Hardnekkige gevechten in Frankrijk ROEMENIE, HET SLAGVELD VAN DE BALKAN* WERELDNIEUWS Zware strijd aan Oostfront 57e JAARGANG. No. 5890. WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1944. TEXELSCHE COURANT Een Britsche bekentenis. Een Engelsch militair criticus moet bekennen, dat het er niet naar uit ziet, dat sterke Duitsche formaties in Frank rijk zijn ingesloten De Duitschers, zoo geeft hij toe, vechten met groote tacti sche handigheid en hardnekkigheid en vormen zoo noodig na hun terugtrekken ongewoon snel nieuwe verdedigingslinies. (111. London News). Met of zonder Parijs. Wij zijn er van overtuigd, schrijft de Brüsseler Zeitung, dat wij de oorlog winnen, met of zonder Parijs. Ook in 1870 hebben we het zonder Parijs gedaan. Het zou lichtzinnig zijn, de successen van de tegenstander in Frankrijk te loochenen, maar voor ons bevat de verdere ontwik keling van de strijd weinig onzekerheid. In de grond van de zaak is het doel van de vijand de tijd te overrompelen, van daar zijn ijlrtempo op de stiaatwegen naar de hoofdstad. Maar wij Douwen op datgene, wat voor de vijand nog „de groote onbekende" is; daarmee gelooven wij de overwinning te zullen behalen. Bommen op eigen troepen. Duitsche grenadiers waren er aan het bruggenhoofd van Mantes aan de Seine getuige van, dat Amerik. bommen in grooten getale in de Amerikaansche stel lingen tot ontploffing kwamen. Distancieeringsbewegingen. Sinds eenige dagen, zoo meldt SPT uit Berlijn, zijn de Duitsche troepen bezig, zich van de kust der Golf van Biscaje en uit het gebied der Pyreneeën-terug te trekken. Ook in het gebergte O. van de Rhóne voltrekken zich distancieeringsbe wegingen. Bij herhaling komt het daarbij tot verbitterde gevechten met geallieer de strijdkrachten, die daarbij niet alleen van tanks gebruik maken, zooals O. van Montelimar en Z. van Grenoble maar ook van Fransche 'vrijscharen, de Ma- quisards. Buitengewoon taai verdedigen zich de Duitsche soldaten tegen pogingen om hun de pas af te snijden. De oostflank Albaneesche stad volkomen verwoest. De open stad Peja werd door een Anglo-Amerik. bombardement volkomen verwoest. 3000 personen werden gedood, 4000 gewond. De regeering heeft bij het Roode Kruis geprotesteerd en om bemid deling verzocht. Nieuwe daden van luchttcrreur. De aanvallen, Zondagnacht op Kiel en Königsberg uitgevoerd, waren weer echte terreurdaden. In Kiel werden o.m. eenige kerken, het raadhuis en de uni versiteitskliniek getroffen, in Königs berg verscheidene onvervangbare monu menten van kunst en kuituur. 3000 vliegtuigen, 2G00 pantsers. In zware gevechten aan de groote bocht v. d. Weichsel heeft 't onder bevel van lt.-generaal R e i m a n n staande corps luchtdoelartillerie zijn 3000e vlieg tuig neergehaald. Eenheden van hetzelf de corps schoten verder 2600 Sovjet pantserwagens kapot. Vergeefsche aanvallen in Italië. In de sector van de Arno leidden ver- kenningsaanvallen van de vijand tot gee nerlei resultaat. O. 'van Florence zijn sterke geallieerde artillerie- en tankcon centraties waargenomen Blijkbaar is een groote aanval op komst. Duitsche vlie gers richtten hier zooveel mogelijk scha de aan. Zware vijandelijke aanvallen in het gebied aan de Adrialische Zee waren vruchteloos. Churchill maakte een afspraak. Lang voordat de oorlog uitbrak heeft Churchill, toen nog eerste loid der admi raliteit, achter de rug van de toenmalige premier Chamberlain om, afspraken ge maakt met Roosevelt. De president be loofde, buiten weten van het Amerikaan sche volk, de steun van de V.S. aan En geland, voor het geval dit land in een oorlog zou raken. Zoo maakte de En- gelsche parlementariër Mc Gocern in hel Lagerhuis bekend. Ruim 1000 vliegtuigen over Zweden. Nimmer heeft een zoo groot aantal Anglo-Am. vliegtuigen de Zweedsche grens geschonden als in de nacht van