Waarschuwing. Keuring Waffen-S.S. enz. „GIJ MOET HET VOLK ZIJN PLAATS GEVEN IN HET GERMAANSCHE GEHEEL" Wereldnieuws BINNENLAND AANVRAGEN VAN VRIJDOM VAN TEWERKSTELLING. 57c JAARGANG. No. 5854 WOENSDAG 26 APRIL 1944. TEXELSCHE COURANT NIEUW CONTINGENT LANDSTORM IN FUNCTIE. Eed aan de Fuehrer der Ger- maansche Volken. Op de 55ste geboortedag van de Fueh rer is op een kazerneterrein in ons land een nieuw contingent manschappen van de Landstorm Nederland op plechtige wijze beëedigd. In carré opgesteld wacht ten de bijna 400 vrijwilligers op het oogenblik, waarop zij, ten overstaan van de Rijksminister Seyss-Inquart en de Leider van het Nederlandsche Volk,/ Mussert, benevens de höhere SS und Po- lizeifuehrer SS-Obergruppenfuehrer Rauter de eed van trouw en gehoor zaamheid aan de Fuehrer der Germaan- sche Volken 'zouden afleggen. Hel was voor het eerst, dat bij een dergelijke ge beurtenis in de Landstorm een geheel uit Nederlanders bestaande eerecompagnie was geformeerd, ook voor het eerst een eigen muziekcorps van de Landstorm de plechtigheid met muziek opluisterde. Te ruim elf uur zwenkten de auto's met gasten het terrein op. Daarbij waren o m. aanwezig de voorman der Ger- maansche SS in Nederland, SS Standaf- tenfuehrer Feldmeyer, de commandant der W.A. Zondervan en de plaatsver vangend leider Van Geelkerken. Nadat de Rijkscommissaris en de Lei der tezamen met SS-Gruppenfuehrer Demelhuber, Befehlshaber der Waffen- SS in den Niederlanden en de regi mentscommandant de parade hadden afgenomen, beklom SS-Gruppenfuehrer Demelhulrer- .het spreekgestoelte Het gaat om ons heelc werelddeel. Gij zijt hier thans bijeen, aldus spr om als Germanen de eed "Van trouw op de Fuehrer aller Germanen af te leggen. Gij weet welke plicht gij op deze bij zondere dag op u neemt Voor u hebt gij het "voorbeeld van duizenden Nederlan ders, die in harde strijd stand hielden tot. hun laatste ademtocht. Gij hebt ver nomen van het opnieuw aanstormen der Aziatische horden, ook in het Noorden. Onder degenen, die hen daar tot staan brachten, bevonden zich ook uw land- genooten. Misschien is de dag niet meer ver, dat wij ook hier zullen moeten aan treden en ons zelf geheel zullen moeten geven, tegen een vijand, die het zal wa gen Europa aan te grijpen. Ik ben er van overtuigd, dat gij, zooals uw kame raden in het Oosten, uw plicht dapper zult vervullen. In deze strijd, gij weet 't allen, gaat het niet meer om Duitsch- land, maar om het heele continent en voor alles om alle Germaansche volke ren. In deze zin wensch ik u dan ook geluk, nu gij vandaag op -de geboortedag van de Fuehrer uw trotsche gelofte af legt. Liefder welke zich in daden uit. De Leider, die hierop het woord nam, wees er op, dat de liefde voor volk en vaderland zich niet alleen uit in woor den, maar vooral in daden. Gij, kameraden, aldus spr., hebt een daad gesteld nu gij zijt toegetreden tot de Landstorm. Over vijf of tien jaar zal een dergelijke daad gewoon zijn, thans is dit nog buitengewoon Een man, die zijn volk en vaderland lief heeft, wil het beschermen, maar hij moet het ook kun nen beschermen. Er zijn ook anderen, die denken het vaderland te dienen door on ze steden te bombardeeren. De vorige week nog is dat gebeurd in Den Haag, de aanval was gemunt op een bepaald gebouw, de vliegers zijn er laag over heen gevlogen en hebben het gebouw er uit gezocht Ruim 60 Nederlanders, vnl. meisjes, zijn daarbij om het leveh geko men. Men zegt