TEXELSCHE COURANT DE STRIJD !N NEDERLAND. ZATERDAG 2 DECEMBER 1944, (BNO). Gedurende de week van 24 Nov. tot 1 Dec. heeft het front in Nederland geen wijziging ondergaan. Wel kon Don derdag worden gemeld, dat de strijd weer eenigermate was opgeleefd, maar de Duit sche troepen hebben de Maas-stellingen n »g steeds vast in handen. Zelfs hebben zij deze nog kunnen uitbreiden en verster ken. waardoor ze ook zware aanvallen konden doorstaan. BINNENLAND Op de zolder van de kerk te Lemele.Z. van Ommen werden wapens gevonden. De geestelijke en de koster werden in ar rest gesteld - De RK vakbond, de Pro- testantsche en het NVV te Eindhoven tre den nu gezamenlijk op. De Nederland- sche Bank looft een zeer hooge belooning uit in verband met de diefstal van f46 mil lioen gulden uit het agentschap der Bank te Almelo Er komen zilverbons van 5 gulden in omloop. Een 16-j.jongen te Delft bestal zijn pleegvader voor t 6000, suiker, boteren jam. Hij verbraste het geld en ver kocht de goederen - De Zaansche histo ricus G J Honig werd dezer dagen .80 j Tc Weesp moet alle houtvervoer door vergunning zijn gedekt. Het bij zich dra gen van bijl. zaag, enz. is zonder vergun ning verboden. jeugdstormers van min stens 16 jaar kunnen zich aanmelden als vrijwilliger bij het jeugdstormbataljon. Adres: Duymat." "an Twiststraat 42 te Deventer. Een naar Wormerveer geëva cueerd gezin uit Beverwijk kon zich de zer dagen weer in zijn o ide woonplaats vestigen. Wel keerde het zekere nacht te rug naar Wormerveer o ~i er de familie, waar men onderdek lud genoten van vet en andere levensmiddelen, ook van Iin- dengoed te beroovcn. Gelukkig zijn de schavuiten gearresteerd en is het gestolen goed opgespoord. De heer P ek werd tot secr.-generaal van het Ned Roode Kruis benoemd Het dagelijksch bestuur en de beide secretarissen legden voor zijn aankomst in Den Haag hun functie neer. Voor een behoorlijke overdracht van de loopende zaken werd, naar de heer Piek meedeelde, geen zorg gedragen. De nieu we functionaris zeide het als zijn plicht te beschouwen doel en streven van het Roode Kjuis met inachtneming van de in ternationale afspraken te handhaven. Te Zaandam werden uit een pakhuis 40 balen voor de consumptie ongeschikt ge maakt. zelfs zwaar vergiftig zout gestolen. Ongelukkig degene, die argeloos dit zout van een zwarte handelaar koopt. - Het fotografeeren. filmen of teekenen of op an- ZATERDAG 2 Dec. Zon op: 8,29, onder 1.30. Maan op: 18,53, onder 10,46. Hoog water 2 Dec. 10,37 en 22,58. 58e JAARGANG. No. 5914 dere wijze afbeelden van zaken of perso nen of zaken, welke z ch buiten besloten ruimten bevinden, is verboden.—De Enk- huizei Almanak voorspelt: De winter 1944 -1945 zal niet zoo vroeg beginnen als voorgaande winters. De maand Dec. zal gemiddeld een te hooge temperatuur heb ben met weinig kans op vorst. Na de 20e komen sterke afwisselingen voor Een schipper raakte te Zaandam in de Kleine Sluis met zijn schip bekneld. Hij meende de brug te kunnen passeeren hoewel ze nog niet geheel open was ge draaid Het gevolg was, dat de stuurhut werd vernield en de schipper achter het stuurrad, dat afbrak, bekneld :aakte en vervolgens achterover sloeg Zijn borst kas bleek ingedrukt. Hij moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Fries land krijgt 25000 evacué's te verzorgen, N. Groningen voorloopig 12000, Drente plm. 2500. Een groot probleem is de ver zorging onderweg, 't Roode Kruis werkt voor dit doel samen met de evacuatiebu- reau's. Mussert woonde te Rotterdam ver gadering van Zuidholl burgemeesters bij en bracht een bezoek aan de Zuidholl. eilanden. f 43000 werd buitgemaakt op het kantoor van de Meelcentrale te Den Haag, waar gewapende mannen een over vaf deden. (Het Volk, .Telegraaf). Dr. H. Colijn, oud-premier, is op 75-j. leeftijd overleden. Te Amsterdam werden raz zia's op boomendieven gehouden. De centrale keuken te Amsterdam heeft nu 160,000 klanten; ze begon 23 Oct. met 440,000 Rantsoen halve 1. (was drie kwart). Haarlem 42,000 klanten (was 72,000). De West-Frieze Styk schreef een prijs vraag uit. Het ging om een schets in het Weslfnesch (ook Texelsch) dialect van 10,000-15,000 woorden. De eerste prijs werd gewonnen door onze vroegere plaatsgenoote mw De Vries-Kikkert te Wassenaar; zij schreef „Krullesie"', de le vensgang