C L O T I L D E. Hè, d;, Kiespijt Nnm'nAKKliRl êL Nudertandsche Pijnsi o Stasi... cbl'Mkt WERELDNIEUWS 11 BINNENLAND n Elite Komesurrogaat is geen gewóón surrogaat t U een héél fijne en geurige imitatie- van de glanzend-bruine kolïie- boaaeo. Mei bec aroma van pure moccaU moet Uw winkelier cacb eens vragen om: ZOOMS PtHQ KOFFIESU RROG A AT Egbert Scheepmaker ALKMAAR OVER BOOG GESPROKEN... MOEDER GEBRUIKT BOOG AZIJN I HAAS AZIJNFABRIEKEN gftmi VOOR DE VROUW. IHItllill8 RECEPTEN. Biestebrij. Voor een stevige biestebrij neme men op 4 1. biest 8 flinke eetlepels gemengd meel, die men te voren in wat melk gaar kookt tot een stevige brij. Dan voegt men de biest toe en warmt ze tot ze dik wordt. Deze brij wordt met stroop gegeten NUTTIGE WENKEN. Aardappelen overgebleven? Volgende dag even laten meekoken, voordat u de versche aardappelep afgiet. Kastpapier niet meer te bekomen? Mo gelijk kunt u er een overtollige rol be hangsel voor gebruiken. Wol en echte zij in koud water was- schen. (Noo^t wrijven, wringen of boe nen). Dan grondig spoelen, eerst in lauw dan in koud water tot het water helder blijft. OVER DE VROUW. Geef aan iedere vrouw een man, die voor haar de kost kan verdienen en die zij lief heeft en 't vrouwenvraagstuk is opgelost. (Otto Weiss.) VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1836. De wis- en natuurkundige Am père te Marseille overleden. 1854. De Vlaamsche dichter Guido Ge- zelle priester gewijd. EEN GREEP UIT 'T RADIOPROGRAM. Zondag: 8,De zin van het boer zijn Maandag: 13,Veeartsenijkunde van weleer; 18,45 Praatje van Max Blokzijl. Dinsdag: 13,Hennepteelt Woensdag 13,Sportdemonstratie Jonge Land stand te Zaltbommel. EERSTELINGEN. De eerste bondstocht van de A. N. W. B werd 13-14 April 1918 georganiseerd. Het eerste Diploma voor Kapitein Bin nenvaart werd in 1918 uitgereikt De eerste steen voor de Zuiderzeeslui- zen te Amsterdam werd 29 April 1870 ge legd. TEXELSCH DIALECT. sóksewot, iets van die aard; de hille sóntepetie, de heele sante- kraam, de heele boel; sop, wittebrood in melk; sdssenetje, raamhorretje; speeë, spuwen; ook: braken; spekmaaier, libel, juffertje, netvleuge- lig insect; VOLKSKUNDE. Voor St.-Jan (24 Juni) maait men het gras in de weide; daarna uit de weide Voor St.-Jan bidt men om regen; daarna komt hij ongelegen. Als de linde bloeit met St.-Jan, is met St.-Jacobus (24 Juli) de rogge rijp. Het rouwde nooit een man, dat hij turfde met St.-Jan. Voor St.-Jan trekt de zee; na St.-Jan geeft ze mee TEXELS BIOSCOOPTHEATER. ANUSCHKA. Deze Tobis-film, rijk aan contrasten, aan verdriet en vreugde, speelt zich in een klein romantisch dorpje onder de look van Weenen af. Op tempera mentvolle, gevoelige wijze vertolkt Hilde Krahl de titelrol. Het is een indrukwek kende film, welke zich zoowel door span nende handeling als betooverend millieu en prachtig spel onderscheidt. (J.de Waal) VERVOLGVERHAAL. Door L. H E R B S T. o— 3.) Ik liet me maar al te licht overre den, wat mij nog restte van mijn ver mogen, in die zaak te steken, en gedu rende eenige jaren meende ik, daar heel verstandig aan te hebbëTr gedaan. Toen, braken er ongunstige tijden aan; er moest geld ingelegd worden en dit brachj: mij dikwijls in ongelegenheid. Maar winsten in de toekomst deden mij daarover heen stappen. Slechts nu, sinds eenige dagen, weet ik, dat ik, evenals vele anderen, schandelijk ben beetgenomen door twee aartsbedriegers. De een is al^in handen van de politie, de ander heeft zich uit de voeten gemaakt met een aanzienlijk be drag. De vergadering van hedenavond heeft ons daaromtrent zekerheid ver schaft. Clotilde