l Texel's schoonheid bedreigd Spaart Westergeest. SNSDAG 10 OCTOBER 1945. 59e JAARGANG. No. 5963. 10 'j tori EXELSCHE COURANT I Id DISTRIBUTIE. ZEER BELANGRIJK OISTRIEBUTIENIEUWS. distributiedienst brengt nogmaals jgende-onder de aandacht van het |ek. distributiekantoor is uitsluitend ge- oorrld des morgens van Maandag t.m. Donlag en wel van 912,30 uur. :>or |e distributieformulieren dienen vol- ;ter^ met inkt te worden ingevuld. der geen beding worden niet goed ndeirulde formulieren behandeld, doch e uljde gelegd. it is verboden distributiebescheiden 5ver| ambtenaren thuis ter behandeling edel geven. He| toegang tot het distributiekantoor niet door rijwielen worden ver- i. Rijwielen dienen in de Nieuw- t te worden geplaatst, verband met de zeer grote toeloop, Orife de laatste tijd naar het distribu- *ntoor plaats vindt, dient het publiek voor de ingang van het wachtlo- (dus in de steeg) in één rij van personen te scharen. moeders en ouden van dagen ge- n voorrang. (Publ. nr. 311). Brandstof fenbonnen. ndstoffenbonnen 43-44-45 en 46 en nu zo spoedig mogelijk bij den elaar worden ingeleverd. Handela- nnen ze iedere dag bij de distribu- jenst inwisselen voor toewijzingen. !4et>or schoenreparatie is aan aangewe- ll5>ïbon 736. (Publ nr. 316). 0||l Petroleum voor verlichting. 43|tsluitend zij, die hun woning op kaji enkele andere wijze kunnen ver- iteïen (gezinnen en alleenstaande per- •n) kunnen met ingang van Maan- 15 October bij de distributiedienst formulier aanvragen. De ingevulde ulieren dienen tot nader order te 'en vastgehouden. anneer een oproep tot afhalen van etroleumkaart voor verlichting in lad wordt gepubliceerd, dient men volledig ingevulde formulier, alsme :11e stamkaarten van het gezinshoofd 'e gezinsleden op de uitreiking te leggen. Geen petroleum v. verlich- mag worden aangevraagd door die op kamers, in een pension of hotel wonen. Deze personen worden kend te behoren tot het gezin van kamerverhuurder, pension- of ho- louder. (Publ. nr. 317). de g Eei elinj 3 ITTl Bos] lanl ILGEMENE ORANJEVERENIGING 'an bovengenoemde vereniging ont- en wij een verslag over de feesten, raan wij het volgende ontlenen. Op lijsten, die huis aan huis werden aan- ioden, is ingetekend voor een bedrag f 3900,Door kindervrienden werd ns het feest nog een som van f 320 engebracht. Het ligt in de bedoeling de kinderen daarvoor t.z.t. nog een lellige middag aan te bieden. De to- uitgaven voor attracties, kinder- en ssspelen en waardebonnen bedroe- >n f 6300,Aan het mcnument-connto d f 1000 ter hand gesteld. De grote |aven zijn mogelijk geweest door de ne baten van de ballero, de werp- het rad van avontuur, enz. )e Oranjevereniging, die op zich ge nen heeft, het monument aan de Ko- straat te verzorgen, is voornemens, e bloemperken aan te leggen, zodat volgende jaar van April tot de herfst monument door een schat van bloe- n omgeven zal zijn. Door enkele bol- kwekers zijn reeds bollen kosteloos beschikking gesteld. Gaarne zal de 'eniging nog een hoeveelheid cro ssen en narcissen, met vermelding van >eitijd en soortnaam ontvangen. De er J. v. d. Pijl zal ze gaarne in ont- ngst nemen of ze af laten halen, iet monument-comité is als volgt sa- ingesteld: Ir. F. L. A. Maandag, voor- er. J. Buisman, Weststraat 12, secr. L. tersen, Binnenburg 8, penningm. J. v. Pijl, Waalderstraat 49, techn. advi- ïr. Men zal trachten ook op de ande dorpen iemand te vinden, die zich >t het ophalen van giften belasten zal. itvangen bedragen zullen maandelijks ons blad verantwoord worden. Verantwoording over Sept. 1945: Alg. anjever. Den Burg f 1000. D. G. Too is f 51,15. P. Zijm f 5,Totaal f 1056,15 Ter gelegenheid van het 25-jarig be- lan van zijn consumptiebedrijf ,,De 'Ordpool", gaf de heer Ib. Boon elk id een ijsco cadeau! Op alle dorpen eft Boon getracteerd! Nog gefeliciteerd on! Gaarne hadden we dit feit eerder rmeld. TEXELSE MARKT. 8 October 1945. Aangevoerd: 26 ram mmeren 100-140. 