Jitzonderingstoestand bij invasie. Decreet van Rijkscommissaris. Wereldnieuws B fNNENLAND 57c JAARGANG. No. S860. WOENSDAG 17 MEI 1914. TEXELSCHE COURANT maaM—iBf—wmI ■"■■■«■■««■■■MMaiaBMMWMMaaBMWMMMMMMMMaMBBMWTOMMBMMaMBMii 's Gravcnhage, 13 Mei. In het Verordeningenblad van de Rijkscommissaris oor het bezette Nederlandsche gebied is een decreet van de Rijkscommissaris op enomen (no. 15-1944, verschenen 13 Mei 1944), waarin voor het bezette Neclcr- andsche gebied de uitzonderingstoestand wordt aangekondigd voor het geval, at de militaire situatie in West-Europa bijzondere maatregelen vereisclit. In dit eval zal op verzoek van de weermachtsbevelhebber in Nederland door de Rijks- ommissaris voor hel bezette Nedcrlandschegebied de uitzonderingstoestand word en afgekondigd. De bevolking zal hiervan door aanplakking en eventueel door en bekendmaking in de pers, door middel van de radio-omroep of door een an- cre wijze van bekendmaking, op de hoogte worden gebracht. We ontleenen aan iet decreet: Art. II (1) Hij, die zich met de vijand inlaat, de kracht van 't Groot-Duitsche tijk en zijn bondgenooten benadeelt, dan wel de uitvoering van een militaire op- [racht verhindert, wordt gestraft met de dood. (2) Ieder verzet tegen maatregelen van de bezettende macht, iedere versto- ïng van de openbare orde, iedere bona deeling van het arbeidsproces, ieder op reden, dat de voorziening in gevaar brengt, wordt gestraft met de dood. (3) Poging" en deelneming zijn op gelijke wijze strafbaar. (4) Indien de doodstraf bovenmatig is te achten, wordt gestraft met levens- anpe gevangenisstraf of met gevangenisstraf voor 10 jaren. In alle gevallen kan lovendien een geldboete, tot een onbeperkt bedrag worden opgelegd. Art. III. (1) Iedere rechter, ambtenaar of ander lid van het personeel van een erecht, een andere overheidsinstantie, een openbare dienst of bedrijf, een open- »are instelling, inrichting of bureau alsmede van een niet-openbare instelling of urichfing of van een niet-openbaar bedrijf, waarin een belangrijke taak wordt ervuld dan wel voor de oorlog belangrijke opdrachten moeten worden uitge roerd, iedere arts en apotheker, iedere vroedvrouw en iedere dierenarts moeten de verkzaamheden, die hun beroep of hun dienstbetrekking mede brengen, volgens le hiervoor geldende bepalingen, in het bijzonder volgens de bijzondere beschik kingen van de bezettende macht, verder uitoefenen en, indien deze door over nacht zijn onderbroken, dezelve terstond na opheffing van de belemmeringen lervatten. 4 (2) hij, die de werkzaamheden, die zijn dienstberekking of beroep medebren- ;en, in strijd met de bepalingen van het eerste lid met of niet naar behooren uit- lefent dan wel in geval van onderbreking dooi overmacht deze met hervat, wordt [estraft met de dood. Art. VI. (1) Alle Nederlandsche overheidsinstanties, diensten instellingen, mreaux, inrichtingen en bedrijven voeren de aanwijzingen uit. die door militaire nstanties of militaire commandanten rechtstreeks aan hen worden gegeven. (2) dit geldt ook voor artsen, apothekers, vroedvrouwen en dierenartsen. VERLOF UITGESTELD Opnieuw is het verlof voor in Duitsch- and werkende arbeiders uitgesteld en vel in verband met het naderen van de leslissende slag om Europa. GELUKWENSCHEN VOOR MUSSERT. De Fuehrer en Reichsleiter Bormann ïebben aan de Leider ter gelegenheid van zijn 50e verjaardag een hartelijke elëgrafische gelukwensch gezonden. JEUGDSTORMERS VAN 18 JAAR IN DE N.S.B. OPGENOMEN. In de Stadsschouwburg te Utrecht werd 11 Mei een bijzondere plechtigheid