa tee kent zich, zoowel op militair, als ook op politiek gebied, steeds duidelijker af. Ook in ons land staan al degenen, die 2ich hierbij voor 't nationaal-socialisme verklaarden, als een hecht blok in de oyertuiging, dat onze wereldbeschouwing zal zegevieren. De mnerlijte kracht der Beweging is docr de tallooze ons opgelegde beproe vingen en dcor de inzet van vele duizen den leden aan alle fronten en. op de zeeën in,de laatste jaren dusdanig ver sterkt, dat er geen gevaar meer bestaat voor verlies van beginselvastheid. Beper king van het ledental wordt daardoor thans niet meer noodig geoordeeld, reden waarom ik het navolgende bepaal: 1. Mijn op 20 Juni 1941 in „Volk en Vaderland" bekendgemaakte bepaling van 17 Juni d.a.v. inzake sluiting tot na der order van de N.S.B. voor rechtstreek- sche toetreding van nieuwe leden, wordt hiermede opgeheven. 2. Het ïnstitu^ van „Sympathiseerend- Lid" zoowel als het instituut van „Wer kend-Lid" worden dientengevolge afge schaft. 3. Er worden voortaan onderscheiden: a. Leden: Zij, die in het bezit van een stamboeknummer gesteld zijn of worden. b. Kernleden: Leden, die hun krachten in bijzondere mate in dienst stellen van heé nationaal-^cialisme. c. Begunstigers: Zij, die zonder eenige verdere verplichting uitsluitend financieele steun verleenen aan de Be weging. Uiteraard worden zij niet als leden der Beweging beschouwd. Utrecht, 16 Februari 1944. (Sprokkelmaand). MUSSERT. Groote branden in alle dcelen van Londen. De laatste twee jaar is Londen met zoo zwaar aangevallen als Zaterdagmorgen wel het geval is geweest. Het luchtalarm duurde een uur; zóó'n groot aantal brand- en brisantbommen werd boven 't stadsgebied losgelaten, dat talrijke ge bouwen getroffen werden; branden kon den in alle windrichtingen worden waar genomen. Londen verwacht, dat er meer van deze aanvallen zullen volgen. Dc luchtafweer der Britten had niet veel te beduiden: maar een klein aantal Duit sche vliegtuigen ging verloren. Op de vraag, of deze actie het voorspel is van de komende slag om Londen, kon B^-- lijn nog geen antwoord geven. Voor hen, die alles verloren. V^or hen, die door bommen alles ver loren, heeft de beroemdste Duitsche diri- gent, Furtwangler, met zijn Philharmo- nisch orkest in de Dom te Berlijn een concert gegeven, dat door Rijksminister Goebbels en vele andere hooggeplaatste Duitsche autoriteiten werd bijgewoond. #In het algemeen gesproken was het aan- 'grijpend, studie te maken »van de gezich- I ten van hen, die enkele dagen tevoren door bommen hun gansche bezit, niet zelden ook man, vrouw of kinderen, ver loren. Ze zaten allen met het hoofd rechtop en vertoonden geen spoor van een psychische depressie. Een neutraal diplomaat, die het concert bijwoonde, verzekerde, dat de bevolking van Berlijn dooi haar houding steeds ft-eer reden tot bewondering geeft. Beroemde Abdij van Cassino zonder noodzaak door de Anglo- Amcrikanen verwoest. Het was een leugen van Reuter, toen beweerd werd, dat de Duitschers van de beroemde abdij van Cassino een militair steunpunt hadden gemaakt. Geestelijken hebbèn schriftelijk verklaard, dat zich in noch bij de abdij een Duitsche sol* daat bevond. De abt bood het Duitsche commando aan, haar gewonde soldaten in de abdij te doen verplegen, maar cp dit grootmoedig aanbod werd niet inge-% gaan, om de vijand niet geringste aanlei ding te