Van de Fronten in Oost en West. „Hij is hier niet! DE WH OM TE WINNEN IS 'T ALLERBELANGRIJKSTE. Verhooging uitkeering aan Familie en Vrijwilligers bij de Waffen S.S. (Wiking), S.S. Wachtbataillon en Landstorm Nederland 51c JAARGANG. No. Mli). ZATERDAG S APRIL IS44 TEXELSCHE COURANT BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT 29 MAART—5 APRIL 1944. 'üE EUROPEESCHE NARCOSE. Met deze vvoörden heeft. dr. Goebbels in een artikel in „Das Reich" de toestand gekenschetst waarin zich ook thans nóg, nu het gevaar van het opdringende bol sjewisme grooter is dan ooit te voren, 'n groot deel van ons werelddeel bevindt. Stalin heeft reeds op alle hoeken en uit einden van ons continent zijn luisterpos ten opgesteld. Een derde' deel'van de Ita- haansche vloot zal hem uitgeleverd wor den, hij heeft diplomatieke verbindingen weten tot stand te brengen met landen, die tot dusverre elk contact met de Mos- kousche roode centrale schuwden gelijk de pest; tenslotte heefj hij in de partisa- nenbewegingen in de bezette gebieden een wapen, dat hem willoos gehoorzaamt. Dit alles heeft hij reeds weten te berei ken en bovendien kloppen zijn storm rammen zonder ophouden tegen de be schermende muur, die de Duitsche weer macht tusschen de oude wereld en de steppen heeft kunnen optrekken. Op Roemeensch en oud-Poolsch grondgebied en tot aan de Karpathen is het roode le ger opgedrongen. Europa leeft nu nog uitsluitend van de weerstandskracht der Duitsche defensie. Zonder Duitschland zou 't rijp zijn om hem als een gemakke lijke buit in de schoot te vallen. Een militaire opmarsch van het bolsje wisme, die door de Duitsche weermacht niet meer zou kunnen worden tegenge houden, zou definitief en niet te stuiten zijn. Wij weten, dat we ons, met dit te., constatceren, aldus minister Goebbels, geen vrienden zullen maken, doch de krachten van karakter in alle landen van Europa zullen daaruit kracht putten voor de moeilijke beslissing, die ons te v/achten staat. Duitschland is dus practisch alleen in deze titanenstrijd, dank zij de narcose, waarin het door de geallieerde en jood- sche propaganda is gebracht. De tijd zal echter komen, zoo besluit* dr. Goebbels, waarop de sluiers, die thans nog ovef* de gebeurtenissen liggen, beginnen te val len. In alle landen van ons continent zal dan het groote ontwaken beginnen HONGAREN EN PARAAT. ROEMENEN Hongarije is, tengevolge van de-jong ste gebeurtenissen, die in de regeerings- wisseling haar bekroning hebben gevon den tot 'n houding van nieuwe paraatheid geraakt. Ook daar heeft men erkend, dat in de ongebreidelde macht van het jood- sche bevolkingsdeel krachten scholen, waarvan een ontbindende werking ten opzichte van de nationale eenheid en de strijd om de Hongaarscne toekomst uit ging. Tallooze geheime zenders zaaiden verdeeldheid, wantrouwen en een stem ming van hulpeloosheid, van defaitisme, waaruit ernstige dingen hadden kunnen voortvloeien.* De nieuwe, rechts-radicale regeerders hebben hieruit hun conse quenties getrokken en overeenkomstige maatregelen genomen. De bestaande po litieke partijen, waardoor Hongarije's binnenlandsche politiek op het doode punt. dreigde te blijven nahgen, zijn ont bonden. De politieke gevangenen der rechts-radicale groepen werden in vrij heid gesteld, terwijl nieuwe joden wetten de weg moeten effenen om de anti-na tionale krachten onder controle te krij gen en in hun activiteit te verlammen. Kenmerkend voor de toestand is, dat men voor het eerst na twee jaren weer Roemeensche weermachtsberichten on der het oog krijgt en dat men eveneens opnieuw omtrent het