GEALLIEERDE STORMLOOP TEGEN TURKIJE VLIEGENDE BOMMEN VERWOESTEN LONDEN WERELDNIEUWS BINNENLAND HEFTIGE STRIJD AAN ALLE FRONTEN ENGELAND WIL EUROPA AAN MOSKOU UITLEVEREN 57e JAARGANG. No. 5882. WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1914 TEXELSCHE COURANT Vandaag staat het Turkschc Parlement voor beslissende stemming. Onder heftige druk der geallieerden besloot de Turksche regeering de politie ke en economische betrekkingen met Duitschland te verbreken, behoudens goedkeuring van dit besluit door de Na tionale Vergadering. Deze' Vergadering zal vandaag haar oordeel moeten .uit spreken en daarmee een groote verant woordelijkheid op zich nemen. Geeft het land aan de eischen van Moskou, Lon den en Washington toe, dan geeft het daarmee alles prijs, wat het tot nu toe zoo zorgvuldig heeft willen behouden, dan verliest het zijn vrijheid van hande len en zijn zelfstandigheid. Worden de betrekkingen met Berlijn verbroken, dan zal het afstaan van steunpunten aan de geallieerden voor luchtmacht en marine Dc „Sumatra" aan de grond. De kruiser „Sumatra" blijkt zoo be schadigd te zijn. dat hij bij de Ornemond op het strand moest worden gezet. Een gift van 18,000 Rm. Een inwoonster van Steyr schonk 18,000 Rm. ten gunste van dè militairen, die bij de aanslag op den Fuehrer ge wond werden Dc haven van Cherbourg in gebruik. De geallieerden hebben sinds eind vo rige week de haven van Cherbourg in gebruik genomen ftiaar alleen voor mid delmatig groote en kleine schepen. Treinen beschoten. In het gebied van Weissenfels, Mun ster en Kassei hebben Amerik. jagers het vuur op passagierstreinen geopend, waar bij verscheidene personen werden ge dood of gewond. Twee uitspraken van gewicht. De Amerik. minister Stimson ver klaarde: Niets duidt op een ineenstorting van de Duitsche weermacht. Ik ben het met de voorspelling van Churchill dien aangaande niet eens. En de Amerik. ad miraal King verzekerde: In geen enkel opzicht heeft de val van Tojo het eind van de oorlog tegen Japan dichterbij ge bracht. Geallieerden vuren op scheeve toren van Pisa. Van Duitsche zijde wordt met nadruk ontkend, dat de scheeve toren van Pisa als uitkijkpost wordt gebruikt. Ook be vinden zich in de buurt geen militaire installaties. En toch hebben Anglo-Ame- rik. batterijen het vuur geopend op dit voor de heele menschheid onvervangbaar cultuurmonument. Majoor Rudel recordhouder. Van alle Duitsche slagvliegers heeft majoor Rudel de meeste bolsjewisti sche tanks kapotgeschoten. Van een hoogte van enkele meters duikt hij op zijn prooi af, om dan de aanstormende bolsjewistische tanks de volle laag te geven. Hij stelde er al 351 buiten ge vecht. Zijn getal vluchten naar de vij and overschreed 'c^e 2000 reeds. Honderden Amerikanen op Tinian gedood. Een divisie Amerik. strijdkrachten heeft zich met tanks op Tinian (Maria- nen) aan land Ingeven. Ze hebben het daar hard te verantwoorden, want de Japanners vechten met verbetenheid en .brachten hun in twee dagen reeds een verlies van 4200 manschappen toe. Zware strijd om de Philippijnen op handen? Volgens berichten uit Tokio zou de strijd om de Marianen het voorspel kun nen zijn van een zware aanval cp de Phi lippijnen. Reeds verschenen er sterke Amerik. strijdkrachten in het gebied van Palau (Carolinen), hel Japanscne steun punt oostelijk van die eilanden-groep. Natuurlijk hebben de Japanners zich op aanvallen voorbereid en de Philippijnen in een sterke vesting herschapen. wel spoedig volgen en hieruit zou dan de actieve deelneming door Turkije aan de oorlog tegen Duitschland en zijn bond- genooten kunnen voortvloeien Met na druk heeft de Duitsche ambassadeur Von Papen gewezen op de groote gevaren, welke dat voor het Turksche volk