geven. de. abdij onder vuur te némen. Er werd een Duitsche gendarme- riepost voor de toegang van het.klooster opgesteld, die iedere militair toegang moest weigeren. Toen de abdij toch werd gebombardeerd, bevonden zich daarin, behalve de bijna 90-jarige abt en 20 mon niken, ongeveer 150 gevluchte Italiaan- sche burgers. Zij waanden er zich veilig, maar vergeefs hadden zij er op gerekend, dat de vijand een gebouw als de abdij van Cassino, een der grootste kuituur monumenten van alle tijden, wel sparen zou; de vijand, die zich op de borst slaat met een air van „redder der bescha ving" DE ZON. Wo. 23 Febr. op 7,43; onder 18,06 DE MAAN. Wo. 23 Febr. op 7,39; onder 17,18 Nieuwe Maan: 24 Febr. 2,59. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 23 Febr. 8,47 en 21,11 Do. 24 Febr. 9,34 en 21,56 Vr. 25 Febr. 10,18 en 22,40 Springtij: 25 Februaai. Amerikanen vroegen gevechtspanze. Tijdens de gevechten der laatste da gen hebben de Amerikanen aan het front vai: Cassino zoo ontzaglijk veel man- schaopcn in het Duitsche vuur verloren, dat zij een gevechtspauze van drie uur verzochten, om hun dooden te kunr>pn bergen. Op grond van menschelijke over wegingen willigde de Duitsche sector- commar.dant het verzoek in; het opper bevel gaf daaraan verder geen bekend heid. Maar nu beweert Engeland, dat niet de Amerikanen, maar de Duitschers om sen gevechtspauze hebben gevraagd. Dr. Dietrich, de Rijksperschef, heeft met na druk op deze leugen van Reuter gewezen Sovjet-pers tegen Vaticaan. De bladen van Stalin doen de laatste tijd aanvallen op het Vaticaan, dat zij er van beschuldigen, bij het overnemen van de macht door het fascisme een leiden de rol te hebben gespeeld. Ook zou het Vaticaan de reactionaire krachten in de heele wereld gesteund hebben. De pers gaat daarbij uit van een in Amejika verschenen brochure, waarin ook ver kondigd wordt, dat van een waarachtige vrede alleen sprake zal kunnen zijn, wan neer het Vaticaan van alle politieke macht wordt beroofd. De rol van het Vaticaan in international» kwesties wordt .verderfelijk" genoemd. Van dc fronten. In verscheidene sectoren zijn de bol sjewieken opnieuw tot de aanval over gegaan, maar zij werden in de meeste gevallen met zware verliezen aan men- ichen en materiaal teruggeslagen. Bij :en van hun aanvallen, waarbij 25 tanks n het vuur werden gebracht, werden er 20 kapot geschoten. Z. van Kriwoi Rog Jaagden de Duitsche troepen er in, enige plaatsen te heroveren. Vrij sterke W. van Tsjerkassy ingesloten Duitsche strijdkrachten werden ontzet; zulks in te genstelling met het bericht van vijande- ijke zijde, dat van vernietiging van af gesneden Duitsche divisies op groote schaal gêwaagde. Ten Z. van het Ilmen- meer werd een vooruitspringende bocht met Staraja Roessa ontruimd, nadat al- es, wat daar voor de oorlogvoering van belang zou kunnen zijn, was vermeld. Aanvallen van Duitsche strijdkrachten Dp het landingshoofd en de haven van Nettuno en op Anzio werden met goede ntslag bekroond. Branden en ontplof- eingen richtten er zware verliezen aan. Vijandelijke aanvallen bij Cassino wel len alle afgeslagen. Het station Cassino .visseldc eenige malen van„ bezitter, maar op de duur bleven de Duitschers laar baas. Ten Z. van de Golf van Gae- a werd een vijandelijke kruiser tot zin- :en gebracht. Ten Z. vafi Aprilia werd ^en vijandelijke gevechtstroep ingesloten. Luchtoorlog; Zaterdagnacht stond Lon- len aan een buitengewoon zware aanval sloot (zie bericht elders in deze rubri'èk). Zondagnacht Rebben vijandelijke vlieg tuigen bommen op plaatsen in N. en N. W.