echts één weg t het moeras, f Wereldnieuws BINNENLAND Verhooging uitkeering aan Familie en Vrijwilligers bij de Waffen S.S. (Wiking), S.S. Wachtbatailon en Landstorm Nederland, JAARGANG. No. 584». WOENSDAG 5 APRIL i«44 EXELSCHE COURANT 'et doodsuur van het tegenwoordige lonaal-socialistische Duitschland zou ens zijn 't doodsuur van het Europee- e volkenleven, de Europeesche cul- r en de.Europeesche godsdiensten. Het het geboorteuur zijn van het com- nistische Europeesch-Aziatische con- jent met als hoofdstad Moskou en met lin als de moderne Djengis Khan. Ir zijn slechts twee mogelijkheden: Duitschland vóór Europa en daarme- vóór eigen vaderland, óf tegen Duusch- d, maar dan ook automatisch en zon- dat u dit wordt gevraagd vóór een ïmunistisch Europa onder opper-lei- g van Stalin. Een andere keuze is er "r he keuze is door ons gedaan, zoo be- it de Leider zijn hoofdartikel in het tste nummer van Volk en Vaderland: .r Europa en dus met Duitschland •bonden op leven en dood. Zoo gebiedt i onze liefde voor volk en vaderland )n gij, volksgenoot? »P VATERLINIE ACHTER DE KUST. Ivenals in de eerste wereldoorlog zijn 1(^ nu achter de Belgische kust uitge- ekte gebieden onder water gezet. In 4 geschiedde dit door de sluizen open '.'Izetten; toen werd vruchtbaar land ar jaren door zout water bedorven, ans heeft de inundatie plaats met zoet ter en wel door de sluizen geen gele- ïheid meer te geven, het binnenwater spuien. Alleen wanneer de noodzake- :heid daartoe mocht ontstaan, zal zout .■ter ingelaten worden )ok in het kustgebied van Nederland :n i o sommige plaatsen reeds plassen vijvers ontstaan, die grooter en groo- worden en op de duur een landschap t ontelbare meren zullen vormen. Dan len de verbindingswegen met het ach- land afgesneden zijn en zal het kust- >ied met zijn verdedigingswerken op 'scheidene punten naar achteren vol- nen afgegrendeld zijn. Weldra zal Atlantische bolwerk hier en daar als een landtong tusschen twee zeeën ;en. HET NIEUWE HONGARIJE. iet heeft wel lang geduurd, maar ein- v< ijk heeft Hongarije dan toch de weg zelfbehoud gevonden. Eindelijk fafent het zich tot het uiterste in, om h de bolsjewieken van het lijf te hou- n. te lang heeft een kliek de oor- ;sinspanning van het land verwaar- •sd en gesold met de waarachtige be ogen van de staat. Nu Hongarije een •uwe regeering heeft gekregen, treft 't samenwerking met het Duitsche rijk, e maatregelen, welke voor heden jen ikomst van het grootste gewicht moe- if worden geacht. De Duitsche weer- tcht staat haar daarbij ten dienste in middels zijn de Onafhankelijke Par- der Kleine Boeren, de Hong/ Soc.- moer. Partij en de Boerenbond ont- nden. Zij stonden de verwerkelijking hetgeen in het waarachtig belang n Hongarije wordt geacht, in de weg. ndat alle krachten op het winnen van oorlog moeten worden gericht, is tot liting van alle scholen in Hongarije ergegaan. Het aantal joden, dat onder z.g. Neurenbergsche paragrafen valt, ïvat 10 pet. der bevolking. Tegen hen maatregelen getroffen, welke tot )ulsluiting van joden uit het economische politieke leven zullen leiden Het zijn de menschen van karakter, weten wat zij willen en alzoo het weien der maatschappij uitmaken. JONGENS! WAT ZEGGEN JULLIE VAN DEZE BRIEF? ,De tijd, die ik daar in het weersportkamp „Seeboden" door bracht, was zoo rijk aan prettige kjgebeurtenissen, dat als ik ze alle zou willen neerschrijven, ik beslist w^l een dag noodig zou hebben. Een tijd, waarin dienen en ontspanning elkaar steeds afwissel den, daarbij prima eten