optreden der Hon- ved wederom nieuws verneemt. Honga rije's nationale leger heeft zijn rol in de algemeene Europeesche strijd hernomen. Hoe nöodzakelijk zulk een wending in het Zuid-Oosten was komt niet alleen tot uitdrukking in het zoo juist aangehaalde artikel uit „Das Reich". Ook de Duitsche oorlogsberichtgeving spreekt overeen komstige taal. De bolsjewistische legers zijn thans tot het Hongaarsche grondge bied 'genaderd; deelen van Roemenië werden reeds onder de voetgeloopen. Daarmee is de huidige krachtmeting met het bolsjewisme in het stadium gekomen dat men moet kenschetsen met de woor den: Nu of nooit! Het zou intusschen van een beperkte blik getuigen, indien men de vorderende roode opmarsch zou willen toeschrijven aan een verzwakte weerstand der Duit sche weermacht. Deze wordt voor een gioot deel elders in reserve gehouden, 't Duitsche opperbevel overziet het geheel der Europeesche fronten en defensieli nies en weet dat het iets kan wagen. De invasie, die nog altijd hangende is, zal niet op verlaten stellingen stooten. ENGELANDS ONZEKERHEID. Zoowel de rede, die Churchill gehou den heeft als de vragen, die Eden in het Lagerhuis te beantwoorden heeft gekre gen, leggen duidelijk aan de dag, dat Groot-Brittannië niet meer zoo heel ze ker is van de koers, die het zal moeten volgen. De toespraak van de premier kenmerkte zich door matheid; een der ge allieerde bladen sprak zelfs van de woor den van „een oude man", JCen aanmerke lijk deel van deze rede bestond uit een verweer tegen verwijten, die aan de Brit- sche regeering gericht waren. Churchill gaat reeds nu ondervinden, dat de Brit- sclie bevolking oorlogsmoede begint te worden en zich de vraag gaat stellen, naar welk een toekomst het nu feitelijk onderweg is. Engelands overheerschende oorlogsdoel was te voorkomen, dat op het Europeesche vasteland een enkele zoo sterke economisch-militaire macht zou opstaan, dat deze de leiding van het con tinent aan zich zou kunnen trekken. In het nat.-socialistische Duitschland zag 't zulk een concurrent, die het naar de kroon zou kunnen gaan steken. Duitsch land is nog niet vernietigd, zoowel in de aanval als in de verdediging is het nog ongebroken, ofschoon het dudelijk (zulks blijkt in de Oost-Europeesche gebeurte nissen) zijn krachten spaart. Nog eer Engeland dit Hitler-Duitschland, het welk als een wolk boven zijn ongestoor de zomerhemel oprees, heeft kunnen weg vagen, komt het tot het besef, dat daar voor in de plaats een ontzaglijk aange wassen bolsjewistische macht zou komen, waarmee het geen raad zou weten. Het Britsche grootkapitaal legt ver ontrusting aan de .dag over verloren markten en afzetgebieden; de Britsche arbeiders mokken en gaan in steeds grooter getale staken. Zij vermoeden, dat ook deze tweede oorlog, mocht hij nog worden gewonnen, hun niet de lotsverbe tering zal brengen, die hun is voorge houden. Churchill heeft tenslotte het parlement een motie van vertrouweifc kunnen af dwingen, door dit eenvoudig in een dwangpositie te plaatsen. Men zal wel licht ook wel, op de duur, de arbeidson- lusten opnieuw de baas kunnen worden. Zoo houdt ook de ervaren ruiter een paard, dat begint te struikelen en te strompelen, nog wel wat op de been en aan de gang. doch de vermoeidheid van dit dier is daarmee niet gebaat; het moet tenslotte toch spoedig zijn rust hebben. Engeland verkeert thans in de situatie dat het de oorlog noodzakelijk dient te bekorten, doch tevens zou het die, uil beduchtheid voor de hachelijke onderne ming der groote invasie, moeten verlen gen, door de Sovjets nog wat verder met