hum .tua' (iooré(/row_ Wat Tsxelsboeren moeten weten. C LOT I L D E. S I Maar...hij drinkt Santé! 1 Wie beeft V «ri-ker in zijn pod-din-gen ge - daan? jillllllll!l!illllll!lllllll!llllllllll!llll!lll!llllllllll!lllllllllllllllllllllllllllili!llll!llllll!llllllll!lll!!llll!llllllllllllllb. ANNO 1663 Wees zuinig met zuchtenbelegen natuur- ^■IIIIIIIIIIlillllHiliillillllllilllllllllllllllllHillilllllllllllllllllllllllllllüilllllllllllllllllülllillllüllllllllllilllüi!'^ ZOOALS RKWE.. OP FOKKJB ISJKt^. ZOO UJKT Eurt.. Ha kin «en mensch wel gebeuren, dat hij echt on heeft in een verscli kop geurige koffie! Zorg din, dat Elite koffie- rarrogaat in huis hebt Nèt koffie en zeldzaam geurig! Waarom zóó U ook genoegen nemen met een gewóón surrogaat, ais a oog Elke is? KOFFIESURROGAAT Egbert Scheepmaker Prof. Or. de Vnge drinkt zijn thee zóó: (d.w.z.: koud) NUTTIGE WENKEN. Wollen kleeding. Hang gebreide wol len kleedingstukken nadat ze gewasschen zijn, nooit op, maar leg ze, keurig op maat, op een witte handdoek ;e drogen. Nooit in de zon of bij de verwarming leg gen maar steeds op een plekje in de scha duw. liefst een winderig plekje RECEPTEN. Pinkstertaart. 4 kopjes zelfrijzend bak meel, een kopje suiker, plm. twee kop jes water of melk, een snufje zout. Voor de garneering: custardvla van 1 V* dl water of melk, custardpoeder en sui ker, chocoladehagelslag. Het bakmeel met de suiker, het zout en de melk of 't water vermengen. Het deeg roeren tot 't gelijkmatig en dik vloeibaar is. Een springvorm met margarine insmeren, 't Deeg er in overdoen en in een matig war me oven 40 mnt bakken. De koek koud laten worden. De rand met custardvla bestrijken en door hagelslag rollen. De bovenkant met custardvla bestrijken. OVER DE VROUW 't En is geen schoone vrouw, Die zuur ziet op een man 't En is geen leelijke, Die vriend'lijk wezen kan. (C. Huygens) TEXELSCII DIAUECT snierseltje, beetje (D'r is nag maar 'n snierseltje fuur in de kachel); snoffe, snikken; snobbe, snoepen; snobber, snoeper; d'r op uut snuvc, er op uit gaan om winst; sóchie, potlammetje; lammetje, dat met een zuigflesch moet worden grootge bracht; soet, niet goed bij zijn verstand, wat achterlijk; sommeltje, kabouter (vroeger had men bij De Waal de z.g. Sommeltjesberg; werd afgegraven); ONDERWIJS EN OPVOEDING Jeugd in de branding. Groote kalmte, veel geduld en zelf- beheersching naast veel liefde, die steeds bereid is tot hulp, zonder zich op te dringen, en veel begrip mogen als schutsengelen toezien op het jonge leven in de branding. Dan zal dieper en kalmer water zonder ongelukken worden be reikt, waar onze jongen route en koers zal uitzetten naar een haven, waar hij veilig kan binnenvallen (G. v. Veen). Sprokkelhout. Van de 100 kinderen lijden er tien aan kleurenblindheid. (Nicolay). De gelukkige mensch is hij, die wijs genoeg is geworden om te kunnen en durven leven met de eenvoud en wijs heid van een kind. (J. Riemens-Reurslag) De eerzucht mag niet ontaarden door fouten bij de opvoeding, welke het kind opzweept tot hooge prestaties, omdat de ijdelheid der ouders daarmee gestreeld is Afschuwelijk misdrijf. In een sloot aan de N W. Buitensingel te Den Haag is 30 Maart in een kolenzak het lijk van een jonge tengere vrouw gevonden, waarvan het hoofd, de ledematen en een borst ble ken afgezaagd. 