en goede kameraadschap. Als het eenigszins mogelijk is, ga ik beslist nog eens terug naar deze prachtige berg streek, waar* ik de mooiste dagen van mijn leven doorgebracht heb". Dit is een van de vele brieven, oi die we van jongens, die al eens in zoo'n kamp geweest zijn, ontvangen Meld ook jij je aan voor het vol gende weersportkamp in één van de mooiste streken van Duitschland en kom voor de keuring Woensdag 5 April, Plein 1813 nr. 3 in Den Haag tusschen 8-14 uur. Alle gezonde Nederlandsche jon gens van 16-18 jaar komen in aan merking. ZON. ut]o. 5 April op 7,07; onder 20,21 ''"f MAAN. 5 April op 16,46; onder 6,28 Volle Maan: 8 April 19,22 -IpOG WATER OP TEXELS REE. 5 April 8,47 en 21,10 ö- 6 April 9,29 en 21,45 t- April 10,01 en 22,17 Spririgtij 10 en 24 April. S.S. VRIJWIL! IGERS van de pant^cr- grenadiers-brigade „Nederland" B;; de afweerqevechten in het gebied van Le ningrad hebben de manschappen der SS-vrijwilliqers van de pantsergrena dier z-brigade .Nederland" zich onder scheiden. De brigade-commandant.. SS- Oberfuehrer Wctgneri die zelf hei Rid derkruis draagt, reikt aan zijn mannen het ijzeren kruis uit. (SS PK Wisnieuwski-O-H P. c.) BEKENDMAKING LANDWACHT NEDERLAND Aangezien reeds is gebleken, dat onbe voegden misbruik hebben gemaakt van politicbevoegdheid, zgn in verband mei de Landwacht, wijs ik er nogmaals op, dat de Landwacht in dienst altijd ken baar is aan de roode armband met het opschrift „Landwacht" en bovendien zich kan legitimeeren door het roode legitima tiebewijs van de Landwacht Nederland. Dc burgerij is dus in geenerlei opzicht verplicht, gevolg te geven aan bevelen van personen, die zich als lanchvachtcrs uitgeven en die genoemde kenteekenen niet dragen of kunnen toonen. Integen deel: men wordt verzocht dergelijke Voor vallen aanstonds bij de bevoegde Land- wachlinstanties te melden, zoodat daar tegen onmiddellijk kan worden opgetre den. Duitscli tegenoffensief in voor bereiding. Wanneer de Duitsche legers op het oogenblik terugtrekken, komt dit niet doordat de Duitsche weermacht te zware is. Het terugtrekken geschiedt overeen komstig de plannen, die verband houden met de algemeene militaire situatie in Europa. Zoodra de Fuehrer daartoe de tijd gekomen acht, zal het leger weer ten aanval overgaan en opnieuw veroverin gen maken. Dit is de hoofdinhoud van de belang wekkende rede, door rijksminister Franck te Krakau gehouden. Berlijn ontkent niet, dat in het oosten een ernstige situatie is ontstaan, maar is vastbesloten te zijner tijd de Sovjets een „tot hiertoe en niet verder" te gebieden. Het laatste jaar heeft Duitschland zijn krachten gespaard ten einde op het be slissende moment in de strijd te kunnen ingrijpen. Waar dat nuttig is, wordt te ruggetrokken, maar waar zulks de Duit sche plannen in gevaar zou brengen, wordt vastberaden stand gehouden, zoo als bv. bij Witebsk. Daar komt de bol sjewiek geen stap verder. Hoe de Duitsche bevolking zich onder de zw^° blagen van de laatste ma?:mden houdt, ids bij herhaling geconsta teerd: wonderen van dapperheid ver toont ze. De horden van Stalin zijn het hart van Europa al weer dichter gena derd en hebben een deel van het Gou vernement-Generaal onder de voet geloo- pen. Maar ook dit doet geen aforeuk aan de stemming. Ongebroken is het ver trouwen in eigen kracht en in de toe komst. Hospitaalwagen beschoten. Een in de lichting van Cassino rij dende Duitsche hospitaalauto. duidelijk als zoodanig herkenbaar, werd door de geallieerden onder vuur genomen, ge troffen en lot staan