TEXELSCHE COURA ZATERDAG 17 MAART 1945. 58e JAARGANG. 5928. BINNENLAND De centrale keuken aan het Bellamy- plein te Amsterdam alleen reeds bereidt elke dag 40.000 porties. De stadsreini ging te Amsterdam staat voor groote pro blemen doordat de helft van het boven dien nog ongeschoolde personeel ziek is, met handkarretjes moet worden gewerkt (wat vijfmaal zooveel menschen eischt), de Vuilverbranding-Noord niet meer werkt en het publiek niet zelden het vuil zoo maar op straat werpt. Met aller mede medewerking alleen is in deze chaos or'de te scheppen. Ook in Friesland is men bij gebrek aan kolen aan het boomenrooi- en geslagen. In een geel en rood ge - streepte deken, wollen truitje, wit broek je en wollen sokjes is in de Vondelstr. te A dam een meisje van enkele weken te vondeling gelegd. Door vier gewapen de mannen werd een boer in de Sloter - polder van f2500 beroofd; f8000, sigaren, sigaretten en alle bonnen vormden de buit van vijf gewapende roovers, die een woning in de F. Bolstr. te A'dam binnen drongen Door gebrek aan stroom kunnen de sirenes te Zaandam niet meer werken. ,,Het Volk" schrijft over de tientallen zwarte handelaars, die het platteland van N-Holl. onveilig maken. Wanneer zij genoeg hebben ingeslagen, '■crkoopen of ruilen" zij hun buit aan cn met hen, die met leege wagens komen. En dan gaan ze weer de boer op. „Elke luis heeft weer zijn luis. En N.-Holl. de last". Fotograaf Van der P. te Oost- zaan is door van een auto te vallen over leden (Het Volk) Groentenhandelaar Si te Enkhuizen verkocht spijsolie voor f 76,50 per fl. Ophangen, zulke zwarte schurken. Te Beverwijk werd een drie ling geboren, dc kindertjes zijn dagelijks een uur te bezichtigen in het Roode - Kruisziekenhuis, waar levensmiddelen en kleertjes gaarne in ontvangst worden ge nomen. Twee vrouwen lokten te Was senaar honden mee naar huis, waar de dieren werden geslacht; het vleesch deed f 40 p.p. Het betrokken Departement verzoekt den boeren zooveel mogelijk aardappelen te verbouwen. Wegens diefstal van schapen is bij Hoorn een 5- tal personen aangehouden. (Dagbl. N.H.) Een 2e zending meel, margarine, grutters waren en medicamenten heeft het Zweed- sche Roode Kruis voor de steden in het Westen aangevoerd Een derde zending is onderweg. (Handelsblad) Het eind dei wijsheid Blijkt altoos meer; We weten weinig Te weinig. Heer. (De Genestet). De zon gaat vandaag om 0,51 op, om 18,48 onder; maan op 8,47, onder 23,20. Berste Kwartier: 20 Mrt. 20,11. Laat schrapen wie dat wil Maar gij gedraagt u wijzer Want leven voor het goud. Dat geeft een ziel van ijzer. (Dr. Laurillard.) WERELDNIEUWS. (BNO) In de proclamatie, waarmee de Fuehrer zich ter gelegenheid van de Hel- dengedenkdag tot 't Duitschc volk richt te, werd gewezen op de vernietigingswil van Duitschlands vijanden De meeste on zer bondgenooten, aldus de Fuehrer heb ben ons smadelijk verlaten; het lot heeft zich schijnbaar tegen ons gekeerd, maar het jaar 1918 zal zich niet herhalen. Dit toch zou gelijk staan met uitroeiing van het Duitsche volk. Vastberaden zetten we door om de ommekeer te bewerkstelligen. In de geschiedenis valt wat te licht wordt bevonden. God helpt, wie zichzelf helpen. Daarom moeten we zoolang toeslaan, tot de vijand moe wordt en ineenstort. (BNO) Engeland en de V.S. zegden aan Moskou toe, dat zij de Duitsche krijgsge vangenen voor dwangarbeid in de Sov jet-Unie ter beschikking zullen stellen. - Het keizerrijk Annam zal samenwerken met Japan - In Bulgarije werden al 1200 personen ter dood gebracht. - Ondanks papiergebrek verschijnen er in Frankrijk steeds meer communistische kranten. Ter gelegenheid van Heldengedenkdag 1945 schreef de Berliner Morgenpost o.a.: Het is allen duidelijk, dat de bewijzen nog geleverd moeten worden, dat we ook tegen de zwaarste beproevingen bestand zijn. Maar het komt niet aan op het ma teriaal en het aantal stuks maar op de menschen. die het materiaal hanteerenen op hun onverzettelijke wil. Duitschland capituleert niet, omdat dit met zelfmoord gelijk zou staan; het zou een uitleveren zijn aan onze bolsjewistische beulen. En daarom zal Duitschland de oorlog nooit gewonnen geven - Van Mei 1940 tot Aug. 1944 werden