m Van de Fronten in Oost en West. Mussert spreekt over de invasie. Felle strijd aan het Fransche front Flinke kerels melden zich voor de strijd tegen het bolsjewisme eineBaai 57e JAARGANG No. ÓSGD. ZATERDAG 17 JUNI 1911. TEXELSCHE COURANT BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. 7—14 JUNI 1944. Ook voor hem, die het recht en het geduld heeft, komt de tijd (Goethe). DE GEBEURTENISSEN IN NORMANDIE. De militaire operaties in het Fransche Invasiegebied blijven de geheele wereld in spanning houden, omdat men algemeen beseft, dat thans de belangrijkste fase van de oorlog begonnen is. Daarbij is 't opmerkelijk, hoe schaarsch de geallieer de berichtgeving nog steeds blijft. De verbindingen tusschen het Fransche vasteland en de Londensche dagblad-bu- reaux zijn buitengewoon beperkt, doch volgens Montgomery desniettemin toe reikend, „want wij hebben alleen ka bels noodig voor goede berichten, de slechte komen altijd nog vroeg genoeg aan." In Engeland weet men heel goed, dat de zware bloedoffers, die reeds ge bracht zijn om voet aan wal te krijgen, nog slechts een eerste begin vormen. De Duitsche leiding is er op uit, de geallieer de verliezen zoo gevoelig mogelijk te maken; zij wenscht een krachtmeting, die ten volle van beslissende aard zal zijn. Het huidige geallieerde bruggenhoofd strekt zich uit van de monding van de Orne, via de monding van de Vire tot aan het stadje Saint Mère Eglise op het schiereiland Cotentin, zoodaf het een breedte heeft van omstreeks 100 km. De Amenkaansche troepen op Cotentin heb ben zich bij Carantan met de Britsche, die in hoofdzaak in de sector Bayeux Caen opereeren, weten te vereenigen. Terwijl de Amerikanen tot dusver tever geefs hebben getracht, de 30 km., die hen van de zeer belangrijke haven Cherbourg scheiden, te overwinnen, en zij het niet verder dan de lijn Montebourg-Quiné- ville hebben kunnen brengen, doen de Britten pogingen om, nu zij Isigny in be zit hebben, van Bayeux uit door te stoo- ten naar St. Lo. De bedoeling zit daarbij voor, de geheele basis van 't schiereiland Cotentin te bezetten. Mocht dit gelukken, dan zou Cherbourg vermoedelijk de ge allieerden na korter of langer tijd in han den vallen Het schiereiland Cotentin is slechts een 35 km. breed en de geallieer de vloot kan derhalve bij deze operaties een overwegende rol spelen. In Duitsche kringen heeft men er een open oog voor, dat het moeilijk te verdedigen is. Ten noorden van Caen hoopen zich eveneens de Britsche concentraties op. Vermoedelijk zal het niet lang meer du ren, dat zij hier tot een nieuwe aanval zullen overgaan. Er moet de geallieerden veel aan gelegen liggen, de Ornemonding in handen te krijgen en hun operaties in de richting van Le Havre te kunnen uit breiden. De strijd kenmerkt zich door de wed loop, die tusschen beide partijen is inge zet bij de aanvoer van hun versterkin gen. Ofschoon de geallieerde luchtmacht in de meerderheid is en ook het zware scheepsgeschut der Anglo-Amerikaansche vloot een gewichtig woord meespreekt, is het de Duitschers tot op heden gelukt hun tegenstanders zoo zware aderlatingen te doen ondergaan, dat zij zich reeds ge noopt hebben gezien tot de inzet van veel meer strijdkrachten dan aariVankelijk in hun bedoeling lag. Naar schatting is thans een vierde der Britsch-Amerik. invasietroepen bij de stnjdhandelingen betrokken, hetgeen zeg gen wil dat in theorie althans door de geallieerden nog drie van die invasie fronten geopend kunnen