an de Fronten in Oost en West. Zorg voor de Toekomst van onze Jeugd. - Wat is en doet Frontzorg? Wereldnieuws .Varen, varen, over de baren Varen, varen, over de zee! e JAARGANG. No. 5863. ZATERDAG 27 MEI 1944. flXELSCHE COURANT UTENLANDSCH WEEKOVERZICHT. 17—24 MEI 1944. HOE KAN MEN DIT RECHT VAARDIGEN? Sinds ongeveer een maand is België g en nacht het voorwerp van voortdu wde luchtaanvallen met het doel, zoo rklaart men, de stations, de knooppun- i en de inrichtingen van de spoorwe- i te vernietigen. Als gevolg van de jze, waarop zij uitgevoerd worden, en deze aanvallen iedere keer stróo- »n bloed vloeien en veroorzaken zij on- ioorde en onherstelbare verwoestingen onze steden en landelijke agglomera- s. Reeds duizenden onzer landgenoo- vonden een vreeselijke dood onder puinhoopen van hun huizen of onder ingestorte schuilplaatsen, waarin zij n veilig waanden. Reeds verioonen de zonderste steden van ons land, te be- ïnen mét Brussel, Luik, Gent en Char- oi, in gansche wijken nog slechts puin open. Aloude steden, Mechelen en uven bv„ die ik in het bijzonder op het g heb, zijn voor een derde of voor de lft vernietigd, met inbegrip van som- ge van de kostbaarste monumenten, rer bijna de geheele oppervlakte van t land heerschen dood en verslagen- id. Is het noodig, dat formaties vliegtuigen groote zwermen in het bijzonder des chts honderden, ja duizenden bommen n het zwaarste kaliber op geheel de d doen neerkomen om spoorweg-in- illaties, gelegen aan de rand van een d, te treffen? Staat deze wijze \an en in verhouding tot het beoogde doel? ie kunnen deze reusachtige en onge- orde inspanningen zelfs van militair ndpunt uit verantwoord worden? Het is duidelijk, wij zien het en be- stigen het dat men met de voorzor- i neemt, die onontbeerlijk zijn en die ïomen kunnen Worden. Hoe kan dus ze handelwijze voor het verstand en 'l nschelijke geweten gerechtvaardigd irden?" Ziehier een deel van een beroep, het- Ik Kardinaal Van Roey, primaat van Igië, op de geallieerden heeft gedaan, i een humane oorlogvoering toe te pas- Wij zijn er van overtuigd, dat ook protest wederom dat van een roepen- in de woestijn zal blijken en dus zon- r uitwerking zal blijven. Doch wij wil- het hier vermelden, omdat nooit met woeg nadruk kan worden uitgesproken, t Engeland en de V.S. zich willens en tens aan ons werelddeel vergrijpen, ider dat zij daarvoor ook maar enkele rsehooning kunnen aanvoeren. Een ik, waarvoor de wapens op zoodanige jze worden gevoerd, is daardoor reeds voorbaat veroordeeld. Een overwin- ig, die door dergelijke barbaarschhe- een feit zou moeten worden, kan niet deis dan een ramp voor Europa en de nschheid beteekenen' DE OLIEVLEK BREIDT ZICH UIT. Daily Herald" en .Daily Mail" heb- i een bericht gebracht uit Cairo, dat leiders van de Bulgaarsche en de ieksche communisten besloten hebben, .initiatief te nemen tot het oprichten a een „Unie van Sovjet-Republieken", ze Unie moet Griekenland, Macedo- Bulgarije en Servië omvatten. Stam el en de Dardanellen zouden daarbij der toezicht van de Sovjet-Unie een iafhankelijke autonome Sovjet-repu- ek vormen." n de Wilhelmstrasse neemt men aan, t het hier bedoelde document door een iscretie „van een te Cairo gevestigde jeering" vermoedelijk die van ko- ïg Peter, voegen wij hieraan toe in iden der Engelschen is geraakt Het cument bevestigt, zoo zegt men ver- de tusschen de Sovjet-Unie