BiiïiiËiÏLAiip' Wereldnieuws KEURINGEN VOOR WAFFEN-S.S., ENZ. SgpS JAARGANG. No. 5844. WOENSDAG 22 MAART 1944 EXELSCHE COURANT Bommen op vluchtelingentrein. jeallieerde vliegers hebben in duik- ïcht bij Rome bommen geworpen op i trein met Italiaansche vluchtelingen, lertien personen kwamen om. Stalins ware bedoelingen. Geruchten over stappen, die Hitier in rband met Zweedsche bemiddeling in Finsch-Sovjetrussische kwestie bij de eedsche koning zou hebben gedaan, 5rden door de Fuehrer als valsch be eld. In de vredesvoorwaarden van Mos- ziet de Fuehrer niet anders dan een op, welke Stalin de Finnen om de ls wil leggen, om die te zijner tijd aan trekken. Het bolsjewisme heeft im- rs alleen maar ten doel, de niet-com- ïnistische volken uit te roeien en wel Finsche volk in de eerste plaats. Moskou sjelt Finland nieuwe voorwaarden. Met groote meerderheid van stemmen bben de Finnen de Sovjetrussische edesvoorwaarden van de hand gewe- maar Stalin is nu met nieuwe in annemelijker" vorm gestelde voor arden gekomen. Onderwijl hebben de allieerden hun zenuwoorlog tegen het *d nsche volk versterkt en doet de Zweed- le regeer mg haar best, Finland tot ergeven te bewegen. Bexdijn houdt er !h echter van overtuigd, dat de Finnen h niet tot een onberaden stap zullen en verleiden. Op grond van het feit, t zoowel Duitschland als Finland het lsjewisme heftig bestrijden, bestaat er Jsschen beide landen een warme, harte- ke vriendschap. Dat Finland zijn woord u breken, is niet te verwachten. Giste- n zou de Rijksdag weer bijenkomen om toestand onder het oog te zien. Luchtoorlog op groote schaal Ook steden in Opper-Italië, in Slowa- je (o.a. Pressburg) en Hongarije (Wies- Iburg, Kaposvar) hadden de laatste da- in onder de bommen'terreur te lijden, 'aar de bommen terecht kwamen, deer de vliegers niet. Lukraak werden ze tgeworpen, ter.wijl wolken alle uitzicht lemmerden. Maar Duitsche jagers zoch- n de aanvallers op en bonden de strijd et hen aan, soms wel op 10,000 meter ogte. Tientallen vliegtuigen werden arbij neergehaald. Onlangs vertoonden zich Sovjetrus- ;che vliegtuigen boven Stockholm. De- dagen was het weer een Britsch. aar er werd niet op geschoten, hetgeen denken geeft. j De groote oogst komt. In een artikel in de .,Voelkischer Beob- hter" heeft plaatsvervangend Rijks- Tschef Suendermann opgemerkt, dat de itische waarnemer tot de conclusie moet men, dat menig succes van de bolsje- isten in het afgeloopen jaar niet als 'n iomf van Stalin moet worden be- houwd, maar als een gevolg van de rgroepeering der Duitsche strijdkrach- Het ligt \oorvde hand, dat Duitsch- d zijn blik niet naar het oosten al- v sn richt maar ook naar het westen en Zuiden. De Sovjefcs hebben nog •cds geen beslissende overwinning innen behalen, terwijl de Anglo-Ameri- "nen aan het Italiaansche front 'n dui- ilijke nederlaag hebben geleden. Het adium van de beslissing is nog niet be- ïkt. Maar komt het zoover, dan zullen o verzekerde de schrijver ten slotte, 't uitsche volk en de daarmee verbonde- ■n de groote oogst voor hun bemoeiin- •n en strijd binnen te halen. Zoon van Roosevelt krijgs gevangene Naar ,Volk en Staat" meldt, is de oud- zoon van president Roosevelt bij een ichtaanval op Duitschland krijgsgevan- ine gemaakt. Elliot Rooseyelts vliegtuig erd getroffen, maar hij kon zich door iddel van een valscherm redden. Zijn ivangenneming zou door het Ameri- Jtansche departement van oorlog zijn ivestigd. Ook de