Vtór alles: goeds vrienden Texelsche Berichten I PANKO £M RQSR'QM he» vóóijaar OOGSTEE.' Maar... sij drinkt Santé! x— HET GESLACHT KIKKERT. BINNENLAND Elite zou werkelijk een broertje kuafien zijn van de echte koffie! Zóó fijn van npaak, zóó typisch ruikend naar koffiebob- 200 zeldzaam lekker va» aroom Heusch, voor een sterk kop bétere koffie ZOO ALS KEESJE op KOOSJE LUK 7. ZOO LIJKT BUTE KOFFIESURROGAAT Egbert Scheepmaker ALKMAAR r> OP ECHTE KOfFlEI Ö&i >.-<12 Er kwam eens een oude Zeerob bij me. „Nou-wil ik eens wat van jou hooren, Mina," zeid'ie, „Zee lucht maakt honge- PEJA-PRODUCTEN rig, weet jij daar iets op?" „Maar man" zei ik, „Dat's gauw gezeid: Pannekoeken met Pan- ko en Cake met Roer- om."Toen zeid'ie:„Dat's dan zooveul als het ei van Columbus." Wat in het vat zit, verzuurt niet. ggsHBSnaijE als de aanvoer van versche groente stokt, a zoo'n kast met weck en een paar .inmaak- po11en met boontjes of andijvie een rijk bezit. Pas dén lal Moeder de vrouw Uw geploeter naar waarde schatten en er mede verzoend aijn, wanneer U „wéér- naar-die-tuin" gaat. Wd ZAAIT - ZAt M Ccmt-.ni. a's r.w Nedarland. Cant,al* Markthallen '01. DEN RtJKSTUINBOUW-VOORUCHTINGSPIENST Cleopatra, onze muizen verdelgster, drinkt haar thee zóó: ■XpE -A ::J -jY-r NKUifll VOOR DE VROUW. ItUUttlll NUTTIGE WENKEN. Inktvlek in kunstzij? De vlek onder dompelen in melk. Dan de zijde met lauw water uitwasschen; goed naspoe len, tusschen doeken drogen en met ma tig warm ijzer strijken. RECEPTEN. Gehakt gebraden zonder boter. Maak 't gehakt op de gewone manier klaar en vorm er kleine balletjes van, die ge op een even natgemaakte bakplaat legt. Laat ze daarna in een matig warme oven in ongeveer een half uur bruin en gaar worden. Ze krijgen dan een mooi knappe rig korstje en het gehakt wordt volkomen gaar Heerlijk bij groenten en aardappel puree. OVER DE VROUW. De liefde is de levensgeschiedenis der vrouw, een episode in'het leven van de man, beweerde Lord Byron. (1788-1824). RECHTSVRAGEN. DIEFSTAL VAN SCHAPEN. De laatste tijd worden er op Texel nog al eens schapen gestolen, natuurlijk met het doel, deze op laaghartige wijze clan destien te slachten en het daardoor ver kregen vet of vleesch langs-fWarte ka nalen aan de man te brengen. Vindt de stedeling een dergelijke daad op zijn zachtst uitgedrukt „een bêlooning waard", de gedupeerde boer staat daar heel anders tegenover. Immers, een schaap minder beteekent voor hem een verzwakking van zijn bedrijf en een ver liespost voor zijn vermogen, vooral thans, nu de schapen zeer veel waard zijn. Van de oudste tijden af is'er streng op getreden tegen de plegers van „diefstal van vee uit de weide" en terecht. Vee in de weide behoort nl. tot datgene, wat aan de openbare trouw is overgelaten. Schen ding van die Jrouw brengt vanzelf een zwaardere strafbepaling «met zich. dan de gewone diefstal. Door een Texelaar werd mij de vraag gesteld, óf het voor de toepassing van het desbetreffende artikel van het' Wet boek van Strafrecht (artikel 311 ten eer ste) vereischt is, dat de weide afge sloten is. Vooral voor Texel met zijn zoo typische landafscheidingen is deze vraag van belang. Deze vraag moet ontkennend beant woord worden. Ongetwijfeld had de wet gever beter gedaan te spreken van een afgesloten weide of iets dergelijks; nu hij daarvan zwijgt, mag de eisch van af sluiting niet gesteld worden. Het eigen aardige is nu, dat er feitelijk geen on derscheid is tusschen diefstal van vee van een weg en van een stuk weiland, dat niet van de weg is afgescheiden, terwijl op het tweede feit toch de Zwaardere strafbepaling van art. 311 toepasselijk is. Zoolang een wijziging in het bestaande recht niet is aangebracht, zullen we het echter met deze niet volkomen bevredi gende bepaling moeten doen! Amstelveen. Mr N.W A. VAN EIJK. P1429/1. Verantwoordelijk voor de gcheele inhoud G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger: J. de Waal, Den Burg. Uitg. Drukkerij Fa. Langeveld De Rooij VERVOLGVERHAAL. DOOR EMMA HOOGWERF. 