en de gelsaksische mogendheden op de con- enties van Cairo en Teheran gesloten ïreenkomsten inzake Zuid-Oost-Euro- en het in Europa gelegen deel van het rksche grondgebied. )e olievlek van de Sovjet-Russische 'loed breidt zich uit. Ook de Turken inen zich er van verzekerd houden dat een Europa, zooals Stalin, Roosevelt Churchill zich dat voorstellen, voor t geen plaats meer zal zijn. Het is be- md voor een bolsjewistisch wingewest, e „verdragen en vriendschappen" ten it ïen nieuw symptoom daarvan kan men a in een artikel van Forest Davies in Saturday Evening Post. dat T meuws ingt, dat Roosevelt te Teheran de op- hting van een kleine „vrijstaat" rond Keizer-Wilhelmkanaal heeft voorge le. Deze „vrijstaat" zou worden gein- nationaliseerd om aan de Sovjet-Unie 'doende een vrije doorgang naar de nrdzee te verschaffen. Het idee van osevelt om een staat Kiel on te rich- ZON. 27 Mei op 5,28; onder 21,47 MAAN. 27 Mei op 10,11; onder Eerste Kwartier: 30 Mei 2,06. >OG WATER OP TEXELS REE. 27 Mei 1,19 en 13,40 28 Mei 2,02 en 14,26 29 Mei 2,49 en 15,15 30 Mei 3,42 en 16,13 ten was volgens dit Amerikaansche blad slechts een onderdeel van een schets van de internationale betrekkingen, die Roo sevelt gaf, ten eerste om aan de Sovjet- Unie het bewijs te geven van de op rechtheid van de V. S. en ten tweede om de noodzakelijkheid te doen uitko men van Sovjet-Russische deelneming aan het ontwerpen van een vredesplan Vermelden wij nog in dit verband dat koning Peter zijn premier Poeritsj en zijn minister van oorlog Mihailowitsj heeft laten vallen. De Zuidslavische emigran- tenregeering te Cairo is bezig, voor Mos kou bakzijl te halen, ten einde, als 't lean, nog iets van haar geschokte positie te redden DE STRIJD IN ITALIË. De ontwikkeling van de strijd in Ita lic, die het beeld vertoont van een lang zaam wijken voor de overmacht, is vol gens een militaire woordvoerder van de Wilhelmstrasse van die aard. dat men be langrijke posities heeft moeten prijsge ven zonder dat er nog een verandering in deze ontwikkeling te voorspellen valt. TELEGRAMWISSELING BIJ PACT-JUBILEUM. Ter gelegenheid van het 5-jarig be staan van 't Duitsch-Italiaanschevriend- schaps- en bondgenootschapspact hebben de Fuehrer en de Duce per telegram oprechte en hartelijke groeten en geluk- wenschen gewisseld. De Fuehrer gaf uit drukking aan zijn onwrikbare zekerheid, dat de mogendheden van het Driemo- gendhedenpact de overwinning zullen be halen NAAR DE EINDBESLISSING. In een te Berlijn gehoudën rede heeft Rijksminister Goebbels verklaard, dat de oorlog met enorme intensiteit zijn beslis sing tegemoet gaat. Beide partijen bren gen voor die eindslag al hun krachten bijeen. Spreker gaf opnieuw uiting aan zijn vaste overtuiging, dat Duitschland deze oorlog zal doorstaan, niet alleen vanwege zijn militaire macht maar bo venal door zijn moreele kracht en zijn onwankelbaar geloof in de Fuehrer en de groote toekomst van het Duitsche Rijk. VOOR NEERLANDS OPSTANDING. In ademlooze spanning wacht de heele wereld het antwoord op de vraag, of Europa zal herrijzen of ondergaan, zoo sprak Mussert in een vergadering te Den Haag. Zonder 't nationaal-socialisme, dat tegen het bolsjewisme een dam opwierp onder de geniale leiding van Adolf Hitler, zou Europa aan dat bolsjewisme al lang ten offer zijn gevallen. Spr. besloot met de verklaring, dat de nationaal-socialisten