NA HET VERRAAD DER ENKELINGEN. DE STRIJD IN EN OM DE STILLE OCEAAN. „WIJ STAAN PAL VOOR DE ZONSOPGANG". DUITSCHLAND HEEFT EEN BESLISSENDE VOORSPRONG WERELDNIEUWS 37c JAARGANG. No. 5S80. WOENSDAG 20 JULI 1944 TEXELSCHE COURANT DAGORDER VAN DE FUEHRER AAN HET LEGER. De Fuehrer heeft op 21 Juli, naar het DNB verneemt, na de volledige uitroeiing van het complot in zijn kwaliteit van op perbevelhebber van het leger de volgcn- de dagorder tot het leger gericht: „SOLDATEN VAN HET LEGER", Een kleine kring ge\vetenloozc officie ren heeft op mij en de staf van de weer machtsleiding 'n moojtlaanslag gepleegd, teneinde het staatsgezag in handen te krijgen. De Voorzienigheid heeft deze misdaad laten mislukken. Door hef on middellijk daadkrachtige ingrijpen van trouwe officieren en soldaten van het le ger in het vaderland werd de kliek ver raders binnen enkele uren vernietigd of gearresteerd. Ik heb niet anders ver wacht. Ik weet, dat gij, evenals tot dus- \er in voorbeeldige gehoorzaamheid en trouwe plichtsvervulling dapper strijdt, totdat wij ondanks alles aan het einde de overwinning zullen hebben behaald". De gewonnnen oorlog. De etterbuil, zoo zeide Reichsorgamsa- tionleiter Dr. Ley in een radiorede, is goddank bijtijds opengebroken. Dit is njet alleen een gewonnen slag, maar de gewonnen oorlog. Het Duitsche volk ver langt thans, dat de revolutie inhaalt, wat zij verzuimd heeft. Elke Duitscher moet weten, dat zijn bloed wordt uitgeroeid, als hij Duitschland verraad. Alle storende elementen uit de weg geruimd. In een persconferentie heeft de plv. Rijksperschef Suendermann meege deeld, dat zich in verband met de aan slag nergens in het land eenig incident heeft voorgedaan. Er bestond, zeide hij, tusschen de avonturiers, die er bij be trokken waren, en het volk geen ver band. In 1918 daarentegen was de revo lutie een zaak van partijen, waarachter millioenen Duitschers stonden De verraders hadden geen con tact met het front. Met nadruk is vastgesteld, dat de klei ne kliek, van verraders in het geheel niet met het front in contact stond. Als één man staat 't heele Duitsche officie renkorps nu achter de Fuehrer. Uit ge vonden papieren bl^ek, dat de rebellen met een buitenlandsche mogendheid in verbinding stonden. Zij voerden hun plan heel dilettantisch uit. De bom was van het zwaarste kaliber en van E n- l e 1 s c h makelij. De kliek van samenzweerders had zich met een handjevol officieren in belang rijke functies bij het leger in het vader land vereemgd en zich door medeplich- t\ghe;d van een subaltern officier van 'n bepaald berichtenapparaat voor het ver strekken van „bevelen" meester gemaakt. Maar de doorgegeven „bevelen" werden geen van alle uitgevoerd, daar ze onmid dellijk als verraad werden gebrand merkt. Behalve Graaf Von Stauffenberg is als een der samenzweerders- nog generaal Beek 'genoemd, de vroegere chef van de generale staf Hij behoort niet meer tot do levenden. Een deel der verraders be kleedde invloedrijke posities, welke zij gebruikte om aan de Duitsche oorlogvoe ring schade te berokkenen. Naar ANP uit Berlijn meldde, is niet te verwachten, datde aanslag sensationeele politieke gevolgen zal hebben. Generaloberst Guderian, nu in de generale staf opgenomen, is de eerste ge neraal van het Duitsche tankwapen. Hij maakte zich verdienstelijk als generaal- inspecteur van dit wapen en heeft zich in talrijke veldslagen onderscheiden. De ecnïge waarborg. In een woedende stormloop, zoo zeide gouwleider dr. Schele in een rede te Ber lijn, tracht de vijand ons te verplette ren. De Fuehrer