het hoofdgewicht van de strijd te laten zwoegen. Dit is het Britsche dilemma, dat bezien bij het Duitsche, nl. dat van een evenre dige doelmatige verdeeling van krachten, zeker niet minder zwaar 'veegt. NIEUWE AANVAL BIJ NETTUNO? In Zuid-Italië is het nu al vrij gerui me tijd stil, merkwaardig stil. De gealli eerden schijnen te hebben ingezien, dat zij, bij Cassino, ondanks zware offers, toch niet effectief kunnen vorderen. Bo vendien, deskundigen verzekeren, dat, ook al zouden de Duitschers hun stellin gen aldaar tenslotte moeten prijsgeven, daarmee de weg naar Rome nog niet vrij zou zijn. Deze zouden nog eenige ma len achtereen zich opnieuw op gunstige punten kunnen vastzetten. Vandaar, dat men thans waarneemt, hoe het bruggen hoofd van Nettuno steeds meer en meer met nieuwe wapens en troepen wordt op gevuld. Blijkbaar moet derhalve toch in het gebied Anzio-Nettuno de groote slag vallen, die de Duitsche stelling bij Cassi no als het ware van achteren opblazen moet. Het spreekt vanzelf, dat het Duit sche opperbevel deze explosie niet zon der tegenmaatregelen te treffen, af wacht om ook aan een versterkte gealli eerde druk weerstand te kunnen blijven bieden. De luchtoorlog blijft intusschen over en weer met felheid voorwoeden. Het bom bardement, waaraan Schaffhausen dooi de Amerikanen werd blootgesteld, is 'er een voorbeeld te meer van, hoe roeke loos de Yankees met hun luchtwapen te keer gaan. Hun optreden wordt niet ge kenmerkt door een geest van ridderlijk heid, zooals deze in Europa steeds tus schen zelfs de meest verbeten tegenstan ders in acht genomen werd, doch door de brute methode van gangfcterdom en Wild- West. Yan het vacuum, dat door het uitblij ven van groote Anglo-Amerikaansche oorlogsondernemingen veroorzaakt is, maakt intusschen de groote politiek ge bruik voor het verrichten van peilingen. Zoo zijn ook de geruchten rond Finland weer opnieuw opgeleefd. Dat de Rijksdag te Helsinki in een bijzondere zitting is. bijeengeroepen, zal hiermee wel in ver band staan. Ondanks de groote en zorgwekkende dingen, die aan het Oostfront plaats grij pen, heeft- men toch de indruk, dat .deze peeriode van de oorlog niet zoozeer daardoor gekenmerkt wordt, dan wel dor een durende stemming van voorbe reiding en afwachting. In een bijeenkomst te Arnhem heeft de Leider van het Arbeitsbereich der N.S.D. A.P. in Nederland het woord gevoerd voor leden van de Partij, de Weermacht en de genoodigden uit de Beweging. Nadat* Oberdienstleiter Ritterbusch zijn rede was aangevangen, met er op te wij zen, dat Engeland sinds eeuwen de op vatting verbreid heeft, dat Duitschland de •rustverstoorder zoti zijn ir* Europa, en geschilderd had, hoe het Duitsche volk al 50 jaar lang geen rust heeft gekend, jaren van ononderbroken inspanning, zei- de hij: „In deze geestelijke nood kwam de Fuehrer. Heel zijn leven, van zijn 15de levensjaar af, was één ononderbroken inspanning. In zijn leven weerspiegelt zich dat van het Duitsche volk. Heel de arbeid der Partij zou wellicht overbodig zijn, wanneer iedere Duitscher in de ge legenheid was, een half uur bij deze man op zijn hoofdwartier te vertoeven. De Fuehrer zag in, dat het leven van een volk geen mechanisch iets is; dat elk lidmaat slechts doel en zin heeft, zoo lang het deel uitmaakt van het geheele organisme. Uit deze geest groeiden in 't BEKENDMAKING LANDWACHT NEDERLAND Aangezien reeds is gebleken, dat onbe voegden misbruik hebben gemaakt van politiebevoegdheid, zgn in verband met de Landwacht, wijs ik er nogmaals op, dat de Landwacht in dienst altijd ken baar is aan de roode