Eendracht en Samenwerking H- Kap. Vink en Dokter van Dommelen in een vergadering van de N.V.B. TERDAG 3 NOVEMBER 1945. 59c JAARGANG. No. 5969. rEXELSCHE COURANT ROTKREUPEI. )e Burgemeester van Texel maakt be id, dat op de hierna volgende be- jven rotkreupel heerst: ed. C. Dijt, Westergeest. P Bas, Noor- buurt, Jn. Zoetelief, Den Burg. H J. ijser, Molenbuurt. P J. Dijt, De Wes- Jac. Roeper Johzn., Den Burg K inhose, Den Burg. Gebr van Andel, te lder Eendracht P Vlaming Pzn te st. G. Kok, De Laagte. C H. Roeper, ang' - j y Iedere vorige opgave is hiermede ver- llen. Texel. 2 November 1945. De Burgemeester voornoemd, Ir. F. L. A. MAANDAG. LOSLOPEN VAN HONDEN. f Burgemeester en Wethouders van Texel izen er met nadruk op, dat het mgevol- l artikel 98 der Algemene Politieveror- ling voor de gemeente Texel, ver den is, elders dan in gebouwen of op en honden buiten de kommen dei- pen of zonder behoorlijk toezicht in de mmen der dorpen te laten loslopen isen 1 November en 1 Mei. Overtreding van dit verbod wordt ge- aft met hechtenis van ten hoogste zes gen, of geldboete van ten hoogste vijf twintig gulden. Texel, 24 October 1945. De Burgemeester, Ir. F. L. A. Maanda:» Buraem. en Wethouders voornoemd De Secretaris, Jonker. DISTRIBUTIE. NIEUWE BONNEN 4—10 NOV. 1945. B-C 118 is 250 gram bloem B-C 119 is 200 gram zout B-C 120 is 250 gram jam B-C- 121 is 250 gram peulvruchten •B-C 122 is 225 gram zeep •B-C 124 is 150 gram vlees ■AB-C 125-126 is 2 kg. aardappelen |06 is 1 kg aardappelen 07 is 2 liter melk •C 07 is 3V2 liter melk •E 213 is 250 gram bloem E 214 is 200 gram zout E 215 is 250 gram jam E 216 is 225 gram zeep E 217 is 150 gram vlees E 218 is 1 kg. aardappelen E 219 is 6 liter melk Tabakskaari is 1 rantsoen (import) Waarschuwing. De Distributiedienst ielt mede, dat indien de zelfverzorgers t toegezonden formulier met onmiddel- k ingevuld inleveren bij de P.B.H., zij volgende maal geen bonkaarten zullen ïtvangen. Het uitreiken van bonkaar- n houdt nauw verband met het tijdig in- nden van dit formulier. ATTENTIE WINKELIERS. De inlevering van bonnen door win- liers dient in het vervolg als volgt te 'schieden: le. Alle opplakvellen moeten genum- erd worden. 2e. Ten hoogste mogen 9 restanten wor- n opgeplakt en wel op het eerste op- akvel, aan de linkerzijde. 3e. De bonnen dienen per rantsoen- larde te worden opgeplakt. Bonnen van lijke rantsoenwaarde, doch van een an- t nummer, mogen met door elkander plakt worden. Eerst alle bonnen van nzelfde nummer, vervolgens van een der nummer enz. Rantsoenbonnen op n afzonderlijk vel. 4e. Alle bonnen dienen op het ontvangst wijs gespecificeerd te worden. 5e. Het ontvangstbewijs moet met inkt anilinepotlood worden ingevuld. 6e. Wanneer de winkelier niet zelf mt inleveren, dient hij op 't ontvangst- wijs zijn vertegenwoordiger te machti- T1 7e Iedere winkelier dient op de voor m voorgeschreven tijd aanwezig te zijn vooral op de voor hem vastgestelde Hieraan wordt dooi de distributiedienst reng de hand** gehouden Bij het niet op- >lgen van bovengenomede bepalingen, orden de bonnen onherroepelijk ge- eigerd, zonder dat verlenging kan wor- n gegeven. Inlevering bonnen. Slagers: 115-211. Melkhandelaren A-B- 05-210. Aardappelhandelaren: 116, 117. 2. B 04. Winkeliers: Zout 746. Peul- uchten 727. Jam 732, 748 Vermicelli Gort 744. Bakkers: 101, 106, 200, 201. 