Zaterdag op Zondag het geval was. Het moeten er meer dan duizend geweest zijn, die van elf uur 's avonds tot diep in de nacht over het zuiden des lands trok ken. Er werd op geschoten, maar zonder eenig resultaat. In de Zweedsche pers vindt men geen woord van protest we gens deze brutale grensschending. Slowakije wil zelfstandig blijven. In een radiorede heeft de Slowaaksche minister van blnnenl. zaken, Mach, het volk aangespoord, steun te verleenen aan de'maatregelen van de regeering, om de rust, de veiligheid en de onafhankelijk heid van het land te waarborgen. Para chutisten werden door een vijandelijke staat boven het land uitgeworpen om de orde te verstoren. Het Slowaaksche volk zal Duitschland nooit verraden, doch aan de zijde van dat land standhouden. DE ZON. Vvo. 30 Aug. op 6,47; onder 20,34 DE MAAN. vVo. 30 Aug. op 18,50; onder 2,02 Volle Maan: 2 Sept. 22,21. HOOG WATER OP XEXELS REE. Wo 30 Aug. 6,41 en 19,20 Do. 31 Aug. 7,57 en 20,29 Vr. 1 'Sept. 8,59 en 21,24 der geallieerden wordt onderwijl door Duitsche troepen uit Italië bedreigd. Brest houdt stand. Na langdurige voorbereiding is de vij and tot een hevige aanval op de vesting Brest overgegaan. De commandant denkt niet aan capituleeren Alle aanval len werden met bloedige verliezen voor de aanvaller afgeslagen. Brest houdt stand. Van het Zuidfransche front. Terwijl in de gebieden van Toulon en Marseille nog een verbitterde strijd wordt gevoerd, voltrekken zich de be wegingen der Duitsche troepen in het Rhöne-dal (richting Lyon) volgens plan. Gemotoriseerde vijandelijke strijdkrach ten poogden de Duitsche troepen de weg door 't dal van Montelimar te versperren, maar werden naar het O. teruggedron gen; ook een aanval op Valence werd af geslagen. Zware gevechten aan de Seine. In het gebied N.W. van de hoofdstad volgde de vijand de Duitsche divisies, welke zich in de richting van de beneden loop van de Seine begaven. Met de Duit sche troepen, welke zich nog ten Z. van de Seine bevinden, werd in de buurt van Elbeuf verbitterd gevochten. Ver geefs poogde de vijand zich van deze stad meester te maken; wel slaagde hij er in, zijn bruggenhoofd N. van Mantes wat uit te breiden. Duitsche steunpunten in Pa- rijjs hebben de strijd moeten staken. De stad brandt op verscheidene punten; vele gebouwen liepen zware schade op, mede doordat de .vijand van tanks ge bruik maakt. Z. van de hoofdstad kon de tegenstander tusschen Corbeil en Monte- reau op enkele plaatsen over de Sein*; steken; O. van de Yonne drong hij naar het Z.O op. Z.O. van Parijs werden de Duitsche troepen naar de beneden-Marne teruggedrongen. Ir\ het gebied van Troyes kon de vijand,ondanks zware ver liezen, maar enkele'km. terrein in N. en O. richting winnen. Een 18-jarige torpedist. Als eerste Noorsche vrijwilliger heeft de 18-jarige Johan Aaien uit Stavanger zich als bestuurder van een éénmanstor- pedo aangemeld 20 millioen pond voor Tito. Het communistisch bendehoofd Tito werd tot opperbevelhebber! van alle Joegoslavische strijdkrachten benoemd. De premier der J.-Sl. emigrantenregee- ring stelde hem het staatsvermogen van 20 millioen pond ter beschikking. Negers met blanke huid? Wel 75 pet der Amerik. negers zou een blanke huid willen hebben. Prof. Schiro- Kauer (V.S.) stelde pogingen in het werk, om aan hun verlangen tegemoet te komen, maar kon het bij proeven niet verder dan koffiekleur brengen. Boven dien schoten twee proef-negers er hun hachje bij in. Geallieerde luchtmacht leed zware verliezen. Buitengewoon zware verliezen leed de Anglo-Am. luchtmacht de laatste dagen bij haar aanvallen op Duitschland. De getroffen steden waren o.m. Duisburg, Emden, Mannheim, Ludwigshafen, Kiel, Koningsbergen, Hamburg, Berlijn, Tilsit, Pardubitz, Rostock, Wismar, Schwerin, Brünn, Rüsselsheim en Darmstad en plaatsen in Opper-Silezië. Italië