1 April vond men de ont brekende lichaamsdeelen in dezelfde sloot, ook in een zak. Voor nuttige aan wijzingen wordt f 1000 uitgeloofd. VERVOLGVERHAAL. Door L. H E R B S T. —o Het is nu al vijftien jaar geleden dat ik Clotilde voor het eerst zag en toch lijkt het mij soms, of dit pas onlangs heeft plaats gehad, zóó diep was de indruk, die zij op mij maakte. Het was bij haar oom en voogd, een rijke handelsman, die even buiten Ber lijn een villa bewoonde. De sierlijk-in- gerichte vertrekken waren één zee van licht, want de oude heer gaf een feest. Van uit een nis in de muur had ik het oog op de vroolijk-pratende heen en weerloopende schaar van gasten, als be- tooverd, bleef mijn blik rusten op een fiere meisjesgestalte, die dicht langs mij heenging. De diepe, donkere oogen, de lieflijke, regelmatige trekken van het ovale ge laat en de teere blos trokken mij on weerstaanbaar tot haar aan. Een jonge man trad op haar toe. die VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1564. Calvijn te Genève overleden. 1840. Paganini sterft te Nizza. 1910. Robert Koch, de ontdekker van de tuberkelbacil te Baden-Baden over leden EEN GREEP UIT 'T RADIOPROGRAM. Zondag: 8,De zin van het boer-zijn; 12,45 Pinksteren.Maandag: 18,45 Praatje van Max Blokzijl.Dinsdag: 13,Aan het spinnewiel in de Geldersche Achterhoek. Woensdag: 13,Op een boerderij in de Leijmers. De stem der S.S. Luistert Zondag 28 Mei van 11,30-^- 11,45 naar de Stem der SS. Onderwerp: De jeugd en het Rijk (Hilv. I, 415 m.) PINKSTER-ALLERLEI. PINKSTERFEEST. Heei, wil in ons gedoofde leven De vuursteen slaan van Uwen Geest, Opdat een enk'le vonk maar even Ons raken mag, dan is er feest. Want zoo Uw Geest ons mag door waaien, Zal deze vonk, door Uwe kracht, Gaan gloren, flakk'ren, vlammen, laaien. Een vuurbaak worden in den nacht. Wil met Uw volheid ons verblijden. Daal neder, Trooster, Heil'ge Geest. Wil Uw gemeenschap ons bereiden. Kom in ons hart; dan is het feest. HUIB FENIJN. Pinkstermelk. Op Terschelling was het gewoonte, dat de schooljongens op Pink sterzondag de boer op gingen om melk te vragen. (Is dit gebruik nu uitgestor ven?) Trijnsmelken. In Zuid-Holland, o.a. in Krimpener en Alblasserwaard kent men het z.g. Trijnsmelken. Dan mag ieder kosteloos de in de wei loopende koeien melken. (Van der Ven.) Melk- of bieroffers over de voet of de top van Meiboomen in Duitschland zou den moeten dienen om de vruchtbaar heid van de veestapel te bevorderen. (Van der Ven). Kallemooi. Zoo noemt men op Schier monnikoog de in een groote korf opgeslo ten haan, die op le, 2e en 3e Pinkster dag boven aan eèn hooge paal wordt op gehangen, volgens Van der Ven als symbool van het herboren leven. Mei-mannen (strooien poppen) werden in de Pinkstem&cht te Geldermalsen bij de toegangshekken gezet van weilanden, waarin de boerenmeisjes een terechtwij zing ontvingen wegens het niet behoor lijk melken van haar koeien in het afge- loopen jaar. (Van der Ven). Dauwt rappen. Zoo noemt men het ou de gebruik, om op le Pinksterdag er vroeg in de morgen op uit te gaan. Vroe ger legde men zich wel in het bedauwde gras om een „dauwbad" te nemen. Aan dauw schreef men genezende kracht toe; ook wel afweerkracht tegen hekserij. (F. W. Drijver). Klisseboer en Pinksterblom Geen hunner zien we ooit weerom Zoo gaat het, eilaas, met aardsche din gen. (Van Lennep). men mij voorgesteld had als baron Ru dolph Von Brauneck. Hij fluisterde haar enkele woorden in en zij lachte allerbekoorlijkst. Even later bood hij haar de arm en toen leidde hij haar naar de openstaande vleugel. Hij nam plaats en begon het voorspel van een lied, dat toen nog nieuw was en dat zeer in mijn smaak viel; voor een groot deel zeker ook, omdat dit mooie jonge meisje het zoo aangrijpend voordroeg. Maar hoe verbaasd keek ik op, toen nadat de laatste toon verstomd was, de heer Von Brauneck ineens haar beide handen aan de lippen drukte en riep, vol overtuiging: Waarom zouden wij wachten, Clotilde, tot de glazen gevuld zijn? Waarom niet op dit oogenblik dit gezelschap mee te deelen, wat toch niet langer een geheim kan blijven? Da mes en heeren, u ziet hier een verloofd paar. Wenscht u ons geluk! Na een kort stilzwijgen volgde een storm van bijval! Ook ik voelde mij diep getroffen door het geluk van deze jonge menschen, toen ik ineens de bleeke Le- onhard, de zoon van de heer des huizes, een koud, stroef jongmenach. met wie Inventarisatie. De aandacht wordt gevestigd op een belangrijke mededeeling van de PBH in de adv. kolommen van dit nr. Ze be treft te houden zittingen voor de inven tarisatie. Het Inname-systeem oogol 1944. Het betrokken Bedrijfschap maakt be kend, dat een belangrijke wijziging is gebracht in het systeem van „inname van de volgende producten". Groep 1. Oliehoudende zaden. 