MET DE FUEHRER DOOR ALLE STORMEN HEEN DE GESCHIEDENIS HERHAALT ZICH HEFTIGE STRIJD AAN ALLE FRONTEN BINNENLAND 57e JAARGANG. No. 5881. ZATERDAG 29 JCJI.I 1941. TEXELSCHE COURANT Rijksminister Goebbels heeft Woensdag een radiorede gehouden, waarin hij uit een zette, hoe zich de aanslag op de Fueh rer heeft toegedragen en wat daarop is gevolgd. De dader, Graaf Von Stauffen- berg, begaf zich per koeriervliegtuig naar Berlijn, en gaf, ieder wijs makende, dat de Fuehrer was gedood, aan het Wachtbataljon bevel, de regeeringswijk te bezetten. De commandant van dit ba taljon echter wantrouwde het bericht en snelde naar Minister Goebbels, op wiens bureau hij een telefonisch onderhoud had met de Fuehrer, dat alles ophelderde. In heel korte tijd waren de samenzweer ders gearresteerd en terechtgesteld, ge lijk het volk, en vooral het leger, ver langde Geen enkel troepenonderdeel werd door de in overleg met de Vijand beraamde aanslag aan het wankelen ge bracht. Indien de redding van de Fuehrer geen wonder is, ging spr. verder, bestaan er geen wonderen meer. De dader legde de bom in een actentasch voor de voeten van de Fuehrer neer; de tafel, waaraan Hitier zat werd weggeslingerd; generaal Korten, die achter de Fuehrer stond, zoo zwaar gewond, dat hij aan de gevol gen overleed, maar de Fuehrer zelf kreeg nauwelijks eenig letsel. Ik ben er van overtuigd, zeide spr., dat het Lot de Fuehrer in bescherming heeft geno men voor een groote toekomst. Dit maakt mij immuum tegen het gevaar, zij het slechts nu en dan, aan de overwinning te twijfelen. Wij moeten door een hel van weerstanden, moeilijkheden en gevaren heen en mogen daarom onze krachten niet in het geringste sparen We beschik ken nog over een ongehoord potentieel, dat nog lang niet geheel is uitgebuit. Sterke reserves zullen goed opgeleid naar het front worden gebracht; reeds is de productie der Duitsche bewapenings-in- dustrie tot het verbazingwekkende opge voerd, maar het hoogtepunt is nog lang niet bereikt. Nog meer arbeidskrachten zullen noodig zijn, om de jongemannen, die naar het front gaan, te vervangen. Hoe weinig reden de vijand tot triom- fecren heeft, zal weldra blijken. Spoedig zal de toestand aan het oostelijk front zich in voor ons gunstige zin wijzigen. Spreker wees vervolgens op de nieuwe wapens, welke hem in de overtuiging, dat Duitschland winnen zal, opnieuw sterk ten. Bij de aanblik van zekere moderne wapens bleef zijn hart als het ware een oogenblik staan. Spoedig zullen die nieu we wapens in de strijd worden gewor pen. De vjjand zal dan bespeuren, aldus spr., niet over de berg te zijn, maar nog er voor. Aan het slot van zijn magistrale rede zeide dr. Goebbels: Dc Fuehrer staat als steeds aan het roer van onze staat cn stuurt volk en natie met zekere hand door alle stormen en noodweer heen. Ons volk is dapper, moedig cn vlijtig en heeft maar één gedachte: zoo te strijden, dat de overwinning aan ons zal zijn. „Het heele gebroed moet uitge roeid". In felle bewoordingen keert Dr. Ley zich in „Der Angnff" tegen de reactie, in het bijzonder tegen de adel. „een tot op het been gedegenereerde klasse, laf blauw bloed". „Dit vuil", schrijft hij, „moet worden opgeruimd, de daders niet alleen, maar het heele gebroed. Land verraders moeten met hun families ster ven. Dit eischt deze harde tijd en 't dap per ^strijdende Duitsche volk". Duitschland zal de oorlog winnen. De woordvoerder van het Auswartige Amt te Berlijn verklaarde om.: De Duit sche politiek is steeds actief geweest en zal dit ook blijven. De