20.) Ik geloof wel, zei de baron, dat ik je verbaasd doe staan, maar nu weet je het. En daarom, mijn lief klein meisje, kijk mij nu eens aan en zeg „ja"! Dat kan ik niet, antwoordde zij be droefd. Waarlijk, ik kan het niet! Waarom dan niet? Ik voel niet genoeg voor u. En daar zooeven zei je allerl^j aar dige dingen van mij. Ja wei, maar.ik heb u niet lief! En als ik mij nu eens tevreden stel de met het gevoelen dat je voor mij koes terde, zou je dan niet „ja" kunnen zeg gen? Ik wilde wel, dat het waar was, baron van Merwesteyn; maar -ik kan niet, heusch, ik kan niet. En terwijl ze toen de verandering waar nam op zijn gelaat, voegde ze er smee- kend bij: Och, zegt u toch, dat u het zich niet al te erg aantrekt; dat ik u niet al te ongelukkig heb gemaakt! NU antwoord ik ook: Dat kan niet, kindje! Je neemt een te groote plaats in XIV. De kinderen van Meinoutje Semeins waren Lambert, Poulus en Albert (Abra ham was van de 3e vrouw). De ongeveer 100 Kikkert-afstammelingen van Poulus, die op Texel woonachtig zijn, stammen dus af van de Semeyns, alsmede in vrou welijke linie de afstammelingen van Lambert, Poulus en Albert, die met el kaar een zeer groot aantal van de Texel- sche inwoners zullen uitmaken. Veel ligt er nog in de'archieven ver borgen. Wie van de Kikkerts of aange- huwden voelt er iets voor, een familie- ver'eeniging op te rjchten, waardoor het mogelijk wordt, al deze belangrijke gege vens in ons bezit te krijgen? Amsterdam. W. N. KIKKERT. Aan toezending van de volledige serie artikeltjes over „Het Geslacht Kikkert" kan niet meer worden voldaan. Er was zooveel navraag, dat «enige nrs. uitver kocht zijn, hetgeen zeker een bewijs is voor de belangstelling, waarmee van oeze bijdragen kennis is genomen Red. Werp een botte vijl niet weg! Breng haar bij uw leverancier. Die kan haar laten scherpen! VOOR DE JEUGD. GEBR. KNOPENSCHAAR. 7. Ziezo, Jodocus nam ook 'n jam-em mertje, en zat een poosje later op een heerlijk zonnig plekje aan de slootkant te hengelen. Wegens het warme weer had hij z'n jasje uitgetrokken en in het gras gelegd. Af en toe wiste hij zich 't zweet van z'n voorhoofd, maar ving voorlopig nog niets. De prjjswinners. Ditmaal zijn de prijs- winners Aat van Liere, 12 j., Oost en Jopie Witte, 10 j., B.-Nieuwland. (De prijsjes zijn af te halen aan de drukke rij). Van e 1 k briefje wordt aantekening gehouden. Op zijn tijd krijgt ieder zijn beloning. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. DE VADER VAN 8. De vader van de ontdekkingsreiziger Livingstone was winkelier. 9. Van St.-Fransciscus van Assi- si: lakenkoopman. 10. Van de ontdekker der Roentgen- stralen, dr. W. C. von Roentgen! landbouwer. in mijn hart, sprak hij; met zóó droeve glimlach, dat Catherina zich alle ge weld moest aandoen om niet in tranen uit te barsten. Die zee-officier staat mij zeker in de. weg? Ik meende toch op gemaakt te hebben, uit hetgeen je zei, dat het engagement af was? Dat is ook zoo. Maar ik kan hem niet vergeten! Hoe kom je nu zoo dwaas, om te blijven denken, aan een man, die zoo onverstandig was, om je op te geven? Waarachtig, Catherina, dan ben ik uit beter hout gesneden, dan hij, wat dit betreft. Ik zal je ook nog niet opgeven, dat verzeker ik je! En nóg eens drukte hij Catherina de handen, eer hij ze losliet. Op een Decembermiddag zat Catherina ergens op een kamer in Maastricht, waar zij en Delia het laatst opgetreden waren met het gezelschap en het was een droeve donkere middag. De vorige dag was er sneeuw gevallen, maar nu was die al tot een vieze, bruin-grijze modder geworden. Vóór drie weken was juffrouw Deligfie ziek geworden; zij had zware typheuse koortsen gehad en Catherina had haar niet in de steek gelaten, ofschoon het gezelschap natuurlijk