TEXELSCHE COURANT DE STRIJD IN NEDERLAND. ZATERDAG 11 NOVEMBER 1044. Woensdag 8 Nov. (BNO). De fanatieke afweerstrijd der Duitsche troepen op Walcheren duurt met onverminderde he vigheid voort. In een deel van Middel burg wordt nog om ieder huis gevochten. Vooral echter in het N W. van het schier eiland bieden deDuitschers nog verwoed tegenstand. Uit een beschrijving, welke de burgemeester van Veere, de dichter Martien Beversluis, van de gebeurtenis sen op Walcheren gaf, blijkt, dat dit deel van Nederland wel heel zwaar te lijden heeft gehad. Wat het water nog spaarde en dat was niet veel werd door branden of door het geweld van bom men en granaten voor een belangrijk deel verwoest. De eene dag, zoo zeide de heer Beversluis, werden pamfletten uitgewor pen, waarin de bevolking werd aange spoord een goed heenkomen te zoeken; de volgende dag reeds werden de dijken op de kwetsbaarste plaatsen gebombardeerd. Dit kostte door de overstrooming hon derden dooden, terwijl op hen, die in bootjes trachtten te vluchten, door vlie gers geschoten werd. Veel huizen staan in 2 meter diep water. Walcheren is nu verdronken land. Intusschen, zoo deel de Radio-Londen mee, zal het nog wel eenige tijd duren, eer de haven van Ant werpen waar het de Anglo-Amenka- nen om te doen was in gebruik kan worden genomen. De vaargeul door de Wester-Schelde is in vier jaar niet ge baggerd en daardoor geheel verzand. Daar komt bij, dat er heel wat mijnen „geveegd" zullen moeten worden. Ten Z. van de Maas zijn de Duitsche troepen in hevige gevechten gewikkeld met 9 infan teriedivisies en 6 pantserbngades van de geallieerden; het gros der Duitsche troe pen kon zich echter naar de andere Maas oever begeven. Elke boerderij in dit ge bied moesten de Anglo-Amenkanen stor menderhand nemen. De steunpunten Moerdijk en Willemstad werden ver kleind. Aanvallen tusschen Nijmegen en Arnhem, bij Haalderen, werden afgesla gen. Ten O. van Helmond 'en bij Nijme gen namen de Duitschers geallieerde troe penconcentraties onder vuur. Meijel, dat een paar maal van bezetter wisselde, is nu totaal verwoest Sinds de strijd 2 maanden geleden in Midden-Nederland ontbrandde, hebben de geallieerden hier reeds 2000 tanks verloren. Ook de ver liezen aan menschenlevens waren bijzon der hoog, terwijl het hun toch niet is ge il Nov. Zon op 7,54, onder 16,53; Maan op 2,32, onder 15,51. Nieuwe Maan 15 Nov. 23,29. Hoog water 11 Nov. 6,22 en 18,50. 58c JAARGANG. No. 5911. lukt, de Duitsche troepen beslissende sla gen toe te brengen. Donderdag 9 Nov. (BNO). Het steun punt Vrouwenpolder in het N.W. van. Walcheren biedt nog tegenstand. Intus schen zet het water op het schiereiland zijn verwoestende werk voort. Volgens een Reuter-correspondent is Walcheren practisch van de kaart verdwenen; op de voldoende hoog gelegen deelen alleen staan nog huizen boven water. Van Duitsche zijde wordt bekend gemaakt, dat tijdens de beschieting van Arne- muiden niet alleen het hospitaal werd getroffen, maar ook het dorpscentrum, waardoor veel burgers gedood werden. Te Vlissingen maakten de aanval lers op roekelooze wijze van hun vlam menwerpers gebruik. Zij richtten deze ook op de huizen der bevolking, waar door veel burgers een verschrikkelijke dood vonden. In totaal moeten de gealli eerden in de strijd om de Scheldemond 15-20.000 man aan dooden hebben verlo- loren; een veelvoud van dat getal zou ge wond zijn. Een poging van Canadeesche strijdkrachten om op het eiland Schou wen te landen werd door de bezetting van dit eiland met zware verliezen voor de aanvallers afgeslagen. 