ge- iouden. Vierhonderd leden van de Jeugd storm, die de leeftijd van 18 jaar hadden lereikt, werden op indrukwekkende wij le door het afleggen van een gelofte t>p- jenomen in de N.S.B. NAA^ DE REICHSSCHULE. Twee Reichsschule telt ons land, een voor meisjes te {leithuizen (L.) met 130 eerlingen en een voor jongens te Val kenburg (L.) met 200 leerlingen. Het ïangt niet van de financieele positie der iuders af, of hun kinderen zoo'n school cunnen bezoeken, floofdzaak is, dat zij gezond zijn en uitmunten door eigen schappen van hoofd en hart De opleiding duurt acht jaar. Aanvang cursus 1 Sept. De school wil de kinderen opvoeden tot menschen, die in staat zijn, anderen vei lig, vast en goed te leiden en die er toe kunnen bijdragen, dat hun volk in de kring van Germaansche volken een ach tenswaardige plaats inneemt. Als schoolgeld wordt een kleine bij drage gevorderd, afhangende van inko men en vermogen der ouders. Na het met vrucht doorloopen der school staat de weg voor verdere studie open, waarbij de daaraan verbonden kosten al weer geen struikelblok kunnen zijn. VOOR DUITSCHE ROODE KRUIS. In tegenwoordigheid van Rijksminis ter Seyss Inquart zijn Zondag in Arnhem 378 zusters van het Duitsche RQode Kruis beëedigd. De Rijkscommis saris hield een rede, waarin hij er de na druk op legde, dat in deze tijd van de mensch oneindig veel meer dan eenvou dige plichtsbetrachting wordt gevergd. Niet alleen het lot van Duitschland, maar dat van de heele menscheid staat op het spel Daarom voelen bijna 100 millioen Duitschers zich geroepen, de strijd tot 't uiterste te voren, zij kunnen zich met recht de dragers der menschheid noemen. Ook de vrouwen voelen het als een in nerlijke behoefte, mee te arbeiden om 't beoogde doel te bereiken. In- wezen is de beslissing sinds lang ten gunste van Duitschland gevallen, maar, aldus spr., er daat ons nog een strijd van meedoogen- looze hardheid te wachten. Dit jaar nog zullen de samengebalde krachten tot een ontlading moeten komen. In het besef, dat bij een nederlaag de wereld voor ons niet meer waard is nog verder te draaien, spannen wij alle krachten in, in de over- tuiging dan de beslissing te kunnen trot- seeren de zon. Wo. 17 Mei op 5,41; onder 21,32 de maan. Wo. 17 Mei op 4,08; onder 15,11 Nieuwe Maan: 22 Mei 8,12 hoog water op texels ree. Wo. 17 Mei 5,19 en 18,10 Do 18 Mei 6,46 en 19,20 Vr. 19 Mei 7,48 en 20,18 Springtij 24 Mei. DE INVASIE OP KOMST Van Duitsche zijde verwacht men, dat de sinds zoo lang „hangende" invasie nu binnenkort kan worden verwacht. Hier- .op wijzen de sterk toegenomen bombar dementen van verkeersknooppunten en vliegveldeu in N.-Frankrijk, Belgie en het 'Duitsche achterland. Daar komt bij, dat de maan straks geheel schuil gaat en de vloed hoog zal zijn. (22 Mei Nieuwe maan). De Kanaal-kust zou in de eerste plaats voor een landingspoging in aan merking komen. Men houdt er rekening mee, dat de vijand op groote schaal van luchtlandingstroepen gebruik zal maken. Evenwel wordt er met nadruk op gewe zen, dat overmacht in de lucht geen ga rantie is, voor een succes te land. Zie ipaar in Italië De Duitsche weermacht is paraat waar en wanneer men haai ook poogt aan te vallen. Moskou en de Invasie. De Berlijnsche redacteur van het Han delsblad meldt, dat bepaalde kringen in Duitschland de laatste tijd van meening zijn, dat Moskou de geallieerde invasie in het westen het liefst ziet mislukken. Dan toch, zoo redeneert men, zou Stalin zijn kans schoon zien, om vrijwel geheel Europa in te palmen. Reeds wees een artikel van ,,Tiss'vop