Van de Fronten in Oost en West. De invasie en Nederland Flinke kerels melden zich voor de strijd tegen het bolsjewisme TWEE-EN-TWINTIG DOODVONNISSEN VOLTROKKEN Wereldnieuws 57e JAARGANG. Nu. 58«7. ZATERDAG 10 JUNI 1944. TEXELSCHE COURANT BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. 31 MEI—7 JUNI 1914. INVASIE IN N.-FRANKRIJK. Het beslissende stadium van deze oor log schijnt in de vroege morgenuren van de 6e Juni aangebroken te zijn, toen de Anglo-Amerikaansche invasietroepen landden op de Fransche kust tusschen Cherbourg en Le Havre. Er werden val schermjagers neergelaten (en niet te ver geten pseudo-valschermjagers, met dyna miet geladen poppen, die de Duitsche ver dediging blijkbaar op een dwaalspoor hadden moeten brengen) en in de Seine- baai verscheen een vloot van landings vaartuigen onder bescherming van slag schepen en torpedojagers, die door Duit sche snelle .torpedobooten en patrouille vaartuigen oogenblikkelijk in een zware strijd werden gewikkeld De herhaalde aankondigingen van Duitsche zijde, dat men de Duitsche weermacht bij elke invasiepoging paraat zou vinden, bleken reeds aanstonds geen grootspraak te zijn Het enorme verde digingsapparaat, de Atlanticwal, is oogenblikkelijk in werking getreden, en ondanks de deelname van scheepsartille- rie en bombardementsvliegtuigen aan de geallieerde operaties, is het niet gelukt de verdediging lam te leggen of ook maar voor korte tijd te doen zwijgen. Het door generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt tevoren uitgewerkte verdedigingsplan zal thans zijn waarde tegenover de onder leiding van Montgomery staande ge allieerde operaties bewijzen. Hoewel de werkelijke doelen van de aanval natuur lijk nog niet aanstonds aan te geven zijn, kan men wel aaannemen, dat de geallli- eerden zich voorstellen een haven als Cherbourg te veroveren, daar een in vasie zonder dat zij in het bezit van een of meer groote zeehavens zijn nu eenmaal een onmogelijkheid is. Behalve van ope raties tuschen Cherbourg en Le Havre was er ook sprake van landingen van valschermtroepen bij Duinkerken. Het beste bewijs voor de kracht van de Duitsche afweer was wel het feit, dat er reeds in de vroege morgen verscheidene Britsche en Amerikaansche gevangenen werden binnengebracht, uit wièr verkla ringen de hevigheid der gevechten on dubbelzinnig kwam vast te staan. Ook wachtte men aan Britsche zijde lange tijd met het uitgeven van berichten over het verloop van de strijd waardoor de indruk werd gewekt, dat ook Mont gomery de kat even uit de boom wil kij ken, alvorens verslag uit te brengen. De eerste, duidelijke berichten kwamen van Duitsche zijd^r en ook het Duitsche weer- machtsbericht sprak van verbitterde ge vechten" in de aangevallen kuststrooken. Men overdrijft zeker niet, als men vast stelt, dat de wereld met ingehouden adem 't schouwspel, dat zich thans op de Normandische kust afspeelt, volgt De berichten uit de verschillende hoofdsteden van het continent doen blij ken, dat alles rustig is Ook te Berlijn beschouwt men het als een verademing, dat de groote strijd nu eindelijk is "be gonnen. Verschillende staatshoofden van Europa, die met Duitschland verbonden zijn, hebben de Fuehrer blijk gegeven van hun vertrouwen in zijn veldheersta lent en in zijn leiding. Voorshands dient men af te wachten, of gelijktijdig met deze invasiepoging nog andere operaties zullen worden onder nomen. bv op andere punten van de At lantische- of Middellandsche zeekust, of wel aan het Oostfront, waar volgens de laatste berichten