TEXELSCHE COURANT WOENSDAG 25 JUL! 1915 58e JAARGANG. No. 5943 HULP VOOR DE OOGST. 33e oproep van minister-president Prof. Schermerhorn om alle krachten in te spannen teneinde een goede oogst tever- vj zekeren, heeft bij een leger van oogst- if werklustigen weerklank gevonden. Van I het Kennemerlyceum hebben zich 200 t krachten gemeld, die gaarne op Texel DiA[een handje komen helpen. En die hulp fis welkom, want de oogst is laat en het gebrek aan arbeidskrachten groot. De Texelse autoriteiten hebben dit prachtig aanbod met beide handen aanvaard, zo dat onze landbouw gedurende drie we ken, van 28 Juli-18 Aug., over 200 extra arbeidskrachten kan beschikken. Aan vragen voor arbeidskrachten moeten vóór Vrijdag vijf uur worden ingediend 'ij den directeur van het Arbeidsbureau Jalhier. TEXELS FANFARE. Zaterdagavond gaf ons fanfarecorps p eerste conceit op het terras van Ho- el Texel. De muzikanten hadden over elangstelling niet te klagen en dat was :e voorzien, want de instrumenten waren :jf jaar lang duik geweest. Het program estond voornamelijk uit Vaderlandse liederen, die zeer insloegen. We denken ®oorai aar. ,,het land, dat nooit verwon- 1 Ê*ien heeft gebukt, of het hief zich op met »:euwe :rachtOns corps geeft een ;oed voorbeeld. Het is nog lang niet het iude. maar de schade zal worden inge- aald: Binnenkort wordt het corps met jonge leden versterkt. 1 1 HET NED. VOLKSHERSTEL, r I Als het moet, zal Texel door het district Texel geholpen worden. De h .er C. J. Hof, leider van het dis- ^jlaHrict Alkmaar van het N.V.H.. zeide in 'Ben persconferentie, aldus de Held. Crt, pfi-S.-.t de bevolking veel geeft. En alles wat Rot nu werd ontvangen, is zeer bruik- feaar De ingezamelde goederen, zo ver- po^volgd - hij, dienen zo spoedig mogelijk hun =nl plaats van bestemming te bereiken, want an we nood is groot. Hoe doen we dat? Ne- ech&icn we als voorbeeld Texel. Eerst zeg- 3 kigen w:: ..Texel helpt zich zelf". Slaagt rt tmcn hier niet voldoende in, dan helpt het district. Dat is met het oog op de tech- VFFnische moeilijkheden de rneest juiste rkwijze. Op die manier is Texel al •otendeels geholpen. GYMN. VEREEN. TEXEL. Het gaat onze „gym" niet voor de ind. Er is nog steeds geen oefenlokaal wonden en Mets, de eminente leider, seft zulk een ernstig motorongeluk gg- n had dat hij geruime tijd op het appèl zal 5t. ojtbreken. De plannen om 14 Sept. te i jDirkshorn aan de tumdag deel te nemen, nde?J!len dus in het water. We wensen Mets it w1 sPoedlg herstel toe. ;esclR EXAMEN MIDDENSTANDSDIPLOMA. Aan het in het najaar van 1945 te houden Middenstandsexamen Algemene Handelskennis kunnen alleen zij deel nemen: a. die ernstig gedupeerd zouden zijn, indien zij niet in de gelegenheid worden gesteld hieraan deel te nemen; b. zij, die in 1942, 1943 of 1944 het schriftelijk gedeelte rnet goed gevolg hebben afgelegd en vóór het mondeling gedeelte naar het buitenland zijn gede porteerd; c. zij, die zich vrijwillig hebben aange meld voor het expeditieleger ter bevrij ding van N.O.-Indië. De aanmelding dient vóór 28 Juli a.s. plaats te vinden bij de Kamer van Koop handel, Oudegracht 182, te Alkmaar. Per soonlijke aanmelding is gewenst. TOO DUITSERS KOMEN OPRUIMEN. Volgende maand komen er 5C0 Duitsers om de mijnen, versperringen en andere obstakels, die de geallieerde invasietroe- pen moesten tegenhouden op te rui men. Een werk, dat veel tijd zal vorde ren. Van het vrijgeven van een deel van het sirand zal deze zomer geen sprake kunnen zijn. Badlustig Texel zal het voorshands met het Texelstroombad bij Ceres moeten doen NOG GEEN BLOEMBOL VERKOCHT. Zo goed als de zaken van de schapen- bedriiven marcheren, zo kwaad staat het er momenteel met de bloembollenbedrij- ven voor. Er is nog geen kist verkocht, velen laten hun bolletjes maar rustig in de grond zitten, er is nog maar wei nig gerooid. Maar er wordt aan de ex port gewerkt. Er is n 1 een commissie naar Engeland overgestoken om over de invoer van bollen, welke ssedért het uit breken van de oorlog was stop gezet, te onderhandelen. Ook Amerika heeft ge zoek van een dergelijke commissie. Tot Sept. v.j. konden de kweekers wel zaken doen. Wie fc.v. eind Aug. nog markten, vonden nog een willige handel, wie hun gewas later wilden verschepen, visten achter het net. Na de sensationele Sep temberdagen durfde de export het niet meer aan. Door de droogte is de stand van het gewas niet best geweest. Ook deden zich veel verschijnselen van ver vuren voor, een gevolg van de oorlogs dagen op Texel, toen men geen gelegen heid kreeg de bloemen tijdig te koppen Wat de export aangaat, speelt ook het gebrek aan pakmateriaal een belangrij ke rol. TEXELSCHE MARKT. 