de onmogelijkheid voor de Sovjet-Unie, zich aan zijn ter ritoriale grenzen te houden. Een diepe zin krijgen ook deze woorden welke in Teheran gesproken zouden zijn. .Toen Churchill afscheid van Stalin nam, zeide hij „Tot ziens in Berlijn", waarop Stalin toen antwoordde: „Goed. U komt per slaapwagen en ik per tank". Van dc fronten. Aan de beneden-Dnjestr werd opnieuw een vijandelijk bruggenhoofd ontruimd. De bolsjewieken leden daarbij zware ver liezen. Als gevolg van de groote vijande lijke overmacht hebben de Duitsche troe pen en hun bondgenooten 13 Mei de Krim verlaten. Sinds 1 Nov. hadden zij daar met te sterke tegenstand te kampen, maar toch slaagden zij er in, alleen reeds van 8 April tot 12 Mei 604 vliegtuigen, 196 pantserwagens en 113 stukken ge schut te vernietigen. Van het front in Italië komen berich ten over een groot opgezette vijandelijke actie welke tot zware gevechten aanlei ding gaf. Maar hoewel de vijand zeer veel strijdkrachten en materiaal in de strijd bracht, kon hij weinig resultaat boeken. Maar enkele km. hebben de Duitsche troepen zich teruggetrokken. Alleen reeds Z. van Cassino verloor de vijand 50 pantserwagens. 'Vijandelijke vliegers bestookten de westkust, vooral Genua. Duitsche vliegers wierpen met succes bommen op de haven van Napels. In Frankrijk en België werden op nieuw vele plaatsen door Anglo-Ameri- kaansche bommenwerpers geteisterd. In Duitschland in het bijzonder Keulen, Bruex, Osnabrueck, Saarbruecken en Stettin. In Engeland werd Bristol bestookt. De 2ware luchtaanvallen van de laat ste tijd op West-Europa worden als het voorspel van de invasie beschouwd. Al leen reeds van 1-10 Mei verloor de vij and daarbij 182 vliegtuigen. De strijd tegen de communistische ben den op de Balkan wordt nog steeds met succes gevoerd. De laatste vier mnd. ver loren zij wel 3000 man aan doodeh en 1200 aan gevangenen en veel materaal. bovendien. Gedecoreerd Toen hij voor de eerste maal het uniform der Waffen 4' aanhad, stapte hij trotsch als een pauw door de straten. H(j vertrok naar hut front en kwam gedecoreerd terug. Nu was hy niet langer zoo maar een doodgewoon solaaul. Wat was hij trotsch op zyn onder scheiding - en mei recht Doe als hij; mank iets van Uv." leven! Vul onderstaande bon in. U ontvangt dan nadere in lichtingen NAAM- ADRIIS WOONPLAATS r verzoekt toczendine eener brochure over de Wjucu ff Uitknippen <rn inzenden aan P'satz-k.immando Niedi rlundc, fj ivortc ViivcrherK Oen H.i NAAR DE KRIEGSMARINE. Een typische karaktertrek van dc Ne derlander is, juist in tijden van tegen spoed en beproeving door ijzeren vol harding en koppige vastberadenheid te nachten, hel veelal onmogelijk geachte' toch te bereiken. Bij duizenden hebben jeugdige Nederlanders zich bij de Kriegs- ïnarine gemeld. Een stap, welke ook voor het verdere leven van groote waard^ zaL blijken. Duitschiands grootste vliegtuig. Als grootste vliegtuig heeft de Duit sche luchtmacht nu de W i k*i n g in ge bruik genomen, 'n vliegboot, lang 37 en hoog 5,6 m. Ze heeft een gestroomlijnde romp en zes in de vleugels gebouwde motoren. De machine kan een heel groote snelheid ontwikkelen en is uitgerust met vele kanonnen en machinegeweren, die in elke richting kunnen vuren. Een ge ducht wapen derhalve! Bommen met zaagsel! De „Daily Sketch" is hoogst ontevre den over de middelen, waarvan de Engel- sche propaganda zich bedient, ten einde de gemoedsstemming bij het Engelsche volk op te vijzelen. Het genoemde blad haalt o.a. de officieele Engelsche bewe ring aan, volgens welke een groot per centage