regeering gaat uit van het standpunt, dat Duitschland, zui ver militair gezien, de oorlog winnen zal. De met Duitschland verbonden landen hebben dezelfde weg ingeslagen. Maatre gelen zijn genomen tot een verdere tota liseering van de oorlog. Binnen zeer kor te tijd zullen de resultaten hiervan zicht baar worden. Totale mobilisatie van arbeids krachten. Bij decreet van de Fuehrer is bepaald, dat in Groot-Duitschland en de bezette gebieden het heele openbare leven in ie der opzicht aan de eischen van de totale oorlogvoering moet worden aangepast: een maximum aan arbeidskrachten moet voor weermacht en bewapening worden vrijgemaakt. Generaals Korten en Brandt herdacht. In vorig nummer werd reeds gemeld, dat kol.-generaal Korten (chef genera le staf luchlwapen) en generaal-majoor Brandt (le off. generale staf van het leger) aan de gevolgen van de aanslag zijn overleden. In generaal Korten ver liest de Duitsche luchtmacht, naar Rijks maarschalk Goering verzekerde, een schitterend officier, die op voorbeeldige wijze zijn plicht vervulde. Generaal Gu- denan teekent generaal-majoor Brandt als een der beste officieren van het leger. Duitschland is geen Italië. Een jaar was het 26 Juli geleden, dat Italië onder Badoglio een waanzinnige koers insloeg, door verraad te plegen aan zijn bondgenooten niet alleen, maar ook aan de man, die het land groot had ge maakt. Toen barstte het oorlogsgeweld boven de hoofden der Italianen in volle hevigheid los. HND wijst er op, dat het verraad in Duitschland een ander ver loop moest hebben dan in Italië: „Het Duitsche volk is een volksgemeenschap; hel begrijpt zijn historische taak en weet zich op leven en dood verbonden met zijn Fuehrer. Daar leefde het verraad niet in de boezem van het volk. Het Duitsche volk, is niet voorbeschikt om onder te gaan aan de boevenstreken van eenige zijner ontaarde zonen. Zulk een volk zal de verbeten trouw aan zijn Fuehrer en aan zijn historische rpeping beloond zien met de uiteindelijke zegepraal". le Engelsche oorlog 1652-1654, 2e Engelsche oorlog 1665-1667, 3e Engelsehe oorlog 1672-1674, 4e Engelsche oorlog 1780-1784..., en ook nu weer dezelfde vijand, Neerlands erfvijand ter zee. Evertsen, Tromp, de Ruyter,zij gin gen ons voor Zij stierven als heldenwij strijden door! 1 Aanmelding als vrijwil liger bij de Kricgsmari- nc staat open voor iede re Nederlander van 17- 45 jaar en kan geschie den bij de Marinean- nahmestelle-West, Zweigstelle Niederlan- de te Utrecht, bij alle Marinedienststellen, Ha- fen- cn Ortskomman- danturen en bij de ver schillende Nebenstellen- der Waffen SS, alwaar tevens alle gewensch- te inlichtingen worden verstrekt. EEN ONTMOETING IN VOLLE ZEE. Uitloopende mijnenvegers passeeren een rond de Zuid varend konvooi. (O-H P c Aan alle fronten is een bijzonder hef tige strijd ontbrand. Ondanks zware verliezen hebben de geallieerden in Normandië maar weinig terrein kunnen winnen. Zij overschreden de weg St. LoPerriers en drongen W. van Caumonl op eenige punten door. Op het gebied van Groot-Londen blijft het zware vuur van de V-l liggen. Zware verliezen leed de vijand ook in Italië. Een plaatselijke penetratie Z.W. van Figline werd afgegrendeld. Overigens slechts ge ringe terreinwinst. Aa'n hei oostelijk Iront werden in verscheidene sectoren aanvallen met voor de bolsjewieken zwa re verliezen afgeslagen. Na verbitterde strijd ging Lublin verloren. Narwa werd na vernieling van wat voor de oorlog voering van belang zou kunnen zijn, ont ruimd. Eveneens Lemberg, Brest-Lit töwsk, Bialystok en Dunaburg. In de sec- tor van één leger verloren de Sovjets in 9 dagen 553 tanks Luchtoorlog: Bommen werden gewor pen op Stuttgart, Berlijn, Hamburg, in O.