f Wij zullen deze tijd doorstaan en de oorlog winnen. Van de Fronten in Oost en West. DE V 1 BESTOOKT ENGELAND BPPI CQEM Wereldnieuws 57c JAARGANG. No. 5875. ZATERDAG 8 JULI 1914. TEXELSCHE COURANT BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT 28 JUNI5 JULI 1944. DE BALANS VAN DE V 1. In het weekblad ,,Das Reich" maakt Harald Jansen een voorloopige balans op van de actie van het geheime Duitsche wapen V 1. Hij begint met te herinneren aan een uiting van een Duitsche kapitein die reeds de vorige wereldoorlog mee maakte en zeide: ..Londen is als het web van een groote spin. Daar woont een vijfde deel der Engelschen en een nog hooger percentage van hun vitale in dustrie balt zich daar samen. Wij kun nen met de brand- en brisantbommenta- pijten van onze vliegtuigen wel een deel van de dok- en kadeinstallaties omvat ten, maar de volgende dag begint de spin reeds met het herstellen. Tof welk een weerstand zijn in dit opzicht ook onze eigen steden in staat! Zoolang de lucht oorlog niet onophoudelijk elk uur, elke minuut zich doet gelden, moet hij in zijn uitwerking onvolkomen blijven Als eens onze nieuwe projectielen naar "Lon den vliegen, dan zullen zij in de eene minuut een draad van dit spinneweb stuktrekken en in de volgende minuut kraters slaan, die het verkeer stilleggen J en de productie stuk slaan. De spin in dit groote web mag niet tot rust komen." De V 1 vliegt thans, schier zonder on derbreking, wekenlang naar Engeland Londen kan inderdaad niét langer tot zichzelf eer aken. De groote city aan de'Theems, zenuwknoop van 't Britsche verkeersleven, en het Zuid-Engelsche ge bied, dat voor productie en verscheping eveneens van zoo groot belang is, wor den onophoudelijk en zwaai geteisterd. De Duitsche veerkracht moet door de gedachte, dat Engeland thans zijn reke ning begint thuis te krijgen, ongetwijfeld zijn gestaald. Op alle fronten, waar de Duitsche troepen aan hun overmachtige vijanden het hoofd bieden, wordt door hen met een ongeëvenaarde dapperheid en toewijding gestreden. Duitschlands moreel, het hart van zijn oorlogvoering, is ook in dit vijfde oorlogsjaar niet te schokken! VAN DE FRONTEN. De groote driezijdige onderneming, welke thans tegen hel Europeesche con tinent gaande is, vertoont op het eerste gezicht ongetwijfeld ernstige aspecten. De Sovjets trachten in het gebied van Wit-Roethenië een geweldige omsinge- lingsring te smeden, teneinde de Duitsche divisies in het gebied van Minsk te kun nen vernietigen, 't groote Slagveld-strekt zich uit tusschen de rivier de Duna in 't noorden en de Pripetmoerassen in het zuiden. Van een punt ten westen van Le pel loopt het front oostelijk yan Minsk en vervolgens naar Sloesk. Zoowel Lepel als Sloesk en Polozk werden door de Duit- schers prijsgegeven; hun stellingen in het gebied van Minsk hebben zij moeten te rugnemen tot eenige kilometers weste lijk van deze stad. Het schijnt het Sovjet-oogmerk te zijn, de Duitsche divisies len.W van Minsk de terugtocht onmogelijk te maken. In de rug van het Duitsche front hebben de bolsjewisten reeds een breed scherm van aldaar opereerende benden gevormd, die de Duitsche formaties in heftige gevech ten wikkelen. Niet mag worden ontkend, dat het nieuwe zware Sovjet-offensief de Duit- schers wederom waardevolle buitenpos ten heeft gekost, al werden deze ook met reusachtige verliezen betaald Doch daartegenover staat dat de -Sovjets noch een beslissende verzwakking