le zitting Gemeenteraad Revue der meningen toENSPAG 14 NOVEMBER 1945 aid JA Op Zaterdagmorgen j.l. is de eerste zit- ng van de nood-gemeenteraad gehouden nder voorzitterschap van den wnd. bur- emeester Ir. F L. A Maandag. De burge- ïeester deelde mede, dat het lid, de heer [echielsen wegens een ernstige ongesteld- eid, de verg niet kan bijwonen. Uit het iekenhuis heeft hij bericht van verhinde- ing gezonden De heer Mechielsen wenst e raad sterkte en eendracht. De burge- leester richt zich dan tot de raad met een ede. waaraan wij het volgende ontlenen: De wijze nu, waarop gij zijt verkozen, ïoge niet geheel zijn, zoals men zich die ou wensen, toch is het thans weer moge- ijk, op de oude vertrouwde manier het ontact te herstellen tussen het dagelijks ;estuur en de burgerij. Gedurende vijf inge jaren stelde de bezetter alles in et werk dit contact onmogelijk te ma- en, dit is nu de eerste vergadering, vaarin wij wederom als vrije mensen uilen gaan beslissen, wat er dient te ge- euren om deze zo zwaar getroffen ge- neente uit het moeras te helpen. In dit rerband zou ik u dan ook in de allereerste ilaats willen verzoeken om al diegenen n stilte te herdenken, welke hier hun le en gaven voor de vrijheid van ons olk en de wens uitspreken, dat hun of- niet tevergeefs moge zijn geweest. De raad verheft zich en gedenkt in stilte ie doden) Nadat de Commissaris van de Konin- >in mij op 28 Mei 1945 had aangezocht >m mij te belasten met de leiding uwer' «emeente, was ik aanstonds bereid al nijn krachten in het werk te stellen om e trachten te herstellen wat vernield was. Op 7 Juni ving ik mijn werkzaam- ïeden op Texel aan. Er heerste een nood- :oestand, waarvan men zich elders geen oorstelling kon maken. Bovendien had de jezetter de geïsoleerde ligging van het iland nog op perfide wijze weten uit te ouiten en het was hem dan ook gelukt,, ie bevolking te beroven van alle midde- en, die voor het economische leven nood zakelijk zijn. Tengevolge van de oorlogshandelingen waren er in totaal 646 woonhuizen van licht tot zwaar beschadigd of geheel ver- r.ield; wat de agrarische bebouwing be- ireft er zijn 56 schadegevallen, betrek ing hebbende op ruim 3400 h.a., waar- mder 23 boerderijen die totaal verwoest zijn, 24 voor de helft verwoest en de ove rige 9 meer tot de lichtere gevallen gere iend moeten worden. Van het bouwland lag 700-800 h.a braak, vele landerijen wa ren en zijn nog door gebrek aan arbei ders, vervuild; van het aanwezige ge dorste graan, rond 2500 h l lagen grote Dartijen te schimmelen, omdat dit product liet gedroogd kon werden, terwijl 1500 .a. graan van de vorige oogst in klampen op het land stond. Middelen van vervoer waren er practisch niet. Electriciteit kon nog met worden opgewekt, terwijl telefo neren uiterst lastig was. Drie vraagstukken vroegen in eerste in stantie om een oplossing: 1. het energievraagstuk. 2. Het trans- VERMISSING AMERIKAANSE VLIEGERS. Op 24 Augustus 1944 is ter hoogte van Texel in zee gestort een Liberator bom menwerper, bemand met 9 Amerikanen, waaronder Bernard Sabbath, sergeant. Volgens de laatste geallieerde waarne mingen, begaven zij zich met hun red dingsvlot in de richting van Texel. Ieder, die aanwijzingen kan geven over de mogelijke landing en de gevangenne ming door de Duitsers, of over de eventu ele aanspoeling van de lijken, wordt drin gend verzocht deze vóór Zaterdag 17 No vember a.s. ter gemeente-secretarie te verstrekken. Een groepsfoto van zes le den der bemanning is ter secretarie aan wezig. Texel, 12 November 1945 De Burgemeester voornoemd, W. N. KELDER, Lo -B. DISTRIBUTIE. UITREIKING nieuwe bonkaarten 13e periode, alsmede tabak- en versnaperingenkaart. Op onderstaande plaatsen en dagen worden bovengenoemde distributiebe scheiden uitgereikt. Te De Cocksdorp in de o.l. school op 15 November a.s.: van 9-10 uur voor het dorp nrs 146. 