Van de Fronten in Oost en West. JUIST OP HET BESLISSENDE MOMENT Wereldnieuws ORDE EN DISCIPLINE EERSTE EISCH BINNENLAND In hst verleden Ligt het heden. In 't nu wat worden zal. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN. 57e JAARGANG. No. 5893. ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1944. TEXELSCHE Aan de toespraak, deze week door lt.- ?eneraal Dittmar gehouden, is het J eigende ontleend. ••Met bijzonder veel zorg, aldus spr., richten wij op het oogenblik de blik naar het westen Engelschen en vooral Ame rikanen hebben hier gebruik gemaakt van hun numerieke meerderheid aan for maties en strijdmiddelen en wel op een wijze, welke aan de Duitsche doorbraak door de Maginollinie en naar de mond vano de Somme in 1940 herinnert; toen behaalde de Duitsche weermacht vernie tigingsoverwinningen op een vijand, wiens sterkte niet belangrijk bij de Duitsche achterbleef; thans worden de operatieve vruchten der geallieerde ope raties niet ontrukt aan een vrijwel even sterke vijand.'ook zijn ze niet het gevolg van een betere leiding. Evenals in het Oosten werd door ontoereikendheid der middelen ons-succes in 't westen ontzegd. Wij erkennen volledig, vervolgde spr., dat de operatieve prestaties, vooral die van de Amerikanen, in opzet en uitvoe ring op een aanzienlijk hoog peil hebben gestaan Maar juist tegen deze achter grond worden de prestaties van de Duit sche legers in het westen bijzonder be langrijk. Wat zij hier presteerden, is vol doende om ons zelfbewustzijn nieuw voedsel te geven. Wat wij tot dusverre tegenover de Eritten en geallieerden konden plaatsen, waren meestal rriaar numeriek zwakke formaties, die het op dringen der vijandelijke tankstrijdkrach ten wel konden, vertragen, maar niet te genhouden. Maar thans wordt het anders. Juist op 't beslissende moment is de groo- te mobilisatie begonnen. Om zonder zeer zware schade te lijden in een oorlog terrein té kunnen, verlie zen, heeft men eerst terrein moeten ver overen. Nooit hadden we de groote strijcf tot op dit oogenblik kunnen doorstaan, zonder de breede materieele en personee- le basis, in de eerste jaren van de oorlog verworven Nu is een grooter evenwicht ontstaan tusschen oppervlakte en ge vechtskracht, wat voor de verdediging steeds voordeelig is. Wanneer eenmaal onze volledige volkskracht beschikbaar zal zijn voor de verdediging der verkor- te voorbereide linies, zal het in het wes ten verloren gegaan strategische even wicht kunnen worden hersteld, zooals dat, tot verrassing van alle kleingeloo- vigen en van onze vijanden, ook aan het oosten is gebeurd. Bulgarije verbreekt betrekkingen. Sofia besloot de diplomatieke betrek kingen met Kroatië, Hongarije en Italië te verbreken. Vertrouwen in de overwinning. De Noorsche premier Quisling spoorde lijn medestrijders tot uiterste krachtsin spanning aan en gaf uitdrukking aan zijn vaste vertrouwen in de ovei winning. Japan en Oost-Indic. De Japansche regeering besloot ook aan de bevolking van de vroegere Ned. Indische gebieden onafhankelijkheid te verleencn. Vergeefsche aanval op convooi. Bij een aanval van sterke BritSche luchtstrijdkrachten op edn Duitsch con vooi, N.W. van de Noorsche kust, werden drie 'toestellen neergehaald. Het afweer geschut verhinderde het gericht afwer pen van de bommen. Kolennood in Engeland en Frankrijk Het. is met de kolenpositie in Engeland slecht gesteld. De regeering bereidt Jiet volk reeds op een koude winter voor. On der deze omstandigheden zijn dè vooruit zichten wel zeer slecht voor het bezette gebied in Frankrijk, dat geheei op Enge land is aangewezen Van „uitroeien" gesproken. .Ronduit gezegd ben ik. er voor. elk in Duitschland, neen beter nog, elk in Eu ropa levend wezen, man, vrouw, kind, vogel en insect, .uit te roeien! Ik zou geen enkele grashalm meer 'aten op schieten! Europa moet een nog grootere woestenij dan de Sahara worden!" Dit kon men lezen uj de „News Chronicle" Turkije en Sovjet-Rusland. Turkije verbrak