verder op tournée was gegaan. Ze had haar vriendin verpleegd en verzorgd, zoo goed als dit maar in haar vermogen was. Als niet de oogen zonnig warendan kon de zon er niet in weerkaatsen. Met de bouw van 60 noodwinkels te Nijmegen wordt volgende week^begon- nen. Een bekend ingezetene van Venlo, Nol Thiery (Oome Nol), is door verdrinking omgekomen. Inbrekers hebben uit de huishoud school te Eindhoven een vrij groote par tij textiel en levensmiddelen geroofd. Een 59-j. monteur uit Rotterdam werd te Heerlen door een vallende balk doode- lijk getroffen. Een 59-j. man werd in de Celebesstr. te Amsterdam door een tram doodgere den. Uit een rijwielstalling in de Kerkstraat en op het Mercatorplein te Amsterdam,, zijn resp. 5 en 12 fietsen gestolen. Op 378 m. diepte is een houwer in de mijn Lapra te Eijgelshoven door een val doodelijk verongelukt. Dertien konijnen werden gestolen van een erf aan de Populierenlaan te Bever wijk. (Dagbl. N.H.) Een dienstbode uit Driebergen, die uit tal van huizen, waar ze z.g. in dienst was getreden, goederen wegnam, is ge arresteerd. De 42-j. waschmeester van een zieken huis te Utrecht nam tientallen lakens en handdoeken weg. Een 28-j. kapper bracht ze voor hem aan de- man. Uit telefooncellen te Den Haag en om geving worden bij herhaling luister- en spreekapparaten meegenomen, snoeren doorgesneden, ruiten vernield. Ten nadeel^ van een kamerverhuur ster te Amsterdam werden tijdens haar afwezigheid f 6500 en eenige flesschen sterke drank gestolen. Een pluimveehouder te Vries (Dr.) werd aangehouden, omdat hij o.m. in een auto een varken hield, zwarte handel bedreef, enz. Een 24-j. hulpbesteller der PTT te Delft wprd gearresteerd. Hij hield brie ven van in het buitenland tewerkgestel- den achter. Bij het afnemen van een autoband in een garage te Zaandam kreeg een 15-j. knecht de velg tegen het hoofd. De dood trad spoedig in. De 12-j. Erna Timmermans te Weesp, die met levensgevaar een 4-j. jongetje uit het water redde, kreeg van het Carnegie- Heldenfonds een zilveren vork en lepel met inscriptie. De heer H. Apeldoorn, weth. van ge meentewerken te Eindhoven, werd be noemd tot burgemeester van Oss. Hij was een der eerste leden der NSB in Brabant. Aan een onbekende man gaf 'n vrouw te Vlijmen argeloos haar spaarduitjes (f 12000) in bewaring. Hij vertelde" haar nl., dat haar man gearresteerd was en dat men huiszoeking zou doen.. Alles bleek echter gelogen. De man werd ge arresteerd, maar het geld is nog zoek. Bij het verlaten van de trein te Utrecht liet een dame uit Eindhoven haai* tasch met o.a. f1400, 7 gouden ringen, stam kaarten en bonnen liggen. Een jongeman zou haar gevonden en bij de stationschef gebracht hebben, maar tot nu is hij daar niet verschenen Delia was nu herstellende; maar haar beider spaarduitjes waren geheel inge teerd en de doktersrekening moest nog betaald worden, terwijl ze al een week ten achter waren met hun huur. Want de ziekte had ook méér gekost aan het huis houden dan ze ooit gebruikt had, toen ze beiden nog verdienende waren. Delia toch was zóó uitgeput en slap geweest, dat ze ééns een half fleschje dure wijn hadden moeten J^oopen en later nogal eens bouillon, of soep, hadden moeten trekken. Ten einde raad had Catherina dan ook geschreven aan haar zaakwaarnemer in Sydney, of er, na de verkoop van „Wai- haiti" niet wat over was, want dat zij in dringende geldverlegenheid zat. Maar dit-duurde immers eenige weken, eer zij antwoord kon hebben. En wat moesten Delia en zij dan in die tijd beginnen?. Als baron Van Merwesteyn haar nu maar niet met die ongelukkige liefdes verklaring te voorschijn was gekomen, dan zou ze hem een bescheiden bedragje te leen hebben gevraagd; maar nu kon ze dit niet doen. Met een glimlach trad ze de kamer binnen, waar Delia zi?h ophief van de paardenharen sofa, die zij overdag als rustbank gebruikte. O, Cathrientje, waar