IN MEMORIAM NOL BINSBERGEN. ITERDAG 29 SEPTEMBER 1945. 59e JAARGANG. No. 59G0 TEXELSCHE COURANT h h, rijg VISSERIJ. waarnemend Burgemeester van el maakt bekend, dat een bepaald •ied ten Westen van Texel is vrijge- en om op eigen risico te worden be- Belanghebbenden worden dringend i ^geraden nadere inlichtingen in te 1 men ten kantore van de Visafslag te ideschild. Er wordt voor gewaar- uwd, dat in de wateren tussen Texel st Vlieland mijnen liggen. ,nn ["exel, 27 September 1945. 3ai )e Burgemeester, Ir. F. L. A. Maandag gi ROTKREUPEI. :e^%)e Burgemeester van Texel maakt be- :teisnd, dat op de hierna volgende be- 'oc jven rotkreupel heerst: 'n® P. Lap Kzn., Den Hoorn. Wed. C. Dijt, jstergeest. Jac. Hoogenbosch, Wester- ent. Jac. Roeper Kzn., De Waal. P.Drij- r, Den Hoorn H. Keijser Czn., Den -nf rg. D. Kuiper, Spang. P. Bas, Noorder- urt. Jn. Zoetelief, Den Burg. Gebr. Lap. n Hoorn. Jac. Keijser Dzn., Burg. J. :e immandeur, Den Hoorn. C. Goeman, fang. H J. Keijser, Molenbuurt. P. J. jt, Westen. D Eelman Azn., Oosterend. lei Vermeulen, Bargen. Jac. Roeper Johzn. 1 rg. K. Linnhose, Burg. Gebr. van An- liei 1/ Polder Eendracht. ^^Iedere vorige opgave is hiermede ver- jllen. exel, 27 September 1945. De Burgemeester voornoemd, Ir. F. L. A. MAANDAG, wnd. OORLOGSPLEEGKINDEREN. e Burgemeester van Texel maakt jkend, dat ieder, die het toezicht heeft of bij wien inwoont, een minderjari- welke als oorlogspleegkind moet den beschouwd/ verplicht is, hiervan spoedig mogelijk bij de Commissie ior oorlogspleegkinderen, Herengracht ;0, te Amsterdam, of ter gemeente-se- tarie, aangifte te doen. Het opzette- |k niet-nakomen dezer verplichting rdt als misdrijf beschouwd. Het is •rboden zonder toestemming van ge- •emde commissie oorlogspleegkinde- <n te verplaatsen. Onder oorlogspleegkinderen worden e minderjarigen verstaan, onder wie in verband met de oorlogsomstandighe den de ouderlijke macht of voogdij ge- irende een termijn van tenminste drie laanden niet is uitgeoefend, alsmede ie minderjarigen^ wier identiteit niet iststaat. Hieronder worden niet ver- :an z.g. N.S.B.-kinderen. Texel, 27 September 1945. De wnd Burgemeester van Texel, Ir. F. L. A. MAANDAG. TER-INZAGE-LEGGING van opgaven van candidaten voor de verkiezingen van een tijdelijke gemeenteraad. wnd. Burgemeester van Texel maakt i bekend, dat bij hem ingeleverde opga- feil van candidaten, gesteld voor de lemming ter verkiezing van de leden van de tijdelijke gemeenteraad, ter ge- Ïeente-secretarie voor een ieder ter in- :ge zijn nedergelegd. Texel, 26 September 1945. De wnd. Burgemeester van Texel, Ir. F. L. A. MAANDAG. NIEUWE BONNEN, geldig van 30 Sept. tot en met 6 October 1945. A 751 is 2 L. melk B-C 751 is 3'/, L. melk. il D 757, D 758 is 3 L. melk. 740 is 100 gram vlees. 741, B 752 is 1 kg. aardappelen. 714 is 2 kg. aardappelen Bonnen, geldig van 30 Sept. t.m. 13 Oct. Alle bonnen van de bonkaart 511. 