worden. Deze overweging noopt de Duitsche bevelvoe ring ertoe, op verrassingen voorbereid te zijn. Waar tenslotte de teerling zal wor den geworpen, moet nog worden afge wacht. DE HOUDING DER FRANSCHEN. Op de eerste dag dér invasie heeft La- val een radiorqde tot het Fransche volk gericht om er nogmaals aan te herinne ren, dat Frankrijk sinds de onderteeke- ning van de wapenstilstand slechts één politiek kan volgen, nl. die van Mon- toi<£, die van de Fransch-Duitsche toe nadering Hij waarschuwde de Franschen géhoor te geven aan de geallieerde op wekking om het werk neer te legggen of op. andere wijze de orde te verstoren. De Fransche minister van openbare veilig heid, Darnand, van zijn kant heeft de Fransche militie opgeroepen, de organisa tie die voor het handhaven van orde en tucht moet zorgen. ,,De verraders en af valligen", zoo verklaarde hij, ..zullen worden gestraft zooals zij verdienen. Met de trouw gebleven mannen zullen wij de I sociale omwenteling teweeg brengen, die door het volk verwacht wordt". De leden der beweging moeten zich gereed houden om regeeringsambtenaren die zich aan hun plicht onttrekken te vervangen en zeer nauw samen te wer ken met alle krachten die de strijd voor Europa voeren. DE ZON. 2a. 17 Juni op 5,16; onder 22,05 de maan. Za. 17 Juni op 3,47; onder 18,14 Nieuwe Maan: 20 Juni 19, HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 17 Juni 7,22 en 19,51 Zo. 18 Juni 8,20 en 20,48 Ma 19 Juni 9,13 en 21,36 bi. 20 Juni 9,59 en 22,21 Springtij 8 en 22 Juni. ■wciv-r '-MtPP TOowon.-v w-,„m'one CRIQUET ♦vj'SQENS ^TYCTOT US0UCIL "-.^öOUTrtS pon ct PEP1ERS ORBEC v LEJÉHÏ*5'a¥ SRCjIhL ivFotQöt &REUXV-\ PVRPMQ1E jT«jWE38Wo J UJrCRCEWQCEV j StnoMcncs GpRROuO Elke dag nog neemt destriid in heftigheid toe. Caen, St. Lo, Carentan cn Cherbourg de brandpunten. Beide partijen worden ster ker. Hoogte punt van de strijd nog niet bereikt. Op voorstel van de minister van arbeid, Déat, werd voorts besloten tot ontbinding van de Fransche arbeidsdienst De jonge mannen, die tot dusverre bij de arbeids dienst waren ingedeeld, zijn thans onder worpen aan een algemeene dienstplicht, waarbij zij voor verschillede werken in Frankrijk gebruikt zullen worden De bevolking van de Fransche hoofd stad heeft het. nieuws der invasie zeer rustig ontvangen en is kalm aan het werk gebleven. In verband hiermee is het po- litie-uur te Parijs, dat tot dusver op 12 uur was gesteld, op 1 uur na middernacht gebracht, zoodat de Farijzenaars weer als vanouds om 10 uur 's avonds de laatste bioscoopvoorstellingen kunnen bijwonen. Merkwaardig is in het zoo zwaar door geallieerde bombardementen geteisterde Rouaan de reactie op het invasie-nieuws geweest. De bevolking heeft demonstra ties gehouden en verlangd, dat de reeds talrijke Britsche en Amerik. krijgsgevan genen te harer beschikking zouden wor den gesteld, om de boel te helpen oprui men. Zij zelf zou wel voor een strenge bewaking zorgen. Men is in breede Fran sche kringen, wat men overigens ook van de toestand moge denken, zeker niet lan ger pro-En'gelsch of pro-Amerikaansch DE RUST AAN HET OOSTFRONT. Aan het Oostelijk front blijft nog steeds een rust heerschen, die practisch slechts in twee sectoren door krijgshandelingen van eemge beteekenis wordt onderbro ken. Het eerste punt hetwelk de vermel ding waard is, is het gebied van^ Jassv, waar de Duitsche tegenaanvallen voort duren. Volgens het oordeel van militaire deskundigen hebben deze operaties ten