-Pruisen o.a. op Tilsit; verder op Wee- nen. Boedapest en Boekarest. Tientallen vijandelijke vliegtuigen werden daarbij neergeschoten. Britten kregen eert uur waenstilstand. Zooveel Britten sneuvelden in de slag ten noorden van Troarn, dat zij om één uur wapenstilstand moesten vragen om hun dooden te kunnen bergen. Het verzoek werd ingewilligd. Een uur zweeg daarop het vuur. DE ZON. Za. 29 Juli op 5,55; onder 21,37 DE MAAN. Za. 29 Juli op 15,37; onder Volle Maan: 4 Aug. 4,52. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 29 Juli 3,54 en 16,21 Zo. 30 Juli 4,52 en 17,26 Ma. 31 Juli 6,05 en 18,41 Di. 1 Aug. 7,15 en 19,48 Zware strijd aan het oostfront. De geweldige worsteling in de zuide lijke sector van het oostelijk front ont wikkelt zich tot 'n bewegingsslag van de allergrootste omvang. Aangenomen wordt, dat de gevechten tusschen Lem berg en de San door de Sovjets als een inleiding tot de strijd om Warschau bedoeld zijn. Buitengewoon beweeglijk is ook de strijd tusschen Dunaburg en Peipusmeer Daar stieten de bolsjewisti sche divisies op nieuwe Duitsche afweer- linies. De Berlijnsche correspondent van de Telegraaf verneemt, dat de operaties zich door 'n enorme overmacht der Sov jet-Russen aan materiaal kenmerken. Militaire kringen in de Rijkshoofdstad noemen de pantserslag om Warschau een der grootste van de heele oorlog en ge ven toe. „dat de situatie gespannen is en elementen ter bedreiging inhouden". Verstrekkende tegenmaatregelen. Ook het dapperste leger kan het op de duur niet bolwerken tegen een over machtige vijand Daarom zijn op groote schaal verstrekkende tegenmaatregelen getroffen en wel door het samentrekken van sterke reserves ver achter het front. Op welke plaats deze reserves hun stel lingen zullen betrekken, is nog niet uit gemaakt. Dit hangt af, meldt ANP uit Berlijn, van de tijd, welke men daarvoor noodig heeft en van ae offensieve strijd krachten, welke de Sovjets naar schat ting nog in de strijd zullen kunnen bren gen. Twee Poolsche regecringcn! Zonder eenig overleg met de geallieer den te plegen, heeft Stalin een „Poolsche regeering" ingesteld. De kans vooj de Poolsche emigranten-regeering in 'Lon den is hiermee verkeken. Zelfs werd deze door de „Iszwestia" voor „een stelletje bedriegers" uitgemaakt. Het smerige po litieke spel der geallieerden komt hier aan het licht. Om Polen te redden trok ken zij ten oorlog, maar nu het door het bolsjewisme dreigt te worden verscheurd laten zij het aan zijn lot over. VOOR MOEDER EN KIND. Vandaag wordt in het heele land een collecte gehouden voor de Ned. Volks- diensl en wel in hel bijzonder voor het werk „voor moeder en kind". Steunt al len dit nobele werk. Zij, die als coilec- lanl(e) behulpzaam willen zijn, kunnen zich aanmelden op hel Bureau van de NVD, Raadhuis, Den Burg. Druk op Spanje. De economische en politieke druk op Spanje duurt voort:. Verscheidene Brit- sche en Amerik. bladen voeren actie te gen Franco en zijn bewfnd. Bommen van groote hoogte. Van groote hoogte werden bommen geworpen op de Zuid-Fransche stad A r- les, waarbij o.m. de eeuwenoude arena en de uit de 17e eeuw dateerende kerk van St-Julien werden verwoest. Kapitein-Lt. Ilenke gevallen. Bij een poging om uit krijgsgevangen schap te ontvluchten, is kap.