16 oudere rammen 0-220. 4 koeien taxatie. 11 kalveren, vering). 4 graskalveren (levering). OUDESCHILD HANDEN THUIS! Alle hout is geen timmerhout, maar i materiaal, dat destijds door de Duit- rs op het terrein van de fa. Fr. Zegel :n. werd opgeslagen, is wel degelijk nmerhout: het is bestemd voor de we- Topbouw. We kunnen ons voorstellen, it sommige Texelaars er de vorige win- r ,,een brandhoutje" uit visten, thans dit materiaal echter eigendom van de Zegel, die constateerde, dat nu en in ongewenste bezoekers het afgeslo- ™n terrein betreden en er met een achtje van door gaan. Men zij gewaar- :huwd. Op de zuidelijke helling van de Hoge Berg, daar, waar men genieten kan van een landschap enig in zijn soort, daar, bij het oude Schilder kerkhof, zijn in de nadagen van de Russische opstand 187 Georgiërs begraven. Zij zijn ei neer gelegd in negen lange graven, midden in het land. Lichte verhogingen geven de bedden aan en als voormaals aan het hoofd van zijn troepen, ligt afzonderlijk Loladse Schalwa, de aanvoerder, die zo op Texel van zich spreken deed. Onbe lemmerd glijdt de blik over 't zacht glooiende land, over de groene weiden, over tuinwallen en bosjes, over oei oude huizen en boeten, die met het land zijn vergroeid. Op de achtergrond het blauw van Texelstroom, ver aan de horizon de schim van een stad. Dit is Texel op zijn best, dit is het land met de typische we zenskenmerken van ons eiland, dit is het oude Texel, dat wij beminnen om zijn schoonheid, om zijn gave eerlijkheid. Honderd zeven en tachtig Georgische soldaten rusten op de Hoge Berg, aan Texels hart, zij zijn opgenomen in het land, dat hen verstond. Geslachten lang zal men spreken van hen, die ons leed en tranen brachten, van hen, wie niets menselijks vreemd was, die strijdend uit louter zelfbehoud ten onder zijn gegaan. Voor Loladse's graf staat een ruw-hou- ten monumentje, waarin eertijds achter glas een portret en een grafschrift zicht baar waren. Laten wij den lezer het oor deel laten over degenen, die hier vanda lisme pleegden Spreken we liever over Westergeest, zoals het de laatste week geworden is. Wij hebben Zondagmor gen vroeg bij helder weer in deze buurt gewandeld. Wij dwaalden over Zuid- Haffel, Westergeest, het land van de Hoge Berg. Is schoner landschap denk baar? Dit is een natuurmonument, dit is een erfenis, die wij ontvingen van het voorgeslacht, die wij hebben te koeste ren met de liefde van ons hart, die wij hebben te bewaken met de scherpte van ons verstand. Ongerept en zuiver heb ben wij deze erfenis, dit juweel ontvan gen, wij hebben het te behoeden een ge neratie lang en dan hebben wij de plicht het af te staan, zoals hei ons in pand qe- geven is. En ziet, hier op deze plaats dreef men lange vierkante palen in de grond, on derling werden ze door roestig prikkel draad verbonden. Wij wisten niet wat wij zagen, wij dachten, dat opnieuw een oorlog uitgebroken was en dat een con centratiekamp was ingericht. Er zijn mensen, die wel eens denken, dat het leven een parag*aaf uit een wetboek is, zij hebben ons verteld, dat overeenkom stig een zeker ariikel van de begrafenis wet elke begraafplaats van een twee meter hoge omheining dient voorzien te zijn. Anderen vertelden ons, dat er hoge, zeer hoge autoriteiten op komst waren, dat dientengevolge het maandenlang JONGEREN SOCIËTEIT. Zaterdagavond j.l. zijn in Hotel Texel een vijf en twitig jongeren bijeengeko men om een societiet voor jongeren op te richten Het woord werd in eerste m- stame gevoerd door Dr. Koens, die een beschouwing gaf over de geestelijke malaise, die thans bij velen heerst. De jongeren en zij, de zich jong gevoelen, zullen vooral geroepen zijn om het clu turele leven te beïnvloeden. Het doel van de sociëteit zal daarin o.m. worden gezocht. Het ligt in de bedoeling eerste klas sprekers uit te nodigen, die de pro blemen van deze tijd zullen behandelen. Ook in de kring der sociëteit zelf