van de in de laatste tijd op Lon den omlaa^geworpen Duitsche bommen met zaagsel zouden zijn gevuld. Merkwaardig zaagsel bepaald, gezien de ontzettende uitwerking daarvan. Waarom land onder water wordt gezet. De Berlijnsche redacteur van het Han delsblad schrijft, clat men er van Duit sche zijde stellig van overtuigd is, dat de vijand bij een eventueele landing in de ender water gezette bezette gebieden in het westen op groote moeilijkheden moet stuiten. Daar komt bij, dat hij ook van betonnen en stalen weerstandsnes ten uit (deze werden in en tusschen het onder water geloopen gebied gebouwd) met de dood wordt bedreigd Speciaal geschoolde Duitsche soldaten houden de wacht bij sluizen en dijken om, als de nood aan de man komt, van het polder water als afweermiddel gebruik te ma ken. Klaar voor de beslissende slag." De Fuehrer heeft in een van zijn rede voeringen van „de laatste slag" gewaagd. De Tel.-corrëspondent te Berlijrf meldt, dat deze slag, waaraan men wel een be slissend karakter toekent, nu voor de deur slaat. Zoowel in Sovjet-Rusland als in Engeland moeten alle voorbereidingen daartoe nu getroffen zijn. De weersom standigheden kunnen niet beter. Met spanning ziet men in Duitsche militaire kringen de naaste toekomst "tegemoet. Men onderschat de tegenstander niet en houdt er zich van overtuigd, dat de bol sjewiek nog eens probec-ren wil, door de hechte Duitsche verdedigingslinies heen te breken. Dat hij daarbij in hoofdzaak zijn aanval op de olievelden van B a c a u en P 1 o e s 11 (Roem.) zal richten, is wel te verwachten. Daarom zal hij juist daar met felle tegenstand te kampen hebben Op geen enkel punt trouwens zal de aan valler het gemakkelijk krijgen. want Duitschland is op elke actie, waar en wanneer ook, volkomen voorbereid en ziet de uitslag van de strijd met vertrou wen tegemoet. LAATSTE NIEUWS Portsmouth werd door een Duitsche luchtaanval weder zwaar getroffen. Keulen, Mannheim en de Kielerbocht werdéfv opnieuw gebombardeerd. In de Belgische steden van meer dan 20.000' inwoners werden wegens toene mende luchtterreur de scholen gesloten. r Leuven (België) is nu een der meest gebombardeerde steden van Europa. Het werd voor een deel ontruimd; hierdoor werden slechts 200 personen gedood bij de verwoesting van de binnenstad. Bommen op Japansche steden. „Wij willen niet, dat de Japanners 't opgeven, voordat Tokio, Yokohama en andere groote steden gebombardeerd zijn, opdat men daar weet, ^yat luchtter reur beteekent". Aldus Kingsbury Smi^h in „American Mercury". Blijkbaar is lou ter vernieling het doel van de Ameri- kaansche vliegers. Gruwelijke bombardementen. Maarschalk Pétain verklaarde: Bom bardementen, zoo hevig en gruwelijk, dat tot dusver niet zijn voorgekomen, heb ben in Parijs en in haar ^rbeidersvoor- steden, in Rouaan en in andere streken schrik verspreid. Duizenden dooden en gewonden liggeri onder de puinhoopen. Nu ons land volkomen is ontwapend, houden de voormalige bondgenooten er huis. Mijn gedachten laten u bij uw smart niet alleen, want uw smart is ook mijn smart. Wat van Sebastopol over is. Er was 'n tijd, dat Sebastopol op de Krim voor de sterkste land- en zeeves ting ter wereld werd gehouden, mjfcr. de divisies van Von Manstein heb- de vestingwerken grootendeels geslecht; daarna hebben de Sovjet-strijdkrachten opgeblazen, wat er nog van over was. Het zijn alleen maar puinhoopen, welke de Duitsche troepen daar nu hebben ach tergelaten. Zij hebben niet alleen al hun materiaal kunnen wegvoeren, maar ook de burgerbevolking. De haveninstallaties zijn volkomen verwoest; Sta 1 i n hoeft niet te denken, dat Sebastopol nu als vlootsteunpunl een rol kan gaan spelen. Naar lt.