in Nederland wilier^ leven en strijden voor de opstanding van ens volk. DE LANDWACHT GREEP IN Ongeveer drie kwart van de Nederlan ders „kent" op het oogenblik een kennis of een onbekende, die „ergens" werd ge arresteerd door een Landwacht er, omdat men een „fleschje melk" bij zich had (in sommige verhalen is het karnemelk, een „pondje boter" of een bosje rabarber"). Een overigens vrij doorzichtige campag ne, om ook de Landwacht maar weer in discrediet te brengen. Het volgende is echter waar gebeurd. Circa tien dagen geleden bracht een af- deeling der Landwacht een bezoek aan 't bekende „boerderij "-restaurant „Meer burg" aan de Leek te Warmond. Van de aanwezigen werd een gezelschap van 17 personen, gekleecl in avondtoilet, die daar op voor-oorlogsche wijze goede sier maak ten, opgebracht naar Leiden. Het man nelijk deel dezer zeventien bleek in totaal 'n bedrag van rond anderhalf m i 11 i o e n gulden op zak te hebben. (Handelsblad.) Algemeen wordt vastgehouden aan de karakteriseering van het Duitsche opper bevel, dat het offensief een groot aflei- dings- en bindingsaanval heeft genoemd. Men beschouwt het als de inleiding van een groote algemeene aanval tegen de continentale posities van Duitschland. De invasie, aldus stelt men het zich te Berlijn voor, moet worden opgevat als een geheel complex van acties, die zich tegen verschillende punten der Euro pee sche vesting zullen voltrekken en uit deze acties zal dan ten slotte op een front waarvan men thans nog de ligging niet kan voorspellen, zich de groote beslissen de eindstrijd ontplooien. Het Duitsche opperbevel houdt daarom vast aan de tactiek, zich niet uit zijn tent te laten lokken. Men wenscht zich niet op een be paald front de handen te laten binden, omdat men de beschikking wenscht te houden over het volledig gebruik der z.g. binnenlinie. Zoo gezien heeft het front in Italië dus slechts een ondergeschikte be- teekenis; men mag de gebeurtenissen, die zich aldaar afspelen, in geen geval als symptomatische voorstellen. In Berlijn is men vol vertrouwen en wacht men rustig de dingen ai', die komen zullen. Ook van Sovjet-Russische zijde is men druk bezig met voorbereidingen voor nieuwe militaire acties; tot op heden is het front daar nog steeds vrijwel sta tionair. N.C.D. Te Amsterdam is een jeugd-conferen- tie gehouden ter bespreking van de be langrijke vraagstukken Heeft de jeugd nog toekomst? De bedoeling hiervan was voor- en tegenstanders van de nieuwe richting aan het woord te laten Tot een algemeene conclusie is men in zoover gekomen, dat all?n het er over eens wa len, dat gestreefd moet worden naar een zoo groot mogelijke eenheid van de Ne- derlandsche jeugd. De inleider van de conferentie, dhr. Knol, leider van het arbeidsgebied „Jeugd" van het N.A.P'., had zich over de toekomst van onze jeugd een vast om lijnde voorstelling gemaakt. Een souve- ïfcin Ncderlandsch grondgebied zal na de oorlog niet meer te voorschijn, komen, al- Frontzorg 13 een organisacie, die door het initiatief van mevr. E. Kroeller- Schaefer in het leven \yerd geroepen door de NSB, om zich te balasten met de zorg voor de nu reeds tienduizenden Ne- derlandsche vrijwilligers aan alle fron ten. Zij zorgt voor post, voor pakjes, voor lectuur en tracht alle andere wenschen, die onze soldaten hebben, zoo goed moge lijk le vervullen. In enkele jaren werd 'n organisatie opgebouwd, die thans met 't overgroote deel van onze vrijwilligers in regelmatig contact staat. Tot nu toe wer den de benoodigde gelden uit giften en regelmatige bijdragen vnl. van de natio naal-socialisten samengebracht. Het suc ces van de W A.