droeg haar zieke kindje naar haar kamer, waar zij het toevertrouwde aan de zorgen van de oude gedienstige. Toen trad zij met fier opgericht hoofd naar'haar echtgenoot, nam naast ham TECHNIEK. Vliegtuigen moeten wel over een bui tengewoon nauwkeurige klok beschik ken, want een tijdverschil van 10 sec. kan een afstand van een km. beteekenen. (Wissen fuer Alle). In speciale ovens wordt in Duitschland dagelijks uit overblijfselen van neerge schoten geallieerde bommenwerpers aan aluminium per oven een hoeveelheid be reid, voldoende voor vijf nieuwe zware bommenwerpers. (Berlijn ANP.) Elcctrische energie wordt in Frankrijk voor 55 pet. door middel van stroomend water opgewekt, in Zweden, Noorwegen, Italië en Zwitserland bijna alleen door middel van waterkracht. (Tijdschr. Ned. Aardr. Genootsch LUCHTBESCHERMING. Opgepast met pakken stroo, wanneer U die voor schuilplaatsbouw aanwendt. Een Britsche staafbrandbom boort zich door twee pakken heen. VOOR DE JEUGD. De opstellenwedstrijd. Reeds tweemaal schreef ik Over deze wedstrijd. Het ging om een verhaaltje over „luilak op Texel" van niet meer dan 500 woorden. Het mocht gerust ook minder groot zijn. Maar wat spijt het me nu, dat ik zelfs niet- EEN deelnemer aan deze wedstrijd kan noemen. Vinden jullie dat nu zo moeilijk: iets te vertellen over dat feest, waaraan jullie (ik denk aan Den Burg, aan Oudeschild, waar er zelfs een ponny- wagen aan te pas kwam; aan Zuid-Haf fel) met zoveel pret hebt deelgenomen7 Er moeten, toch in de 6e of hogere klassen van de lagere scholen wel kinderen zijn, oie daarover een aardig opstel kunnen schrijven? Over iets, dat je zelf hebt beleefd! De gelegenheid tot inzenden stel ik nog open tot Zaterdag 17 Juni OOM KO. Prijsraadsels. 347. Een jongensnaam. Laat de eerste letter weg en je krijgt een vogel. 348. Met Been stof, met H een vis. 349. Met Brond, met H een ver trek. 350. Met L op het eind rond, met T een vis. De oplossingen verwacht ik niet later dan 20 Juni as. Voornaam en leeftijd niet vergeten er bij te schrijven. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO SS ,jGEBR. KNOPENSCHAAR. 15. Maar al spoedig maakte Gerrits ver bazing plaats voor bewondering. „Nou, ik mot zegge, da's knap, hoor!" zei hij. Hierop nam hij de verbouwereerde Jodo- cus, die inmiddels helemaal droog geworden was, bij de arm en voerde hem in triomf naar zijn Gerrits huis, waar hij hem plechtig een grote ham vereerde. plaats op de sofa en vatte zijn hand, ter wijl ze met vaste;, stem sprak: Rudolph, hoe kan je je nu door deze tegenspoed zoodanig laten ter neerslaan? Als ik jou, of ons kind verloor. ja, dan zou ik troosteloos zijn, maar het verlies van ons vermogen, daar moeten wij toch overheen komen, zoo lang wij maar sa men en gezond en sterk zijn! Je weet niet, wat je praat, kind. Je hebt er geen idee van, hoe reddeloos ik verloren ben! Een kogel door de kop, dat zou nog het beste voor mij zijn! En vrouw en kind zóó achterlaten? vroeg ze, met langzame nadruk op ieder woord. Ja. Dat is zoo! Dat mag met! O, God, is er dan geen redding mogelijk uit deze toestand? Clotilde! Clotilde! Met onbeschrijfelijke teederheid legde ze hem de handen op de schouders en keek 'hem in» 'Jydoor smart vertrokken gelaat. Moed verloren, al verloren, Ru dolph. Als je weer wat tot jezelf geko men bent, zullen we krijgsraad beleggen. Alle weelde werpen wij, als ballast, over boord, dan raakt ons schip weer vlot! Ons schip zinkt reddeloos! Dat kan Britsche jeugd op hellend vlak. De Britsche schrijver Pearce Crocker wijst op de zedelijke verdorvenheid van de Engelsche vrouwelijke