alles in gereedheid was voor een nieuw bolsjewistisch offensief, waarvan men aannam, dat het gelijktij dig met de groote aanval in het Westen moest beginnen. DE STRIJD IN ITALIË. Had men aan het front in Italië te ma ken met een afleidingsmanoeuvre van geallieerde zijde, toen men eindelijk (na meer dan een half jaar) in een offensief van 3 weken snel op Rome aftrok, of achtte de Duitsche legerleiding het met het oog op de dreigende invasie beter om tot distancieeringsbewegingen over te gaan? In elk geval was de aandacht van de openbare meening in de geheele we reld nog gevestigd op het. bevel van de Fuehrer tot terugtrekken der Duitsche troepen naar het gebied ten noordwesten van de Eeuwige Stad, welke hij voor de verschrikkingen van de oorlog wilde spa ren. Generaal-veldmaarschalk Kesselring had op 3 Juni te 23 uur via het Vati- caan voorwaarden aan de geallieerden doen toekomen terzake van de behande ling van Rome als open stad. De nale ving dezer voorwaarden was hij bereid onder controle van het Vaticaan te stellen Als eenig antwoord riep generaal Alexander de bevolking van Rome op tot gewapende tegenstand tegen de terug- DE ZON. Za. 10 Juni op 5,17; onder 22,01 DE MAAN. Za. 10 Juni op 25,13; onder 9,02 Laatste Kwartier; 13 Juni 17.56. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 10 Juni 0,18 en 12,41 Zo. 11 Juni 1,05 en 13,31 Ma. 12 Juni 1,58 en 14,35 Di. 13 Juni 2,55 en 15,20 Springtij 8 en 22 Juni. trekkende Duitsche troepen. De „Times" verklaarde, dat 't geallieerde opperbevel zich waarschijnlijk nauwelijks accoord zou verklaren met het Duitsche plan om „Rome als open stad te beschouwen". Zoo kwam het tot pantser- en straatge vechten in de Oostelijke buitenwijken en in het centrum der stad. Aan Duitsche zijde stelt men de daaruit voortvloeiende schade geheel voor rekening der gealli eerden. Inmiddels is Rome nu door de geallieerden bezet en in elk geval weer militair gebied. Ondanks dat heeft men van Duitsche zijde nogmaals te kennen gegeven, dat men wil vermijden, dat Rome, welks strategische waarde geheel in het niet verzinkt bij haar cultuur historische beteekenis, van de krijgshan delingen te lijden heeft. De geallieerden zien zich nu voor de taak gesteld om de stad, die met de tallooze vluchtelingen van het platteland, thans ongeveer twee millioen zielen moet tellen, te ravftail- leeren. Mussolini heeft de Romeinen opgeroe pen om moreel standvastig te blijven je gens de indringers. Victor Emanuel heeft zijn aftreden ten gunste van Umberto aangekondigd. Volgens andere berichten is de koning in zijn verblijf nabij Napels door een beroerte getroffen. De regee- ring-Badoglio waarvan wordt aange nomen, dat zij zal aftreden, nu Rome door de geallieerden is bezet heeft in middels de Fransch-Italiaansche wapen stilstand van I94U herroepen. De Paus had Donderdag reeds vastgesteld, dat geen beleg, plundering of epidemie uit vroeger tijden vergeleken kan worden met de tegenwoordige nood der inwoners van Rome. Zijn plan om een pauselijke vloot te vormen om de hulpverleening aan noodlijdenden te verleenen, was tot dusver mislukt door de weigering tot toestemming van „een der groote oor logvoerende zeemogendheden" De strijd wordt thans ten N O. van Rome met onverminderde hevigheid voortgezet. Vandaar loopt het front over Palestrina, Paliano en Guarcino naar het ten noorden van Sora aan de Liri gele gen stadje Roccavivi. Het is nauwelijks aan te nemen, dat de Duitschers van plan zijn, lang op deze linie stand te houden, daar de omstandigheden hier