01, B 02, D 01, D 02. Nummers coupures 100 dienen in het rvolg, evenals de broodbonnen, op elvouden van 680, desnoods aangevuld et broodbonnen, opgeplakt te worden geleverd. (Publ. nr. 327) HOE LAAT? reinverbinding Den Ilelder-Alkmaar: 'an Den Helder: 7,17 (a), 9,25 (b), 10,35 (a) 14,20, 18,20, 23— (c). an Alkmaar: 5,23 (a), 7,30 (b), 8,47 (a), 12 20, 16,15, 21,15 Reisduur 1 uur en 13 min. Alleen op werkdagen, b Alleen op Zon- en Feestdagen, c.: Sneltrein, reisduur 50 minuten. Diensten TESO, Texel-Den Helder v.v.: van Texel: 8 uur en 14,30; van Den elder 10,30 en 16,30 u. (ook op Zon- en eestdagen). ZON. MAAN EN HOOGWATER. De zon komt 4 Nov. op om 8 uur; ondei ii 17,27 Maan: 4 Nov. N.M., 12 Nov. E. Hoog water ter rede van Texel: 3 Nov. .45 en 20,33. 4 Nov. 9,15 en 21,24. 5 Nov. .43 en 21,53. 6 Nov. 10,12 en 22,24. 7 Nov. 1,42 en 22,55. 8 Nov 11,11 en 23,25. 9 'ov. 11,41 en 23,59. In verschillende dorpen van ons eiland heeft het voorlopig bestuur van de Ned. Volksbeweging vergaderingen belegd, waar sprekers van Texel het woord heb ben gevoerd. Zulks als een inleiding tot de grote vergadering van de N.V.B die op 12 Nov. a.s. gehouden zal worden en waar Ds Buskes en dhr C. Thomassen als sprekers op zullen treden. Na een korte introductie van Ds. Van der Veer kreeg kapelaan Vink het woord, die verheugd was in de gelegenheid te zijn om zijn mening te zeggen over de opbouw van het vaderland. De oorlogsja ren hebben velen bijeengebracht, tussen wie samenwerking vroeger onmogelijk scheen. Nooit was vroeger de nood zo groot op materieel en geestelijk gebied. Het weerstandsvermogen van ons volk is geknakt, door leed, angst en gebrek. Er is arbeidsschuwheid, veleh trachlen op een andere wijze dan door eerlijke ar beid, die een zegen is, aan de kost te komen. Er is een verslapping 111 de mo raal: vond men het in de oorlog 7.0 erg niet om tegenover de Duitsers oneerlijk te zijn, thans zijn er te velen, die oneer lijk blijven men is geneigd het zo nauw niet meer te nemen. Spr. herinnert aan de encycliek van Pius XI, waarin Godsgelovigheid de eerste voorwaarde wordt genoemd tegen de ontbindende krachten onzer maatschappij Het natio- naal-socialisme, dat de Staat tot afgod maakte, schatte het individu niet, de per soonlijke verantwoordelijkheid va^n elk mens voor zijn doen en laten werd gering geacht Ook op Texel komen vele tekorten naar voren Het gezinsleven heeft zijn heilig heid verloren, het ge/in de kiemcel on zer samenleving is dikwijls niet wat het wezen moet. De jeugd is bandeloos, de oud-vaderlandse deugden van eenvoud, soberheid, eerlijkheid, .betrouwbaarheid, liefde voor het werk, die in het gezin aangekweekt dienen te worden, gaan te met omdat er ouders zijn, die zich hun verantwoordelijkheid niet bewust zijn Er is een crisis op zedelijk gebied, de dege lijke omgang tussen de geslachten is zoek geraakt Men stoort zich niet meer aan wet en gerechtigheid, de overheid zelf heeft daar helaas ook schuld aan, Spr. noemt achtereenvolgens de punten, die noodzakelijk zijn bij een programma voor de opheffing van ons volk. Het hech te geloof dient er weer te komen als fun dament waarop wij hebben te bouwei), het gezin dient opnieuw de kiemcel van ons volk te worden, het gezin, dat plich ten oplegt en dat ontspanning behoort te bieden. De arbeid zal het ideaal moeten zijn van werkgever en werknemer en eerbiediging der wetten zal leiden tot een beteugeling van de ondeugden vooral bij onze