is heden de eenige waarborg voor het behoud der vrijheid van geest, voor wetenschap en cultuur, voor alles, wat we liefhebben, voor alles, wat ons heilig is. In zes uur tijds onderdrukt. Doordat maar een klein getal personen bij de aapslag betrokken was, behoefden er tusschen het moment van het plegen van deze misdaad en het arresteeren van de laatste samenzweerder maar zes uren te verloopen. De poging om zich van de machtsmiddelen van het rijk meester te maken, mislukte volkomen; gemakkelijk kon de beweging in de kiem worden ge smoord. Behalve het bloed van de ver raders, is er geen druppel bloed ge vloeid. Vele telegrammen aan de Fuehrer. Uit verscheidene deelen van Europa mocht de Fuehrer gelukwenschen en be tuigingen van trouw ontvangen' van de Rijkscommissarissen en Weermachtsbe velhebbers in de bezette gebieden, van staatshoofden van bevriende mogendhe den, enz In al die telegrammen wordt uiting gegeven aan de groote vreugde wegens het behoud van de Fuehrer en aan de onverzettelijke wil, hem in zijn verdere strijd tot de uiteindelijke over winning bij te staan. Ook de Paus zond een telegrafische gelukwensch. Diepe verontwaardiging. Met diepe verontwaardiging hebben 't Duitsche en alle daarmee in de geest verbonden volkeren kennis genomen van de laffe moordaanslag op de Fuehrer en zijn staf. Met innige dankbaarheid wordt geconstateerd, dat de toeleg volkomen mislukt is. Onder het opschrift „Schof ten" stelt de „Voelkischei Beobachter" vast, dat hier een kleine kliek generaals aan het werk is geweest, die niets ge meen heeft met de Duitsche soldaat, die aan alle fronten voor Fuehrer en Volk wonderen van dapperheid verricht De „Deutsche Allg Zeitung" legt er de na druk op, dat het Duitsche volk nu met verdubbelde kracht werken zal en dat een dergelijke aanslag zich met zal her halen. (Cliché-archief T.C.J Zware strijd om Goeam. Een zware strijd is ontbrand op het ei land Goeam, een der Marianen. Het Ja- pansche garnizoen bracht de Amerika nen, die er zich aan land waagden, zware verliezen toe. Japansche vloot wacht haar beurt af. De vijand, zoo verklaarde de Japan sche admiraal Takahasji, is nu zoo ver in onze verdediging doorgedrongen, dat hij met meer terug kan. De Amerikanen ma ken zich reeds ongerust over de a.s. actie van de Japansche vloot, die zal toeslaan, zoodra zij haar tijd gekomen acht. Haar tegenwoordige rust kan met stilte voor de storm worden vergeleken. Intusschen houdt Tokio rekening met een Amerikaansche aanval op de Philip- pijnen. Tojo sprak: Nu begint de werke lijke oorlog pas. Op de dag, dat het Japansche hoofd kwartier het opgeven van Saipan bekend maakte, legde deJapansche premier een verklaring af Ons keizerrijk, zoo zeide hij, ziet zich thans in een toestand, die voor onze heele geschiedenis van het hoogste belang is. Hij geeft ons de zeld zame gelegenheid de vijand te verplette ren en de overwinmrig te bevechten. Het DE ZON. Wo. 26 Juli op 5,50; onder 21,42 DE MAAN. Wo. 26 Juli op 12,12; onder Eerste Kwartier: 28 Juli 11,23. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo. 26 Juli 1,48 en 14,06 Do. 27 Juli 2,25 en 14,45 ,Vr. 28 Juli 3,06 en 15,29 gaat in deze oorlog, die nu pas werkelijk begint, om de opgang of de ondergang van ons keizerrijk en om de bevrijding of slavernij van Azië. Het is thans zaak het tegenoffensief der Anglo-Amerika- nen volkomen uiteen te slaan en daarbij met de verschillende volken van Groot- Oost-Azië en met onze Europeesche bondgenooten nauw samen te werken. Zware bomaanval op Sjanghai. Bij een Amerikaansche bomaanval op Sjanghai werden 80 woonhuizen ver nield. 