nu: dat was geen En-" gelschman die dat deed, maar een Ne derlanden Laten wij dat niet hopen. Als het een Nederlander was geweest, die dacht, zijn land een dienst te bewijzen, dan was hij gekomen op een ander uur, als er geen Nederlandsche meisjes meer* in het gebouw aanwezig zouden zijn ge weest. Opdat Europa behouden blijve. Europa, kameraden, is „het vaderland der Europeanen, watop het oogenblik voor 90 pet. door Duitschland moet wor den verdedigd. In de groote tijd. die wij beleven, sluiten groote complexen vol ken zich aöneen en dan vereenigen wij on$ niet met de Aziaten, maar dan staan wij tezamen met de Duitschers. Onze gedachten gaan op deze dag uit naar de groote eenzame figuur van de Fuehrer op zijn post in het Oosten, die daar staal voor Europa, opdat Europa behouden zal blijven. Trouw tot in de dood. Nadat vervolgens de" beëedigingsplech- ligheid was geschied, sprak de R ij k s - commissaris de nieuwe landstorm- soldateq toe. Kameraden van de Land storm, aldus spr., gij hebt beloofd de be velen van de Fuehrer trouw tot in de dood te gehoorzamen. Thans in onze rij en te treden is een mannelijk besluit en geen ongevaarlijke genoegen, want in onze*rijen verwacht ieden harde strijd en, als het zijn moet, de dood. Dit besluit maakt u niet alleen voor ons van groote waarde, maar vooral ook voor het Ne derlandsche volk. Gij zijt thans niet bui ten maar voor het Nederlandsche volk gelreden, als strijders en als voorbeeld. Kameraden, wij Duitschers staan in dit land om een Europecsche taak te ver vullen, maar als deze taak zal *zijn ver vuld, zult gij, Nederlandsche nalionaal- socialisten, en vooral gij, die op het oogenblik van strijd op uw post waart, 't lot van uw volk in handen moeten ne men en het zijn plaats moeten geven in het Germaansche geheel. In deze zin be groet ik u, Nederlanders, thans als onze kameraden. Ten slotte voerde nog SS-Obergrup- penfuehrer Rauter het woord; hij wees eveneens op de tyeteekenis van deze dag en schetste de taak en de plichten der Nederlandsche soldaten in de dagen van strijd, welke wellicht te wachten zijn. Obergruppenfuehrer Rauter besloot zijn rede met de oude strijdroep der partij, een drievoudig „Sieg Heil" op de Fuehrer. Met het spelen van het Deutschland- licd, het Horst-Wessellied en het Wil helmus werd de plechtigheid besloten. Met ingang van heden mag van het rijwielpad van Den Hoorn naar de Den nen geen gebruik meer worden gemaakt. Na zonsondergang mag men zich ook niet meer langs de Weg onder de dijk van Oudeschild naar Nieuweschild v. v. begeven. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aamneldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op Donderdag 27 April te Amsterdam van 9 tot 14 uur, Nebenstelle der Waffcn S.S., Dam no. 4 en Vrijdag 28 April te Den Haag van 9 tot 14 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia, Westeinde no. 15, waar iedere gezonde Ne derlander zich kan aanmelden ten eindegekeurd te worden voor de Waffen S.S., SS. Wachtbatailon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche S.S. in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen tusschen de 19 en 85 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor dc tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van dc tewerkstelling vrijgesteld. Offieici' in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter ge drag, prestatie. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijg baar bij navolgende Nehenstellen der Waffen-SS, Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langesiraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en het SS-Ersatz- kommando. Den Haag Korte Vijverberg 5 BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. In de voorste linies wordt hel IJzeren Kruis uitgereikt aan SS-grenadiers voor het vernietigen vari een groot aantal vijan delijke pantsers. DOODVONNIS. 's-Gravenhage, 24 April. De Höhere SS- und Polizcifuehrer maakt bekend: üc Nederlandsche distributicambte- naar Hendrik Romeijn, geboren 21 Au gustus 1921 in Rotterdam, het laatst wo nend in Drunen, Schoolstraat» 42, is bij vonnis van het SS- und Polizeigericht Den Haag van 27 Maart 1944 wegens moord op de commissaris van politie Van Dijk te Nijmegen, als. saboteur ter dood veroordeeld. Het vonnis is voltrokken. DE ZON. Wo. 26 April op 6,20; onder 20.57 DE MAAN. Wo. 26 April op 8,54; onder Eerste Kwartier: *30 April 8,06. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 26 April 0,17 en 12,37 Do. 28 April 0,58 en 13,19 Vr. 28 April 1,32 en 14,02 BEKENDMAKING LANDWACHT NEDERLAND Aangezien reeds is gebleken, dat onbe voegden misbruik hebben gemaakt van politiebevoegdheid, zgn in verband met de Landwacht, wijs ik er nogmaals op, dat de Landwacht in dienst altijd ken baar is aan de roode armband met het opschrift „Landwacht" en bovendien zich kan legitimeeren door het roode legitima tiebewijs van de Landwacht Nederland. De burgerij is dus in gcenerlei opzicht verplicht, gevolg-te geven aan bevelen van personen, die zich als landwachters uitgeven en die genoemde kenteekenen niet dragen of kunnen toonen. "Integen deel: men wordt verzocht dergelijke voor vallen aanstonds bij de bevoegde Land wachtinstanties te melden, zoodat daar tegen onmiddellijk kan worden opgetre den. Gewestelijk kommandeur voor Zuid-Holl. en Zeeland. Ontvoerde Italiaansche kinderen beneden 15 jaar. Er bevinden *zich thans 2000 Italiaan sche jongens beneden de 15 'jaar in Boesjir aan de Perzische Golf, op door reis naar de Sovjet-Unie. Van 6 in Dec. uit Syracuse vertró&ken schepen kwa men er vier in Boesjir aan. Eén is ver dienen, een ander werd in quarantaine genomen. Per trein zijn de kinderen ver der gereisd. Spoedig op komst zijnde invasie? Toenemende bedrijvigheid in de ha»- vens van Z.O.-Engeland zou er op- kun nen wijzen, dat de invasie voor de deur staat. In elk geval houdt men daarmee van Duitsche zijde ernstig rekening. Het voorjaar met zijn met te korte nachten is daarvoor ook wel het meest geschikt. Het weer echter speelt hierbij een be langrijke rol. Berlijn verwacht gelijktij dige landingen op misschien wel 1215 punten, niet alléén tusschen Vlissingen en Brest, maar ook ter hoogte van de Lo foten (Noorwegen), bij Bordeaux en Mar seille (Z.-Frankrijk) en bij Genua (Italië.) Hoofddoel zal wel zijn, de groote Fran- sche havens te bemachtigen en door te stooten naar Duitschland.... Maar dan zou de Atlantik-wal moeten worden door broken en daarop geeft men de vijand van Duitsche zijde al heel weinig kans. Kan Eisenhower al zijn krachten ont- plooiën>_ dan zouden voor de invasie be schikbaar zijn: 2'/*-3 millioen man, 10000 vliegtuigen (w.o. 3000 viermotorige) en een groote scheepsmacht. Verder een me nigte parachutisten. Een groote moeilijk heid zal echter blijken, kleine formaties in het vijandelijke binnenland van zwa re wapens te voorzien. Vaticaan-auto beschoten. Engelsche