jeugd. Wij maken een hopeloze tijd door, het komt er op aan, dat degenen op staan, die durven aan te pakken, op dat het zaad door Christus gestrooid niet alleen op rotsgrond vallen zal. Dokter Von Dommelen krijgt dan het woord. Hij* vertelt, dat de N.V.B. geen politieke partij is. Zij is ontstaan in de bangste tijd der oorlog uit de innige sa menwerking van gijzelaars en illegalen. Zij leerden, dat ondanks verschil van ge- loofs- en wereldbeschouwing, onderlinge waardering en samenwerking mogelijk is tot heil van het vaderland, tot wederop bouw onzer maatschappij Ook dokter Van Dommelen wijst op het verloren gaan van zedelijke waarden, de zedelijke nood BALDADIGE JEUGD. Een aantal jongens van het dorp De Waal zijn wegens verregaande baldadig heid op de bon gezet Het werd inderdaad tijd, dat de politie hen in de kraag nam, want ze maakten vele bewoners het leven zuur door het wegnemen of losdraaien van stoppen van het electrische net of door het trekken aan de bel, waaraan geen einde scheen te komen Ook in Oostcrend heeft de politie haar boekje voor de dag moeten halen. Een knaap van 16 jaar had in het gebouw van Chr. belangen een gemene streek uitge haald, die hem straks meer aanleiding tol huilen dan lachen zal geven. POMP GESTOLEN. Tegen twee ingezetenen is proces-ver baal opgemaakt wegens diefstal van een pomp met electrische motor, ter waarde van 5-600 gld., die ze in een der bunkers op de Noordbatterij hadden aangetroffen. Ook tegen een ingezetene, die de beide mannen zijn medewerking had verleend, is proces-verbaal opgemaakt. BIJDRAGE LUISTERAARS. Aansluitend op ons bericht over de bijdrage, die zowel door bezitters van eigen radiotoestellen als door aangeslote nen bij de centrales voldaan moet wor den, verzoekt men ons ter verduidelijking mede te delen, dat zij, die bij een cen trale zijn aangesloten, in totaal niet meer behoeven te betalen dan f2,25 per maand Voor hen brengt de r.ieuwe regeling dus geen hogere kosten met zich mee. BRIEVEN VOOR INDIE. 7 Nov. a.s. vertrekt er een vliegtuig naar Indonesië, dat gewone, niet aange tekende brieven en briefkaarten mee neemt. Expresse bestellingen zijn niet toegestaan. De post moet uiterlijk 5 Nov a.s. ten kantore worden bezorgd. Er zij nog op gewezen, dat naam en adres van den afzender moeten worden vermeld. brengt ons echter opnieuw bijeen. Wij kunnen pas tot vernieuwing en opbouw komen, als wij ons bewust zijn, dat wij stuk voor stuk onze verantwoordelijkheid jegens de maatschappij hebben. Spr. hekelt het individualisme, het leven van den enkeling voor zichzelf, desnoods ten koste van anderen. Als lichtend voorbeeld noemt spr. prof Schweitzer, de zeer be gaafde man, den predikant, die genees heer werd om in de wildernissen van Afrika zonder zucht naar gewin, zich te wijden aan het heil van onze gekleurde broeders. Persoonlijk is ieder verant woordelijk voor zijn daden aan God en aan zijn medemensen. De ontplooiing van den mens moet plaats hebben in het gezin, in de maatschappij, maar dan ook onder behoorlijke sociale verhoudingen. Wij moeten niet terug naar de tijd, dat de een alles heeft en de ander, ondanks goede wil en hard werken bedreigd wordt in zijn bestaan. De N V.B. richt zich tot alle Nederlanders, die in gelijke richting naar vernieuwing streven, zij tracht hen te doen samenwerken. Pas na een geeste lijke vernieuwing zullen wij komen tot een her-oriëntering der