Het taaie ongerief U J tVOENSDAG 31 OCTOBER 1945. 59e JAARGANG. No. 5968. TEXELSCHE COURANT DEBLOKKERING REKENING LANDBOUWERS. Pachten. Voor pachters wordt tot f 300 vrijgege- ren van tegoed op girale rekening en, -oor zover dit tegoed niet toereikend is, p geblokkeerde rekening verleend. De acht moet evenwel verschuldigd zijn óór 31 Dec. 1945; bij betaling moet het lachtcontract getooncï worden. Kopen van vee. Op gelijke wijze kan door veehouders gorden beschikt tot een bedrag van 1000,voor het kopen van een paard, 700 voor een koe, f 150 voor een fok- arken, f 75 voor een schaap en f 50 voor en big. De aankoopvergunning, afgegeven na 4 Oct. 1945 door of vanwege het Be- rijfsschap voor Vee en Vlees moet ge- oond worden (uitgezonderd de aankoop ergunningen met de aanduiding „oor- igsschade"). Men moet een schriftelijke erklaring afleggen, dat men niet ooer etaalmiddelen of vrij tegoed beschikt m de aankoop van vee te verrichten len model van de verklaring is verkrijg- aar bij den Plaatselijken Bureauhouder, ie deze moet tekenen. BIJDRAGE LUISTERAARS. Met ingang van 1 Nov. a s. zal voor adio-ontvangtoestellen weer een luister- ijdrage betaald moeten worden. Zowel e bezitters van eigen toestellen als de angeslotenen bij radio-centrales zullen per maand moeten betalen. Bizon erheden zullen weldra bekend gemaakt k-orden. UIT HET HANDELSREGISTER. C.V. „E.T.A Eerste Texelse Advocaat- abnek v.h. Gebr. Dros, Texel. Den Burg, Itenenplaats 6. Beheerder: A. Bakker te 'exel H. Bakker, Pension „Zonnelust", Texel, )en Burg, Kogerweg 30, Beheerder; J. ïoogerheide P. Moerbeek, ,,Het Woonhuis", Texel, )en Burg Hogerstraat 10-12. Beheerder: Zegel, Oudeschild 380, Texel. ERNSTIG ONGEVAL. Hoe vaak is niet op velerlei wijzen ge- aarschuwd om voorzichtig t,e zijn met evonden oorlogsmateriaal9 Evenzo vele lalen blijkt de waarschuwing ijdel te ijn geweest en lezen wij van ongelukken, leeds te wijten aan grote onvoorzichtig- eid en onnadenkendheid. Ditmaal waren het drie jeugdige Eier- mders, die ten huize van den heer S. v. eerwaarden, met een schaar probeerden ;n granaat te ontleden. De gevolgen wa rn zodanig, dat de drie knapen korte tijd iter op weg naar het ziekenhuis waren. Naar dokter Van Dommelen, die de erste hulp verleende, ons mededeelde, jn de verwondingen niet direct levens- ïvaarlijk, maar toch wel zo, dat één der napen zeer ernstig aan beide ogen is wond, terwijl een tweede zeer zwaar an één zijner handen gek\vretst is Laten -ij hopen, dat het uiteindelijk wat mee >1 vallen en laat dit ongeval de zoveelste aarschuwing zijn voor anderen „Blijft an dat ontuig af" DE MARSDIEP NAAR Z.-HOLLAND. De Marsdiep van de N V. TESO is, Dorlopig voor de duur van 3 maanden, èrhuurd aan de N.V. Rotterdamse Tram- •egmij., wier vaartuigen tijdens de oorlog it zinken werden gebracht. De Marsdiep u ^de verbinding onderhouden tussen ellevoetsluis en Middelharnis. Vrijdag is het schip naar Zuid-Holland ver- okken DE SINTERKLAASVIERING. Nog ruim een maand en Texel zal weer ouderwetse wijze de Sinterklaasfeesten innen vieren. Bevrijd van veel overlast, il iedereen als vóór de oorlog, mee kun- ;n doen Het is de algemene verwach- r.g, dat zowel op nieuwe als op oude nterklaas het aantal deelnemers groter zijn dan ooit te voren. Het is te hopen, it wij om de gemaskerden hartelijk zul- n lachen en. dat niet iedereen op de ïginele gedachte zal komen om pakjes in Duitse soldaten aan te trekken. Die bben wij al meer dan genoeg gezien! •GlI TFN WITTE