Keuring Waffen-S.S. enz. Bomaanval op Den Haag. ?itVan de Fronten in Oost en West. 0M DE TOEKOMST VAN ONZE KINDEREN. Tsjerkassy-strijders met verlof in 't Vaderland. J 57e JAARGANG. No. 5861. - ZATERDAG 15 APRIL 1814. TEXELSCHE COURANT Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaanschc SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis 'van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter ge drag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Even eens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terug reis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS, Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en het SS-Ersatz- kommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. 16 April 9-14 uur Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2. 17 April 9- 12 uur Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 17 April 15-18 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 18 April 9-12 uur Arnhem, Café Royal. 18April 15-18 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 19 April 9-12 uur Groningen, Heerenstraat 46. 19 April 15-18 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Brcedstraat. 20 April 9-14 uur Amsterdam, Dam 4. 21 April 9-14 uur Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. 22 April 9-14 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusdcrweg. Bij onze Vrijwilligers. Uiterst behoedzaam naderen onze mannen de vij andelijke stellingen. SS PK Biischel-O-H P.m. xj BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. •k id DE OOGMERKEN DER SOVJET- U UNIE. In de Sovjetrussisqhe pers is dezer da- gen een artikel verschenen van de Sov- n jet-generaal Galaktrionof, dat zich op- nieuw met het vraagstuk van de invasie s bezighoudt. „Met verwondering", aldus i deze generaal, „hoort men niet alleen van h( een deel der Engelsche en Amerikaan- sche pers, maar zelfs van officieele per il sonen als Lord Halifax, uitlatingen, die iegelrecht in strijd zijn met de beloften •n van Churchill en Roosevelt. De strategie, k die berust op uitputting van de vijand, is i| volkomen verkeerd. De blokkade van t Duitschland is geenszins doeltreffend en in ook de luchtaanvallen kunnen slechts t worden beschouwd als een voorspel tot P de invasie. Voor een definitieve vernieti- r! ging van de vijand zijn offensieve onder- -1 nemingen en vastberaden gevechten noo- 1 dig. De huidige gevechtsmethoden der geallieerden leiden niet tot een beslis send resultaat en gaan niettemin gepaard met ernstige verliezen, vooral voor de luchtmacht. Alleen een vastberaden uit voering van de besluiten van Teheran is de weg tot een snelle en definitieve ver nietiging van Duitschland." De Sovjet-Russen blijven derhalve er derhalve op staan, dat de Britten en A- merikanen offers moeten brengen, die aan die der Sovjet-Unie evenredig zijn. Moskou ziet er geen heil in, zelf militair al te zeer te verzwakken. Het weet, dat het zijn politieke doeleinden met. deze oorlog slechts dan zal kunnen verwezen lijken, als het niet alleen Duitschland, doch ook de Anglo-Amerikanen vol doende heeft uitgeput. Een zekere kapitein Kravtsjenko, van de Sovjet- ambassade te Washington, die zich met de oogmerken van het bolsje wisme niet langer vereenigen kan, heeft in een opzienbarende verklaring een tip van de sluier opgelicht, toen hij zeide: „Moskou heeft zijn regiem van wetteloos- heid en geweld ook ingevoerd ii) de van de nat.-socialistische indringers bevrijde gebieden De heerschers van het Kremlin bereiden reeds thans een nieuwe genera tie op een nieuwe oorlog voor". HET HEETE HANGIJZER Intusschen blijft deze geheele invasie aangelegenheid* voor de geallieerden en hun samenwerking een geducht heet hangijzer. Een militair auteur heeft er in de „Berliner Börsenzeitung" nog eens ten overvloede op gewezen, dat tusschen de stand der Duitsche afweervoorberei- dingen in het westen in 1942 en die van thans nauwelijks meer een vergelijking mogelijk is. „De kunst van de afweer in versterk te zones is niet blijven stilstaan bij staal- werken en pantserkoepels, maar heeft steeds nieuwe