van een Texelsch meisje De heer Jac. Lap Kz., te Den Hoorn ver wierf van de elf inzenders de derde prijs met een beschrijving van Den Hoorn. De gioote levenskunst bestaat hieiin: het met je teleurstellingen klaar te spe len. (A. Schweitzer). P1429/1 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud. G Joh. Duinker. Plaatsvervanger: J. de Waal, Den Burg Drukkerij Firma Langeveld De Rooij Abonn.' f 1,05 per kwartaal; (Den Burg f 0,79); losse nrs. f 0,04. WERELDNIEUWS. Van Duitsche zijde wordt verzekerd, dat het bombardeeren met de V-wapens bin nenkort in nog veel heviger mate zal ge schieden. De vliegende bommen zullen een veel verwoestender uitwerking blijken te hebben dan beschieting met de zwaarste artillerie. Duitsche duikbooten deden weer van zich spreken. Zij brachten zes vrachtschepen en 3 torpedojagers tot zin ken. In Belgrado (Joego-Slavië) werden 105 z.g. collaborateurs ter dooa veroor deeld. Onder hen bevinden zich drie oud ministers, een generaal en en dagblad directeur Churchill beweerde aanvan kelijk, dat omstreeks het voorjaar het ein de van de oorlog gekomen zou zijn. Later verschoof hij dit tijdstip naar het begin van de zomer In zijn laatste rede echter nam hij de woorden „het begin" terug. Naar de Engelsche premier meedeelde, zijn in de strijd om Antwerpen 4(),000 Britten en Canadeezen verloren gegaan. Bij een demonstratie te Quebec (Canada) zijn 3 Engelsche vlaggen verbrand. De Fransche massamoordenaar Pétiot is we gens gezondheidsredenen tegen borgtocht uit voorloopige hechtenis ontslagen. In V S, vreest men wegens de sterk toegeno men bankbiljettencirculatie inflatie. In plaats van 91 pet. is nu nog maar 49,7 pet. der biljetten door goud gedekt. Op Leyte, een der Philippijnen zijn 100,CU0 man geallieerden geland Het moeten er varen strijders zijn, toegerust met de mo dernste wapens. - De Belgische senator Borginon werd door de Belgische politie gearresteerd. Rijksminister Dr. Goebbels kondigde aan, dat Dmtsehland binnenkort met opmerkelijke resultaten in de lucht oorlog te voorschijn zrA treden (BNO) Om de werkloosheid te beper ken wordt na de oorlog in de V.S. de 40- unge werkweek ingevoerd. Frankrijk. Oud-minister Jos. Caillaux is op 81-j. leeftijd overleden. Eisenhower ver bruikt door het taaie Duitsche verzet nu meer wapens dan waarop hij had gere - kend en heeft daarom op verhooging van de productie aangedrongen. Belgische recruten zullen in Engeland worden op geleid. Ook op Brussel worden vlie - gende bommen afgeschoten In Frank rijk hebben alle destijds opgeheven jood- sche organisaties haar werkzaamheden hervat. De Portugeesche president Curmona kreeg op z'n 75e verjaardag ook een gelukwensch van den Fuehrer. Sovjet-bladen vallen het Franco-regime (S anje) heftig aan In Belgie zal de re geering de toestand niet langer kunnen beheerschen, indien door invoer de voed selpositie niet wordt verbeterd. Italië. De regeering-Bonomi is afgetreden. Er is sprake van opuchting van een on afhankelijke republiek Sicilië. Ver moedelijk zal de nieuwe conferentie Roo sevelt, Churchill, Stalin pas in het vol gende jaar plaats vinden Washington meldt, dat Cordell Huil wegens gezond heidsredenen is afgetreden. Tokio is deze week van groote hoogte gebombar deerd. Geen militaire schade. In Bel gië mogen Rijksambtenaren nu wel lid zijn van de communistische partij. De verzetsbeweging in België eischt het af treden der Belgische regeering. Ze hield demonstraties en riep om kolen en om brood Britsche troepen moeten de orde mede trachten te herstellen. De V.S. hebben de diplomatieke betrekkin gen met Griekenland hervat. Berlijn Op dezelfde dag zijn aan den Duitschen kapitein Bastiaan en zijn zoon het ridderkruis uitgereikt Uit Duin kerken zijn 62500 burgers geëvacueerd. Franco wenscht Roosevelt met z'n her kiezing geluk. De Fransche kunstenaar Sacha Guitri werd wegens aan de Duit- schers verleende medewerking gearres teerd. -- Chicago meldt: spoorwegstaking. De Engelsche opperbevelhebber in Griekenland laat de verzetbeweging ont wapenen. Milaan. De ministerraad spoorde aan tot samenwerking en ver trouwen. De confeientie van Roose velt, Churchill en Stalin zal vermoedelijk in Moskou plaats vinden. Op Sardinië (Italië) heerscht een noodtoestand. In Ja nuari zal er geen brood meer