DVITSCHLAND TREEDT NIEUWE OORLOGSPHASE IN Mannerheim Finlands President NOG FELLER STRIJD WERELDNIEUWS TURKIJE BREEKT MET DUITSCHLAND GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN 57e JAARGANG. No 5883. ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1944. TEXELSCHE COURANT De militaire ontwikkeling aan de diveise Europeesche fronten stelt de Duitsche troepen voor een zware uithoudingsproef. Van geallieerde kant heeft men er blijkbaar alles op gezet, nog deze zomer of herfst een algemeene be slissing te forceeren. Aan Duitsche zijde blijft het integendeel het streven, ,,op tijd te spelen", om aan de Duitsche oorlogsindustrie de gelegenheid te hergeven, door een nieuwe, ongehoorde krachtsinspanning haar oude even wicht te hernemen. In het Europeesche oosten en in Italië blijft de ontwij- kingstaktiek een wapen, dat door de Duitsche aanvoerders met beleid wordt gehanteerd. Men weet zoodoende het oogmerk van de tegenstander, het welk in het tot stand brengen van een frontdoorbraak is gelegen, steeds op nieuw te ontgaan. De ruimte is op deze fronten een factor van beteekenis geworden. ALLE HENS AAN DEK. De oorlogstoestand heeft Duitschland er toe genoopt maatregelen te treffen die een totale mobilisatie van de arbeid beoogen. Zoo is o.m. bepaald, dat van het Duitsche thuisleger de mannen in snel tempo naar het front zullen worden ge zonden, op gelijke voet als weerbare mannen aan de industrie kunnen wor den onttrokken om de kazernes weer te vullen. De opengevallen plaatsen in de oorlogsindustrie zullen worden ingeno men door mannen en vrouwen uit die bedrijven, die voor de oorlogvoering van weinig of geen beteekenis zijn. Ook de overheidsbedrijven zullen worden „uit gekamd" Met deze maatregelen zullen geen tien of honderdduizenden, doch vermoedelijk wel een m i 111 o e n men- schen gemoeid zijn. Aan de vrouwen en meisjes zal een op roep worden gericht om zich vrijwillig voor het werk beschikbaar te stellen. „National Tidende" verklaart, dat ve len in Duitschland in de komende tijd een omwenteling in hun bestaan zullen beleven. Het leven zal nog eenvoudiger, wellicht kali men zeggen nog Spartaan- scher worden. Dat bewijst, hoe onvoor waardelijk de totale mobilisatie thans zal worden verwezenlijkt. Duitschland treedt een nieuwe oorlogsfaze in! ONTELBARE MOGELIJKHEDEN Er bestaan in Duitschland, zoo verze kerde Reichsorganisationsleiter Di Ley, nog ontelbare mogelijkheden voor het mobiliseeren van arbeidskrachten, die nu energiek en met beleid worden te werk gesteld. De grootste reserve is ech ter door zijn voorbeeldige houding het volk zelf, de partij en bovenal de Fueh rer, die de garantie biedt, dat de tegen woordige krachtsinspanningen der natie met de overwinning van de Duitsche wa penen zullen eindigen. NACHTJAGERS ZEER ACTIEF. Sterke formaties Britsche vliegtuigen hebben de laatste lijd weer nachtelijke terreuraanvallen op Duitsche stedën ge daan. Zij veronderstelden blijkbaar, dat de Duitsche nachtjagers het hun wel niet zoo moeilijk meer zouden maken. Maar voor zoover zij niet werden neer geschoten, kwamen ze met de kous op de kop thuis. Bij hun aanvallen op Hamburg en Gtuttgart alleen reeds keerden er vol gens Weerm. bericht 29 Juli 97 niet naar hun basis terug. Laatste phase van de verdedi gingsoorlog. In de reusachtige worsteling aan het oostelijk front, zoo schreef 1 Aug. de Ber- lijnsche Z-redacteur van het Handelsbl., schijnt nu een der dramatische ©ogen blikken te zijn aangebroken. De s'trijd is hier en daar de Duitsche grens