Van de Fronten in Oost en West. DE GRUWEL VAN DE ZWARTE HANDEL DE V-1 GAAT NAAR DE START- PLAATS Lt.-generaal Dittmar over de toestand L00ZE GERUCHTEN „Een gezonde jeu gd, een sterk volk". BISSCHOPPELIJKE BRIEF IVER VOEDSELVOORZIENING. WERELDNIEUWS 57o JAARGANG. No. S887. ZATERDAG 19 AUGUSTUS 19M TEXELSCHE COURANT Uit goede dekking wordt een V-1 naar de plaats, vanwaar zij wordt afgescho- ten, gerold. De siart geschiedt door middel van samengeperste lucht. Met be hulp van een stuurmethode voor lange afstand treft de V-1 't gewenschte doel. De gelijkmatige hooge snelheid, die door geen vijandelijke jager 'bereikt wordtkrijgt de V-1 door raketaandrijving.Dit eerste Duitsche vergeldingswapen is een voortreffelijk product der Duitsche luchtbewapening. (PK Lysiak-Transo-Europr. P.c.). Als je het gelooven mag, zijn wij alle maal patriotten. „Het gaat best", zegt de k'ippenboer, die je een ei voor f 1,50 verkoopt. Natuurlijk gaat het best, in ie der jjeval voor hèm. Aldus Pasquino in de „Telegraaf". De zwarte handelaren vertellen ons, dat zij hun waren aan de Duitschers ont houden. Dat zou een standpunt zijn, wan neer ze hun waren danook zelf hielden, of ze tegen een fatsoenlijke winst aan Nederlanders verkochten. Doch de boer in de omtrek, die zijn producten tegen hooge prijs verkoopt aan den kleinen stedeling, die geen voedsel genoeg in huis heeft, onthoudt niets aan Duitsche Weermacht en spekt alleen zijn zak. De landbouwer of de bollenkweeker, die tabak teelt, laat fermenteeren en snij den en ze vervolgens thuis krijgt, netjes verpakt, met het opschrift: „niet ver handelbaar", doet toch niets patriottisch, wanneer hij die tabak voor f 80 een pohd verkoopt? Want wederom onthoudt hij mets aan de Duitsche Weermacht, die zulke rommel niet rookt. Koopen de Duitschers soms al sigarettenvloeitjes a f 1.de 100 stuks? Neen, geachte va derlanders, wij kijken elkander in de nek waar we maar kunnen en de eene edele patriot neemt den anderen edelen patriot te grazen, de goede, zeldzame uitzonde ringen daargelaten, van menschen, die elkander helpen, zonder hoop op gewin, althans zonder hoop op stoffelijk gewin OOSTFRONT STABILISEERT ZICH. De toestand aan het oostelijk front be gint zich geleidelijk te stabiliseeren, doordat in toenemende mate vrijgekomen Duitsche reserves in de strijd worden ge bracht Wel bleven de Sovjets in ver schillende belangrijke sectoren in de aanval, ten deele met ondersteuning van sterke formaties pantsers eri slagvliegtui gen, doch hun offensieven konden wor den afgewezen, terwijl van Duitsche kant op verschillende brandpunten te genaanvallen werden ondernomen, die met succes werden bekroond. Bij Bialystok greep de vijand de Duit sche posities met meer dan tien divisies aan, met het doel, bij de landengte van Osowiece een doorbraak te forceeren dooi de uitgestrekte moerasgebiedèn, welke zich ten noorden en zuiden van deze plaats uitstrekken. Deze aanvallen werden door de krachtige en verbeten Duitsche tegenstand opgevangen. Ten zuiden van Plcskau wisten de Sovjets ten koste van zware verliezen, een reeds tot stand gebrachte penetratie te ver- grootcn, zonder dat daaruit echter aan zienlijke terreinwinst voor hen voort sproot; de slag woedt hier nog steeds voort. Westelijk van Sanok en ten noord westen van Krosno, aan het Karpathen- front ondernamen Sovjets na krachtige DE ZON. Za. 19 Aug. op 6,29; ond^* 20,57 DE MAAN. Za. 19 Aug. op 6,45; onder 21,36 Eerste Kwartier: 27 Aug. 1,39. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 19 Aug. 10,52 en 22,52 Zo. 20 Aug. 11,24 en 23,24 Ma. 21 Aug. 11,55 en 23,55 Di. 22 Aug. 12,26 en Springtij 20 Augustus. Wij gebruiken de Duitschers als schei m, om daarachter onze onbehoorlijke prak tijken te doen en als je den smerigsten zwarten handelaar hoort, zou je geloo ven, dat in hèm de edele toekomst van het vaderland is belichaamd. En ook dat hij eigenlijk de tactiek van de ver schroeide aarde toepast —r wij niets en de vijand niets! Morgen brengen! Hij zou naar vroeger voorbeeld wel met zijn wa ren naar de hel willen zeilen, op conditie dat hij zijn zeilen niet verschroeide. Ziehier wat een vriend uit het Zuiden mij schrijft: „Een pastoor hier is de vo rige week op de preekstoel geklommen, met een witbrood in zijn hand; aan dat brood ontbrak een schijf. Hij zei: „Dit brood wordt bij een boer, die op het oogenblik in de kerk zit, voor f 8,50 ver kocht. Deze week was er een vrouw uit het dorp bij hem, die een brood noodig had, doch maar f 8 bezat. Toen heeft de boer een mes genomen en een stuk van het brood afgenomen. Nu was het een brood van f8. En als die boer nu niet direct maakt, dat hij de kerk uitkomt, gooi ik hem er zelf uit!" Dat was een hèrder! Doch het moet gezegd worden, dat hij naai een oud en schokkend exempel handelde. Want ze ker hebben zich onder de wisselaars, die voor bijna 20 eeuwen uit de Tempel ge ranseld werden, een aantal van net zulke patriotten bevonden als waarover ik schreef. artillerislische voorbereiding pogingen om over de Wislok heen te komen, die alle tot mislukking waren gedoemd. Ook in de groote Weichselbocht hebben de bolsjewisten zich dagenlang ingespannen om nieuwe resultaten te bereiken. Over het geheel genomen biedt het oostelijk front thans het. beeld van een afnemende beweeglijkheid. Efe Duitsche luchtmacht nam een vergroot aandeel aan de strijd en kon met name een aan tal pontonbruggen ovet de Weichsel tot vernietiging brengen DE AMERIKAAN3CHE TANG BEWEGING. Aan het westelijk front hebben de Duitsche strijdkrachten hun linie Mor- lain-Vire-Caen ondanks de zware aan vallen, door de geallieerden daartegen gericht, in hoofdzaak ongewijzigd kunnen in stand houden. Ten zuiden van Caen, in de sector van St. Silvain en St. Ger main, konden de Britten en Canadeezen, na herhaalde zware aanvallen, eenige terreinwinst boeken, doch de onmiddel lijk ondernpmen Duitsche tegenmaatre gelen hadden tot resultaat, dat deze vor deringen overal konden worden gelocali- seerd. Na de Amerikaansche doorbraak bij Avranches is het deze pantserformatie tot op heden niet gelukt, de Duitsche steunpunten in Bretagne onder de voet te loopen. In het bijzonder om het bezit van St.-Malo wordt fel gesteden. Ook Brest, Lorient en St. Nazaire worden door zware Duitsche batterijen zoo af doende verdedigd, dat de aanvallers niet1 tot resultaat konden komen. Belangrijk is de strijd, die zich in het gebied van Alengon afspeelt. De gealli eerde troepen nabij Falaise en Alengon spannen zich tot het uiterste in, om zich te vereenigen en zoo een tang te sluiten, waarvan het vaste been bij Falaise ligt Aluminium, staal, rubber, enz. vallen uit de lucht. In de eerste helft van dit jaar zijn bo ven Duitschland zes duizend vliegende forten en nog 3000 minder zware vlieg tuigen neergehaald. Die .vliegende for ten" alleen reeds leverden netto 42000 ton duraluminium op, voldoencfe voor bv 4200 Messerschmitts. En daar komt dan nog bij de aanzienlijke hoeveelheid rub ber, staal, koper, kogellagers, enz., welke