8 Nov. hebben sterke formaties geallieerde vliegtuigen de heele dag boven Nederland geope reerd. De strijd om de Duitsche bruggen hoofden ten Z. van de Maas, vooral die bij Willemstad, stelde aan de Duit sche troepen bijna bovenmenschelijke eischen. Ofschoon de grenadiers hier en daar bijna tot de borst in het water ston den, slaagden zij er in, verscheidene zwa re aanvallen te doorstaan. Ten slotte moesten zij hun steunpunt ontruimen, 't Bruggenhoofd bij M o e r d ij k houdt nog stand. Vrijdag 10 Nov. (BNO). In het N. deel van Walcheren slaagden overmachti ge Canadeesche troepen er in, op enkele plaatsen diepe penetraties tot stand te brengen. Zij maakten daarbij van de ochtendnevel gebruik Hierdoor afgesne den Duitsche troepen vormden echter een egelstelling, van waaruit zij de strijd voortzetten en den tegenstanders zware verliezen berokkenden. Het bruggen hoofd aan de Moerdijk werd opgegeven. Afzonderlijke tanks van de geallieerden bereikten de oprit van de nabijgelegen brug. BINNENLAND Door het spelen met een door hen ge vonden handgranaat werden te Soest 2 broertjes, 7 en 9 j gedood. Een complete turfgraverij is ontstaan aan de B. Zweers- kade, hoek Beethovenstraat te Amster dam Daar ontdekte een pientere Am sterdammer een oude veenbank. B. Pon- stein, voorz. vroegere Typografenbond, 53 j., is te Amsterdam overleden. In het (luister is te Hilversum de 63-j. E. Koster te water geraakt en verdronken. 280 kg. boter is uit een pakhuis aan de O Amersf. weg te Hilversum gestolen. De Rijkscom missaris bezocht eind vorige week o. m. Hilversum, Dordrecht en het gebied Moerdijk-Zevenbergen. Door te drinken uit een flesch lysol is een 5-j. meisje te Groningen er ernstig aan toe. In de Zaan streek heeft men nu 2 Rijkskeukens en 11 noodkeukens, ondergebracht in de be drijven. (Het Volk). WERELDNIEUWS. (BNO) Moskou weigert met Zwitser land dipl. betrekkingen aan te knoopen „wegens haar jarenlange pro-fascistische politiek". Stalin verklaarde tegen een in ternationale organisatie als de Volken bond te zijn; wel zou hij kunnen instem men met een organisatie, welke over alle „effectieve" mogelijkheden beschikt. Wat hij hiermee precies bedoelt, vertelde hij er niet bij. De Franschc brigade-generaal Pinard werd tot levenslange dwangarbeid veroordeeld, omdat hij een anti-bolsje wistisch legioen had gevormd. Na Aken, Keulen en Essen moet nu Dusseldorf van de aardbodem verdwijnen. Aldus de Dai ly Tel. De tegenstand der Duitsche lucht macht is de laatste tijd toegenomen. Deze winter zal zware luchtgevechten brengen Bulgarije verbrak de betrekkingen met Japan. In Slowakije verloren de terroris ten tot nu 4000 man aan dooden en 15000 aan gevangenen; verder 287 vliegtuigen, 209 stukken geschut. Aan de fronten heeft zich de laatste maanden een wijzi ging ten gunste van Duitschland voltrok ken (Lt-generaal Dittmar). Poolsche emi granten, ministers en hooge officieren, werden in Roemenië door de Sovjets ge arresteerd. De Gaulle merkte op, dat Duitschland nog over machtige strijd krachten beschikt en dat het zich nim mer zal overgeven. Cairo De moordenaars van Lord Moyne bekenden lid te zijn van een Joodsche terroristenbende, die zich het vermoorden van vooraanstaande per sonen ten doel stelde. Tokio: In de strijd bij de Philippijnen gaat het om het be staan van Japan. Dertig vliegtuigen de den een aanval op woonwijken van Sin gapore (Sjonan). Frankrijk. De Gaulle vroeg den geallieerden opperbevelhebber, de Fransche troepen in Italië naar huis te willen zenden om daar de rust te hel- - pen handhaven. Het verzoek werd inge willigd. Echter bestaat 90 pet. van die troepen uit negers, waardoor men in Frankrijk nieuwe moeilijkheden vreest Londen geeft nu toe, dat van een in 1942 naar Moermansk onder weg zijnd con- vooi van 34 schepen maar 5 hun doel bereikten. Destijds werd het Duitsche bericht over dit groote verlies tegenge sproken. Dc Vereen. Staten verloren tot nu 1,2 millioen man, waarvan 420,000 aan dooden. Italië. Bij Verona werden 2 Duitsche lazaretterreinen aangevallen; veel dooden en gewonden waren het ge volg. Krachtig is geprotesteerd tegen het beschieten van hospitalen in Duinker ken. Te Manchester werd de gasfabriek waar gestaakt werd, door troepen bezet. Turkije erkende de regeering-Bonomi. Heldengedenkdag. Ter gelegenheid van de 9e Nov. verschenen in de pers uitvoe rige artikelen. In de Duitsche bladen werd o m. naar voren gebracht, dat men in het buitenland de kracht van Duitsch land onderschatte en dat nimmer te voren het nationalistisch karakter van het Rijk zoo duidelijk naar voren was getreden als nu het geval is. Alle verwachtingen van een spoedig instortend Duitschland gingen in rook op. Dr. Pétiot, de massa moordenaar gaf eerst als beroep op: ka pitein bij de Fransche verzettroepen. Pas na herhaald aandringen gaf hij toe, dok ter te zijn. De V-2. Woensdag maakte het Weermachtsbericht voor het eerst mel ding van de V-2. Nadat sinds 15 Juni Groot-Londen en Z.