250 burgers gedood. Militaire doe len werden met getroffen De aanvallers waren van een vliegveld in Cl\ina opge stegen. EEN MOOIE TAAK Naar 14 Juli uit Den Haag werd ge meld is weer een groote groep Neder- landsche meisjes naar Duitschland ver trokken om, na een korte opleiding daar toe te Hahnenklee te hebben ontvangen, in Duitschland of aan het front te werk te worden gesteld. Zij gaan 'n mooie taak vervullen, een taak, waarvoor veel an dere meisjes zich mede hadden aange meld. Het was niet mogelijk allen uit te zenden. N GREEP UIT 'T RADIOPROGRAMMA Woensdag: 13,— Op een boerderij in de N.O.-hoek van Overijsel Donderdag: 13,- Het rotstuintje bij de boerderij, 18,45 Praatje van Max Blokzijl. Vrijdag: 13, Voor boer en tuinder; 18,45 De organisa tie van volktuinders. Zaterdag: 13,25 Wekelijksche wandeling; 13,55 Voor volkstuinders. Aan de gevolgen van- de aanslag overleden. Aan de gevolgen van de zware ver wondingen zijn ook de generaals Korten en Brandt overleden Dankwoord van de Fuehrer. Voor de vele en oprechte bewijzen van van trouw en aanhankelijkheid, na de mislukte aanslag op zijn leven ontvan gen, brengt de Fuehrer zijn hartelijke dank. Generaal Guderian staat Fuehrer en Volk borg. In een toespraak tot het leger ver klaarde Genei al-oberst Guderian, d*e chef van de generale staf van het leger, dat hij jegens Fuehrer en het vDuitsche volk borg staat voor de hechtheid van de generaliteit, het corps officieren en de manschappen van het leger De Duce bezocht de Fuehrer. De Duce bracht in Duitschland 'n be zoek aan de Italiaansche divisies, welke daar worden opgeleid. Hij werd overal met groote geestdrift ontvangen. Vervol gens bracht hij een bezoek aan de Fueh rer in diens hoofdkwartier; o.m. werd be sloten de Italiaansche krijgsgevangenen als vrije arbeiders werkzaam te doen zijn of als hulpkrachten in het kader der Duitsche weermacht. Het onderhoud ken merkte zich door groote hartelijkheid. In het telegram, dat de Duce, in Italië te ruggekeerd, aan de Fuehrer zond, gaf hij uitdrukking aan zijn onwankelbare ka meraadschap. De dolste geruchten verspreid. Na de mislukte aanslag deden de dol ste geruchten de ronde: Muiterij onder vele regimenten in O.-Pruisen; alle sol daten tot de laatste man afgemaakt. Staat van beleg in Berlijn. Hitier werd zwaar gewond en liet een ander voor zich voor de radio spreken Vele honder den officieren' terechtgesteld. Enz enz. Vooral in de Zweedsche pers kwamen dergelijke berichten voor Berlijn vond 't nauwelijks de moeite waard, op de leu genachtigheid van dergelijke verhalen te wijzen. De journalisten hebben zich reeds uit eigen ervaring een beter beeld van de toestand kunnen vormen Er heerscht rust in het heele land. Trouwbctuiging van Von Kluge. In een boodschap tot zijn soldaten ver zekerde generaal-veldmaai schalk Von Kluge, opperbevelhebber-West, o.m. De oorlogsinspanning in het binnenland en de strijd aan'de fronten gaan voort. Met verontwaardiging en verbittering hebben wij soldaten van dit complot kennis ge nomen Voor ons zal noch een herhaling van het jaar 1918 noch een herhaling van het voorbeeld van Italië mogelijk zijn. Voor ons, soldaten van het Westen is er slechte één parool: in onwrikbare vast beradenheid en onvoorwaardelijke trouw aan de Fuehrer, de strijd tegen de vijand aan het front zegevierend te voeren. Le ve de Fuehrer. Leve Duitschland VOORWAARTS ACHTER DE FUEHRER Indrukwekkende samenkomst in het Concertgebouw te Amsterdam. In de overvolle groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam heeft de Nationaal-Soc. Beweging Zaterdagavond uitdrukking gegeven aan haar vreugde en voldoening over het mislukken van de aanslag op de Fuehrer. In zijn bij herhaling door toejuichin gen onderbroken rede zeide de Leider c.a., dat verraad werd gepleegd aan een goede zaak, maar dat het slechts door en kelingen werd gepleegd De ma^sa is trouw, wanneer ze eenraaal gewonnen is. Spr. bracht hulde aan de eenvoudige le den der beweging en vervolgde: Wij hebben het niet gemakkelijk, omdat wij het voor ons volk opnemen Prins Bern- hard daarentegen heeft het niet moeilijk. Wat de aanslag op de Fuehrer betreft zeide spr. Deze aanslag heeft ons een schok gegeven. Als het nationaal-soe. zou vallen, krijgt Moskou de macht in Europa en zou ons werelddeel doodbloe den. De redding van de Fuehrer is het tastbare bewijs van ons geloof, dat Adolf Hitler door God aan Europa is gegeven. Wij staan pal voor de zonsopgang, de tijd nadert, waarop Europa van de dreigin gen zal zijn verlost en de opbouw zal kunnen beginnen. Voorwaarts achter de Fuehrer, door dik en dun. Onder luide toejuichingen werd beslo ten een gelukwensch aan de Fuehrer te zenden alsmede aan de Rijkscommissaris die Zaterdag juist zijn verjaardag vierde. TERRORISTEN EN SABOTEURS TERECHTGESTELD. 's-Gravenhage, 21 Juli. Wegens de arglistige moord en moordaanslag op le den der bezettende macht op 6 en 7 Juli 1944 te Nijmegen is een aantal gearres teerde terroristen en saboteurs stand- rechterlijk doodgeschoten. (w.g.) RAUTER SS-Obergruppenfuehrer und General der Polizei. LUCHTTERREUR IN OOSTEN DES LANDS. Vrijdag 21 Juli was het Oosten van ons land opnieuw het doel van Anglo-Ame- nkaansehe luchtterreur-aanvallen. Door het werpen van brandbommen op een stad werden een rusthuis en eenige woonhuizen verwoest, een meisjesschool zwaar beschadigd, drie meisjes gedood, twee meisjes zwaar en verscheidene an deren licht gewond. Bovendien - werden in het Oosten van het l^nd bij aanvallen met boordwapens in scheervlucht op 'n autobus en een taxi vijf Nederlanders gedood; voorts werden één zwaar en 14 anderen licht gewond. LAATSTE NIEUWS Den Haag. Het instudeeren van be paalde liederen zal openbare scholen verplicht worden gesteld. Tiel Drie onbekende mannen met auto overvielen een postbode en beroof den hem van de nieuwe bonkaarten, wel ke hij naar Ochten moest brengen Stuttgart Berlijn en Oost-Pruisen werden gisternacht gebombardeerd. Tokio Vijandelijke troepen tracht ten vergeefs op Tinian (Marianen) te lan den. Bij Caen zijn de Britsche divisies tot de verwachte aanval overgegaan. De gevechten nemen in hevigheid toe. Berlijn. Bij de Weermacht werd de Germaansche groet ingevoerd ils teeken van onverbrekelijke trouw aan de Fue- rer en van nauwe verbondenheid tus schen weermacht en partij De VI- nog maar hel begin. In zijn artikel in „Das Reich" over het probleem der vergelding schrijft Dr. Goebbels, dat Engeland het lachen ver gaan is, hoewel met de V-l nog maar het begin van de vergeldingsactie is ingeluid. Er komen nog zwaardere wapens. Lon den beweert, dat de V-l met gericht kan worden en daardoor militair waardeloos is. Ook zou het een gemeen wapen zijn. Hier stelt Dr. Goebbels tegenover, dat de Britsche vliegers aanvallen doen bij 'n volkomen bedekte hemel, wanneer Duit sche jagers niet kunnen opstijgen Dat het niet waar is, dat het Britsche lucht- wapen zijn militaire doelen wél met nauwkeurigheid treft, kan bij het be zichtigen van gebombardeerde Duitsche steden gemakkelijk worden geconsta teerd. Mocht de vijand