KRUIS. A. D Den Burg f 5,B R Den Burg I,-, F. B, Eierland f9,— DISTRIBUTIE. Brandstoffen. Personen, die zich in een andere ge- eente gaan vestigen, en nog geen brand- offen hebben ontvangen op in hun ide woongemeente bij een brandstoffen- indel ingeleverde* bonnen der brandstof- nkaart kunnen in de eerste plaats hun andstoffenhandelaar verzoeken hun ntsoenbonnen „een eenheid brandstof- n 1945-1946" te geven voor het aantal immerbonnen, hetwelk zij ingeleverd bben en waarop nog niet is afgelveid. Wanneer de handelaar niet aan dit ver- ek kan voldoen, dan zal hij een verkla- afgeven, inhoudende in hoeverre nog ■en aflevering op ingeleverde bonnen «ft plaats gevonden. Met deze verkla ag dient men zich te wenden tot den stributiedienst bij welke de1"handelaar ingeschreven. Deze dienst zal vervol- fis voor de in de verklaring vermelde «veelheid brandstoffen rantsoenbon- uitreiken. Bon F 01 voor fruit. Personen, die gedurende de periode van November t.m. 8 December a s. voor in aanmerking wensen te komen, °eten hun bon F 01 der fruitkaart uiter- k op 3 November a s. bij een handelaar groente en fruit inleveren. (Publ. 326). Langzamerhand beginnen wij ook op Texel tot normale verhoudingen terug te keren Wij horen niet meer, dat er op alle mogelijke plaatsen klandestien kool zaad wordt geperst, het kost ook de meest hardnekkigen moeite om aan scha penwol te komen! De ene winkel na de andere wordt geopend of heiopend, en 's avonds, wandelend door de dorpsstra ten, heeft men zo waar gelegenheid om zijn ogen te gast te laten gaan in feeste lijk verlichte uitstalkasten, waar hoe langer hoe meer begeerlijke artikelen ten toongesteld zijn. Er wordt druk verga derd, toneel gespeeld, gezongen en ge danst, allerlei gezelligheidsverenigingen mogen zich in een bloeiend leven ver heugen; maar er wordt ook hard ge werkt. Langzamerhand raken wij van de druk bevrijd, die als een loden last op de schouders heeft gelegen. Het doet wonderlijk aan, dat bij alle activiteit, die van particuliere zijde wordt getoond laat men eens bedenken hoevelen zelf hun beschadigde huizen enz. laten horstellen de gemeentelijke overheid achteraan komt. Algemeen zijn de klachten over de trage gang van za ken bij ons gemeentebestuur, allerwegen wordt gemopperd over hét geringe initia tief, dat op het raadhuis wordt getoond. In de afgelopen week bezochten wij verschillende plaatsen van ons land, o.a. waren wij enige dagen in Amsterdam. Wij doorkruisten de stad, die ons zeer vertrouwd is. in allerlei richtingen. Het viel ons op, hoeveel er de laatste maan den verbeterd was. Alle opgebroken stra len net waren er velen had men hei- steld, in plaats van het ontbrekende as falt had men beton gebruikt. De vuilnis hopen waren overal opgeruimd, in de havens werd hard gewerkt om de ge meentelijke handelsinlichtingen weer in goede staat le brengen. Hoe steekt dat al les af tegen het weinige, dat op ons ei land word gedaan! In dit blad, nog steeds 't lijfblad van eiken Texelaar, hebben wij vele ingezetenen de gelegenheid geboden om wensen inzake het herstel van ons eiland naar voren le brengen. Er kwamen zoveel ingezonden stukken met klachten dat wij tenslotte meenden deze niet lan ger op te moeten nemen. Men had vol doende gelegenheid gehad om zijn wensen kenbaar te maken, wij verwachtten van het gemeentcbestuuidat er aangepak* zou worden Wij schreven. „Zo zoetjesaan weten we nu wel, dat Texel ontsierd is door talrijke vuilnishopen". Wij weten, dat degenen, die zich