ook als een welkome buit kunnen wor den beschouwd, al is Duitschland ook volstrekt niet op de aanvoer van grond stoffen op deze wijze aangewezen. rond Bulgarije, Turkije en Finland. De geallieerden zijn er in geslaagd, Turkije in het niet-neutrale vaarwater te sleepen. Maar daarmee zijn ze blijkbaar nog niet tevreden. Hun pers 'althans houdt niet op, ook Bulgarije en Finland te bewerken; men dicht ook die landen pogingen toe, om zich van Duitschland los te maken. Maar bij nuchter onderzoek blijkt, dat hier van een „zenuwenoorlog" moet worden gesproken. Er is niets, wat er op wijst, dat Bulgarije Berlijn de rug zou willen toekeeren; ook de veranderin gen in het binnen! mdsch bestuur duiden niet in die richting. Wel wordt op de Balkan geducht gestookt. Het onderhoud Churchill-Tito in Rome was er een gevolg van. Wat Turkije aangaat: dit land be toont zich allerminst oorlogszuchtig en met- belangstelling heeft men kennis ge nomen van deze in de pers geuite op vatting: „Door zijn breuk met Duitsch land heeft Turkije noode de prijs be taald, waarvoor het alsnog buiten de oorlog hoopt te blijven". Ook Finland blijkt niet van plan zich met vredeson derhandelingen in te laten. Men wijst in dit verband op de proclamatie van Man- nerheim: ,,De oorlog wordt voortgezet". Geruchten omtrent onderhandelingen met Moskou stammen blijkbaar uit be paalde Finsche kringen, die daarop zou den willen aansturen. De Duitsche Rijks- regeering twijfelt er niet aan, of ook de Finsche staat zet de strijd tegen het bolsjewisme voort. en het beweeglijke bij laatstgenoemde stad Een Amerikaansche colonne heeft van Alengon uit zich naar 't oosten ge richt, zoodat rekening moet worden ge houden met een poging, om zich dichter naar Parijs toe te schuiven DE VLIEGENDE BOMMEN. In Berlijnsche kringen wordt de aan dacht gevestigd op de climax, die in de aanvallen op Londen valt waar te nemen De oorzaak hiervan ziet men in een ster ke toeneming van de Duitsche produc tie en in een betere afstelling van de vliegende bommen, waardoor het moge lijk is, de voor de oorlog belangrijke sec toren van de Engelsche hoofdstad volgens een afwisselend systeem met brisant- en brandbommen te beschieten. Volgens bevoegde Duitsche instanties zal de volgende ontwikkeling van 't Duitsche geheime wapen resultaten opleveren, die verrassend zullen moeten worden ge noemd. De aanvallen met de_ V-1 bevin den zich nog in een progressieve ont wikkeling, zoodat de moeilijkheden voQr Groot-Brittannie nog met sprongen zul len toenemen. Aan de radiovoordracht van Luit.-ge neraal Dittmar over de huidige militaire situatie is het volgende ontleend. In de loop van Juli zijn er voor de Duitsche weermacht dagen van zeer ern stige bezorgdheid geweest. Toen moes ten onze troepen aan het oostelijk front als gevolg van massale bestorming het onderspit delven of terugtrekken. Vij andelijke tanks en andere gemotoriseer de formaties rukten naar het westen op. Wat hun tegenstand bood, werd dooi omsingeling onschadelijk gemaakt. De weg naar Oost-Pruisen, Gouvernement- Generaal, Hongarije, enz. lag epen. Hej Duitsche oosten werd ernstig bedreigd. Van Duitsche zijde kon maar geringe te genstand worden geboden. Maar men vocht dapper en men hield zich, dank zij uitstekende leiding, goed. Hier werd getoond,, dat de Duitsche soldaat ook op gevorderde leeftijd onder bepaalde om standigheden tot ongewone prestaties in staat is. In hoofdzaak had numerieke overmacht van de vijand tot die ver scherpte toestand geleid. De