vliegers hebben opnieuw in duikvlucht een auto-colonne, die de Pauselijke vlag voerde, met hun boord- wapens beschoten. Er werden 42 perso nen gedood, onder wie verscheidene vrouwen en een ordebroeder. Dit is de vierde maal, dat Engelsche vliegers zich in duikvlucht aan de Pauselijke vlag hebben vergrepen. Een Indisch vrouwenregiment. De stroom van Indische vrouwen, die zich uit alle deelen van Oost-Azië vrij willig melden, voor het z.g. vrouwen-re giment van het Indische nationale leger, is onveirpoed sterk, aldus verklaarde mevr. dr. Lakshmi, leidster van dit regi ment en tevens minister voor vrouwen- aangelegenheden in de voorloopige vrije Indische regeering De vrouwen worden in hospitalen voor hun diensten opgeleid. Britsche aanval op Noord-Sumatra. Voor de noordpunt van Sumatra ligt het eilandje S a b a n g, een belangrijke haven, het eerste station op de scheeps- route naar Ned.-Indië; het heeft scheeps werven, een bunkerstation en een olie- depót. En 20 km. Z.W. van Kotaradja ligt he.t vliegveld L h o N g a. Op dat ei landje en dit vliegveld nu hebben Brit sche vliegtuigen een zware aanval ge daan. De vliegtuigen stegen op van plm. 12 vliegkampschepen, welke behoorden tot een vlootformatie, waarvan mede slagschepen, kruisers, torpedojagers en onderzeebooten deel uitmaakten. Het is mogelijk, dat deze actie een nieuwe fase in de strijd op het Oost-Aziatische oor- logstooneel inleidt, maar het kan ook een afleidingsmanoeuvre zijn. Intusschen is het een feit, dat de geallieerde opper bevelhebber voor Z.W. Azië zijn hoofd kwartier van New Delhi naar het eiland Ceylon heeft overgebracht. Turkije levert geen chroom meer aan Duitschland. Onder druk van de gealheeerden heeft Turkije besloten, de leverantie van chroom aan Duitschland te staken, ^hoe- wel het toch met Berlijn bindende over eenkomsten aanging en Duitschland in ruil voor chroom toch goederen leverde, welke voor het Turksche bedrijfsleven van het grootste belang zijn; goederen, welke Turkije *niet van de geallieerden kan betrekken. Zweden zet zijn leveranties aan Duitschland voort. Een Stockholmsch dagblad *vijst er op, dat Turkije weliswaar de uitvoer van chroom naar Duitschland stopzette, maar dat Zweden daar geen voorbeeld aan zal nemen: Turkije handelde als bondgenoot van de geallieerden, maar Zweden is neutraalen wil dit blijven ook. Hqt ga^t voort met de uitvoar van kogellagers naar Duitschland al dreigt Amerika ook met stopzetting van de uitvoer van be langrijke grondstoffen naar Zweden. Finland gaat niet op Moskou's vredesvoorstellen in. De vredesvoorstellen van Moskou wer den in Finland bij herhaling bestudeerd, maar men kon toch tot geen andere con clusie komen, dan dat ze voor het Fin- sche volk volkomen onaanvaardbaar zijn. Liet men zich vangen in de dcor Stalin gespannen strik: Finland zou weldra opgehouden hebben, een zelfstandige staat te zijn; het volk zou een last te dragen hebben gekregen, waaronder het op de duur zou moeten bezwijken; Mos kou zou zeker een of andere aanleiding hebben gevonden om het weerloos ge- Worden Finsche volk te overrompelen en tot slavernij te brengen. Van de fronten. Met succes weerstaan de Duitsche en met hen verbonden troepen de aanvallen der bolsjewisten. In de O. Boekowina hebben zij zelfs terrein heroverd. Ook de stad Ottynia. Aan het Italiaansche front werd een plaatselijke aanval van de vijand met voor hem zware verliezen afgeslagen. Ter zee werd een groot