de betrekkingen met Duitschland, maar daarmee is Moskou blijkbaar niet tevreden. Er is nog sprake van wrijving tusschen beide landen; de hirken weten niet precies, wat Stalin ivel van hen verlangt. Maar wel zeker is echter, dat Turkije van plan is, zijn rol op de Balkan in overeenstemming met de geallieerden te spelen. (Der Bund, Bern). Voor oorlogsindustrie en front. Om arbeidskrachten vrij te maken, werd het Pruisische Ministerie van Fi nanciën opgeheven; een aantal hooge- tcholen wordt gesloten of samengevoegd. Van de 1500 tijdschriften zullen de mees te niet meer verschijnen; ambulante ten toonstellingen worden opgeheven; door reorganisatie zullen bij het Duitsche Roode Kruis duizenden krachten vrijko men. De strijd om de tijd. De Voelkischer Beobachter schrijft o.a.: Met tanden en nagels zullen wij de tijds ruimte verdedigen, die wij tot de voltooi- ng van de nieuwe wapens noodig heb- oen. Dat de Duitsche soldaat deze diepe re zin van de tegenwoordige oorlogsfase geheel heeft begrepen, bewijst hij dage- ijks en in ieder uur aan de fronten. Hij is dezelfde gebleven, die hij in de jaren van de zegenrijke opmarsch was: de su perieure afzonderlijke vechter, de vin dingrijke improvisator, die iedere ver schrikkelijke seconde doorstaat en tel- -kens weer middelen en wegen vindt, om de vijandelijke plannen te doorkruisen en den vijand met verrassingen op te wachten. Het opgeven van gebied is niet van zooveel belang, betoogt Rijksminister Goebbels in „Das Reich". Iets anders zou /iet zijn, wanneer de Duitsche troepen zouden worden verslagen. In de herfst zal vermoedelijk een geheel nieuwe situ atie ontstaan. Veel tijd hebben de tegen standers dus met. Dat punt moeten we zien te bereiken. DE ZON. - Za. 9 Sept. op 7,04; onder 20,10 DE MAAN. Za. 9 Sept. op onder 15,21 Laatste Kwartier: 9 Sept. 14,03. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 9 Sept. 2,37 en 15,02 Zo. 10 Sept. 3,30 en 16, Ma. 11 Sept. 4,36 en 17,18 ~>i. 12 Sept. 5,03 en 18,48 ZWEDEN. In Oct. komt de Rijksdag ter bespreking van de buitenl.-politieke toe stand bijeen. ENGELAND. De communisten, krijgen in Engelandsteeds meer invloed. Het comm. blad aily Worker heeft reeds een oplaag van 100,000 exemplaren. Londen verwacht, dat Finland har der vredesvoorwaarden dan ooit te wach ten heeft. omdat het te lang heeft ge wacht". De Duitschers vechten #nog als tij gers, zoowel in het westen als in het oosten. Aldus Vansittard voor radio-Lon- den. PORTLTGAL. Plet kabinet werd gewij zigd Zijn koers niet. OOST-INDIE. In de wateren der Mo- lukken gingen 2 Amerik. duikbooten ver loren. ROEMENIE. De bolsjewistische ter reur neemt in dit land een steeds grooter omvang aan. HONGARIJE. Voor alle ongehuwde vrouwen van 18-30 jaar geldt nu de ar beidsdienst. LITTAUEN. In het door de Sovjets be zette gebied zijn alle destijds opgeheven communistische instellingen, organisa- enz. ingevoerd. FINLAND Een missie heeft zich naar Moskou begeven om over de vredesvoor waarden te spreken. DUITSCHLAND. De laatste collecte voor net Kriegs- hilfswerk gaf een record-opbrengst. JAPAN De Japansche premier ver klaarde, dat de dag niet ver meer is, dat de krijgsfortuin Duitschland weer gun stig zal zijn. In 8 rrmd. werden in Groot-Azië 2700 geallieerde vliegtuigen ten val ge bracht. ZWITSERLAND Twee Zwitsersche vliegtuigen, die Amerikaansche toestel len boven Zwitsersch gebied tot dalen wilden dwingen, werden van achter be schoten. Het eene stortte neer, het ande re moest een noodlanding maken. ZWEDEN. Een Zweedsche krant schreef ..Het ergste komt nog voor Fin land". Zweden houdt van 7-17 Sept. groote manoeuvres in O. Zweden en op Gotland. Een Britsch kbenervliëgtuig stortte bij Lidkoeping neer: 11 dooden, vier ge wonden. FRANKRIJK. Steden in het zuiden hebben de hulp den geallieerde troepen ingeroepen, nu, na het vertrek der Duit sche soldaten, communisten daar ongere geldheden verwekken. Daags na d,e intocht der geallieerden in P a r ij s is een groot aantal arrestaties verricht. Van het Fransche front Vergeefs poogden geallieerde strijd krachten N. van Nancy over de Moezel te trekken. Ook mislukten hun krachtige aanvallen O. van Verdun bij Pont-è- Mousson en Toul. Bij Baum-les-Dames op de N.