Nogmaals de Wethouderskeuze ITERDAG 20 OCTOBER 1945. 59e JAARGANG. No. 5965. ROTKREUPEI. )e Burgemeester van Texel maakt be- d, dat op de hierna volgende be ven rotkreupel heerst: ed. C. Dijt, Westergeest. P. Bas, Noor- kf buurt. Jn. Zoetelief, Den Burg. Jac. ito jser Dzn., Den Burg. C. Goeman, ng H. J. Keijser, Molenbuurt. P. J. i Westen. Jac. Roeper Johzn., Burg. el Linnhose, Burg. Gebr. v. Andel, Pol- o Eendracht. P. Vlaming Pzn Oost. G. wi c. De Laagte. C. H. Roeper Lzn., Spang nt ^dere vorige opgave is hiermede ver- len. x exel. 19 October 1945. De Burgemeester voornoemd, W. N. KELDER, Lo-B. EXELSCHE COURANT OORLOGSSCHADE. >e Burgemeester van Texel vestigt er aandacht van belanghebbenden op, aangiften van oorlogsschade uiterlijk October 1945 moeten zijn ingediend kantore van de Schade-Enquête-Com- sie, Koningsplein 5, Den Helder. For- lieren voor deze opgaven zijn ten dhuize verkrijgbaar, inder oorlogsschade wordt verstaan schade, welke een rechtstreeks ge- g is van oorlogsgeweld en van hande- uu ;en of maatregelen van den vijand, 'exel, 18 October 1945. De Burgemeester van Texel, W. N. KELDER, Lo-B. EVACUATIE-KOSTEN. )e Burgemeester van Texd brengt ter mis van belanghebbenden, dat van- ;>e de Kamer van Koophandel en Fa ken voor Noordhollands Noorder- ie artier ten gemeentehuize te Den Burg, ier, zitting zal worden gehouden voor ■indiening van opgaven ter bekoming vergoeding voor geleden schade ten olge van evacuatie van zakenlieden, •lhouders, pensionhouders, e.d. lij de opgaven dienen zoveel mogelijk ijsslukken, kwitanties, nota's, huur- ijzen, enz. te worden overgelegd. Te- is is het persoonsbewijs ter inzage aan den. belanghebbenden worden verwacht [alphabetische volgorde van hun na- ii. en wel als volgt: baandag 22 October: 14-17 uur de letters ABI 'insdag 23 October: 9-12 uur de letters BoD. an 14-17 uur de letters EJ. Voensdag 24 October: i 9-12 uur de letters KO. 14-17 uur de letters PV. Jonderdag 25 October: 9-12 uur de letters WZ. )p deze zitting worden niet behandeld encle schaden aan gebouwen, gron- .onroerende goederen, enz. mirent de evacuatie-kosten van be ven van landbouwers en veehouders, en nadere mededelingen volgen, ■xel, 18 October 1945. De Burgemeester voornoemd, W. N. KELDER, Lo -B. DISTRIBUTIE. juwe bonnen geldig 21-27 October 1945. is 250 gram gort, havermout, enz. 13 is 100 gram vermicelli, puddingpoeder is 200 gram zout is 100 gram cacaopoeder is 125 gram jam is 100 gram gedroogde zuidvruchten 3-C 727 is 250 gr. peulvruchten p74 is 2 liter melk 774 is 3 /2 liter melk 74 is 6 liter melk 1-C-D 775 is 100 gram vlees B-C-D 776 is 1 kg. aardappelen. B-C 777 is 2 kg. aardappelen. 78 is 1 kg. aardappelen, bak 02 is 1 rantsoen import-cigaretten. Inleveren bonnen: -Vinkeliers: Zout 734, rest 622 en 643. ulvruchten 708 rest 682. Gort 731 rest Zeep 735 rest 537. Lucifers A750 rest 65. Slagers: A-B-C-D 771 rest 742. lkhandelaren A-B-C-D 770 rest A-B- 753. D 760-761 Aardappelhandelaren: B-OD 772, A-B-C 773. B757, rest 715. B754. Bakkers: 716-722, D 762-763, B -756, D 18-19 (inlegvel), ielfverzorgers: dienen de bonnen voor >od, vlees, melk of aardappelen te be ren en t.z.t. in te leveren brandstoffen: Op bon 47BV is voor Kei uitsluitend baggerturf te verkrijgen Hcdedeling: Op het distributiekantoor ?en inlegvel gevonden no 9580. Degene, dit inlegvel mist, kan het op vertoon 1 bi de stamkaart met