succes be haald door het; tot zinken brengen en be schadigen, van verscheidene schepen van een ^vijandelijk aanvoerkonvooi in de wateren van Algiers. Van de door terreurvliegers getroffen steden moeten vooral genoemd worden Hamm, Koblenz, Dusseldorf, Brunswijk, Keulen, Weenen, Wiener Neustad. In Engeland werd o.a. Bristol met bom men bestookt. Groote veldslagen in voor bereiding. Aan'alle fronten der aarde zoo stel de de militaire medewerker van het D. N.B. vast is een toestand ingetreden, die men met een stilte voor de storm zou kunnen vergelijken. Aan het oostelijk front is de aanvalsmachine der Sovjets tot staan gebracht, maar de vijand treft achter het front toebereidselen voor nieuwe aanvallen. Intusschen trachten Duitsche verkenners gewaar te worden waarop het nieuwe offensief wel gericht zou kunnen zijn. Mén houdt er rekening mee,'dat dit offensief eventueel samen zal vallen met verhoogde actie in Italië en zelfs met een invasie in het westen van Europa. Toch merkt men aan Duit sche zijde geen spoor van zenuwachtig heid. Men treft alle maatregelen, welke door de toestand geboden zijn, en ziet met vertrouwen de ontwikkeling der gebeurtenissen tegemoet. CONSULTATIEBUREAU. Het consultatiebureau voor zuigelin gen houdt a s. Vrijdag" zitiing; voor bui ten Den Burg van half elf tot 1 uur en voor Den Burg van 2^-4 uur. VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1910. De Noorsche dichter B. Björn- son, die in,1903 de Nobel-prijs voor lite ratuur verwierf, te Parijs overleden Gisteren was het honderd jaar ge leden, dat de Zweedsche natuur- en ster- ïenkiindige Celsius is overleden; 90 jaar geleden, dat met het graven van het Suez-kanaal een begin werd gemaakt; 25 jaar geleden, dat te Wageningen het Boschbou w-proefstation werd ge sticht. PORTUGAL. Bij Lissabon wordt een groot mili tair vliegveld aangelegd. ENGELAND De Anglo-Amei ikanen verloren in Maart boven Nederland, België en N - Frankrijk 200 vliegtuigen. FRANKRIJK. Volgens een gerucht, zou dr. Pétiot bij Bordeaux zijn gearresteerd. Maarschalk Pétiot werd 24 April 88 jaar. VEREENIGDE STATEN. Boeren in Rio Grande hebben uit gestrekte akkers groente omgeploegd omdat zij met de overheidsprijzen niet kunnen uitkomen. ITALIË. Bellijn verwacht nieuwe landingen in Italië, mogelijk ten N. van Rome. Een Duitsch lazaret aan de Adriati- sche Zee beschikt over een bomvrije on- deraardsche operatiezaal. NOORWEGEN Door een ontploffing te Bergen, ge volgd door een brand (aangewakkerd door zware storm) zijn 200 personen ge dood, 2000 gewond. Waardevolle kuituur- monumenten gingen verloren. Kinderen speelden met vuur. Hierdoor zijn te Drunen o.a. een boerderij met woonhuis en bijgebouwen en hooimijten verloren gegaan. Om een oude familietwist te „beslech ten" schoot marechaussee Van O. te Eind hoven een zwager ernstig in de buik. Van O. is gearresteerd. Boksen. Luc van Dam, Ned. kampioen wellergewicht, heeft te Brussel in de derde ronde de oud-kampioen van België Wouters, k.o. geslagen. Een schoorsteenbrand in het raadhuis te Boxmeer, dealde zich mee aan het ar chief. Met een schuimbluschapparaat was men het vuur spoedig meester, maar toch is een aantal archiefstukken verlo ren gegaan. Door het losschieten van een ketting is te Groningen een 27-j. gehuwde boek binder, J. Beukéhia, van een derde ver dieping getallen Aan de gevolgen is hij overleden. WAT TEXELS AARDE BEWAARDE. 