der Duit sche stellingen, noch een doorbraak heb ben kunnen forceeren. Beschouwen wij het invasiefront -in Notmandië, zooals dat zich in het ver loop van vier weken heeft ontwikkeld, dan zien wij dat Duitschland weliswaar ook daar zware verliezen heeft moeten .boeken, zooals het verlorengaan van de havenstad Cherbourg, doch een werkelijk doeltreffend tweede front is het Nor- mandische bruggenhoofd nog steeds niet geworden. De Amerikanen zijn thans be gonnen met een poging, ook in het zui den van het schiereiland Cotentin hun posities uit te breiden, waarvoor zij ech ter hun strijdkrachten moeten omgroe- peeren. Bij Caen hebben de zware pant serslagen, die onder beschutting van het scheepsgeschut plaats hadden, de gealli- eerden nog geen successen van beteeke- nis opgeleverd. Het is opmerkelijk, hoe hecht en vastaaneengesloten hier het Duitsche front is. Bij Tilly trachten de Britten door een meedoogenloos gebruik van strijdkrachten een kleine penetratie tot een doorbraak uit te breiden. Er be- vinden zich naar schatting zestien tot ze ventien van hun divisies in het bruggen hoofd, In Italië heeft de strijd langzamerhand DE ZON. Za. 8 Juli op 5,27; onder 22,03 DE MAAN. Za. 8 Juli op 23,49; onder 8,02 Laatste Kwartier: 12 Juli 22,39. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 8 Juli 11,45 en 23,08 Zo. 9 Juli 12,32 en Ma. 10 Juli 0,57 en 13,22 Di. 11 Juli 1,48 en 14,13 Springtij 7 en 22 Juli. TWEE DOODEN VAN FORMAAT, Frankrijk is door gehuurde moorde naarshanden van een van zijn groote zo nen beroofd. Wij bedoelen de vurige, wel sprekende patriot Philippe H e n r i o t, wiens overtuigende stem bijna dag aan dag in de Fransche radio weerklonk. Henriot was een bezield voorstander van de Fransch-Duitsche samenwerking, waarvan hij een nieuwe toekomst voor Europa verwachtte. Nog onlangs hield hij te Berlijn, waar hij a een bezoek bracht aan Goebbels, een rede voor 3000 Fransche arbeiders, wier politieke over tuiging geheel anders dan de zijne was. Hij wilde, dat zijn gehoor vrij zou kun nen reageeren Eerst was de zaal ijzig stil en gereserveerd; elk oogenblik kon er een storm van gejouw en gefluit uit breken. Maar weldra geraakte zij onder de bekoring van deze meesleepende ora tor, die een uur lang argument op argu ment stapelde, als een waar kunstenaar van het woord. Toen brak de menigte los in een donderend gejuich, waarbij hoo- ren en zien verging. Henriot had zijn laatste duel gewonnen Verraderlijke actie van terroristen heeft aan het leven van deze ware Franschman daarop op het onverhoeds een einde gemaakt. (Hoffmann-Stapf-Pax. c.) Ook de Duitsche natie verloor een zoon, waarop zij met recht trotsch was. Generaloberst Die tl, de held van Nar vik, drager van het Eikenloof bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis, kwam bij een noodlottig vliegongeval om het leven. De Fuehrer getuigde van hem; ,,Dat was het wonderlijke in hem, dat hij in zijn eigen levensstrijd en zijn latere strijd als soldaat zooveel situaties, waar bij men bijna tot wanhoop had kunnen geraken en waarin velen ook tot wan hoop zouden zijn gekomen, met succes is te boven gekomen. Wanneer ik van deze vriend thans afscheid neem, gebeurt het met de bitterste gevoelens van een diep getroffen man. Aan de andere kant even wel met het onbuigzame fanatisme, dat ook dit offer op het altaar voor ons allen slechts een nieuwe verplichting is". een meer stationnair karakter verkregen. De