belasten met de ont- ratting van Texel herhaaldelijk hebben aangedrongen om, met het oog op de, volksgezondheid, de belten op te ruimen. Ten raadhuize nochtans schijnt het ge luid der morrende gemeentenaren en van de rattenbestnjders niet door te dringen; de dorpen en de omgeving dei- dorpen vertonen nog steeds een beeld van trieste verwaarlozing on vervuiling. Midden in Den Burg ligt het puin in HOE STAAT HET MET EN WAT GE SCHIEDT ER VOOR DE INLANDSE TABAK? Nederland zal kunnen roken. In de schaduw van de machtige en eerbiedwaardige oude St. Maartensto- ïen te Zaltbommel, staat een groot vier kant huis, waar een soort oprijlaan heen voert. Wij staan op het terrein, v/aar Jan van Rossum, een broeder van den vermaarden en beruchten Maarten, in het grijs verleden uitrustte van zijn krijgs- en rooftochten, waarna hij dan gelegenheid had en zocht om in de ma jestueuze en statige St. Maartenskerk, die met de1 toren als een geheel de wij de omtrek beheerst, te biechten voor de zonden, door hem bedreven In dit huis woont nu de heer P. J. M. Albers, door heel ons land bekend als den man van de inlandse tabak, wiens voorvaderen de pioniers zijn geweest op het terrein van tabak telen in Neder land, meer speciaal in het gebied van Maas en Waal. Onlangs werden hier besprekingen ge houden en plannen beraamd, om „spij kers met koppen" te slaan, ten opzichte van de teelt en de verwerking van onze inlandse tabak. Toen de heer Albers de vergadering opende, v/aren mensen van het vak en belanghebbenden uit heel het land aan wezig Men voelde aan/dat de tijd rijp was, om tot daden over te gaan omdat er gebrek aan tabak over de gehele li nie is. Het doel van deze bijeenkomst was, het officieel oprichten van de „Vereniging van Nederlandse Amateur Tabakkers". Het doel van deze vereni ging zou zijn: het aankwe"ken van in landse tabak te bevorderen en de werk zaamheden tot verbetering van de kwali teit, welke laatste reeds in grote mate is verkregen, met kracht voort te zétten. Er werd herinnerd aan de laboratorium- arbeid van Ir. Slits, door wiens toedoen het gelukt is hier te lande verschillende variëteiten te kweken en te veredelen. Bij het begin van de oorlog had men alleen de beroepstelers op het oog. Hel zeer grote gebrek, dat in ons land ont- TEXELSE MARKT. Den Burg, 29 Oct 1945. Aangevoerd 24 schapen f4570. 21 lammeren f35 60 17 rammen f80120. 17 koeien taxa tie f300475 13 koeien, 1 varken, 4 n. kalveren levering. grote hopen, het park is een smeerboel, het kerkhof aan de Kogerstraat een wil dernis' Weken en weken geleden zijn in de Nieuwstraat een paar bomen omge hakt, de stronken liggen er nog, niemand schijnt er aan te denken om ze op te rui men. Hel is ons bekend, dat er geklaagd wordt over gebrek aan werkkrachten. Maar op het bewaringskamp Vlijt zijn honderden politieke gevangenen, die ook de gemeente ten dienste staan. Allerlei particulieren maken van deze mensen gebruik, het is toch vanzelfsprekend, dat ze ook voor opruimingswerkzaamheden gebezigd mogen worden! Als men in Am sterdam, waar verhoudingsgewijze de vervuiling en de vernieling zoveel groter waren, slaagde zijn zaken weer in orde te brengen, moot dit ook op Texel mogelijk zijn. Êlki.