730 is 200 gram bloem 731 is 250 gram gort 732 is 125 gram jam 733 is 200 gram kaas 734 is 200 gram zout I 735 is 225 gram huishoudzeep A-B-C- 700 t.m. 705 is 800 gr. brood A-B-C 706-707 is 400 gram brood. A-B-C 708 is 500 gram peulvruchten A-B-C 709 is 400 gram suiker I A-B-C 710 is 125 gram boter A-B-C 711-712 is 125 gr. margarine A-B-C 713 is 100 gram vet A 750 is 1 doosje lucifers B 750 is 800 gram brood D 750-751 is 800 gram brood D 752 is 250 gr. rijst of kindermeel D 753 is 500 gram suiker D 754-755 is 125 gram boter D 756 is 125 gram margarine D 17 (inlegvel) is 800 gram brood E 19 (inlegvel) is 250 gr. rijst of kinder meel E 16 (inlegvel) is 2 rantsoenen een- heidszeep Tabak 52 is 2 rantsoenen tabaksarti kelen (geen import). Geldigheidsduur pctroleumbonncn. Geldig tot 30 Sept a.s. zijn de volgen de bonnen: 549-B550 (V* L.) 543 (3 L.) Van de petroleumkaart U.A. 510: 01- '2-03-04 (elk 4 liter) Van de petroleumkaart U.B. 510: 01- '3 (elk 4 liter) Van de petroleumkaart U.C. 510: 61 elk 4 liter) Bon 637 van de 6e noodkaart (3 L.) 'lijft geldig tot 20 Oct. 1945. Bovengenoemde bonnen, die geldig ijn tot 30 Sept. kunnen tot uiterlijk 5 3ct. a.s. door handelaren worden inge- everd. Daarna worden ze niet meer ïangenomen. (Publ. nr. 311). PROMOTIE. De heer P. Bakker, monteur le klas P. T.T., werd benoemd tol chef-monteur. Onze gelukwens met deze promotie! DE CANDIDATEN VOOR DE TEXELSE VROEDSCHAP. Hier zijn de namen der (25) candidaten voor de tijdelijke gemeenteraad (alpha- betische volgorde): A. Backer, Oudeschild. G. Bakker Pzn., Den Burg. J M. Bakker, Atlas. Turr. Beumkes, Den Hoorn. Jb. Bruin Pzn., Ou deschild. Corn. Buisman, Den Burg. A. Dros Bzn., De Volharding, Eierland. J. C. Dros, Oosterend. Jb. Drijver, Oosterend. T. A. Hermes, Oudeschild. Th. R. Hin, Dijkmanshuizen. Corn. Kager, 't Noor den. Jac. Kikkert Jzn., De Zwerfsteen n.b. Den Burg. N.J. Kikkert Jaczn., Den Hoorn. H. Leber, Den Burg. Jac. Mechielsen, Oosterend. B. Oostra, Schilderweg. Jac. Roeper Johzn., Den Burg. J. H. Schraag, De Westen. R J. Timmer. Den Burg. Jn. Vlaming Jaczn., n.b. Oosterend. S. de Waard, Den Burg. Jac. Westdorp, Eier land. P. J. Zoetelief, De Cocksdorp. H Zijm Szn., Den Burg. De oude Raad. De.heren S. Keijzer Jaczn., C. J. de Lugt, P. Dros Bzn., J. Henkes en Joh. A. Eelman, die deel uitmaakten' van de Raad tot 1940, ontbreken op ge noemde lijst. De heren A. Epe en J. C. Kager zijn overleden, de heer Joh. Parle- vliet, die zich in* 1940 aansloot bij .de N. S.B., is wegens politieke redenen ge- interneerd. Van de voormalige vroed schap dingen slechts vijf politici" naar de zetel en wel de heren Jb Bruin Pzn.. H. Leber, S. de Waard, Jac. Westdorp en P. J. Zoetelief AFHALEN EXTRA BONNEN. Het afhalen van extra bonnen bijzon dere arbeid is thans een week vervroegd Zij, die in het bezit zijn van een naam lijst bijz. arbeid, kunnen op het distribu tiekantoor terecht: Den Burg 3 Oct. van 9-12 uur alle overigen 4:5 Oct. van 9-12 uur. Inlevering winkeliers: Zout 622, rest 607. Chocolade C677, D670, rest C 665. D654. Peulvruchten A-B-C 682, rest A-B-C 658. Suiker 618, 619, D 668, rest 603, 604, D 653. Bloem 614, rest 600. Rijst D 667, E 18 (inlegvel), rest D652, E 14 (inlegvel). Vermicelli 616, rest 531. Gort 615, rest 601. Boter A-B-C 683, D 671, D 672, rest A-B-C 661, D 655-656. Margarine A-B-C 684-686, D 673, rest A-B-C 662-663, D 657. Kaas 620-621, rest 606. Eieren D674, D 698 en rantsoenbonnen,rest. D663, E 15 (inlegvel). Eipoeder 617, rest. 602. Slagers: 627, rest 624. Bakkers: A-B-C 673-678, 697, B 687. D 665-666, D 16 (inlegvel). A-B-C 680-681 en nieuwe bonnen. Aardappelhandelaren: A-B-C 696, 628, B693, 625, B691. A-B-C 690 en nieuwe bonnen. Tabakshandelaren: 50, rest 49. 