bovengenoemd nr. li het distributiekantoor terugbekomen (Publ. no. 323). Stalverlichting. ndien stallen niet op 't electrische nel igesloten zijn, kan voor verlichting pe- leum worden verstrekt. Op het distri- tiekantoor dient men dan een H-for- ilier aan te vragen. Voertuigverlichting. Ten behoeve van voertuigen, van welke noodzakelijk is gedurende de duister- voor bedrijfsdoeleinden gebruik te iken, kan eveneens petroleum voor ver- ekt worden, ook deze aanvraag dient een H-formulier te geschieden. ZON, MAAN EN HOOGWATER. De zon komt 21 Oct. op om 7,35; onder 55. Maan: 21 Oct. V.M 27 Oct. L K. og water ter rede van Texel: 20 Oct 1 en 20,43. 21 Oct. 9,11 en 21,24. 22 :t- 9,50 en 22,01. 23 Oct. 10,28 en 22,41. Oct. 11,13 en 23,26. 25 Oct. en 01. 26 Oct. 0,16 en 12,47. Hoewel de namen dergenen, die geko zen werden tot leden van de nood-ge meenteraad, nog niet officieel bekend zijn, weten ingewijden wel, dat de nieuwe raad zes leden zal bevatten, die orthodox- kerkelijk of katholiek zijn en zeven leden, die tot de vrijzinnige of sociaal-democra tische groepen gerekend worden. Met op zet drukken wij ons anders uit dan voor heen gebruikelijk was: wij willen met schrijven, dat zes leden tot de linker en zeven tot de rechterzijde behoren Wij weten immers, dat het predicaat vooruit strevend allerminst alleen bij de z.g. lin kerzijde behoort De grenzen van weleer zijn doorbroken, onder de rechterzijde treft men vele vooruitstrevenden aan, en onder de linkerzijde vindt men behoud- zuchtigen. Op zichzelf achten wij het on juist om conservatief tegenover vooruit strevend te stellen en om daarmede een tegenstelling te scheppen. Want, geen enkel mens, die Zich rekenschap van het maatschappelijk gebeuren geeft, wil in de uitvoering zijner ideeën óf alleen conser vatief óf alleen vooruitstrevend zijn. Ons land is herstellende van een ernstige ziekte: het is dwaas om den patiënt met geneesmiddelen te behandelen, die niet in de practijk hun waarde bewezen heb ben. Even dwaas zou het echter zijn, om een nieuw geneesmiddel niet toe te pas sen alleen maar omdat het nieuw is. Wij schreven eerder en grote groepen jonge ren en jong-voelenden zijn het daar over eens, dat ongeacht godsdienstige overtui ging of politieke kleur, tussen de leden onzer bestuursorganen een innige cn een drachtige samenwerking kan en moet be staan bij de herbouw van ons geteisterde land en dat hierbij slechts één maatstaf aangelegd mag worden: die* der be kwaamheid Zo behoort het te zijn in het landsbestuur, zo behoort het te zijn in de lagere organen van onze staat. Op Texel hebben wij practisch slechts te maken met het besturen onzer ge meente. Op het bestuur van rijk en pro vincie kunnen wij een te verwaarlozen in vloed uitoefenen. Het bestuur van onze gemeente hebben wij zelf in de hand, het hangt van ons zelf af, wie onze raads leden, wie onze wethouders zullen zijn. De kiesmannen, die onze nood-gemeen teraad hebben gekozen, zijn niet aange wezen door de Texelse bevolking, wij Brandstoffen voor kamer- en pensionhouders. Voor bovenstaande categorieën kan op het distributiekantoor een aanvraag formulier MD 333-22 worden afgehaald. Bij de invulling hiervan mogen geen fa milieleden, kostgangers of inwonend dienstpersoneel worden opgegeven. Brandstoffen. Bon 47 van de brandstoffenkaai t is aan gewezen voor het kopen van één eenheid turf. Babypakketten. A s. moeders kunnen bij de distributie- dienst, als uit het doktersattest blijkt, dat de bevalling binnen 3 maanden plaats zal vinden, een formulier aanvragen ter ver krijging van een babypakket. (Publ 321). Uitreiking bonkaarten K 512. Leder-Tex- tielkaart VA 510 cn Grocntc-Fruit-Vis- kaart N. 512. De bovengenoemde kaarten worden op onderstaande plaatsen, dagen en uren uit gereikt. Te Ocsterend op 22 October a.s. in de nieuwe o.l. school van: 9-10 voor wijk O nrs 185. 