Texelsche Berichten Binnen afzienbare tijd valt de eindbeslissing. COTENTIM BINNENLAND £j 7e JAARGANG. No. 5872. WOENSDAG 28 JUNI 1941 TEXELSCHE COURANT Hierboven is zoowel de meening van e Duitschers als die van de geallieerden eergegeven: Met rassche schreden gaat e oorlog in Europa zijn hoogtepunt te- emoet. In vrij korte tijd zijn de ge- echtshandelingjsn snel in cmvang toe enomen. Zoo reusachtig is nu de wor- eling geworden, dat beide partijen van irdeel zijn, dat de strijd nu wel binnen fzienbare tijd onherroepelijk moet zijn eslist. Een terug is niet meer mogelijk, erder kan worden verwacht, dat de ge- echten nog feller zullen worden tot de islissing is bereikt, waar beide partijen n )o hartstochtelijk" en met inzet van alle rachten naar streven. Van Duitsche zijde is er m» nadruk op elegd, dat het er nu op aankomt een :erk moreel te doen opwegen tegen het roote materieele overwicht, dat de iuitschers op een zware proef stelt hans houdt Duitschland stand op drie onten, terwijl het zware luchtaanval- in moet doorstaan en strijd heeft te voe- ?n tegen partisanen. Vooral de gevech- ;n aan het oostelijk front zullen, naar lerlijn verwacht, van de Duitsche af- reerkracht het uiterste vergen. Ameri- aansche bommenwerpers zullen daar de ovjet-aanvallen vermoedelijk onder- teunen. Het zomeroffensief der Sovjets. Onder een kop over de volle breedte t voorpagina, „Concentrische aanval p Europa", bracht het Nationale Dag- lad van Zaterdag het nieuws over het omeroffensief der Sovjets, ingezet op de erste dag van het vierde oorlogsjaar Duitschland-Sovjet-Unje) Het heele ront kwam in beweging, in de eerste laats in de midden-sector, waar het luitsche front een voor de bolsjewieken evaarlijke bocht vertoont. Daar zal het e vijand wel begonnen zijn om t dichte erkeersnet in de richting der Baltic che landen; zij zouden het noordelijk luitsche front van het zuidelijke willen cheiden. Het laat zich aanzien, dat de olsjewisten ditmaal op groote schaal geconcentreerde artillerie-eenheden ;ebruik zullen maken. Dc omvang van het bolsjewistisch offensief. Naar 25 Juni uit Berlijn werd gemeld, 'ierpen de bolsjewieken in de sectoren lobruisk. Mogilef, Orsja en Witebsk over en frontbreedte van 90 km. minstens 80 ïfanteriedivisies in de strijd. Menschen materiaal worden er op grooter chaal gebruikt dan ooit aan het oost- ront het geval was; daar komen nog bij e opstapelingen van artillerie op de oornaamste zwaartepunten en het op reden van slagvliegers in grooter getal an hier ooit aan de strijd hebben deel- enomen. Bijzonder hevig was de strijd de omgeving van Witebsk, dat als en bastion diep in de bolsjewistische' li lies kwam te liggen. Beide partijen le- zware verliezen. De bolsjewieken erloren volgens bericht van 25 Juni al- een in de centrale sector reeds 252 anks. Landingen bij Calais? Berlijn houdt rekening met de moge- ïjkheid van nieuwe landingen bij Ca- ais. Daar is de afstand over zee het órtst, maar daar is de Kust ook het leest versterkt, zoodat met stroomen iloeds een eventueel succes daar betaald ou moeten worden. Aan de Ome-monding. Naar gisteren werd gemeld kan voo; !e Orne-monding een groote geallieerde ransportvlool, door vliegtuigen, oorlogs- iodems en kabelballons oeveiligd, wor- ien waargenomen Mogelijk wil de vij- md hier een landing wagen. Duitsche 'hegers en kustbatterijen hebben de chepen reeds zware verliezen toege dacht. Moskou stelt Finland eisclien. Volgens een Zweedsch blad zou Mos- fou aan de Finnen deze eischen hebben lesteld: 1. Doortocht door Finland, 2. Steunpunten, o.a. op de Alandseilanden •m Duitschland beter te .kunnen aanval- en, 3 Nauwer aansluiting bij Moskou, laar Berlijn opmerk:, heeft Stalin bij de 'innen geen schijn van kans. Duitschland al Finland ook niet in de steek laten, 't 'insche kabinet werd gewijzigd, maar liet ingrijpend. Slijtage-slag in Italië. De geallieerden kunnen ook aan het taliaansche front maar langzaam vorde- ing maken en toch komt dat hun op looge verliezen aan menschen en mate iaal te staan. Dit is een gevolg van de actiek van gen.