51 (apart opplakken). Geven toewijzingen voor import. Melkhandelaren: 626, D677-678, B692, C692, rest 623, D 675-676, B 688, C688. (Publ. nr. 312.) PLAATSELIJKE REGELING VOOR HET AFHALEN VAN SCHOENFORMULIEREN. (Knip dit uit en bewaar het). De distributiedienst deelt mede, dat met ingang van 1 October a.s. het afha len van schoenformulieren als volgt wordt geregeld: Eerste Maandag der maand voor be woners van: De Cocksdorp, wijk C, De Waal. wijk W. Oudeschild en wijk S. Tweede Maandag voor bewoners van1 Oosterend, wijk O, en wijk B Derde Maandag voor bewoners van: De Koog. wijk K, Den Hoorn, wijk H en Eierland. Vierde Maandag voor bewoners van: Den Burg. Zowel bij het afhalen als het inleve ren van schoentormulieren, dient de nieuwe en de oude distributiestamkaart van betrokkene te worden medege bracht. Daar de schoenentoewijzing heel gering is, kan het zeer geruime tijd du ren, eer men een oproep voor het afha len van een schoenenbon ontvangt. Zij die reeds eerder een aanvraag indien den, welke nog niet behandeld is, be hoeven NIET opnieuw aan te vragen. Is het kantoor om een of andere reden Maandags gesloten, dan kan Dinsdags van dezelfde week aangevraagd wor den. AANVRAGEN RIJWIELBANDEN De eerste 10 dagen van iedere maand te beginnen October is er gelegenheid om rijwielbanden aan te vragen. Uit sluitend zij, dit de gehele dag van een rijwiel gebruik maken en deze banden dringend nodig hebben, kunnen een aanvraag indienen. Zowel bij het afha len als het indienen der formulieren, dient de NIEUWE distributiestamkaart te worden medegebracht. Daar de ban dentoewijzing heel gering is, kan het geruime tijd duren, eer men een oproep voor het afhalen van een bandenbon ontvangt. Heeft men eenmaal aange vraagd, dan behoeft men dit niet maan delijks opnieuw te doen. De zon komt 30 Sept. op om 4,59, on der 16,41. Maan: 4 Nov. N.M., 12 Nov. E.K. Hoog water ter rede van Texel: 29 Sept. 2,28 en 15,04. 30 Sept. 3.51 en 16.40. 1 Oct. 5,32 en 18,14. 2 Oct. 6,59 en 19 24 3 Oct. 7,58 en 20,13. 4 Oct. 8,42 en 20,5o' 5 Oct. 9,17 en 21,24. Een vriend van Texel is heenge gaan, in de bloei van het leven, acht en dertig jaren oud, een groot gezin en vele vrienden achterla tende. Nol Binsbergen, de eenvoud zelve, man van grote bekwaam heden, met een hart van goud, is uit het leven gegaan, na geruime tijd geleden te hebben aan een ziekte, die ziin eens zo krachtig li chaam ondermijnde. Binsbergen werd in Zaandam ge boren. In het Hollandse waterland ging zijn hart reeds spoedig uit naar het vogelleven van dit natte, moerasachtige gebied. Al spoedig gevestigd als huis- en decoratie schilder, begon hij in de aanvang der twintiger jaren over het vogel