2. Tar we, rogge, erwten. 3. Gerst, haver, veld- boonen. 4. Stamboonen. Door plaatselijke deskundigen wordt de opbrengst getaxeerd. Voor elk gewas wordt dan bepaald, hoeveel er van inge leverd moet worden. Tegen deze aanslag kan door teler binnen 3 dagen na ont vangst van het bericht worden gerecla meerd tegen betaling van 10 gld. per ha. of deel van een ha. van het gewas, waar voor hertaxatie wordt gevraagd (Dit be drag wordt alleen terugbetaald, wan neer men gelijk krijgt.) Wanneer het bedrijf meer opbrengt dan de definitieve aanslag, zal de teler van dit meerdere de helft mogen behou den. Van de oliehoudende zaden moet alles worden ingeleverd. Voor de helft van het boven aanslag geleverde, ont vangt teler bonnen voor geraffineerde spijsolie terug. Als teler voor bepaald pro duct niet aan zijn verplichting kan vol doen, mag hij van een ander product uit dezelfde groep het ontbrekende bijleve ren (ten hoogste 20 pet.) De gewassen van groep 2, 3 en 4 mogen met toestemming van PBH ook onderling worden geruild. (20 petBij deze laatste verwisseling staat 100 kg. product van groep 2 gelijk met 125 kg. van groep 3 en met 80 kg. van groep 4. Is de productie op een be paald bedrijf te laag, dan bestaat de mo gelijkheid het ontbrekende te laten leve ren uit het overschot van andere telers. Het in te leveren product moet markt- schoon en droog zijn. Eventueele onrein heden worden derhalve in mindering gebracht, evenals vocht van 18 pet. af. Deze kortingen worden tegelijk met de uitslag van de ter monstering aangebo den partij, bekend gemaakt. (De kosten van schoonen en drogen worden de teler zooals gebruikelijk in rekening gebracht.) Wanneer een teler niet ten volle aan zijn veiplichting voldoet volgen deze maat regelen: 1. De vergunning tot huisslachting wordt in het algemeen niet uitgereikt. (Deze vergunning wordt in het algemeen pas afgegeven, nadat de boer aan zijn le veringsplicht heeft voldaan). 2 Het hou den van kippen wordt verboden. 3. Alle premiën worden ingehouden. 4. Al de producten moeten geheel worden ingele verd, dus ook de nog aanwezige hoeveel heden voor zelfverzorging, telerspremie of van andere toewijzingen. Bovendien zal teler voor Tuchtrechter hebben te be wijzen dat hij, buiten zijn schuld, de op gelegde hoeveelheid niet heeft kunnen leveren. De teler, die niet aan zijn ver plichtingen heeft voldaan en bij wie ge durende het seizoen een overtreding is geconstateerd, die direct of indirect in verband staat met de inlevering van oogstproducten, moet tevens een zeer hooge schadeloosstelling betalen, waarte gen beroep niet mogelijk is. De sub. 1 t.m. 4 genoemde maatregelen zullen eveneens worden toegepast zoo de, op de a.s. Mei-inventarisatie vermelde opper vlakten, beteeld met de diverse gewas sen, onjuist blijken te zijn. ik niets op had, naar zijn nichtje zag toe treden en haar zijn gelukwensch hoorde overbrengen, die hem met moeite over de dunne, opeengeklemde lippen kwam. Al heel gauw dwaalde mijn blik weer naar de jonge verloofden en onwillekeu rig klonk er een stem in mijn binnenste: Zou je altijd zoo mooi en gelukkig blijven? Zal de man, die je nu zoo jube lend „de zijne" noemt, je heel zijn leven op de handen dragen? Ik herinnerde mij dip weifelende vraag toen ik, vele jaren later mevrouw Braun eck