TEXELSCHE COURANT Texel helpt noodlijdend Amsterdam. DE STRIJD IN NEDERLAND BINNENLAND ZATERDAG 21 OCTOBER 1944. Woensdag IS Oct. (BNO). Het gebied van Breskens is nog steeds het zwaarte punt van de strijd. Naarmate de winter nadert en de behoefte aan een haven als Antwerpen zich bij hen meer doet gevoe len, worden de aanvallen der geallieer den zoowel hiér als op de Duitsche steun punten op Walcheren, feller. Ten Z.O van Breskens gaven de Duitsche troepen eenig terrein prijs. In de strijd om de toegangsweg naar Zuid-Beveland hebben de Duitschers met tanks ten N. van Woensdrecht eenige vooruitgeschoven Canadeesche posten bestormd; om de ruïnes van dit stadje wordt nog heftig ge streden. O van Helmond leden de Engel- schen zware en bloedige verliezen; zij verloren er o.m. 47 tanks. Ten W. van Venraay (Noord-Limburg) kwamen de geallieerde strijdkrachten in dichte mij nenvelden terecht. In het stadje wordt om elk huis gevochten. Donderdag 19 Oct. (BNO). De strijd om de Schelde-mond duurt met onvermin derde felheid voort. De dijken op Wal cheren werden opnieuw door de Engel- sche luchtmacht gebombardeerd. In het gebied van Woensdrecht ontvingen de Duitsche troepen opnieuw versterkingen. Tusschen Eindhoven en Nijmegen zetten de geallieerden over een front van enke le km. een groot offensief op, maar on danks voorafgaande actie van artillerie en bommenwerpers slaagden zij er niet in door de Duitsche linies heen te breken. Terreinwinst, welke na een vierde aan val kon worden verkregen, ging bij een D'nische tegenaanval weer verloren. H. -..bied bij Groesbeek en dat ten O. v*n Helmond, waar 10 tanks kapot ge schoten werden, waren het tooneel van heftige strijd. Venraay werd door de Duitsche troepen ontruimd, maar het gaat er in de buurt nog heet aan toe. De aan vallers hebben er met groote moeilijkhe den te kampen: uitgestrekte mijnenvel den; onder mortiervuur liggende wegen; moerassig gebied, waarin de soldaten tot de heupen in het water staan. Vrijdag 20 Oct. (BNO). De strijd in het gebied van Breskens, waar de Canaaee- zen 100 batterijen opstelden, nadert zijn hoogtepunt. Ook bij Tilburg en Helmond gaat de strijd onverpoosd verder. Ten O. van Maastricht laait hel vuur weer op. Venraay werd volgens een Amerik. cor respondent verwoest. Ook het naburige Veulen had zwaar te lijden Deurr.e was het tooneel van felle gevechten op korte afstand. Aan de Belg. grens werden Indi anen deel uitmakende van het le Cana deesche leger, gevangen genomen. 58e JAARGANG. No. 5905. Zaterdag 14 Oct., 700 wordt uit Den Haag gemeld, was het oosten van ons land weer het doelwit van Engelsche en Am vliegers Vooral in twee steden werden, hoewel ev zich geen militaire dot'en be vonden, zinnelooze verwoestingen aange richt en honderden woonhuizen vermeld. Meer dan 100 burgers weiden gedood, honderden werden gewond Drie jeugdige personen werden te Oosfzaan betrapt op het stelen van een kalf uit een wei Een werd gegrepen, twee ontsnapten; hun na men zijn bekend. Een 21-j. kantoorbe diende te Alkmaar, F. G., werd aange houden wegens diefstal van een schrijf machine, electr. kachel, f 3000, enz., ten nadeele van zijn patroon. WERELDNIEUWS. (BNO). De Gaulle deelde mee, dat de Fransche havens, Bordeaux uitgezonderd, alle buiten dienst zijn, het transportver- keer en de spoorwegen zijn practisch lamgelegd 4000 bruggen zijn vernield. De fabrieken hebben geen kolen of electrici- teit meer, de mijnen verkeeren in een verschrikkelijke toestand, de voorraden benzine en grondstoffen zijn geheel op. Wat aan rollend materiaal, schepen en voorraden nog beschikbaar is, moet groo- tendetls voor militaire doeleinden ter beschikking van het geallieerde hoofd kwartier worden gesteld. De Gaulle zeide ten slotte, dat het niet beter zal worden, wanneer niet iedereen meehelpt. Het pro ces tegen maarschalk Pétain zal 1 Nov. te Parijs aanvangen. Ex-koning Carol van Roemenië is met mevr. Lupescu te New- York aangekomen; hij wil met haar naar Roemenië terugkeeren. In Marseille wor den elke dag plm. 20 personen ter dood gebracht. Bij Formosa is een derde deel van de sinds Pearl Harbour