zoo dicht genaderd, dat in Duitsche militaire krin gen met een verplaatsing van het front op Duitsche bodem ernstig rekening wordt gehouden. Maar Berlijn wijst er op, dat thans daarmede ook de laatste phase van de verdedigende oorlogvoering in het oosten is bereikt. Binnen niet al te lange tijd zullen de Duitsche legers hier weer in de aanval zijn. De tegenwoordige terugtocht moet worden opgevat als een middel om tijd te winnen; tijd, cm in het vaderland zekere maatregelen voor te bereiden om tot grootere activiteit in het oosten te kunnen komen. De radicale Duitsche terugtocht geschiedt volgens 'n weloverwogen plan. De tegenwoordige gang van zaken moet niet als maatstaf voor de toekomstige ontwikkeling wor den genomen. Mef voldoening wordt vastgesteld: 1. Dc samenhang van het Duitsche front is nergens verbroken; 2. De strijdgcest der troepen is nog steeds voortreffelijk; 3. De leiding heeft het geheel nog immer vast in handen. Van het numerieke overwicht der Sov jets geeft het SPT-bericht uit Berlijn van 1 Aug. eenig denkbeeld. In 24 uren voer den de Sovjets in de smalle sector tus- schen Finsche Golf en Peipusmeer zoo veel nieuwe reserves aan, dat het aantal roode divisies daar op 19 moet worden geschat. Daar komen dab verscheidene goed opgeleide afdeelingen tank-specia listen nog bij De onbetwistbaar groote terreinwinst der Sovjets, zoo wordt uit Berlijn aan het Handelsblad gemeld, is gedeeltelijk te verklaren uit hun groote overwicht aan menschen en materiaal Generaal Kabisch wees op het groote aantal bolsje wistische vliegtuigen, dat vooral de Duit sche artillerie bestrijdt en op het enorm gebruik, dat de Sovjets van hun pant serwapen maken. Verschillende malen hebben zij hierdoor Duilsche troepen •kunnen omsingelen, wat echter niet ver hinderde, dat deze troepen zich bijna steeds een doortocht konden banen om zich weer met de hoofdmacht te vereeni gen. TOENEMEND VERGELDINGSVUUR. In Londen zijn stemmen opgegaan, om de heele stad maar te evacueeren. Zoo zwaar teistert de V-l haar! Heele blok ken en rijen huizen storten alleen al door de luchtdruk bij de explosie van zoo'n bom ineen, terwijl bestrijding van dit wapen nog weer moeilijker is geworden, doordat, naar een Engelsch blad meldde, de Duitschers er in geslaagd zijn, de snel heid tot 850-900 km. pèr uur op te voeren. Maar Churchill verklaarde in het Lager huis, dat hij van een totale evacuatie niet wil weten, omdat de wereld daarin een capitulatie van Londen zou zien.. Thans ziet de wereld de stad gaande weg in puin werpen en een uittocht van tiendui zenden inwoners! Niet zelden jagen er 180 bommen per dag naar Groot-Londen en Z.-Engeland. Vaak komen ze in groepen tegelijk! In Britsche militaire kringen wist men zelfs te vertellen, dat de Duit- schers voorbereidingen treffen, om met een nieuw wapen ook de industriegebie den van Midden-Engeland, 100 km. van de Hollandsche kust, op de proef te stel len Churchill over de V-l. Churchill heeft Woensdag in 't Lager huis meegedeeld, dat door de V-l al 17000 huizen verwoest en 800,000 be schadigd werden. 4735 personen werden er door gedood, 14000 zwaar gewond en een groot aantal licht gewond. Hij achtte het verder niet uitgesloten, dat de Duit- schers met. nog doeltreffender wapens komen. Een millioen Rm. belooning. Een belooning van een millioen Rm. is gesteld op het verschaffen van inlichtin gen, welke leiden tot arrestatie van dr. Goerdeler, oud-burgemeester van Leip zig, sinds 20 Juli zoek. Hij was betrokken bij de aanslag op den Fuehrer. DE ZON. Za. 5 Aug. op 6,05; onder 21,26. DE MAAN. Za. 5 Aug. op 22,18; onder 6,56 Laatste Kwartier: 11 Aug., 4,52. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 5 Aug. 10.48 en 23,10 Zo. 6 Aug. 11,33 en 23,55 Ma. 7 Aug. 12,18 en Di. 8 Aug. 0,42 en 13,05 L Springtij 6 Augustus. 8,000 Lire aanbrcng-geld. De politie-prefect. van Rome loofde 8000 lire uit voor het aanbrengen van elke „ongewenschte Italiaan". Het ge volg was, dat de meest belachelijke aan klachten binnenkwamen, zoodat deze premie spoedig moest worden opgeheven! Terreuraaanslag in Venetië. Vijandelijke agenten pleegden een ter reuraanslag in het Palazzo Giustiman te Venetië. Vijf étages van dit historische gebouw werden ver\ëoe#t, 20 personen kwamen om het leven. Dertien vijande lijke agenten, die ook andere aanslagen op hun geweten hadden, werden op de puinhoopen van het gebouw ter dood gebracht. Scheepsramp in dc Seine-baai. Gisteren werd melding gemaakt van de zwaarste scheepsverliezen, welke de geallieerde vloot sinds de invasie geleden heeft. Temidden van een aantal in de Seine-baai bijeenliggende schepen deden zich heel zware ontploffigen voor. Een kruiser, een torpedojager en nog ver scheidene andere schepen werden tot zinken gebracht. Met een harer nieuwe wapens heeft de Duitsche marine hier doeltreffend ingegrepen. Wal Churchill zou willen. Churchill zou de oorlog in Sept uiter lijk in October geëindigd willen zien. De aangekondigde actie met nieuwe Duit sche wapens zou men dan kunnen ont gaan. Om dit met Montgomery te bespre ken, heeft hij zich tweemaal naar Nor- mandië begeven. De mname van Parijs zou met groote spoed moeten geschieden. Maar het ziet er voorloopig- met naar uit, dat .de Britsche premier zijn zin krijgt. Het offensief van Dempsy liep ten minste op een teleurstelling uit. Japan spanl alle krachten in. Er is voor ons maar één weg, ver klaarde dezer dagen de Japansche gene raal Tojo: Nu de aanvallen der gealli eerden in de Still 3 Oceaan zoo aan kracht toenemen, moeten wij den vijand zoo snel mogelijk vernietigen en de overwinning behalen. De strijd gaat hier nu zijn hoogtepunt tegemoet. De werke lijke oorlog is nu begonnen Daarom wil len wij ons gansche honderd-millioenen- volk, onze eed en onze vastberadenheid vernieuwen om het hoogste offer te brengen. VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1858. De eerste transatlantische kabel wordt in gebruik genomen. Risto Ryti is afgetreden als president van Finland. Niet alleen om gezondheids redenen, maar ook omdat Ryti van oor deel was, dat het hoogste uitvoerende ge zag op burgerlijk en militair gebied in handen van één man moet berusten Maarschalk Mannerheim volgde hem op. Nieuwe onderhandelingen met Moskou op komst? In Finsche kringen in Stockholm ziet men in hetgeen de laatste dagen in Fin land heeft plaatsgevonden de inleiding tot een nieuwe vredesactie. Het met Duitschland gesloten verdrag werd door Ryti en de minister van buitenl. zaken alleenonderteekend. De Rijksdag heeft er zijn goedkeuring niet aan gehecht.. Men acht het nu mogelijk, dat een nieuw Finsch kabinet zal optreden, dat een an dere koers zal inslaan Of Mannerheifn aan de wensch van een deel van hel Finsche volk. de oorlog te beëindigen, te gemoet zal komen, moet worden afge wacht Het politiek verleden en de zin voor realiteit van de Maarschalk lijken voor vruchtbare vredesonderhandelingen geen uitdrukkelijke waarborgen. FELLE STRIJD IN NORMANDIE. (SPT). Het vuur van de strijd in Nor- mandié is vooral in de westelijke secto ren hoog