weerzag. Clotilde was nu al vijf jaren getrouwd en deze tijd had zij als een schoone droom doorleefd. Als jurist bekleedde haar echtgenoot een goede positie in de maatschappij; en in gezelschap was hij zeer gezocht. Wel was hij dikwijls wat opbruisend, maar met echt vrouwelijke tact wist ze dan zoo'n bui te bedwingen. Een kind, een meisje, met de donkere oogen van haar moeder en de blonde lokken van haar vader, zette de kroon op Clotilde's geluk! En toch. (Wordt vervolgd.) Handelaren in nuchtere kalveren. -De handel in kalveren, mannelijke en vrouwelijke, van ten hoogste 60 kg., is voortaan toegestaan buiten de taxatie- markt. Wel moet het gewicht worden overgeschreven van de leveringsplicht van de verkooper op die van de kooper. De kalveren moeten zijn voorzien van een registratiemerkv Het bovenstaande heeft geen betrekking op handel tusschen stamboekleden. Afkeuringsbewijzen. De heer E. Noordijk schrijft ons: Maandag j.l. bij het nazien der afkeu ringsbewijzen "der Noodslachtplaats, is gebleken, dat door enkele veehouders bij vergissing exemplaren zijn meegenomen welke met blauwe doordrukletters zijn geschreven en waarop in de linkerhoek gedrukt staat: „Copie, bestemd voor het Bureau Provinc. Voedselcommissaris". Ik verzoek dringend deze exemplaren a.s. Dinsdag weer bij mij in te leveren. Kunstmest. Voor de vroege aardappelen met na- teelt bij de afd. Tuinbouw geregistreerd onder Groep A en waarvoor een nieuwe Bijzondere Teelt vergunning is aange vraagd, zal 'n extra toewijzing verstrekt worden van 20 kg. zuivere stikstof per ha. Direct na ontvangst der oproepings- kaart de bonnen op door de PBH aange geven plaats afhalen en onverwijld bij leverancier inleveren, daar handelaar voor 5 Juni in het bezit moet zijn van de bonnen. Worden de bonnen niet op tijd afgehaald, dan vervalt de toewijzing. Inlevering granen, zaden en peulvruchten. De telers moeten de volgende door hen voorhanden of in voorraad genouden, dan wel bij derden opgeslagen producten, vóór 18 Juni 1944, in gedorschte toe stand inleveren. Granen, ook boekweit, peulvruchten met uitzondering van die, welke groen geplukt zijn, doch met inbe grip van wikken en lupinen; lijnzaad, ka nariezaad, koolzaad, raapzaad, blauw- maanzaad, karwijzaad, geel- en bruin mosterdzaad, alsmede de producten, waarvan de bovengenoemde oen bestand deel uitmaken (bv. gemengd graan), met uitzondering van mengvoeder, dat op re gelmatige wijze is betrokken. Wat na 13 Juni 1944 op het bedrijf wordt aange troffen en niet van inlevering is vrijge steld, zal, tenzij -ontheffing is verleend, in beslag worden genomen. De Voedselcommissaris voor Noord-Holland. NAAR BETER WERELD. (N.R.C.) Het was een eenvoudig kran tenbericht, dat misschien wel juist door zijn eenvoud iets ontroerends kreeg. Het betrof de teraardebestelling van 8 Engel- sche vliegers, die in ons land de dood von den en mef militaire eer daar werden be graven. Een Duitsche veldpredikant hield daarbij een rede en er klonken geen woorden van haat, want voor de Dood heeft de haat met het laatste woord. De predikant wees er op, hoe ook deze man nen gevallen waren voor hun plicht, elke soldaat ten voorbeeld, ('t Was nog voor de bomménterreur, lezer), en hoe het past.de eerlijke gevallen tegenstander te eeren. „Bij deze laatste rustplaats zullen geen vijandelijke woorden worden gesproken, maar de handen tot God worden opge heven", in wiens hoede hij de zielen de zer gestorvenen aanbeval. Daarna bad hij het „Onze Vader", waarvan elk woord toen zeker wel een bijzondere klank zal hebben gekregen. Doet een dergelijk bericht met weldadig aan? Is het niet, of zooals over een door nachtelijke stormen ge slagen wrak bij het aanbreken van de ochtend 'n nog schuchtere maar vrien delijke zon haar stralen werpt in een wereld, die