-oever van de Doubs dourgedron- gen vijanden, werden teruggeslagen. De gevechten om de paswegen op de Fransch-Italiaansche grens zijn heftiger geworden na het optreden van Marok- kaansche troepen. Aan des kust» houden Brest en Le Havre nog steeds stand; het voorterrein van eerstgenoemde vesting ging voor een deel verloren. Behoed zaam rukten de geallieerden naar Bou logne op; door de Duitsche artillerie wer den ze teruggeslagen. Duitsche troepen, welke uit Z. en Z.W. Frankrijk werden teruggetrokken, bereikten het Plateau de Langres en het gebied van Dijon. Op de Bourgondische poort gerichte vijandelij ke aanvallen waren vruchteloos. De strijd in België. In het gebied van Antwerpen werden volgens het Weermachtsbericht van Woensdag de Duitsche divisies terugge- men naar het Albertkanaal. In de st.?.d werd die- dag nog verbitterd gevochten. Een vijandelijk bruggenhoofd N. van Antwerpen, werd uiteengeslagen. Op de linie Leuven-Namen-Sedan rukt de vij and over een breed front op, maar van slechts geringe terreinwinst is hier spra ke. Aan beide kanten van Luik werd vol gens het laatste W.M.B. door de gealli eerden druk uitgeoefend; aanvalspogin- gen van Ypc-ren in noordelijke richting strandden. Gravelotte werd door Duit sche troepen hernomen. Tusschen Sam- bre en Albertkanaal wordt nu zwaar ge vochten. 1 Van het Italiaansche front. Zwaartepunt van de strijd ligt nog aan de Adriatische kust, waar de vijand voort gaat de Duitsche stellingen met sterke en steeds weer nieuwe strijdkrachten te be stormen. In een week verloor hij daarbij 259 tanks, terwijl van terreinwinst nau welijks sprake was. Van het oostelijk front. In het Z. van Zevenbergen wierpen Hongaarsche en Duitsche troepen Roe- meensche formaties terug; vijandelijke aanvallen in de O. Karpaten werden af geslagen. In scheervlucht werden in Roe menie 60 locomotieven en een met mate riaal volgeladen trein vernietigd. Overi gens was alleen de strijd aan de beneden- Narew, waar Ostrolenka verloren gipg, van beteekenis. De luchtoorlog. De laatste dagen waren het doel der geallieerde vliegers: Mannheim, Ludwigs- hafen, Stuttgart, Karlsruhe, Hannover, Emden en Hamburg. Het WMB van 6 Sept. maakte melding van het neerschie ten van 31 vliegtuigen. MOSKOU VERKLAART BULGARIJE DE OORLOG. Sofia vraagt wapenstilstand. Naar Moskou verklaarde, heeft Bulga rije drie jaar lang steun verleend aan Duitschland; wel beweerde dit land, zich van Duitschland te willen losmaken, maar in feite onderhield het nog steeds betrekkingen met Berlijn en volgde het aldus Moskou zijn z.g. neutraliteits politiek alleen, om Duitschland van chenst te kunnen zijn. Om deze reden verklaarde Moskou aan Bulgarije de oor log, maar reeds kort daarna werd door Sofia aan Sovjet-Rusland om wapenstil stand verzocht. Onderhandelingen zijn thans gaande. CHINA. Volgens Tsjoëngking verloor China tot rfu reeds 2,8 millioen man. SLOWAKIJE heeft een nieuwe regee ring gekregen. LAATSTE NIEUWS In Toulouse is een Sovjet-Russ. ge nootschap opgericht. In het gebied van Yperen werd het noordwaarts uitwijken van Duitsche divi sies door achteropkomende troepen be veiligd. In het gebied van Toul werden de geallieerden uiteengeslagen. Boven de Roemeensche hoofdstad werden door Sovjetvliegtuigen pamflet - ten uitgeworpen, waarin de bevolking aangespoord werd, een Sovjet-regeering te vormen. De geallieerden hebben bij hun aan vallen op de startbanén der V-l 450 ma chines en 2900 man verloren. In een Australisch gevangenenkamp sloegen 900 Japanners aan het muiten. Ruim 200 van hen werden door de bewa kers omgebracht. SCHAPENFOKDAG. D? aangekondigde schapenfokdag is tot nader te bepalen datum uitgesteld. „DAPPER ZIJN". Nog even je tanden