zouden meebrengen. Berlijn kalm en gelaten. In Berlijn ziet men intussehen de toe komst met kalmte en gelatenheid tege moet. „Niet Duitschland", zoo wordt van Duitsche zijde betoogd, „maar Turkije staat voor ernstige konsekwenties. De diplomatieke druk op Turkije wordt vooral door Engeland uitgeoefend Ame rika neemt 'n gereserveerde houding aan De Sovj-Unie ondersteunt Londen echter. Verbreking der betrekkingen met Duitschland beteekent het voorspel \an nieuwe eischen". DENEMARKEN. Bij Esbjerg heeft een Britsch vliegtuig in duikvlucht op bur gers geschoten. Een 9-j. meisje kreeg 'n schot in de borst. ZWEDEN. In het noorden is de eerste sneeuw gevallen Ook de uitvoer van Zweedsch kran tenpapier naar Argentinië wordt door de V.S. bemoeilijkt. FRANKRIJK. De stukken, betrekking hebbende op de zaak van de massamoor denaar Pétiot tellen al 512 blz. Ze zijn 6 kg. zwaar en vullen een kleine koffer. De leden van de Fransche weer standsbeweging worden door de Duitsche weermacht als franctireurs aangemerkt en als zoodanig behandeld. DUITSCHLAND. Op een dienstreis is generaal-majoor Vahl doodelijk veron gelukt. Over de verhouding Duitschland Turkije en de druk, waaraan Turkije van geallieerde zijde blootstaat korr de woord voerder van het Auswartige Amt nog geen mededeelingen doen. ENGELAND geeft per dag voot de oorlog 13,5 mill, pond uit. (Londen). Op weg naar 'n hospitaal in Schot land is een vliegtuig met 24 personen (bemanning, gewonde Amerikanen en een verpleegster) neergestort. Allen werden gedood. ITALIË.' Ter gelegenheid van zijn 61e ver jaardag ontving de Duce'van den Fueh rer een in hartelijke woorden gesteld te legram In Rome deden zich ernstige on lusten voor als gevolg van de voedsel- schaarschte. De leiders moeten terecht staan. In Rome werd een-comité van god- loozen gesticht, dat de kerken wil vei- branden, de heiligenbeelden wil vernieti gen, enz. Rome telde voor de oorlog 12000 jo den. bij de intocht oer geallieerden 4000, nu 7000. Op last van de regeering-Badoglio wordt het fascistisch gedenkleeken te Rome voor hen, die in de fase. revolutie hun leven gaven, vernietigd. VEREEN. STATEN. Een wetsvoorstel is ingediend, dat personen, die reeds drie maal gescheiden zijn, verplicht, vijf jaar te wachten, voordat zij een vierde huwe lijk aangaan. Amerika eischt alle Japansche man daatseilanden' op. Engeland heeft hier aan, zij het aarzelend, zijn goedkeuring gehecht. Amerik. bommenwerpers hebben 'n aanval gedaan op Ansja en Dairen (ha ven schiereil. Liauloepg). De V.S. zouden tegen Argentinië de scherpste maatregelen willen treffen, (vleeschinvoer verbieden bv omdat zijn politiek Washington niet' bevalt. Ford wil na de oorlog partic. auto's voor 500 dollar bouwen. Andere deskun digen achten zoo'n lage prijs onmogelijk Het grootste deel van de Amerik. verplegers bestaat uit negers. (New York) In Los Angelos werden Ie halfjaar 1944 11799 echtscheidingen uitgesproken en 16578 huwelijken gesloten VROUWELIJKE WERKKRACHTEN. Berlijn, 29 Juli. De aanmeldings plicht voor vrouwelijke werkkrachten is nu van kracht tot het 50e levensjaar (was tot 45e.) TERRORISTEN EN SABOTEURS DOODGESCHOTEN. Wegens de lafhartige moordaanslag op een lid van de bezettende macht te Bre da op 21 Juli 1944 werd een aantal ter roristen en saboteurs op 28 Juli 1944 standrechterlijk doodgeschoten. NIEUWE DUITSCHE WAPENS. In het laatste nummer van „Das Reich" schrijft Rijksminister Goebbels, dat de dag niet ver meer is, dat Duitsch land weer nieuwe wapens in de strijd zal werpen en daarmee bewijzen zal, de ach terstand op bewapeningsgebied niet al leen te hebben ingehaald, maar op dit gebied de tegenstanders zelfs te zijn voor bijgestreefd. De vijand, zoo schrijft Dr