wegen gevonden om de uitwerking van vijandelijke bombarde menten te verminderen en de eigen wa penen ook in het zwaarste uur te bevei ligen. Ook met massale bomaanvallen zullen de Engelschen en Amerikanen nog veel onbevredigender resultaten berei ken dan bij Cassino. Het Duitsche com mando is op de zwaarste aanvalsmidde len voorbereid en heeft zijn in het wes ten liggende troepen dan ook in die zin geschoold, vooral in het gebruik van tal rijke wapenen, welker vuurkracht ook een veelvuldige overmacht kan trotsee- ren. Elke dag tot aan de invasiepoging, zal tot het uiterste gebruikt warden. Thans reeds zijn de veranderingen sinds Dieppe geweldig. Het is duidelijk, dat men aan de over kant van het Kanaal en van de Atlanti sche Oceaan stilzwijgend met deze woor den instemt. Na de mislukte landing ,van de Canadeezen bij Dieppe en de gealli eerde échecs bij Cassino en Nettuno heeft men een voldoende proef op de som! Er zal derhalve bij de besprekingen, welke de Amerikaansche onderminister van buitenlandsche zaken, Stettinius, te Lon den zal openen, iets anders op gevonden moeten worden. Niet onmogelijk is, dat men de bolsje wisten met nieuwe politieke en andere concessies zal pogen te paaien, om nog wat langer voort te gaan met hun ge weldige militaire inspanningen. Indien Moskou zijn kans schoon ziet, zal het ver moedelijk daarbij ook niet aarzelen uit de overweging, dat het Russische volk reeds meer ten gevolge van deze oorlog heeft geleden, dan van *eenig volk kan worden gevergd. Het zal dan echter op nieuw de hand uitstrekken voor het aan vaarden van vergoedingen, die aan de eventueel failliete Europeesche boedel zullen moeten worden ontleend DE ZON. Za. 15 April op 6,43; onder 20,38 DE MAAN. Za. 15 April op 2,53; onder 11,08 Laatste Kwartier: 16 April 6.59. HOOG WATER OP TEXELS REE Za. 15 April 2,12 en 14,37 Zo. 16 April 3,05 en 15,37 Ma. 17 April 4,14 en 16,56 Di. 18 April 5,43 en 18,29 Springtij 24 April. Een zacht woord bluscht de toorn, evenals het water het vuur dooft. 5—12 APRIL 1944. ALLEEN DE BELANGEN DER GROOTEN. Hoe meer de oorlogsgebeurtenissen zich toespitsen, hoe meer de belangen der kleine staten en de neutralen in het ge drang raken. In een radiorede heeft Cor- dell Huil bv. het woord gericht tot de neutrale staten en dezen met nadruk ver zocht, op te houden met wat hij de on dersteuning van de asmogendheen noem de. De Amerikaansche minister verklaar de woordelijk. „Wij kunnen het niet lan ger aanzien, dat de neutrale staten de hulpmiddelen der geallieerden gebruiken wanneer zij gelijktijdig bijdragen tot de dood der soldaten, wier offer evenzeer voor hun eigen als voor onze redding dient." Dit beteekent derhalve, dat het begrip neutraliteit praktisch is afgeschreven Cordell Huil heeft verder bewezen, dat tot dusver de souvereine rechten der neutralen met de pijnlijkste zorgvuldig heid zijn gerespecteerd. Een Duitsch com mentator wijst in dit verband echter met recht óp Zwitserland, dat in dit opzicht al heel slechte ervaringen heeft opge daan. Met cynische regelmaat wordt het Zwïtsersche luchtruim door de geallieer de terreurvliegers geschonden. Het lot, dat Schaffhausen daarbij heeft getrof fen, staat geenszins op zichzelf; ook in Zweden heeft men reeds veelvuldig met vliegtuigbommen moeten kennismaken. Volgens Cordell Huil zal er slechts van een toekomstige vrede sprake kun nen zijn, wanneer de ware belangen van de Ver. Staten, het Britsche rijk, de Sov jet-Unie en van Tsjoengking-China op elkander zouden zijn afgestemd. Dit overleg en deze gemeenschappelijkheid van handelen onder de vier geallieerde naties noemde hij de grendel voor elke georganiseerde internationale actie. Prettig is dat voor de kleine oorlog voerenden !Hun wordt zonder omwegen te verstaan gegeven, dat bij de toekom stige organisatie van de wereld de vier „grooten" de doorslag wenschen te ge ven; al de anderen zullen naar hun pij pen mogen dansen. Cairo en Teheran hebben reeds vele concessies aan Moskou bezorgd. Elke volgende ontmoeting der „grooten" dreigt voor deze kleinen, die als pas munt fungeeren, zorgelijker