politieke partijen. De vergadering te Den Burg, de laat ste van een achttal op ons gehele eiland, was druk bezocht. Waar onderwijzers, geestelijken en leken thans proberen sa men te werken, zeker niet in de laatste plaats ten zegen van ons eiland, hopen wij, dat velen de roep van de lijd zullen verstaan, dat velen met achteruitstelling van persoonlijke griefjes en belangen op recht zullen trachten om veel te berei ken wat vroeger onmogelijk scheen. En dat vooral de jongeren naar voren zullen treden om hun sterke schouders onder de taak te zetten, die hen te wachten staat. VOOR GETROFFEN KINDEREN. Er is momenteel een actie gaande on der de schoolkinderen om boeken en speelgoed bijeen te brengen voor de ka meraadjes in het Zuiden van het land, die alles hebben verloren. Er is al heel wat bijeengebracht Er kan nog meer bij. Men gelieve alleen goede spullen te geven Er is weinig tijd te verliezen, want de goederen moeten voor St. Nico- laas op de plaats van bestemming zijn. De onderwijzers op alle dorpen nemen uw geschenken gaarne in ontvangst. MERKWAARDIGE AFWIJKINGEN IN HET AARDAPPELGEWAS. (Vervolg). In de afgelopen zomer hebben wij ons ook in verbinding gesteld met het Rijks landbouwproefstation te Groningen. He laas was het door de moeilijkheden met 't vervoer niet mogelijk, dat ambtenaren van het proefstation een bezoek brachten aan „zieke" percelen. Op grond van de door ons uitvoerig beschreven verschijn selen meent het Rij kslandbouwp roef sta tion te Groningen, dat hier ernstig moet worden gedacht aan fesfaatgebrek. In het voorgaande hebt u evenwel kunnen lezen, dat wij van mening waren, dat de „ziek te" niet kon worden veroorzaakt door een gebrek aan een of andere voedingsstof. Toen wij dit argument naar voren brach ten. ontvingen wij een antwoord, dat on- zes inziens wel dichter bij de waarheid kon liggen. Behalve de mogelijkheid van een rechtstreeks fosfaatgebrek kan de „ziekte" nl. ook indirect het gevolg zijn van een tekort aan fosfaat in de bodem De beschadiging zou nl. het gevolg kun nen zijn van het vooi komen van vrij alu minium in de bodem. Indien er voldoende fosfaat in de bodem is, wordt dit alu minium door fosfaat neergeslagen en on schadelijk gemaakt. Het ontbreken van voldoende fosforzuur zou dus op deze wijze indirect lot gevolg kunnen hebben dat de jonge spruiten beschadigd werden. Het zal u duidelijk zijn. dal wij voor deze redenering meer voelen dan voor die, waarin men de „ziekte" als een recht streeks gevolg van het tekort aan een bepaalde voedingsstof wil aanmerken. Toch blijven er ook na deze lezing van het geval nog veel vragen over. liet is on>f nog steeds niet duidelijk, hoe een gebrek aan een bepaalde voedingsstof (en dat gebrek moet, gezien de resultaten, wel heel erg zijn) geen enkele invloed heeft op de ontwikkeling van andere ge wassen. Verder is hgt ons niet helemaal duidelijk, dat deze „ziekte" wanneer ze rechtstreeks of indirect het gevolg is van het gebrek aan een bepaalde voedingsstof, reeds jaren geleden is geconstateerd, toen de grond regelmatig met fosforzuur werd bemest. Anderzijds wijst het toenemen van de ..ziekte" in deze oorlogsjaren wel in de richting van een gebreksziekte. AFD. TEXEL VAN DE N.J.N. OPGERICHT. 