10-11 dorp nrs 47153. 11-12 dorp nrs 154 en hoger, wijk C nrs 19 1-2 wijk C 1019 2-3 wijk C 50—85. 3-4 wijk C 86 en hoger. Te Eierland (Zuid) in de o.l. school op 16 Nov. a.s.: 10-11 voor nrs 148. 11-12 nrs 4983. 1-2 nrs 84126. 2-3 nrs 127 en hoger. Te De Waal in de o.l. school op 17 No- •mber a.s.: van 9-10 voor dorp 155. 10-11 dorp 56 en hoger, wijk W nrs 126. 11-12 wijk W nrs 27 en hoger. Medegebracht moeten worden alle stamkaarten en inlegvellen van het ge zin. Men wordt verzocht op de juiste tijd te komen. (Publ. nr. 328). Scheerzeep: Bon 11 der tabakskaart 50 gram scheerzeep of 100 grarrv scheer- crême. Bij den detaillist inleveren. Groente: Bon G 01 der groentekaart dient voor 17 Nov. te worden ingeleverd bij den handelaar. De bonnen 108 en 204 voor biscuits en bon 110 voor koffie zijn verlengd tot en roet 24 Nov. a.s. Winkeliers behoeven de cacaobonnen niet in te leveren. (Publ. no. 334) Gevonden: drie coupures. port vraagstuk. 3 Hot vraagstuk van de woningvoorziening, waarna, en in onmid dellijk verband daarmede, het vraagstuk van de voorziening van arbeidskrachten moest worden bezien, waaraan een schro melijk tekort bestond. Door de samenwerking met alle moge lijke instanties is het mogen gelukken, successievelijk deze problemen op te los sen, al moge de oplossing niet ideaal zijn. Er kwam olie voor de Texelse Electn- citeitsmaatschappij en op 21 Juni 1945 was er weer stroom voor de meest urgen te bedrijven, terwijl de bevolking op 15 Juli kon worden aangesloten. Er kwam petroleum en benzine voor de dorsmachi nes en de transportmiddelen. Geheel ten behoeve van de voedselvoorziening kon den o.a vijf vrachlwagens aan de trans portmiddelen worden toegevoegd, even als de nieuwe autobus Op de voorraad bouwmaterialen van de voormalige Duitse weermacht, werd be slag gelegd, de herstellingen der lichtere schadegevallen kon vérder worden voort gezet Ik wil speciaal een woord van hulde richten tot de dienst van gemeente werken, welke met vooruitziende blik al les, zo goed en zo kwaad als dat gin.», geïnventariseerd had Fr l.wam in de ge meente een kamp met gevangenen, die de oogst te velde voor ons gered hebben. Er kwam een bureau wederopbouw boerde rijen, evenals een aparte afdeling van het Streekbureau Den Helder van het Mini sterie van Openbare Werken, zodat na enkele maanden de toestand er minder somber begon uit te zien en wij op dit ogenblik het volgende mogen constateren: Van de bovengenoemde woningen zijn er wederom 500 te bewonen, de verwach ting was, in verband met de huidige moeilijkheden is dit echter geheel op los se schroeven komen te staan dat met 1 Dcc 32 noodstallen gereed zullen zijn en de bijbehorende 11 noodwoningen op 1 Januari. Waren er geen moeilijkheden geweest om bouwvakarbeiders le krijgen, dan zouden de noodvoorzieningen reeds gereed zijn. U zult begrijpen, dat de wo ning- en voedselvoorziening in alle op zichten voorrang moesten hebben, wilde het economische leven deze winter niet geheel vastlopen. De woningvoorziening is nog steeds een vraagstuk., dat zeer zor gelijk is. Plet zal u interesseren, dat de plannen voor de bouw van een bureau voor de Marechaussee in uitvoering zijn. Ten aan zien an l et onderwijs is de toestand bi zonder moeilijk. De animo om naar Texel te solliciteren is uiterst gering, het is reeds zeven maai voorgekomen, dat een candidaat bedankte. De toestand van de wegen behoef ik u nipt te omschrijven; met het geringe ma teriaal, dat toegewezen is, zal binnenkort de weg naar Oudeschild worden her steld, de overige wegen moeten wachten op arbeidskrachten, die vrijkomen als de oogst geborgen is en dan nog zullen al leen noodvoorzieningen kunnen worden getroffen. Opruimings- en hei stellingswerkzaam