TEXELSCHE COURANT Dr. Jac. P. Thijsse overleden ZATERDAG 20 JANUARI 1945. Deze week bereikte ons het bericht, dat een der meest toegewijde vrienden van Texel, Dr. Jac. P. Thijsse op 8 Januari 1.1. in de leeftijd van 79 jaar te Overveen aan de gevolgen van een hartzwakte is over leden Met een gevoel van innig leedwezen i cemt ons eiland kennis van het onver wacht heengaan van den man, aan wien niet alleen Texel maar ons gansche volk groote verplichtingen had. Onvermoeid streed hij voor het behoud van ons na tuurschoon en zonder ophouden was hij werkzaam om ons nader te brengen tot dc schatten, welke ons land op het gebied var. fauna en flora voor niet ingewijden verborgen houdt. We schreven reeds eer der, dal ons eiland door Dr. Thijsse werd „ontdekt" en dat Texel zijn groote be kendheid, ook in kringen var buiten- landsche ornithologen, aan dezen man, 'n groot Nederlander in de beste zin van het woord, te danken heeft. „Thijsse's Fien- wijd" houdt hier doov zijn naam de her innering aan den overledene levendig. Maar ook zonder dat zullen wij „onzen" Dr. Thijsse nimmer vergeten. Hij ver wierf zich een goede plaats in de harten van duizenden. Rust ■■hl. bestr vriend. DE STRIJD IN NEDERLAND. (BNO). Woensdagmiddag werden ie ruim 2 uur zes Britsche bommenwerpers neergeschoten. Ze behoorden tot een for matie van 50 Beaufighters. die de haven stad Den Helder met bommen en boord wapens aanvielen. In de vroege morgen van dezelfde dag deden vrij zwakke Brit sche strijdkrachten een poging om ten Z. van Zierikzee (Schouwen) te landen; ze werden vrijwel volkomen vernietigd; 3 motortorpedobooten gingen ten onder. Z. O. Nijmegen moesten de Canadeezen verscheidene plaatsen prijsgeven. De burgerij van Blerik (t o. Venlo) werd ge- evacueerd; Canadeezen en Britten namen bezit van de puinhoopen. Z.O Maaseyk rukten de Britten met vrij sterke strijd krachten aan. Zij drongen er Susteren binnen; de Duitschers heroverden Heide. De Britsche troepen, die N O. Sittard ten aanval togen, liggen in het goed gerichte vuur der Duitsche artillerie. 58c JAARGANG. No. 5921 NIEUWE MAAN EN VOLLE MAAN. Janauri 14 N.M.. 28 V.M. Duif Ie leven! Kwel u niet Met teveel gedachten. (De Cenestet). VAN DE FRONTEN. P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud G Joh. Duinker. Plaatsvervanger: J, de Waal. Den Burg Drukkerij Firma Langeveld De Rooij Abonn.: f 1,05 per kwartaal; (Den Burg f 0,79); losse nrs. f 0.04. (BNO). Het sinds lang verwachte win teroffensief der bolsjewisten is losge barsten; een offensief, dat, naar Max Krul! van het DNB opmerkte, zijn gelijke in de wereldgeschiedenis niet kent. Het ziet er naar uit, dat de Sovjets al het beschikbare materiaal in de strijd heb ben geworpen om zich een weg te banen naar het hart van Europa. Op talrijke punten zijn zij op de beste wijze, ook met nieuwe tanks, uitgerust tezelfdcr tijd op een breed front tot de aanval overgegaan, zonder dat zij daarbij op ver liezen letten. Beide partijen moeten bloe dige offers brengen, maar die van Mos kou zijn achtmaal zoo hoog. liet offensief dat maandenlang zorgvuldig werd voor bereid, legt een zware last op de schou ders der Duitsche