* onbevooroordeelde heefl thans de gedachte, dat er iets aan ons gemeente lijk apparaat mankeert. Men kan zich niet verontschuldigen met het blote ex cuus, dat er werkkrachten te kort zijn. In het half jaar, dat sedert het einde van cle oorlog verstreken is, moet er gelegenheid zijn geweest om,de rommel in en rond de dorpen op te ruimen Wij missen in ons tegenwoordige gemeentebestuur initia tief, enthousiasme om de bevolking van dienst te zijn de lust. om vóór te gaan, om te laten zien, hoe het behoort te zijn, de particulieren ten voorbeeld. Door Den Burg trekt een meer dan 20-ja' igc knol met borstelige haren en stijve benen een middeleeuwse vuilniskar. Het is een geval om zo naar een museum over te brengen De paardenhandel is vrij, de gemeente had trouwens reeds veel eerder in het bezit van beter materiaal kunnen zijn Particulieren hebben zich prachtige vrachtauto's aangeschaft: elke dag kan men ze over Texel zien rijden. Waarom kocht de gemeente niet? Op geld gebrek kan men zich niet beroepen; de nieuwe raad zal er versteld over zijn, hoe zuinig men is geweest. Helaas te zuinig! Texel is praclisch zonder schulden, een zeldzaamheid in Nederland. Maar denkt men zuinig te kunnen blijven, waar alles schreit om vernieuwing en verbetering? Waarom geen paarden, of liever waarom geen flinke auto's gekocht, opdat alle dorpen eindelijk eens geholpen worden9 Het is ons allerminst aangenaam om op deze wijze in het publiek de diensten on zer gemeente te moeten kapittelen Waar elke andere mogelijkheid ontbreekt om lt raadhuis tot mcefdere activiteit aan te sporen, hebben wij echter gemeend, onze krant hieraan dienstbaar te moeten ma ken. Laat men begrijpen, dat deze klach ten niet worden neergeschreven uit de zucht lot kritiek. Laat men ten raadhuize eens bedenken, dat wij schrijven namens de Texelse bevolking. Want het is deze. die ons tot tolk gekozen heeft. Het zal ons benieuwen, hoe lang we nog moeien wachten voor er ingrijpende veranderm- gen komen! stond aan rookmateriaal, vond zijn oor zaak in het feit, dat geen overzeese ta bak werd aangevoerd, terwijl daar- naast de zeer grote voorraden tabak, welke in ons land aanwezig waren, door de Duitsers gestolen werden, het verwerkte product hierbij inbegrepen. Door deze ongunstige positie en onder de druk der omstandigheden werd de teelt van tabak op eigen grond nood zaak en weldra aangewend om eniger mate in de individuele behoeften te kunnen voorzien. De leidende figuren in deze zagen al spoedig in, dat zij deze amateurtelers niet aan hun lot konden overlaten, la- baktelen is nu eenmaal gen lekenwerk. Desillusie moest en kon worden voor komen. Ir. Slits schreef zijn bekende brochure No 28, onder de auspiciën van de Rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst. Vele dui zenden exemplaren van dit werkje, dat een algemene, doch doeltreffende uit eenzetting van de teelt gaf, werden ver kocht. Hiermede deed men een stap in de goede richting, want een goed pro duct voor den amateur moet het resul taat zijn. Door bemiddeling van enkelen, die zich voor deze zaak inspanden, werden o.m. kervers ingeschakeld, om het z.g. knippen" van de ongeduldige rokers tegen te gaan. De heer Cappon. Deli- planter, door de oorlog verhinderd naar Indië te gaan, reisde het hele land door, om organisatie van tabakstelers te be vorderen. De heer Albers zocht al spoedig con tact met een uitgever, die de algehele voorlichting op tabaksgebied had ge centraliseerd in zijn bekend vakblad „De Tabaksplant". Het bleek al spoedig, dat speciale voorlichting voor de vele duizenden amateurs, d.w.z. zowel voor den boer als voor den burger en de men sen van het vak noodzakelijk was. Onder zeer moeilijke omstandigheden wist men, zonder de Duitsers er in te kennen, de