-generaal Von D i 11 rn a r meedeelde, maakten de bolsjewieken bij de verovering van de stad van een nieuw kanon van 17 cm. kaliber op gröote schaal gebruik; ook van een menigte bommenwerpers, die onophoudelijk aan vallen deden. CHINA. De Japansche troepen vero verden Loesjan. VATICAANSTAD. Het zomerverblijf van de Paus is opnieuw gebombardeerd. ZWEDEN. Sedert 1941 verdubbelde het aantal leden der commun partij. ROEMENIE Boekarest trof maatrege len voor het evacueeren van 10.000 kin- dren van 5-14 jaar. ITALIË. Door luchtaanvallen werden o.a. 36 kunst monumenten, 53 -ziekenhui zen en 212 kerken verwoest. BR.-INDIE. Gandhi's toestand gaa.t ach teruit. Sinds geruime lijd Ls hij bewuste loos. DUITSCHLAND.. Bij het Noord-Oost zeekanaal kan haring bij emmers vol worden geschept. Ook snoekbaars is er rijkelijk. ZWITSERLAND. Volgens de Bondspre sident kan men verwachten, dat de geal lieerden ook op Zw sterker druk gaan uitoefenen. 1 r GOED GEDRESSEERD (teekening Schröder-Orbis-Holiand Pax) DENEMARKEN. Een tuinman te Ko penhagen spande met succes een onder zwakstroom staande draad om zijn bloe mentuin om honden weg te houden. Op O. Laaland is een skelet van een oeros, plm. 10,000 j. oud, opgegraven. BELGIE. De hoofdkerk van Leuven werd door bommen bijna geheel verwoest Een misdadige aanslag had plaats op het stadhuis te Luik, waar men een tijdbom in de collegezaal liet ontploffen. Geen slachtoffers. Wel voor 2 millioen fr. schade. VEREEN. STATEN In- le kwartaal '44 deden zich hier 1030 stakingen voor, 50 pet. .meer dan in le kwartaal vorig jaar. De Sovjet-successen worden in de Noordamerikaansclie pers erg overdre ven. (News Week, V.S.) Er bevinden zich in de V.S. maar 340 Japansche krijgsgevangenen, volgens Washington. ENGELAND. Er. is sprake van een nieuwe „Volkenbond" met „scherper tan den" dan de oude. In de Sunday Dispatch uit Mr. Van- sitlart de wensch, dat de Duitschers in geallieerde landen dwangarbeid zullen moeten vei richten na „de overwinning van de geallieerden". Londen heeft watergebrek. De ri vier de Theems heeft maar half zooveel water als anders het geval is. De Daily Mail schrijft: Men moet het Atlantische Charter met.argwaan be schouwen.. daar de kleinerstaten blijkbaar aan de Sovjets overgeleverd zijn. In een sloot te Breezand is het 2-jarig zoontje van A. Tiel verdronken. Rotterdam had van een insectenplaag te lijden- kleine langwerpige zwarte vlieg jesA Op station Caslricum is de 82-j. P. Bakker, tijdelijk le Uitgeest, door een trein doodgereden. Vau kinderverlamming hebben zich in Amsterdam weer enkele gevallen voor gedaan. Een 19-j. dienstbode te Helmond kreeg een sehedelbasisfractuur, toen zij door bet glazen dak van een garage viel. Voor elke rechtervleugel van een vol wassen roek of kraai-(bij het lichaam af gesneden) betaalt PZD Wageningen 50 cl De fruitboomen, zoo meldt het Han delsblad uit West-Friesland, beloven een rijke oogst dit jaar, mits nachtvorsten zich niet doen gelden. Een houtblok vloog uit de zaagmachine legen het hoofd van de aannemer Smol ders uit Hilvarenbeek Het kostte hem '1 leven Bij hel uitstappen aan het Amstelsta- tion liet een dame haar tasch met veel geld. gouden broche, enz. in de trein lig gen. Nasporing was vruchteloos. Een ex-marechaussee uit Almelo huur de met een jongeman in alle deelen van het land fietsen en verkocht deze dan. Hij is nu gevat. De medeplichtige is nog zoek Drie kinderen vonden