in hun nadeel zijn. De geallieerden kunnen hun overwicht aan materiaal immers ten volle uitbuiten, daar zij thans de Via Ca- silina in hun bezit hebben en van deze weg voor een snelle verplaatsing hunner strijdkrachten gebruik kunnen maken. WaarSWiijnlijk zullen de Duitsche strijd krachten zich derhalve langs de beschik bare bergwegen naar het noorden terug trekken. WELKE OFFERS DE LUCHT OORLOG EISCHTE. De luchtoorlog, die tot op zekere hoog te de invasie moest voorbereiden, was- reeds met Pinksteren in een stadium ge komen, dat vele waarnemers overtuigd waren van een spoedig op handen zijn van deze onderneming. Nadat tijdens de Pinksterdagen reeds duizenden Fransche burgers de dood hadden gevonden door Anglo-Amerikaansche bommen op Rou- aan (1,000 dooden) Nantes (400) en een voorstad van Reims (40). Bij deze laatste aanval vonden o.a. 27 leerlingen van een jeugdtehuis de dood, alsmede zes ver pleegsters. Ook Antwerpen werd op nieuw bestookt. Het laatste bombarde ment van Marseille blijkt volgens offici eele gegevens 1942 menschen het leven te hebben gekost. Voorts werden verschillende steden in Hongarije en Roemenië gebombardeerd. Het blijkbaar meer en meer gebruikelij ke beschieten der burgerbevolking met de boordwapens vond ook toepassing in Hongarije. In Duitschland werd een Amerikaan sche piloot, die zich aan dit weerzinwek kend en met alle volkenrecht in strijd zijnde misdrijf had schuldig gemaakt, door de verbolgen bevolking gelyncht Duitsche instanties vergelijken de han delingen van deze piloten met die van lieden, die plotseling tusschen vreedzame wandelaars met de revolver gaan schie ten en men neemt dan ook na al, de waarschuwingen, welke er reeds aan de geallieerden zijn gericht, geen verant woordelijkheid voor dergelijke gebeurte nissen. Temeer daar de politie en weer macht reeds herhaalde malen genood zaakt waren, zulke piloten tegen de woe de der bevolking te beschermen. De En- gelsche bewering als zou het hier een krijgsgevangen vlieger betreffen, wor den van de hand gewezen, daar de man nog niet gevangen was genomen: De terreuraanvallen der Anglo-Amerik. vliegers richtten zich ditmaal in Duitsch land tegen Osnabrueck en Hannover. Bij aanvallen op Leipzig, Posen en Kottbus werden 94 bommenwerpers neergescho ten. Duitsche vliegeniers vielen Falmouth en Portsmouth aan. DE OORLOG TER ZEE. Blijkens het maandoverzicht van het Duitsche opperbevel heeft de maand Mei de Duitsche zee- en luchtstrijdkrachten in de gelegenheid gesteld om 24 koop vaardij- en transportschepen tot zinken te' brengen, met een tonnageverlies voor de geallieerden van 131,700 brt. 23 Ande re schepen werden beschadigd met 169,000 brt. Voorts werden tot zinken gebracht 17 torpedojagers en escorte vaartuigen, 2 onderzeebooten, 8 torpe dobooten en 3 andere beschermings vaartuigen. VAN IIET OOSTELIJK FRONT. Het Oostelijk front werd in de dagen na Pinksteren gekenmerkt door een ze kere rust. Ten noorden van Jassy zetten Duitsch-Roemeensche troepen een aan val in, welke met terreinwinst werd be loond. Veel vijandelijke slag- en ge vechtsvliegtuigen, alsmede pantserwa gens werden vernietigd. De Duitsche luchtmacht ondernam met succes ener gieke aanvallen op de Sovjetrussische spoorwegverbindingen. Sovjet-aanvallen bij Jassy werden afgeslagen. Aan de ac tiviteit in de lucht werd ook deel ge nomen door Roemeensche luchtstrijd krachten. Verschillende correspondenten zijn van meening, .dat de aanyoer van mate riaal en troepen, welke de Sovjets in de afgeloopen dagen tot stand hebben