verhouding der groote eenheden aan Duitsche en Sovjetrussische zijde heeft over het al gemeen 1 op 20 bedragen Vooral dc ge motoriseerde formaties van de Sovjets waren in de meerderheid. Intusschen werden .aan Duitsche zijde versterkingen aangevoerd; onze afweer werd veel actiever- en droeg al spoedig tot vertraging van de opmarsch der vij anden bij. Natuurlijke verdedigingslinies als de San, de Njemen en de Weichsel konden niet gehouden worden, maar de verovering werd de tegenstanders niet gemakkelijk gemaakt. Nog steeds worden meer formaties uit het vaderland aange voerd; de invloed hiervan deed zich reeds gelden: doorgebroken Sovjet-divisies werden vernietigd, Wilkowisken o.a. her overd. Een dergelijke ontwikkeling had de strijd ook maanden geleden kunnen volgen; een matelooze woede vervult het Duitsche volk bij de gedachte, dat zulks door nalatigheid of bewuste sabotage werd verhinderd. De versterking van de oostgrens maakt nu aanzienlijke voortgang. Hier is voor alle verdere stappen een waardevolle.' grondslag gelegd. Bij Augustof en Wil kowisken hebben die verdedigingswer ken reeds een vuurproef doorstaan; ze hadden een belangrijk effect op het ver- Kinderuitzendingen. De Nederlandsche Volksdienst, wel ke zich in de sympathie van een steeds grooter deel van ons volk mag verheu gen, heeft in het oijzonder door haar „kinderuitzending" veler harten ver overd. Waarheen de kinderen wel mo gen? In de eerste plaats naar de NVD- Kindertehuizen, welke in de gezondste streken van het Vaderland zijn geves tigd; verder naar gezinnen in ons eigen land, die de wensch te kennen hebben gegeven, gaarne een of meer kinderen gedurende eenige weken onder te bren gen of naar Duitschland en andere ge bieden buiten onze grenzen, naar kin dertehuizen van de NSV of bij zgn. pleegouders. Z.S.-PROCEDURE. ook voor het bosch- en houtbedrijf en voor het wegverkeer. De Z.S.-procedure is nu ook van toe passing verklaard op het Bosch- en Hout bedrijf en op hen, die aangesloten zijn bij een der vakgroepen Personen-, Goede ren of Tramverkeer. Formulieren en kaarten aanvragen bij Kamer van Koop handel te Alkmaar. Behoorlijk ingevuld en onderteekend, indienen uiterlijk 31 Augustus: voor het Bosch- en Houtbe drijf bij Afd. Hout- en Boschbedrijf, Utrechtscheweg 59, Utrecht; voor het wegvervoer bij den Bevöllmachtigte Nahverkehr, Utrechtscheweg 84, Zeist Wie in gebreke blijft, stelt zichzelf en zijn personeel voor uitzending naar eU. ders ter beschikking. WETENSCHAP. Een instituut voor kankeronderzoek wordt te Madrid gesticht. Er is 5 millioen peseta's voor uitgetrokken. Een woordenboek met 1000 illustraties en daarbij de naam van 't afgebeelde in 23 talen zal binnenkort in Duitschland verschijnen. loop der gevechten. Het gansche volk is hier nu aan het verstevigen van de Oost- wal bezig. Volgens het plan der vijanden staan de gevechten aan alle fronten in Europa ten nauwste met elkaar in verband. Zij wil len de Duitsche krachten tot verdeeling dwingen en onze afweerkracht geleidelijk verlammen. De ontwikkeling van de strijd aan het Normandische front is voor ons een nieu we zware belasting, al zijn de tegenstan ders er toch niet in geslaagd, de Breton- sche havens te bemachtigen. Veel ernsti ger is de poging, het Duitsche front tus- Orne en Vire in een tang te vatten. Zeer handige operaties zullen noodig zijn, om aan dit gevaar het hoofd te bieden. Maar zoo besloot de spreker: overigen biedt hef losser worden van de fronten de kans', doeltreffend terug te slaan, waar door aan de strijd om tijdwinst, die wij voornamelijk met het oog op de toekom stige wapentechnische ontwikkeling voe ren, steeds nieuwe perspectieven wordt geboden. ZESVOUDIGE SCHENDING VAN HET VOLKENRECHT. 