grooten, aldus „Volk en Staaf' falen in deze oorlog hun tol aan Mars. ?e et is bekend, dat Jacob Stalin, zoon m de dictator, twee jaar geleden bij itebsk in krijgsgevangenschap is ge- akt. Zoo sneuvelden o.a. Mussolini's ■on Bruno; kapitein Horthy, zoon van Hongaarsche rijksregent; een zoon van arschalk Gort; een*" zoon van maar- halk Keith, twee zonen van maarschalk 'n Blomberg; drie zonen van Von Bü- ft h.' (op één dag); een neef van prins ilhelm en nog andere leden van het uis von Hohenzollern; een zoon van ge- aal Dittmar, de jongste zoon van oot-admiraal Dönitz, enz. Een zoon van Molotow en een neef van ineraal Alexander bevinden zich in itschland als krijgsgevangenen. ZON. i. 22 Maart op 6,89; onder 18,56 MAAN. 22 Maart op 6,07; onder 16,09 Nieuwe Maan: 24 Maart 12,36 OOG WATER OP TEXELS REE. 22 Maart 7,37 en 20,06 23 Maart 8,31 en 20,52 24 Maart 9,06 en 21,37 Springtij 26 Maart. Een Ned. Indische regeering. Naar de minister van koloniën van de geëmigreerde.. NederlandscKe regeering te Londen, Dr. Van Mook, verzekerde, zal ui Juni in Australië een Nederl. Indi sche regeering worden gevormd. Op de vraag, of Oost-Indië na een eventueele overwinning door de geallieerden weer aan Nederland teruggeven zou worden, antwoordde dr. Van Mook evenwel „dal die kwestie ogg nooit ter sprake was ge komen". Luchtgevechten boven Zuid- Duitschland. Op zeer groote hoogte werden Donder dag boven Z.-Duitschland luchtgevechten geleverd met Amerik. vliegers, die, on danks het feit, dat een vrijwel gesloten wolkendek de aarde aan hun oog ont trok, toch de steden Augsburg en Ulm met bommen bestookten. De bommen kwamen meest in dicht bevolkte woon wijken terecht en hebben daar dan ook aanzienlijke verliezen veroorzaakt. Maar de aanvallers hebben er voor moeten boe len, getuige het bericht van-Londen, dat méldde, dat wel 35 vliegtuigen verloren zijn gegaan. De Zwitsersche neutraliteit hebben de vijandelijke vliegers ook bij deze gelegen heid niet ontzien. Zwitsersche jagers ste gen "Op en dwongen een aantal Amerika nen tot een landing op Zwitsersch grond gebied. Zij werden geïnterneerd. Een drie tal machines stortte neer. Heel O.-Zwit- serland had luchtalarm. Van de fronten. Zoowel in 't Zuiden als in 't midden van het oostelijk front wordt de laatste tijd verbitterd gestreden. In tegenaanval len brengen de Duitsche troepen de vij and zvjare verliezen aan menschen en materiaal toe. Bij het bruggehoofd van Kertsj' ging de vijand onder bescher ming van een kunstmatige nevel tot de aanval over, maar hij bereikte zijn doel niet. Westelijk van de Midden-Boeg wonnen de bolsjewisten terrein; ook veroverden zij Winnitza, dat eerst door de Duitschers waar het belangrijke installaties be trof grondig was verwoest. In Italië deed de vijand aanvallen op Cassino. Een binnengedrongen gevechts groep werd teruggeslagen. Het station alleen is verloren gegaan. Het gebied van Nettuno werd onderwijl met succces be stookt. Vele schepen in de haven "liepen zware schade op. Luchtoorlog. In Engeland werden Huil en Londen.gebombardeerd. Vijande lijke vliegers wierpen bommen op plaat sen in Z. en W.-Duitschland, op N.- en M.