zullen sprekers te vinden zijn. Discussie over het voorgedragene zal mogelijk zijn. Als actuele onderwerpen zijn genoemd o.m. het probleem der annexatie, de herbouw van Texel, de atoombom, moderne stro mingen op het gebied der beeldende kunsten. Hoewel het gezelligheidsele ment niet verwaarloosd zal worden, is, het allerminst het voornemen om tot een sociëteit van het oude genre te ko men. De bestaande sociëteiten zal geen concurrentie worden aangedaan. Inte gendeel zal introductie mogelijk zijn, waardoor niemand zich gepasseerd be hoeft te gevoelen. Er is druk en levendig gediscussieerd, het gezelschap ging pas met het midder nachtelijk uur uiteen. EXAMENS. De hr. C. de Jager, zoon van den oud- Texelaar meester J. de Jager, slaagde op 1 Oct j.l. aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het doctoraal examen in sterrenkunde, wiskunde, mechanica en paedagogiek. MIDDENSTANDSVERENIGING. Voorlopig bestuur gekozen. De vergadering der Texelse Midden- standsvereniging, Vrijdagavond in De Lindeboom gehouden, viel slechts een klein bezoek ten deel. De heer J. H. Kik kert heette allen hartelijk welkom. Spr. las een kort verslag, waaraan we ont lenen: Gedurende de Duitse bezetting kon ons werk door de vele beperkende bepalingen niet worden voortgezet. Boe ken en bescheiden moesten naar Den Haag worden opgestuurd, het kassaldo van f 126,41 moest op de Robaver op re kening van liquidateuren der Midden- verwaarloosde massagraf met spoed op de eenvoudigste wijze „overeenkomstig de artikelen van de begrafeniswet" in gereedheid moest worden gebracht. Zo heeft men de palen in de hellingen van Westergeest gedreven, daarom heeft men van Texels lieflijkste land een con centratiekamp gemaakt. Noemt men dit liefde voor zijn ge boortegrond, is dit eerbied voor de ma jesteit van de Dood? Wij verstaan deze liefde en deze eerbied niet. Maar wel weten wij, dat dit kamp op Westergeest een afschuwelijke vergissing is. Wij en met ons talloze Texelaars, wensen har monie in het land dat ons dierbaar is en wij wenseen een hof voor de gevallenen. Afbreken, de fout herstellen. Dat is de enige oplossing! standsorganisaties worden gestort. Om politieke redenen bedankten de bestuursleden E. Boekei, Joh. Parlevliet en P. Moerbeek. De heren J. Barends en I. Vlessing ontvielen de ver. door over lijden. Met onze voorz., de heer I. Vles sing, hebben wij een middenstander van groot formaat verloren. Hij was de kapi tein, die het schip met vaste handen be stuurde. Als geboren Texelaar was hij volkomen met de plaatselijke toestand cp de hoogte, menigeen gaf hij waarde volle adviezen. Niemand klopte ver geefs bij hem aan, voor iedereen sprong hij in de bres. Hij is dan ook moeilijk te vervangen. Ik dank den heer Vlessing vooi alles wat hij voor onze Midden- slandsver. heeft gedaan. Hij ruste in vi ede. De secr. herdacht ook het heen gaan van den heer Barends, een der ou de getrouwe werkers, wiens raadgevin gen eveneens op hoge prijs werden ge steld. De aanwezigen verhieven zich van hun zetel en herdachten de ontsla penen in een plechtige stilte. Bestuur. Tot leden van het voorlopig bestuur werden gekozen de heren G. Bakker, J. H. Kikkert, C. v.d. Kooi, C.Mets en A. de Wilt. De functies werden als volgt verdeeld: C. v. d. Kooi, voorz. G. Bakker, secr. C. Mets, penningm. J. H. Kikkert en A. de Wilt, comm. Men hoopt, dat do volgende verg. door een groter aantal leden wordt bijgewoond, op die verg. zal nl. een definitief bestuur wor den gekozen (ook leden van de andere dorpen zullen in dit bestuur zitting ne men), hel dagelijks bestuur echter zal uitsluitend bestaan uit leden, te Den Burg woonachtig. Credietverlening. Alle aanwezigen waren het er over eens, dat het devies „Betaling d contant" zoveel mogelijk moet worden gehuldigd Een zeker pet. van 't publiek zal door de geldsanering verder willen springen dan de stok lang is, men zal de tering naar de nering moe ten zetten. Op