doel, h?t aan het roode leger onmogelijk te maken tot een opmarsch naar de Roe- meensche olievelden te geraken. Van Amenkaansche kant heeft men de Sov jettroepen, om het petroleumgebied van Ploesti voor de Duitsche oorlogvoering uit te schakelen, door luchtaanvallen van Italiaansche bases ondernomen zoo goed mogelijk gesteund. Het is daarbij opge vallen, dat de Amerik. bommenwerpers nadat zij in Roemenië hun ladingen heb ben laten vallen, naar de Sovjet-Unie doorvliegen, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat de Yankees daar over Sovjet-vliegvelden kunnen beschikken. In hoeverre deze Amenkaansche beman ningen ook rechtstreeks aan de Sovjet actie deelnemen, is nog niet opgehelderd. Het andere punt in het Europeesche oosten, waar krijgshandelingen belang- 'rijk tot ontplooiing zijn gekomen, is het front op de Karelische landengte. Vol gens het Finsche communiqué is het de vijand gelukt, dooi het westelijk deel der Finsche stellingen te stooten, waarbij de Sovjets echter ware verliezen hebben op- geloopen. Omtrent het doel van dit offen sief tast men in 't duister Niet onmoge lijk is, dat ook hier weer de politieke fac toren een belangrijke rol spelen en dat Moskou Helsinki opnieuw onder sterke druk wil brengen, teneinde de Finnen alsnog tot het neerleggen van de wapens le bewegen». Intusschen werkt het bevreemdend, dat de Sovjets tot op heden niets hebben ge daan om door een gelijktijdige vergroote activiteit de westelijke invasie zooveel mogelijk te steunen. Het heeft er iets van of zij er zich toe willen bepalen, de toe stand eens aan te zien, nu de rollen ver wisseld zijn en niet zijzelf, maar de Brit-, ten en Amerikanen het zwaarste eind van de oorlog te dragen krijgen. „Times" be toonde zich daarover reeds ontevreden en verklaarde in een beschouwing: „Op dit oogenblik kan een dag, zelfs een uur, be slissend zijn. Wij hebben de zekerheid, dat de Sovjets aanvallen zullen, maar wij weten niet, wanneer en waar. En toch hangt het succes van het tweede front er in hooge mate van af, wat op de andere oorlogstooneelen geschiedt om de invasiestrijdkrachten le ondersteunen". DE TOESTAND IN ITALIË. Sinds de Duitsche weermacht Rome •aan de geallieerden heeft overgelaten, teneinde de Eeuwige Stad voor vernieti ging te behoeden, heeft het front zich snel naar het noorden verplaatst. De Duitschers bepalen zich er toe, zich steeds verder te distancieeren, zoodat men lou ter van achterhoede-gevechten leest. Hoe lang deze terugtocht zal duren zal afhan gen van de vraag, op welk piint de Duit sche leiding de teneingesleldheid gunstig acht voor een nieuw vastzetten dei de fensie. Nu Rome „bevrijd" is heeft Victor Emanuel afstand gedaan van de troon ten behoeve van kroonprins Umberto, die echter daarmee niet koning van Italië is geworden; hij zal een soort van regent schap moeten vormen In welke geest Umberto zijn taak opvat kan blijken uit de verklaringen, die hij tegenover een vertegenwoordiger van de „Times" heeft afgelegd. Hij zou gezegd hebben, dat het Italiaansche volk nog moet leeren loo- pen, en dat het daarom geen zin zou heb ben, het thans reeds zijn gedachtenvrij- heid en vrijheid van meeningsuiting weer te geven. Het zou volgens hem ook de voorkeur verdienen, niet een Italiaansche regeering in het leven te roepen, doch voorloopig eerst een geallieerd militair bewind in te stellen. Ons dunkt de houding van deze prins uit het huis van Savoye kortweg ver achtelijk. Populair