gebracht. Een nieu we schending van het volkenrecht. Nieuwe Duitsche vinding. In de strijd tegen pantserwagens en kazematten maakt de Duitsche legerlei ding nu van een tot kniehoogte reikende rupsauto gebruik. Ze wordt volgeladen met een springlading van een bijzonde re samensteling en dan, van ver af be stuurd, op het vijandelijke doel afgezon den, waar de ..Goliath" (zoo heet deze nieuwe uitvinding) een ontzettende ver woesting aanricht. Bommen op Zwitserschc stad. Bij goed zicht ook Reuter geeft dit toe hebben 1 April 's morgens 11 uur 30 Amenkaansche vliegtuigen verschei dene bommen op de Zwitsersche stad Schaffhausen geworpen. Meer dan 130 personen werden gedood. Onder meer werden eenige fabrieken, het politiebu reau, de el eet r. centrale en een r.k. ver een. gebouw getroffen. Ook kwam er een torn op het marktplein terecht. Het oordeel van Smuls. De Zuid-Afnkaansche premier Smuts is van meening, dat de wereld zich na een geallieerde overwinning in een aan de chaos grenzende toestand van desor ganisatie zal bevinden. Door samenwer king met de geallieerden alleen zou de civilisatie volgens Smuts weer op gang te brengen zijn. Hij wil geen afbreuk doen aan de „geweldige aard" van de Sovjetrussische opmarsch, maar betoogt, dat Engeland en de V.S. het hunne tot die successen hebben bijgedragen. Smuts ziet verder in de bombardementspolitiek het doodelijkste wapen, dat de geallieer den ooit tegen Duitschland in de strijd hebben gebracht. De oorlog winnen no. 1. Van bevoegde Duitsche zijde wordt er de nadruk op gelegd, dat het winnen van de oorlog in deze* dagen het hoofd doel is van de strijd. Daarna pas zuilen de ideologische problemen de aandacht krijgen, welke zij verdienen Bij vele lan den, zoo constateerde de Berlijnsche re dacteur van het Handelsblad, is een ze kere neiging tot samenwerking ontstaan nu het bolsjewistische gevaar angstwek kend dicht nadert. De houding der Duit sche diplomatie heeft het algemeen ver trouwen versterkt, maar Berlijn wijkt niet af van zijn standpunt, dat het win nen van de oorlog voorshands het eerste doel is waarop aller krachten zich dienen te lichten. Wat daarna zou moeten wór den-nagestreefd, laat zich in hoofdzaak in deze woorden uitdrukken: „Arbeid voor allen" en „souvereine staten, sa menwerkende in het kader eener Euro peesche familie" Meer dan 1100 geallieerde vlieg tuigen in Maart neergeschoten. In de loop van Maart hebben de ge allieerden des nachts zesmaal en over dag 17 maal aanvallen op Duitschland gedaan; daarbij werden wel 1100 vlieg tuigen neergeschoten. Vooral bij de aan val op Neurenberg van vorige week, heb ben de aanvallers zware verliezen gele den. Een derde, misschien wel de helft der vijandelijke vliegtuigen werd daarbij vernietigd. Een succes, dat vnl. door de Duitsche nachtjagers werd bevochten. Gunstig weer heeft daartoe meegewerkt. Wanneer de aanvallers minder zware verliezen lijden, is dat alleen aan slechte weersomstandigheden toe te schrijven. Dan kan de luchtafweer zijn taak niet behoorlijk vervullen. De Duitsche luchtmacht deed in Maart zes aanvallen op Engeland; hiervan vier op Londen, één op Huil en één op Bristol. Intusschen bereidt Duitschland voor deze maand een groote luchtslag tegen doelen in Engeland voor. De drie getroffen ste den kregen nog maar een voorproefje! Bommen op Boedapest. 180 Amerik. 