dan de voorgaande te worden. In een hoofdartikel in „Volk en Vader land" heeft de Leider de beteekenis en 't belang besproken van Nederlands bij drage aan de overwinning van Duitsch land en diens bondgenooten. Hij, op wiens schouders de verantwoor delijkheid voor de verdediging van Eu ropa nu rust, kan en mag bij de ordening van Europa na de vrede niet vergeten, het gewicht van de offers, die gebracht zijn voor het behoud van Europa, in de weegschaal te leggen, aldus betoogde Mus sert en hij ging verder: Ik heb geenerlei verantwoordelijkheid voor hetgeen in de ze tijd door andere volkeren dan het onze gedaan en gelaten wordt. Ik beoordeel noch veroordeel anderen. Maar in mijn taak zou ik tekort schieten, als ik nu niet aan het volk voorhield, dat het voor onze toekomst als natie van de grootste -beteekenis is, aan het eind van de oorlog te kunnen zeggen: „Ook het Nederland- sche volk heeft zijn aandeel in de lasten van de oorlogvoering gedragen. Van alle volkeren in Europa heeft naar mijn overtuiging het Nederlandsche volk na het Duitsche op economisch gebied 't meeste tot de oorlogvoering bijgedragen! Het doet er niet toe, in hoeverre dit vrij willig of gedwongen geschiedde; op dit gebied heerscht koude zakelijkheid, spre ken er nuchtere cijfers. Wat de militaire bijdrage van Neder land betreft zij herinnerd aan de vele eervolle vermeldingen van Nederlandschc helden daar aan het oostfront. Aan het einde van de oorlog zal een statistiek van de Nederlandsche militaire vrijwilligers zeker geen slecht figuur maken te mid den van de anderen. Naast de economische en militaire deelneming aan de verdediging van Eu ropa staat als derde de arbeidsplicht in Duitschland. Deze oorlogsnoodzaak is geen nationaal-socialisme; ze heeft met nationaal-socialisme alleen dit te maken, dat het nationaal-socialisme de roeping heeft. Europa te behoeden voor de onder gang in communisme en gedwongen is, daartoe ieder middel te gebruiken, dat dienstig is. 'Geen normaal mensch kan of wil ont kennen, dat de'arbeidsplicht, het werken van honderdduizenden in Duitschland, een groot leed en een groot offer is voor degenen, die dit, treft en hun gezinnen.. Maar voor ons volk valt hieraan niet te ontkomen, evenmin als aan de inunda ties (de onder-water-zettingen). Daar te genover zijn twee houdingen mogelijk. De een is die van het lijdelijk verzet, van onderduiking, van sabotage. Veel be ter is het, de onvermijdelijkheid fier en zelfbewust te dragen, en rustig, onaan- VAN DE FRONTEN. In het zuidelijk deel van de Pacific zijn de Amerikanen tot een nieuw offen sief overgegaan, waarbij zij uiterst ster ke strijdkrachten hebben geconcentreerd. Bij de Carolinen en de Palau-eilanden hebben botsingen plaats gehad, die slechts als de voorloopers van komende nieuwe operaties mogen worden be schouwd. Het feit, dat de Amerikanen vooral met hun luchtwapen optreden, zal naar Japansche meening erNtoe bijdra gen, de komende beslissende krijgshan delingen aanmerkelijk te bespoedigen. Wij willen hierbij aanteekenen, dat de Carolinen en de Palau-eilanden met be- hooren tot de posities, die de Japanners bij het uitbreken der vijandelijkheden op de Amerikanen hebben veroverd. Men heeft hier te doen piet twee eilanden groepen, die sinds het einde van de vo rige oorlog door de volkenbond aan Ja pan als mandaatsgebieden werden toe vertrouwd. De Japanners hebben der halve ruimschoots de gelegenheid ge had, zich hier in te richten. In het Indisch-Birmaansch grensge bied maakt de Japansche opmarschbewe- ging nog steeds vorderingen. Japansche eenheden hebben de Indische stad Ko- hima bezet en rukken thans op langs de weg naar Dimapoer. Ook de stad Minga- poer wordt reeds bedreigd. Mingapoer echter vormt een van de belangrijkste verkeersknooppunten aan de spoorweg Assam-Bengalen, zoodat de val van deze stad onvermijdelijk het uitblijven van ravitailleering voor de in Assam strij- denlde geallieerde troepen tot gevolg zal hebben. Aan het Oostfront gaat de ontwikke ling voort in de richting van het verder ontruimen van de Duitsche voorposten posities en een terugtrekken