ligt op sterven. In het Amerik. tijdschrift Life ver scheen 'n manifest van „geprononceerde Italiaansche anti-fascisten", die zich er over bekladen, dat men hun in Italië niets anders geschonken had dan honger en ellende. „Geruime tijd hadden wij vol vertrouwen gehoopt, dat het einde van 't fascisme een. nieuw leven aan Italië zou schenken", zoo klagen zij. „Deze ver wachting is echter begraven, want Italië ligt op sterven". Mo^Jtsm neemt poolshoogte. In Cairo is een marine-commissie uit Moskou aangekomen, die de groote ge allieerde steunpunten in de Middelland- sche Zee wil gaan bezichtigen. Ook over de leveranties van de toegezegde Itali aansche oorlogsbodems komt zij spreken Moskou meent, volgens Algiers, zonder bezwaar door de Dardanellen te kunnen varen, nu Turkije de banden met Duitsch land verbroken heeft. Als steunpunt lacht o.a. de haven van Algiers de bolsje wisten bijzonder toe. De strijd in de Groote Oceaan. De Japanners zijn de laatste tijd in zware afweergevechten gewikkeld- Naar 26 Aug. uit Tokio werd gemeld, wordt op de Marianen-eil. Tinian en Guam nog steeds verbitterd gevochten. Ook op Gu adalcanal Bougainville en andere ei landen, waar Japansche formaties tot de laatste man stand houden. Hoe^ de strijd in de Stille Oceaan zich verder ontwik kelen zal, laat zich moeilijk voorspellen. Bepaalde aanwijzingen voor Britsche operaties zijn er niet. Mogelijk zullen o.a. pogingen worden gedaan, om op Malak- ka te landen. Het monster van de luchtoorlog staat nu voor de poorten van het Japansche moederland. In Tsjengtoe, een der steun punten in China, treffen de geallieerden toebereidselen voor een grootscheepsche aanval. De Amerikaansche generaal-ma- joor Curtis E. L e m a y, „opperwoning- blokkraker", berucht door zijn aanvallen op Hamburg en Berlijn, zal de operaties leiden. ONVERMOEDE MOGELIJKHEDEN. De ernst van de toestand dwingt tot de hoogste krachtsinzet op alle gebied, schrijft generaal Von Brauchitsch in de Voelkischer Beobachter. Als wij, ver volgt hij, alles daarop instellen, dat we de oorlog winnen en alles nalaten, wat daartoe niet onmiddellijk dient, hebben we niet vermoede mogelijkheden. De in spanning van alle krachtreseives geeft ons opnieuw het recht, van de overwin ning zeker te zijn. Bij de vijand zijn, wat betreft, het getal, menschen en mate riaal in de meerderheid. Maar nog steeds hebben uiteindelijk geloof, geest en ge- mcenschapskracht over geld, haat en massa gezegevierd. BEZINNING. De cisch van het oogcnblik. Bezinning bij alles wat men zegt en doet is de dringende eisch van het oogen- blik, aldus het Nationale Dagblad in een hoofdartikel. Het blad vervolgt: Bezin ning is thans meer dan ooit, ook voor ons, nationaal-socialisten geboden. Het zou belachelijk en zinloos zij de ernst van de toestand te ontkennen, zoo goed als het onverantwoordelijk is, om zich van de feiten niets aan te trekken en in gezapige rust zijn leventje voort te leven, omdat „de Fuehrer het met zijn nieuwe wapens wel op zal knappen". Zoo'n houding is fataal en toont een groote overeenkomst met die van hen, die destijds op advies van Colijn temidden van het woelige We reldgebeuren rustig gingen slapen. Aan de andere kant zou het zinloos zijn zich blind te staren op de successen, die van geallieerde zijde de laatste tijd wer den behaald. En zoo er onder ons .zijn, die onder de druk der gebeurtenissen bangelijk het geloof en vertrouwen in on ze overwinning hebben verloren: dat zij met spoed verdwijnen! Want dezulken remmen de laatste, uiterste krachtsin spanning, die noodig is, om het zwaarste uur dapper te doorstaan en de onoverko melijk schijnende moeilijkheden te over winnen. Arbeid zonder kameraadschap is een zomer zonder zonneschijn. Wat Amerika verloor. 