een volgende vergadering zal men de kwestie van het verlenen van crediei nog eens onder de ogen zien, dan is ook bekend, hoeveel crediet door de leveranciers kan worden verstrekt. Contributie. Deze bedroeg f 3,waar van f 2,50 aan het hoofdbestuur moest worden afgedragen. De 'kas is leeg en dei halve moet tot contributieverhoging worden overgegaan. Besloten werd deze op f 5,te brengen. Winkelsluiting. De verg. begreep, dat men niet uit moet gaan van het standpunt, dal ieder zijn eigen boontjes moet doppen. Er dient een uni forme regeling te woiden ingevoerd Het gemeentebestuur kan worden ver zocht een bepaalde verordening inzake de winkelsluiting uit te vaardigen in dien de meerderheid der leden dat wen selijk acht. Van de zijde van het publiek zal weinig tegenwerking worden onder vonden, want men heeft zich de afgelo pen jaren langzamerhand aangepast en wie misgunt den middenstander een vrije middag in de week? De stroomtarieven. De heer M. Bakker hoopte, dat bij de T.E.M. op verlaging van de stroomtarieven zou worden aan gedrongen. Anderen betoogden de on billijkheid, dat zelfs een kleine winkel voor drie vertrekken wordt berekend, terwijl de salon van een particulier huis als één vertrek wordt beschouwd. Deze klachten zijn inderdaad niet ongegrond. Wij hopen, dat de TEM bereid is om den lexelsen middenstanders in deze tege moet te komen. (Red.) De Duitsers hebben destijds heel wat bakfietsen gevorderd, menige za kenman zit dringend om rollend materi- cal verlegen. Er gingen stemmen op om bij de autoriteiten om medewerking te verzoeken, maar wordt het doel be reikt? Verwacht werd, dal men zich in de eerste plaats tot het distributiekan toor moet wenden. Men zal dus nog een tijdje geduld moeten oefenen. Besloten werd met een uitvoerige gedachtenwis- seling omtrent de ordening inzake .ie verkoop van diverse artikelen. Er zijn zaken die artikelen aan den man trach ten te brengen, welke in het geheel niet in hun branche thuis horen, aldus de mening van sommige aanwezigen. Op gemerkt werd, dat men bepaalde arti kelen vrij kan verkopen ongeacht de aard van het bedrijf. Om een en ander binnen do grenzen van het redelijke te houden, heeft de wet voorzieningen ge troffen. Waar overtredingen geconsta teerd worden, dient het bestuur van de Middenstand in te grijpen. T.E.S.O.-1TLM. Eindelijk, na jaren veilig in een safe gerust te hebben zal de grote film, die TESO van ons eiland liet vervaardigen, in het publiek worden vertoond. De meeste opnamen zijn gemaakt door den heer H. H. van der Horst, enkele opna men zijn van den heer Binsbergen af komstig. Het ontstaan van Texel, de duinvorming, het vissers- en het boeren leven, de wonderbare Texelse land schappen, al deze onderwerpen komen in de film aan de beurt. Wij twijfelen er niet aan, of de toeloop zal alle ver wachtingen overtreffen. Voor kaarten, enz. raadplege men de advertentie in dit blad TIENJARIG BESTAAN SPORTVERENIGING OOSTEREND Zaterdagavond heeft de sportvereni ging van Oosterend in Pen's zaal haar 10-jarig bestaan gevierd. Het is een feesi geworden dat klonk als een klok! Daar was reden ioe, want, zoals de heer Ro- zenaaal in zijn openingswoord mede deelde, OVV heeft in de afgelopen oor logsjaren geen enkel lid verloren, de vriendschapsbanden met andere Texelse clubs werden nauwer aangehaald en in de gelederen van OVV heerst een ge zonde geest. De heer Rozendaal heette de aanwe zigen, die de zaal tot in de hoeken vul den, hartelijk welkom. Spr. memoreerde het v/el en v/ee der afgelopen tien jaar: Het eerste jaar, dat we in de competitie uitkwamen, eindigden we onderaan. Oosterend stond nog zo in de kinder schoenen, dat er niet één wedstrijd werd gewonnen! Toch liet OVV de moed niet zakken: er werd geducht getraind en in de volgende competitie was ze menig te genstander de baas. Het vierde jaar werd OVV zelfs kampioen! De Nood- competitie, waaraan ook militaire elftal len deelnamen, bracht