1. Aan het Italiaansche front werden 6 gevangen genomen Duitsche soldaten door soldaten van een Amerikaansche di visie in koelen bloede vermoord. 2. In de baai van Viipuri werden de overlevenden van tot zinken gebracht oorlogsvaartuig door Sovjet-schepen be schoten. Aan boord gertomen overleven den zijn neergeschoten; de lijken werden in zee geworpen. 3. Een Duitsch hospitaalschip werd naar Bari opgebracht. Toen het na be vredigend onderzoek weer was vrijgela ten, bleek een heele reeks voorwerpen verdwenen te zijn 4. Dertig Anglo-Am. vliegtuigen bom bardeerden een Duitsche verbandpost te Carrara (N.-Italië), welke duidelijk van het Roodc Kruisteeken was voorzien. 5. Bij Pfaffenhoven in Lotharingen werd een Duitsche hospitaaltrein bescho ten. Een aantal personen werd gedood of gewond. 6. Bij een aanval op een Duitsche hos pitaaltrein te Tours werden 41 soldaten gedood. Vooraf worden de Kinderen in Neder land door een arts van de Volksdienst gekeurd en deze bepaalt, wat het betrok ken kind het meest tioodig heeft, bosch-. zee- of berglucht. Voor alle kinderen, die in aanleg gezond zijn, is er de mogelijk heid tot uitzending. De bedoeling zit voor, de kinderen lichamelijk en geeste lijk aan te sterken, vertrouwd te maken met de natuur en het aanwakkeren van het gemeenschapsgevoel door nauwe omgang met elkander. „Een gezonde jeugd een sterk volk" is de grondgedachtee van het werk. Aan meldingen kunnen doorloopend geschie den bij de Buurtsfchapshoofden en de Provinciale-Stedelijke en plaatselijke kantoren van de NVD Het Engelsche* Zondagsblad „Reynold's News" schreef dezer dagen: „Het valt niet langer te ontkennen, dat het eerste Duitsche geheime wapen de instanties, welke voor de luchtbescherming- en ver dediging verantwoordelijk zijn, groote zorgen bereidt en „aanzienlijke storin gen" h^eft veroorzaakt, welke de regee- ring-Churchill veel hoofdbrekens kosten. De „Yorkshire Post" betoogde, dat het volk genoeg kreeg van de steeds weer herhaalde oproepen der regeering, om 'stand te houden. Het wenscht te weten, hoe het met de aangebrachte schade staat en in hoeverre men met de bestrijding van de V-1 reeds gevorderd is. Het zou gevaarlijk voor de regeering-Churchill kunnen worden, zoo zij voortging zich in stilzwijgen te hullen Want geen stad ter wereld, groot of klein, is volgens dit blad tot op heden aan zulke beproevingen blootgesteld geweest. In verschillende diocesen in Nederland is, naar de Ned. Corr. Dienst meldt, vo rige Zondag een herderlijke brief van de Bisschoppen voorgelezen, waarin de vroegere opmerkingen inzake de ontoe - laatbaarheid van de zwarte handel en de daaruit voortvloeiende woeker worden herhaald en de boeren en anaere land bouwproducenten opnieuw worden aan gespoord, de door hen geoogste produc ten ter beschikking te stellen van de daartoe bevoegde Nederlandsche instan ties. Slechts deze instanties zijn in staat, zoo wordt in de herderlijke brief gezegd, een eerlijke en rechtvaardige verdeeling van de dringend noodzakelijke levens middelen voor de geheele bevolking van het land, in het bijzonder ook voor de minder bemiddelde inwoners van de ste- den, tot stand te brengen. Zóoals bekend, ligt de levensmiddelen voorziening van het Nederlandsche volk uitsluitend in handen van de Nederland sche