armband met het opschrift „Landwacht" en bovendien zich kan legiiimeeren door het roode legitima tiebewijs van de Landwacht Nederland. De burgerij is dus in geenerlei opzicht verplicht, gevolg te geven aan bevelen van personen, die zich als landwachters uitgeven en die genoemde kentcekencn niet dragen of kunnen toonen. Integen deel: men wordt verzocht dergelijke voor vallen aanstonds bij de bevoegde Land wachtinstanties te melden, zoodat daar tegen onmiddellijk kan worden1 opgetre den. ZOO SPRAK.... Rijksminister Goebbels: Zijn laatste geheimen zal de oorlog ons, zoo dit al ge schiedt, pas geruime tijd na zijn einde onthullen. Tot dat oogenblik echter blijft hij het raadsel aller raadsels. Iïet SS-ErsalzKommando Niqderlandc, Korte Vijverberg 5, Den Haag, deelt mede: De uitkeeringen voor levensonderhoud aan familieleden van vrijwilligers bij bo vengenoemde formaties zijn belangrijk verhoogd. Aan cchtgcnooten van gehuwden, die een inkomen hebben tot een bedrag van f 200,per maand, wordt voor onder houd f 80 per maand uitgekeerd. Boven dien voor ieder kind tot 16 jaar f 28 per maand. Verder vergoeding van huishuur voor het volle huurbedrag. De uitkeering wordt bij een aantal van b.v. drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt: cchtgenootc per maand f 80, 3 kinderen a f 28,- p.m. f 84, huur geschat per maand f 25 of eventueel hoo- ger. Totaal per maand f189. Bovendien worden de verzekeringen vergoed voor het volle te betalen premie- hedrag. De uit tc keeren totale vergoeding mag echter niet meer bedragen dan lVt maal de vroegere netto verdiensten. Voor kinderen tot 16 jaar, buitenshuis verblijvend, wordt een vergoeding ver strekt van f 42 per maand per kind. Voor kindeten boveif 16 jaar, voor zoover hun opvoeding nog niet is voltooid, wordt een uitkeering verstrekt van f 35 per maand per kinjl. Bovendien genieten de gezinsleden der vrijwilligers extra levensmiddelen- toeslag, kolentoeslag, enz. Bij grooterc inkomsten worden naar verhouding grooterc bedragen voor fa milie-onderhoud uitgekeerd. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uit keering worden toegestaan, (geboorte, sterfgeval, ziekte, enz.) Ongehuwden kunnen ontvangen (even tueel voor de ouders) een bijdrage in het onderhoud ten bedrage van f 45 p. mnd. De ongehuwde vrijwilligers kunnen over dit bedrag persoonlijk vryelijk be schikken. Zij kunnen het dus doen uitbe talen als onderstand aan hun ouders, kunnen het echter ook bv. op een eigen bankrekening gestort krijgen, naar keuze Deze bijdrage in het onderhoud of ter eigen beschikking wordt in alle ge vallen toegestaan. In plaats van deze bijdrage in het on derhoud wordt voor zoover de vrijwilli ger voor het grootste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders had te voor zien kostwinnersvergoeding uitgekeerd en wel bij een ouder tot f70 per maand; bij beide ouddrs tot f 115 per maand. Bo vendien kan in bijzondere gevallen een huurtoeslag worden verleend. Buiten de bovengenoemde gezins- en andere uit keeringen ontvangt de vrijwilliger zijn soldij, vrije voeding, kleeding, enz. Alle verdere inlichtingen zijn ver krijgbaar en aanmeldingen kunnen ge schieden bij het Ersatz-Kommando Nie- derlandc, Korte Vijverberg 5, Den Haag. en Nebenstelle Amsterdam, Dam 4; Ne- benstelle; Heerlen, Saroleastraat 25; Ne benstelle Groningen, Heerenstraat 46; Nebenstelle Enschedé, Hengeloschcstraat 30; Nebenstelle Alkmaar, Langestraat 56, alwaar voor de eerstdaags te houden keuringen eveneens gratis reisbiljetten voor de heen cn terugreis verkrijgbaar zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die