-Italië en Hongarije. Vooral Augsburg, Ulm, Muenchen. Friedrichshafen, Frank fort a. M. en Rome werden weer ge-, teisterd; doordat de bommen als regel woonwijken treffen, werden onder de burgerij groote verliezen aangericht. ENGELAND VERGISTE ZICH. In 1939 trok Engeland ten oorlog, om ten onbelangrijke zakelijk noodige cor rectie in het oosten te verhinderen. Het zag daarin een verschuiving van het Eu- ropeesche evenwicht. Maar Engeland be ging een tragische vergissing, die 't land noodlottig zal worden, aldus Minister Goebbels in Das Reich. Wat Engeland verhinderen wilde, zal tóch gebeuren, vertien- en verhonderdvoudigd en wel ten gunste van Duitschland of van het bolsjewisme. Wil Engeland werkelijk 't Europeesche evenwicht herstellen? Neem eens aan, dat Duitschland ineenstort. Niet meer dan een paar dagen zou het over winningsfeest in Londen duren, want al gauw zouder er communistische woelin gen ontstaan, welke Engeland, ook met steun van de V S niet zou kunnen be dwingen. Daar komt bij, dat Engeland wel tot de invasie moet overgaan, zijn zwaarste tocht in het westen. Wij zijn er vast van overtuigd, dat de Duitsche weermacht de geallieerden bloedig zal afslaan. Vast staat, dat in dit stadium de oorlog zal. worden beslist, stelde de mi nister vast. Ons volk gaat de laatste sla gen in met de onwrikbare wil deze onder alle omstandigheden te winnen. Van de Fuehrer tot de laatste man staan wij in een aaneengesloten phalanx van v. ils- kracht en van de hardste en meest on voorwaardelijke vastberadenheid. BETREDEN VERBODEN GEBIEDEN. Er wordt opgewezen, dat de gebieden in de provincie Zuid-Holland en Zeeland waarvan het betreden door de politie verboden is met ingang^ heden slechts mogen worden bezocht door hen, die in het bezit zijn van een daartoe door de bevoegde gevolmachtigde van de Rijks commissaris (Polizeioffizier) afgegeven vergunning, welke moet worden aange vraagd bij de burgemeester van de ge meente, welke men wenscht te bezoeken. De tijdens de ontruiming van bepaalde gebieden verleende faciliteiten voor het bezoeken van de verboden gebieden zijn met onmiddellijke ingang vervallen. TEXELSCH DIALECT hee sot op 't skreiers hoekie, hij zat op het uiterste puntje; skrep zitte, opgeknapt zijn, het werk aan kant hebben; skrep er foor sitte gaan, met het vaste voornemen, het werk eens flink aan te pakken, gaan zitten; skreppe, zich haasten Qm klaar te ko men; Het Ersatzkominando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden wor den op Zaterdag 25 Maart van 9—14 uur te Amsterdam, Dam 4 en op Maandag 27 Maart van 9—14 uur te Den Haag in écn der zalen van „Amicitia",'Westeinde 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Neder land, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot «Je verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen tusschen 19-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS k^n ieder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Beslis send voor bevordering zijn: karakter, ge drag, prestatie. Gratis reisbiljetten voor heen- en terug reis verkrijgbaar bij de Nebenstellen der VVaffen SS Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Sarolcastrant 25; Groningen, Heerenstraat 46; Ensche dé, Hengeloschcstraat 30; S.S. Ersatz- kommando Den Haag, Korte Vijverberg 5 Onze Vrijwilligers be- studeeren voor de aan val op de kaart het ter rein. SS PK Merz-O-H P. ZWITbLRLANü Te Lausanne is op 78-j. leeftijd overleden prof. dr. S. v.d. Aa, oud-hoog leeraar te Groningen. DUITSCHLAND In Berlijn zullen 250 gemeenschaps zalen voor buitenlandsche arbeiders wor den geopend. JAPAN Een Japansche to.rpedoboot heeft door rammen een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. PALESTINA. Bij Nabloes, N. van