18. EEN GELDERSCHE DUIT. Uit een tuin in Den Burg kwam een munt te voorschijn, naai we vermoeden een Geldersche duit. Aan de voorzijde vertoont ze het gekroonde wapen van Gelderland (met de twee leeuwen) en enkele letters van een randschrift. dat ,.IN DEO EST SPES NOSTRA" (In God ligt onze hoop) moet hebben geluid. Aan de andere kant lezen we „GELRIAE" vermoedelijk het jaartal 1785 en de let ter D. F.EN r;RF,KP UIT 'T RADIOPROGBAM. Donderdag: 13,Bloemen op de boer derij; 18,45 Praatje van Max Blokzijl. Vrijdag: 13,V001 boer en tuinder; 18,45 Centr. Instituut voor Landbouwk onderzoek. Zaterdag: 13,25 Van Midwol- de naar Roden; 13,55 Voor volkstuinders. MARKTBERICHTE* TEXEL, 24 April 1944. 14 koeien, 1 varken, 57 n. kalveren, le vering; 40 konijnen f 1,p. kg 15 kip pen f 0,90 p. kg.; 7 koeien taxatieprijs f 400-600. LAATSTE NIEUWS Ingang 7 Mei zijn de postkantoren op Zon- en feestdagen gesloten. Dan ook geen gelegenheid tot afhalen meer De Fuehrer en de Duce hadden 22 en 23 April samen een bespreking. Morgen wordt voor de Engelsche bevolking een uitreisverbod van klacht. De Anglo-Amerik. luchtmacht ver loor in 24 uur 180 vliegtuigen. Muenchen, Mannheim, Fnedrichs- hafen, Karlsruhe, Boekarest werden op nieuw door bommen geheisterd. In Muen chen ging o.a. de beroemde Pinakothek met zijn kunstschatten verloren. Ook voor bedrijven op het gebied der voedselvoorziening wordt, zoo herhalen we, de z.g. Z.-kaarten-procedure inge voerd. Evenwel behoeven nog geen for mulieren en Z.-kaarten te worden inge vuld door eigenaren en werkkrachten van land- en tuinbouwbedrijven, ook niet door visschers en bij hen werkzame personen. Wel moet dit geschieden dooi perso nen betrokken bij de industrie op het ge bied der voedselvoorziening, de groot handel in levensmiddelen, tusschenperso- nen in de voedselvoorzieningsbranche, de detailhandel in de voedselvoorziening, ambachtsbedrijven in de voedselvoorzie ning, (slagers,* bakkers, maalders, loon- dorschers), koel- en vrieshuizen, vlas- verwerkende ambachtsbedrijven, griend en rietbedrijven, boeren-leenbanken en haar centrales, het ambacht ten plalte- lande en de nevenbedrijven van de land bouw (dorpssmeden, wagenmakers, repa ratie-inrichtingen voor landb. werktui gen, dorpstimmerlui, electr. techn. in stallateurs, metselaars en dakdekkers, uitsluitend of in hoofdzaak op het platte land werkzaam, zadelmakers pq vervaar digers van tuigen, persbedrijven voor hooi en stroo en grasdrogerijen). Wie reeds formulieren inzonden, hoe ven dit niet te herhalen. In te vullen witte formulieren en .groe ne Z-kaarten aan te vragen bij: Kamer van Koophandel te Alkmaar. Men moet net zooveel Z-kaarten aan vragen als er mannelijke werkkrachten van 18-45 jaar zijn (eigenaar, directeur, medewerkende familieleden inbegrepen.) Het witte formulier moet in drievoud worden ingevuld. Ell^e Z-kaart bestaat uit drie deelen. Alles volledig en duide lijk invullen. Daarna (in elk geval voor 30 April) de ingevulde formulieren en kaarten inzen den bij Haubtabteilung Ernaehrung und Wirtschaft, J. v Stolberglaan 45, Den Haag. Ook de vroegere door een z.g. Aus- weis vrijgestelde arbeidskrachten moeten formulieren en kaarten worden inge vuld, want die Ausweise komen te ver vallen. Niet verzuimen! Anders wordt mét dc belangen van betrokkenen geen rekening gehouden en heeft men aan zichzelf te wijten, dat men zelf en zijn personeel voor tewerkstelling elders wordt aan gewezen.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1