om bijzondere redenen in Neder land moeten blijven, dienst kunnen ne men bij het SS-Wachtbataillon Amers foort, of bij dc Landstorm Nederland, waarvoor alle bovengenoemde uitkeerin gen, levensmiddelen-toeslag cn alle an dere voordeelen eveneens gelden. Zij, die tusschen de leeftijd, van 18-35 jaar zijn en aanmeldingsplichlig -zijn voor de arbeidsinzet, kunnen zich even eens aan bovengenoemde adressen per soonlijk of schriftelijk aanmelden en worden tijdens hun verbintenis bij bo vengenoemde onderdeden vrijgesteld van de arbeidsinzet. Officier in dc Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen; zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Duitsche volk enorme krachten. Men kan thans dan ook zeggen, dat de kracht van het Duitsche volk niet zóózeer ligt in zijn lichamelijke kwaliteiten, in robuste lichamen en dikke spieren, maar in het hart van de Duitsche mensch. Tenslotte vroeg spr. zich af, wat thans, nu de ononderbroken krachtsin spanning van het Duitsche volk haar hoogtepunt heeft bereikt, wel het aller belangrijkste is. Oberdienstleiter Ritter busch was van meening, dat dit de wil moet zijn om te overwinnen. Met de wil verzet men bergen. Ook al zou de vij and materieel de meerdere zijn. Over het leven van volkeren is nog nooit be slist door materieele factoren. Beslissend is alleen, dat ieder bq^eid is, de noodza kelijke offers te brengen en nimmer twijfelt aan de toekomst van zijn volk In een moment van zwakte zal hij altijd kunnen opzien naar 't Duitsche front en naar de Fuehrer, die eens de verzekering gaf, dat zijn wil altijd vijf minuten lan ger zal volhouden dan die van zijn te genstander. KUNST EN KULTUUR. In de slotberg van Graz heeft men de zer dagen een druipsteengrot ontdekt, waarin zich scherven van middeleeuwsch vaatwerk bevonden. Thans is deze grot over een lengte van 28 meter toeganke lijk; van het verwulf hangen prachtige, heldere druipsteenkristallen af. Graan uit een oud koningsgraf. In het graf van de Egyptische koning Sesostris IV heeft men een aantal graankorrels ge vonden, die tezamen met een mummie naar Frankrijk werden gebracht. Men heeft de korrels uitgezaaid, die volkomen kiemkrachtig bleken te zijn. Volgens een Fransche geleerde zouden de zaden 41 eeuwen oud zijn. GEVAARLIJK GENERATORGAS.. Doet zich een geval van gasvei giftiging voor, dan brenge men het slachtoffer zoo spoedig mogelijk in zuivere lucht; anders is de kans groot, dat de dood intreedt. Menzorge dat de betrokkene niet kan afkoelen en dekke hem daarom toe met 'n deken of een overjas en late hem niet loopen of fietsen. Is hij bewusteloos en haalt hij geen adem meer, dan moet on verwijld kunstmatige ademhaling wor den toegepast, liefst onder toediening van zuurstof, waaraan koolzuur is toege voegd. Het toedienen van melk moet wor den ontraden. Bewusteloozen geve men in geen geval te drinken. Uiteraard moet zoo spoedig mogelijk medische hulp wor den ingeroepen. PAASCH-OVERDENKING. Vier oorlogswinters zijn over Neder land heengegaan en vijf over een aan zienlijk deel der overige wereld. Dë menschheid heeft' duisternis gekend, on zekerheid, ontberingen van allerlei aard en de dood in een veelheid van verschrik kingen Het lijkt wel of al de plagen van dc Apocalypsis over ons zijn heengegaan en thans zien wij dan wederom 'n nieuw voorjaar aanbreken. Met de zwellende knoppen, de? eerste prille lenteboden, groeien in de regel de blijde verwach tingen om de zon en *el het goede der aarde, dat weer komen gaat. Deze nieuwe oorlogslente heeft helaas nog meer dan haar drie