-frontzorgactie 1943-1944, waarmee in zes maanden rond 500,000 gld. werd ingezameld, heeft de gedachte doen postvatten, dat ook een beroep op de breede lagen van het Nederlandsche volk succes moest hebben.. Daarom wordt op 27 Mei (Bloeimaand) 1944 een landelijke collecte georgani seerd onder de leuze: Het Front voor het Vaderland, Het Vaderland voor het Front. Bewijst door uw offer, dat gij eerbied hebt voor die tienduizenden Nederland sche jongens, die onze eer aan de fronten hooghouden. Zij hebben geen aalmoezen noodig, maar stellen alleen prijs op een sprekend bewijs, dat in het vaderland honderdduizenden met hen meeleven. Ook als zij zelf de weg naar jiet natio naal-socialisme nog niet hebben gevon den. Daarom nog beter: Meldt u aan als col lectant bij het buurtschapshoofd van de Nederlandsche Volksdienst (Raadhuis, Den Burg). Luchtaanval op Minami (Japan). Van de 94 vijandelijke vliegtuigen, die een aanval op Minami, op 't eiland Mar cus (1500 km van Tokio) waagden, wer den er 32 neergehaald. Voor het eerst sinds 3 Sept hadden O. en N. Japan luchtalarm. Churchill sprak in het Lagerhuis. De Britsche premier hield een rede in het Lagerhuis, waaruit men kan opma ken, dat de imperiale conferentie op een mislukking is uitgeloopen. Verder toon de hij zich teleurgesteld over de weige ring van Turkije, aan de zijde der ge allieerden „moedig" de oorlog in te gaan. Wat Italië betreft deelde hij mee, dat Victor Emanuel afstand zal doen van de troon ten gunste van de kroonprins, zoodra Rome gevallen zal zijn. Sovjet-opmarsch voorloopig ten einde. De Sovjet-opmarsch is voorloopig ten einde. De daarbij geleden verliezen wa ren ook ontzettend hoog. Van de 350 pantserwagens, de eerste dag in de strijd geworpen, werden er dezelfde ciag reeds 215 kapot geschoten. Wel een bewijs van de deugdelijkheid van de, gedeeltelijk nieuwe, Duitsche wapens. Intusschen kan op een hervatting van het offensief gerekend worden zoodra de bolsjewieken zich hersteld hebben Het weer legt geen beletselen in de weg. Mogelijk, dat de strijd gelijk met de sinds lang in het westen verwachte actie losbarst. (Brüss Zeitung.) Wat dc bommenterreur uitwerkt. Harde noten heeft de Amerikaansche militaire criticus Hanson Baldwin ge kraakt. Hij had het over de verliezen der geallieerde luchtmacht, wel Ice tct aan zienlijke hoogte gestegen zijn en di,t, ter wijl aan een enkele moderne bommen werper wel 22,500 uren werk zit. In strijd met de verwachtingen van 2 jaar gele den, aldus Baldwin, is Duitschland door de geallieerde bombardementen niet moreel ten onder gegaan; het is er juist sterker door geworden. De Engelsche en de Amerikanen, zoo vervolgde hij, heb ben met hun bommen haat gezaaid, die als onkruid groeien en woekeren zal tot dat op zijn minst de huidige generatie is uitgestorven. Ook de Duitsche verbin dingswegen konden door die bommen niet worden vernield. Ten slotte wijst Baldwin er nog op, dat het waarschijn lijk niet mogelijk zal zijn, boven Duitsch land de volledige heerschappij in de lucht te krijgen en dat de huidige luchtcam- pagne zelfs voor de V S. een te zware belasting is. Er zijn slechts twee mogelijkhe