10-11 wijk O nrs 86—138. 11-12 wijk O nrs 139 en hoger 1-2 voor Bosweg, Kerkplein, Kerk straat, Nieuwstraat. 2-3 voor Schoolsti Weststr Hoekstr. 3-4 voor Peperstr nrs 152. 4-4,30 voor Peperstr 53 en hoger Te Den Burg op 23 October a.s. in het Fanfaregebouw van: 9-10 uur voor Julianastr., Stenenplaats, Vismarkt, Wittekruisweg, Groeneplaats. 10-11 voor Hogerstr Achterom, Binnenb Weststr., Kanloorstr., Suikerweg, Wester- weg 11-12 voor Haffelerweg, Zwaanstr., Molendwarsstr., Hollewalsweg, Schoon- oordweg. 1,30-2,30 Warmoesstr., Haller- weg. 2,30-3,30 Wilhelminalaan 3,30-4,30 Gasthuisstr., Gravenstraat. Te Den Burg op 24 October a.s. in het Fanfaregebouvv: van: 9-10 voor Kogerstr. 10-11 Kogerweg, Weverstraat 118. 11-12 Weverstr. 19 en hoger. 1,30-2,30 Emmalaan, Schildereinde 138. 2,30-3,30 Schildereinde 39 en hoger. 3,30-4,30 Molenstraat. Te Den Burg op 25 October a.s. in het Faniaregebouw van: 9-10 voor Waalderstraat, Nieuwstraat, Parkstraat. 10-11 voor wijk B nrs 177. 11-12 voor wijk B nrs 78143. 1,30-2,30 wijk B nrs 1441£2. 2.30-3,00 wijk B nrs 193 en hoger. 3-3,30 voor hen, die ver zuimden hun kaarten af te halen. De bewoners van de Waal en Wijk W worden er op attent gemaakt, dat er van daag een uitreiking plaats vindt (zie Texelaar .van 17 October j.l.) Medegebracht dienen te worden uit sluitend de nieuwe stamkaarten met nieuwste inlegvellen. De oude stamkaar ten en oude inlegvellen mogen niet mede genomen worden naar de uitreiking, doch dienen bewaard te worden. (Publ. 314). SLUITING DISTRIBUTIEKANTOOR. Wegens verbouwing is het distributie kantoor op 24, 25, 26 en 27 October as. voor alle publiek gesloten, behalve voor winkeliers en grossiers. Ingang is tijdelijk kamer leider. De distributiedienst. betwijfelen of de gekozen kiesmannen de genen zijn, die de bevolking wenst. Hoe veel te meer twijfelen wij dan aan de representatieve waarde van de raad en \an het college, dat met het dagelijks be stuur der gemeente gedurende enige maanden belast zal worden. Waar het niet mogelijk was om tot een nood-ge meenteraad op een andere dan de ge volgde wijze te komen, hebben wij de nieuwe gemeenteraad alle steun te ver lenen, die mogelijk is. Een andere hou ding zal onverdedigbaar zijn. De nieuwe raad, welks samenstelling weldra bekend gemaakt zal worden, wordt geroepen om twee wethouders aan te wijzen. Het zal een onvergeeflijke fout van deze raad zijn, als bij de aanvang der werkzaamheden het politieke machtsprin cipe van weleer opgeld zal doen, als men rekenend, tot de slotsom komt, dat de ou de „linkerzijde" de meerderheid heeft cn dat men daarom „recht" op beide wet houderszetels hebben zal. De raad be denke, dat de bevolking uitsluitend naar bekwame mannen vraagt, dat het haar onverschillig is, hoe het geloof of de po litieke overtuiging der wethouders wezen zal, dat men wethouders wenst, die in de ze moeilijke tijd met kennis van zaken de eilandsbelangen zullen behartigen. Niet