-luit Henke, een der beste Duitsche duikbootcomman danten gevallen. Hij bracht 26 koop vaardijschepen (166,000 brt*.) een kruiser en een torpedojager tot zinken. Wat nog komen zal. Schrijvende over de vergelding, ver- zekeide Dr. Goebbels: „Wij huiveren bij de gedachte aan wat Londen nog te wach ten staat". Reeds nu is de V-l voor de bewoners van Groot-Londen en Zuid- Engeland een verschrikking. Nieuwe landingen. Deze weck zijn met 12 groote vracht schepen, door 30 oorlogsbodems be schermd, aan de Ornemond nieuwe ge allieerde troepen aan wal gezet. Ze moes ten aan de strijd in het gebied vanCaen deelnemen. Hoe Kortrijk geteisterd werd. De reeds zoo vaak geteisterde Belgi sche stad Kortrijk werd opnieuw zwaar getroffen. De heele stad werd bij een Anglo-Amerik. aanval met bommen van zwaar kaliber bezaaid; ook met honder den tijd- en brandbommen. Van de hui zen aan het marktplein werd de helft weggevaagd, het stadhuis werd voor het grootste deel vernietigd, twee kerken werden totaal verwoest. De Japansche vloot wacht haar tijd af. Voor het uitvaren van de Japansche vloot acht Tokio de tijd nog niet geko men, omdat de Japansche luchtmacht, bij die van de vijand vergeleken, nog ver in de minderheid is. Hierdoor zou Japan in een zeeslag beslist moeten verliezen. Daarom wordt met man en macht ge werkt aan het opbouwen van een superi eure luchtmacht om de beslissende slag met vertrouwen tegemoet te kunnen gaan. KUNST EN KULTUUR. Tooneel. Te Maastricht is,het Pater- Vink-openluchttheater geopend. De oud-tooneelspeelstcr Alb. Faassen- Heyblom is op 82-j. leeftijd te Barneveld overleden. Film. Emil Jannings, een der grootste Duitsche filmspelers, werd 23 Juli 60 jaar Muziek. Dc toonkunstenaar M. A. Brandts Buys is op 69-j. leeftijd te Velp overleden. Het beste middel tegen de V-l, volgens Londen. Men ziet in Engeland maar één deugde lijk middel om de V-l te bestrijden en wel een zoo spoedig mogelijke beëindi ging van de oorlog. Doodsbenauwd is men er voor nieuwe wapens in dit genre, ernstig ongerust maakt men zich bij Öe gedachte, dat het beschieten met vliegen de bommen zal doorgaan, wanneer de herfst met zijn mist komt. Dag en nacht zijn 3000 vliegtuigen in de strijd tegen de robot-bommen betrokken: 10,000 man vliegend personeel en nog 100,000 man grondpersoneel. Dit alleen reeds is voor Duitschland een aanzienlijk succes. Daar komen dan de aangerichte verwoestin gen nog bij, die Engeland als vergelding dient op te vatten en tegelijk militaire verliezen doet lijden, zooals het zelf toe geeft. De laatste dagen komen er steeds meer vliegende bommen; niet zelden uit ver schillende richtingen, terwijl ze in een bepaalde wijk tot ontploffing komen. Een medisch blad verklaart, dat die bommen volkomep normale menschen zenuwziek maakten; de Daily Express meldt schade aan fabrieken. Militaire ongeregeldheden le Bristol. t In Bristol deden zich onder „buiten- landsche soldaten" ongeregeldheden voör, welke zoo'n ernstige vorm aanna men, dat de politie van haar vuurwapens gebruik moest maken. Het begon in een lunapark. Vele soldaten werden gewond Hollandsche vrijwilligers hielpen mee Na een nachtelijke aanval op Dort mund hebben ook Nederlandsche vrijwil ligers zich bijzonder onderscheiden, toen het er op aan kwam, de zwaar getroffen bevolking bij te staan, aanvoer en distri butie van levensmiddelen, transport van meubelen, opruimingswerk. Een gewes telijk blad heeft de Hollandsche kamera den voor hun uitnemend werk hartelijk dank gebracht. MEXICO. Door uitbarsting van de Pa- racutm zijn vijf dorpen verwoest. ZWITSERLAND. De zoon van Umbetto van Savove bevindt zich met zijn moeder in Zwitserland. ROEMENIE. Alle mannelijke personen moeten minstens een hemd, een broek en Sen paar kousen voor het leger afstaan. ENGELAND. 