ge bracht, bij de bekende zwaartepunten op de zuidelijke vleugel, bedoeld zijn voor een concentrische aanval via de benedenloop van de Dnjestr in westelij ke richting en via de middenloop van de Sereth uit in zuidelijke richting, welk offensief ongeveer gelijktijdig met de invasie in het westen had moeten wor den ontketend. Verder was er sprake van activiteit van Duitsche marinestrijd krachten in de Finsche golf. LUCHTSTEUNPUNTEN IN DE SOVJET-UNIE. Met veel belangstelling volgt men voorts de kwestie der Amerik." bommen werpers, die opgestegen van Italiaansche steunpunten zijn geland in de Sovjet- Unie, waar zij Amerikaansch grondperso neel tot hun beschikking hebben, ter wijl deze Amerik. vliegvelden op Sovjet gebied door bolsjewistische strijdkracht ten zullen moeten worden beschermd. Aangenomen mag worden, dat de Ameri kaansche troepen wel zorgvuldig in qua- ïantaine gehouden zullen worden. Of deze luchtsteunpunten nu een ról zullen spelen bij de luchtaanvallen op Honga rije en Roemenië dient te worden afge wacht. De Sovjet-Unie heeft nl. tot dus ver steeds geweigerd, dat de Amerikanen De langverwachte en lang voorbereide invasie der geallieerden in het westen is dan eindelijk begonnen. Ook thans weer geeft het Nederlandsche volk blijk, een groote mate van nuchterheid te bezitten door de rust, waarmee het deze tijding heeft opgenomen. Het is, alsof Nederland wil zeggen: De Anglo-Amerikanen heb ben met hun luchtterreur getoond, wel met hun wapens te kunnen omgaan. Nu moeten ze tegen Duitschland en zijn bondgenooten maar eens laten zien, of ze het ook durven opnemen tegen soldaten in plaats van tegen ongewapende bur gers. Voorshands was ër alleen sprake van nervositeit op de zwarte markt; de zwarte prijzen van verschillende goede ren bleken op de ochtend van de 6e Juni reeds te dalen. Of dat aanhoudt. De Leider van het Nederlandsche volk heeft, nu de invasie begonnen is, een telegram aan de Fuehrer gezonden, om hem mee te deelen, dat alle Nederland sche nationaal-socialisten in trouw en lotsverbondenheid aan de fcijde van de Fuehrer staan, nu het gaat om het zijn of het niet-zijn van Europa. „Wij vormen een eenheid, zoo schrijft Musseri, en aan de pits van deze eenheid staat u, mijn Fuehrer. Zoo zien wij u als de Fuehrer van geheel Europa en wij vertrouwen, dat God ons in deze strijd bijstaat. Ons geloof en ons vertrouwen zijn onwrik baar". op Sovjet-gebied luchtsteunpunten voor aanvallen op Japan zouden krijgen. Zelfs het materiaal, dat Amerika met 't oog daarop destijds naar het Oosten van de Sovjet-Unie heeft ingescheept, is nooit in gebruik genomen. Ook stond het Kremlin de Amerikanen pas na lange onderhandelingen toe. een meteorologisch station op Sachalin te openen, toen de Japanners op dit half Russische, half Ja- pansche eiland reeds zulk een station hadden. DE STRIJD IN OOST-INDIE. In de Stille Oceaan is 't zwaartepunt der operaties verplaatst naar het gebied van Nieuw-Guinea. Een landing der ge allieerden op het eiland Biak, waar naar beide partijen melden, nog altijd hevig wordt gevochten, beteekent dat de Anglo- Amerikanen, na Eitape en Hollandia nog verder naar het Westen trachten op te dringen. Biak ligt 220 km. verder dan de meest westelijke punt van Nieuw-Guinea. De inbezitneming van geheel West Nw- Guinea is inmiddels door de energieke Japansche weerstand voorkomen. Inte ressant is voorts de onlangs ondernomen aanval op Soerabaja. Voor zoover 't hier te maken heeft met een soort van proef. De beschieting door een kleine vloot werd gevolgd door een luchtaanval van Nw.