z.g. „Inlandse editie", een geheel apart orgaan, speciaal voor de telers van inlandse tabak, te laten ver schijnen. In 1943 had dit werk en stre ven de aandacht getrokken van het Departement van Landbouw en Visserij en werd op een bijeenkomst op dit De partement, onder betuiging van grote waardering voor het initiatief van de heren Verschoor en Albers, de volle medewerking op dit terrein aangeboden. Het blad werd daarna semi-officieel MILITAIR GEZAG PER 1 JANUARI OPGEHEVEN. Minister Schermerhorn heeft in zijn praatje op de brug medegedeeld, dat per 1 Dec a.s de militaire commissarissen en verbindingsofficieren ontslagen zullen worden en dat de staf van het M. G. om streeks het begin van Januari opgeheven zal worden. DE COCKSDORP BRIDGEN. Voor de vergadering van de bridgeclub alhier bestond een matige belangstelling, waaraan het slechte weer misschien mede schuld had. De heer K. v d- Kooy legde hel voorzitterschap neer en in zijn plaats koos men den heer B Kikkert. Ondanks dit weinig hoopgevend begin, wil men toch trachten weer een aantal bi idge-lieflu bbers één keer per week te verzamelen. Als club-avond is de Woens dagavond gekozen, liet bestuur hoopt a.s. Woensdag 31 October een flink aantal liefhebbers te zien in „De Hoop". INGEZONDEN. Geachte redactie! Naar aanleiding van uw stukje in de Texelse krant van Zaterdag j.l. over de busdiensten zou ik gaarne willen vragen: Wordt er voor Den Hoorn niets gedaan? Hoo moet onze jeugd alle dagen aan Den Burg komen9 Om van schoolbezoek naai Den Helder nog maar niet te spreken. Met ingang van Maandag 29 Oct. begint de ULO om 8,15 uur. Onze jeugd zal dus elke dag om half acht van huis moe ten gaan Dit betekent in de winter vaak in het donker Van De Cocksdorp. Ooz- lerend, Oudeschild en met dc nieuwe re geling ook van De Koog, kunnen de jon gelui van de busdienst gebruikmaken, hebben bijna altijd hiertoe gelegenheid gehad ook. Ik hoop, dat TESO of Ge meentebestuur ons spoedig gelijk zal stellen met de andere dorpen. Dit is m.i. dringend nodig. Met dank voor de plaatsing, J. A DROS, Den Hoorn. VLIELAND. EERHERSTEL BURGEMEESTER F. C RAB. Nauwelijks was het bericht in het dorp bekend geworden, dat de staking van den burgemeester-secretaris was opgeheven, of de schooljeugd kwam aan diens wo ning een zang- en bloemenhulde brengen. Terzelfder tijd kwamen ook vele inge zetenen burgemeester de hand drukken. In een ommezien was het dorp één vlag- genzee; meer dan 30 bloemstukken wer den bezorgd. Zaterdag j.l. was het alge-? meen feest. Des middags was er een film voorstelling met tractatie voor de jeugd, des avonds werd de burgemeester met zijn familie afgehaald door het muziek corps, dat begeleid werd door een fakkel en lampionoptocht. Na een rondgang door het dorp was er een gezellige samenkomst in het Badhotel, welks zaal tot in alle hoeken bezet was. Vele waarderende toe spraken werden gehouden, alles afgewis seld door het muziekcorps, voordrachten, enz. Namens de burgerij werd een zeer fraaie bloemenmand aangeboden Spre kers waren dhr Anker, wnd. burge meester, Donia, wethouder, Bekius, hoofd der o.i.s. cn N. W. Duinker, directeur van Zeebad Vlieland. Om middernacht was het officiële gedeelte afgelopen en volgde een gezellig en geanimeerd bal, dat tot 5 uur des nachts voortduurde en mede dooi voordrachten werd afgewisseld. De volgende dag werd wederom een zeer genoeglijk avondfeest gevierd, dat om 3 uur ten einde nam. met medewerking van de heren Ir. Slits, Ir. v. d. Ven, de