ons tot dusver in de techniek de baas zijn, wij, zoo besloot Dr. Goebbels, zijn de meerdere in mo raal. En dit is de beslissende voorsprong. Wij zijn volstrekt zeker van onze zaak. En juist nu ze aan zware beproevingen wordt onderworpen. Vandaar de vergelding. In het Handelsblad van Zaterdag geeft Anna Maria Granz een relaas van wat Hamburg gedurende de vijandelijke bom bardementen te doorstaan had: Bloeiende tuindorpen, groote blokken huizen wer den van de aarde weggevaagd, 5000 doo- den eischten de Anglo-Amerikaansche vliegers in Hamburg alleen. Hier ligt het antwoord op de vraag, waarom Duitsch land naar het vergeldingswapen greep. V-l-Varia. Als gevolg van nieuwe verwoestingen ligt het heele telefoonbedrijf te Londen in de war. De groote filmateliers van Warner en Bros zijn vernield. Voor mil lioenen ponden films gingen verloren. De leider van het Gaumont-filmbedrijf, de jood Salomon, vond de dood. Al 6 we ken wordt Engeland met vliegende bom men bestookt, maar nog steeds is geen doeltreffend afweermiddel gevonden. Daarbij rekent de „Evening Standard" nog met het a.s gebruik van bommen van 15 ton. Baldwin verwacht ze zelfs van 25 ton. Het aantal verzekeringen, afgeslo ten tegen bomschade, heeft in Londen 'n nieuw record bereikt. Van 220 Juli verlaten 170,000 vrouwen en kinderen Londen. Wie er nog bleven, wonen veelal in schuilkelders. Eind vorige week ontplofte in Z. Engeland een grooter aantal bommen dan ooit te voren Reuter veronderstelt, dat bij het af schieten van de robot-bommen van ver- -plaatsbare startbanen gebruik wordt ge maakt. De raket, hel wapen der toekomst? Deskundigen zijn van oordeel, dat wa pens als de V-l meer en meer zullen wor den geperfectionneerd en op de duur een heel belangrijke rol zullen spelen, ja, dat ze een ingrijpende wijziging in de ma nier van oorlogvoeren zullen brengen. De Telegraaf acht hel mogelijk, dat dc simpele aanwezigheid van dit wapen be slissen zal oyer de vraag, of een natie ten oorlog zal trekken of met. BOEREN UW VOLK VRAAGT VET: SCHEURT VOOR 10 AUGUSTUS. BR.-INDIE. Cholera eischte in eén provincie al 34000 slachtoffers. CHINA. De Japanners rukken op naar Hangjang. ARGENTINIË roept zijn ambassadeur uit Washington terug. SOVJET-RUSLAND Ook met Syrië werden diplomatieke betrekkingen aan geknoopt. IRAN Tijdens een nationale betooging grepen Sovjet-soldaten met de wapens in. Er vielen dooden en gewonden. VATICAANSTAD De bisschop van New York, Spellman, is aangekomen om een bezoek aan de Paus te brengen. ENGELAND.- De leider van de Brit sche delegatie te Bretton Woods, Lord Keynes, kreeg een hartaanval. ENGELAND. Volgens Reuter is de tra ge gang van zaken in Normandië aan vergissingen in het hoofdkwartier van Eisenhower toe te schrijven. VEREEN. STATEN De katoenprijzen zijn nu de hoogste van de laatste 16 jaar. Een nieuwe kinderverlammingsepi demie doet zich in de V.S. voor. Alleen in de staat New-York reeds 131 slachtoffers FRANKRIJK. De Amerik. bezettings autoriteiten hebben in Cherbourg de banksaldi geblokkeerd. In dringende ge vallen alleen wordt 20 pet. uitbetaald Groote verontwaardiging bij de bevol king. In het belang der voedselvoorzie ning isParijs aangespoord kinderen bene den 14 jaar en vrouwen te evacueeren. Zware bomaanval op Boekarest. Op woonwijken van de Roemeensche hoofdstad vooral hadden dezer dagen Anglo-Amerik vliegers het gemunt. De stad had zwaar te lijden. België en Noord-Frankrijk onder burgerlijk bestuur. In België en Noord-Frankrijk is hel bureau van de militaire bevelhebber Ge- neral-oberst Von Falkenhausen