-veldmaarschalk Kessel- ing, die hier een z.g. slijtageslag le- 'ert. Naar het Handelsblad verzekert, zal nen ook aan het Italiaansche front met 'errassingen rekening moeten houden. Vanneer de Duitsche legerleiding het •ogenblik van de tegenaanval gekomen cht. moet worden afgewacht; in geen leval mag de Duitsché afmattingstactiek ils een tëeken van zwakte worden uit- lelegd. FINLAND. 30,000 inwoners van de loofdstad zullen zich voor de oogst naar iet platteland begeven. )E ZON. iVo. 28 Juni op 5,19; onder 22,07 )E MAAN. iVo. 28 Juni op 13,20; onder 1,44 Eerste Kwartier: 28 Juni 19, Hoog water op texels ree, Wo 28 Juni 2,04 en 15,28 Do. 29 Juni 3,53 en 16,21 Vr. 30 Juni 4,51 en 17,24 Opmarsch naar Hengjang. De Japansche legers zijn nu op weg naar Hengjang, de voornaamste basis van Tsjoengking in Z.-Honan. Slachtoffers der bevrijding. Tallooze steden en dorpen in Norman- dië liggen in puin. Met het bloed van wel 47000 Fransche burgers werd de bodem gedrenkt. Een felle aanklacht te gen de vroegere „bondgenooten", die „bevrijding "beloofden maai diepe ellen de daarvoor in de plaats gaven. Hoe Cherbourg vallen moest. De vesting Cherbourg werd van alle zijden onder vuur genomen; van zee uit werden projectielen van 40 cm. afge vuurd; jachtvliegtuigen en bommenwer pers namen in zwermen aan de strijd deel en wierpen duizenden tonnen springstof af. Tegen zulk een overmacht heeft de dappere bezetting van .de stad de strijd moeten opgeven. Maar niet, voordat de laatste granaat verschoten was. Om elk huizenblok werd verbitterd gevochten. Van de haven zullen de ge allieerden voorloopig weinig plezier heb ben, daar ze, met alle andere voor de oorlog bruikbare installaties, grondig werd verwoest. De strijd om Saipan. Tot iedere prijs wil Tokio verhinderen, dat de Amerikanen van Saipan (Mari- anen-eileen steunpunt maken want dan zou de vijand de Japansche heer schappij ter zee en in de lucht in dit deel v d. Stille Oceaan in gevaar kunnen brengen. Daarom is voor het eerst de heele Japansche vloot uitgevaren. Ame rika strijdt hier met minstens 10 slag schepen Zooveel hebben de Japanners er ook. De Amerikanen hebben hier ook 20 vlicgkampschepen; zooveel hebben de Japanners er met, maar zij beschikken daar tegenover over heel wat landvlieg- tuigen in dit gebied. De transportvloot der V.S. omvat een 100 schepen. Er is 'n felle strijd ontbrand, maar tot een eind beslissing is het nog niet gekomen Werk aan de winkel. Sedert Donderdag 15 •Juni zijn heele troepen puinruimers in Zuid-Enge- land aan he.t werk. Zoo groot zijn daar de door het nieuwe wapen aangerichte verwoestingen Slechts het begin. Het nieuwe Duitsche wapen wordt in militaire kringen te Berlijn „V 1" ge noemd, d.w.z. Vergeldingswapen no. 1". Het zal in toenemende mate tegen het Britsche eiland worden aangewend. De Brifsche luchtmaarschalk Harris had de brutaliteit de vernietigde kathedralen en andere cultuurmonumenten voor „an sichtkaarten-rommel' te verklaren. De New York Times ging zelfs zoo ver, „de bom de beste leermeesteres van het Duitsche volk" te houden. Daar zullen de geallieerden nu voor moeten boeten. Ook door 't aanwenden van nog andere nog geweldiger geheime wapens. De aan de gang zijnde vergelding, zoo