soldaten, die zich op voorbeeldige wijze te weer stellen tegen dc aanstormende bolsjewieken. In Berlijn vergelijkt men het millioe- nenleger, dat zijn stormloop op Europa niet op Duitschland alleen begon, met de „Mongolenstorm"; men vraagt zich af. waar men het definitief tot staan zal kunnen brengen. Reeds in de eerste da gen boekten de Sovjets aanzienlijke ter reinwinst. De Duitsche troepen ontruim den de puinhoopen van Warschau, als mede Modlin en Zichenow. De Sovjets maakten zich meester van Kielce en vechten aan de rand van Krakau; hun voorposten drongen door tot in het ge bied van Litzmannstadt. In het N.O. ging Schlossberg, ondanks verwoede af weer, verloren voor de Duitschers, die al les in het werk stellen, om omsingeling van O. Pruisen te voorkomen. De komende weken, zoo schrijven Ber- lijnsche blader, zullen harder zijn dan ooit; Aan het heele oostfront is geen rus tige sector meer te vinden Alles duidt op een poging, om de beslissing te ver haasten. In Berlijn beoordeelt men de toestand met optimistisch. Alleen reeds in de groote bocht van de Weichsel vielen de bolsjewieken met 90 divisies infanterie en 15 pantsercorpsen aan. Van Duitsche zijde werden evenwel tegenmaatregelen getroffen; men verwacht, dat het offen sief ten slotte op het betere soldatendom van Duitschland zal stranden Duitsch land kan en wil met zijn menschen en materiaal niet zoo roekeloos omgaan als de Sovjet-Unie Daarom wordt uitgewe ken, wanneer daardoor instorting van het front en dus groote offers kunnen wor den voorkomen. Verlies van terrein, hoe smartelijk ook, is echter niet zoo belang rijk. In de slag van groote historische be- teekenis, welke nu is ontbrand, gaat het er vooral om, het gros van het Duitsche leger in stand te houden om daarmee een dam te vormen tegen de bolsjewistische springvloed. Vergeleken bij netgeen in het oosten gaande is, zinken de gebeurtenissen in t westen.m het niet. In de Ardennen: he vige sneeuwval, ijzige kou. Eenige ter reinwinst voor de Amerikanen, die o.a. Noville bezetten. N. van Straatsourg en in de Beneden-Vogezen wonnen de Duit schers terrein, in de Elzas trokken zij terug. Aan het Italiaansche front is een groot offensief op komst. In de zwaar getroffen Hongaarsche hoofdstad duren de gevechten nog voort. Luchtoorlog. Vele geall. vliegtuigen gingen verloren bij aanvallen op Berlijn, Krefeld, Paderborn. Augsburg, Reutlin- gen, Maagdenburg, Dessau en Weenen. In Italië werden Bologna en Verona ge bombardeerd, in Noorwegen Bergen. De Sovjets wierpen fosforfcommen op Boeda- Pest. In het verre oosten werden Singa pore, Hongkong en Nagoja (Japan) ge teisterd; ook Macao (Portugal). Het V- vuur op Engeland wordt van week tot week erger (Daily Expr.). Ook Luik en Antwerpen worden er nog mee bestookt. WERELDNIEUWS. BINNENLAND In A'dam zijn talrijke gasontploffingen geschied, doordat men tegen alle waar schuwingen in zijn gasstel aanstak. In de Plantage Middenlaan vloog het pla veisel met een daverende slag omhoog, doordat een gasbuis sprong. Aan de Beyersweg kwamen 3 kinderen om het leven, in de Orteliusstraat een 35-j be woonster en haar 5-j. zoontje. In een huis aan de Torresstraat werden een vrouw van 44 jaar en haar 6 kinderen door gas gedood. 