jeugd: sexu- eele uitspattingen en alcoholmisbruik bij minderjarige meisjes. Engeland en Suez. Bij de begrootingsdebatten van het Egyptische parlement heeft 'n afgevaar digde geëischh dat de Egyptische regee ring de 176,000 aandeelen van de Suez- Maatschappij, die in Britsche handen overgingen, terug zal koopen. Doodgravers. In verband met hun houding tegenover de bombardementen op de burgerbevol king worden de Engelsche bisschoppen en aartsbisschoppen door de Fransche schrijver Alph. de Chateaubriant „armza lige schepselen'' en „doodgravers van het oüde christendom" genoemd. Zoo gaat het in do Sovjet-Unie. Het Turksche blad „Tan" schrijft: Alle maar eenigszins bruikbare mannelijke personen in de Sovjet-Unie van 15-60 jaar worden naar het front gezonden; thuis werden zij vervangen door vrou wen en kinderen van elke leeftijd, ook voor het ruwste werk in de mijnen. Nobele zelfkennis. „Van begin tot het einde misdadig", al dus kwalificeert het orgaan „New Lea ner" de rol van het bewind der gealli eerden in Zuid-Italië. Met il zijn organi saties had dat bestuur slechts één ding bereikt, nl. de massa der Zuid-Italiaan- sche bevolking in de armen van het bolsjewisme te drijven. Geallieerde Nebucadnezars. „Op dezelfde wijze als Nebucadnezar met vreemde volkeren omging, moeten de geallieerden indien zij de overwin ning behalen de Duitschers behande len. In Siberië en Noord-Rusland zijn nog voldoende groote moerassige^gebie den, die kunnen worden drooggelegd door de daarheen gezonden Duitsche ar beiders". Dit voorstel van het Engelsche weekblad „Statist" past uitstekend bij het aantal Britsche vernietigingsplannen ten aanzien van Duitschland Amerika begon er mee. In het voorjaar van 1938 was van oor log in Europa nog geen sprake. Maar Amerika was toen al begonnen met de grondslag te leggen van vliegtuigbouw op groote schaal, opleiding van piloten en aanleg van vliegvelden. Deze onthullin gen doet het Amenk. blad „Liberty". De chef van het Amerikaansche luchtwapen, generaal Arnold, betoogde in 1938 reeds, aat Amerika een ontzaglijk aantal vlieg tuigen moest gaan bouwen; deze zouden onder alle weersomstandigheden van Noord- tot Zuidpool moeten kunnen ope reren. Vroeg of laat, zei Arnold ver der, zullen we tegen de Duitschers en de Japanners moeten strijden. De eerste taak van een luchtvloot is bombardeeren. Wij willen 'n korte oorlog en dit is door een luchtoorlog te bereiken. Van wie bekwam Arnold zijn inlichtin gen? Van Roosevelt natuurlijk, van de man, die vrede zeide voor te staan, maar onderwijl een oorlog voorbereidde. Uit het artikel in „Liberty" blijkt zonneklaar dat niet Duitschland de oorlog heeft uit gelokt, maar dat Amerika er mee begon nen is. niet anders! Ik heb veel meer verloren, dan ik te verliezen had! 'k Heb ook geld van mijn cliëntep. gebruikt, wat mij toe vertrouwd was. Dit zou slechts voor kor te tijd zijn, had ik mij voorgenomen, tot de redding kwam uit de nood, waar ik zoo vast op gerekend had! Maar nu is het uit en valt er niets meer te redden. Mor gen is de vervaldag van een groote wis sel en vandaag nog zal het in alle zaken bekend worden, dat ik geruïneerd ben. Ik ben een bedelaar, en.een schurk! Rudolph! Ik twijfel er geen oogenblik aan, of wij zullen middelen en wegen vinden, die het ergste verhoeden. Als je maar bij Oom aanklopte Die zal je zeker helpen! Je oom? Kind hoe kom je daarbij? Dat is uit! Hij heeft mij dit jaar al eens geholpen, toen redding nog mogelijk leek. En om nu nog eens bij hem aan te kloppen. Hoe zou ik dat nu kunnen? Hij hoeft je niet met eigen middelen te helpen. Als