4-motorige vliegtuigen hebben bommen geworpen op Boedapest. Minstens 20 werden neergehaald. m Van de fronten. De druk der bolsjewieken houdt aan, maar ook de reeks van hun zware ver liezen aan menschen en materiaal. Aan de Proeth werden verscheidene plaatsen op hen heroverd. Een poging van de bol sjewieken om zich een weg te banen naar Jassy, werd verijdeld. Ook hun aanvallen op de stad Kowel, bij herhaling met ster ke strijdkrachten ondernomen, bleven al le vruchteloos, dank zij de standvastig heid der verdedigers. Mede heeft het gar nizoen van Tarnopol de zwaarste aanval len der bolsjewisten glansrijk doorstaan. Ten N. van Kowel werden belangrijke heuvelstellingen door de Duitschers be zet. In Italië vonden weinig gevechtshande lingen van beteekenis plaats. Cassino wordt nog steeds fel omstreden. Bij de stad werd een ingesloten vijandelijke ge vechtstroep vernietigd. Luchtoorlog: Plaatsen in West-, Zuid- west-, Zuidoost- en Midden-Duitschland hadden van bommen te lijden. Met name moeten Neurenberg en Steyr worden ge noemd. In Zwitserland kreeg Schaffhau- sen zware schade. Een record boekte de afweer bij de aanval op Neurenberg (132 4-motorige bommenwerpers). Zee-oorlog: Zaterdagnacht werden van 4 motortorpedobooten, die bij Terschel ling een Duitsch convooi aanvielen, er drie zwaar beschadigd. In totaal werden in Maart 22 torpedojagers, twee duikboo- ten en 12 motortorpedobooten en wel 29 koopvaarders (156000 brt.) tot zinken ge bracht. VEREENIGDE STATFN De V.S. tellen nu ruim 136,4 milli- oen inwoners. TURKIJE. Turkije vraagt een buitengewoon militair crediet van 65 millioen Turksche ponden aan. ITALIË. De voedselvoorziening in Z -Italië laat door gebrekkige organisatie van Washington en Londen nog steeds veel te wenschen over. MAROKKO. Van een Marokkaansch fuseliersre giment, op weg naar Italië, dat aan het muiten sloeg, konden 360 soldaten wor den ontwapend; de rest vluchtte de ber gen in. VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1712. Jan Luyken, etser, plaatsnijder en dichter, te Amsterdam overleden. 1794. Danton. een der leiders van de Transche revolutie, te Parijs onthoofd. EEN siREEP HIT T RADIOPROGRAM Donderdag: 12,15 Bij de fam. de Boer; 18,45 Praatje van Max Blokzijl. Vrijdag 13,Voor boer en tuinder; 13,55 Proef velden en proefboerderijen. Zaterdag: 13,25 Voorjaar op de Veluwe; 13,55 Voor volkstuinders. TEXELSCH DIALECT hee 's om 'n sleêpie, hij doet een dutje; 'n slei, butter, de hoeveelheid boter, die men gekarnd heeft; slei, groote houten hamer; Friesch: „slaaie"; slep, volgens Allan (1856) werd hier mee in zijn tijd een kind aangesproken; nu verouderd; KUNST EN KULTUUR. De bekende musicus Willem Lanaré te Doetinchem hoopt 12 Juni 70 jaar >te worden. De Ned. Bachverecniging zal op 7 en 8 Apnl in de Groote Kerk te Naarden haar jaarlijksche uitvoering geven van de Matthaeus-passion. De Mecklenburgsche dichter Friedrich Griese verwierf de Duitsche prijs voor Boerenliteratuur. Het SS-ErsatzKommando Niederlandc, Korte Vijverberg 5, Den Haag, deelt mede: De uitkeeringen voor levensonderhoud aan familieleden van vrijwilligers bij, bo vengenoemde formaties zijn belangrijk verhoogd. Aan cchtgenooten van gehuwden, die een inkomen hebben tot een bedrag van f 200,per maand, wordt voor onder houd f SO per maand uitgekeerd. Boven dien voor ieder kind tot 16 jaar f 28 per maand. Verder vergoeding van huishuur voor het volle huurbedrag. De uitkeering wordt bij een aantal van b.v. drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt: cchtgenootc per maand f 80, 3 kinderen a f 28,- p.m. f 84, huur geschat per maand f 25 of eventueel hoo- ger. Totaal per maand f 189. Bovendien worden de Verzekeringen vergoed voor