den: een totale nederlaag of een totale overwinning. dus dhr Knol., Daarover zijn alle richtin gen het eens. Eén mogelijkheid is er slechts voor ons als Nederlandsch volk, nl. deze, dat wij ons een achterland scheppen cn ons als Groot-Germaansch volk solidair verklaren Nadruk leggen op de verschillen, welke tusschen de vol keren van het Germaansche Rijk bestaan, is niét bouwen aan een Germaansche bloedsbroederschap. De jeugd moet gepakt worden. Welnu, zeide spr.. laat ons rustig tegen onze jon gens en meisjes zeggen: Onze toekomst is het Groot-Germaansche Rijk. Daarin kunnen wij wel degelijk Nederlander zijn, maar op verschillen komt het in de tweede plaats eerst aan. Wij moeten het Groot-Germaansche Rijk offensief, niet defensief ingaan. Laat ons nu eens trachten, onze jeugd te pakken voor een man, die iets presteert, een groote fi guur: Adolf Hitler, de Fuehrer van het Groot-Germaansche Rijk. Anders zullen de marxisten en bolsjewisten, die voor geen consequenties uit de weg gaan. hun slag slaan. Ook wij moeten, consequent zijn, anders gaan wij onder. De totaliteit van deze oorlog ieidt slechts tot twëe mogelijkheden: een tota le nederlaag of een totale overwinning. Bij een totale nederlaag zullen de bolsje wisten hier vroeg of laat komen; een totale overwinning is echter ook niet het einddoel, want daarachl*r moet een tota le vrede komen, waarin wij allen onze voldoening kunnen vinden. Deze vrede zal zoodanig moeten worden georgani seerd, dat wij ons als Germaansche vol ken moeten samenbinden tot een een heid, en in sociaal en politiek opzicht aan onze toekomst moeten bouwen. Op die groote kans moeten wij ons voorbereiden en daarom komt het ei op aan, dat wij dan jongens en meisjes in het leven heb ben staan, die de tijd begrijpen. Daar om ook moeten er jeugdleiders zijn, die vat op de jeugd hebben en een radicale leiding kunnen geven, welke nu al in de jeugd dient te worden gebracht. PAUSELIJKE GAVE. Z. H. de Paus liet 87 vaten van 100 1. levertraan naar Nederland zenden ten behoeve van sanatoria en ziekenhuizen met veel tbc-patiënten van ongeacht welke godsdienst. (De Tijd.) tSBnHMBSHflSMMRMBBHMI LUCIFERS. moet u buiten het bereik van kin deren houden, nu meer dan ooit. Na latige ouders kunnen worden verba- liscerd, indien aan hen tc wijten is, dat hun kinderen brand veroorzaken. IRAN. Overstroomingen hebben in het noorden een spoorlijn weggespoeld en groote schade toegebracht aan de oogst. PORTUGAL krijgt er dit jaar 560 scholen bij. Maar 20 pet. dei Portugeezen kan lezen en schrijven. ZWITSERLAND telde 1 Mei ruim 74000 vluchtelingen, emigranten en geïnter neerden, o.w. 12778 soldaten. JAPAN. De Japansche troepen hebben in Honan de hoofdmacht van de vijand in de eerste oorlogszone vernietigd. JOEGO SLA VIE. Nog maar enkele ver voor de Dalmatische kust gelegen eilan den zijn in de handen der partisanen. VATICAANSTAD. Ook radio-Vatieaan heeft de oproep der Fransche kardinalen omgeroepen, (zie: Frankrijk) BULGARIJE. De in 1941 opgerichte nationale jeugdbeweging telt reeds 400,000 leden. Pas zijn er weer 100,000 beëedigd. EGYPTE. In verband met de lage loo- nen in- Egypte wil Ford hier tractors bou wen en landbouwmachines monteeren laten. SPANJE. De sinaasappeloogst bedroeg 480,000 ton. Hiervan nam Duitschland 55,000 Hon af. Zweden 25,000, Zwitstrland 9000, Nederland 5300 ton ZWEDEN. Van elke 2 inwoners