TEXELSCHE COURANT DE STRIJD in NEDERLAND, WOENSDAG 1 NOVEMBER 1944. Zaterdag 28 Oct. (BNO). De strijd om de Wester-Schelde, de toegangsweg naar Antwerpen, is nu in alle hevigheid ont brand; vooral op Zuid-Beveland gaat het er heet aan toe. De Canadeezen, die door artillerie, aan de andere oever van de Scheldemond opgesteld, worden onder steund, stuiten op taaie tegenstand. Ook Amerik. en Britsche formaties nemen aan deze strijd deel. Aan het Kanaal van Wemeldinge naar Hansweert kwam het tot harde gevechten Landingen hadden o.m. plaats ten Z. van Hoedekenskerke en oostelijk daarvan. Van 60 landingsvaar tuigen werden er 15 tot zinken gebracht en verder 10 amphibietanks (deze kunnen zoowel varen als rijden) Om Bergen-op- Zoom wordt verbitterd gevochten; aan vallen in de richting Rozendaal werden afgeslagen; Tilburg werd prijsgegeven. Zware verliezen leden de geallieerden in het gebied van Den Bosch Ten oosten van de lijn Eindhoven-Nijmegen hebben de Duitschers eenige plaatsen heroverd Ook Meiel in N. Limburg. Zondag 29 Oct. (BNO). In Zeeuwsch- Vlaanderen werden de Anglo-Amerika- nen uit een penetratie verdreven. Aan de kust van Z.-Beveland, waar nieuwe lan dingen tot mislukken waren gedoemd, spoelden de wrakken van landingsbooten aan. Op dit schiereiland konden de Ca nadeezen hun bruggenhoofd, dat 2 km diep was, iets uitbreiden Met infanterie en tanks vallen zij van het Z. en O. de Duitsche verdedigingsstellingen aan; zij lijden daarbij zware verliezen. Tusschen Bergen-op-Zoom en Den Bosch kwamen de geallieerden onderwijl met zulk een overmacht aan menschen en materiaal opzetten, dat penetraties niet konden worden verhinderd; in Bergen-op-Zoom en elders kwam het tot verbitterde straatgevechten; de aanvallers ieden heel zware verliezen. Tusschen Rozendaal en Den Bosch hebben de Duitschers hun front moeten verkorten. Boven het ge bied van Eindhoven werd een hevige luchtslag geleverd. Z O. van Helmond werden 18 pantserwagens en twee ver kenningswagens kapot geschoten; bij As ten tien tanks. De Duitsche troepen her wonnen hier terrein. Maandag 30 Oct. (BNO). Terwijl Duit sche steunpunten in Zeeuwsch-Vlaande ren nog taaie tegenstand bieden, werd de gevechtskracht van de Duitsche batte rijen op Walcheren als gevolg van voort- 1 Nov. Zon op 7,35; onder 17 11. Maan op 18,14; onder 7,48; laatste kwartier 7 Nov. 19,28. Koog water 1 Nov. 9,30 en 21,51. 58e JAARGANG. No. 5908. durende bombardementen verminderd. Op Z.-Beveland zijn de geallieerde aan vallen in kracht toegenomen; zii konden er hun bruggenhoofd weer iet.; uitbrei den. Het Kanaal, dat het schiereiland doorsnijdt, werd overschreden. Om diver se steunpunten en wegkruisingen aan de zuidkant is een felle verbitterde strijd aan de gang. Tusschen Rozendaal en Den Bosch is het heele front in beweging. Aan beide zijden van de weg Rozendaal- Breda wordt hard gevochten. Op enkele punten trokken de Duitschers zich terug, maar Z.O van Breda brachten zij een aanval van Britsche infanlerieformaties tot staan, de aanvallers leden zware ver liezen. Ook in het oosten der provincie was dit het geval; daar wonnen de Duit schers tusschen Asten en Weert terrein; Liesel werd heroverd. Bij Asten nam de Britsche tegenstand toe. In een zeeslag bij Hoek van Holland werd een Britsche motortorpedoboot in brand geschoten. Dinsdag 31 Oct. (BNO). Om de gevech ten in Nederland nog voor de winter te kunnen eindigen, werpen de geallieerden alle beschikbare manschappen en materi aal in de strijd. Sterke strijdkrachten heeft Eisenhower aan rechtervleugel en centrum van het invasiefront onttrokken en naar het Ned.