voor OVV te zware wedstrijden. Veel leden waren opgeroepen, het elftal was verzwakt. Als het eerst maar weer vrede is, dachten we, maar OVV maakt dezelfde fout als de andere clubs: Er wordt niet voldoen de getraind Op het ogenblik schijnt de balzaal vóór alles te gaan Spr. hoopte, dat er spoedig beter materiaal disponibel komt: De een moet oppassen, dat hij mèt de bal zijn schoen niet weg schopt, de ander lijdt pijn.... Velen hebben ook geen fatsoenlijk tenue meer. De heer C. Graaf sprak namens de Tex. Boys de wens uit, dat OVV en de Boys nog vele wedstrijden zouden mo gen spelen en dat deze zich zoals steeds door een vriendschappelijke verhouding zouden kenmerken. Onder een spontaan applaus bood hij OVV hierop een bou quet bloemen aan. De heer D. Dapper bracht OVV namens de SV Texel een bloemenhulde Ook hij gewaagde van de vriendschap tussen beide verenigin gen. Hij hoopte, dat de sport in Ooster end na de moeilijke jaren weer tot nieu we bloei zou komen. De heer Jurr. Beum- kes, voorz van De Zwaluwen, merkte op, dat de andere sprekers hem het gras voor de voeten hadden weggemaaid, want ook hij had willen gewagen van de vriendschappelijke verhoudingSpr. hoopte, dat OVV op dezelfde wijze zou voortgaan. Toen kreeg Daan Pool met zijn staf het woord. Daan heeft in de loop der jaren al wat afgebabbeld in Oudeschild en Oosterend. Wie had OVV nu beter kunnen inviteren! Daan, de vrolijke klant vol sprankelende humor. Daan is hier aardig ingeburgerd, vraag maar aan „Kees Piet". Daan danste, hij zong, hij verzorgde de conférence, hij gaf een kostelijke creatie als West-Friese boer, kortom, hij heeft zich van zijn beste zij de getoond. Ook zijn medewerkers(sters) gaven goed spel. De aanwezigen klap ten de handen warm. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden om de onkosten te dekken. De heer KI. Burger won de taart. De heer Rozendaal deelde in zijn slotwoord nog mede, dat de balcommissie van Ooster end de sportver. met een flinke gift had verrast. Een druk bal, waarbij de heer Joop Roeper als ceremoniemeester op trad, besloot de avond. Gaarne beslui ten we met de wens, dat OVV nog vele sportfeesten mag vieren. DE COCKSDORP SCHOOLNIEUYVS. Mej. G. F. Klooster, sedert 1 Jan. 1938 onderwijzeres aan de School met de Bij bel te Oosterend, is benoemd aan de Chr School te Noordwijk-Binnen, welke be noeming werd aangenomen. DEN HOORN. KERKKOOR OPGERICHT. Alhier is een N. H. kerkkoor opge richt. De heer Jn. Visser Czn., Eten Burg heeft zich bereid verklaard, de dirigeer stok te hanteren. Een flink aantal perso nen meldde zich reeds als lid. MANNENKOOR. Met verwijzing naar de adv. in dit nummer vestigen wij gaarne de aan dacht op de plannen, 'die men heeft om 'n mannenzangvereniging op te richten. Ook jongelui met een behoorlijke stem niet jonger dan 16 jaar, zullen welkom zijn. Men verzoekt ons mede te delea. dat concurrentie met andere verenigin gen allerminst in de bedoeling ligt en dat vooral ook aanmeldingen van de buitendorpen zeer op prijs gesteld wor den. HIJ GING NAAR DE TENTOONSTEL LING EN KWAM NA ZES JAAR TERUG Welke Oudeschilder jongen houdt niet van de zee? De zee, waarop vader, grootvader en overgrootvader met zijn schuit voer. Ook hij wil het water op. W. Mets was nog maar heel jong, toen hij er net zo over dacht. Al was zijn vader dan geen visser, maar kan toorhouder van het poststation. Wim had zelfs grote idealen: Die Waddenzee, och bij helder weer lijkt t zo'n kleine kom, dan zie je zelfs de bomen, kerken en huisjes van Wieringen. Hij wilde naar de zeevaartschool en stuurman worden kapitein, de oceanen op, naar verre lan den, de wereld zien! Zijn dromen gingen in vervulling: hij ging naar de Z.V.S hij wérd stuurman, hij vóer in vreemde wateren, zag de eeuwig groene kusten. Toen kwamen ja ren van crisis en malaise, jonge kerels met het diploma van tweede stuurman waren blij als ze een baantje van vierde konden bemachtigen. De