zijn. In Stockholm ordt door alle slachterijen wegens een loonkwestie gestaakt. In Bolivia werd de staat van beleg afgekon digd, nadat 'n tegen de regeering gerich te samenzwering (de hoeveelste?) werd ontdekt. In Quito (Ecuador) idem, idem. Bij de ontwapening van de Fransche verzetsbeweging kwam het bij herhaling tot incidenten. De communisten vooral gaven daartoe aanleiding Ook Luik en omgeving worden nu met V-2-bommen bestookt. Mussolini verzekerde, dat hrt fascistische Italië de strijd tot liet uitc\. ste zal voeren. De Gaulle zou 23 Nov naar Moskou reizen. Groote deelen der Antwerpsche bevolking zijn de stad ont vlucht sinds de stad met de V-2 wordt beschoten. Tito, Joego-Slavië, onder handelt in Moskou met Stalin De spoorwegen in bezet Italië komen ver moedelijk in Amerik bezit. De Sovjet- Unie heeft volgens Duitsche berekening reeds plm. 13 millioen man aan dooden verloren; met inbegrip van gewonden krijgsgevangenen, enz. 32,6 millioen man Volgens een Engelsch plan zou men na de oorlog alle Duitschers van 16-65 jaar en vrouwen tot 45-50 jaar in de Sovjet- Unie en vroeger door Duitschland bezette gebieden te werk willen stellen. In Greenwich werd 95 pet. der huizen door bommen beschadigd. 11,5 pet. is ver nield, 2000 werden zwaar beschadigd. Het hospitaalschip Tübingen werd door dc geallieerden opgebracht en, na ont scheping van de gevangenen en gewon den, eenige tijd aan zijn bestemming ont trokken. In Japan is op 62-jarige leef tijd de president der nationale Chinee- sche regeering, Wang Tsjing Wei over leden. Volgens prof. Piccard, den Bel gisehen onderzoeker, kunnen raketbom- men, welke de stratosfeer bereiken, daar een vrijwel onbegrensde hoogte bereiken. VAN DE FRONTEN. (BNO) Hoe jheftig de strijd in het ge bied van Aken ook woedde, van terrein winst op groote schaal voor de geallieer den was hier geen sprake Evenwel kon den zij tot Huertgen doordringen. Verbit terd wordt ook in Elzas-Lotharingen ge vochten, waar niet kon worden verhinderd, dat de geallieerden in Straatsburg door drongen. Zij leden daarbij echter zware verliezen, evenals bij hun poging verder in het Saargebied door ie dringen. Duit sche troepen groeven zich aan de linker- Rijn-oever in, brachten o a. in de gebieden van Straatsburg en Miihlhausen sterke versperringsgordels aan en beheerschen de brug bij Kehl nog volkomen. In Italië is tusschen Faenza en Forli weer een felle strijd ontbrand. Hoewel meteen overmacht aan materiaal wordt aangevallen, hebben de Duitschers geen terrein behoeven prijs te geven In het noorden van het oostelijk front voerden de Duitsche troepen 'n zware afweerslag tegen aanstormende Sovjet strijdkrachten. Bij Autz waren de verliezen der aanvallers tienmaal zoo groot als die der Duitschers. In Hongarije nam de strijd ten Z. van Boeda-Pest vooral in hevig heid toe. Bij Mohacs en Fuenfkir- chen kwam het tot zware gevechten, even als tusschen Tokaj en de hoofdstad. De Dom van Keulen werd door bommen opnieuw ernstig beschadigd. Verder wer den gebombardeerd o a. Merseburg, Han nover, Hamm, Libau. TEXELSCHE BERICHTEN TEXELSCHE MARKT, 27 Nov. 1944. Voor de levering: 7 koeien, 3 varkens en 4 n. kalveren. De PBH maakt bekend, dat landbou wers, die hulp wenschen te hebben bij het bergen van hun aardappeloogst, dit op Maandag 4 Dec a s tusschen 9 en 12 u. onder opgave van aard en hoeveelheid van het werk, kunnen opgeven bij 't Bijkantoor van PBH te Den Burg. „GEMEENSCHAPPELIJKE KEUKEN" Den Burg is 28 Nov. zonder eenige formaliteit voor het publiek opengesteld. We hebben ons die dag van de goede kwaliteit van hetgeen daar bereid wordt overtuigd lieten ons aardap pelen, bloemkool en jus goed smaken en constateerden, dat in een zindelijke omgeving bij die bereiding de grootst mogelijke reinheid wordt betracht. Algemeen is men van oordeel, dat de spijzen smakelijk worden toebereid en de porties behoorlijk groot zijn. Het aantal af nemers stijgt hierdoor met de dag, wat, gezien de omstandigheden, geen verwondering kan wekken. VOOR WITTE KRUIS: S.Z., O'schild f 1,— J.S., Zevenh. f2,—; De W., Eierl. f5,-; D.W Burg fl,-; K.. Eierl. f 2,50 A.v.d.S., Burg f 3,50; C H., bij Den Burg f2, H.K., O'schild f 5,—; Dames B Burg f5.—; Fam. D. Zevenh. fl,—K., O'end f2,50.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1