uit hoffelijkheid, niet om dat zes zetels door leden der voormalige rechter zijde bezet zullen worden, dient men de laatsten een wethouderszetel aan te bie den, men zal dit te doen hebben omdat onder de „conservatieven" van weleer, zeker een man is, die voor onze gemeen te in de gegeven omstandigtheden de bes te wethouder wezen zal. Zo handelt men in het algemeen belang, zo zal men de duur verworven eendracht tot een leven de werkelijkheid kunnen maken. VERGADERING L.T.B. cn HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. In een gecombineerde vergadering, uit geschreven door de L.T.B en de Holl Mij, van Landbouw, heeft de heer Schakel ontvanger der belastingen ter inspectie Den Helder, een toelichting gegeven op het buitengewoon aangiftebiljet, dat tal loze Texelaars in hun bus hebben gevon den. De heer Schakel werd ingeleid door den heer A Keijser, deze wees er op, dat het de eerste vergadering van de Holl. Mij. en de L.T.B. was sedert lange lijd. Hij hoopte, dat de organisaties elkaar in de toekomst nog dikwijls zouden vinden. Toen beleefden wij het merkwaardige schouwspel, dat een ontvanger te midden van de belastingplichtigen, als raadsman het woord voerde. Velen waren opgeko men, met aandacht werd er geluisterd en na afloop van de toelichting volgde een gedachtenwisseling, die ondanks de ernst van het onderwerp, enige malen de toe hoorders in lachen deed uitbarsten. Wij hebben wel wat geleerd in de afgelopen jaren! Wij hebben geleerd om te glim lachen als wij op deskundige wijze wor den geschoren als een schaap. Want wij weten, dat wij geschoren moeten worden Betalen wij dan niet graag, wij zijn ervan overtuigd, dat het landsbelang offers vraagt en dat de offers gebracht moeten worden. De boeren vertelden van hun moeilijkheden, van hun zorgen om de toekomst, soms van hun kleurstellingen en zij gingen naar huis om voor de zoveel ste maal de hand aan de ploeg te slaan. Ondanks de kruisen op Golgotha! NED. VOLKSHERSTEL. Het bestuur van de afd. Texel van het Ned. Volksherstel is thans als volgt sa mengesteld: Kapelaan Vink, voorz., C. van Groningen, secr., Jb. Drijver, Ooster end, penningm., Jb Duinker, Den Hoorn, B. v.d. Berg, De Waal, S. Zuidema, De Koog, Dokter Van Dommelen, De Cocks- dorp en B, Zondervan, Oudeschild, leden DIENSTBODENINTERNAAT. Het zijn niet allen koks, die lange mes sen dragen, het zijn ook niet alle echte dienstboden, die in kraakheldere witte schorten en zwarte japonnen met de boodschappentas langs 's Heren wegen trippelen. Er is al menige „bom" in de keukén gesprongen, als mevrouw en haar rechterhand tot conflict kwamen als gevolg van de onervarenheid van „het meisje". Daarom juichen we hel toe, dat er wederom een cursus wordt geopend op het alg. internaat voor dionstbodenop- leiding te Amsterdam, Prins Hendriklaan 28. Deze cursus, die kosteloos is, duurt drie maanden; na zes weken mogen alle deelneemsters een weekeinde naar huis (reiskosten worden vergoed). De cursis ten moeten de leeftijd van 15 jaar heb ben bereikt. Is het niet aanlokkelijk? Meld je vandaag nog aan bij de directrice! SLUITING TEXTIELLOKET. Wegens overstelpende drukte, veroor zaakt door het zeer grote aantal aanvra gen, is de afdeling TEXTIEL met ingarg van Maandag 22 October a.s. tot nader order tijdelijk gesloten. De distributiedienst (Publ. 322). NIEUWE SCHOENENZEGELS. De distributiedienst maakt bekend, dat de