op elkaar.". Die woorden, in je eigen landstaal tot je gesproken, duizenden kilometers van je geboortegrond, terwijl je daar ergens in een veldlazaret ligt, die woorden ha len je er bovenop. Die woorden doen je beseffen, dat er naast de vele en goede kameraden, die met je zijn opgetrokken tegen het bolsjewistische gevaar voor 'n veilig Europa, ook meegekomen zijn: dappere jonge meisjes uit je eigen land. Wil je een derzulken zijn, zoo meld je dan voor de opleiding tot pleegzuster bij het SS-Ersatzkommando Niederlande, Den-Haag, Korte Vijverberg 5, of bij de navolgende Nebenstellen: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heer len, Saroleastraat 25; Groningen, Heeren straat 46; Enschedé, Hengeloschestr. 30; Utrecht, Vredenburg-19. SPORT. S V. TEXEL Voor Zondag zijn alle wedstrijden af gelast.; alle comp.-wedstrijden zijn op last van NVB uitgesteld; de training is tot nader datum stopgezet. Over hervat ting volgt zoo spoedig mogelijk bericht. De storm van Donderdag heeft aan on ze terreininrichting belangrijke schade berokkend De schutting aan het Middel- wegje is voor de helft omgewaaid. De vangnetten achter de doelen zijn gesneu veld. D.D De aangekondigde athletiekwedstrijden zijn tot nader te bepalen datum uitge steld P. Zweer de zelfzucht af en stel u in dienst van het goede. In dagen van spanning een verant woordelijke taak vervullen is een groote weelde, welke door sterke beenen alleen gedragen kan worden. Nu de oorlog onze grenzen is genaderd (er waren geruchten, volgens welke op enkele punten de grens overschreden zou zijn) blijkt pas .goed, welke mannen terecht met een verant woordelijke post werden bekleed en wel ke daarvoor niet in aanmerking hadden moeien komen. Verscheidene tot dusver- rê^vooraanstaande personen hebben nu laten zien, wat ze waard zijn. Ze werden gewogen en te licht bevonden. Mannen als de directeur-generaal van Winterhulp en Volksdienst, hoogere en hoogste de partementale gezagsdragers namen ijlings ae beenen, hoewel ze voor de veilige mi crofoon altijd zoo dapper over de nieu we orde wisten te praten; nu nadden ze persoonlijk iets te riskeeren voor het ideaal, dat ze zoo vurig beweerden te be lijden. Wat een „labbekakken"! Op de loop gegaan en alleen voor een gerucht! Deze menschen, die ten onrechte verantwoor delijkheid droegen, hebben verscheidene anderen, die blind op hun woorden en nu ook op hun daden vertrouwden, een ver keerd voorbeeld gegeven. Op en bij de stations van de groote steden heeft men de treurige gevolgen daarvan kunnen zien Door paniek bevangen, zijn duizen den en nog eens duizenden aan het trek ken geslagen. Mannen en vrouwen, kin deren, ouden van dagen, invaliden, allen waren opgeschrikt door het bericht, dat nu déze bekende figuur, dan dié bekende politieke leider de beenen had genomen. Zij waanden zich in eigen omgeving nie' langer veilig en gingen trekke». '«'aar- neen? De meesten wisten nof niet En terwijl de sneltreinen en de auto's met de bonzen en hun' gezinnen snel oost waarts rolden, zaten die duizenden hun ner volgelingen verlaten, hulpeloos op de perrons. Een triest, beklagenswaardig schouwspel. Wat hebben de lieden, die nu de eer sten waren oin met de noorderzon te ver trekken, in de afgeloopen 4 jaar afgege ven op de Nederlandsche regeering, die in de Meidagen 1940 naar Londen ver trok. Zij, dapperen, wisten het beter, ja, rpet hun mond. Het is in ons aller belang. Nu zijn orde en rust weergekeerd, al weten we ook. dal ons land thans onmid dellijk achter het front ligt en dat nog ernstige gevaren met zich kan brengen. Wanneer we nu allen orde en discipline handhaven, worden ons aller belangen t best gewaarborgd. De belangen der voed selvoorziening wel in de eerste plaats Nog is de toestand ernstig, maar van een opklaring kan toch wel worden ge sproken nu verantwoordelijke lieden, aan wie vier jaar lang ten onrechte verant woordelijkheid was toevertrouwd, ver dwenen zijn. Allerwege kan men de wensch