het volle te betalen premie bedrag. Dc uit te keeren totale vergoeding mag echter niet meer bedragen dan ll/s maal dc vroegere netto verdiensten. Voor kinderen tot 16 jaar, buitenshuis verblijvend, wordt een vergoeding ver strekt van f 42 per maand per kind. Voor kinderen boven 16 jaar, voor zoover hun opvoeding nog niet is voltooid, wordt een uitkeering verstrekt van f 35 per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden der vrijwilligers extra levensmiddelen- toeslag, kolentoeslag, enz. Bij grootere inkomsten worden naar verhouding grootere bedragen voor fa milie-onderhoud uitgekeerd. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uit keering worden toegestaan, (geboorte, sterfgeval, ziekte, enz.) Ongehuwdcn kunnen ontvangen (even tueel voor de ouders) een bijdrage in het onderhoud ten bedrage van f 45 p. mnd. Dc ongehuwde vrijwilligers kunnen over dit bedrag persoonlijk vrijelijk be schikken. Zij kunnen het dus doen uitbe talen als onderstand aan hun ouders, kunnen het echter cok bv. op een eigen bankrekening gestort krijgen, naar keuze Deze bijdrage in het onderhoud of ter eigen beschikking wordt in alle ge vallen toegestaan. In plaats vah deze bijdrage in het on derhoud wordt voor zoover de vrijwilli ger voor het grootste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders had te voor zien kostwinnersvergoeding uitgekeerd cn wel bij een ouder tot f 70 per maand; bij beide ouders tot f 115 per maand. Bo vendien kan in bijzondere gevallen een huurtocslag worden verleend. Buiten dc bovengenoemde gezins- en andere uit keeringen ontvangt de vrijwilliger zijn soldij, vrije voeding, kleeding, enz. Alle verdere inlichtingen zijn ver krijgbaar en aanmeldingen kunnen ge schieden bij het Ersatz-Kommando Nie- derlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag. en Nebenstelle Amsterdam, Dam 4; Ne- benstelle; Heerlen, Saroleastraat 25; Ne benstelle Groningen, Heerenstraat 46; Nebenstelle Enschedé, Hcngeloschestraat 30; Nebenstelle Alkmaar, Langcstraat 56, alwaar voor de eerstdaags te houden keuringen eveneens gratis reisbiljetten voor de heen cn terugreis verkrijgbaar zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die om bijzondere redenen in Neder land moeten blijven, dienst kunnen ne men bij het SS-Wachtbataillon Amers foort, of bij de Landstorm Nederland, waarvoor alle bovengenoemde uitkeerin gen, levensmiddelen-toeslag en alle an dere voordeden eveneens gelden. Zij, die tusschen dc leeftijd van 18-35 jaar zijn en aanmeldingsplichtig zijn voor de arbeidsinzet, kunnen zich even eens aan bovengenoemde adressen per soonlijk of schriftelijk aanmelden en worden tijdens hun verbintenis bij bo vengenoemde onderdeden vrijgesteld van de arbeidsinzet. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen; zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Honderd konijnen en een geit bleken te Tilburg gestolen te zijn door 4 jeugdi ge kinderen. In de bakkerijen mag met Paschen en Pinkster, zooals vorig jaar, van de gewo ne arbeidstijd worden afgeweken. In een brandput te Sprundel (N.-B.) is een 11-j jongetje, dat daarin ging baden, maar door kou bevangen werd, verdron ken. Zoovaak werd cr ingebroken en gesto len in Tuindorp Maartensdijk bij Utrecht, dat de inwoners er een vrijwillige be wakingsdienst instelden. De heer P. II. L. Maas, directeur der gemeentereiniging te Den Helder, is aan de gevolgen eener beroerte op. 61-j. leef tijd overleden. 140 bloemstukken en nog andere ge schenken kreeg slager J. v. Leeuwen te N.