-Engeland met de V-l werden bestookt wordt de beschieting nu met de veel doeltreffender V-2 voortge zet. Van Duitsche zijde geeft men hier over nog geen bijzonderheden, maar Reu ter beschrijft deze raketbom als een vlie gende telegraafpaal, plm. 50 voet lang, een ton zwaar, toegerust met een staart vin en geladen met buitengewoon explo sieve stoffen. Ze zouden op een afstand van 300-500 km kunnen worden afge schoten, terwijl de snelheid volgens het Engelsche bericht grooter zou zijn dan die van het geluid, zoodat men ze niet hoort aankomen. Hoe groot de uitwerking is, blijkt uit een bericht, volgens hetwelk het station van Epston er geheel door werd verwoest. Elders deelde een brug dit lot. Bij de Noorsche kust werd een Noorsch passagiersschip tot zinken ge bracht. Veel personen werden gedood of gewond. In Z.-Italië heeft men een milli oen dakloozen. Moskou zal directe be trekkingen met Br.-Indië aanknoopen Het Kremlin deed het dit jaar reeds met 13 landen. Een Engelsch deskundige voor spelt, dat de vliegende bommen het lucht- wapen der toekomst zullen zijn. Eisen hower bezocht Brussel. Iran. Een delega tie reisde naar Moskou om er het olie probleem te bespreken. Roosevelt werd herkozen als president der V S Hij kreeg 24 millioen stemmen, Dewey 21 millioen. In de Senaat verwierven de Democraten 55 zetels, de Republikeinen 37; in het Huis van Afgevaardigden resp 241 en 185. Wat geslibd krijt toedienen, als vrij groote hoeveelheden bietenloof met kop pen worden gevoederd. De kans op ern stige stoornissen wordt daardoor kleiner. GEMEENTE TEXEL BEKENDMAKING. Alle mannelijke personen, op het et- land aanwezig in den ouderdom van en met 17 jaar tot het voleindigde 35e le vensjaar moeten zich, voorzien van mondvoorraad voor eenige dagen cn van winterkleeding, uiterlijk Zaterdag 11 No vember, 15 uur, te Den Burg, aan de voormalige Zeevaartschool, Schilderein de. aanmelden. Voor ieder niet verschenen mannelij- ken inwoner worden de familieleden vastgenomen. Texel, 10 November 1944. DE INSELKOMMANDANT. Zij, die vóór 10 Nov. 1909 zijn geboren en zij, die na 9 Nov. 1927 geboren zijn, zijn dus vrij. Nomeny kwamen de Amerikanen 5 km vooruit, nadat een trommelvuur van drie uur de operalies had ingeleid. Ook wordt aan weerskanten van Chateau Salins fel gevochten. Bij Diedenhofen trokken de Amerikanen over de Moezel, maar van een belangrijke doorbraak was nergens sprake. De Duitschers weren zich met bij zondere hardnekkigheid. Zij beseffen, dat diepe penetraties het Rijk kunnen be dreigen; dat het bestaan der natie op 't spel staat. In Italië zijn hevige gevechten om Forli ontbrand. Overmachtige Brit- sche troepen drongen tot de rand van de stad door. Zij overschreden de Ronco-sec- tor, maar konden het Duitsche bruggen hoofd niet uit de weg ruimen Aan het oostfront waren regen en sneeuw oorza ken van geringe activiteit. Luchtoorlog. Door bommen werden o.a. geteisterd: Reine, Hannover, Meurs, Hom berg, Marburg a d. Drau, Saarbruecken, Weenen Een aantal vliegtuigen werd neer geschoten Het vuur is de ademtocht der eeuwig heid. (Victor Hugo). VAN DE FRONTEN. (BNO) Terwijl het vuur van de V-l en V-2 nog steeds op Londen ligt, worden nu ook troepenconcentraties in O. Frankrijk, de haven van Antwerpen en de stad zelf en de stad Parijs met vliegende bommen bestookt. In het gebied van Aken, waai de Duitschers Kommerscheid heroverden, treffen de geallieerden nu aanvallen voor een nieuw offensief. Over dag trachten zij door het afschieten van nevelgranaten hun plannen te verbergen. Aan de grens van Lotharingen is Woensdagmorgen het 3e Amerik leger het verwachte groote offensief in de richting van het Saarbek- ken begonnen. Het doel zou zijn, dat bek ken achter Metz om te bereiken Het front heeft er nu een breedte van 50 km. Bij

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1