Jerusalem, doet zich pest voor, overgebracht door Anglo- Amerik. soldaten uit Bagdad. ZWEDEN Een 33-j. Laplander, wegens dief stal van rendieren gestraft, hèeft uit wraak met eenige jeugdige handlangers 400 rendieren van zijn aanklager gedood. ENGELAND De stafchef van het Iersch republi- keinsche leger, Hugh Moateer, in Belfast gevangen gezet, is reeds 23 dagen lang in hongerstaking ARGENTINIË In Belgrano (Arg.) is een vijfling ge boren: drie meisjes en twee jongens. Al les wel. In het gezin lyad men reeds een drieling. MEXICO. Ex-koning Carol van Roemenië houdt zich met mevr. Lupescu in Mexico cp, maar heeft nu vergunning voor een verblijf van 6 mnd. in Argentinië ver zocht. FRANKRIJK. Oud-minister Picheu is ter doodge- bracht. In de zaak tegen dr. Petoit, de nieu we Blauwbaard, is gebleken, dat zijn vrouw zich de sieraden van de slachtof fers toeëigende. ITALIË Uit de Vesuvius stroomt sinds Za terdag gloeiende lava. Een groot deel van Rome zat na een geallieerde luchtaanval zonder water In Italië is een groot aantal in- dustrieelen, die destijds Badoglio aan het roer hielpen, gearresteerd, ARABIE De olieleiding door Arabië zou Dec. 1945 gereed zijn. De 15 pompstations zou den een dagelijksche productie hebben van 300,000 vaten van 160 1. (United Press) PORTUGAL. Een vrouwelijke arts te Lissabon, dr. Yonge, is van oordeel, dat de scheikun dige samenstelling van de mensch be slissend is voor zijn karakter en levens loop. Naar het meest voorkomend ele ment spreekt zij van phosphor-menschen, ijzer-menschen, stikstof-menschen, enz. VEREENIGDE STATEN. Washington zal de regeering-Ba- doglio niet erkennen. Washington beschouwt de duikboo- ten Capelia en Sculpin als verloren; zij zijn over tijd. Luitenant Thomas Lynch, die in 20 luchtgevechten overwinnaar bleef en aan de spits der Amerik. piloten stond, heeft de dood gevonden. Washington meldt het verlies van de duikboot Corvipa, 1525 ton. NOORD-AFRIKA. De Mohammedanen in ^.-Afrika leggen een aan verachting grenzende haat jegens de Anglo-Amerik. indringers aan de dag. Het bolsjewisme wint in N.-Afrika steeds meer terrein. In Algiers verscheen in groote oplaag een brochure, waarin Lenin wordt verheerlijkt. In N.-Afrika worden wegens toene mende desertie Fransche en Marokkaan- sche troepen door Amerikaansche ver vangen. FEN GREEP UIT T RADÏOPROGRAM Donderdag: 13,Bij Familie De Boer; 18,45 Praatje van Max Blokzijl. Vrijdag: 13,Vcor boer en tuinder; 18,45 Wat het ksasmerk beteekent. Zaterdag: 13, Voor visschers; 13,30 Wandeling langs de Vecht. KUNST EN KULTUUR. De tooneelschrijver Henk Bakker werkt aan een nieuw stuk, „De wereld cp zijn kop". Bij opgravingen te Trier is gebleken, dat de kern van de Dom omstreeks 270 gooi- Valentianus werd gebouwd. Zaken, waar schilderijen van twijfel achtige kunstwaarde werden verkocht, zijn gesloten. De film „Drie weken huisknecht", naar een scenario van tooneelschrijvër Henk Bakker, werd 17 Maart voor het eerst vertoond. Restauratie van de Stevenskelk te Nij megen, door bommen zwaar getroffen, zal acht jaar vorderen Het vermaarde orgel kan nog hersteld worden. Verhaal in West-Friesch dialect. De West Frieze Styk heeft de termijn voor inzending (1000-15000 woorden) tot 3 Ju ni verlengd. Het tooneelspel Pieter Breughel van F. Timmermans en K. Jacobs is met overweldigend succes o.a. te Krakau op gevoerd. Ecu YVcstgotisch kerkhof met 275 gra ven, veel koperen spelden, barnsteenen kettingen en