- Guinea uit; de toestellen, welke hieraan deelnamen, moeten dus een weg van meer dan 4000 km. hebben afgelegd. Wegens overvallen op distributiekantoren, vooral in Gelderland en steun aan verzetsorganisaties. OOK BEZIT VAN VUURWAPENS GESTRAFT. De Höherc SS- und Polizei-Fuehrer Nordwest maakt bekend: Het Polizeistandgericht 's - Hertogen bosch heeft de volgende Nederlanders ter dood veroordeeld: 1. gemeenteambtenaar Jan Ilageman te Eibergen, geb. 1895; 2. Fotograaf Hendrik Heinen te Ei bet gen, geb. 1914; 3. wacht - meester der marechaussee Corn. Poulie te Varsscveld, geb. 1919; 4. douanebeambte Gerrit Kleisen te Zundert, geb. 1917; 5. loondorscher Joh. Sonderen te Linvelde, geb. 1912; 6. wagenmaker Theod. Sonde ren te Linvelde, geb. 1913; 7. smid Ilerm. Mom te Eibergen, geb. 1920; 8. manufac- turier Hendrik Kruisinga te Neede, geb. 1921; 9. landbouwer Willem Rohaan te Neede, geb. 1912; 10. kunstschilder Carel Verschuur te Wageningen, geb. 1919; 11. Opperwachtmeester der marechaussee Teunis Worlman te Neede, geb. 1911; 12. wachtmeester der marechaussee Herma- nus Blaauwgeers te Lichtevoorde, geb. 1918; 13. landbouwer Hendrik Wiggers te Dale, geb. 1886; 14. hotelhouder Jaco bus Westland te Wageningen; 15. bio scoopeigenaar Willem Westland te Wage ningen Voorts heeft het Polizeistandgericht te 's-Hertogenbosch dc volgende Nederlan ders ter dood veroordeeld: 1. gemeentebeambte Markus Assies te Assen, geb. 1919; 2. gemeenteambtenaar Albert Roztma, te Hoogeveen, geb. 1914; 3. postbeambte Hendrik Raat uit Hooge veen, geb. 1920; 4. gemeenteambtenaar Wiepke van der Zee te Oosterhesselen, geb. 1918; 5. distributieambtenaar Mari- nus Veth te Papendrecht, geb. 1920; 6. tuinman Albert van der Ziel te Zande- weer, geb. 1922; 7. tooneelspeler Henri v. Ees, te Den Haag, geb. 1922; 8 verzeke ringsagent Chïistiaan Diemei, te Leiden, geb. 1914; 9. meubelmaker Adriaan de Rijks, te Gouda, geb. 1921. De veroordeelden namen deel aan een of meer roofovervallen op de distributie kantoren te Eibergen, Varsseveld, Bor- culo, Neede en het gemeentehuis te Her- veld. Mede werd wapenbezit of het doorgeven of in bewaring nemen van vuurwapens bestraft, alsmede deelname aan illegale actie en aanstichting tot moord. In een der gevallen werden bij een Nederlandsche onderneming de loo- nen der Nederlandsche arbeiders ge roofd Tegen 22 veroordeelden is het vonnis voltrokken. Twee veroordeelden zijn voorgedragen voor begenadiging F 3500 boete werd in hooger beroep op gelegd aan de Bredasche koopman W. IT„ die zijn knechts uit het slachthuis.te Bre da vet liet stelen. Tien beruchte inbrekers, die eind 1943 en begin van dit jaar Den Haag onveilig maakten, hoorden straffen van 1-3 jaar tegen zich eischen. Keuringen voor de Waffen SS, SS Wachtbataljon, Landstorm Nederland, Kriegsraarine, Germaansche SS in Nederland. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland. Kriegsmarine en dc Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen tusschen de 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis vhn de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter ge drag, prestatie. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijg baar bij navolgende Ncbenstellen der Waffen-SS, Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en het SS-Ersatz- kommando, Den Haag Korte Vijverberg 5 Ook voor dc gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachtbataillon te Amers foort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden.: 13 Juni: 8-12 uur, Rotterdam, Deutsche Oberscliule, Westerlaan 1. 