instanties. Evenzeer is het bekend, dat de in Nederland geproduceerde le vensmiddelen in volle omvang beschik baar zijii voor de voorziening van de bevolking en bovendien uitsluitend voor de voorziening van de bezetting. Het Duitsche rijk stelt zelfs vrij groote hoe veelheden graan beschikbaar, waarvoor een overeenkomstig kwantum groenten en andere speciale producten naar het Duitsche rijk gaat. Wanneer derhalve le vensmiddelen in de zwarte handel ko men, worden deze slechts onttrokken aan de normale voorziening van de Neder landsche bevolking. LUCHTAANVALLEN OP NED. GEBIED. 24 dooden, 93 gewonden. 's-Gravenhage, 16 Aiig. In de loop van Dinsdag zijn in verschillende deelen van het land wederom aanvallen met boordwapens door Anglo-Amerikaansche vliegtuigen in scheervlucht ondernomen op personentreinen, auto's err voetgan gers, alsmede door het werpen van bom men onder de Nederjandsche burgerbe volking 24 personen gedood, 21 zwaar en 72 licht gewond. Eenige woonhuizen en een kerk werden door bommen zwaar beschadigd. KUNST EN KULTUUR. De Vlaamsche schrijver Cyriel Ver- schaeve werd tot eereburger van .Jena benoemd. De Noorsche schrijver Knut Hamsun kreeg. 4 Aug., op zijn 85e verjaardag, ook van den Fuehrer een gelukwensch. De dichler-schrijvcr Aug. Heyting te Den Haag, wordt vandaag 65 jaar. (Luis tert vanmiddag 13,45 naar uitzending Hilv I.) Drie molens op dè grens Brabant-Lim burg werden gerestaureerd en van ge stroomlijnde (syst Van Brussel) wieken voorzien. Vele kunstschatten van Florence wer den, voordat de stad in de vuurlinie kwam te liggen, in bomvrije ruimten ge borgen De schrijfster Jo van Ammers-Küllcr werd, zooals gemeld, 13 Aug. 60 jaar. Weet u, dat van vrijwel al haar boeken vertalingen verschenen in het Duitsch en Engelsch en dat er zelfs in het Deensch, Zweedsch, Finsch, Joego-Slavisch. Hon- gaarsch en Tsjechisch verschenen? Hooge onderscheiding voor Von Papen. De Fuehrer heeft aan den vroegeren ambassadeur in Turkije, Von Papen, op grond van bijzondere verdiensten, een hooge onderscheiding verleend. Invaliden, die gebrek lijden. In het Engelsche tijdschrift New Lea der klaagt een in Juni 1941 afgekeurde Britsche soldaat zijn nood over het feit, dat hij al drie jaar vergeefs naar werk zoekt, terwijl de staat, hoewel hij gewond en nog ziek is, sinds twee jaar geen inva- liditeitspensioen meer uitbetaalt.Bij meer dan 150 ondernemingen klopte hij ver geefs om werk aan. Luchtbeschermingsmoeilijkheden in Britsch-Indië. De luchtbescherming in Br.-Indië brengt onvermoede moeilijkheden met zich mee door het daar heerschend kas- ten-systeem. Zoo is het een bijna onop losbaar probleem, hoe de paria's als er luchtalarm wordt gegeven, de voor beschreven afstand van 150 m. tusschen Inch en de Brahmanen kunnen bewaren. De onderbrenging der 5 millioen bede laars brengt evenwel ongehoorde moei lijkheden met zich mee! Doch dat alles is nog niets in vergelijking-met 't vraag stuk, hoe de Heilige Koeien, die overal vrij mogen rondloopen, nu moeten wor den beschermd. Ook de Mahaiadja van Gondal bevindt zich in ernstige lucht beschermingsmoeilijkheden. Hij heeft de vraag opgeworpen, hoe hij zijn paleis, dat geheel uit kristal bestaat, kan be schermen tegen de vijandelijke luchtaan vallen. Een dergelijk paleis mag buiten gewoon fraai en kostbaar zijn, tijdens luchtoorlog is een betonnen bunker doel matiger! BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT 9—16 AUGUSTUSl 944.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1