600,000 textielkaarten zijn uit een overheidsbureau te Londen gestolen. JAPAN Ondanks, verzet der Japansche strijdkrachten zijn Amerikanen op Tini- an (Marianen) geland PALESTINA. 250 joden uit Servië, Bulgarije, Hongarije, enz., namen de Sov- jetrussische nationaliteit aan. FRANKRIJK. „De strijd in Normandië is een afmattingsoorlog, die voor beide partijen buitengewoon moeilijke gevech ten meebrengt' (Eisenhower). OOST-INDIE 20 vliegtuigen en eeni ge oorlogsbodems bestookten Sabang op Poeloe We. De Japanners boorden drie schepen, in de grond. ZWEDEN leverde via Engeland kogel lagers aan de Sovjets. Een 15-j meisje viel te Stockholm van 6 hoog zonder zich te bezeeren. Haar rokken werkten als valscherm. SPANJE. „Van eenige toenadering tusschen Spanje en het bolsjewisme kan nooit sprake zijn. (Arriba). Op de voornaamste Spaansche wer ven zijn 32 stoomschepen in aanbouw, sa men 326,000 ton. FINLAND. Alle alcoholische dranken verkoopende zaken werden voor onbe paalde tijd gesloten. Finland protesteert te Stockholm te gen het in beslag nemen van Finsche schepen. VEREEN. STATEN. Bij het ontploffen van een munitiedepot te Port of Chicago (Calif.) werden plm 500 personen gedood. Het plaatsje werd met de grond gelijk gemaakt. Oorzaak van de ontploffing met bekend. „De verstandigste en doelmatigste methode lot bescherming onzer nationale belangen ligt in de internationale sa menwerking". (Morgenthau, V.S.) DUITSCHLAND. In groote schuilkel ders (voor meer dan 1000 personen) wor den ziekenzalen, tevens kraamkamers, ingericht. Generaal Jodl werd bij de aanslag op de Fuehrer aan het hoofd gewond. Duitschlands eerste evangelische kerk, welke 400 jaar bestaat, is de door Luther in 1544 te Torgau gestichte slot kerk.' TURKIJE. De huwbare leeftijd van de vrouwen is van 17 op 15; voor mannen van 18 op 17 gebracht. De laatste jaren blijken 60,000 Turksche meisjes getrouwd te zijn, die een te hooge leeftijd hadden opgegeven (gewoonlijk is het omgekeer de eerder het geval). Turkije liet het passagiersverkeer over de Zwarte Zee staken. Turkije werd in kennis gesteld met het standpunt van Moskou inzake Dar- danellen en Middellandsche Zee. Twee te Stamboel verschijnende Grieksche bladen zijn verboden. ITALIË. Door groenten- en fruithan delaren te Rome wordt gestaakt. De ex-koning van Afghanistan, A- mannoellah is te Rome gearresteerd. In Rome zijn, nu de Duitschers de stad verlaten hebben, duizenden werk- loozen: ex-soldaten en ambtenaren, wier bureau's gesloten zijn. Bij een luchtaanval op Turijn wer den vele woonhuizen en een kerk ver woest. VAN GEVONDEN VOORWERPEN van neergeschoten vliegers moet zoo spoedig mogelijk bij bevoegde in stanties aangifte worden gedaan. Niet aanraken en nog minder mee nemen. Hierop staat heel zware straf BOEREN UW VOLK VRAAGT VET Scheurt grasland voorr 10 Augustus. Tandenborstels. Max. prijs f 1, Vroege aardappelen. Max. prijs: 10 ct. per kg beneden 28 mm. 7 ct. Landwacht Elferink is te Rijswijk het slachtoffer van 'n laffe moord geworden. Op het Lcekstermeer kreeg de 14-j. J. Mosselaar bij het zeilen de giek tegen het hoofd. Hij sloeg over boord en verdronk. Mw. Lorenz te Helmond werd moeder van een drieling, meisjes (Duitsche natio naliteit). Dc 55-j. timmerman C. Schroevcrs uit Arnemuiden is te Vlissingen aoor een val in het ruim van een schip omgekomen. Het oud-hoofd Schippcrsschool Rot terdam, S. J. van