-Duitschland geworpen, Zondag in de /roege morgen op plaatsen in Midden- Juitschland, vooral op Leipzig, waarbij wel 83 viermotorige bommenwerpers verden vernietigd. Zondagmiddag wer- 'en plaatsen in Noord- en Midden- Ouitschland opnieuw geteisterd;' Leipzig verd opnieuw getroffen. Maandacmor- gen vroeg gold de aanval in het bijzon- Ier het gebied van Stuttgart. Daarbij -naakten de aanvallers van het dichte .volkendek gebruik. Cultuurmonumenten :erken en openbare gebouwen werden /erwoest. De weersgesteldheid bemoei- ijkte de afweer, maar toch konden wel '9 vliegtuigen, meest viermotorige bom menwerpers, worden neergehaald. Duit- -che vliegers hebben Maandagnacht op- oieuw een zware aanval op de Bntsche hoofdstad gedaan en zware schade aan gericht. Zee-oorlog: Duitsche duikbooten brachten in het N. van de Atl. Oceaan 11 orpedojagers tot zinken. N. van Elba gingen 2 Britsche torpedobooten onder. SPANJE Tegen Spanje worden door Ameri ka nieuwe economische sancties voorbe reid. EGYPTE. Egyp.te wordt door een kwaadaar dige malaria bedreigd. Een gebied, dat door een millioen boeren werd bewoond, is ontruimd; de oogst verrot op het land. fAPAN Japan heeft nieuwe ministers van handel, verkeer en financiën gekregen. Van eenige 'wijziging in de politiek zal geen sprake zijn. l LAATSTE NIEUWS De termijn navordering inkomsten belasting is van 3 op 5 jaar gebracht. Geeft onmiddellijk gevolg aan som matie van een schildwacht. Hij heeft be vel anders te schieten en te treffen. Voor sinaasappelen (kinderen t.m. 13 jaar), 500 g., deze week bon Versnaperin gen 10 inleveren. Ank van der Moer kreeg de Van der Vies-prijs voor haar tooneelstuk „Waar is mijn dochter?" Drs. H. Klimp, bekend in landbouw- kringen is op 74-j. leeftijd te Norg over leden. Anglo-Am enk. vliegtuigen schonden opnieuw de Zwitsersche grens OOSTLAND BOk.PT Ja, ook jou. Europa heeit boeren noo dig, veel boeren, om de uitgestrekte ge bieden in het Oosten te bewerken. Ger- maansche boeren moeten fret zijn. Ke rels, die weten van aanpakken en die, als het noodig mocht zijnhun grond kunnen verdedigen. Ook jij kunt boer worden. In de Germaansche Landdienst worden jongens en meisjes van 14-16 jaar opgenomen, die later in het Oos ten willen koloniseeren. Meld je daarom aan bij de Germaan sche Landdienst, Koningslaan 9, Utrecht. KUNST EN KULTUUR. De componist J. P. J. Wierts is op 78-j. leeftijd te Den Haag overleden. Prof. dr. Willem Mengelberg is Zater dag uit Parijs teruggekeerd; morgen geeft hij in het Concertgebouw zijn eer ste concert. De Bond van Zangkoren in N.-Holl. hoopt dit jaar te Hoogkarspel zijn con cours te houden. SOVJET-RUSLAND. Tot plaatsvervanger van Stalin als opperbevelhebber van het roode leger, werd maarschalk Sjoekof benoemd. VEREENIGPE STATEN De krantenmagnaat Beaverbrook kocht in Lincoln een landgoed, dat een heel dorp omvat. TURKIJE. W. Anatolië werd weer door een sterke aardbeving geteisterd. Van een stadje, dat bij een vorige ramp reeds zwaar was getroffen, zijn ditmaal de toen gespaarde huizen ook verwoest. ITALIË. Napels telt ruim 100,000 werkloo- zen. In Napels weigerde een Badoglio- regiment de eed op Victor