geallieerden probeeren op te rukken naar Livorno in het westen en Ancona in het oosten, beide belangrijke zeeha vens Vermoedelijk is in de Apenijnen 'n hoofdgevechtslinie voorbereid. DUTTSCH-FINSCHE SOLIDARITEIT. Finland, dat na twee jaar van betrek kelijke ru#t op zijn fronten het nu we derom zeer hard te verduren heeft, ge volg van de massale bolsjewistische aan vallen op de landengten van Karelie en Aunus, heeft zich nauwer dan tevoren met Duitschland verbonden. Deze toe stand werd ingeleid door een bezoek van de Duitsche minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop aan de Finsche regeenng, waarbij de voor beide landen van belang zijnde kwesties besproken werden. Finland, dat in de afgeloopen maanden vergeefs had getracht een strijd, aan het land door de Sovjets op gedrongen, en los staande van de Sovjet- Russis'ch-Duitsche oorlog, zoo goed mo gelijk te Hquideeren, zal thans, door de Duitsche weermacht gesteund, kunnen doorvechten. Door deze wapenbroeder schap met Duitschland wordt het behoed voor een catastrophale capitulatie, waar op Moskou aanstuurde en die door Lon den en Woshington in de hand werd ge werkt. De Finnen hebben zich thans,.met behoud van hun democratische opvattin gen, met het nationaal-socialistische Duitschland solidair verklaard in de strijd voor het behoud van Europa, een strijd, die op leven en dood gaat. Voor heel de wereld heeft Finland getuigenis afgelegd, dat het lot der Europeesche lan den niet bij Britten en Yankees, doch bij de Duitschers veilig is. IN ARGENTINIË is een razzia gehou den tegen Britsche en Amerikaansche onderdanen, verdacht van actie ten bate van de geallieerden; 30 arrestaties. CHINA. De eerste veelbelovende oogst na 2 jaren hongersnood viel nu in Japan- sche handen. De Daily Mail beschouwt de toestand in Tsjoengking-China als een chaos en is van oordeel, dat "men op de geallieerden op de duur nauwelijks nog staat kan makén. EULLEÖ RYES nonwer WDouvrea Oj>strehom RRm/ILLC ILLYs •JURQUES 1 en omgeving 'LambcnV HITLER SPREEKT TOT I)E LEIDERS VAN DE OORLOGSINDUSTRIE. In een te Berlijn gehouden vergade ring, bijeengeroepen door Rijksminister Speer, heeft o. m. de Fuehrer^'t woord gevoerd. Deze oorlog, aldus zeide de Fuehrer, kan niet worden afgemeten naar gebeur tenissen van de dag. In 'n zoo geweldige historische worsteling speelt een voorbij gaand succes of een voorbijgaande te genslag geen beslissende rol. In deze grootste strijd om 't lot van het Duitsche volk, die beslist over zijn of niet zijn van vele geslachten heeft elk slechts de plicht onvermoeid voor de overwinning te strij den en te werken. Ik weet, dat een onge kende zenuwkracht en een ongekende vastbeslotenheid noodig zijn om in lijden als deze te volharden, maar boven ons staat als de ster, die ons handelen leidt, het eene beginsel, dat voor geen enkele moeilijkheid gecapituleerd wordt. De Fuehrer wees op de heldenmoed aan het front, waar zooveel dappere soldaten dag aan dag het schijnbaar onmogelijke mogelijk maken en ook voor onoplosbare moeilijkheden niet terug deinzen, maar ze steeds toch weer meester worden. Als gij deze heldenmoed gadeslaat, dan begrijpt ge ook mijn onwrikbaar vertrou wen. Zou tegenover een dergelijk helden dom een leiding als de onze, die zoo ge lukkig is, te kunnen zeggen, dat zij vier jaar lang slechts successen heeft behaald, in eenig opzicht falen Neen' Wij zul len deze tijd doorstaan en ten slotte