heb je al die tijd gezeten? Ik heb toch zoo'n dorst! klonk het verlangend. Wacht, ik zal je even mijn pantof- BEGRAFENIS HANS MULDER. Helaas werd in het verslag van deze plechtigheid geen melding gemaakt van de toespiaak van dokter Boswijk. We bieden onze verontschuldiging aan en haasten ons er alsnog melding van te maken. Dokter Bosw^k richtte als huisvriend woorden van oprechte deelneming tot de zoo zwaar getroffen ouders. Woorden van troost helpen bitter weinig in deze dagen, aldus spreker, maar de overweldigende belangstelling, van alle zijden betoond, schenkt toch wel de overtuiging, hoe ge liefd Hans bij allen was. Een groote leeg- fe laat hij ongetwijfeld achter, maar de mooie herinnering aan deze lieve jongen zal de ouders steeds bijblijven. Spr. wenschte hun de kracht toe, om deze zoo zware beproeving te kunnen door staan en besloot met de woorden: Ik breng je mijn laatste groet, beste jongen. Vaarwel, rust zacht. J. CABA*TAVOND VREUGDE EN ARBEID. Het feit, dat aan de cabaretavond van „Vreugde en Arbeid" niet eerder dan Zaterdag door midciel van de krant ruchtbaarheid was gegeven, was stellig een der oorzaken, dat de zaal maar ma tig was bezet, toen Tonn% Verwey en zijn medewerkers Zondag in „Casino" voor het voetlicht traden. Er was „voor elck wat wils": Bob .Steffin goochelde dat het een lieve lust was: hij was ieder een te glad af. Ida Baggerman zong zeer verdienstelijk bekende schlagers en was mede een goede kracht in de pakkende schetsen. Gerard Arbous, ook hier geen onbekende, declameerde „Klokke Roe land" en „Boerke Naas". Vooral „Klokke Roeland" maakte een diepe indruk. Ar bous stond daar als de dichter zelf, wiens hart sneller klopt, als hij het oude Bel fort boven Gent ziet oprijzen. Hij roept het Vlaamsche volk toe, de strijdlust niet te doen verslappen en herinnert het aan de glorierijke tijd der Artevelden, die vochten als leeuwen in de strijd tegen de adel om vrijheid en recht. Ook de kluch tige geschiedenis van „Boerke Naas" de clameerde Arbous meesterlijk. Iets nieuws voor Texel waren de kront jong-liedjes gezongen door Amsy Moina. Zij oogstte vooral succes met het liedje waarin ze het Hollandsche meisje met het Indische vergeleek. (Jan de Waal.) OUDESCHILD OUD-KAPITEIN DUINKER. Op Dinsdag 28 Maart a.s. hoopt de heer C. Duinker Lz., van 1908 tot 1933 kapitein bij de N.V. TESO zijn 78e ver jaardag te vieren. Onze gelukwensch! MAART. V. 15. Met Maria Boodschap (vandaag, 25 Maart) komen de zwaluwen weerom. 16. De eerste donder in Maart pakt het elftje bij da staart. 17. Een inhoudende*Maart is geldwaard 18. Op St.-Matthijs was er nog geen ijs, maar de 8e Maart reden ze met slee en paard over de Dordtsche Waard. fels aan doen en dan kom ik theezetten. Delia was nog maar een schim van wat ze geweest was; en toen de meisjes een kwartier later een slap kopje theedron ken, trof het Catherina weer, hoe teer en bleek, als ze er uitzag. Hoeveel geld hebben we nu nog in kas, Cathrientje? vroeg ze ineens. Nu, niet veel meer; maar bekommer je daar maar niet om! Onwillekeurig doe ik dat toch, dus vertel- nu maar liever precies waar het op staat. Nu, we hebben twintig gulden over, dat is alles. En nog rekeningen te betalen! Hoe ter wereld moeten we dat klaar spelen? Ik weet het niet. Dan moeten we maar het een en ander verkoopen! Ik heb nog wel een paar byouterieên. Wat ben je toch eenig, Catherien! Daar ben je nu achtergebleven bij mij en hebt iedere cent van jou aan mij besteed, of dat de gewoonste zaak van de wereld was! Och, je zoudt het voor mij net zoo hebben gedaan in het omgekeerde geval. Maar jij had veel meer en nu heb je niets meer over, Catherien. Ik begrijp niet, hoe we het nog zoo lang zullen uit houden; want het zal zeker nog wel we ken duren, eer ik in staat ben, iets te verdienen! (Wordt vervolgd.) 