in Frankrijk 300.000 burgers gedood en 700,000 gewond. - De verhouding Roosevelt-De Gaulle laat veel te wenschen over. - Iran verklaarde aan Japan de oorlog. - Een vijfde van de Fin nen is nog dakloos. - Het luchtverkeer Zweden-Finland is gestaakt. - Saoedië- Arabié verklaarde de oorlog aan Duitsch land en Japan. - Een aantal personen is gedood door de ontploffing van een schip met munitie in de haven van Vancouver. - Verwacht wordt, dat ook Argentinië aan Duitschland de oorlog zal verklaren. - In Frankrijk is de voedselnood tot 'n angst wekkende hoogte gestegen. - Het Vati- caan spreekt het bericht, volgens hetwelk 't met Moskou zou onderhandelen tegen - Doordat te weinig kolen worden inge voerd, moet Portugal zijn treinenloop be perken. - Japan legt de wapens pas neer. als het de oorlog heeft gewonnen (Jap. Minister v. Oorlog). SNEEUWKLOKJE. Tusschen het modderige gras, Dat overal vertreden was, Zag ik als een klein wonder Een klokje staan op steeltje rank, Als sneeuw zoo v/it, als melk zoo blank. Het trof mij zoo bijzonder. En toen ik daar is peinzen stond, Ik plotseling de les velstond. Die het mij wilde leeren: Om als dat klokje teer en fijn, Zoo nederig en rein te zijn, Waar ik ook mag verkeeren. HUIB DE RIJMELAAR. (BNO.) Schokkende toestanden worden in de bevrijde Europeesche gebieden aan getroffen (New Statesman and Nation.). Berlijnsche bladen brengen berichten over door de bolsjewieken bedreven gru weldaden in de „bevrijde" gebieden. Zelfs een Britsche bisschop verhief tegen deze gruwelen zijn stem. Ook Paraguay be schouwt zich in staat van oorlog met de Spil-mogendheden. Van Italië wordt uitlevering gevorderd van den vroegeren chef van de generale staf Roatta. In In Frankfort deserteerden 19000 Ameri kanen. Een Fransch priester werd we gens medewerking met de Duitschers ter dood veroordeeld In Bessarabië moet Russisch worden geleerd en het gods dienstonderwijs afgeschaft worden. Chili en Peru hebben Duitschland de oorlog verklaard. De Balkanlanden worden met hongersnood bedreigd. In de scholen te Belgrado werden portret ten van koning Peter en van heiligen vervangen door die van Stalin en Tito. VAN DE FRONTEN. (BNO). Door een verrassende operatie maakten de geallieerden zich in de afge- loopen week meester van de Rijn-spoor brug bij Re ma gen; gaandeweg hebben zij het bruggenhoofd eenigermate kunnen uitbreiden, al stonden de brug en de naarnevens aangebrachte pontonbrug ook aan 't vernietigend vuur van de Duitsche artillerie en bombardementen bloot. Aan het oostelijk front maakten de Sovjets zich meester van het nieuwe gedeelte der stad K s t r i n. Overigens deden zich noch in het Oosten, noch in het Westen slagen van doorslaggevende be- teekenis voor In hoofdzaak bepalen de tegenstanders van Duitschland zich tot het treffen van toebereidselen voor een nieuwe slag van groote omvang. Berlijn verwacht deze vooral aan het oostelijk front. In O.-Pruisen bieden de Duitschers het hoofd aan buitengewoon hevige aan vallen. Tegen Danzig liepen 47 infan- tene-divisies vergeefs storm. Tegen Stolp opereeren 5 legers. De Duitsche troepen werden in dit gebied naar de Danzigei Bocht teruggedrongen, maar zij brachten de bolsjewieken op 25 km van Danzig tot staan. Kolberg houdt nog stand, even als Stettin, waartegen Moskou met 3 legers optrekt. In Slowakije waar de Sov jets bloedige verliezen leden, drongen de- dezen in A 11 - S o h door. In Hongarije rukten de Duitschers verder op naar het Platlenmeer. Aan de Neisse wisselde G u- b e n zevenmaal van bezitter. De Duit sche tegenstand neemt, naar een gealli eerd verslaggever te kennen gaf, van uur tot uur toe. Ook in het Westen, waar aan de Rijn tusschen Nijmegen en Emmerik van oever tot oever een hevig artillerie vuur tot ontbranding kwam, wat moge lijk de inleiding is tot een poging om ook hier over de rivier te komen en het Ruhr- gebied te omsingelen. (N. van Krefeld brengen de Amerikanen veel troepen en materiaal bijeen) Niet minder fel is de strijd in het gebied van de Moezel en ten Z. van Trier. Tusschen deze stad en Ko blenz moesten de Duitsche linies worden teruggenomen; tusschen Kochem en Ko blenz overschreden de geallieerden de Moezel over een front van 8-10 km. Ter wijl Antwerpen en Londen onophoudelijk met V-wapens werden bestookt, werden bomaanvallen uitgevoerd op Berlijn, vrij wel elke nacht; op Regensburg, Gelsen- kirchen, Wuppertal, Recklinghausen, Es sen, Groot-Hamburg en Dortmund; in Ja pan op Osaka. Duitsche duikbooten brach ten weer eenige schepen tot zinken In 't Verre Oosten breidden de Amerikanen hun steunpunten op de Marianen uit Men spreekt van pogingen om in Japan zelf te landen. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 10 tot en met 16 Maart 1945. Geboren: Jozef Maria Hendrik zv Hen drik v. Heerwaarden en Agatha Witte Jan Martinus zv Martinus Vlaming en Jannetje van Groenigen. Helena Anto- netta Carolina dv Wilhelmus le Noble en Bregtje Wijngaarden. Janna Henriëtte Cornelia dv Pieter J. v. Sweeden en Alberdina Sauerborn. Ondertrouwd: Jan Barhorst en Antie Bakker. Overleden: Maria Feijtje de Waal, 14 dagen. Willem Sijbrand Keijser. 62 jaar geh. m P. J. Keijser. Gevonden voorwerpen: kindermuts, ketting, handschoen (dames), boek TEXELSCHE BERICHTEN Uit het politierapport. M.K. en W.S. te De Koog maakten zich schuldig aan dief stal van een varken. De vrouw van W.S. en mej. S. met haar dochter namen een schaap weg, dat voor eigen gebruik werd geslacht Huid en ingewanden werden ZONDAG A.S. NED. HERV. KERK Burg 10 uur Ds. Visser Maandcoilecte. Waal 3 u. Ds. Kok. Coll Bouwfonds Oosterend 10 u. Ds. Kok Eierland 2,30 Ds Salm. Koog 10 u. Ds. Salm. Den Hoorn 2,30 Ds Visser O'schild 10 u. Ds. Tinholt Maandcoilecte. door de politie opgegraven. M.K. bekeni meer diefstallen te hebben gepleegd, o die van een pomp uit „Bosch-en-Duir welke door de politie werd opgespoorc Briefwisseling met personen in h door de geallieerden bezette gebied de daaraan grenzende gevechtszone uitsluitend op het tot nu toe voor h buitenland in gebruik zijnde formuli toegestaan onder inachtneming van J daarbij gegeven aanwijzingen. Maximu aantal woorden 25. De formulieren zij. verkrijgbaar bij de afdeeling-secretari' ten en bij het correspondentiebureau v. het Ned Roode Kruis, J. Pz. Coenstrat 10, Den Haag. Hoe de jeugd in de steden door h ontstellend tekort aan levensmiddelen lijden heeft, hebben we met eigen oog< kunnen aanschouwen, toen Zaterdag boot met meer dan 500 kinderen, mee uit Amsterdam, hier aankwam. De mee ten waren aan het eind van hun krac ten Nu zij hier een gastvrij onderd; hebben gevonden en behoorlijk words gevoed, zullen zij zeker spoedig we aansterken. Destijds werden tientall kinderen uit het buitenland hier ged rende geruime tijd gul onthaald; het mo> ten er honderden zijn, nu het kinder^ van in nood verkeerende landgenoot< geldt. Wie op de naam van „goed N derlander" prijs stelt en in staat is, e. jongen of meisje datgene te verschaffe wat de ouders in de stad hem (haar) h laas moeten onthouden, heeft de plici hier de helpende hand te bieden. Het verheugend te mogen constateeren, dï zooveel Texelaars hun taak verstaan. komen nog meer kinderen! Wie er e| plaatsen kan, late het uiterlijk a.s. Din dag op het Raadhuis weten (912 uur). RIJW1ELVERGUNN1NGEN. De Burgemees! maakt ten verzoeke van den Ortskommandr aan belanghebbenden bekend, dat op de Or kommandantur Groeneplaats gelegenheid J staat tot het afhalen van de nieuwe riiwïelv. gunningen. Het rijwiel behoort daarbij mc< genomen te worden. Voor hen wier geslach naani aanvangt inet een der lettersA tm op 20 Maart van 2-5 uur, H t.m. Pop21 Ma: van 830-11 30 uur, R t.m. Z 22 Maart van 8: -11.30 uur. Voor hen wier geslachtsnaam arl vangt met het woordje „van" of ..dc" on Maart a.s. van 2-5 uur. Texel, 16 Maart 1945. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES Burg 10 u. Leesdienst. Voorber H.A 3 uur Leesdienst. GEREF. KERK (H.V. Oosterend 10 en 3 uur Ds. v. d. Plas.! Burg 5 u. Ds v.d. Pla; in de Doopsgez. ke; Coll. Em. fonds DOOPSGEZ. GEM. Waal 10,30 Ds. v.d. VeJ O'end 3 u. Ds v. d. Ve Bidstonden: Maand. 3 u. De Cocks- dorp; Dinsd. 2,30 Eierl., Woensd. 9,30 Burg, 3 u. Koog; Donderdag 3 uur Den Hoorn. GEREF KERK Oosterend 10 u. Ü6. Pos. H. Avondmaal 3,- Ds. Pos. H.A en Dankzegging.

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 1