23 Juli 1945. Aangevoerd: 30 lammeren f 100 lager in prijs dan vorige week. 3 koeien (levering.) Y2RGAD. WAARHEIDSVRIENDEN. ..De vereen, van vrienden van de Waar heid'1 hield Donderdagavond een bijeen komst in Casino. De opkomst had groter kunnen zijn. Cor Gcugjes voerde het woord voor een aandachtig gehoor, dal volkomen op de hoogte werd gesteld van doel en streven dezer vereen Spr. stak van wal met de bespreking van een pro gram, dat allereerst moet worden afge werkt. Het betrof de voedselvoorziening, de zuivering, de oorlog tegen Japan, de 38 miljard gld. aan Staatsschuld en oor logsschade, de wederopbouw en hst volksherstel. Wat het voedselvoorzie- ningsapparaat aangaat, sprak spr. er zijn misnoegen over uit. dat Ir. Louwes, die de mof zoveel diensten heeft bewezen, r og op zijn belangrijke post wordt ge handhaafd. Wat de zuivering betreft, wordt niet doortastend opgetreden. In het Zuiden toch zijn gemene schurken weer cp vrije voeten gesteld.Japan moet zo spoedig mogehjk worden verslagen, want millioenen zuchten npg onder de Japanse fascistische knoet. Voor de betaling van ce oorlogsschade en de staatsschuld wil den reactionaire nachten de kiemen, man laten opdraaien^ Spr. hoopt, dat de last op de schouders' van de Duitse en Japanse kapitalisten en de collaborateur wordt gelegd. Er is dus werk aan de winkel. En er kan aangepakt worden ook. want in de achter ons liggende vijf jaar is de vrucht van eenheid en samenwerking gerijpt. Krachtig genoeg zijr we als we wa ren om de reactie terug te stoten, de reactie, die niets voor binnen!, strijd krachten, volkstribunalen enz. voelt, maar meer voor een apparaat, zoals we dat tijdens de Duitse bezetting hebben ge kend. Er zijn nog resten van het fascis me, dat we geheel moeten uitroeien, wil de democratie zich kunnen ontplooien. Dat kunnen we bereiken met een ware volksregering, die het vertrouwen en de liefde van het he:e volk bezit. In de ver klaring van de regering-Schermerhorn staan punten, waarmede wij het eens kunnen zijn. Daarom zullen wij haar onze steun niet onthouden, maar wij beschou wen haar als een overgangsregering. Spr keerde zich echter fel tegen het plan dei regering, om de verkiezingen een jaar of langer uit te stellen. Dat noemde hij een ondemocratisch gebaar. Volgens de regering zou het volk momenteel niet in staat zijn een mening te vormen over wat gebeurd is en wat gebeuren moet. Dit is ook het werk van de duistere machten dei reactie, die het volk een uit spraak willen beletten. Spr. zeide, dat de vernieuwing van het politieke leven moet komen op grondslag van de vereen, van democratische krachten. De Waarheid heeft daarom reeds pogingen gedaan tot samensmelting van alle democratisch voelende partijen. Een levendige gedach- tenwisseling volgde. CON AMORE. Begin Sept. hoopt de R.K. zangvereen. Con Amore haar repetities te hervatten. De heer W. van Heerwaarden, Haffeler- weg, werd benoemd tot dirigent als op volger van icester Kievits, die door de nazi-terreur is omgebracht. Als nieuwe leden van Con Amore gaven zich twin tig personen op. GIFTEN ALGEM. WIJKVERPLEGING. N.N., Dijkm.h. f 1,Wed. J. D. O'end f 2,50; Fam. S.. N.schild f 5,Wed. A. d. W., O'end f2,50; Wed. C.T., O'end f7,50; Wed. C. B.. O'end f3,—; Joh. K.. O'end f 25,Wachtpost 't Horntje NBS f 4,50, A.B., Burg f5,—; N.N., Den Hoorn f5,—, N.N., Burg f5,B Burg f5,N.N. Burg f5.A.E., Waal f 10,N.N. Burg f 5, OUDESCHILD KOTTERS OP DE THUISREIS. Naar we vernemen is een