opgehe ven en een burgerlijk bestuur ingesteld met gouwleider Grohc als rijkscommis saris. Het ridderkruis verworven. Het ridderkruis werd veleend aan Luit Joh. Krieg en schrijver-Gefreite Gerhold, die met een éénmanstorpedo 'n Britsche kruiser tot zinken brachten. Aan zes andere jonge mannen van 18-28 jaar werd wegens het betoonen van bij zondere dapperheid het Duitsche Kruis in goud toegekend Hooge onderscheiding voor Kessclring De Fuehrer heeft aan generaal-veld- maarschalk Kesselring de hoogste mili taire onderscheiding verleend en wel het eikenloof met de zwaarden en briljanten, behoorende bij het ridderkruis van het ijzeren kruis. De Fuehrer heeft deze on derscheiding persoonlijk uitgereikt en daarbij tegelijk zijn gelukwenschen uit gesproken ter gelegenheid van hel 40-ja- rig dienstjubileum van de generaal-veld- maarschalk. Onlusten in Mexico. In Mexico is het tot ernstige ongere geldheden gekomen tusschen- arbeiders en de politie, waarbij meer dan 200 per sonen gedeeltelijk zwaar gewond werden Een groote menigte verzamelde zich voor het paleis van de president Camacho en trachtte^er binnen te dringen. De politie opende daarop het vuur. Op straat wer den verscheidene autobussen en particu liere wagens in brand gestoken; de poli tie bestreed de demonstraties met traan gas. De oorzaak zou zijn gelegen in de aangekondigde verhooging der belastm- gen. Zeegevecht voor Schcveningen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is voor de Scheveningsche kust een he vig zeegevecht geleverd, waarbij Duit sche bewakingsvaartuigen van drie kan ten werden aangevallen door zeven Brit sche niotortorpedobooten. De zee werd daarbij helder beschenen door lichtko- gels, uitgeworpen door geallieerde vlie gers, die met bommen en boordwapenen aan de strijd deelnamen. Een der Duit sche schepen werd met een torpedo tot zinken gebracht; twee Britsche schepen werden zwaar beschadigd. Van dc fronten. In Normandie hebben de Anglo-Ame- rikanen geen terrein kunnen winnen Beide partijen treffen toebereidselen voor nieuwe offensieven op groot schaal, nu het weer beter wordt. In de periode van 15-22 Juli verloor de vijand 420 tanks en 100 pantserwagens. Zwaar vergeldingsvuur van de V-l blijft op Groot-Londen liggen. De strijd tegen saboteurs en terrcfnsten in Frank rijk en Italië duurt voort. Honderden werden ter dood gebracht. Ondanks vrij hevige aanvallen hebben dc geallieerden in Italië zoo goed als geen vorderingen gemaakt. In de weste lijke sector alleen betrokken de Duitsche troepen stellingen ten N. van de Arno. De afweerstrijd aan het oostelijk front houdt,met onverminderde heftigheid aan. De bolsjewieken drongen op lot Lublin en Lemberg, maar sluiten er op de ver bitterde tegenstand van de Duitsche en met hun verbonden troepen Hevig woedl de strijd tusschen Brest-Littowsk en Grodno en tusschen Dunaberg en Peipus- meer. De meeste aanvallen werden daar afgeslagen. Teneinde omsingeling te voor komen werden Pleskau en Ostrow ont ruimd. maar pas nadat alle installaties welke voor de oorlogvoering van belang kunnen zijn, daar verwoest warfn. Puin- hoopen zijn de vijand daar in handen ge vallen De Duitsche luchtmacht bestook te o.a. het station van Kowel. Door bommen werden geteisterd de steden Wetzlar, Leipzig, Berlijn, Kiel. Mannheim, in Roemenië vooral Boeka rest en Ploesti, in België heel zwaar Kortrijk. Tientallen aanvallende vlieg tuigen keerden niet naar hun basis terug. Duitsche vliegtuigen vielen doelen in Z. O.-Engeland aan.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1