pleegt men zulks het bevuilen van het eigen nest te noemen; de nieuwe socialistische premier Bono- mi, die Badogho's plaats heeft ingenomen, moge er het zijne van denken. Overigens is deze regeering-Bonomi sterk links ge oriënteerd, de Moskovitische invloeden daarin treden overduidelijk aan de dag. N.C.D. De strijd om Amsterdam, die nu drie maanden door de NSB is gevoerd, heeft zijn bekroning gevonden in een massale bijeenkomst in het Amsterdamsche Con certgebouw, waar de Leider een groote schare leden en belangstellenden heeft toegesproken. Mussert heeft daarbij nog eens in het licht gesteld, dat de invasie met al haar vreeselijke gevolgen zeker hier in het land zou zijn gekomen, in plaats van nu bij Cherbourg, als er hier geen Duitsche soldaten ston4en en onze kust nog precies zoo onvoldoende verde digd was als in de tijden der democratie. Wat nu hier en om ons heen geschiedt, heeft de NSB al lang tevoren voorspeld, maar als deze oorlog straks gewonnen zal zijn door Duitschland, welks volk thans nog voor 90 pet. alleen doet, wat eigenlijk heel Europa gezamenlijk moest doen, dan kan aan de opbouw in nationa le cn socialistische geest worden begon nen. In zijn rede bracht de Leider ook hulde aan de Nederlandsche treinmachi nisten en stokers, die hij echte Holland- sche kerels noemde, die zich voor de moeilijke omstandigheden niet laten weerhouden hun plicht te doen. Verder dankte Mussert de Duitsche weermacht voor het feit, dat zij onze kust in staat van verdediging heeft gebracht Had zij dit niet gedaan, dan zouden ongetwijfeld de legers reeds ons land tot oorlogstoo- neel hebben gemaakt Verder wees de Leider op de steeds groeiende medewerking van duizenden Nederlandsche jongens en mannen, die Europa helpen verdedigen en ook op de trouw van de Nederlandsche Nat. Socia listen in Mei 1944, toen de dreiging van alle kanten toenam en er 2000 leden meer zijn bijgekomen dan afgegaan, waarmee de vastberadenheid der Nat. Socialisten in moeilijke oogenblikken duidelijk is geteekend. Tenslotte heeft Mussert onder groote enthousiasme van de stampvolle zaal zijn houding bepaald in het geval van een eventueele invasie der geallieerde legers in Nederland. „Er zijn er zoo sprak hij die zich zullen afvragen: „En waar zult gij, Leider, zijn, wanneer de invasie hier in ons land komt? Staat uw auto al klaar?" Ik kan hun zeggen, mijne kame- ïaden: Ik heb mijn besluit genomen. Als de invasie komt, zal ik onder alle om standigheden in Utrecht zijn. Vanochtend heb ik een nieuwe uniform gekregen, dat van vrijwillig soldaat bij de Duitsche weermacht. Die uniform zal ik aantrek ken, zoodra hier de invasie zal komen". IR. VAN DER VEGTE ONDERSCHEIDEN. Voor de totstandkoming van de Euro peesche Postvereeniging in Oct. 1942 heeft de directeur-generaal der PTT, Ir. Van der Vegte, een der leidinggevende functionnarissen der NSB, zich groote moeite gegeven. Die Vereeniging toch is een dei uiterlijke kenteekenen van de groeiende Europeesche gedachte. Als blijk van waardeering heeft de Fuehrer hem thans onderscheiden met het Kruis van Verdienste van de Orde van de Duit sche Adelaar met de Ster. DAAROM WINT DE FUEHRER. Tot ons zoo schrijft het Nation. Dag blad in zijn hoofdartikel van 14 Juni tot ons komt men in deze dagen met de vraag van het wanbegrip: Gelooft gij nu nog nu nog in de overwinning van 't nationaal-socialisme? Ziet ge dan niet hoezeer ge in de minderheid zijt? Telt ge nog niet uw dagen? Zij, die deze vraag