heeft er één een fiets. In 1935 telde het land een millioen fietsen, in 1939 twee, in 1944 drie millioen. (Voor de oorlog telden Ne derland en Denemarken de meeste). ENGELAND. „Door opname van Pool- sche joden in het Britsche leger wordt 't gevaar groot, dat anti-semitisme zal ontstaan, zooals dat onder de Poolsche soldaten zoo betreurenswaardig heerscht. (Lady Astor.) FRANKRIJK. De filmster Danielle Da- rietix en haar man werden in haar villa in Opper-Savoye door bandieten gekne veld en van een menigte waardevolle dingen beroofd. Orleans werd in 3 dagen door twee bombardementen grootendeels verwoest. Door een bombardement zijn te Va lenciennes 100,000, te Rijssel 40,000 voor krijgsgevangenen bestemde pakketten verloren gegaan. De Fransche kardinalen verzochten het Angelsaksiche episcopaat te willen bevorderen, dat niet langer de burger bevolking door luchtaanvallen aan dood en verderf wordt blootgesteld BINNENLAND MAX BLOKZIJL OVER DE ONDERDUIKERS. In een Vergadering te Enschedé heeft Max Blokzijl bevestigd, dat onderduikers, die een overigens zuiver geweten hebben, zich straffeloos bij de bevoegde autori teiten kunnen melden, mits zij zich voor tewerkstelling in de industrie ot' bij de weermacht beschikbaar, stellen. Neder landers beneden 19 jaar komen voor te werkstelling niet in aanmerking. Zij stellen zich door onder te duiken dus noodeloos aan gevaren bloot. Spr. herin nerde verder aan de strenge bepalingen, welke, zooals gemeld, in geval van een invasie van kracht worden- Wie bij het intreden van de staat van beleg geen volkomen geldige identiteitspapieren bij zich draagt, komt zonder verder proces vcor het vuurpeletoiïr De PTT-kantoren zullen beide Pink sterdagen gesloten zijn De 25-j. kellner Jan Somcrs wordt sinds 19 April te Amsterdam vermist. Een 15-j. jongetje tc Kamperland, (Z.) werd door een kogel uit een Anglo-Am. jager gedood Dcor zoutzuur te drinken, bij vergis - sing, is te Rotterdam de 40-iL. Riks- man overleden. Het 2-j. zoontje van dhr Kolenbrander te Bornerbroek, O., is door van een stoel te vallen overleden. 25000 steenen, voor een clandestien zwembad te Laren bestemd zijn in be^ slag genomen. Wegens watergebrek mag te Brielle per dag niet meer dan 40 1. water uit de wa terleiding worden gebruikt. Bij onvoorzichtig oversteken is te Den Haag de 70-j. G. Z. door een auto zwaar gewond. Een zakje met f 2200 werd op de Neu- weg te Hilversum gevonden. De vindei deed aangifte, maar de eigenaar kwam nog niet opdagen. Met een beitel bewerkte een 21-j. knecht te Zomeren, N.B., een door hem gevonden projectiel. Een ontploffing volgde, waardoor hij o.a. een hand ver loor, 'n 9-j jongen het leven.Twee an deren werden licht gewond: (Zou die 21-j. nimmer gelezen hebben van de doodelij- ke afloop van zooveel andere pogingen, om een projectiel te ontleden? Hij heeft daar in elk geval zijn voordeel niet mee gedaan, waarvan hij en omstanders hel slachtoffer werden. Laten anderen de les ter harte nemen!) Fóio Oibn Holland,'Pm CEEN BETERE MARINEKLANT DAN KEES OF PIET UIT NEDERLAND lodiensttreding bij de Kriegsmarine is mogeli)k voor lederen Nederlandei tusschen 17 45 jaar Aanmelding en inlichtingen bi) de Marineannahme stelle West, Plompetorengracht 24. Utrecht; alle Hafen- en Ortskomman danturen rn de verschillende -Meldestellen in Nederland.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1