Emanuel af te leggen. Italië heeft alle titels, orden en eereteekenen, die aan 't voormalige vor stenhuis herinneren, afgeschaft. De geallieerden hebben de lijfwacht van de Paus gelast zich uit Castel'Gan- dolfo terug te trekken. Bij Brindisi vloog een militaire transporttrein in de lucht. Eenige hon derden Britsche soldaten kwamen om. SYRIË Er is sprake van aanleg eener olie- leiding van Perzische Golf naar Middell. Zee." HONGARIJE. „Het bombardeeren van de Finsche hoofdstad was een duidelijke waarschu wing voor Hitlers bondgenooten in Boe dapest", beweerde Radio-Moskou. \USTRALIE. Bij een Amerikaansche aanval op Nieuw-Ierland haalden de Japanners 12 toestellen neer. Sinds 17 Febr.'staat het eiland Truk, een der Carolinen, aan aanvallen van geallieerde vliegers bloot. Ze stegen op van vliegtuigmoederschepen. ENGELAND. „Bloed, zweet en tranen zullen in hoofdzaak het lot der geallieerde strij ders zijn", schreef de Daily Herald in een artikel over de strijd in Birma. De Engelsche marine heeft in deze oorlog verloren: 5 slagschepen, 7 vlieg kampschepen, 1 monator, 26 kruisers, 126 torpedojagers, 45 korvetten, />7 duikboo ten en talrijke andere oorlogsvaartuigen, w.o. 260 patrouillevaartuigen. OUITSGHLAND Hitiers boek ,Mein Kampf" is nu ook in de taal van 20 millioerf Zuid-Indi- ers, het Tamil, verschenen. In Duitschland worden op groote schaal noodwoningen ter beschikking ge steld van hen, die door een bombarde ment hun huis verloren hebben. De fa brieken hebben er het laatste -kwartaal 1943 40,000 in onderdeelen afgeleverd; nu zijn er 60,000 in de maak. Noodwoningen met leemen muren blijken door hun elasticiteit beter tegen bombardementen bestand dan die met steenen muren. FRANKRIJK. Generaal-veldmaarschalk Rommel heeft de verdedigingswerken in Norman- dië geïnspecteerd. Frankrijk maakt nu reeds plannen voor de bouw van auto's, vooral vracht auto's, na de oorlog. Voor een 4-per- soons-auto denkt men met 900 kg. mate riaal i.p.v. 1400-1500 kg. te kunnen vol staan. Het aantal onderdeelen, 2000-5000 denkt men te kunnen halveeren. Het is al weer geruime tijd geleden, dat Churchill beweerde, dat de invasie, voor haif Maart zou plaats hebben.- Van Duitsche zijde wordt er echter op gewe zen, dat het volstrekt onmogelijk is, zóó lang van te voren bekend te maken, op welke dag de groote slag zal worden in gezet. Tal van factoren moeten daarbij immers in aanmerking worden genomen. Ten eerste: het weer. Voor de operaties ter zee zal men op donkere nachten ge steld zijn, voor de strijd te land kan men van maanlicht profiteeren. Een bewolkte lucht kan tegen luchtafweer^ beschutten, een kalme zee de scheepvaart vergemak kelijken. Het ligt voor de hand, dat geen mensch van te voren weten kan, of op een bepaalde dag zich al deze omstandig heden zullen voordoen. De Sovjets had den door een kolossale krachtsinspanning de geallieerden een handje willen hel pen, maar zien zich daarbij tot heden verstoken van een bondgenoot, waarop' zij vast geregend hadden: de barre win ter! Intusschen het werd reeds bij her haling vermeld houdt Duitschland zich RECHTSZAKEN Controleur Schut vroeg f 5,voor elk mud tarwe, dat hij op boerderij Tolsma in de Wieringermeer „do<ft de ving«?ts" zou zien. Zoo kreeg hij f 150.