van de strijdkrachten der spil in het Hongaar- $che en Roemeensche grensgebied. De Karpathenwal en de Donaudelta kunnen op de duur hier de duidelijkst gemar keerde posities vormen. Odessa is reeds ontruimd en daar de ravitailleering van de Krim goeddeels via deze haven ge schiedde het schiereiland heeft bo vendien zware Sovjet-aanvallen te door staan ligt het o.i. in de lijn van een redelijke verwachting, dat ook hier de Duitsch-Roemeensche troepen zich ach terwaarts zullen samenballen. „De Duitscher zal de Roemeensche grond verdedigen als eigen land", aldus heeft minister Von Ribbentrop in een persgesprek verzekerd. Ook in het Zuid-Oosten, aldus zouden wij willen concludeeren, teekenen de lijnen van de eigenlijke vesting Europa zich geleide lijk scherper af. N.C.D. zienlijk het opgedragen werk te verrich ten. Er is maar één houding, die in het be lang is van ons volk: RUSTIG VERDER GAAN EN UZELF BLIJVEN. En voorts door het leveren van be hoorlijk werk de duur van deze vervloek te oorlog helpen bekorten. De vlag hoog houden. Naast de economische offers, die ge bracht zijn, naast de militaire inzet van onze vrijwilligers, staat de arbeid van honderdduizenden als Nederlands bijdra ge aan de verdediging van Europa en dus Nederlands recht op een eervolle plaats in het nieuwe Europa Daar komt het op aan. Al het andere is bijzaak of van zeer tijdelijke aard. Het gaat om de toekomst van onze kin deren. Zij zijn met verlof in het vaderland, de moedige strijders van Tsjerkassy, de Ne derlandsche -vrijwilligers van de divisie „Wiking", die tezamen met hun Duitsche en andere Germaansche kameraden door de bolsjewistische omsingelingsring heen- braken en de verbindingen met het Duit sche afweerfront herstelden. Als een hel denepos van onze tijden luidden de PK- berichten over Tsjerkassy, die spraken van ontzaglijke strijd en enorme ontbe ringen. Vele dapperen bleven in de strijd en talrijke strijders werden gewond. Zij, die behouden terugkwamen, zullen enke le dagen in ons midden zijn. Met hun familieleden waren zij Dins dagmiddag en -avond de gasten van de Rijkscommissaris, de Leider en de Höhe- re SS- und Polizeifuehrer Rauter. In de schouwburg te Utrecht werden onze jon gens toegesproken door SS-Obergruppen- fuehrer Rauter, die zijn vreugde betuigde over 't feit, dat de Reichsfuehrer SS de Tsjerkassy-strijders met verlof naar het vaderland heeft willen zenden. Hij herinnerde aan de vier jaren van harde strijd in het oosten, waar zij zich als ware pioniers van het Germaansche Nederland onderscheidden. Zij schiepen een nieuw soldatentype, dat lauwerkrans 3a lauwerkrans veroverde en dat de ach- ng verwierf van elke Nederlander. Ten slotte maakte SS-Obergruppenfuehrer Rauter melding van een prachtige ka- TALRIJKE DOODEN ÉN GEWONDEN. Op Dinsdag 11 April, even voor drie uur 's middags, hebben ecnige Anglo- Amerikaansche vliegtuigen, met gebruik making van het wolkendek, bij verras sing een aanval in schcervlucht gedaan op een stadsdeel van Den Haag waar zich talrijke Nederlandsche dienstgebouwen bevinden. Behalve een dienstgebouw van het Nederlandsche burgerlijke bestuur werden acht woonhuizen totaal vernield en zeven woonhuizen zwaar beschadigd. Tot dusver zijn 17 dooden, 27 zwaar- en 46 lichtgewonde Nederlanders geteld. 40 tot 50 Nederlanders, zoo werd Woensdag gemeld, liggen nog onder het puin bedol ven. Onder de doodeti bevinden zich ze ven vrouwelijke personen. DE KNOET VAN STALIN. Onder leiding van metropoliet Sergius is de autonome orthodoxe kerk in het rijkscommissariaat Oostland te Riga in een buitengewone conferentie bijeenge komen en heeft in een verklaring Mos kou vastberaden de oorlog aangezegd. In de verklaring wordt o.a. verklaard: Het bolsjewisme treedt het dierbaarste, dat de mensch bezit, met de voeten: zijn geloof, zijn vrijheid en zijn volksaard. Het bolsjewisme brengt alles ten offer aan het duivelsche plan der wereldrevo lutie, die alle volkeren samenketent tot een vormlooze massa en de geheele menschheid wil onderwerpen aan het misbaksel van Juda. De onder de knoet van het bolsjewisme smachtende