Efferen, is. op 82-j. leeftijd te Amersfoort overleden. Gestolen fietsen bij Ned. Spoorwegen. Het Nws v.d. Dag schat het aantal op enkele duizenden per jaar!!! Bij werkzaamheden aan boord van 'n schip te Sliedreeht is een 70-j. schilder te water geraakt en verdronken. De bijna 94-j. Betje Penders, oudste inwoonster van Vlijmen, zal weldra 75 jaar dienstbode der familie Malvoirt zijn. Uit Voorburg wordt gemeld, dat Dr E. G. E. Croin door een auto doodgere den is. In het Boschbad le Bilthoven is een 4-j jongetje uit Westzaan, dat daar logeerde, verdronken. Op de bijenmark t te Vcenendaal werden 1200 korven en 60 kasten aange voerd, het dubbele van vorig jaar. De Ned. Spoorwegen veilden te Utrecht gevonden voorwerpen. Koopkoorts hoo- ger dan ooit. Streng zal de Post toezien op naleving van het verbod, groenten en fruit per postpakket te verzenden. Het Ned. Roode Kruis meldt: Het in zamelen van levensmiddelen voor gevan genen hier te lande is verboden. Door kortsluiting vermoedelijk is te Laren villa Hofhuis afgebrand. De bo venverdieping en de kostbare inboedel gingen verloren. Rijkspostspaarbank. Het aantal inleg gingen was in 1943 1,1 milhoen grooter dan in 1942. Het ingelegde bedrag ruim f 203 millioen grootei Zeer ernstig gewond werd mw. R. Vis ser-Schuur te Lemmer, doordat haar kleeren met een orandend petroleum- toestel in aanraking kwamen. Kinderen speelden met lucifers. Hier door zijn te Fijnaart (N B een schuur en twee woonhuizen afgebrand. Eenig huis raad werd gered. Ontslagen zijn de burgemeesters van Tilburg, Leerdam, Veldhoven, Reusel, Maarheeze, Beers, Leende, Heeze, Geld rop, Bergeyk, Bakel en Hoedekenskerke. Een muizenplaag teistert Alblasser- en Krimpenerwaard. In nog geen uur ving een boer te Giessen-Nieuwkerk er 5000. Groote schade. De 7-j. Harm de Boer le Groningen is overleden door het stilletjes opeten van zeven slaappillen, welke hij uit het tasch- je van zijn in slaap gevallen moeder haalde. Melkfabriek Volharding te Hengelo is voor een klein deel uitgebrand. De brand begon in het ketelhuis, waar door het stukvallen van een fleschje benzine een ontploffing plaats had. Humor van deze tijd. Een schoenmaker in de Langstraat, gevorderd voor graaf werkzaamheden, sloot zijn zaak en zette een kaart voor het raam met: „Gesloten! Ge zult 't wel raaien: Ik zij spaaien". Twee jaar tuchthuis kreeg een chauf feur, die voor het Duitsche Gerecht moest verschijnen. Hij had van afge keurd vleesch worst bereid en deze in 'n lijkenhuisje bewaard. Gelukkig werd de hiisdaad bijtijds ontdekt. Wegens verduistering van-f40,000 (in een half jaar tijds, door vervalsching van loonstaten) is de boekhouder van een aannemersfirma te Amsterdam gearres-- teerd. Hij besteedde 't geld in de zwarte handel. LAATSTE NIEUWS Landbouw. Ook de late aardappelen mogen nu worden gerooid. Tokio. Ook Japan gaat tot de totale mobilisatie over. Londen. Luit.-generaal Lesley Mac Nair (V.S.) sneuvelde in Normandië. Londen. De „Poolsche premier" ver trok naai Moskou om over de Poolsch- Russische betrekkingen te spreken. Ankara. Sinds een maand voert de Turksche regeering besprekingen met Moskou, o.rn. over de Dardanellen. Berlijn. Nederlandsche grenadiers onderscheidden zich bij Narwa door hun uitmuntende strijdgeest. Berlijn. In verband met de aanslag is ook generaal Olbricht doodgeschoten; - kol.-generaal Beek, oud-chef t staf pleegde zelfmp--,* Ps'aShou- HÖDnner V- -*cWverd' nie* voor d« rf /.Jaiaoeleinden bestemde partijen.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1