-Amstel ter gelegenheid van zijn 25-j. jubileum! Uit de slaapkamer van F. van I. te Tilburg werd, terwijl hij sliep, 'n schrijf bureau met f 5000 gestolen. Men vond het bureau volgende morgen opengebroken cp een landweg Van de Hilversumsche Meent zal 40 h.a. en van de Oostermeent vier h.a. ten behoeve van de Gooische gemeenten voor groententeelt worden gebruikt. Het te Naarden vermiste meisje, dat wegens haar „slechte" rapport niet thuis durfde komen, is in een hotel te Sneek aangetroffen. Ze was met de Lemmer boot naar Friesland gereisd. Ze had een paar „onvoldoendes" op een overigens goede puntenlijst. Twee jongens van 16 jaar uit Harke- ma Opende moesten in een ziekenhuis worden opgenomen door de ontploffing van een in een weiland gevonden brand bom, die zij met een lucifer aanstaken. (Dc uilskuikens hadden blijkbaar door de publicatie van zooveel berichten van deze aard nog steeds mets geleerd. Wel licht zullen ze er voortaan afblijven. Laat anderen er onderwijl hun voordeel mee doen. Het loopt nog wel eens slechter 'af!!) RECHTSZAKEN Wegens verduistering van f 6000 is 9 mnd gevorderd tegen de 42-j. gemeente ambtenaar Van S. te Schiedam. Tegen de hoofddaders van de spoor wegdiefstallen, in Jan. te Alkmaar ge pleegd, is drie jaar geyorderd. Wegens het vervalschen van staten kreeg een 30-j. assistent bij de vleesch- voorziening*te Rotterdam acht mnd. met gratieclausule. Tegen een geschorste ambtenaar van 'het Openb. Ministerie te Utrecht, mr. dr. C. H. Pastoor, is wegens verduistering van gelden ten nadeele van de staat in hooger beroep twee jaar gevorderd. GEESTELIJK LEVEN. Een nieuwe Franschc vertaling van de Evangeliën door Hubert Pernot is in Frankrijk verschenen. Pernot blijkt het Grieksch, waaruit hij vertaalde, tot in de perfectie te verstaan. Prof. dr. K. Schilder werd voor drie mnd. geschorst als hoogleeraar te Kam pen en als em. predikant te Rotterdam Delfshaven wegens kerkscheuring. Ds. D. van Dijk te Groningen en Ds. B. A. Bos te" Assen protesteerden tegen dit besluit der Geref. Synode. MAUKTBEKICHTEN. SCHAGEN, 30 Maart 1944. 4 stieren centrale, 16 geldekoeien (ma gere) taxatie, 70 geldekoeien (vette)) cen trale, 16 pinken, centrale, 4 graskalveren centrale, 18 schapen (dikke) f 200-300, 15 schapen, ieder 2 lammeren 250-350, 16 overhouders 175-250, 17 biggen vastge stelde prijzen, 217 konijnen f 1, 7 kippen f 0,90 per kg. TEXEL, 3 APRIL 1944. 10 koeien, 7 varkens, 13 n. kalveren, le vering; 15 konijnen f 1 per kg.; 10 kippen f 0,90 per kg. LAATSTE NIEUWS De leen- en pachtleveranties van de V.S. aan Turkije zijn gestaakt. Een Turksch vrachtschip is bij Rho- dos door een Britsche duikboot tot zinken gebracht. Door zware sneeuwstormen z;jn dor pen in het Reuzengebergte van de buiten wereld afgesneden. Vliegtuigen brengen levensmiddelen aan Bij Nettuno (Italië) stijgt de span - nirig. De geallieerden krijgen steeds meer versterkingen; van Duitsche zijde zit men natuurlijk ook niet stil. Van Italiaansche zijde wordt gemeld dat reeds 15 steden volkomen met de grond gelijk werden gemaakt, o.a. Cagli- ari, Trapani, Marsala, Messina, Foggia, Pescara, Civita Vecchia, Livorno, Anco- na, Rimini. Het lijk van de sinds Oct. te Eind hoven vermiste A. v. Laarhoven, is bij Nuenen in de Dommel gevonden Met speciale vergunning alleen kan van 1 Mei af nog met Duitschland wor den getelefoneerd. DE SCIIOENENBEURS. De N.V.D. geeft tot het ruilen vaD schoenen gelegenheid morgenmiddag van 34 uur (Raadhuis).

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1