niets dan verbittering en duisternis lijkt te zijn, plotseling een on gewone haast vergeten glans schijnt van betere, ruimere, bevrijdende dingen7 Werkt het niet verruimend,op hetzelfde oogenblik, dat men herinnerd wordt aan de schrikkelijke realiteit van leed en dood in ons menschelijk leven, te hoo- ren, dat 'er ook nog grootere dingen zijn, waarin deze realiteit is opgenomen en verzoend, zooals in Rembrandt's kunst 't leelijke schoon en het kleinste groot wordt. Het valt niet altijd licht, het tijdelijke zóó te zien De totalitaire oorlog grijpt alles en iedereen aan. Wij zitten er mid- Gedachen en gesprekken gaan gauw den in en soms ook er heelemaal onder, eenzelfde richting uit. Men hoort en leest over niets anders. Dat benauwt. Wij willen er boven uit tot behoud van ons zelf en onze geestelijke gezondheid. (H. C S. Wanting.) TEXELS BIOSCOOPTHEATER. DE ROMAN VAN EEN DOKTER In deze film wordt de groote strijd uit- gebeeld van een beroemd dokter, dit door misslagen in zijn verleden ten onder dreigt te gaan. Een uitnemende film welke voortdurend boeit. Een pleidooi voor het aanvaarden en overwinnen van teleurstellingen en tegenslagen, zooals leven van ieder mensch die onvermijde lijk brengt (G. J. D.) EERSTELINGEN. 25. De eerste uitvoering van de Mat- thaeus-Passion van J. S. Bach in 't Con certgebouw te Amsterdam geschiedde 8 April 1895. 26. De eerste bloembollen werden door Clusius in 1573 in Holland gezaaid. 27. Het eerste chocoladepoeder werd ii 1828 door de Nederlander C J. van Hou ten bereid. TECHNIEK. Een nieuw soort hoogoven werd n Duitschland in gebruik genomen. Dage- lijksche productie 700-800 ton ruw ijzer Een zeldzaam metaal is Rhenium. Het wordt gebruikt voor de harde punten van vulpennen (Natuur en Techniek. „Techniek is de drijfveer, waardoor geschiedenis wordt gemaakt", beweert men wel. Maar de techniek zelf word' toch door menschen in beweging gezet De „technicus", de „ingenieur" is de va der van de vooruitgang. Zijn kennis ec 2ijn geest zetten mijlpalen op de weg der geschiedenis. (Ir. E. A. Pfeiffer in „Wis sen fuer Alle"). ONZE FAMILIENAMEN. 73. Couperus (zie ook no 70, 1 Apnl 1944). De Schotsche predikant Couper, die onder de regeering van Bloody Mary (Maria Tudor) naar Friesland uitweek, stierf daar in 1620 te Burgwerd. Een zij ner zoons, zoo berichtte de archivaris dr De Haan, „plantte de familie voort ïr, Nederland cn werd de stamvader der Couperussen" (Tel.) VOOR DE JEUGD. Nieuwe prijsraadsels. 341. Een yer land- R1 (8 1); 342. Een getal:V1 (8 1.); 343. Een meubelstukE A - Ê-. (9 1.) Inzenden na no. 350. Aller, goede Pinksterdagen toegewenst door jullie OOM KO GEBR. KNOPENSCHAAR. 13. Als doel wejd een heuveltje geko zen, dat heel in de verte in het weiland lag. Gerrit telde: één, twee, drie! en daar gingen ze. Loop je niet, zo heb je niet. Maar Pieter bleef al gauw een heel eind achter, en viel ten slotte doodop in het gras neer, terwijl Gerrit zonder om te zien doorholde. HYGIENE EN VEILIGHtH) 592. Met vreugde, rust en matigheid Raakt men gauw de dokter kwijt. De gezondheid is het leven van het leven (Feuchtersleben) Beter te willen worden is reeds de halve genezing (Seneca) VAN DE BOEKENPLANK Boeck, ey so men di wil laecken, Segg' dat si iet beters maecken. Laecken end' maecken is groot verschil Die niet en can maecken, magh swigen stil. Vertelt of schrijft u ons eens, voor welk soort boeken u zich interesseert. Dan doen" wij u van tijd tot tijd een lijstje van boeken, die wij u kunnen aanbieden, toekomen. Boekhandel Parkstraat (Ingez. Mededeeling). P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud. G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger: J. de Waal, Den Burg. Uitg. Drukkerij Fa. Langeveld De Rooij

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 4