te Blokker een projectiel in een wei. Een wierp het te gen de straat, waardoor 2 kinderen licht en een zwaar gewond werden. Doordat haar sluier voor haar ge zicht woei. verloor de 43-j. verpleegster K. Moens te Haarlem, terwijl ze op een fiets zat, de macht over haar stuur Door een tram werd ze toen doodgereden. Wegens prijsopdrij ving kreeg meubel - iabriek J. Borsje, Gouda, f 20,p00 boete, N.V. Smulders, Breda, f 7500; meubel handelaar J. Ackeimans, Maastricht, f 10,000,— Een 9-j. jongen uit St. Annaland, tij delijk te Rotterdam, reed op een auto met staven ijzer mee. In een bocht verschoof hét ijzer, wat hem zoo in de knel bracht, dat hij er het leven door vcrlo<*r BLOEDZUIGERS OP TEXEL. Het woord bloedzuigers wekt onvrien delijke gedachten, maar we bedoelen hier de dieren van die naam. Uw gramschap worde niet gewekt In het Mei-nummer van „De Levende Natuur" schrijven de heeren Dr. H. En gel en Th.Dresscher van het Zoölogisch Museum te Amsterdam over die soort parasieten. Gaarne zouden zij worden in gelicht over bloedzuigers, waar die in ons land ook maar voorkomen: vindplaats omschrijving, datum, biologische bijzón derheden, enz. De „Hirudo medicinalis", de „echte" bloedzuiger, is waarschijnlijk in ons land de eenige, die op zoogdieren voorkomt en dus ook bij de mensch bloed zuigt. Dit dier werd omstreeks het mid den der vorige eeuw voor geneeskundige doeleinden in enorme hoeveelheden ge vangen en gekweekt, x) Ook thans wor den daartoe nog bloedzuigers of daarvan bereide preparaten gebruikt. Men be weert, dat het dier doordat er zoo druk jacht op is gemaakt, in de vrije natuur zeldzaam is geworden Het zou interes sant zijn, hierover zekerheid te krijgen. Wanneer men door het water waadt,, kan het gebeuren, dat zich echte bloedzuigers op de beenen vastzetten. Kunnen zij zich volzuigen, dan kunnen ze vaak een jaar/ vasten! Het gebeurt wel, dat personen, die door een bloedzuiger werden aange vallen, een wond kregen welke geruime tijd bleef bloeden. ♦o Dr. Jac. P. Thijsse teekent hierbij aan: Het onderzoek lijkt makkelijk genoeg. Je gaat maar met blootë beenen insloot of plas en wacht op de dingen, die ge beuren. Ik herinner mij een verhaal op Texel, dat een jongen in de Mui naar koetennesten waadde en uit het water kwam, druipend van bloed en met tros sen bloedzuigers aan zijn beenen. Ik weet niet of het waar is en zal eens in- formeeren bij mijn oudere Te^elscho vrienden. Wie stuurt ons een briefkaartje over bloedzuigers op Texel7 Wij zullen voor doorzenden zorg dragen. In zijn ..Texel'-boek schrijft dc heer J. Drijvei Op de echte (medicinale) bloed zuigers met de oranjekleurige lengtestre pen in het Groote Vlak werd van tijd tot tijd jacht geinaakt. Hij leeft ook nu nog wel in duinpiassen en -slooten. Wie bloolsvpets door het Groote Vlak waad de, voelde wl spoedig de vlijmende prik van zoo'n dier, dat zich vasthechtte. Wer den paarden er doorheen, dan was het noodig. de pooten van tijd tot tijd van bloedzuigers te zuiveren. Voor medische doeleinden was deze bloedzuigersoort zeer gezocht, overal ter wereld, en de Texelsche zeelieden konden soms goede zaken doen. door deze dieren le verkoo- pen in Indië, Curacao of waar ook -Red. x) Volgens B r e h m werd destijds in de Paiijsche hospitalen jaarlijks door 6-9 millioen bloedzuigers 60,000-90,000 kg. bloed aan patiënten ontnomen. Tn Honga rije o.a. vooral werden ze voor dit doel geteeld. B r e h m vermeldt voor de tro pische en gematigde gewesten, wel 30 soorten. Red.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1