in dienst ge stelde Amerik vliegkampschepen tot zin ken gebracht. Nog zetten de Japanners de resten van de vluchtende vloot na In de V.S. is na het bekend worden van de ver liezen bij Formosa een onbehaaglijke stemming ontstaan De oorlogskosten 1945 worden voor Engeland op 4 milliard p.st. geraamd Het parool is nu voor Honga rije: „Verder vechten" (Szalasi). Admiraal Laborde, chef van de Fransche vloot te Toulon, is gearresteerd. In Athene wordt tusschen communisten en nationalisten gevochten. De Alandseilanden (Oostzee) worden tot een Sovjet-steunpunt uitge bouwd In Belgic zal de slechte levens middelenpositie vermoedelijk lot een re- geeringscrisis leiden Communisten in Frankrijk sporen via radio-Toulouse de Spaansche arbeiders tot verzet tegen het regime van Franco aan. Londen be reidt zich op een zeer harde oorlogswin ter voor. Ook cholera maakt nu in de omgeving van Algiers slachtoffers. De Poolsche bevolking gaat een harde oor logswinter tegemoet. Er bestaat aan alles gebrek. In Detroit (V.S.) zijn wegens sta kingen ruim 20 bewapeningsbedrijven door de overheid gesloten. 16 Oct. was het vier maanden geleden, dat de eerste vliegende bom op Engeland werd afge vuurd.. Van 16 Juni tot Sept. werden Londen en Z.-Engeland dag en nacht be stookt, in Sept 12 dagen, in Oct. 11 da gen en nachten In Rome heerschl een gespannen toestand. Reeds 11 priesters werden er door de communisten ver moord. Griekenland, zoo schreef een Am. blad, wordt een communistische repu bliek; de persbureau's werken er met communisten alleen. Men wil niet, dat koning George terugkomt. De nikkelmij- nen van Petsamo werden door de Sovjet- Unie bezet. Moskou zal schadevergoeding betalen aan de Amerik. maatschappijen, welke die mijnen exploiteerden. Engeland verloor sinds de invasie 105,00? man, zei- de minister Attlee. 300,000 noodwoningen werden sinds korte tijd in Dunschland gebouwd. Tachtig Engelsche vliegtuigen deden een aanval op Rangoon. Alle resr taurants in Brussel zijn nu gesl )tc»n Ka tholieken worden in het Fransch-Spaan- sche grensgsb ed door communisten ver volgd. De Negus van Abessinie heeft kroonprins Umberto en Badoglio op de lijst van oorlogsmisdadigers geplaatst. In Aken wordt felle strijd geleverd met in de stad binnengedrongen Ameri kanen. VAN DE FRONTEN. (BNO) In 't westen wordt om elke me ter grond verwoed gevochten. De gealli eerden maakten gennge vorderingen; het fort Drian werd door de Duitschers her overd. Aan de siraatweg naar Bologna (Italië) konden de Engelschen hun pene tratie iets vergrooten. De slag om O. Prui sen woedt nu in alle hevigheid Voor de verdediging van Duitschland is nu de „Volkssturm" (16-60 jaar) opgeroepen. Door heftige aanvallen op alle belangrij ke punten wil de Sovjet-legerleiding een beslissing forceeren. Wirballen en Eisgau werden ontruimd. Fel woedt de strijd bij Grajewo en Ebenrode. In N.O. Hongarije hebben de Duitsche troepen hun front verkort en Debreczin prijsgegeven; in Servië Nagibaracza. In drie dagen werden 250 Sovjettanks kapotgeschoten. In het verre Oosten landden Amerik. troepen op een eiland der Philippijnen (Leyte). Luchtoorlog: De laatste dagen werden o.a. bommen geworpen op Mainz, Mann heim, Ludwigshafen, Karlsruhe, Wiesba den, Stuttgart, Nürnberg, Bonn (waar 16 ziekenhuizen en de Universiteit werden getroffen). Kassei, Keulen, Hannover en, in Oost-Pruisen op Gumbinnen Wij kloppen aan in alle wijken, De nood is klimmende in de stad: Geeft, burgerlui, geeft allen wat En geeft wat veel, gij rijken". Zoo dichtte Tollens in zijn „Bedel brief", toen ons land van 1844 op 1845 door een langdurige en onbarmhartige winter geteisterd werd en in het bijzon der in de steden de grootste nood ont stond. En nu we 1944 schrijven, moeten we helaas vaststellen, dat in de steden, nu als gevolg van de oorlogsomstandig heden door een ontstellend tekort aan voedingsmiddelen - grooter nood heerscht dan ooit te voren; een nood, welke met de dag nog stijgt, terwijl de winter nog niet eens gekomen is. Hel spreekt vanzelf, dat geen mensch, die wel wat van levensmiddelen missen kan, zich onttrekken mag aan zijn