1 NEERLANDS BILJARTKAMPIOENï Demonstratie' op Texel een gr succes. De biljartdemonstiatie, welke de h ren De Leeuw en Hoogland Dinsd avond in „Casino" gaven, is bijzon geslaagd. Er waren wel 200'perso! present, die met zeer groote aandacht bewondering het spel gade sloegen, heer De Leeuw is 5 x kampioen 71-2, kampioen 45-1 en kampioen bandstoo de heer .Hoogland, die hier tijdens mobilisatie in dienst lag, bezit - de 1 kampioen le klas klein biljart 35-2. zijn derhalve de groote sterren uit Nederlandsche biljart wereld. Dat het Texelsche biljartclubs gelukt? deze k stenaars op het groene,laken naar T< te „lokken" mag ais een verheugd aangemerkt worden-. De avond werd geopen met een woörd door de wnd. voorz. der clubs, heer D. v. d. Oord, die de hoop uitsp dat het eenige leerzame en spanne uren zouden mogen worden. De heer Bosje, competitieleider N„ die hierop het woord kreeg, vertol mede namens de andere reisgenooten hartelijk dank voor de koninklijke vangst, die hun bij hun entree was deel gevallen. Zeer gaarne wilde hij nis maken met de besturen der Te: sche biljartclubs, totaal 100 spelers tegenwoordigende. Spr? merkte op, heel Drente nog geen 300 leden Texel slaat dus een goed figuur! Wij pen hier een centrale commissie te st ten, zoo vervolgde spr., opdat Texel ii competitie kan worden ingeschak (Tijdens de later gehouden be^>rekin met vertegenwoordigers der clubs besloten, een centrale commissie te st ten. Prachtige wedstrijden tegen van .de overkant liggen dus in het schiet.) Hierop was de „stoot" aan de he< De Leeuw en Hoogland, die tegen ell der speelden in kader 35-2, 500 pun Al dadelijk demonstreerden zijn meesterschap. Prachtig hielden zij ballen bij elkaar, waardoor de trefl niet alleen werd? vergroot, maar bou dien het aantal punten in een bepa [e tijd gemaakt, zeer hoog was. Daar ,1€ schen door werden verschillende ku en fantasiestooten „weggegeven", wal telkens een applausje der toeschouw volgde.» De heer De Leeuw nam vrij spoedi leiding. Hij had na 7 beurten 327 pui de heer Hoogland na acht beurten De heer De' Leeuw maakte het met achtste beurt „eventjes uit! 173 pu dus in een serie. Zijn record, tevens •derlandsch record, is in kader 45-2 275 punten. Hierna noodigde de heer De Leeu Texelsche speler uit in een drieban kamp van 15 punten. „Maarten!" wei van alle kanten geroepen. Maarten dat hij kiespijn had.maar moest toch aan gelooven! En..?, waarlijk sloeg geen gek figuur, eerst stom zelfs voor. De heer De Leeuw vo echter geleidelijk zijn puntenaantal De eindstand was: De Leeuw 15„Von Aantal beurten 29. Het driebandei eischt bijzondere inspanning en kul heid; dat de heer Vonk het tot elf p. te brengen is zeker 'n compliment \v< Tenslotte deelde de heer Van Haaren ministrateur van' de NBB nog med< -de heer Hoogland op 1, 2, 15 en 16 in hotel American te Amsterdam zij tel zal verdedigen. Hij spoorde de jarters aan, deze „oud-Texelaar" te pórteeren. De heer De Leeuw speelt daag te Rotterdam in een vijfkamp, aan ook deelnemen: kampioen Swee Van der Pol en Van der Vliet. De heer D. v. d. Oord dankte de ren De Leeuw en Hoogland voor he bodene en overhandigde hun elk een denken ter gelegenheid van deze de stratie, welke hij hoopte, dat"sp< door meer zou worden gevolgd. HYGIFNF FN VFJ? I' "S7" 586. Een beknelde vingerring bij vingerverwonding of ontsteking steeds door een arts worden verwij Niet wachten! (T. A. Hooftman, ar VAN DE BOEKENPIJVNK it, De tien geboden, door dr. H. L. 118 blz. Geb. f. 1,90. Het onze V a door dr. H. L. Oort. 126 blz. Geb. f De laatste stap. 20 uitgewerkte mens voor hen, die zich voorben voor het Middenst. Diploma „Alg. delskennis", door M. Kats en J. Va burg. 94 blz. f 1,25. Gerijmde en teekende Sport-spot van Chris Kra Een prachtboek voor iedere sportvi Met 16 platen op kunstdrukpapier.-l blz. f 2,40. BOEKHANDEL PARKSTRAl lé et da; li 2ï M, 2S El

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 4