1944 was voor A'dam een jaar zonder vondelingen. Prof. Van Swaay, oud-minister van Waterstaat, is op 77-j. leeftijd te Delft overleden; te A'dam op 87-j. leeftijd mw. Elis. M. Rog ge, oud-redactrice van „De vrouw en haar huis". Uit een modezaak in de Kal- verstr. te A'dam zijn 50 bontmantels, waaide f 100,000, gestolen; bij een 50-;j. koopman zijn er 5 opgespoord. Te Del den is de 74-j. heer Biemond, oud-hoofd- red. Zutphensche Crt., onder een auto geraakt en door bloedverlies (tijdige des kundige hulp bleek met mogelijk) over leden. Uit een antiquariaat aan de N. Spiegelstr. te A'dam zijn 21 schilderijen gestolen, waarde f35.000; uit een vei- linglokaal aan de Oranje Nassaulaan voor f 60,000 juweelen. Om plunderen te verhoeden worden levensmiddelentrans porten te A'dam nu door de politie bege leid. Op 70-j. leeftijd is te A'dam over leden de componist-pianist Chr v. Dinle- ren („Kom Karlieoeke", „Hittepetit"). Het vetgehalte van de gestandaardiseerde melk weid van 2,5 op 2 pet. gebracht. Zaandam s. op enkele schriele boompjes ra, bijna geheel boomloos geworden. Op één dag deden in Den Haag 35 per sonen aangifte van vermissing van hun persoonsbewijs Dertig personen deden in de Kinkerstr. te Haarlem een aanval cp een bakkerskar, waaruit zij 45 broo- den wegnamen. Elders in de stad werden eveneens brooden gestolen; uit een wa gen in de Wichersir 90 stuks. (Het Volk). (BNO.) N en Midden-Spanje leed door sneeuwstormen; treinen bleven steken, dorpen werden afgesneden. In Asturië 3-4 m sneeuw „Een overwinning op Ja pan is niet spoedig te wachten". (Adm Nimnsch, V.S.). In „bevrijd" Italië sterven 45 van de 100 kinderen in het eerste levensjaar. De Fransche schrij ver H. Beraud kreeg levenslang in plaats van de doodstraf. Geallieerde schepen maken nu gebruik van de Dardanelles In Montevideo (Uruguay): ongekende hitte (tot 45 gr. C.). Londen meldt, dat in de V-bcmmen een zender is gebouwd, door middel waarvan de Duitschers we ten, waar ze terechtkomen. Door ko- lengebrek vervoeren de Fransche stoom treinen geen passagiers meer. Parijs heeft 1 u per'dag electr. stroom. Een brand in de haven van Rio de Janeiro gaf één millioen escudos schade. In Lissabon ongekende sneeuwval. In België hei- leeft de oude Vlaamsch-Waalsche tegen stelling. In 1944 vonden in Italië 22000 burgers de dood, 35000 werden gewond. TEXELSCHE BERICHTEN DISTRIBUTIE.. Texelsche Markt, 15 Januari 1945. 7 koeien, 6 varkens, 4 n. kalveren, le vering. KERKNIEUWS. Toen korten tijd geleden Ds. van dei- Plas door ziekte verhinderd was zijn werk te verrichten, ontving de Geref. Kerk in H.V. van Hervormde zijde een aanbod tot hulp voor de kerkdiensten. Door toen optredende omstandigheden veranderde de situatie zóó, dat de Her vormde kerk zélf in moeilijkheden ge raakte wat betreft den predikdienst. Daarop werd van de zijde van de Geref. kerk in H.V. in omgekeerde richting een gelijk aanbod gedaan, dat door de Her vormde kerk gaarne werd aanvaard Op grond hiervan zal Ds. v.d Plas, zoolang de omstandigheden zich niet wijzigen, zoo nu en dan in Hervormde diensten voor gaan. (Ingez.) OPROEP VOOR DE ARBEIDSINZET. In aansluiting op vorige publicatie wor den Nederlanders en staatloozeu in N. en Z.