-Belg grensgebied over gebracht. De strijd om de toegang naar Antwerpen gaat zijn hoogtepunt tegemoet In Zeeuwsch-Vlaanderen werd Oostburg door de Duitschers ontruimd. Alom bie den zij laaie tegenstand. Door mijnen, tankvallen en vernieling ook van de kleinste bruggen wordt de opmarsch dei- geallieerden aanzienlijk vertraagd. Van Zuid-Beveland trokken de Duitsche troe pen zich op Walcheren terug. Den Bosch ging verloren; overigens hebben de ge vechten in Brabant den Anglo-Amerika- nen geringe plaatselijke successen opge leverd. In het gebied Z.O. van Helmond maakten de Duitschers vorderingen. BINNENLAND. Door Mussert werden, volgens ..Volk en Vaderland", in afwachting van de be oordeeling van hun gedrag door een bij zondere rechtbank, als functionnarissen der NSB geschorst S. Plekker, gemach tigde in alg. dienst: F. v Vloten, gemach tigde Ned. Volksdienst en hoofd afd. Volkszorg NSB; G. Baron v. Lynden van Horstwaerde, adviseur v.d. Leider; J. Dekker, gemachtigde voor Zeeland; M. Graaf de Marchant et d'Ansembourg, ge-' machtigde voor Limburg; L. ten Cate, hoofd afd. Afstammingsonderzoek; J. Rechsteiner. hoofd afd. Intendance; E. Voorhoeve, hoofdkwartierspreker; C. Croin. gemachtigde v.d. Artsenkamer; C. Thoen. wnd. hoofd afd. Propaganda. (BNO). De Rijkscommissaris deelde na een bezoek aan Walcheren in een vraag gesprek het volgende mee: De Britsche vliegtuigen richtten hun bommen vooral op die dijken, welker doorbraak de groot ste verwoesting ten gevolge zou hebben. Een deel van het eiland (het W. vooral) staat nu zelfs 2,5 m onder water. Van Middelburg heeft alleen de au.de stads kern daarvan niet te lijden. Doordat 30- 35 duizend menschen hebben moeten vluchten, zijn nu soms 30, 40, 50 men schen op een betrekkelijk kleine woning aangewezen. De sanitaire toestand wordt er al moeilijker. De voedselposilie is nog verzekerd, maar spoedig zullen moeilijk heden kunnen ontstaan, doordat veel ver loren is gegaan en voorraden snel ver minderen. Men beschikt nog over enkele zoetwaterputten, maar een ramp dreigt, wanneer deze buiten gebruik zouden worden gesteld (Öooi een grondverschui ving b.vDe bevolking vraagt zich af, of vernieling van de dijken in Londen niet voorkomen had kunnen worden. Ont zaglijke ellende voor de burgerbevolking was er het gevolg van; de Duitsche batte rijen werden er nauwelijks door getrof fen De hoogovens leveren ingang 6 Nov. geen gas meer; dit gas wordt nu nog be trokken door Velsen Castricum, IJmui- den, Beverwijk, Uitgeest, Krommenie, Wormer. Wormerveer, Zaandijk, Jisp en Knollendam. 18 mnd. werd gevorderd te gen een 32-j. vrouw te Groningen, die haar 9-j. zoontje door het toedienen van 9 slaaptabletten van het leven beroofde. Zij had zich eerst met haar zoontje willen verdrinken. WERELDNIEUWS. Het Sovjet-comité te Lublin gaf bank papier met afbeeldingen van Sovjet symbolen uit. De aartsbisschop van Can terbury is op 63-j. leeftijd aan een hart verlamming overleden. Uit Estland wer den door de bolsjewieken duizenden in woners in ballingschap weggevoerd. In Marseille worden dagelijks plm. 15 per sonen terechtgesteld. In Parijs werden 250 arbeiders van de ondergrondsche spoorweg (Metro) door communisten ver moord De PTT had in Frankrijk deze oorlog 6 milliard fr. schade. 2-3 duizend bruggen werden er vernield. In Rome werd door het godloozencomité 'n hon- geroptocht gehouden. „De strijd in Duitschland zal zeer zwaar zijn" (De Gaulle). Ex-koning Haakon spoorde de Noren aan, de bolsjewisten steun te ver- lcenen bij de „bevrijding" van hun land. Door gebrek aan levensmiddelen, kolen on slechte behuizing, eischt de tbc in Frankrijk al meer slechtoffers. De Pool- sche kwestie is volgens Churchill nog niet opgelost. In Londen zijn 142,000 arbeiders bezig V-l-schade te herstellen. Een kwart der huizen wordt voor de 2e maal gere pareerd. Andorra werd door rood-Spaan- sche benden bezet. „In Europa heeft de oorlog zijn eindfase bereikt, maar de tegen Japan kan wel veel langer duren". (Roosevelt). Het aantal gearresteerden in Parijs is nu al 15000. De rcgeering-Bono- mi vroeg verzachting der wapenstil standsvoorwaarden. Bloedige incidenten deden zich tijdens het bezoek van Eden aan Athene voor. In Roemenië zelfs dreigt voedselnood. België kocht in de V S groole hoeveelheden voedsel, maar tot nu werd nog niets afgeleverd. De aartsbis schop van Estland vluchtte naar Zweden. De Oostzeehavens, welke de Duitschers ontruimden, werden zoo grondig ver woest, dat ze geruime tijd onbruikbaar zijn Engeland cn de V.S. dringen bij Turkije op openstelling der Daidanellen aan. Tokio meldt, dat de zware verliezen, aan de Amerik. vloot bij de Philippijnen toegebracht, voor een belangrijk deel moeten worden toegeschreven aan een speciale groep strijdkrachten, die zich met hun met bommen geladen vliegtuig met opoffering van eigen leven