28 Oct. j.l. is op Texel een afd van de Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie opge richt. Op de eerste bijeenkomst gaven zich reeds 30 natuurvrienden als lid op. Op 29 Oct werd een excursie gehouden, die zeer in de smaak viel en veler enthousi asme voor het mooie werk van het N.J.N. heeft gewekt. Het ziet er dan ook naar uit, dat de nieuwe afd. een langer leven beschoren zal zijn dan de vroegere club We hopen, dat het nieuwe bestuur veel initiatief zal tonen, opdat de belangstel ling levendig wordt' gehouden. Tot voorz. werd gekozen J. Roeper, tot secr N. Westdorp, tot pennm. T. Smit, tot comm C. van Strien. BUSDIENSTEN OP ALLE DORPEN. .zodra er voldoende benzine is. We kunnen ons best voorstellen, dat de heer Dros van Den Hoorn de tolk van al- dorpsgenoten is geweest, toen hij klaagde over het uitblijven van een busdienst op traject Den BurgDen Hoorn, vooral nu de lange winter voor de deur staat, de weg nog steeds een weg der smarten is en weinigen meer over een fiets-op-lucht be schikken. We hebben den heer J. J v d Vlies, directeur van TESO gevraagd, of Den Hoorn en omgeving wat het auto- busverkeer aangaat, uit hun isolemen* kon worden verlost. We vernamen, dat TESO van plan is om zo spoedig moge lijk op Den Hoorn en ook op De Kooe een busdienst te openen, het is nl. de be doeling om alle dorpen aansluiting te geven op de eerste boot en. zodra dit kans van slagen heeft, ook op de laatste boot Maar. omdat het er met de benzineposi- tic niet zo rooskleurig uitziet, moet nop wat geduld worden geoefend. ZENDELING DUINKER f 29 Oct j.l. ontving de familie de droeve tijding, dat de heer Fulps Duinker Pzn zendeling-leeraar te Babo, West Nieuw- Guinea. 15 Febr 1943 ten gevolge van een bombardement op een gevangenkamp op Ambon is gedood. De heer Duinker was acht jaar geleden naar genoemd zen dingsterrein vertrokken. ZELFVERZORGING 1945—1946. De zelfverzorging van brood, aardappe len melk en vlees blijft ook in het nieu we seizoen, aanvangende 28-10-'45, ge handhaafd. Hoewel aanvankelijk het plan bestond brood en aardappelen vrij te la ten. blijken de vooruitzichten van de giaanvoorziening van die aard, dat hier van voorlopig geen sprake kan zijn, ter wijl ook de aardappeloogst zodanig is, dat ook voor dit pioduct de zelfverzorgins blijft gehandhaafd. Telers van tarwe en-of rogge met hur. gezinsleden en eventueel inwonend per soneel kunnen voor de periode 28-10-'45 2/ 10 45 zelf verzorger-brood worden evenwel slechts dan, wanneer voldoende broodgraan uit eigen oogst kan worden vei wacht. Hiervoor zullen zij een toe wijzing uit eigen oogst voor tarwe en-of rogge ontvangen van 156 kg per ge zinslid per jaar. Zelfverzorgers brood ontvangen dus geen broodbonnen. De teler is vrij in de bepaling van het aan tal zijner gezinsleden, eventueel inwo nend personeel, dal in de zelfverzor ging voor brood wordt opgenomen. Geen andere producten mogen worden aange vraagd. dan die welke door den teler zijn verbouwd. Voorts zal iedere teler van granen en-of peulvruchten een toewijzing voor consumptie voor eigen gezin en dat zij ner vaste arbeiders kunnen bekomen Toegewezen zal worden per gezinslid 25 kg. graan, of 10 kg. peulvruchten of 15 kg. graan plus 5 kg. peulvruchten. Onder arbeiders worden verstaan per sonen. die hun hoofdberoep vinden in de landbouw en op het betreffende be drijf als zodanig werkzaam zijn. Aardappeltelers met meer dan 5 are klei- of 10 are zandgrond, melkveehou ders en hun arbeiders, alsmede perso nen, die een varken houden, voor huis slachting, zijn verplicht aan de zelfver zorging