-Holl. en Utrecht, geboren in een der jaren 1905 t.m. 1928, opgeroepen tot aan melding op bet Arbeidsbureau; ook zij, die een vrijstelling hebben (deze worden na controle van arbeidsinzet vrijgesteld). Persoonsbewijs meenemen. Wie door ern stige ziekte verhinderd is, kan zich door een betrouwbaar volwassen persoon doen aanmelden. (Aanmelding moest voor 8 Jan. geschie den) UITREIKING DISTR. BESCHEIDEN Op Maandag 22 Januari a.s. te Oudeschild in de o.l. school: 9-10 wijk S; 10-11 dorp nrs 1 t.m. 11-12 dorp 79 t.m. 135; 12,30-1,30 do 136-202, 1,30-2,30 dorp 203-263, 2,30-3. rrs 264 en hooger. te Eierland in de o.l. school: 10-11 nrs E 1 t.m. E 48; 11-12 nrs E t.m. E 92; 2-3 urs E 93 t.m. E 136; 3-3. nrs E 137 en hooger. te Den Burg in het Distributiekanto 9-10 M. de Ruyterstr., Steenenpla; Vischmarkt, Wittekruisweg, Groenepla Hoogerstr., Achterom, Binnenburg, We straat, Kantoorstr., Suikerweg. West. weg, Haffelerweg, Zwaanstr., Molend^ straat, Hollewalsweg, Schoonoordweg. 11 uur Warmoesstr., Hallerweg, W. de laan, Gasthuisstr., Gravenstr. 11-12 i Koogerstr., Koogerweg, Weverstr. 2-3 Emmalaan, Schildereinde, Molenstra 3-4 uur Waalderstr., Nieuwstr., Parks Wijk B nrs B 1 t.m. B 132. 4-4,30 wijk nrs B 133 en hooger. Naar de uitreiking moeten worden n degebracht: Alle nieuwe stamkaarten inlegvellen van het gezin, alsmede 1. 268 en-of bon R 09 van de 2e noodka (groen). Op bon R 09 ontvangen kinde; op bon 268 ouderen een noodkaart 3e lie. Aan personen, die tijdelijk buiten 1 woonplaats verblijven, kunnen nieu noodkaarten en inlegvellen door het c tributiekanloor in de tijdelijke woon meentc worden uitgereikt. Zij, die gi bonnen 268-R 09 of stamkaart en-of legvellen kunnen overleggen, dienen z na deze uitreiking persoonlijk bij Leider van de Distributiedienst te voegen (Publ. 233 In verband mei de uitreiking van no kaarten op 22 Jan. a.s. is het distr.kant die dag voor winkeliers gesloten All' voor bijzondere gevallen wordt men nolpen. KATHOLIEKE KERKL1JST. Zondag 3e Zondag na Driekoning. Vioegmis om 8,30, Hoogmis om 11 u. Mis in Den Hoorn om 11 u. Biecht voor en na de Vroegmis Communie onder beide Missen en ook 8 en 10 u Lof met rozenkrans. Deze week H. 8 15. Comm.-gel. 7,30, 8, vóór en on de Mis. Half 6 rozenkrans. Maandag 1 katechismus (3e en 4e klas). Dinsc Boetedag Half 4-half 6 Uitstelling. V dag na de Mis biechtgel. schoolkinde) Zaterdag 3,30-5,30 biechtgel.. 5,30 roz krans. ZONDAG A.S. NED HERV KERK Burg 2,30 Ds. Salm Bediening H.Avondmaal Waal 3 u Ds. Kok Oosterend 10 u Ds. Kok Eierl. 10 u. Leesdienst Koog 3 uur Leesdienst Den Hoorn 10 uur Ds Salm Oucleschild 7 Bidstond: 21 Jan nm 3 u. De Cocksaorp; 24 Jan. 3 u. De Koog; 26 Jan. 3 u. De:i Hoorn. GEREF. KERK O'end 10 u. Leesdienst. 2,30 Ds. Pos. Burg, 10.- Ds. Pos 3 uur Leesdienst. GEREF KERK (H Oosterend 10 en 3 uur Ds. v. d. Pla Viering H. Avondrr Burg 10 u. Leesdienst Coll. Bouwfor DOOPSGEZ. GEM. Burg 3 u. Ds. v.d. Vet Den Hoorn 10 uur Ds. v. d. V<

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 1