andere sieraden is bij Tole do aan de dag gekomen. Het instituut voor Romeinsche studies te Rome is bezig een Latijnsch, woorden boek samen te stellen, dat naar schatting 60,000 woorden zal bevatten. De reeds verschenen deelen bevatten ruim 40.000 woorden, 24 Maart a.s. zal het 100 jaar geleden zijn, dat de beroemde Deensche beeld houwer Bertel Thorwaldsen gestorven is Hij vervaardigde verscheidene standbeel den, (o.a. van Gutenberg, in Mainz) graf monumenten (o.a. voor Paus Pius VII te Rome), en borstbeelden. Het Thorwald- sen-museum te Kopenhagen bevat vele van zijn scheppingen. RECHTSZAKEN. Drie Bosschenaars, die boefjes van 15, 16 j. aan het stelen zetten, kregen elk 2 jaar. Een beurtschipper uit Breskens, die 1400 pakken tabak smokkelde, kreeg f 250 boete. Alles verbeurd verklaard. Tien mnd. werd gevorderd tegen twee hulpbestellers PTT te Groningen, die 14 rijwielbanden uit postzakken meenamen Tegen de zwager van een hunner 6 mnd. Mej. Koekman, voormalig directrice van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, kreeg wegens verduistering van levens middelen 15 mnd. (met aftrek). Eisch was 18 mnd. 3Vs jaar werd gevorderd tegen een landbouwer te Cuyck, die een controleui met een mestvork zoo wondde, dal hij dood neerviel. De boer zou niet geheel toerekeningsvatbaar zijn. De firma Bergwerf te Maassluis werd wegens prijsopdrijving tot f30,000 boete plus f2000 proceskosten veroordeeld. Een theeserviesje van f 15 b.v werd voor f 1000 aangeboden. F 80,000 boete, drie jaar sluiten en 8 mnd. de kast in was de straf voor de di recteur-eigenaar van de zuivelfabriek te Rijssen. Hij' knoeide met het vetgehalte, vervalschte de bascule en bracht wel 2000 kg. boter in de zwarte handel. Drie maanden werd gevorderd tegen een arts te Geleen en een niet-gediplo- meerd ass.-apothekeres, door wier schuld een eenige zoon van 12 j. door vergifti ging het leven verloor. De arts had een onvolledig recept afgegeven; door haar onkunde had de ass.-apoth. een doodelij- ke dosis vergif verstrekt. VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1321. Van de Utrechtsche Dom wordt de eerste steen gelegd. 1599. Ant. van Dijk wördt te Antwer pen geboren. 1621. Hugo de Groot ontvlucht Loeven- stein in een boekenkist. 1832. Goethe te Weimar overleden. LAATSTE NIEUWS Door een in Arnhem neergekomen projectiel, tijdens luchtafweer, werden 4 burgers gedood. Zoekt toch dekking Door kolendamp zijn te Amsterdam in een woning a.d. Hudsonstraat een 22-j. bontwerker en zijn vrouw omgekomen. De gezondheidstoestand van de Paus geeft reden tot ernstige verontrusting. Vermoedelijk zullen Roosevelt en. Churchill eerlang weer samenkomen. De Amerikaansche kruiser Leopold is gezonken Dr. F. O. Bruyning, dir.-generaal v. Volksgezondheid, is op 31-j. leeftijd over leden. Twee dorpen bij de Vesuvius wor den aocr lavastroomen bedreigd. 5 0 0 0. inwoners moesten vluchten. DE JEUGD WORDE WAKKER! Plichtsvervulling voorop! In de dezer dagen te Alkmaar door de Landvrouwen gehouden Voorjaarsbijeen komst hield de heer Zuidervliet, hoofd van de afd. I van de Landstand een rede over onderwijs en opvoeding, waar in hij o.m. betoogde; Men noemt ontwikkeling, wat geen ontwikkeling is. Er is geen warmte in 't onderwijs. Het onderwijs is door en door kapot en het is een ergërnis om in de schooi rond te wandelen. Plicht moet de jeugd worden opgelegd. Het is voor een kind een ontspanning, na schooltijd in de huishouding