deel te nemen. Door de P.B.H.'s zijn aan de daar voor in aanmerking komende personen aanvraagformulieren gezonden, terwijl zij, die nog geen formulier ontvingen zich hiervoor tot den P. B H. dienen te wenden. Men wordt dringpnd verzocht de for mulieren voor 1 November bij den P.B.H in le leveren. De rantsoenen voor de zelfverzorgers zijn voor hot nieuwe seizoen' vastgesteld als volgt: Melk- Va liter per dag per persoon voor alle leeftijden; vlees: 250 gram per week voor per sonen, geboren in 1941 of later; 500 gram per week voor personen, geboren in 1940 of vroeger; aardappelen 7'/a kg per week voor personen van alle leeftijden; brood: 156 kg. per jaar voor personen van alle leeftijden. Zelfvei zorgers kunnen voor toeslag- kaarten „zware arbeid" in aanmerking komen, echter met dien verstande, dat aan degenen, die zelfverzorger zijn voor twee of meer producten, de toeslag niel kan worden verleend. Uit de Wieringermeer geëvacueerden dienen zich, voor zover zij voor zelf verzorging in aanmerking komen, le wenden tot den P B.II. van het district waar zij thans woonachtig zijn. Ten slotte vestigen wij er nog de aan dacht op, dat de bonnen lot en met de 11de periode (tot en met 27 Oct. 1945) op de oude zegelkaarten dienen te wor den verantwoord. De eerste op de nieuw uit le reiken zegelkaarten te verant woorden bonnen zijn die van de 12de periode, aanvangende 28 October 1945 I11 afwachting van de invoering van bonkaarten met de namen der produc ten op de bonnen gedrukt, dienen de zelfverzorgers de bonnen van die arti kelen, waarvoor zij zelfverzorger zijn, voorlopig nog achteraf in te leveren. Met nadruk wijzen wij er op, dat op het inleveren van de vereiste bonnen nauw lettend zal worden toegezien. Ter voorkoming van moeilijkheden wordt de zelfverzorgers. aangeraden de betreffende bonnen zorgvuldig te bewaren SCHOOLNIEUWS DEN HOORN. Tot onderwijzei aan de 0 1 school al hier werd benoemd de heer J. W. Vellen- ga, thans onderwijzer te Arnhem. DE SCHOONMAAK VAN TEXEL. Met veel genoegen verlene wij plaats- 1 uimte voor het volgende ingekomen be richt: Naar aanleiding van het ingezonden stuk van Woensdag 24 October j.L aan gaande allerlei rommel, afkomstig van de Duitse Weermacht, verzoek ik u in uw blad op te willen nemen, dat alle klach ten dienaangaande (doch alleen betref fende goederen afkomstig van de Duitse Weermacht), ingediend kunnen worden bij mijn Bureau: Staf Militair Gezag, Sectie Oorlogsbuit. District Den Helder,' Spoorstraat 41. te Den Helder. (Telefoon 2296). Staf Militair Gezag, Sectie Oorlogs buit, District Den Helder, De Res. Kapt A.D., M. W. C Hamilton. VOLKSHOGESCHOOL. Van 5 17 Nov. zal op de Zandhoeve de eerste cursus voor jonge mannen worden gegeven, onder leiding van Mr. O. Guer- monprez „Over de toekomst van ons land" Medewerkers zijn o.a. Dr. P. J. Bouman, die zal spreken over „De inhoud van de vernieuwingsgedachte", Mr. Ir. B. W Haverman over .Sociale verhoudin gen". Ir. G. J. Lienesch over „De plaats van de landbouw in de toekomstige sa menleving", Henri Geraedts over „Mu zikale vernieuwing", terwijl ook inleiders zijn gevraagd over de toekomst van onze industrie, over politieke wederopbouw, over moderne bouwkunst. Werkgroepen worden gevormd over „Volkseenheid", Verenigingsleven", „Schilderkunst", 's Morgens wordt practisch werk verricht in het mooie duinterrein, 's Middags is er sport onder deskundige