nieuw uit te reiken schoenzcgels vóór- inlevcringsbonncn zijn. Het publiek dient deze bonnen direct na ontvangst in te leveren bij den schoenhandelaar zijner keuze. Deze is verplicht hiervoor een ontvangstbewijs volgens voorgeschreven model af te geven. De Distributiedienst. DE 100,00ü OP TEXEL GEVALLEN. Naar we vernemen, is bij Loteriikan- toor C. Mets, op een 10e lot de 100,000 ge vallen op no. 25734. KERKNIEUWS. De heer U. Agtei werd benoemd tot ouderling der Geref. Kerk te Den Burg in de vacature, ontslaan door het vertrek van den heer J. G. van Leeuwen. Ds. Knot beroepen te Zaandam. Onze plaatsgenoot de heer Ds J. Knot, predikant bij de Doopsgez. Gemeente, sinds Sept. 1941, is in gelijke functie be roepen te Zaandam, Oostzijde. GEREF. MEISJESVERENIGING. Onder leiding van mevr. Pos-Koster is dezer dagen te Den Burg een Geref. Meis jesver. opgericht. Tot bestuursleden wer den verder gekozen de dames H van Koo- ten en D. Rustenburg. DE WEGEN ZULLEN WORDEN VERBETERD. Nog geen onderdak voor de arbeiders. Naar wij vernemen heeft de heer J. Ti ess en, directeur van gemeentewerken! de fa. Ooms te Avenhorn opdracht gege ven tot het verbeteren van Schilderweg, Kogerweg en Hoornderweg. Op de Schil- der.weg, waarvoor 2400 kg. teer beschik baar is, en welke geheel door de gemeente wordt onderhouden, zal een laag teer- steenslag worden aangebracht. De Hoornderweg en de Kogerweg zullen eveneens van steenslag worden voorzien. Uiteraard kan hier slechts van een voor lopig herstel sprake zijn, daar de hoeveel heid materiaal zeer klein is. Zoals bekend, wordt de Hoornderweg lot hoeve Spyk! de Kogerweg tot hoeve Tubantia door'de gemeente onderhouden. Van Tubantia tot De Koog verkeert deze weg in vrij goe de toestand, maar het traject tussen Den Burg en Tubantia moest hoog nodig on der de wals. Jammer genoeg zijn er op Texel geen arbeiders beschikbaar om genoemde ob jecten uit te voeren De heer Ooms deelde ons mede, dat hij aan de vaste wal tien tol vijftien man ter beschikking heeft, echter ondervindt de uitvoering stagnatie wegens het gebrek aan kosthuizen. Aan gezien de werkzaamheden in de omge- van Den Burg zullen worden uitgevoerd, is het van belang, dat den arbeiders in deze buurt onderdak kan worden ver schaft Zelfs de uitvoerder van den heer Ooms is er tot nog toe niet in geslaagd, een geschikt pension te vinden! Pas in 't allerlaatste geval zou men zijn toevlucht nemen tot een barak, want het werk zal de gehele winter duren en het verblijf in een barak tijdens de winter maanden is allerminst aanlokkelijk. Voor hen, die een of meer werklieden in de kost willen nemen, zij gemeld, dat deze arbei ders Zaterdagsmiddags huistoe gaan en eerst Maandagsmorgens terug keren We hopen, dat de verschillende moei lijkheden opgelost kunnen worden, opdat eindelijk kan worden gestart. Dat hier mede een algemeen Texels belang wordt gediend, is duidelijk DE KOOG. KINDJE VERDRONKEN. Dinsdagmiddag is het bijna driejarig zoontje van de familie Verijzer bij het spelen in de Brink gevallen en verdron ken. Enige jaren geleden heeft deze vijver ook al eens een slachtoffer geëist. Het was toen een zoontje van de familie II. Wuis, dat te water raakte Wij dachten, dat na het eerste ongeluk, van gemeente wege wel voor een afrastering gezorgd zou zijn. Men is helaas in gebreke geble ven. De bewoners van De Koog, wier kinderen in de leeftijd zijn van „trek-de- wijde-wereld-in" leven in angst en vrees voor het water. Men kan er van verzekerd zijn, dat, als van gemeentewege niet wordt ingegrepen, de Kogers zelfs tot he* nemen van maatregelen over gaan ONGEVAL OP DE MOK. Toen de heer Buitenhuizen, ingedeeld bij de Gezagst»oepen op De Mók, een handgranaat tot ontploffing had gebracht, werd hij aan het hoofd door een gra naatscherf getroffen. Dokter Boswijk, die onmiddellijk ter assistentie werd geroe pen, liet den gewonde naar het Nood ziekenhuis vervoeren Daar bleek geluk kig, dat de patiënt er minder ernstig aan toe was, dan men aanvankelijk ver moedde. DEN DOORN. CIIR. LANDARBEIDERSBOND. Donderdagavond is alhier een afd. van de Chr Landarbeidersbond opgericht, na dat de heer J Meijer, Utrecht, als lid van het Hoofdbestuur het doel van de bond had uiteengezet en de noodzakelijkheid van de heroprichting der afd had aange toond. Enige personen gaven zich ter vergadering als lid op. VARKENS IN BESLAG GENOMEN. Controleurs van de C.C.D. namen bij een veehouder alhier twee varkens in beslag, die frauduleus waren gehouden. OUDESCHILD EEN GOEDE TIJD VOOR DE VISSERS. Donderdag kwam de kotter TX 14, die drie dagen tevoren naar zee was vertrok ken, met een grote hoeveelheid vis bin nen. De rijke buit bestond o.a. uit schol, tong en kabeljauw.. Van vroeg in de mid dag tot 's avonds laat was men met man en macht bezig om de vis te sorteren en te verwerken. De besomming bedroeg plm f 9000.Gezien de hoge prijzen, zullen slechts weinigen ervan hebben kunnen profiteren. Ook de botters en blazers maakten goe de vangsten, er werden ook garnalen aangevoerd. OOSTEREND R.K. KERK VEERTIG JAAR. Woensdag 24 October a.s. is het veertig jaar geleden, dat de R.K. kerk te Ooster end op plechtige wijze werd ingewijd. Ter gelegenheid hiervan zal op die dag s morgens om 9 uur een plechtige gezon gen H. Mis worden gecelebreerd. Het gebouw verkeert nog in uitstekende staat, lijdens de oorlogshandelingen in April en Mei lag het dorp gelukkig buiten schot, zodat het R.K. Bedehuis onbeschadigd is gebleven. Er is dus alle reden om het leest van de inwijding met dankbaarheid te vieren. In de jaargang 1905 van de Texelse Courant schreef de Redactie op Zondag 22 Oct „De nieuwe R.K. kerk is een aller keurigst gebouw, waarvan de eer der uitvoering toekomt aan den heer G. Kuip te De Koog. Het plan werd gemaakt dooi den architect C. L. M. Robberts te Haar- em We lezen verder: „We menen ook c mogen wijzen op de fraaie ijzeren pionkscharnieren en de zuiver symme trisch afgewerkte ijzeren kruk, aan de grote kerkdeuren aangebracht, handwerk van den smid J. Breman, alhier. Het ge hele gebouw met zijn gekleurde vensters ziet er zowel van buiten als van binnen smaakvol uit en is een sieraad voor Oos- .erend Over de inwijding lezen we: „Ve len, zowel andersdenkenden als katholie ken, waren opgegaan tot bijwoning van de plechtigheid. Voor het nieuwe ge bouw waren aangebracht de nationale en pauselijke kleuren, waaronder de spreuk „In fide nihil haestians". Ook van enkele particuliere gebouwen woei het Neder landse dundoek" Veertig jaar geleden! De kinderen, die destijds aan vaders of moeders hand het gebouw betraden, zijn opgegroeid, zij heb- ben gespeeld bij het eenvoudige, propere kerkje, ze hebben er hun vak geleerd, werden in de echt verbonden, hielden er hun kinderen ten doop. Velen spelen er weer, maar nu met een kleinkind