op het uitgekozen doel storten. In Bulgarije is het kerkelijk huwelijk nu verboden. De directeur van het Fransche blad Aujour d'huit werd ter dood veroordeeld; hij had de Engelschen wegens hun bombar dementen op de Fransche burgerij moor denaars genoemd. Het Duitsche opperbe vel in het westen berust bij generaal- veldmaarschalk Von Rundstedl, in het oosten bij generaloberst Gudenan. De hoofdredactur van Le Matin kreeg we gens zijn anti-Engelsche hoofdartikelen en radiopraatjes 20 jaar gevangenis. De bisschop van Arras is wegens zijn pro- Duitsche gezindheid gearresteerd. Spaan- sche republikeinen deden een beroep op de geallieerden om samen Franco ten val te brengen. Vadsö in N. Noorwegen, door de bolsjewisten gebombardeerd, werd ge- evacueerd. Minstens zes regeeringen telt Frankrijk nu (Daily TelEen aanvul lend crediel van 1,25 milliard p.s. stond het Engelsche Lagerhuis toe. 40,000 ge wonde Engelschen werden doze week per vliegtuig naar Engeland gebracht Enge land cn de V.S. deden stappen in Turkije voor openstelling der Dardanelïen. In Z. Engeland zijn 200,000 specialisten werk zaam om de V-l te bestrijden, lil Frank rijk zijn voorbereidingen voor een alge- gemeene opstand in Spanje getroffen. Na de oorlog zullen in de V.S. groote hoe veelheden tarwe tot alcohol worden ver werkt Canada zal een luchthaven vesti gen in Labrador. In Spanje zal, naar Lon den verwacht, een nieuwe revolutieoorlog uitbreken. Moskou zou steunen. Als het Vaderland in gevaar is, heeft niemand rechten, maar ieder plichten. WAARSCHUWING N.V. TEM. Iedere afnemer is er persoonlijk verant woordelijk voor, dat de verzegeling on geschonden blijft. Zonder vergunning van den Ortskommandant mag GEEN STROOM worden afgenomen. DE DIRECTEUR. VAN DE FRONTEN. (BNO). Zoowel bij Aken als aan de grens van het Saar-gebied treffen de ge allieerden toebereidselen voor een groot offensief. In de W.-Vogezen wonnen de Amerikanen terrein. Felle strijd bij Die denhoven, Rambervillers en St -Dié. In Italië wachten de Anglo-Amerikanen vermoedelijk goed weer af om te pogen, naar de Po-vlakte door te stooten. In het gebied van Libau en Autz gingen de Sov jets tot het verwachte offensief over. De strijd neemt nog in hevigheid toe, maar bracht Moskou geen winst van beteekenis. Van 1-27 Oct. verloren zij 800 tanks. In Hongarije distancieerden de Duitschers zich uit het gebied der Woud-Karpaten; Griekenland werd grootendeels ontruimd. Taaie tegenstand bieden zij overigens aan de opdringende bolsjewisten. IHIIHIHH GEMEENTE TEXEL 111111111 MUNITIE OF ANDERE ONTPLOF BARE VOORWERPEN. De Burgemeester van Texel brengt op verzoek van den Ortskommandant ter openbare kennis, dat eventueel gevonden munitie, e.d. niet meer op de Ortskom- mandanlur moet worden gebracht, doch dat men van de vinding op de Ortskom- mandantur KENNIS moet geven. In ver band met het gevaar, daaraan verbon den. wordt ernstig aangeraden, de muni tie c.d. ter plaatse tc laten liggen. Texel. 31 October 1944 De Burgemeester van Texel. C. KEIJSER Hz., L.B. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Texel dringt er bij de ingezetenen op aan, nauwkeurig toe te zien op de verduistering hunner woningen. Er zal van heden af. streng worden gecontroleerd en bij overtreding behalve de gewone strafvervolging, op de niet of voldoende verduisterde vensters worden gescholen. Texel, 31 October 1944. De Burgemeester van Texel, C. KEIJSER Hz.. Lo.-B. Centrale keuken Den Burg. Naar men ons meedeelt heeft het plan, hier een cen trale keuken te stichten, alle kans van slagen Een groot aantal ingezetenen heeft zich reeds als afnemer aangemeld; zeker zal het getal nog toenemen, wan eer men weet, dat alleen aardappelbon nen behoeven te worden ingeleverd en de prijs per degelijk en smakelijk toebereide maaltijd van een liter f 0,35 bedraagt. Er worden elke dag (Zondags uitgezonderd) maaltijden verstrekt van 11,45 tot 13 uur. De keuken belast zich uitsluitend met het bereiden van aardappelen, groenten en jus. Het menu zal tweemaal per week uit stamppot met jus bestaan en viermaal uit aardappelen, groenten en jus eventueel eens afgewisseld door erwten- of boonen soep. (Zie verder adv

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1