rederijen moes ten al rneer schepen opleggen. Wim werd tenslotte „naar huis" gestuurd. Toen vader overleed werd hij benoemd tot kantoorhouder van het poststation Oudeschild. We kunnen ons indenken, dat de jongeman zich gevoelde als een vogel in een kooi. Dat vogeltje broedde een nieuw plan uit om wat variatie in het l^ven te brengen. Hij wilde dolgraag de wereldtentoonstelling ie New-York (1939) bezoeken. Een kennis werd bereid gevonden de post een week of zes te bezetten en weer voer Wim 't zeegat uit. Na een prachtige reis met de Statendam arriveerde hij in de Nieuwe Wereld, maar ach, daar kregen Engeland en Duitsland ruzie, duikboten doorkruisten de oceanen en Wim moest afzien van zijn plan om voor de Kerst weer thuis te komenHemelrijk bleef op de kan- toorlauk tronen en Wim trok al spoedig de uniform aan: Hij nam dienst in hei Amerikaanse leger, waar hij werd inge deeld bij de vijfde tankdivisie, later be roemd als de „Victory" divisie. Hij werd verschillende keren bevorderd wegens zijn grote verdiensten op radiografisch gebied. Hij dacht een nieuw systeem uit, waardoor berichten vlugger konden wor den overgebracht. De divisie hoefde toen met langer dan zes minuten op het vol ledige berichten te wachten, terwijl het overbrengen eerder een half uur duur de. Uit erkenning voor zijn prestaties werd hij tot officier bevorderd, terwijl hem de leiding der radiografische ver binding van de hele divisie werd toe vertrouwd. Drie jaar duurden de oefeningen in Amerika, een half jaar die in Engeland. Twee weken na de invasie, de landing in Frankrijk. Wim vertelt ons dan van de bittere gevechten bij Sint Lo, waar de vijandelijke stellingen werden doorbro ken, kris en kras kruiste de divisie door Frankrijk. Overal doken ze op, sneden ze de Duitse verbindingen af, eerst in Normandië, later ook in Bretagne. Sa- méh met de 2e Franse tankdivisie werd Parijs genomen. De Fransen werd de eer gegeven het eerst de hoofdstad binnen te rukken. Toen naar Valenciennes, het bos van Compiegne, Monches, waar ze zover vooruit waren gestoten, dat de Duitsers hen in de pan hadden kunnen hakken. Verdun werd genomen, de Luxemburgse grens overschreden. Kroonprins Felix van Luxemburg o, dat vergeet je ook nooit werd door de bevolking met groot gejuich begroet. Vele Hollanders, die in dit landje waren ondergedoken, kwamen te voorschijn, vele anderen, die door de Duitsers wa ren opgespoord, werden bevrijd. Als eerste Amerikaanse troepen trokken zij de Siegfriedlinie binnen. De manoeuvres hadden hier mede ten doel, de strijd bij Arnhem te verlichten. Walldorf was het eerste Duitse dorp, dat door de divisie werd genomen. Maar ze werden terug geslagen. Toen ging het door het noor den van Luxemburg naar Limburg. Mod der en regen, het eerste contact met de Hollanders, het Ardennenoffensief, de laatste krachttoer van de Duitsers. De divisie verloor veel infanteristen. Wim raakte gewond, werd in een hospitaal opgenomen, herstelde en kwam bij de militaire regeringstroepen in Zuid-Beieren. Van deze post uit, heeft hij het „Gouden Boltje" opgezocht. Twee dagen duurde de tocht met de onvol prezen jeep. En nu? Mets lacht, natuurlijk lacht hij! en antwoordt: Ik ga zo gauw mogelijk uit de dienst. En dan komt u weer naarTexel? Naar Texel, man ik ben Amerikaan geworden, ik woon in Californie, waar mijn vrouw en kind met spanning wach ten! En is er kans op, dat u spoedig de uniform kunt uittrekken? z Ja, want ik heb al 24 punten over (Om voor ontslag in aanmerking te ko men, moet men minstens 80 punten heb ben, voor duur van de dienst, het aantal meegemaakte veldslagen, enz worden punten genoteerd). En, zo besloten we het gesprek, wat gaat u nu doen? Och was het antwoord, dat weet ik nog niet. Hij vindt zijn weg wel. Van harte wen sen we Mets en familie met zijn behou den thuiskomst geluk. Goede vaart naar het nieuwe vaderland!

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 1