opgelaaid. Met 350 tanks trok ken de Amerikanen op Granville af, stad en haven vielen hun in handen. Met meer dan 600 gevechtswagens deden zij een aanval op Avranches, dat eveneens werd bemachtigd. Ook bij Caumont werd zwaar gevochten. Daar werden door de Britten vier divisies infanterie en drie sterke afd. tanks in de strijd geworpen, de Duitschers betrokken hier stellingen bij St. Martin des Besaces (Z. van Cau mont Verder merkt SPT op, dat de ge allieerden de laatste dagen een veel vuldig gebruik van tanks maken; blijk baar hebben de aanvoeren over zee het daartoe vereischte peil bereikt. Door die tanks kunnen zij het zwaartepunt van de strijd gemakkelijk verplaatsen en gemakkelijker troepen aanvoeren. Op de westelijke vleugel hebben zij op deze wij ze een niet te verwaarloozen terrein winst behaald, maar ten koste van bloe dige offers. TEXELS BOEREN MOETEN WETEN Koolzaad na dorsching meteen ïnlcve- ïen. Er bestaat anders groote kans op schimmelen. Na inlevering wordt op kos ten PVC gedroogd. Aardappelen, welke door ziekte niet langer houdbaar zijn, bij PBk opgeven. Dan wordt, zoo mogelijk, met voorrang verladen. Aardappelen. Telers wordt dringend verzocht, in verband met lijdelijk tekort, zoo spoecïTg mogelijk een flinke hoeveel heid te rooien. Zaaizaadhandelaren mogen sinds 1 Augustus 1944 op bestelbonnen voor ha ver en gerst voor groenvoeder niet meer leveren, doch dienen deze aan teler te rug te zenden. Telers dienen alle niet ge honoreerde bestelbonnen voor haver en gerst voor groenvoeder bij PBH in te le veren. Anders krijgen zij zooveel zaai zaad minder in volgend seizoen ECUADOR. Een communist werd tot minister van opvoeding benoemd. IN BELG1E en N.-Frankrijk is een rij verbod voor personenauto's en motorfiet sen afgekondigd. ZUID, AFRIKA leverde 11.000 man vliegend personeel, maar hiervan is reeds 60 pet. gedood, gevangen genomen of zwaar gewond. (Empire Review.) FRANKRIJK. Veel Anglo-Am. krijgs gevangenen werden gedood of gewond, toen Anglo-Am. vliegtuigen bij Reims een transporttrein bombardeerden. VEREEN, STATEN Het voordeeligst zaakje is hier de sluikhandel in benzine. (Daily Mail.) Sinds de oorlog begon, trokken 50,000 negers naar de noordelijke staten (hooger loonen, beter levensvoorwaarden) In New York heerscht boter- schaarschte Restaurants verstrekken bij de maaltijden geen boter meer. In „Life" schrijft de uitgeweken di rigent Toscanini scherpe woorden over de Anglo-Am. politiek jegens Italtië. Bij gebrek aan scheepsgelegenheid kon het joodsche congres te Chicago 1 Aug. geen doorgang vinden. In de V S rekont men op 6 millioen werkloozen binnen 2 jaar na de oorlog. New York. De oud-president der Plulippijnen, Quezon, is aan tbc over leden. In zijn vergadering van Woensdag heeft de Turksche Nationale Vergade ring haar goedkeuring gehecht aan het besluit van de Regeering, de politieke en economische betrekkingen met Duitsch land te verbreken. Door dit besluit is de Turksche poli tiek in een gevaarlijk stadium verzeild. Ze heeft zich op een hellend vlak bege ven, dat naar verlies van eigen zelfstan digheid leidt. Het begon al met hel stop zetten van de chroomleveranties aan Duitschland; hierop is nu, onder druk van Londen Washington en Moskou, de breuk met Berlijn gevolgd Het afstaan van steunpunten aan Duitschlands vij anden is nog maar een kwestie van da gen en dan zal een openlijke oorlog tus- schen Turkije en Duitschland niet kun nen uitblijven. Reeds is de Turksche zaakgelastigde te Berlijn met klem ver zocht het Duitsche gebied