verzeker de Goebbels, is nog maar het voorspel van de eigenlijke actie. Wat de invasie aangaat, stelde de Minister vast,, dat de geallieerden daarbij 'n aderlating moesten ondergaan, zooals zij die nog nimmer be leefden: Zij vechten bovendien voor een kanslooze zaak. De oorlog wordt door hen gevoerd om Duitschland onder de heerschappij van het wereldkapitalisme te brengen; hij is onderwijl ontaard tot massamoord, brandschatting en ver- krachting van de elementaire menschen- rechten. Vergecfschc afweer tegen „V I." Londen zoekt nog immer vergeefs naar doeltreffende afweermiddelen tegen de Duitsche springstof-torpedo. Men meen de het toestel door speciale radio-golven uit de koers te kunnen brengen, maar weet nu. dat het geen draadloos be stuurde bommen zijn, maar vernuftige torpedo's met. eigen beweegkracht. Jacht vliegtuigen moeten er wel van groote af stand op vuren, om niet zelf het slacht offer van een eventueele ontploffing te worden De afstand, welke de startbaan van de Engelsche kust scheidt, is betrek kelijk gering, zoodat men, gezien de dui- velsche snelheid der vliegende bommen, niet veel kans heeft, deze nog boven zee onschadelijk te maken Een netversper- ring aanbrengen? Dat zou ook maar wei nig helpen. Natuurlijk heeft men door massale bomaanvallen op de vermoedelij ke startbanen gepoogd, aan het afschie ten van die torpedo's een eind te maken, maar al namen er ook 11000 machines aan deel. dag en nacht staan de hoofd stad -en voorname doelen aan de Engel sche zuidkust aan de vernietigende uit werking van de zware projectielen bloot. Overzicht van de fronten. Nu Cherbourg door tienvoudige over macht gevallen is, neemt de strijd bij Tilly weer scherper vorm aan; de stad werd een ruïne en kwam daarop in het bezit van de „bevrijders" De Britsche hoofdstad en doelen aan de zuidkust worden nog steeds met het nieuwe Duit sche wapen bestookt. In Italië hebben de geallieerden ter hoogte van het Trasi- meensche meer maai* enkele km. terrein kunnen winnen. Aan het oostelijk front woedt een hevige afweerslag. In de de meeste sectoren werden de Sovjet-aan vallen afgeslagen; Z.O. van Bobruisk en O. van Mogilef won de vijand terrein ten koste van zware verliezen. Berlijn, Bre men, Göttingen, plaatsen in Rijnland- Westfalen en Boedapest hadden van bommen te lijden. In de 'Stille Oceaan duurt de strijd bij de Marianen voort. De Chineezen leden zware verliezen. Nadat de Japanners de stad Tsjang- tsja hadden veroverd, konden zij op het slagveld 8000 doode vijanden tellen; ver der namen zij er 5000 Chineezen gevan gen Engelsche krant beboet. De „News Chronicle" gaf in een arti kel twijfel aan de goede afloop van de oorlog te kennen in verband met de ver woestingen, aangericht door het nieuwe Duitsche wapen. Het blad moest het met f 50.000 p.st boete bekoopen en zijn hoofd-redacteur werd ontslagen. Wat Amerika zou willen. De Vereen. Staten hebben aan Zweden verzocht, Amerik. vliegtuigen, welke daar een noodlanding moesten maken, toe te staan, weer naar hun basis terug te keeren. Stockholm zou hierop afwij zend hebben geantwooord, omdat Zwe den anders een steunpunt der geallieer den zou zijn. #Dat is het echte niet. De Britsche schrijver Wells meent, dat men allerlei cultuurmonumenten kan namaken, zoodat het verlies daarvan niet zoo heel erg zou zijn. Een Spaansch blad merkt hierbij op, dat geen mensch zich zijn tanden uit de mond zal laten slaan, omdat hij het met een kunstgebit ook kan doen Zijn de Amerikanen dat vergeten? Het Amerikaansche Congreslid Knus- ton beschuldigt er de regeering der V.S. van, dat zij de Finnen gemeen behan delt Hij herinnert er aan, dat het nog niet