zestal Texel se kotters, che de Duitsers indertijd naar de Heime t hadden gesleept, op weg naar Nederland. Ze zullen stellig danig afge takeld zijn en op de werf een flinke „kuur" moeten ondergaan, voordat ze weer ter har.ngsvangst kunnen wegsto- men. DEN HOORN. Jannetje Gielis 50 jaar baker. Zondag 8 Juli j.l. was het 50 jaar geleden, dat Mej. Wed. j. Huisman-Gielis vóór 50 jaar voer het eerst uit bakeren ging. In al die jaren, waarin zij niet minder dan 250 kleinen de eerste kleren aantrok, heeft Jannetje zich doen kennen als een, die het .vak" tot in de puntjes verstaat. Ook bij bruiloften e.d. verleende zij haar zeer gewaardeerde diensten. Deer vele bewoners van Den Hoorn en ook van andere dorpen werden de jubilaresse bloemen en ge schenken in geld en natura aangeboden. Hierdoor werd de dag van 8 Juli voor haar tot een onvergetelijke gemaakt. HULDE. Nu de oorlog dan voorbij is, Willen wij in een geciieht, Arie Timmer hulde brengen Voor hetgeen hij deed uit plicht. Want wat Timmer in de oorlog Voor zijn klanten beeft gedaan. Mogen wij vast niet vergeten, Moet geboekstaafd blijven staan Toen haast niets meer was te krijgen. Zélfs ook niet meer op de bon, En alleen, dan nog in tel was, Die het zwart betalen kon; Toen had Timmer n zijn winkel Altijd nog iets achteraf, Wat hij, zonder eigen voordeel, Aan zijn vaste klanten gaf. Zelfs de fcuitendorpelingen, Ergens achter in het land, Werden niet door hem vergeten, Bleven nochtans Koningklant" Timmer, daarvoor onze hulde, En wij wensen op het eind, Dat je met je ouwe, trouwe Merrie maar weer gauw verschijnt. JE BUITENKLANTEN. Adv. Hb. de R DE RATTENPLAAG. In schuren en boerderijen, op het land en in de dorpen van ons eiland wemelt het van ratten. Binnen enkele dagen ving het personeel van onze drukkerij er ne gen. Een bewoonster van de Hollebol kwam ons ontsteld vertellen, dat ze een grote rat had aangetroffen in het wiegje van haar kind. Na informatie is ons ge bleken. dat aan een georganiseerde be strijding der plaag gewerkt wordt. Mede werking van de bevolking is daarbij on ontbeerlijk. Zonder deze medewerking zal Texel nooit van het ongedierte ver lost worden. Een enkele zelfstandige po ging tot hel doden van ratten is lofwaar dig, maar kan nooit leiden tot een ver lossing van de plaag. Daarvoor is de hulp van de gehele bevolking nodig. Op ons eiland komen twee soorten rat ten voor: 1. De bruine rat (water- of rioolrat), is een alles-eter. Dit zijn de „knapen", die lot meer dan een pond zwaar worden. Is vaalbruin van kleur en heeft kleine, dicht tegen de kop geplaatste oortjes. De staart is korter dan het lichaam. Brengt tot 5 maal per jaar jongen voort. Het wijfje draagt 25 dagen en geeft worpen van 8-12 jongen. Deze zijn na ruim een half jaar in staat om zelf weer jongen voort te brengen. 2. De zwarte rat eet uitsluitend plant aardig voedsel. Is kleiner dan de bruine rat, heeft grote, ronde, iets uitstaande! oren. De staart is aanzienlijk langer dam het lichaam. Het wijfje brengt eenmaal per jaar 5-6 jongen voort. Deze rat is een uitstekende klimmer en komt dien tengevolge veel op zolders voor. De zwarte rat is moeilijk te vangen. Ter bestrijding worden voor beide soor ten verschillende methoden toegepast. Prent bovenstaande kenmerken in uw hoofd. Te gelegener tijd zullen inlichtin gen gevraagd worden: U moet dan kun nen vertellen, welke ratten bij u voor komen. BRIEF VIJF JAAR ONDERWEG IN NEDERLAND. Dezer dagen ontving men op het Ge meentehuis alhier een enveloppe, welke op 31 Mei 1940 door het gemeentebestuur van St. Jansteen was afgezonden. Deze is vermoedelijk bij de ontruiming in 1940 van Zeeuws-Vlaanderen meegeraakt naar Engeland; de enveloppe bevatte de kaarten uit het bevolkingsregister, be trekking hebbende op het gezin van A P Rottier; zij was voorzien van de opdruk: Opened by Examiner 5202. De zon komt op 1 Aug. om 5,46, onder 21,25. Maan 25 Juli V.M., 31 Juli L.K Hoog water ter rede van Texel: 29 Juli 1,45 en 14,40; 30 Juli 2,35 en 15,05; 31 Juli 3,30 en 16,

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 1