Goebbels, is de noodlottige meening toe gedaan. dat hij door zijn luchtterreur on ze productiebases zwaar heeft getroffen De waarheid is, dat wij opze bewape ningsindustrie voor aanvallen uit de lucht immuum hebben gemaakt Nog een zekere tijd moet Duitschland wachten op de volkomen verwezenlijking van de technische voorsprong, maar dit mag voor ons geen aanleiding zijn, in onze overige oorlogsinspanning ook maar in het minste te verslappen. Integendeel, we moeten die zoo mogelijk nog verdub belen. Dag en nacht worden vliegende bom men naar het gebied van Groot-Londen en Zuid-Engeland gezonden en er is geen Engelschman me'er, die daar gering over denkt. 'In Zuid-Engeland werd een' joodsch tehuis door zoo'n bom getroffen en met een rij in de buurt staande oude en sterke boomen weggevaagd Zoo groot is nu reeds de verwoesting in het cen trum van Londen, dat men van 50 tot 100 jaar noodig zal hebben voor de opbouw. Men raamt de herstelkosten op 150 mil- lioen p.st. Sinds de gruwelijke brand, die in 1666 de Britsche hoofdstad teister de, heeft geen ramp de citj' zoo zwaar getroffen. De woningnood *\vas reeds groot, voordat er één vliegende bom ge vallen was. Toen reeds had men er 100,000 woningen tekort. Maar nu vooral heeft men er met gebrek aan woonruim te te kampen De pers eischt spoedige oplossing van dit probleem en stelt om voor, de leegstaande landhuizen in de omgeving der stad voor dakloozen lei beschikking te stellen. De „Spectator" acht het best mogelijk, dat op zekere dag nog zwaardere bom men worden losgelaten. De News Re- view stelt vast, dat er niets overeind blijft staan op de plaats, waar zoo'n bom terecht komt. Dat de V-l een weten schappelijk goed doordacht meuw wapen is, moet de „Tribune" toegeven „Time en Tide" vindt, dat er door het onbeman de-vliegtuig een donkere wolk ever de invasie werd uitgespreid, terwijl „Uni verse" van oordeel is, dat de V-l leert, dat de Duitschers op een lange verdedi gingsoorlog zijn voorbereid. De „Catho lic Times" ten slotte noemt de V-l het vreeselijkste van alle in deze oorlog ge bruikte wapens en schrijft o.m.: „Het toont, wat ons eventueel nog te wachten staat". MASSAVLUCHT UIT LONDEN In deze dagen neemt de uittocht uit Londen ongelooflijk groote afmetingen aan. Niet zelden staan treinpassagiers 8 uur in de rij om een kaartje te kunnen bemachtigen. Voor Waterloo-station stond Zaterdag een menigte over een lgngte van meer dan een kilometer, in rijen van zes! Door de bliksem werd te Muiderberg een veehouder in zijn land gedood. Telefonische oproepberichten zijn nu voor het heele land opgeheven. De ambtswoning van den burgemeester van Berkel, Z.-H., is door brand ver nield. Met 2500 slroomatrasscn is de 3e ver dieping van textielfabriek Raymakers te Helmond afgebrand In Zeeland wordt volgens Dagbl. van N.H. op verscheidene plaatsen rijst ge teeld. Resultaat7 Dokter Temmerman, uit Bemmel, is overleden, nadat hij met zijn motor te gen een autobus was gebotst. Voor de oogen van zijn vrouw is te Hilversum een*28-j.man veidronken. Vermoedelijk kreeg hij kramp. Vier varkensdicven, die omgeving Den Bosch onveilig maakten, kregen 7-15 mnd. In een sloot bij de ouderlijke woning is het 2-j. meisje S. Alkema te Groningen verdronken. Ongeraffineerde olie mag niemand in zijn bezit hebben (kan immers in sluik handel alleen worden verkregen). De Enkhuizcr Almanak voorspelt voor eerste helft Aug. mooi warm zomerweer. In de tweede helft /koeler en laier veran derlijk. Met een steen wilde een 10-j. jongen te Bussum het ontstekingsapparaat van een mijn laten ontploffen. Zwaai werd hij aan handen en beenen gewond. DE ZS-KAARTEN. 