of in het bedrijfsleven mee te helpen. Op het vervullen van die plicht kan het loon volgen. Nu zitten wij met de gebakken peren. De jeugd zit in de ijssaions en in de bioscopen. Ze krijgt geen goede boeken meer onder de oogen, maar ze leest allerlei vuile en plastische lectuur. Bovendien is de jeugd totaal los geslagen van haar volk. Dit alles heeft een funeste uitwerking gehad op de ont wikkeling van de geest, die zijn schep pend vermogen heeft verloren. De jeugd staat in een jammerlijke maatschappij zonder idealen en mist de lust tot strijd om de maatschappij beter te maken. Wij in onze jeugd, aldus spr., vochten achter Domela Nieuwenhuis en later ach ter Troelstra, om al het schandelijke uit de maatschappij te krijgen. Slechts 135 jongeren zijn georganiseerd in de land- jongerenbond, maar daar hcerscht een frissche geest. Wij moeten doorhameren om de jeugd wakker te schudden en met klem wekte spr. de landvrouwen, op om hun kinderen aan de landjongerenbond toe te vertrouwen (Dagbl. N.H.) De Nationale Bibliotheek te Den Haag is weer voor het publiek geopend. De Noord-Oost-polder krijgt weldra zijn eerste plantsoen. Het eerste paartje uit de Noord-Oost polder is dezer dagen gehuwd. De eerste haring werd 15 Maart op de Oosterschelde gevangen. Een geit tc Koedijk wierp 4 jongen. (Dagbl. N.H.) De eerste radijs kwam Vrijdag in Be verwijk ter veiling. Een school voor zwakzinnigen wordt 1 Mei te Tiel geopend. Hoofd: C. K. Ha- nelink uit Loosduinen. 600 muizen werden gedood bij het uit- dorschen van een korenmijt tc Oeffeit (Echo v. Cuyck). Bij een brand in. de bijkeuken van de woning van een fabrieksarbeider te Reu ver (L.) zijn 2 kinderen omgekomen. Voor groentcnteelt sloot gemeente U- trechl met boeren in de omgeving tegen aantrekkelijke prijzen verhoogd met premie, contracten. Een berucht smokkelaar, die zich te St.-Michielsgestel bij zijn arrestatie ver zette, werd doodgeschoten. Door gasverstikking zijn te Bergen op Zoom de wed. Van den Berg en haar 19- jorige pleegdochter omgekomen. Een bus met f 10,000, 6 gouden horlo ges en nog eenige gouden sieraden, door K. TI te Soest in zijn tuin verstopt, blijkt dooi- een onbekende te zijn weggenomen. In verband met een moord op een 30-j. joodsche vrouw te De Wijk (Dr.) zijn drie personen, o.w een vrouw, in arrest ge steld. De moord moet op kasteel Dickinge zijn gepleegd. De vrouw werd met een tang op het hoofd geslagen. Een 30-j. conservenfabrikant te Zalt- bommel, die destijds 30 briejes van f 1000 inleverde, bleek zijn boekhouding ver- valscht en zwarte handel bedreven te hebben. Een 13-j. jongen wierp 1e Roosendaal een door hejn gevonden projectiel in een vuurtje. Het ding ontplofte en wondde de knaap ernstig in het gezicht. Hij zal denkelijk ccn oog moeten missen. Voor onderwijzers is een nieuwe sala- nsregcling op komst. In afwacting daar van heeft het Alg. Voorzieningsfonds v. Leeraren en Onderwijzers betrokken De partement verzocht, voorloopig reeds 'n gratificatie toe te kennen wegens de hoogere kosten van levensonderhoud. MAHK TBERICHTEN TEXEL. 20 Maart 1944 20 koeien, 4 varkens, 12 n. kalveren, levering; 25-konijnen fl,per kg.; 20 kippen f 0,90 per kg. MAART IV. 12. Die zichzelf bemint beware zich voor Maartsche buien en Aprilsche wind. 13. Zoo menig vorst in Maart, zoo me nig dauw in April. 14 Meert met zon aan de heerd (dit ziet op het lengen der dagen.)

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1