leiding, terwijl er ook een excursie zal worden gemaakt. De cursus staat open voor jonge man- ren van elke richting en elk beroep. Reeds hebben enige fabrikanten uit de Zaanstreek toegezegd, dat zij een enkelen arbeider voor een cursus willen vrijma ken. De maand November is opzettelijk gekozen om ook de mensen uit de land bouwbedrijven de gelegenheid te geven de cursus mee te maken. HERVORMINGSDAG. De Woensdag in de Doopsgezinde kerk te Den Burg gehouden hervormingsher denking trok vrij veel belangstelling. Als eerste spreker trad op Ds Wesseldijk, die het leven en streven van Maarten Luther uitvoerig schetste. Spr. betoogde, dat Lu ther zijn 95 stellingen niet aan de slotka pel te Wittenburg had geslagen dan na rno overleg, na jaren van worstelen, tot dat hij eindelijk de weg en de waarheid had gevonden. Diep in zijn hart leefde het verlangen, dat de geestelijkheid haar standpunt van onverbiddelijke afkeer je gens alles wat naar verandering en ver betering streefde, zou wijzigen. Men trachtte Luther echter te overtuigen, dat hij een dwaalleer verkondigde. Na Lu thers getuigenis op de Rijksdag te Worms, Hier sta ik, ik kan met anders, God helpe mij", begreep men, dat Luther van geen wijken wilde weten. Hij werd in de ban gedaan, zijn aanhangers werden ver volgd, maar hoe hard de strijd ook werd, de hervormers versaagden niet. Ds. M. Pos besprak uitvoerig het leven van Calvijn. Hij wees er op, dat in het be gin van de 16e eeuw de hervormingsge dachte vastere vorm ging aannemen. Als Calvijn of Luther er niet waren geweest, zouden anderen de reformatie zijn begon nen Calvijn heeft evenals Luther zware offers moeten brengen, ook hij heeft de strijd aangebonden tegen een schier on weerstaanbare tegenpartij. Ds. Th. v. d. Veer hield tot slot een korte overdenking over het onderwerp Hervorming. Spr stelde vast, dat er ei genlijk altijd hervorming is geweest. Mozes, Jesaja, e.a. kunnen we allen als hervormers beschouwen, maar weinige gebeurtenissen in onze geschiedenis kun nen met de daad van Luther vergeleken worden. Hij heeft de knoop radicaal doorgehakt, hij heeft de weg gebaand voor vrijheid van onderzoek. Vermelden we tot slot, dat het Doops gezind koor o.l.v. den heer J. Visser enige liederen zong en dat de heer U. Bouwsma door den heer J. Visser op het orgel be leid, een bugelsolo gaf. die goed tot zijn recht kwam OUDESCHILD. DE BEGRAAFPLAATS. Wegens gebrek aan belangstelling kon de vergadering, uitgeschreven door het bestuur der gemeenschappelijke begraaf plaatsen le Oudeschild, geen doorgang vinden. En toch wordt het hoog tijd, dat de verwaarloosde dodenakker opgeknapt wordt, dat het welig tierend onkruid wordt verwijderd, dat het hoge gras wordt gemaaid. Ondanks de geringe be langstelling heeft het bestuur dan ook gemeend, dat tot verfraaiing van het kerkhof moet worden overgegaan. Men hoopt, dat de heer J. Huisman Czn. be reid zal zijn, om zich met het onderhoud te belasten TEXTIEL. Met ingang van 29 Oct, zijn van de tex- tiel-lederkaart V.A. 510 de punten 1 t.m. 15 geldig verklaard. PETROLEUM. Op Bon 09 t.m 12 van de kaarten U.A. 510, op bon 09 en bon 11 van de kaarten U B. 510 en op bon 63 van de kaarten U.C. 510 zijn 4 liter petroleum verkrijgbaar. In de maand Nov. zijn voorts verkrijgbaar op de bonnen 112, 113 en 114 van de kaart U D. 510 voor verlichting 2 liter per bon.

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 1