261,589 dooden, gewonden, vermisten en krijgsgevangenen vermeldt de Ame rik. verlieslijst van het leger tot 6 Aug In Zuid-Frankrijk alleen reeds verloren de V.S. 1221 man aan dooden en 1754 aan gewonden. GRIEKENLAND. Engelsche vliegtui gen beschoten een Duitsche lazerettrein. CANADA werkt aan een tolume met de Vereen. Staten. TURKIJE. De toestand van oud-minis ter Menemendjogloe, die eer. sleutel- beenfraotuur kreeg, baart zorg. BULGARIJE herstelde het sinds vier mnd. verbroken telegraaf verkeer met Turkije. ECUADOR besloot zijn. Galapagos-eil niet aan de V.S. te verkoopen. In Ecuador wordt naar olie geboord. OOST-INDIE. Halmahera, Celebes en W. Nieuw Guinea stonden aan geallieer de luchtaanvallen bloot. IRAN. In het door de Sovjets bezette gebied mogen alleen Sovjet-films worden vertoond. ROEMENIE. Hier is het communisti sche blad Prawda van de Donau versche nen. MEXICO. Een textielfabriek, welke wegens staking 20 maanden stil lag, is door de overheid met staatspersoneel weer op gang gebracht. PALESTINA. In Tel Aviv en Jaffa werden door joodsche terroristen aan slagen gepleegd op regeeringsgebouwen Zeven personen werden gedood. IJSLAND protesteerde te Washington tegen plannen der V.S. om ook na de oor log steunpunten op het eiland bezet te houden. KROATIË. Landarbeiders werden bij hun werk door vijandelijke vliegtuigen beschoten Landelijke gemeenten zondei eenig militair doel werden ook niet ge spaard. FRANKRIJK Maurice Chevalier werd door Fransche terroristen vermoord. De communistische partij is van plan in de „nieuwe Fransche regeering" een belangrijk aandeel te nemen. DENEMARKEN. Bij een Anglo-Am. aanval op een trein werden 8 passagiers gedood. 9 gewond. In het Borreveen, Jutland, is een zilverschat uit de 30-j. oorlog gevonden- fraaie lepels en munten met het jaartal 1620 en 1621. CHINA. Tsjang Kaï Sjek geeft toe, dat de Japanners de laatste tijd snelle vorde ringen maken en dat de situatie voor China meer dan ernstig is. Door het verliezen van 42 divisies sinds April is het Chineesche front -in Hoenan en Honan ingestort. BELGIE. Door het bombardement op Namen werden wel 317 burgers gedood. In het stadje Hoeij dezelfde dag 102. De diamantproductie van de Belg Kóngo neemt aanmerkelijk toe. BR.-INDIE. Geallieerde troepen heb ben Tengjoe in Birma bezet. 40 millioen inwoners van Bengalen lijden aan een epidemisch'e ziekte; hier van de helft aan malaria. In eenige provincies van Br.-Indië berokkenden overstroomingen de land bouwers zware schade. Een weergalooze misdaad. De Voelkischer Beobachter spreekt van een weergaloozq misdaad en noemt zeke re Patrescanu, een bolsjewiek, de over- heerschende persoon in het nieuwe kabi net van koning Michael. Het -blad spoort aan tot vastberaden voortzetting van de strijd ten einde het land van een wisse ondergang te redden. Engeland bezorgd over Roemenië. Londen was aanvankelijk van meening, dat Roemenië „alleen maar uit de oorlog trad," maar ernstig maakt men er zich thans bezorgd, nu blijkt, dat Stalin het volle pond eischt: niet slechts staking van de strijd maar daadwerkelijke hulp bij de voortzetting van de oorlog tegen Duitsch land. Mogelijk dat Moskou hier zijn kans waarneemt, om een kostelijk stuk van Europa in de wacht te sleepen Verbitterde strijd in Roemenië. Doordat een deel an de Roemeensche troepen de gevechten tegen Sovjet-Rus land heeft beëindigd en zelfs de vijande lijkheden tegen de Duitsche strijdkrach ten heeft geopend, zijn deze op de uiter ste Z. vleugel, vooral in moeilijke posi tie geraakt, mede doordat de bolsjewis ten bij hun opmarsch nu zooveel minder tegenstand ondervinden. Een hevige strijd met overmachtige vijanden ont brandde, waarin de Duitschers met groote verbetenheid strijden en tiental len pantsers buiten gevecht stellen Roe meensche troepen, die niet met het roode leger tegen Duitschland willen optrekken, worden