zoo lang geleden is( dat leden van de Amerik. regeering op Finland wezen als „een lichtend voorbeeld van rechtscha penheid en redelijkheid". Amerikaansche luchtbasis bestookt. Op het Sovjetrussische vliegveld Pol- t a w a. waarvan ook de Amerikanen ge bruik maken, hebben Duitsche vliegers met goede uitwerking een aanval gedaan. Zij vernietigden er 36 4-motorige bom menwerpers, deden er 13 stapels bom men de lucht invliegen en staken lood sen en tankwagens in brand. De Grieken tegen het bolsjewisme. De Grieksche kolonel Capadongonas bracht Duitschland dank voor zijn hulp in de strijd tegen de bolsjewieken, die in Griekenland reeds veel ellende hebben teweeggebracht. Zij richtten kerken tot stallen in en vermoordden inwoners op beestachtige wijze, zelfs door levend be graven. In Messenie alleen reeds werden er 3000 vermoord. Stalin lacht in zijn vuistje. Hoe feller Duitschland en de Anglo- Amerikanen elkaar bekampen, hoe liever dat Stalin is. De ioode dictator speculeert er op, dat niet alleen Duitschland, maar ook „bondgenoot" Engeland zoo ver zwakt, dat het een makkelijke prooi wordt voor zijn gemechaniseerde step- penhorden. Voor het oog van de wereld mogen Stalin en Churchill de beste vrien den zijnin feite ziet Moskou in Lon den een even groote vijand als in Berlijn MONACO'S vorst deed afstand ten gunste van zijn zoon Rainer CHINA. Door wolkbreuken staat o.a in Foetsjau 2 m. water Duizenden men schen werden van alles beroofd. ZWITSERLAND. Bij Bern zal 'n vlieg veld met een startbaan van 2 km wor den aangelegd. Kosten 10,15 mill, francs. ITALIË. Rome meldt, dat 14 Ital. kran ten, w.o. de Popoio di Roma. niet meer mogen verschijnen. SOEDAN. Bij Cassala had door een sneeuwstorm een spoorwegongeluk plaats, dat velen het leven kostte. GRIEKENLAND. Bij het begin van de oorlog werden 200-300 duizend Grieken naar Siberië verbannen. Zoo wordt uit Ankara gemeld. ZWEDEN. De visscherij werd de laatste dagen zeer benadeeld, daar men als ge volg van de Britsche waarschuwing niet of minder ver te visschen ging. JOEGO-SLAVIE. Door succesvolle be strijding der partisanen is in Midden- Kroatië de rust nu weergekeerd. Dé be volking herademt. ARGENTINIË. Alleen Argentijnen van geboorte kunnen bij de spoorwegen nog leidende posities bekleeden. In Parana werd op last van de gou verneur de Vrijmetselaarsloge gesloten. DUITSCHLAND. Alle mannen van 16- 65 en alle vrouwen van 17-45 jaar in het rijksgebied moeten zich voor Rijksverde diging melden. Uitgezonderd zijn: buiten landers, a.s. moeders, moeders met een nog niet leerplichtig kind en die met minstens 2 kinderen beneden 14 jaar. EGYPTE was van ouds een graan schuur. maar nu is het zoo ver gekomen, dat de inwoners er binnenkort brood van boonenmeel moeten eten. daar het graan voor de geallieerde troepen moet dienen. ALGIERS. Het Fransche comité heeft 270 meest te Parijs wonende kunstenaars o.a Maurice Chevalier. Harry Baur en Danielle Daneux, ter dood veroordeeld, omdat zij hun land trouw bleven en niet emigreerden ENGELAND. De commandant van de Engelsche burgerwacht is afgetreden. Een opvolger is benoemd. Onder druk van Churchill zette ex- koning Peter van Joego-Slavië zijn mi nisters Paritsch en; Mihailowitsj aan kant. FRANKRIJK Dr. Petoit zou op iijn minst 22 personen om het leven hebben gebracht Een aantal wielrenners verklaarde zich bereid, ïjldiensten te verrichten tus- schen Parijs en voorname provincieste den. Kapl 1BEÖUKOhT T.,&ip~'eu. OcteviJfe>; VjHERBOURG 'ieuï ^^?eHehcu*r-ic>roH,ro^ .'aasioc lo mk VQL06M:§ ÜÜfTGfi iouttevilie^d= -nManc q Camp (fBQRMÉ Hort b.i sloMqv ?.h BQYEU .'^Balieroy "PEPIER5 /8l SauveuP%- Mangriy c 'Aontmartif QEftlSY 4 Pene, Morteau 0LQÏ6E1 ?'