op de schoot. De goede oude tijd met zijn dilligence, met zijn ouderwetse klederdracht is voor goed voorbij, het kerkje staat er nog. Ge slachten komen en geslachten gaan, het bedehuis staat er trotserend de jaren. Voorwaar er is voor katholiek Oosterend aanleiding om de veertigste verjaardag van de kerk plechtig te herdenken. VERENIGING VOOR BEDRIJFSVOOR LICHTING VOOR DE LANDBOUW. Een vriendelijk verzoek. De tijd voor het zaaien der wintergra nen is aangebroken Overal is men bezig rogge en hier en daar ook reeds winter tarwe te zaaien. Bij een bezoek aan be drijven komt men tot de ontdekking, dat de diverse voor- en nabewerkingen, die bij het zaaien behoren, nog al van elkaar verschillen. Natuurlijk hangt dit ook sa men met de grondsoort, maar men treft ook uiteenlopende manieren van werken aan op bedrijven, die wat de grondsoort betreft, aan elkaar gelijk zijn. Het is on ze ervaring, dat het zeer moeilijk is, om in een bepaald geval te zeggen, welke wijze van werken de beste is, want een zeer belangrijke factor vormen de weers omstandigheden Iedere boer weet dat. Het is met altijd na te gaan hoe het komt, dat een bepaalde werkwijze in het ene geval succes geeft en in het andere tot mislukking leidt. Gaarne zouden we hierover nadere ge gevens willen verzamelen. Op het ogen blik is het zo, dat we meestal pas in het voorjaar de bizonderheden over een be paalde werkwijze zien en eventuele weersinvloeden vernemen, d.w.z. wanneer het mislukken van een gewas daartoe aanleiding geeft. Wij komen dan bij een perceel, dat er voor een gedeelte goed voorstaat, terwijl de rest van het perceel er slecht uitziet. In zeer veel gevallen kan de boer ons dan niet precies vertel len, wat het verschil in bewerking tussen het goede en slechte deel is geweest. We bedoelen dit: men is op een bedrijf bezig met het ploegen van een perceel bestemd voor wintertarwe. Als een gedeelte van het perceel geploegd is, komt er een zware regenval en het werk ligt tijdelijk stil. Na een paar weken gaat men verder en als het gehele perceel geploegd is, wordt er gezaaid. Men heeft dan kans op een goede of minder goede groei van het ene gedeelte of wel, men heeft een per ceel onder dezelfde omstandigheden ge ploegd, maar tijdens het zaaien regent men er uit Een gedeelte van het perceel is gezaaid voor de regen en een ander er na. Nog een ander geval, het perceel is onder dezelfde omstandigheden geploegd cn gezaaid, maar tijdens 't ineggen moest het werk worden beëindigd door een re genbui, men komt aan het eggen niet meer toe of de rest van het perceel wordt pas na enkele dagen ingeëgd. De moge lijkheden zijn vele. Heel vaak hebben de ze verschillende bewerkingen onder uit eenlopende weersomstandigheden grote invloed op het resultaat. Om nu te voor komen, dat waardevolle gegevens verlo ren gaan, verzoeken wij de lezers vrien delijk, om van dergelijke gevallen direct bij de bewerking een korte aantekening te maken. Het behoeven niet altijd de weersomstandigheden te zijn, die tot ge volg hebben, dat een perceel een niet helemaal gelijke behandeling krijgt. Daarvoor kunnen ook andere redenen aanwezig zijn. Het is ons te doen om in zicht te verkrijgen in de gevolgen van met-uniforme werkwijzen op de resulta ten. Hiermede kunnen wij dan anderen van dienst zijn. Voor de te nemen moeite bij voorbaat onze dank. C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 1