ontwapend en naar Sovjet-Rus land gevoerd. Het Duitsche gezantschap te Boekarest is door Roemeensche troe pen omsingeld. Vertrouwen in de overwinning niet geschokt. Als eerste Balkanstaat sloot Roemenië zich in Sept. 1940 bij de ordende krachten van Europa aan; 23 Aug. 1944 werd door het verraad van koning Michael en zijn hofkliek in 's lands lot een dramatische wending gebracht. Maar, zoo srhreef het Nationale Dagblad in een hoofdartikel: Het verraad in Roemenië schokt ons ge loof in de overwinning van Europa niet, want in het wereldbeeld van nen, die de nieuwe Europeesche orde belijden is geen plaats meer voor parasiteerende monar chen. Zij weten en wisten reeds lang, dat de overwinning slechts zal borden verworven, nadat alle overblijfselen van de oude wereld als dood hout zijn afge vallen. En tot dat dorre hout behooren ook de verraderlijke vorsten, of zij nu Haakon, Wilhelmina, Victor Emanuel of Michael heeten. Op dit verraad der vor sten bouwen onze vijanden hun hoop, maar op de trouw der volkeren grondt zich onze zekerheid. (Zws.) Het einde zal bitter zijn. Voor de aanstichters van het verraad zal het einde bitter zijn, voorspelt de di plomatieke medewerker van DNB. In Beilijn betwijfelt men, of koning Michael nog lang cp het kussen zal zitten; men acht het zelfs mogelijk, dat hij het land moet verlaten; volgens de proclamatie der Nationale regeering wordt zijn vliegtuig voor dit doel reeds gereed ge houden Pogingen van den koning, om zijn land voor bolsjewiseenng te vrijwa ren, zullen wel stranden; noch Engeland, noch de Vereen. Staten hebben hier wat in te brengen; hier zijn het woord en de VATICAANSTAD. Churchill had een uur lang een onderhoud met Z.H de Paus Volgens SPT zou een Pauselijke en cycliek op komst zijn, o.m over de hou ding van de r.k. kerk in Europa en over het lot der katholieken onder de Sovjets. ENGELAND en de V. S. sloten een overeenkomst met de bevriende scheep- vaartlanden, wier schepen n.u"voor de geallieerden varen, voor het gebruik hiervan na de oorlog. Op Jamaica richtte een storm aan vele plantages zware schade aan. De studie van de Russische taal, kunst en wetenschappen zal in Engeland worden bevorderd. Het Amerik. hoofdkwartier in Z. Engeland werd door een vliegende bom getroffen. Wegens V-l-gevaar worden alle pa tiënten uit de Londensche ziekenhuizen naar elders overgebracht. De Engelsche communisten hebben de Labourpartij opnieuw voorgesteld, sa men te werken. Een Amerik. bommenwerper is in Preckleton op een school gevallen; 35 kinderen werden gedood; 17 volwassenen en 6 kinderen worden vermist. Door een treinontsporing zijn in Kent 7 passagiers gedood, 16 zwaar ge wond. Dagelijks vallen in Engeland 17000 huizen aan de V-l ten offer, meldt Lon den. De V-l heeft tot nu 1 millioen hui zen in Engeland vernield. Churchill is in een bespreking met de premier der Grieksche emigrantenre- geering tot „volledige overeenstemming" gekomen. De Britsche minister Hudson gaf toe, dat Normandië rijkelijk over voedsel kan beschikken en dat van uitplundering door de Duitschers geen sprake is. „Het jodendom kan voor de V. S. zeer gevaarlijk worden". Tegen deze door Amerik. officieren verspreide meening komt een te Londen verschijnend Joodsch blad op. daad aan Moskou alleen. De taak der Nationale regeering zal er in bestaan, de overlevering van Roemenië aan de bol sjewistische slavernij te verhinderen. De wapenstilstandsvoorwaarden van Stalin. In April van dit jaar reeds legde Moa- kou aan het Roemeensche staatshoofd Antonescu wapenstilstandsvoorwaarden voor; ze werden afgewezen. Koning Mi chael en zijn nieuwe regeering echter hebben ze aanvaard Ze luiden 1. Bre ken met Duitschland en samen met de geallieerden en Sovjet-Rusland tegen Duitschland de strijd opnemen; 2. Herstel der grenzen van 1940; 3. Schadevergoe