je hem mijn boodschap maar overbrengt, Rudolph, of hij je nu reede mijn papieren geeft. Over een jaar ben ik mondig en dan zou hij toch het beheer over mijn vermogen aan je hebben over te dragen. (Wtrdt vervolgd.) Een nieuwe „Volkenbond". Uit Londen en Washington komen be richten over de vorming van een nieuwe Volkenbond, die evenwel niet onder deze naam en niet te Genève (dit op speciaal verzoek van Roosevelt) zal worden opge richt. Theaterpubliek bouwt nieuw theater. In een stad in West-Duitschland, waar ten theater bij een bombardement werd verwoest, hebben de geregelde theater bezoekers van de plaatselijke gemeen schap Kraft und Freude" uit de puin- hoopen vrijwillig in hun Vrije tijd weel een bruikbare schouwburg opgebouwd. „Wij willen de machtigste vloot". Alleen reeds de gedachte, dat na de oorlog de Amerikaansche vloot zou wor den ingekrompen, doet de Amerikaan 't bloed in de aderen stollen". Aldus luidde in het kort het resultaat van een en- qüete van de vlootliga onder meer dan 20 senatoren, zoo bericht ,News Chroni cle". „Wij willen de grootste en machtig ste vloot ter wereld behouden!" werd er te kennen gegeven. Zelfs de vroegere leidende isolationistische senator Whee ler was van oordeel, dat alleen Amerika de beslissing heeft over de omvang van zijn vloot en dat het zich daarbij door geen enkele natie of groep van naties moet laten beïnvloeden. ECUADOR. De nieuwe regeering werd door de V. S. erkend SOVJET-RUSLAND. De Amerik. vice- president Wallace heeft in Irkoetsk een rede gehouden in hetRussisch. DENEMARKEN. De visschersvloot is de laatste zes jaar vernieuwd. De vang sten nemen toe. ITALIË. Vijandelijke vliegtuigen heb ben N. W. van Rome van enkele meters hoogte op de* plattelandsbevolking gescho ten. BRITSCH-INDIE. „Aan het Birma- front hebben we te maken met een ui terst taaie vijand, snikheete vochtige da gen, koude, klamme nachten en allerlei besmettelijke kwalen. Hoe moet het af- loopen, als de Japanners ons inderdaad aanpakken?" (Bntsch officier in Daily Sketch). ENGELAND. „Groote gedeelten van de arbeiderswijken van Londen zijn slechis sloppen en achterbuurten". (Mr. Towroe, Engeland). Ook in deftige buurten van Londen, sprak Lloyd George destijds, vindt men broeinesten van het bolsjewisme. „In de heele Italiaansche veldtocht is elke medewerking van het Italiaansche volk achterwege gebleven". (Daily Wor ker). ZWEDEN. De koopvaardijvloot ver loor door geallieerde luchtactie reeds 1234 man; 261 schepen, 930,000 t. In April alleen gingen 21 neutrale schepen verloren. In Zweden zijn nu 502 Amerik. vlie gers geïnterneerd. Het Zweedsche blad Svenska Dag- bladet'schrijft: „De openbare meening der neutralen vraagt zich eenstemmig af, of de resultaten van de totale oorlog tegen de bevolking werkelijk zoo barbaarsche methoden kunnen rechtvaardigen." VEREEN. STATEN. 84 Finsche fir ma's zijn op de zwarte lijst geplaatst. In Mei deden zich in de V.S. 430 stakingen voor. Roosevelt deelde mee, dat op de con ferentie te Teheran de datum voor de in vasie bij benadering was vastgesteld. De definitieve dag was pas de laatste tijd bepaald. Naar de V.S. gevluchte Europeesche joden maken zich daar aan het hamste ren van geld schuldig, welk voorbeeld anderen volgden. Gevolg: groote verwar ring in het financ. en economische leven. LANDBOUW EN VEETEELT VAN TABAK GESPROKEN. Hakken en aanaarden. De tabak moet groot gehakt (geschoffeld) worden. Zoo- dra na het uitplanten de groei hervat is, wordt er mee begonnen. Het zal wel drie maal noodig zijn. In elk geval doe men 't na regen, als de grond korstig is. Aanaar den