leven van zijn geboortestreek te schrijven, zijn eerste pennevruch- ten verschenen in het destijds zo bekende tijdschrift De Wandelaai. Zij trokken zeer de aandacht en Binsbergen, die nooit aan zelfover schatting geleden heeft, putte er de moed uit, om een boek. Trek vogels, te schrijven. In die tijd ver- loefde hij nog hoofdzakelijk aan de Zaan: de gegevens voor zijn werk werden dicht bij huis gevonden.. Met een grote kunstzinnige aanleg, vond Binsbergen een betrekking bij een Haarlemse bioscoop, waar hij twee dagen per week werkte. Hij verzorgde daar de grote platen in kleuren, waarmede reclame voor een nieuwe film werd gemaakt. De tijd was aangebroken om een belangrijk gedeelte van zijn tijd aan de bestudering en beschrij ving van Nederlands vogelleven te wijden. De fotggrafie begon in zijn werk een grote plaats in te nemen: als niemand te voien maakte hij unieke opnamen, die grif in aller lei tijdschriften werden geplaatst. Vooral het destijds verschijnende tijdschrift WIJ heeft prachtig werk van Nol Binsbergen gepubli ceerd. Een tweede boek, een handleiding bij het herken nen van vogels, verscheen van zijn hand, het beleefde in korte tijd enige herdrukken, de naam van den schrijver begon meer al gemene bekendheid te krijgen Pas in 1939 kon onze vriend zich ge heel aan zijn grote liefhebberij gaan wijden, het uitstekende werk Vogels van weide- en rietland, werd gepubliceerd, na betrekke lijk korte tijd gevolgd door Uit Ne- derland's Vogelleven, 'n werk van betekenis, dat alom, vooral ook door zijn prachtige foto's waar dering vond. In 1941 kwam Bins bergen op Texel, in opdrpcht van TESO ging hij een propaganda film van en voor ons eiland ma ken. Zij, die deze film hebben ge zien, zij die bekwaam tot oordelen zijn, hebben erkend, hoe fraai, hoe goed deze film is. Binsbergen zag het land zoals het is, hij wist het te treffen in zijn meest karakte ristieke eigenschappen. Wij heb ben in de tijd, dat deze film werd opgenomen, vaak met hem ge praat: hij scheen onvermoeid, het grote plan van een normaalfilm over de vogels van het waterland, was in zijn geest reeds tot rijpheid gekomen. In Vinkeveen, in de Zaanstreek, in de Muy op Texel, zijn toen in de volgende jaren de opnamen voor het grootse werk Geheimen van het Waterland, op genomen. Nog maar enkele weken geleden, het was of Binsbergen 'n voorgevoel had van zijn naderen de einde, sprak hij met ons over een eerste vertoning op Texel. Hij was toen al dodelijk vermoeid, desondanks getroostte hij zich vele offers, om de film, waarvan alleen het gesproken woord nog nage synchroniseerd moest worden, naar Texel te brengen. Drie 'maal, voor een tot de nok gevulde zaal, hebben de Texelaars de rolprent gezien, het waren de eerste voor stellingen in het publiek. Hij ge voelde zich gelukkig onder de be wondering, die hem ten deel mocht vallen. Maar hij bleef bescheiden; toen wij er over spraken, om ook in het buitenland het werk in het publiek te brengen, wierp hij ve lerlei tegenwerpingen op. Terwijl de plannen voor een grootse ver breiding van zijn werk, over de gehele wereld besproken werden, zocht