volken wenschen niet in deze oorlog hun bloed voor de overwinning van het bolsjewis me te vergieten. meraadschappelijke geste. Door de vrij willigers van het derde Germaansche Pantsercorps, onder bevel van de SS- Obergruppenfuehrer Sterner, werd een fonds bijeengebracht, waaruit voor elk kind van een gesneuvelde kameraad uit het corps een bedrag van 3000 RM. ter beschikking kan worden gesteld.. Vervolgens sprak de Leider, die zijn vreugde te kennen gaf over de behouden terugkomst van zoovelen zijner soidaten. Hij zeide o.a.: Ik heb met u meegeleefd, ik heb u bewonderd, doch niet beklaagd, wan neer de strijd hard was. Deze strijd heeft u gesterkt. Ge zijt uit idealisme uitgetrokken en niet uit zucht naar avontuur. Nu het vaderland in nood is hebt gij het als uw plicht gevoeld mee te strijden en deze daad gestéld uit liefde voor uw volk en uw land. Gij weet, dat ge uw plicht vervult en dit maakt u sterk en onderscheidt u van huurlingen. Hierna nam de Rijkscommissaris Rijks minister Dr. Seyss Inquart, het woord. „Het lot heeft gewild", zoo zeide hij, „dat wij dit land onder bescherming van de Duitsche weermacht moesten stellen. Als vertegenwoordiger van de Fueh rer en van het Duitsche Rijk wil ik u zeggen, dat ik en mijn kameraden in dit land ons tegenover u slechts als De bedolvenen zijn in hoofdzaak jonge meisjes. De verliezen zijn zoo zwaar door dat ten tijde van de aanval het bureau met alle mannelijke en vrouwelijke amb tenaren volledig aan het werk was. Na dat zij hun bommen hadden neerge worpen, vuurden de vliegers met hun boordwapens blindelings in de straten der stad. Formaties van de luchtbescher mingsdienst de geneeskundige dienst der geifieente, de brandweer en politie, de Volksdienst, de Technische Noodhulp enz waren in uiterst korte tijd ter plaatse om hulp te bieden en al het mogelijke te doen, ten einde de gevolgen van deze aanval binnen de onvermijdelijke gren zen te houden. Ook vele ongedeerde en slechts lichtgewonde personeelsleden van het "bureau hebben ha het verlaten van het gebouw deelgenomen aan het red dingswerk. Burgemeester Westra heeft zich ter plaatse overtuigd van het vlot verloop der reddingsactie. BEKENDMAKING LANDWACHT NEDERLAND Aangezien reeds is gebleken, dat onbe voegden misbruik hebben gemaakt van politiebevoegdhcid, zgn in verband met de Land wacht, wijs ik er nogmaals op, dat de Landwacht in dienst altijd ken baar is aan de roode armband met het opschrift „Landwacht" en bovendien zich kan legitimeeren door het roode legitima tiebewijs van 'de Landwacht Nederland. De burgerij is dus in geenerlei opzicht verplicht, gevolg te geven aan bevelen van personen, die zich als landwachters uitgeven en die genoemde kenteekenen niet dragen of kunnen toonen. Integen deel: men wordt verzocht dergelijke voor vallen aanstonds bij de bevoegde Land- wachtinstantics te melden, zoodat daar- tegea onmiddellijk kan worden opgetre den. „Treuhandler" beschouwen. Wanneer gij weer terugkeert, willen wij dit land in uwe handen teruggeven. Gij zijt de staalharde kern' van na- tionaal-socialisten, gevormd aan het front, die deze verantwoordelijkheid kan dragen. Uw eed legt u de verplich ting op de volksche vrijheid van Ne derland te bewaren binnen het kader van de grootere Germaansche gemeen schap. De Rijkscommissaris wenschte de Nederlandsche vrijwilligers 'n pret tig verlof". Nadat vervolgens de gesneuvelde ka* meraden plechtig waren herdacht werd in de resiauratiezalen v. d Schouwburg een éénpans-maaltijd genuttigd. Hierop volgde de uitvoering van de operette „Die lustige Witwe", terwijl een kame raadschapsavond, die klonk als een klok, de mooie en gedenkwaardige dag sloot. Zw. S. Het lied van de jeugd is het lied van de zon! De zang van de komende tijden. Natuur is de eeuwige, levende bron Voor allen, die gelooven en strijden. KUNST EN KlILTUUR. De West Frieze Styk schreef 'n wed strijd „Gedichten in het Westfriesch" uit en kende aan mej. Gré de Reus te Hoorn de eerste prijs voor haar gedicht „Moidje" toe. n WAT NEDERLAND PRESTEERDE.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1