Landbouwhogeschool te Wagemngen en anderen. Thans pro fiteren meer dan 40,000 amateurs van deze duidelijke en niet te missen voor lichting door dit orgaan, dat voorheen per maand, spoedig om de veertien da gen, zal verschijnen. Er is 4 a 5 jaar hard gewerkt. Het geeft grote voldoening, dat de Vereni ging is opgericht. Met grote belangstelling is nog ge luisterd naar de uiteenzetting van den heer Ir. R van der Ven, Rijkstuinbouw- consulent, belast met de behartiging van de tabaksaangelegenheden. Spr. behan delde: de tijd en de prijzen van vóói de oorlog, die niet weder terugkomt, de kwaliteit, die in de naaste toekomst een grote rol zal spelen, de Rijkstuinbouw- voorlichting en de „N A.T zullen sa men moeten werken en last not least de toepassing om het rookmateriaal, zowel voor de tabak, sigaren en sigaretten als de pruimtabak met buitenlandse en in landse tabak te meieren, waardoor, het geen reeds is gebleken, een uitmuntend en prima product wordt verkregen, het geen van gunstige invloed zal zijn op de vaststelling van de rantsoenen, ten bate van de hele Nederlandse gemeenschap. Men moet de betekenis van de invloed, die de teelt van inland se tabak hier te lande kan ontwikkelen, niet onderschatten. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat zij een verbetering van de positie van de Nederlandse gul den krachtig in de hand zal werken. Be halve, dat men aan de vraag 'naar rook- producten tot op zekere hoogte zal kun nen voldoen, wordt een algemeen be lang van de eerste orde er in niet ge ringe mate mee gediend. Ook hier zal het „eendracht maakt macht" met een goede uitslaq worden bekroond. MERKWAARDIGE AFWIJKINGEN IN HET AARDAPPELGEWAS. (Vervolg). De beschreven afwijking vonden we in diverse rassen, in poters van verschillen de grootte en bij groot verschil van be waring. In enkele gevallen waren de po ters gewoon in de kuil bewaard, in vele gevallen ook waren de poters voorge- kiemd en ook hier hadden we nog weer variaties in. Soms waren de spruiten kort, in andere gevallen vrij lang. Maar steeds was het resultaat hetzelfde. De poters vormden op de afwijkende plekken geen plant. Nu zal misschien iemand opmerken, dat het toch niet zo heel veel bizonders is, dat er slechte plekken in een perceel voorkomen. Het wordt echter wel merk waardig wanneer ik u vertel, dat er ui terlijk niets bizonders aan de grond te zien is (de grond is niet lichter of zwaar der, niet vochtiger of droger, niet zouter of zuurder dan de omgeving) en wat voor al belangrijk is,deze bodemafwijking wordt alleen openbaar in het gewone gewas aardappelen. Wanneer men een volgend jaar graan, peulvruchten, kool zaad of bieten verbouwt, merkt men niets van goede of slechte plekken. Komt men echter na enkele jaren weer met aardap pelen, dan krijgt men op dezelfde plek ken de afwijking terug en volgens de aan wijzingen, die we tot nu toe verkregen, in ernstiger graad. Het is dus een bodem ziekte, die zeer bepaald gebonden is aan het gewas aardappelen Verder is het een afwijking, die blijkens onze gegevens tot nu toe zeer weinig of in het geheel niet s voorgekomen. Tot nu toe konden we tenminste geen contact krijgen met in stanties of personen, die een dergelijke ziekte reeds eerder hadden meegemaakt De eerste poging, die gedaan werd om licht te krijgen in deze zaak, was het ne men van grondmonsters van het perceel, dat in 1943 heel erg de beschreven afwij kingen vertoonde. We namen monsters van goed en slechte plekken, maar het re sultaat