15 Juni: 8-12 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 15-18 uur, Venlo, Dcutsches Ilaus, Egmondstraat 16. 16 Juni: 8-12 uur Arnhem, Café Royal. 15-18 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 17 Juni: 8-12 uur, Groningen, Heerenstraat 4G. 15-17 uur Leeu warden, Huize Schaaf, Breedstraat. 19 Juni: 8-13 uur, Amsterdam, Dam 4. 20 Juni: 8-12 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 15-17 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslagcr, Leusderweg. LANDWACHT-LEDEN OVERVALLEN. In de nacht van 20 op 21 Mei j.l. zijn tc Berkhout bij het opbrengen van per sonen twee leden van de Landwacht door tot dusver onbekend gebleven per sonen doodgeschoten. Op 1 Juni jl. wer den bij het controleeren van persoonsbe wijzen te Westerblokke r eveneens door onbekende daders twee leden van de Landwacht doodgeschoten en één ge wond. T3ij het beantwoorden der schoten werd een der terroristen zwaar gewond. Door zijn kameraden werd hij met een schot in het hoofd gedood. Op 2 Juni j.l werd een lid van de Landwacht te A m- sterdam voor zijn woning door onbeken de daders neergeschoten. Hij kreeg een schot in de kaak, in de berst en in de schouder; er bestaat evenwel geen le vensgevaar. Het is zeer te laken, dat Nederlanders aanslagen plegen op leden van een orga nisatie die tot taak heeft te zorgen voor het bewaren van de rust in het bezette Nederlandsche gebied. Men erkent in het algemeen volmondig, dat de zwarte han del een dergelijke omvang had aangeno men, dat er paal en perk aan moest worden gesteld. Dan moet ook volle steun verleend worden aan de organisa tie, die de zwarte handel wil bestrijden en ook reeds met groot succes heeft be streden. ANDERHALF TON De eerste landelijke Frontzorgcollccte bracht volgens de voorloopige telling een bedrag van f 150.000.op. Dit resultaat, dat iedere schatting heeft overtroffen, spreekt wel een duide lijke taal. Het Nederlandsche volk heeft zich van zijn beste zijde doen kennen. Waar de bolsjewiek baas is. Vluchtelingen bevestigen, dat heele convooien menschen uit de Oekraine, z.g door de bolsjewieken „bevrijd", naar Siberië en Donbekken zijn verbannen Kinderen beneden 14 jaar werden in op voedingsgestichten ondergebracht. Er wordt dik aan verdiend. „Door 47 N.-Amerik; bewapeningscon cerns werd afgeloopen jaar 740 pet. net towinst behaald. Blijkbaar is deze oorlog als een speculatie op groote- schaal op touw gezet". Aldus de N.-Amerik. congres-afgevaar digde Engels in dc Daily Sketch 200 Ockrainers doodgeschoten. Bij het binnendringen der Sovjetrussi sche troepen in het gebied van Kozow hebben de soldaten zich vergrepen aan de vrouwen en meisjes. Toen de inwoners daarover een klacht indienden bij de Sovjetrussische groepscommandant, wer den als antwoord 200 Oekrainers dood geschoten. De overige inwoners van dat plaatsje werden naar het achterland ver dreven. Militaire toestand voor Zweden ernstig. We geven hier het oordeel van gene raal Jung, de opperbevelhebber van de Zweedsche weermacht: „De militaire toe stand voor Zweden is ernstig en de naas te toekomst kan nog wel donkerder wor den. De provincie Schonen werd reeds in aanzienlijke mate door de luchtoorlog geteisterd; de toekomst kan nog wel ern stiger bepioevingen meebrengen". BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Een stoot troep keert na een succesvolle onderne ming naar de compagnie terug. SS PK Kristoieritsch-O-H P.c.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1