plicht, hier te hulp te komen. In onze Hoofdstad vooral heeft de ellende een groote om vang aangenomen. Het stadsbestuur spant zijn uiterste krachten ;n, maar staat voor onoplosbare problemen Lan delijke gemeenten als Texel, die in menig opzicht nog rijkelijk boven andere be voorrecht zijn, dienen hier de reddende hand toe te steken. Om deze hulp-actie zoo goed en zoo spoedig mogelijk te doen slagen, werd na een bespreking ten huize van dokter Bos wijk op het Raadhuis onder voorzitter schap van den Burgemeester een verga dering belegd, overleg gepleegd en een comité gevormd. Voor Den Burg ver klaarden zich bereid, hierin zitting te ne men de dames Boswijk-Ritmeester en Lap-Dijt en de heeren Pastoor van Gus- senhoven, W. N. Kelder, C. Keijser Hz., Joh. M. Moerbeek, G. J. Duinker; met de vorming van sub-comité's op de dorpen belastten zich voor Den Hoorn: J. Huizin- ga; Oudeschild: C. A. Kaczor; De V/aal mw. Keijser-ZegelOosterend; Jb. Drij ver; Eierland: P. Dros Bz De Koog. A Epe. Bij deze comité-leden gelieve ieder, die bij het ophalen van levensmiddelen behulpzaam wil zijn, zich uiterlijk Maan dag te melden (voor Den Burg ten raad- huize bij den heer Kelder). Wie paard en wagen of handkar beschikbaar heeft, late ook dat even weten. Haitelijk welkom zijn: aardappelen, erwten, boonen, grutterswaren, al of niet gemalen tarwe of rogge, zuivelpioducten, flesschen olie, winterwortelen, koolra pen en andere levensmiddelen U kunt deze artikelen van Maandag af dagelijks, uiterlijk Vrijdag 27 Oct., tusschen 2 en 4 uur bezorgen; te Den Burg in Gymna stieklokaal Molenstraat; te Oosterend in magazijn Jb. Drijver, te Oudeschild in magazijn Fr. Zegel (Schilderweg), in de overige dorpen in de school; in Eierland zoowel in de school van Midden- als van Zuid-Eierland Groote kwanta aardappe len, graan, enz. kunnen van Woensdag 25 Oct. af rechtstreeks aan de Haven wor den bezorgd (schip „Vlijt"). Het vertrek van dit schip naar Amsterdam is bepaald op Maandag 30 Oct. Wie zijn zakken dui delijk merkt, kan op terugontvangst re kenen. De levensmiddelen worden ter beschik king van de afd. „Voedselvoorziening" der gemeente Amsterdam gesteld en via centrale keukens (geen electra, geen gas) uitgedeeld. Het Comité heeft de verzeke ring ontvangen, dat hierbij stipte recht vaardigheid zal worden betracht. Wat Texel met zijn 9000 inwoners voor een stad met het 100-voud daarvan kan doen, is betrekkelijk weinig, maar we zijn er zeker van, dat het voorbeeld van ons eiland andere plattelandsgemeenten tot navolging zal bewegen; mogelijk heeft men daar met een dergelijke actie ook reeds een begir gemaakt. Op deze wijze zal van een lenigen van de nood in onze Hoofdstad in beteekenende mate sprake kunnen zijn. Onze eenmaal zoo trotsche en welva rende Amstelstad „zij, die, als Keize rin, de kroon draagt van Europe", kon Vondel destijds schrijven verkeert in bittere nood. Nu zullen de Texelaars, wier traditioneele gastvrijheid deels aan banden is gelegd, zich op andere wijze goede vaderlanders toonen en wel door te deelen van hun overvloed. N. V. TEM. Indien wegens afwezig heid of anderszins een afnemer niet is af gesloten, moet hiervan uiterlijk Maandag 23 Oct. des morgens ten kantore Raadhuis kennis worden gegeven. Iedere afne mer is er persoonlijk verantwoordelijk voor, dat de verzegeling ongeschonden blijft. Zonder vergunning van den Orts- kommandant mag GEEN STROOM wor den afgenomen. DE DIRECTEUR 21 Oct. Zon op 7,16; onder 17,33; Maau op 11,31; onder 20,01. Hoog water: 11,30 en 23.48. ZONDAG A.S. NED HERV. KERK Burg 10 uur Ds. Visser Coll. Kerkeraadskas. Waal 3 uur Ds. Salm. O'end 10 u. Leesdienst. Geen catechisatie. Eierland 10 u. Ds. Salm Koog 3 u. Ds. Visser. O'schild 3.-u Ds Tinholt. Den Hoorn 10 uur Dhr. Giethoorn. 3.30 bijbellezing op Capm GEREF. KERK Oosterend 10 en 3 uur Ds. v.d. Leer. Burg 10 en 3 u. Ds. Pos. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend 10 en 3 uur Ds v. d. Plas. Burg Geen dienst. DOOPSGEZ. GEM. Burg 3 u. Ds. v. d. Veer. Waal 10,30 Ds. Knot. Den Hoorn 10 uur Ds v.d Veer.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1