voorgangers vol doende zorgen in haar gevolg, om velen tot somberheid te stemmen. Waar de na tuur rond ons tot herleving komt, daar biedt zij des te somberder contrast met sreden en dorpen, die door zinneloos menschengeweld geteisterd werden. Wij zien een leegte om ons, waar voorheen opgewekt leven, zinvolle bedrijvigheid was. Wij gevoelen diep in ons hart het schrijnen van wonden, die zich weer ope nen bij een herinnering. Wie heeft geen dooden te betreuren, hetzij dat zij uit on metelijke hoogten, als door een blind noodlot, vernietigd warden, hetzij zij, ver van haard en huis, vielen voor een ide aal, dat hun -tot zelfs eigen leven waard was. 0 Ons land en ons volk» hééft slagen ont vangen, die niet licht vergeten zullen worden, die ook Slechts langzaam zullen heelen. Nederland moet er bovendien op voorbereid zijn, dat met het nieuwe zomerseizoen het oorlogsgeweld opnieuw zal toenemen. De invasie bv. is niet lan ger een vage onwerkelijkheid, die men met een schouderophalen kan afdoen. Zij verdonkert reeds de horizon en haar slagschaduwen zijn reeds, men zal dit toestemmen, over onze kuststreek geval len. Wanneer wij dit alles bedenken, dan is er tusschen <vat wij in de ontwakende natuur zien een nieuw élan en groei naai de komende zomer, en wat wij in de men- schenwereld ontwaren, een schrille dis sonant. Het lijkt dan wel, of het leven en kel tot ontluiking moet komen als prooi voor de dood. En de vraag rijst dan te vens, onwillekeurig, of de offers, die ons werelddeel, doch wel in het bijzonder Duitschland, in het oosten brengt, ook inderdaad wel hun bekroning zullen vin den in 'n tijdperk van Europeesche rust, welvaart, begripvolle samenwerking.. Waarom zouden wij al deze dingen niet" eens onder het oog zien? Er is al te veel reeds, dat ongezegd blijft. Als wij slechts niet bij de vragen blijven staan, zooals een wandelaar, die door het mij meren bij een wegwijzer de aangegeven richting vergeet. Ook ons, die in de chaos leven van deze groote overgangsjaren, waaruit een algemeene vernieuwing za'i moeten te voorschijn komen-, bedreigt dit risico van al te veel ons in een détail, in het per soonlijke, en individueele, te verliezen.. Wij dienen hel leven groot te blijven zien, ja zelfs het leven in do dood. De natuur kent geen stilstand, al moge het soms zëo lijken, zij heeft enkel wisselen de aspecten; de normale menschelijke blik is met aangelegd op twee dimen sies, doch op drie, dat wil zeggen op het onderscheiden van perspectief. Op de Paaschmorgen zochten de vrou wen, die Christus na hadden gestaan, Hem, die niet waar^jk sterven kon, bij de dooden, totdat ook tot haar do boodschap komt: „Hij is hier niet!" Zoo dienen ook wij ons met al te zeer in het Hier en het Nu te verliezen, doch vooruit te zien in het verschiet, m het gelooi. zooals De Genestet van Columbus zeide. „Dat ginds een wereld ligt!" Die wereld der toekomst zal zich slechts, zoo aan droom en gedachte zich de daad paart, volkomen kunnen verwe zenlijken Ontwaak gij die slaapt en sta op uit de dooden en Christus zal over u lichten. (Et. 5 14.) DE ZON. Za. 8 April op 6,59; onder 20,26 DE MAAN. Za. 8 April op 20,04; onder 7,27. Volle Maan: 8 April 19,22. IÖOG WATER OP TEXELS REE. Za. 8 April 10,32 en 22,46 Zo. 9 April 10,59 en 23,14 Ma 10 April 11,28 en 23,44 Di. 11 April 12,en 24,16 Springtij 10 en 24 April. Wederom zijn honderden Nederlandsche Vrijwilligers dezer dagen vanuit Den Haag naar 't Oostelijk tront vertrokken. De Vrijwilligers onderweg naai het station. C.N.F. Meijer Pax c.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1