de ze oorlog winnen. De overwinning zal ons eens allen schadeloos stellen voor on ze zorgen en ons bloed. Deze oorlog is niet alleen maar een oorlog van de soldaten maar vooral ook van de technici. Technische uitvindingen hebben van het begin af haar stempel op de oorlog gedrukt. In de loop van de strijd zijn de vijanden er in geslaagd, van onze ervaringen te leeren, onze voor sprong op menig gebied in te halen en op enkele terreinen ons voorloopig ook voorbij te streven. De Duitsche uitvin dersgeest echter is bezig het technische evenwicht te herstellen om zoo de voor waarden te scheppen, waardoor het stuur van de oorlog voor goed zal worden om gegooid. Een procent van Frankrijk in een maand tijds. De invasieoperaties duren nu reeds meer dan een maand en nog steeds heeft Montgomery, ondanks het verlies van 195000 man, niet meer dan 5200 vk. km., dit is nog maar één procent van de Fran sche bodem kunnen bezetten. Met zeker heid, zoo constateert een medewerker van het DNB, kan worden vastgesteld, dat de heele onderneming tot dusverre als mis lukt moet worden beschouwd. Immers: nog steeds is Duitschland niet verslagen, zelfs zijn de Duitsche stellingen niet op beslissende wijze verzwakt. Dit valt te meer op, nu Von Runddtedt nog geen enkel bataljon van zijn strategische re serves in de strijd heeft gebracht. Niet de hoeveelheid, maar de kwaliteit geeft de doorslag. De Sovjets hebben door hun groote of fensieven. zoo schreef DNB, niet onaan zienlijke terreinwinst geboekt; t verloop van de strijd aan het oostfront verdient alle aandacht. Zeker is het de bolsjewie ken o.m om Warschau en om ijsvrije ha vens aan de Oostzee te doen en om ver nietiging van de Duitsche strijdkrachten in deze gebieden. Maar des te opmerke lijker is het, dat het Duitsche opperbevel zich door deze op het oogenblik moeilij ke situatie niet laat afbrengen van haar strategische plan als geheel. Ze stelt zich daarbij op het standpunt, dat in een oor log nog nooit de hoeveelheid menschen en materiaal de doorslag heeft gegeven, maar steeds de kwaliteit. De Amerikanen op Saipan. Met aanwending van alle hun ter be schikking staande strijdmiddelen hebben de Amerikanen zich op Saipan, een der Mananen-eilanden, genesteld, maar het heeft hun zware en bloedige offers ge kost. Naar raming hebben zij sinds 11 Juni de strijd in de wateren der Maria- nen 'n aanvang nam, hief wel 27.800 man verloren (9000 dooden); naar de vijand zélf toegeeft kostte de strijd op Saipan alleen reeds plm 10.000 man, dit getal is in het bovengenoemde niet begrepen. Voor Japan dreigt door de verovering van dit eiland een critieke situatie te ont staan, daar van Saipan uit zonder al te groote bezwaren luchtaanvallen kunnen worden ondernomen op het Japansche moederland. Met het oog hierop worden bij de hoofdstad Aslilo door de Amerika- nèn sterke luchtbases aangelegd; in het havengebied zijn reeds meer dan 20 vlieg- booten bijeengebracht. Deze sitatie wordt door Tokio volstrekt niet onderschat, maar het verzekert tege lijkertijd, dat het de Amerikanen op Sai pan niet met rust zal laten. Wat dit be- teekent, weet ieder, die de doodsverach ting en strijdlust der Japanners kent. De wereld en een ideaal meer bemin nen dan zichzelfziedaar het geheim van groote mannen. TURKIJE. In Mardin is een vijfling geboren, 5 jongens Allbs wel. HONGARIJE. De Hongaarsche joden moeten hun rijwielen inleveren. FRANKRIJK. 