stellen, bewijzen eens te meer, dat zij nog nooit iets van ons begrepen. Laten wij het daarom juist nu nog eens herhalen Onze overtuiging is onafhankelijk van het gebeuren van de dag. Wij weten, dat de Fuehrer wint omdat het Recht aan zijn zijde is. Daarom weifelen wij nooit en zeker nu niet. Daarom prevelen wij niet onze gebeden voor de microfoons, maar dragen ons ideaal uit. gesteund in het geloof aan de rechtvaardigheid van de Almachtige! Zws. Zeeziek en luchtziek. De woelige zee eischte haar tol. Heel wat uit Engeland aangevoerde soldaten bleken zoo van zeeziekte te lijden te heb ben gehad, dat ze na de ontscheping geen vin konden verroeren: geruime tijd heb ben zij op hun buik op het strand gelegen; anderen waren alleen reeds vanwege hel helsche afweervuur hiertoe genoopt Voor de soldaten, die met zweeftoestel len werden aangevoerd, was ook dit geen pretje. De cabines waren volgestouwd; de toestellen aan slingeren en stampen on derhevig De gevolgen laten zich raden. Vuur uit 664 monden. Dat landingsoperaties mogelijk waren en nog wel plaats hebben, is toe te schrijven aan de actie van voor de kust liggende vijandelijke oorlogsbodems. In de bewus te nacht van 5 op 6 Juni beleefde de kust van Normandië de grootste kanonnade, waarvan de historie ooit melding maakte Uit 664» zware vuurmonden joeg een on afgebroken stroom van granaten van 10,2 tot 40,6 cm. op de Duitsche batterijen af De zwaarste projectielen zullen wel af komstig zijn geweest van monitors; dit zijn gepantserde logge schepen met een plat dek, waarop de zwaérste scheeps- artillerie is opgesteld. Heldhaftige strijd van de batterij Marcouf. In de historie van de strijd aan het westelijk front zal de batterij Marcouf aan de oostkust van Cotentin steeds met eere worden vermeld. Van de vroege morgen van de eerste dag van de invasie af stond ze aan bommen en aan het vuur van 38-cm scheepsgeschut bloot. Eén kanon werd onbruikbaar gemaakt en 2 voor tijdelijk; De volgende morgen had de bezetting nog maar één kanon over, maar ze hield stand, ook toen 's morgensom 11 uur parachutisten de batterij omsingel den. Om 13 uur had. men nog maar mu nitie voor 740 schoten! Een half uur la ter drongen tegenstanders in een deel van de stelling door, maar met behulp van een andere Duitsche gevechtsgroep werden zij verdreven. Om 16 uur was Marcouf weer onbetwist in Duitsche han den, maar nauwelijks een half uur later nam een kruiser de batterij wéér onder vuur. Dit duurde echter niet lang, want een naburige, beter gelegen Duitsche post plaatste een voltreffer op die oorlogsbo dem en deed hem afdraaien Om 17,16 was Marcouf eindelijk weer vrijgevoch ten. Toen de 8e Juni aanbrak, was al weer vuur van zwaar scheepsgeschut daarop gericht. Rondom de batterij ziet men een met steenen overdekt grater- veld, maar de mannen, aangevoerd door een eerste luitenant, houden stand; ze blijven op hun post! Keuringen voor de VVaffen SS, SS W'achlbataljon, Landstorm Nederland. Kriegsmarinc, Germaan sche SS in Nederland. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Landstorm Nederland. Kricgsmarine en de Gcrmaansche SS in Nederland. Tijdens dc keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen tusschen de 19 en 35 jaar, die aanmcldingsplichtig zijn vooi de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zjjn school opleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter ge drag, prestatie. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor dc heen- en terugreis verkrijg baar bij navolgende Nebenstellen der Waffen-SS, Amsterdam, Dam 4; Alkmaar. Langcstraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hcngeloschestraat 30 en bet SS-Ersatz- kommando, Den Haag Korte Vijverberg 5 Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachtbataillon te Amers foort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden.: De keuringen vinden plaats: 20 Juni 8-12 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 15-17 uur, Amersfoort, Pol, Durch gangslager, Leusderweg. Wat Engeland van de Atlantik- wal zegt.. Duitsche berichten over de sterkte van de Atlantik-wal werden in het Bntschc kamp tot voor kort met „bluf" betiteld. Maar nu de geallieerden daarmee kennis hebben gemaakt, tappen de Londensche bladen uit een. ander vaatje. Nu geven ze toe, dat die muur zeer sterk is en dat 't geruime tijd twijfelachtig is geweest, of de landingstroepen dc- Fransche bodem wel zouden bereiken. Ook de zwaarste bommen en granaten hadden op de kust- batterijen niet. de geringste uitwerking ,.Het was er hèeter dan in de hel", zoo schreef een Britsche journalist, .zooiets hadden we tot nu met beleefd". Typhus en cholera dreigen. In hel invasiegebied dreigen typhus en cholera, doordat de gelande troepen geen gelegenheid hebben, de lijken van de dui zenden gesneuvelde kameraden behoor lijk te begraven. In vele gevallen moeten zij er zich toe bepalen, er een laagje zand op aan te brengen, maar de wind neemt dat zand spoedig weg. Vijandelijke operaties mogen niet gering geschat worden. Wie zijn vijand onderschat, komt licht bedrogen uit. Men vraagt zich wel eens af, waarom de Duitsche weermacht niet alle krachten inspant, om de vijand, die ondanks zijn luchtwapen toch nog in de minderheid is, in zee te drijven. Hierop wordt van bevoegde Duitsche zijde geant woord, dat men de vijandelijke operaties niet moet onderschatten. Op de eerste 2 dagen alleen reeds brachten 2000 vracht zweeftoestellen manschappen en materi aal aan; ook geschut. Een vloot van 4000 schepen deed evenzoo. waarna duizenden en nog eens duizenden speciale vaartui gen voor de ontscheping zorg droegen. Naiuurlijk werden aan die invasievloot zware verliezen toegebracht, maai dat een hoog percentage zijn doel bereikte, was niet te vermijden. Reeds op de dag r.a de invasie stieten de Duitsche troepen op zware tanks als de „Churchill" van 60 en de .Sherman" van 70 ton. En dit ondanks weersomstandigheden, die de operaties niet begunstigden. Volgens dit van 14 Juni dateerend bericht moet het getal Anglo-Amerikaansche strijdkrach ten in N.W.-Frankrijk op 350.000 worden geschat Natuurlijk zal de Duitsche weer macht slag leveren, maar, zoo werd aan geraden: oefen nog wat geduld Langer dan tot einde Juni zal deze afweerslag zich echter niet laten wachten. Minstens 85000 man verloren. Volgens een verslag van een oorlogs correspondent van het DNB, gedateerd 14 Juni, bedragen de verliezen van het invasieleger op zijn minst reëds 85,000 man. Over het verloop van de strijd is de Duitsche opperbevelhebber absoluut te vreden, vervolgt hij; daar aangenomen mag worden, dat de vijand reeds ruim 't derde deel van z'n invasiepotentieel heeft verbruikt, ziet men de komende gebeur tenissen met te meer kalmte tegemoet. BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Een g vechtsgroep zoekt verbinding met c troep. SS PK Kristoteritsch-O-H P.m.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1