hij ons op: hij moest naai het ziekenhuis, kon zo niet langer blij ven leven. In 't St. Jansgasthuis te Zaandam organiseerde hij voor zijn medepatiënten nog een paar voorstellingen, van uit zijn bed be diende hij voor het laatst het pro jectieapparaat Operatief ingrijpen bleek noodzakelijk. Binsbergen is de ingreep niet te boven gekomen. In het hoogst van zijn kunnen, is hij van ons heengegaan, de een voudige, goede mens, met het no bele hart. Wij buigen het hoofd voor de Voorzienigheid, de trouwe makker heeft de rust gevonden, waar hij in zijn zware ogenblikken zo naar verlangde. En v/ij weten, dat het goed is. Hij zal in zijn werk voort blijven leven; zijn taak op aarde is volbracht. DEN HOORN. TONEELUITVOERING. (Van onzen correspondent). Op Maandag en Dinsdagavond j.l. voerde hier de Hoornder toneelvereni ging „De Vriendenkring" voor het eerst onder haar eigen naam, het bekende to neelstuk „De Gebroeders Kalkoen" op. Het stuk, dat onder leiding van den heer J. Huizinga, die de opvoering helaas niet meer kon bijwonen, werd ingestu deerd, speelt in de verouderde winkel van Gebr. Kalkoen (H. Kiljan en M. Wit te). De verloofde van hun neef, Leo (G. Kiljan), juf Fientje (A. Commandeur), brengt hierin verandering. Beide broers worden verliefd op Fientje, wat tot lachwekkende situaties leidt. Het eind brengt voor de gebroeders hun eerste „strop". Vooral de gebr. Kiljan en M. Witte speelden uitstekend. Ook de anderen waren goed op dreef Vermelden we ook mevr. Beumkes-de Radder, als de zus van de gebroeders en mvr. Kikkert- Blom als huishoudster die beiden met veel succes hun moeilijke rol speelden. Twee geslaagde uitvoeringen, die bei den besloten werden met een gezelliq bal. We hopen dat „De Vriendenkring dit seizoen nogmaals voor het voetlicht treedt. HOE LAAT? Diensten TESO, Texel-Den Helder v.v.: van Texel: 8 uur en 14,30; van Den Helder 10,30 en 16,30 u. (ook op Zon- en Feestdagen). TexelAmsterdam v.v.: Van Texel Dinsdags 7,30 uur; van Am sterdam Donderdags 9 uur. (De Ruyterkade (Vismarkt). TexelIlarlingen: Van Texel iedere Vrijdag, van Har- lingen iedere Zaterdag. Uur van vertrek is afhankelijk van het getij. Passagiersdienstcn Texelse Beurtschip pers: TexelAmsterdam: Van Texel Maandags en Donderdags 8 u.; (ligplaats te A'dam Pr. Hendrikkade). Van Amster dam: Woensdags en Zaterdags 8 uur. Autobusdiensten Den Helder-Alkmaar: Vertrek Den Helder: 8,30, 12,30, 16,30, 19,30. Vertrek Alkmaar: 7,-, 11,-, 15,-, 18,-. Alle routes lopen langs het Kanaal. Posterijen. Alle bestaande gewichtsbeperkingen in het binnenlandse briefpostverkeer zijn opgeheven. DE FRITVLIEG. (Slot). Wanneer wij zeggen, dat het land en kele weken vóór het zaaien zwart moet worden gehouden, dan zijn we er ons van bewust, dat dit gevaren meebrengt. Op heel veel gronden zal men het risico van het enige weken laten liggen, niet durven nemen. Een zware regen kan tot gevolg hebben, dat men weken lang niet meer op het land kan komen. Het gevaar van vergrassing zal echter veel al voorkomen op de gescheurde gron den en hier is het risico van het laten liggen na het ploegen veel minder