20 millioen fr. is uitge loofd voor opsporing van de moordenaars van Henriot. GUATEMALA. President Ubico is af getreden, een militaire junta („choenla", comité) neemt de regeering waar. JAPAN en Duitschland zullen nauwer met elkaar gaan samenwerken. SOVJET-RUSLAND. De vrouw van maarschalk Tsjang Kai Sjek zou zich in Moskou ophouden. VEREEN. STATEN. Finsche eigen dommen worden hier als vijandelijk ver mogen behandeld. ITALIË. Op bevel van de Duce is langs de Zwitsersche grens een bewakingscor don van 3 km. diep getrokken. PALESTINA. De Britsche autoriteiten hebben voor de eerste maal een jood ter dood veroordeeld en wel wegens het ver moorden van verscheidene Engelsche politie-inspecteurs. OM DE FUEHRER GESCHAARD. Dit jaar komt de oorlog in zijn beslis send stadium. Moedig zetten we de stap in de nog onbekende toekomst. Wij we ten, dat het onze toekomst zal zijn. Het lot schenkt ons haar met. Wij moeten er voor vechten en dit willen wij doen. (Dr. Goebbels op 1 Januari 1944.) VROUWENARBEID niet zonder toestemming. Het besluit, waarbij een werkgever vrouwelijke arbeidskrachten kan aanstel len zonder tusschenkomst der gewestelij ke arbeidsbureaux, is ingetrokken. In hét vervolgd is voor de indienststelling van vrouwelijke arbeidskrachten van het ar beidsbureau toestemming noodig. AANSLAG OP W.A.-MAN. Drie personen gewond. 's- Gravenhage, 4 Juli. Zaterdag avond heeft te 's-Gravenhage een onbe kend persoon een revolveraanslag ge pleegd op een W.A.-man, die met een burger in de Van den Boschstraat liep Beiden werden gewond. Een voorbijgan ger is tevens slachtoffer geworden van deze terreurdaad. Hij werd eveneens ge wond. De dader, van wie elk spoor ont breekt, wist te ontkomen. NEDERLANDSCHE BANK. In het verslag over 1943-'44 van de Ne- derlandsche Bank memoreert de presi dent, dat de Bank het karakter van een overheidsinstelling heeft aangenomen. De macht der aandeelhouders is beperkt, ingevolge het feit, dat het leidersbegin sel is ingevoerd. Uit de winst- en ver liesrekening blijkt een netto-winst ver kregen van 19,950.167 gld. (vorig jaar 2,578.456 gld.), waaruit een uitkeering wordt gedaan van 50 gld. (vgrig jaar 55 gld.) WOLFF EN VAN ZWANENBERG. De uitgeweken Nederlandsche regee ring te Londen heeft twee emigranten uit Nederland tot regeerings-adviseurs en chef-inkoopers benoemd. Het betreft hier de vroegere bankier Daniël Wolff, die zich belast zag met het uitbrengen van advies terzake van het aankoopc-n van wapenen en de uitvoering der desbetref fende regeeringsorders, en Sal van Zwa nenberg, in Nederland een bekende fi guur uit de affaire te Oss, die benoemd is tot adviseur en inkooper der regeering op hot gebied der levensmiddelen NEDERLAND S LANDBOUW IN EUROPA. Te Den Haag heeft Rijksminister Her- bert Backe het woord gevoerd over de toekomstige structuur van de Nederland sche landbouw. De Rijksminister bracht hulde aan de Nederlandsche boer Binnen drie jaren is de bebouwde oppervlakte der akkers uitgebreid met rond 189,000 h.a De verbouw van broodgraan nam 25 pet. toe, die van aardappels met 71 pet. en die van oliehoudende zaden 1700 pet. Spr. achtte de wijziging van de Nederl. landbouw ten volle geslaagd In het ka der van de Europ. landbouw zal Neder land in de toekomst tot taak hebben bij te dragen tot de ravitailleering van de industriebevolking van West-Europa. Daar men gaarne profijt wil trekken van de kennis, ervaring en prestaties van de Ned. landbouw, heeft men ook in