31 Juli liep de termijn voor inlevering der ZS-kaarten af Betrokken ïndustri- eele bedrijven, die nog in gebreke ble ven, mogen zich dus wel haasten. We herhalen het adres' Hauptabteilung Wirtschaft 14, Amersfoort. Nalatigen stellen zichzelf en hun personeel aan te werkstelling elders bloot. VIER DOODVONNISSEN VOLTROKKEN. Het Duitsche Obergericht in het bezet te Ncderlandsche gebied heeft als Son- dergericht den Nederlander Jan Postma ter dood veroordeeld. Postma was een der leidende figuren van de C.P.N en heeft op een vooraan staande plaats gedurende de jaren 1942 en 1943 als leidend functionaris der ille gale C.P.N. en als uitgever van een com munistisch opruiend geschrift geijverd. De Nederlanders 1. Albert Huisman, kolenhandelaar ijc Zaandam, 2. Josepbus Swolfs, laborant te Zaandam en 3. Wil lem van den Burgh, politiebeambte te Amsterdam, zijn bij \onnis van het Duit sche Obergericht, als Sondergericht ter dood veroordeeld. De veroordeelden,zijn op illegale wijze werkzaam geweest, in dienst van de ver boden communistische partij, Huisman en Swolfs door deelneming aan aansla gen op verkeersinstallalies en installa ties der Duitsche weermacht, Van den Burgh door het doorgeven van vuurwa penen. De beide vonnissen zijn, na onderzoek van cje mogelijkheid van gratie, voltrok ken. EEN BROKJE V-1-HISTORIE. Uit een Engelsch plattelandsdistrict komt hel bericht, dat van de 6000 huizen aldaar er reeds 2000 ten gevolge van de uitwerking van vliegende bommen be schadigd zijn. Dit kan de buitenstaander verbazen, maar de Duitsche militaire deskundigen hadden dit reeds voorzien. Een dorp op de Luneburgerhcide lieten zij destijds ontruimen, om er proeven te kunnen nemen met de vliegende bom. Zij lieten een V-l midden in het dorp ontploffen en stelden vast, dat tot op 700 m. in de omtrek elk gebouw, al was het ook 20 m. hoog, ter aarde stortte; dat tot op 1500 m, zelfs dikke betonnen muren het niet konden houden en dat tot op 3000 m. de daken nog-van de huizen vlo gen en muien scheurden Bij het nemen van proeven heeft de Duitsche pilote Ilanna Reilsch wonderen van dapperheid verricht. Zij maakte bij herhaling vluch ten met een van zijn springstoffen ont dane V-l ten einde zijn vliegcapaciteiten te leeren kennen en adviezen te kunnen geven, welke tot verbetering zouden kun nen leiden. De Fuehrer heeft haar daar om het IJzeren Kruis verleend Op een van haar vluchten werd zij zwaar ge wond, maar nu vliegt ze al weer. Aan materiaal stelt dc bom geen hoo- ge eischen, want men heeft er geen ko per, nikkel, chroom of aluminium voor noodig. De belangrijkste onderdeelen zijn van staalblik vervaardigd. Dc bouw ge schiedt nu in tal van fabrieken op groote schaal. Elke dag komen er vele duizen den gereed. Een 23-j. technisch zeer be gaafde marinesoldaat uit Insterbruck is de man, die aan de vliegende bom zijn huidige vorm gaf. AFWEER WERKT NIETS UIT. De correspondent van een Zweedsch blad merkt op dat men granaten niet met granaten bestrijden kan en dat de afweer van de V-l door middel van geschut daardoor niets uitwerkt. Hij was er een heele dag getuige van, dat bommen met een lusschenpoos van zes minuten naar Engeland kwamen. Aan de kust hadden ze een veel geringere vaart dan in dc buurt van de hoofdstad, waarop ze blijk baar gericht waren. Door de bliksem ging le Mook een boerderij in vlammen op. De inventaris werd grootendeels gered. Een schaap kwam om. Z.II. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht kreeg bij een autobotsing in de buurt van Apeldoorn een lichte hersenschud ding. De 20-j. II werd sinds eemge dagen te Wijk bij Duurstede vermist. Hij stond ongunstig bekend. Nu vond men bij Leersum zijn lijk. H. was met revolver schoten gedood. Bij onderzoek van postpakketten zijn le Harlingen pakken Belg shag gevonden Bij geadresseerde is een heele voorraad in beslag genomen. De Groninger politie bekeurde 50 per sonen wegens clandestien slachten en zwarte handel. Er moeten 52 koeien ver werkt zijn. Men betaalde wel eens ruim f 2000 voor één rund. Burgemeester Bloemers van Arnhem is met onmiddellijke ingang gepension- neerd. Burgemeester Liera van Gouda neemt de zaken te Arnhem voorloopig waar. Bij controle inzake tewerkstelling te Wezep (Veluwe) ging een 41-j. arbeider J. Beekhof op de loop Hij bleef ondanks waarschuwing niet staan. Een schot trof hem doodelijk. Al wcér! Jongens te Alphen (N.B.) be werkten een patroon met een spijker. Het ding sprong uit elkaar en wondde 'n 25-j. toeschouwer (die de kinderen op het gevaar had kunnen wijzen) zwaar aan 'n oog. In de sc-ctoren van Caen en St.-Lo heb ben de geallieerden in een felle strijd eenige terreinwinst behaald maar ten koste van zware verliezen. Terwijl onop houdelijk vliegende bommen Engeland bestoken, doen Duitsche vliegers de geal lieerde scheepvaart voor de kust veel afbreuk. Bij een tropische hitte woedt in Italië een hevige slag Z. van Florence. In de Duitsche stellingen binnengedron gen vijanden werden teruggeworpen. Aan het heele oostelijke front duurt de afweerslag in alle hevigheid voort. In eenige sectoren werden distancieerbewe- gingen uitgevoerd om strijdkrachten te sparen In de groote Weichselbocht over de rivier gestöken bolsjewisten werden teruggeworpen. Het tijdelijk afgesneden garnizoen van Brest-Littowsk kon zich naar eigen linies een weg banen; gewon den konden zelfs worden meegenomen. Aanvallen op Warschau werden tot staan gebracht. Ook die op Mittau (Z van Riga) en op de landengte van Narwa strandden op de taaie tegenstand der Duitsche troepen. Sieldce, Kaunas (Kow- no) en Schaulen werden ontruimd. Bom aanvallen werden gedaan op Hamburg, Bremen, Wiesbaden, Merseburg, Stutt gart, Muenchen, Mannheim, Ludwigha- fen en Boedapest. Tientallen vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald. De af weer was hevig. BOEREN, DE TIJD DRINGT! SCHEURT VOOR 10 AUGUSTUS. UW VOLK BEHOEFT VET. Zou Engeland er iets op tegen hebben dal de Sovjets geheel Europa aan zich onderwerpen? Ongetwijfeld niet! Deze Britsche opvatting is ook George Glas gow toegedaan, die in het Engclsche tijd schrift „Contemporary Review" de Sov- jetrussische controle over Europa goed keurt. Hij schrijft: „Moet een Sovjetrus- sische controle over Europa noodzakelij kerwijs zoo slecht zijn, en zou die slech ter zijn en minder goeds voortbrengen dan het Christelijke Europa7 Uiteindelijk berust bij God de controle over de gehee- le wereld. Zouden wij ons niet liever verheugen over de gerechtigheid dei- dingen in de natuurlijke ordening? De politiek van de Sovjet-Unie is duurzaam en logisch Wie dus zoo kan hieruit worden af geleid tegen het Engelsch-Sovjetrussi- sche bondgenootschap is, dat Europa aan de bolsjewisten wil uitleveren, verzet zich tegen de Goddelijke Voorzienigheid! De Britsche hypocriet slaat de oogen op en vouwt de handen. Hij, de recht vaardige, kan daaraan niets verhelpen. Want r,de „Sovjet-Unie is tegenwoordig zeer belangrijk", zoo besluit Glasgow in de „Contemporary Review". Waaruit men wel kan opmaken, uit welke wei nig Christelijke motieven Engeland het vasteland van Europa aan de bolsjewis ten overlaat. De Sovjets zijn „machtig", dientenge volge ligt Engeland voor hen op de knieën God of duivel, daar bekommert de Britsche huichelaar zich niet om! DE SCIIOENENBEURS. De N V.D. geeft tot het ruilen van schoenen gelegenheid Donderdagsmid dags van 34 uur (Raadhuis). WETENSCHAP. Prof. dr. E. C. Wiersma van de Techn Hoogeschool te Delft, wereldbekend door zijn onderzoekingen in het Kamerlingh