groot dan op de oudere percelen, waar het gevaar van verslempen zeer groot is. Een aardige illustratie van het voor gaande, vonden wij het vorige jaar op een van onze Texelse bedrijven. In Aug. 1943 werd op een perceel, dat nog maar kort in bouw was, koolzaad gezaaid. Op een bepaald gedeelte van het perceel verdwenen de jonge kool- zaadplanten als gevolg van vreterij van ritnaalden. Op dit gedeelte van het per ceel werden voorjaar 1944 bruine bonen gezaaid. Het koolzaad werd in Juli ge maaid en dit gedeelte van het perceel bleef liggen tot October. Omstreeks die tijd was het groen van de witbol. Het gedeelte bezaaid met bruine bonen werd bijgehouden en er groeide geen onkruid of gras. In Sept. werden de bruine bo nen geoogst en kort daarna werd het ge hele perceel geploegd en bezaaid met tarwe. Al heel kort nadat de jonge graanplanten boven de grond kwamen, verdwenen deze op het gedeelte, dat met koolzaad was bezaaid geweest. Het gewas kreeg een zeer dunne stand. Op het bruine-bonenland vielen geen plan ten weg. De boer stond voor een raad sel. Hoe was dit nu mogelijk? Het ge deelte, waarin het vorige jaar vreterij- schade voorkwam was nu gaaf en met het andere deel was het juist andersom. De boer wist alleen van vreterij, die ver oorzaakt werd door ritnaalden en van de frit vlieg had hij nooit eerder gehoord. De verklaring van dit wonderlijke geval volgt uit het voorgaande. Wij hopen, dat ieder er zijn voordeel mee zal doen. C. v. Gr. Treinenloop Den Helder-Alkmaar v.v. Van Den Helder: 7,17, 10.35, 14,20, 18,20, 23.—. Aankomst Alkmaar: 8,30, 11,48, 15,33, 19,33, 23,50. Vertrek Alkmaar: 5,23, 8,47, 12,20, 16,15, Aankomst Den Helder: 6,36, 10,-, 13,33, 17,28, 22,28. 34 SOLLICITANTEN. Voor de betrekking van gemeente bode de heer P. de Graaf Sr. heeft ontslag aangevraagd bestaat grote belangstelling: De Burgemeester heeft 34 sollicitatiebrieven ontvangen! NED. VOLKSHERSTEL. Het Ned. Volksherstel heeft bericht ontvangen van de Commissie van Rechtsherstel en Beheer dat voorlopig geen roerende goederen van vijanden en landverraders, die opgeslagen zijn in de Molenstraat of elders, afgeschre ven mogen worden. RATTEN VEROORZAKEN ENORME SCHADE. In 1944 werd 50-70 pet. van het hooi land der Zuid-Hollandse polders door ratten en muizen vernield. Ook op Texel is de schade enorm. Slaat dus de hand aan de ploeg en meld uw schade om gaand bij de Rattenbestrijders, p.a. Ho tel De Graaf. MONUMENT VOOR GEVALLEN SPORTVRIENDEN. Zondagmiddag om kwart over één zal op het sportterrein van de S. V. Texel een monument, opgericht ter nagedach tenis aan de in de oorlogsjaren gevallen sportmakkers, worden onthuld. Het is een eenvoudig gedenkteken, opgetrok ken van rode steen; in het midden staan op een marmeren plaat de namen der ontvallen -leden der sportver. gebeiteld. Het monument wordt door een bloemen- bak geflankeerd. „OORLOGSBUIT" WORDT VERKOCHT. Elders in dit nr. bericht Notaris Mul der, dat hij Dinsdag 2 Oct. a.s. 