ding; 4. Vrijlating van krijgsgevangenen en geïnterneerden; 5. Vrije beweging van Sovjet-troepen op Roemeensch gebied, beschikbaarstelling van alle vervoermid delen; 6. Uitspraak van Weenen inzake Transsylvanië wordt te niet gedaan. Vol gens de oud-gezant van Roemenië te Londen, Tilea, was twee jaar geleden ieeds van. uit de oorlog treden sprake. schadevergoeding. Moskou eischt van Roemenië wegens in de Sovjet-Unie aangerichte schade 'n vergoeding van een milliard dollar; zoo lang deze som niet is betaald, blijft Roe menië door de bolsjewieken bezet gebied. Maar de „D Z. i. d. N." weet te berich ten, dat de Vereen. Staten tot voor enkele dagen met Roemeryë in oorlog zich bereid hebben verklaard, die scha devergoeding op staande voet te beta len Zoo versjacheren de Amerikaan sche dollarjoden de volkeren van Europa. Het zwaartepunt van de strijd aan het oostelijk front is in de zuidelijke sector gelegen. De bolsjewieken, die in de cen trale en noordelijke sector vastliepen, trachten van de verwarring in Roemenië gebruik te maken door een bewegings oorlog te voeren. Ze drongen met gemo toriseerde formaties en sterké pantser strijdkrachten verder naar het zuiden, overschreden de Sereth, veroverden Foc- sani en Buzau en bereikten het Hon- gaarsche grensgebied (Zevenburgen). De Duitsche en de, het bondgenootschap trouw gebleven, deelen van het Roe meensche leger bieden verwoede tegen stand Aan beide zijden van de beneden- Proeth wordt verbitterd tegen de aan stormende vijand gevochten. In andere sectoren van het front wer den de meeste aanvallen der Sovjets af geslagen; van terreinwinst was maar op enkele plaatsen sprake, b. v. in Est land. waar de puinhoopen van Dorpat de bolsjewisten in handen vielen. Aanvallen N.W. Mittau (Z.W. van Riga) en N.O. van Walk (op de grens van Estland en Let land) werden met zware verliezen voor de Sovjets afgeslagen, Rust in Hongarije. Onder invloed van de gebeurtenissen in Roemenië traden zekere spanningen in Hongarije aan de dag. In verband hier mee is, zooals gemeld, aan het bestaan en de activiteit van alle partijen een eind gemaakt en een wijziging gebracht in de regeering. Om de gevaren, welke het Hongaarsche volk bedreigen, uit te scha kelen, waren ingrijpende maatregelen noodig. Van een „kabinetscrisis" is geen sprake. IDenk aan, „Moeder en Kind" en I geef naar vermogen bij de huis-aan- 9 huis-collecte van 23 t.m. 39 Augus-9 tus a.s. 89 SLACHTOFFERS TE MAASTRICHT. Het aantal dooden tengevolge van de Anglo-Amerikaansche luchtaanval van 18 Aug. op Maastricht is thans tot. 89 geste gen. Elf Nederlanders worden nog ver mist. AUSTRALIË. In het zuiden is het dro ger dan het sinds 1914 geweest is. Er zijn gebieden, waar 70 pet. van het vee is om gekomen.. HONGARIJE verbrak elk PTT-ver keer met Roemenië. Hongaarsche ambtenaren krijgen voorloopig geen ver lof „Hongarije zal zijn grenzen legen het Sovjetgevaar verdedigen". (Teleki). VEREEN. STATEN. De politieke adviseur van Eisenho wer, Phillips, is afgetreden. Vijf fabrieken te San Francisco, waarin gestaakt werd, zijn, daar ze voor de vloot werkten, door de staat overge nomen. w JAPAN De Rijksdag koml 6 Sept. voor vijf dagen bijeen. Japan heeft de 1-j. dienstplicht voor ongehuwde vrouwen van 12-40 jaar in gevoerd. Bij de luchtaanvallen op Kioesjoe werden de hoogovens niet, de ijzergiete rijen maar in geringe mate beschadigd (20 Aug.) ZWITSERLAND heeft de vestiging van een agentschap tan het Sovjet-persbu reau Tass toegestaan. Zwitserland heeft toegestaan, dat eenige treinen met zwaargewonden van het Italiaansche front via Chiasso en Ba zel naar Duitschland vertrekken. Kanton Wallis en de omgeving van Luzern hadden door onweer zwaar te lij den Groote hoeveelheden rotsgesteente werden naar de dalen gevoerd.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1