moet gebeuren wanneer de planten 25 cm hoog zijn. De onderste twee, drie bla deren worden hierbij toegedekt. Niet te laat er mee beginnen, want de planten groeien zeer snel. ONZE FAMILIENAMEN. Dingemans, een z.g. „patronimicum", een vadersnaam; hij drukt het begrip „zoon van" uit. Dingeman (Dingeman is een voornaam. Wassink, Wilmink, Bernink, Ansing, Nolting, enz. In dergelijke namen drukt de uitgang „ink" of „ing" (zooals in het Saksische gedeelte van ons land gebrui kelijk is) het begrip „zoon van" uit. In de Friesche streken komt er nog een „a" achter: (Feringa). Een paard van 26 jaar van een bouwer te Doornspijk kreeg voor eerst een veulen. Een koe van een veehouder te bracht drie gezonde koekalveren te 0 reld, wat maar eens in de 50 jaar komt. (Tel.) Brochure Kuikenopfok is op aan kosteloos verkrijgbaar bij de Rijksj veeteeltconsulent H Adams te ld Iri de vijver van het raadhuispar )r Vught is een 4-j. jongetje verdronk De 25-j. B. Mayer, die bij het dui Loosdrecht een nek wervel brak, is leden. De 6-j. S. Spaan werd eenige Rotterdam vermist Men heeft nu zij gevonden Een 37-j. rangeerder is bij Staa Maurits onder een locomotief gera; daarna overleden. Vijf arbeiders blijken diefstallen t< ben gepleegd in de confectiefabri* Weesp, waar zij werkten. Ook eenij i| Iers zijn aangehouden Uit het Rijksmuseum werd een sc rij, 22x17 cm., „Buurpraatje", ges! het stelt een binnenplaatsje me vrouwen voor. Groentehandelaren moeten voorts r geldige prijslijst voor groente en (te bekomen bij Fa. Misset, Doetirlit op duidelijk zichtbare wijze in hue ophangen. Uit de kleedkamer van het Metu theater te Den Haag werd voor kleeding, schoeisel en sieraden ge Men ontdekte het een half uur va opvoering van het blijspel „Half om waarvoor 't vermiste had moeten De zolder van de N. H. Kerk te doorn, Betuwe, bezweek, toen een opperman daar overheen liep om h te kunnen bereiken. Hij viel van hoog dood op de steenen vloer. Een en twee kinderen laat hij achter. RECENSIES. Inhoudsopgave Sig No. 5 is voor een belangrijk dee wijd aan het Duitsche cultuurleven gebombardeerd? gebieden. Aansch ns lijk wordt voorgesteld, dat de Di wetenschap en kuituur de terreura len met glans doorstaan In no. hult' Giseler Wirsing interessante derheden, betrekking hebbende O] politieke gebeurtenissen op de Ba Een artikel met foto's in kleuren e keningen over de terreuraanvalle Duitsche steden trekt sterk de* aai Ook nr. 7 behandelt de lucht Verder bevat het een artikel van Wirsing („De man, die Stalin zaj bijdragen op '1. gebied van kunst, e tenschap, terwijl het huidige wei beuren tevens onder de loupe wor nomen. li cl S VAN DE BOEKENPLANK. Koninklijk Koopman, door F. mann. Met ill. 303 blz. Geb f 4,9 Tsjip, de leeuwentemmer, door schot, 189 blz. Geb. f 3,90. G kruiden van eigen bodem, doo Deams en J Bettink. Met ill. 2 f 0,40. Romes glorie en verval Otto Gmelin. Vertaald door Roel wink. Roman uit de tijd der volksv zing. Met ill. 344 blz. Geb. f 5,90. - vaart, novelle van J. v Rheenen Geb. f2,25 Leeuwerikslied, ion Alex Waardkamp. 272 blz. Geb. - Boekhandel Parkstraat. (Ingez. IV HYGIENE EN VEILIGHEID 594. Er zijn vele ziekten, maar loosheid is de ergste ziekte. (Inayat Ga de ziekte tegen, als ze no{ komst is. (Persius.) De ziekte kennen is een heel tot de genezing. (Cicero.) P1429/1. Verantwoordelijk vc geheele inhoud. G. Joh. Duin Plaatsvervanger: J. de Waal, Der Uitg. Drukkerij Fa. Langeveld De Juist, nu ik uit geen tijd heb vo< tandarts. Hindert AKKERTJES lieB pijn direct weg me morgen naarden tal

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 4