's mid dags om 2 uur in 't barakkenkamp aan de Kogerweg voor het Militaire Gezag, afd Oorlogsbuit, een grote partij goede ren publiek zal verkopen. Er zijn o. m. 80 dubbele kasten en 2 boerenwagens bij. Het zal aan liefhebbers niet ontbre ken. Het woord „oorlogsbuit" hebben wijzelf maar tussen aanhalingstekens gezet: Het klinkt ons n.l. wat ironisch in de oren, want waar zijn die kasten ge maakt en waar kwamen die wagens vandaan? DE COCKSDORP DAMMEN. Damliefhebbers worden in een adv. in dit nr. uitgenodigd tot een vergadering in Hotel De Hoop te De Cocksdorp op Dinsdagavond a.s. Bij voldoende be langstelling hoopt men een damclub op te richten. DE WAAL. WOLDIEFSTAL. Uit een schuurtje bij De Waal werden dezer dagen zes vliezen wol gestolen. De daders hadden zich toegang tot het gebouwtje verschaft door het wegnemen van een ruit. De politie, die onmiddellijk het onderzoek in handen nam, slaagde er spoedig in de daders, G. M.. D. E. en J. M. op te sporen Proces-verbaal werd opgemaakt. OOSTEREND. GEIIEF. JONGENSVEREMGING. In de gisteravond gehouden vergade- I ring der Geref. Jongensver. is den heer I H. P. Bolt het ere-voorzitterschap der I vereniging aangeboden en wel uit er kentelijkheid voor het vele werk, dat hij I van 1928 af als voorz. heeft verricht. Het I nieuwe bestuur bestaat thans uit de he- I ren S. Dros, voorz., P Bakker, seer. en I E. Medema, penningmeester. DE JANTJES. Voor twee uitverkochte zalen heeft het I Gezelschap Bouber Dinsdag- en Woens- dagavond in Casino het bekende toneel- stuk De Jantjes opgevoerd. Wat hebben ze een succes geoogst met dit stuk van dolle dwaasheden en diepe ernst. U kent het verhaal, dat ons op rake wijze het matrozenleven in het hart van Amster dam schetst. Hoe leefde men rnee met de afzwaaiende Jantjes, die de bloe metjes ouderwets buiten zetten; die Dol le Dries en de eeuwige Schele! Wat had den we die slampamper van een kaste- leinszoon met zijn geslepen moeke graag op zijn ziel gegeven, hoe werd er genoten, toen Dolle Dries hem terdege afstrafte! En wat maakte die ouwe tante- met-het-drankie een capriolen! Door vals geroddel raakte Dolle Dries zijn liefste kwijt, maar we zien het weer als je voor elkander bestemd bent, krijg je elkander toch: geen zes-jaar-Indië, geen arlistigheid van je vijanden, niets ver mag 's werelds loop le verstoren We zien hoe onze Jantjes zich inschepen voor Indië, we horen Dolle Dries zingen, dat ze over zes jaartjes weerom komen. Maar de Blauwe ziet het vaderland niet meer terug. En als de Westertoren ein delijk weer in zicht komt, zorgt Herman Bouber, de geestelijke vader, nogmaals voor een daverende slotscène, een hap py end.. Dat waren nu de Jantjes, ónze Jantjes, die overal ter wereld de vijanden van beschaving en gerechtigheid hebben bevochten, in Oost en West, in Zuid en Noord. We zijn trots op deze jongens, die Holland hebben groot gemaakt We ken nen allen de vaderlandse geschiedenis, we weten, dat Holland door de eeuwen heen met stalen vuist en rappe hand zijn rechten heeft verdedigd. En als we onze braniekiagen weer in vol ornaat door onze steden zien marcheren, weten we, dat Holland zich onder alle omstandigheden zal handhaven. Daar om: Leve de Jantjes!

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 1