-PCHS - VEREEN. STATEN. De negerpers, op laag 2,5 millioen ex.. gaat een eigen nieuwsbureau stichten. Dakota en Minnesota werden door een cycloon geteisterd veel dooden, veel schade. De Ver. Staten kregen voor na de oorlog van iVJosI^ou toestemming voor hun internatïoriale luchtdiensten over Sovjet-Russ. gebied te vliegen. In de V.S staan nu reeds 437 Zweed- sche particulieren en firma's op de zwar te lijst. Minister Stimson verklaarde, dat de Atlantik-wal geen mythe en geen kaar tenhuis is gebleken. Van diphterie deden zich van 4-10 Juni 1084 gevallen voor; de week daarvoor 1053. Bij het kanovaren zijn 2 14-j. jongens van de ambachtsschool te Tiel verdron ken. Opperwachtmeester Stap, door moorde naarshand gevallen, is te Utrecht met korpseer ter aarde besteld Kappers geven, ingevolge besluit van de Vakgroep, drie uur per week voor rang aan personen beneden 15 jaar. Telefonische oproepberichten zijn nu ook voor Amsterdam en Den Haag ver vallen Uit kelders van door het bombarde ment op Nijmegen getroffen huizen aan de Houtstraat werden 22 Juni nog twee lijken opgedolven. Twee zoo goed als nieuwe radio's wer den te Hilversum doorben 12-j. meisje in een teerketel op het terrein van een autoslooperij gevonden Toen fn de KI. Houtstraat te Haarlem een 22-j. arrestant aan 'n wachtmeester ontsnapte, schoot deze vergeefs op hem. Wel werd een 28-j. vöorbijgangster in de schouder geschoten. Gas. De 33-j. mw. V.d.S. en haar drie dochtertjes van resp. 5, 3 en 2 jaar zijn te Tilburg door gas gestikt. Een der kinder tjes had waarschijnlijk een gaskraan opengezet. In een greppel vond men bij Winters wijk het lijk van een 44-j. arbeiders vrouw. Zij was meegelokt door een haar bekende man, die nu voortvluchtig is. Het lijk vertoonde wonden aan borst en hals. Er moet een hevige worsteling heb ben plaats gehad. Wegens de verkoop van lager bier voor Pilsener en het verkoopen van met zoet stof bereide limonade (zoetstof mag hier bij niet worden gebruikt!) kreeg H. Kok te Kampen f 12500 boete. Tevens moet hij 10 jaar sluiten. Wegens moord op de 36-j. caféhouder van Duffelen, te R'dam, kreeg de 25-j expeditieknecht Van I. acht jaar; de vrouw van de vermoorde wegens uitlok king 9 jaar, de 22-j. buffetjuffrouw, die er van wist maar geen aangifte deed, 8 maanden. Twee gemaskerden deden' een roof overval op landbouwer J. te Grijpskerk (Gr.). Zij bonden hem op een stoel, hiel den zijn zoon met een ketting in bedwang en bedreigden de vrouw met een revol ver Nadat zij de boeven gewezen hadden waar zich geld bevond en dezen zich daarvan meester hadden gemaakt, maak ten zij zich uit de voeten DE N.V.D. EN HET GEZIN. Wederom heeft een flinke groep moe ders haar intrek genomen in het Moeder tehuis van de Nederlandsche Volksdienst te Leidschedam, nadat een zelfde aantal, verkwikt en gesterkt naar lichaam en geest, na een verblijf van eenige weken, haar taak in het gezin weer had opgeno men. In de provincie Limburg mogen de hulpposten „Moeder en Kind" van de NVD zich in dezelfde belangstelling ver heugen als overal elders in Nederland. Zoo werd eenige weken geleden te Roer mond reeds de vijfde hulppost aldaar op gesteld. Denkt men aan de moeders, dan denkt men aan de kinderen. Kinderuitzendin gen hadden plaats naar Lunteren en Hel ledoorn, waar een groote groep jongens in een mooie omgeving naar hartelust van een gezonde vacantie kan genieten. Een groep meisjes, die zes weken had doorgebracht te Forsthaus in Duitschland, keerde in een uitbundige stemming met door de zon gebruinde gezichten, huis waarts. Het aardappclrooiverbod wordt ingapg 29 Juni opgeheven. Wie