Onnes Laboratorium te Leiden, is op 42-j leeftijd overleden. Dc 7-jarige G. de Vries te Hilversum ia na aanrijding door een auto overleden. De 74-j. imv. Bcckenhoff uit Leidschen- is door een trein doodgereden. Hij kon niet zwemmen. Hierdoor is te Tilburg de 14-j. H. Smulders verdronken. Zoo ongelukkig kwam dé 29-j mej. M. de Croo (Vlissingen) bij het te Goes uit een autobus stappen te vallen, dat ze is overleden. Tragisch ongeval. Een 3-j. meisje gaf op de Gr. Ossenmarkt te Harlingen een 5-j. kind een klap met eèn schopje. Hoe wel maar een onbcleekenende wond ont stond, is dii kind, Pietertje Rietman, toch aan de gevolgen overleden. F 200,000 zwart geld (dat hij toch niet verantwoorden kon) betaalde iemand on langs voor de f 85000, die een ander, als hoofdprijs van de Staatsloterij gewonnen had. Nu kon hij tenminste met deze „ge wonnen" prijs voor de dag komen (Handelsblad). Bakkers zijn niet altijd schuldig, wan neer in hun brood een Je gering gehalte aan droge stof wordt aangetroffen. Dik wijls zijn geheel te goeder trouw zijnde bakkers bekeurd. (Aldus G. Morshuis, leeraar Bakkers-vakschool, voor kanton- echter te Apeldoorn). Schoonverbod. In Aug.. Sept., Oct. mogen geen partijen tarwe, rogge, gerst en haver in opdracht en voor rekening vart telers door de erkende opslaghou ders worden geschoond. Dit geldt voor partijen, die via de erkende opslaghou ders worden ingeleverd, niet voor de voor zaaidoeleinden bestemde partijen. CHILI spreekt bericht becieff. aan- .knoopen betrekkingen met Moskou tegen. TURKIJE zal binnenkort eenburger luchtlijn openen. BRAZIILIE. Een eorvet, dat een con- vooi beveiligde, is gezonken. ARGENTINIË. De uitvoer was eerste helft 1944 41 pet. hooger dan le helft '43. GjJINA. De verliezen van Tsjoenking van»Oct. t.m. Juni worden op 50,000 man geschat. EGYPTE. Bij Karthoem heeft een typhoon o.a. een Britsch kamp totaal verwoest. JAPAN. Tokio spreekt het bericht 'terechtstelling van gevangen genomen Amerik. vliegers legen. Op de Philippijnen bereidt men zich op aanvallen der Amerikanen voor: mo bilisatie van alle arbeidskrachten. AUSTRALIË. Tot en met 31 Maart* verloren de Austral, strijdkrachten 81260 man. Daarna leden ze in Italië nog heel zware verliezen. In Australië wordt nog in 10 kolen mijnen gestaakt. DE ZON. Wo. 2 Aug. op 6,onder 21,31 DE MAAN. Wo. 2 Aug. op 20,11; onder 3,22 Volle Maan: 4 Aug. 14,39. HOOG WATER OP TEXELS REE. AVo 2 Aug. 8,19 en 20,48 Do. 3 Aug. 9,16 en 21,40 Vr. 4 Aug. 10,03 en 22,26 LAATSTE NIEUWS De „Poolsche premier" is in Moskou aangekomen. Met 14-15 tegelijk komen de vlie gende bommen somwijlen over 't Kanaal Met veel materiaal zijn de Anglo - Amerikanen aan het heele Norm. front ten aanval getrokken. De gevechten wor den met toenemende hevigheid gevoerd Bolsjew. troepen rukken op naar de Beskidenpas (Karpaten). Er zijn tegen - maatregelen getroffen. In Mariampol en Mittau (Litauen) wordt heftig gevochten. „Het verloop van de oorlog is nog op geen enkele wijze beslist, hoe wisselvallig het beeld aan de fronten ook moge zijn. Het potentieel van Duitschland is onge broken en bekwaam tot een opvoering die de wereld al spoedig verbaasd zal doen staan (Ausl. Inf. Dienst). Oordeel van Gcneraloberst Guderian (chef van de Generale Staf van 't Duit sche leger) over de toestand aan 't oost front: Het numerieke overwicht van de Sovjets geeft ons werk, maar we zullen het klaar spelen. Onze troepen leveren verbazingwekkende prestaties. Hun voorbeeldige aanvalsgeest zal binnen zeer korte tijd dc bevolen toestand scheppen. De stormloop zal gebroken, de indringers zullen uit alle gebieden, die zij zoo bruut verwoestten, verdreven worden.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1