oor logstijd de kern der bloembollenteelt, boom- en bloemkweekerijen behouden, terwijl bij de veestapel en het pluimvee het voortbestaan van het waardevolle fokmateriaal verzekerd werd. Verslag van een ooggetuige, af komstig van een der afvuur- bases. ,.Diabolis Helhond", zei de lange luite nant P. uit Frankfort en hij klopte op de blauwgrijs gepolijste snuit van het projectiel. ,,Je hebt een dikke staalspek- nek gekregen en, een vette buik, doe je zaakje goed en vlieg braaf en zuiver in hun porceleinkast". Luitenant P houdt anders geen plech tige toespraken. Heeft daar weinig tijd voor. Maar dit was een jubilaris, Rond om grijnsden zijn Obergefreiten; Hein de havenman uit Hamburg hoe hij werkelijk heet, staat misschien alleen in het boek van de sergeant-majoor vlocht er een sappige wensch doorheen, diep teleurgesteld, dat hij die niet netjes op het lak mocht schilderen. In de diepe bunker schudden schijn werpers schel licht over de slanke licha men der tonnenzware projectielen, die men aan de andere kant „het spookwa- pen" had gedoopt In een rij wachtten zij achter elkaar. Het zag er uit als een lang zaam voortgaande loopende band, als een marschweg voor reuzen. Het camouflagenet spant zich over de bunkei. Een bruine leeuwerik verheft zich jubelend in de lucht. De zomersche zoete geur van drogend hooi trekt over de weiden en hoog aan de hemel drijven een paar witte wolken. Het is een stille namiddag en zoo vredig. De wind is zilt en smaakt naar zee. Een zacht rumoeren yerbreekt de stil te, begint licht, wordt luider, brult en raast hoog boven ons heen. De rustver stoorders zijn onderweg, projectielen, die in korte tijd de kust passeeren, over het Kanaal vliegen, de luchtdoelversperring en verdedigingszone der Theemsmetro- pool opensnijden en zwaar in de Londen- sche middag zullen inlaan. Onze reuzen. Wie een minuut vrij heeft is met één sprong boven op de bunker. Sinds meer dan 200 uur (het verslag is van 27 Juni) hebben zij steeds weer hetzelfde tafereel gezien, de soldaten van het jongste wa pen. En steeds weer worden zij er door aangegrepen Het is immers hun werk. Hun zorg van de lange jaren van ontwik keling, jaren van drukkend zwijgen, dat op ieder lag. Niet te mogen spreken over alles, wat zij wisten en kenden, dat zij blindelings vertrouwden. Naar huis te moeten reizen, in een verwoeste stad, voor je eigen uitgebrande woning te staan, voor vrouw en kinderen en niets te zeggen over alles, wat daarop het ant woord zou zijn. Het zwijgen was zwaar der dan het werk. Het zwijgen brandde. Nu orgelt het over hen heen. Uur na uur, dag na dag. Dat zijn minuten, die de mannen in hun zwarte overalls met hun vol olie zittende, vuile handen, met ongeschoren gezichten en oververmoeide oogen n-et willen missen Er blijft hun geen tijd over om brieven te schrijven. Maar zóó dichtbij was het vaderland nog nooit. „Hak d'r in, voor Keulen", schreeuwt de man voor de ontsteking, een Keule naar. „Geef hem d'r van langs!" de Ber- lijner en hij gooit zijn schroefsleutgl omhoog, zoodat die glinsterend door de lucht draait, vangt hem weer op, steekt een sigaret op, doet een paar diepe trek ken, blaast genietend de rook door zijn neus en geeft haar aan de Keulenaar door. De een na de ander duikt weer om laag aan zijn werk. Steeds nog zingt de leeuwerik. De condensstrepen van een vijandelijke verkenner trekken langs de hemel.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1