hooren, dat zij weg mogen blij ven. De vier jaar lang schijnbaar zoo brandende kwestie van de tegenstelling tusschen pro en anti is plotseling tot haar ware verhoudingen teruggebracht Nu de ncod aan de man scheen te komen, bleek ook deze brandende kwestie maar een poover stroovuur te zijn. Luxe brood, ook kleine broodjes, zoo als cadetjes, mogen sinds 8 Sept. niet meer worden gebakken of afgeleverd. In Den Haag hebben ter besparing van electr. stroom voorloopig geen bioscoop- en theatervoorstellingen meer plaats. Het Haagsche gasbedrijf levert nu gas (ook aan Rijswijk, Voorburg en plaatsen in het Westland) van 6,30-8,30; 11-13; 17-19. In een pension aan de Euterpestraat te A'dam, dat een speelhol bleek te zijn, werden 10 personen verbaliseerd. De roulette en f 1710 werden in beslag ge nomen. De Burgemeester van Amsterdam spoort de burgerij tot groote zuinigheid met gas en èlectr. stroom aan. Wanneer niet al len meewerken, is na korte tijd totale stopzetting van de levering van electrici- teit en gas niet te vermijden. Uit een pakhuis aan de Prinsengracht te A'dam werden 600 kg. suiker, blikken biscuits en een partij kaas gestolen. Bij een loodgieter in de Jordaan, den heler, werden de goederen in beslag genomen. Naar de daders wordt gezocht. In het zwembad Heiligcweg te A'dam werd een zwemmer van al zijn kleeren beroofd. Twee personen, die op de O. Z. Achterburgwal werden aangehouden, bleken de daders. Zij trokken de aan dacht, doordat zij het gestolene onder hurt kleeren verstopt hadden. Elke tegenslag is een mogelijkheid voor een nieuw succes. GERUCHTEN OM BREDA. 's-Gravenhage, 6 Sept Tn verband met de geruchten, welke sedert Maandag loopen, dat Engelsch-Amerikaansche troepen Nederlandsch grondgebied heb ben bezet een bericht, dat voor de Britsche radio omgeroepen is vestigt men er van Duitsche zijde de aandacht op, dat deze geruchten niet juist zijn In dit verband wordt de bevolking aange maand tot het bewaren van de grootste kalmte en bezonnenheid, ten einde ver- warring te voorkomen, die slechts in het nadeel van do bevolking zelf kan zijn Men houde zich dus aan officieele mede- deelingen en late zich niet op sleeptouw riemen dooi' voorbarige geruchten. WETENSCHAP. De vermaarde scheikundige prof. dr. Holleman werd dezer dagen 85 jaar Techn. Hoogcschool Delft. Op 18 en 19 Sept. bestaat gelegenheid tol inschrijving van studenten. Prof. dr. Noordtzij, oud-hoogleeraar in de theologie te Utrecht, is op 73-j. leef tijd te Diablerets m Zwitserland overle den. LUCHTBESCHERMING. Heeft u brandbluschmiddelen (water, zand, een laddertje of trapje, een vuur- zwcep, een hark of schop en zoo moge lijk een emqierpomp) bij de hand? (Hoofdinspectie Luchtbescherming). RECHT OP STAATSPENSIOEN. Op een behoorlijk staatspensioen heeft iedere werker, die op zekere leeftijd ge komen is, recht. Staatspensioen mag geen fooi zijn. Het bezwaar, dat voor een be hoorlijk pensioen geen geld te tónden is,'zal iedere thans wel als ongegrond willen beschouwen. (BILDERDIJK). PIEJEB DE BITTER. Commandeur van Makassar 1663. Sloeg in 1665 te Bergen de aanval der Engelschen op de retour vloot af. C-ti P. im) ■hhbhhhhhmhri Ook thans weer strijden Nederlan ders voor Europa's vrijheid ter zee. in tiouv/e verbondenheid met hun Duitsche karnetoden. fO-H P.m.). Zet ook gij u derhalve in voor de toekomst van uw volk en meldt u als vrij- williger bij de Kriegsmanne. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 17-45 jaar en kan ge schieden bij de Marine Annahmestelle Niederlande, gevestigd te Utrecht, de aanmeldingsbureaux voor Marine-vrijwilligers te Amsterdam, Kal- verstraat fli, en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98-100, bij alle Hafen en Ortskommandanturen en bij de Nebenstellen der Waffen SS, Alle gewenschte inlichtingen, zoowel voor dienstnamc bij de marine als hij de VVaffen-SS, wor den aan bovengenoemde adressen verstrekt.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1