eigen bedlinnen meebrengt naai hotel of pension, geniet korting In kersenboomgaarden mogen geen eetpartijen meer worden gehouden. Op de taxatiemarkt te Schagen werden 12 paarden overgenomen voer f300-1200. De trein reed al, toen de 17-j. mej R. Huismans te Den Bosch nog wou instap pen. Het kostte haar het leven. Voor het bekomen van inmaakglazen kunnen t.m 7 Juli onbruikbare gummi- ringen bij leverancier worden ingeleverd Wie na 1 Oct. 1943 huwden, kunnen zich rechtstreeks tot Rijksbureau Hooftkade 1. Den Haag, wenden. ENGELAND BEGON DE OORLOG. Wij zijn merischelijk genoeg om net leed, door Duitschlands nieuwe wapen veroorzaakt, te begrijpen, maar steeds blijft ons voor oogen, dat Engeland met deze oorlog is begonnen. (De Leidei in een rede te Arnhem.) LAATSTE NIEUWS Helsinki. De Finsche Rijksdag kwam Maandagavond in geheime zitting bijeen Luit. Lord Lascelles, een neef van de Engelsche koning, raakte in krijgsge vangenschap. Washington. Minister Huil voerde besprekingen met de ambassadeurs van Zes Midóenamerikaansche ïepublieken. ZILVEREN PRIESTERFEEST van de Zeereerw. Heer Gusscnhoven. Onder groote en hartelijke belangstel ling heeft de Zeereerw. Heer J. Th. A. M. van Gussenhoven, pastoor van de Paro chie van de H Joannes de Dooper alhier, Zondag zijn zilveren Priesterfeest ge vierd. Aan de vooravond van de feestdag werd Z.Eerw. door een stoet van bruid jes. groot en- klein, ingehaald in de Pa rochiekerk, welke geheel was bezet. Daarop werd de jubilaris een welkomst lied toegezongen Onder de aanwezigen mérkten we o.m. op de Ecrw. Heeren Tulp en Vink, kapelaans der Parochie; Pastoor VanTBemmel (een vriend van de jubilaris uit de Schermer), Pastoor Riswick. van de Parochie De Cocksdorp, verder oud kapelaan Kroon en familieleden. Kape laan Tulp bood in hartelijke bewoordin gen de gelukwenschen der Parochie aan. Met het celebreeren van een plechtig Lof werd deze dag besloten. Zondag 25 Juni werden om 7.en 8,30 uur Stille H Missen gelezen, waaronder algemeene H. Communie der Parochia nen tot intentie van de Pastoor. Toen de jubilaris om 10 uur het kerk gebouw binnentrad, werd hij wederom door bruidjes ingehaald; ook nu werd hem een welkomstlied toegezongen. Ver volgens zong het -kerkkoor het 4-stemmi ge „Veni Creator Spiritus". Daarna werd door de Pastoor de plechtige Hoogmis ge celebreerd; voor deze gelegenheid had het kerkkoor onder leiding van de heer P. B. Riteco de nieuwe 4-stemmige Mis van H. Cuypers ingestudeerd. Pastoor» Van Bemmel hield de feestpredicatie; spr schetste de onvermoeide arbtid van de jubilaris, zijn vriendelijkheid en zijn lief de voor de parochianen, en wees op de hooge waarde van het priesterschap. Aan een priester'is een verheven taak opge legd, maar hij blijft mensch, en hierdoor juist, zeide spr., kan hij onze nooden en vreugden zoo goed aanvoelen en ons zoo gemakkelijk de behulpzame hand bieden Hoewel de moeder van de jubilaris zoo graag gewild had. dat haar zoon deze dag in haar midden had doorgebracht, en ook de Pastoor die wensch gaarne had ver vuld, heeft Z.Eerw. er de voorkeur aan gegeven, deze dag te midden van zijn parochianen te vieren. Beiden hebben daartoe een offer gebracht. Met zijn dank te brengen aan God voor het vele goede, uitgewerkt in deze mensch. besloot spr. zijn treffende predicatie. (Slot volgt JUNI. Andere namen vooi deze maand zijn: Zomermaand, Rozenmaand. Wei- maand, Hongermaand (omdat de voor raadschuren omstreeks deze tijd van het jaar leeg raken en nieuwe oogst nog niet binnen is), Braakmaand (in de oude tijd werd in deze tijd het braak liggende land omgeploegd).

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1