terstond te ver laten. Zonder dat Berlijn daartoe ook maar eenige aanleiding gaf, heeft Ankara het met Duitschland gesloten vriendschaps verdrag verbroken; heeft het,zijn tradi- tioneele politiek van vriendschap met he-. Duitsche volk prijsgegeven (in de vorige oorlog streed het met Duitschland mee), hoezeer de Duitsche ambassadeur de Turksche regeering ook op hei daaraan HULP BIJ HET OOGSTEN. Van de zijde van het Bijkantoor van het Gewestelijk Arbeidsbureau Alkmaai te Texel, wordt medegedeeld, dat land bouwers, die hun consumptieaaidappelen en suikerbieten willen laten rooien door de Oogstcolonnes en hiervan nog geen aangifte hebben gedaan,, dit alsnog kun nen doen De uiterste termijn is voor consumptieaardappelen 15 Aug. en voor suikerbieten 15 September 1944. 21,500 VLIEZEN WOL. te leveren door 363 Texclsche schapenhouders. Naar de heer S. J. Zuurbier, secretaris der Noordhollandsche wolvereen., ons meedeelde, heeft de wollevering, welke tot 18 Aug. duurt, 'n vlot verloop. Tot nogtoe werden alle vachten tijdig aange voerd Een enkele fokker uitgezonderd, in welk geval als motief werd opgegeven „dat de schapen nog niet geschoren wa ren'. Er moeten 21,500 vliezen door 363 wolveehouders worden geleverd; .een 1300-1400 vliezen per dag. De prijs per kg. is op een basis van 60 pet. rende ment voor dubbele prima f 3,voor prima "f2,79, voor eerste f 2,54, voor 2de f 2,29. De wol brengt nu dus iets meer op dan vorig jaar, toen de prijzen resp. f 2,87, f 2,64. f 2,54 en f 2,48 bedroegen Het gewicht der vachten viel niet tegen en wat de kwaliteit der wol betreft: ei- waren heel wat prachtige partijen bij Meermalen werd het rendement op 55-58 getaxeerd. De heer E. W. Wichers, sor teerder, merkte nog op, dat het rende ment van sommige partijen wegens te laat scheren gedrukt werd (hoog vetge halte). j. verbonden gevaar had gewezen Het is te voorzien, dat de Turken van deze han delwijze bittere vruchten zullen plukken en gaandeweg hun land van zelfstandige staat tot tweederangsmogendheid en van de „geallieerden" afhankelijke handlang ster, zullen zien afdalen. Een veeg toeken. De misdadigers, die wegens de 25 Febr. 1942 op de Duitsche ambassadeur Von Papen gepleegde moordaanslag lot lang durige tuchthuisstraffen waren veroor deeld (twee Russen en. eenige Turken wa ren hierbij betrokken), zijn thans op last van de Turksche regeering in vrijheid gesteld. Dat belooft voor de tegen Duitschland te volgen gedragslijn niet veel goeds. De positie van Bulgarije. Doordal Turkije zijn neutraliteit heeft opgeheven en de mogelijkheid van oor logshandelingen in de nabije toekomst volstrekt niet is uitgesloten, is ook de positie van Bulgarije in het geding ge bracht, zooals trouwens die van heel Oost-Europa. De betrekkingen van Bul garije en de Sovjet-Unie, zoo meldde D. N B. uit Ankara, zijn het ondeiwerp van talrijke geruchten, welke ten deele uit Moskou afkomstig zijn. Deze geruchten kunnen echter een onderdeel van de ze nuwenoorlog" vormen. In zware gevechten hebben de Anglo- Amenkanen in Normandië eenig terrein ten koste van zware verliezen aan men schen en materiaal kunnen veroveren. Z van Caen stortten hun hevige aanvallen bloedig ineen Z. en Z.W. van Avranche rukken de Amerikanen op Eisenhower heeft als gevolg van op hem geoefende critiek bij zijn .operatie de voorzichtigheid uit het oog verloren en tracht nu Bre- tagne af te snijden, wat het ook mocht kosten. Zijn tanks stuiten op verbitterde tegenstand, wat hem zware veliezen be rokkent Bij golven jagen nu de V-l's naar