gaf geen bepaalde aanwijzingen omtrent de oorzaak der „ziekte". Het enige verschil tussen het goede en slechte monster was een wat lager humusgetal van het laatste monster De humusgetal- len waren resp. 3 en 2. Dit verschil is waarschijnlijk te klein om het grote ver schil in groei tussen de bedoelde plekken te weeg te brengen. In 1944 stelden wij ons in verbinding met den hoofdcontroleur van de Planten- ziektekundige Dienst in Noord-Holland. Wij kregen n.l. een artikel onder ogen, waarin gewezen werd op het toenemen van de aaltjesziekte in aardappelen en de beschreven verschijnselen van bedoelde ziekte meenden wij overeenkomst te zien met de door ons geconstateerde afwijkin gen. Er werden planten en knollen opgezon den, maar na onderzoek ontvingen wij be richt, dat geen aanwijzingen voor aaltjes ziekte aanwezig waren. Door de oorlogs omstandigheden konden wij zeer moeilijk contact krijgen met andere instanties en wij kwamen ook dit jaar weinig verder. Het afgelopen seizoen openbaarde zich de ziekte erger dan ooit. Opnieuw stelden wij ons in verbinding met den hoofdcon troleur der P. D., maar deze moest na nauwkeurig onderzoek opnieuw mede de len, dat er geen aaltjes aanwezig waren. Genoemde controleur heeft op ons ver zoek een der meest aangetaste percelen bezocht en verkreeg toen stellige aanwij zingen, dat hier geen sprake was van z.g. aaltjesziekte of van „aardappelmoeheid". Met welke ziekte we hier dan wel le doen hadden, kon ook de hoofdcontroleur van de P. D. niet vaststellen Wel ont vingen we de raad eens proeven te ne men met verschillende slakkenmeclstof- fen, daar het niet onmogelijk was, dat hier sprake was van een tekort aan een of meer zgn. sporenelementen. Met spo renelementen worden die voedingsstoffen bedoeld, die slechts in geringe mate in de bodem voorkomen, maar die toch voor de groei onontbeerlijk zijn, Enkele bekende sporenelementen zijn koper, mangaan, magnesium Bedoelde sporenelementen komen voor in slakkenmeststoffen (tho- masslakkenmeel, koperslakkenbloem). Hoewel wij er van overtuigd zijn, dat de sporenelementen een belangrijke rol spelen in het leven der plant, kunnen wij toch niet. aannemen, dat bedoelde afwij king een rechtstreeks gevolg is van het tekort aan een of ander sporenelement. En dit op de volgende gronden. Een aardappelknol is in staat om zon der enig voedsel een plant te vormen uit het reservevoedsel, dat in de knol aan wezig is. Iedere boer weet dat. Een aard appelknol, die neergelegd wordt op een plaats, waar geen voedsel aanwezig is, gaat niet alleen spruiten, maar tenslotte ook een plant vormen. Denk aan aard appelknollen in de kuil, de kelder, in kisten of zakken. Op grond hiervan menen wij te kunnen besluiten, dat het niet boven de grond komen van de aardappelknollen geen rechtstreeks gevolg kan zijn van het te kort aan een of andere voedingsstof. Daar komt nog dit bij. Zoals reeds gezegd is ,komt de afwijking alleen voor in het gewas, aardappelen. Wij menen, dat een voedingstekort zeker ook gevolgen zou hebben voor andere gewassen. Wanneer wij alles samenvatten, dan komen wij tot de conclusie, dat de remming van de groei niet wordt veroorzaakt door een te kort aan een of andere voedingsstof, maar door een oorzaak, van buiten af. Alles wijst er op, dat wij hier te doen hebben met een parasitaire aantasting of wel een aantasting door de een of andere schade lijke chemische stof, die in de bodem aan wezig is. C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 1