- maar ook 10 mnd. gevangenis; Tolsma drie mnc£ Rijwielhandelaar H. Stomps te U^echt werd voor de 5e maal wegens prijsover- tredipg gesnapt. Hij moet een hooge boe te betalen en zijn zaak 5 mnd. sluiten Acht mnd. werd gevorderd tegen cfe £8-j. H.J.K. te IJmuiden, die van het graf van een Engelschman een vaas met oranjebloemen wegnam en stuk gooide en het kruis scheef trok. (Dagbl.* N.H., Beverwijk). Tien jaar met aftrek kreeg aanvanke lijk de 25-j. kantoorbediende W. v.d.#B., te Wormerveer, die zijn verloofde worg de. In hooger beroep 12 jaar met aftrek. Hij vroeg cassatie aan en zal nu voor het Hof te Den Haag terecht moeten staan. Tegen een 22-j. kappersbediende te Den Haag, die een 16-j. joodsch meisje vermoordde, werd 10 j. gevorderd. Het meisje bracht personen, die illegaal on derdak verleenden, in moeilijkheden en dreigde met aangifte bij de Duitsche po litie. ZAKENÏilEUWS. De heer H. J. Collou heeft zijn Stoom- wasch- en strijkinrichting aan de heer A. Vogelenzang overgedaan. STIERENKEURING. De gewone keuring van stieren zal hier plaats hebben op Zaterdag 11_ Maart. Aangifte .moet uiterlijk 10 dagen tevoren bij de secretaris der commissie zijn ge schied. Formulieren daartoe zijn ver krijgbaar bij de heer Jac. Roeper Johz., Koogerstraat 24, bij wie de ingevulde papieren ook. weer ingeleverd kunnen, worden. (Zie i^hblicatie in volgend nr.) PTT-NIEUWS. Aön het Postkantoor te Den Burg zijn thans in verband met de groote toe loop twee loketten open gesteld, doch -alleen tusschen 8 en 13 uur. Het ru- bliek wordt in zijn eigen belang aange raden zijn postzaken zooveel mogelijk 's morgens af te doen. Een lichtpuntje! Je moest er wel eens een half uur wachten! 's-Gravenhage, 19 Febr. De Hóher? SS und Polizeifuehrer maakt bekend: Bij de arrestatie van terroristen in Middelstum. provincie Groningen, op 11 Februari 1944, hebben deze verzet ge pleegd. Ze zijn daarbij doodgeschoten. Het zijn de volgende terroristen: 1. De monteur Claas Bos uit Middel stum. 2. De gemeente-ambtenaar Jacob Pie- ter Gootjes, uit Baflo. 3. De gemeente-ambtenaar Pieter Gootjes uit Baflo. Zij waren allen in het bezit van vuur wapenen. In de gemeenten Mjddelstura en Kan tens is voorloopig het uur, waarop de café's e.d. gesloten moeten zijn, ver vroegd tot 19 uur en het uur, waarna men zich niet meer op straat mag begeven, tot 20 uur. De Höhere SS- und Polizeifuehrer deelt mee: Op 14 Februari 1944 is 't Polizeistand- gericht te Assen bijeengekomen en heeft de onderstaande leden van een groep terroristen ter dood veroordeeld: 1. wegwerker Gerben Desir£ Oswald uit Harlingen; 2. kantoorbediende Gerrit Schuil uit Harlingen; 3. timmerman Lolle R o n d a a n uit Beetgum; 4. student Folkert B e r g s m a, uit Delft. Het overtuigend bewijs van hun schuld 1.-student Cornelis Burger uit Zeist; 2. schoenmaker Cornelis Karman uit Baarn; 3. student Rut Veenendaal, uit Ti el. Het overtuigend bewijs van hun schuld is geleverd en de veroordeelden hebben bekend o.a. aan de volgende feiten tè hebben medegewerkt: Moord op de ambtenaar van de Crisis- Controledienst Muller op 3 November 1943, alsmede aan de overval op het distributiebutiekantoor in Geldermalsen in September 1943. Bovendien waren zij voor een deel in het verboden bezit van vuurwapens en hebben zij %ophitsen- de anti-Duitsche pamfletten verspreid. Het vonnis is, nadat het verzoek om gratie was afgewezen, met de kogel vol trokken.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1