Engeland, terwijl nieuwe strijdmid delen de invasievloot ernstig ieisteren. In Italië vechten de geallieerden nog steeds vergeefs om Florence, welke aan kunst werken zoo rijke stad door hen onbarm hartig wordt beschoten. (De Fuehrer ver klaarde haar tot open stad). Aan het oostfront is de Duitsche tegenstand veel sterker geworden. Sovjet-aanvallen op de Beskidenpas (Karpaten) weiden afge slagen; ook die, welke op Warschau wa ren gericht. Hevig wordt vooral W. ,van Sambor, bij Reichshof en in het gebied tusschen Schaulen en de Njemen gevoch ten. Bij Narva werden vijf Sovjetdivisies bij Kun aanvallen afgeslagen Generaal Rommel gewond. Generaal-veldmaarschalk Rommel kreeg 17 Juli in Frankrijk ten gevolge van een luchtaanval een ongeluk met zijn auto. Hij werd daarbij gewond en kreeg een hersenschudding Thans is zijn toe stand bevredigend. Levensgevaar is niet aanwezig Generaal Kesselring gewond. Tijdens een inspectié in de voorste di mes van het front raakte generaal-veld maarschalk Kesselring gewond. Nadat hij verbonden was, kon hij zijn tocht voortzetten. Toestand aan het oostelijk front ten gunste van Duitschland ge wijzigd. Interinf stelt met voldoening vast, dat in de situatie aan het oostelijk front een wijziging ten gunste van Duitschland is gekomen 1 door aanvoer van vele for maties reservetroepen; 2 door aanvoer van zware aanvals- en afweerwapenen; 3. door doeltreffend ingrijpen van krachti ge Duitsche luchtmacht op de brandpun ten van de strijd. BINNENLAND Door een vrachtauto is te Barsinger- horn het echtpaar D. Düinker, dat op een landem reed, tegen de grond geworpen. De man verloor het leven. Er wordt geducht gestroopt op de graanakkers in do Gooische Engen. De boeren willen een bewakingsdienst ni stellen. liet bejaarde echtpaar Slomper, 70 en 67 jaar, (de man ligt sinds jaren ziek te bed), wonende aan de Weesperzijde te Amsterdam, is door drie schurken van zijn spaarduiten en effecten beroofd. Man en vrouw, die zeer gunstig bekend staan, zijn nu op de liefdadigheid aan gewezen. VAN TABAK GESPROKEN. Amateurs kunnen ook nu hun tabak Lij. aangewezen fermenteurs en kervers laten behandelen. Zij kunnen er ook s i- garetten van laten vervaardigen. N GREEP UIT 'T RADIOPROGRAMMA Zondag: 8,De zin van het boer zijn. Maandag: 13,Op proefboerderij te Hei- no; 18.45 Praatje van Max Blokzijl. Dins dag: 13,Op een boerderij op de O Ve- luwe. Woensdag: 13,Bezoek aan pluim veeinstituut te Emmen In 't verleden iigt het heden, in het nu, wat worden zal. (Bilderdijk) OOK THANS WEER strijden Neder landers voor Europa's vrijheid ter zee in trouv/e verbondenheid met hun Duitsche l:ameraden. (O-H P c.) MICHIEL ADRIAANSZ. DE PUYTER (24-3-1607—29-4-1676.). De grootste admiraal aller tijden. Be roemd door zijn vele zeeslagen in de eerste -Eng. oorlog. 1652-1654, en de tweede Eng. oorlog, 1665-1667. In het bijzonder door de stoutmoedige tocht naar Chattam, Juni 1667. Later volgden nog de slagen bij SchooneveldtJuni 1673 en Texel, Aug. 1673. Zwaar gewond in de slag bij Agosta, 22 April 1676. Overleden 29 April 1676. Graftombe in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. (O-H Pc.) Zet ook gij u derhalve in voor dc toekomst van uw Volk en meldt u nis vrijwilliger bij de Kriegsmarinc. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 17-45 jaar en kan ge schieden bij de Marineannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen- ea Ortskommandanturen en bij de Nebenstellen der Waffen SS, al- waur tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1