heden zullen, naar ik verwacht, eerst de ze winter in georganiseerd verband kun nen worden aangevat, zodra daarvoor, zo als ik hiervoor reeds mededeelde, arbei ders uit hel kamp ter beschikking kornen. Uit deze mededeling zult u met mij de conclusie kunnen trekken dat, al is reeds veel verbeterd en al is hét economische leven weer op gang, zij het dan nog stroef, de noodtoestand, waarin uw ge meente verkeert, nog allerminst heeft opgehouden te bestaan. Ik zou u dan ook in overweging willen geven, uw aandacht niet te concentreren op kleine belangen, die, hoe belangrijk op zich zelf in het grote geheel op het ogenbiik onbelang rijk zijn. Indien ontsierende elementen in uw omgeving, uw gevoel voor schoonheid kwetsen, bedenkt dan, hoeveel belangrij ker het is, dat wij hek oorlogsslachtoffer in eigen huis kunnen laten wonen, al ligt het puin er voor, dan dal de gedupeerde nog buiten m do regen stond met het'puin in zijn huis. Hot zal u niet ontgaan zijn, dat de algemene toestand nog ernstig is en dat eendrachtige samenwerking in deze een eerste gebiedende eis is. Tot slot zij het mij vergund u een meer persoonlijke mededeling te doen en wel deze: dat ik den Commissaris der Konin gin en den Chef Binnenlands Besluui medio October 1945 heb medegedeeld, uit eindelijk geen ambities te hebben om het ambt van burgemeester in uw gemeente te aanvaarden. Ik stel mij dan ook voor, om deze gemeente* binnen niet te lange tijd te verlaten en mijn werkzaamheden als cultuurconsulent van de provincie Noord-Holland te hervatten. De voorz. deelt dan mede, dat alle ge loofsbrieven in orde zijn bevonden. De raadsleden leggen de eed of de verklaring af, dat zij de belangen der gemeente naar eer en geweten zullen dienen. Aan de orde is de benoeming der wet houders. De heer YVestdorp zegt vóór de verkiezing, behoefte te hebben een ver klaring van zijn handelwijze le geven. Hij heeft geen enkele on-Nederlandse daad begaan. De P.O.D, en de ereraad van de S.D A.P. heeft hij medegedeeld, dat hij oa. den vongen burgemeester de ambts keten had omgehangen. Genoemde ere raad deelde mede, dat hij zijn wethou derszetel ter beschikking moest stellen Dit was echter niet bindend voor zijn afdeling. In de noodgemeenteraad wenst hij geen welhouderszetel Ie bezetten. Spr. wekt op het college van B. en W. zoveel mogelijk steun te verlenen. De heer Leber vraagt of het nodig is, dat er candidaten voor wethouders worden genoemd, alles is al uitgemaakt Bij de stemming, die volgt, worden 7 stemmen uitgebracht op den heer Hermes (S.D.); er zijn 5 blanco stemmen. Bij de volgende stemming be haalt de heer A. Dros Bz. (V.D.) 7 stem men, de heer Leber (R K3 stemmen. Er zijn dan 2 blanco stemmen. Met volstrekte meerderheid zijn dus de heren Hermes en Dros tot wethouders verkozen. De voorz. spreekt over het vele werk ten raadhuize, hij vraagt of de raad en de welh. tevreden zullen zijn met minder uitvoerige stukken dan voorheen. Men heeft n.l. nijpend gebrek aan personeel. Er volgt hierop enige discussie, waarin dhr Backer o.a. vraagt, of de bezoldiging van het gemeentepersoneel niet te laag is. De voorz. acht het onwaarschijnlijk, dat op een verhoging der salarissen goedkeu ring verkregen wordt. Aan de orde is de rondvraag. L»e heer Leber hoopt, dal B. on W. alle moeite zullen doen om de wegen te ver beteren, hij wijst op 2 hinderlijke boom stompen a.d. ingang van de Parkstraat en op de gevaarlijke toestand van de Koger- weg bij de voormalige militaire kampen. Di heer Jac. Bruin dringt aan op verbe- tering van de vuilnisophaaldienst Kan de gemeente geen auto's aanschaffen om het vuil over heel Texel op te halen? Hij vraagt de medewerking van het gemeen- 1-4h stuur om de staking der bouwvakar beiders tot oplossing ic brengen. Di heer Ilin bedoelt niets onaange naams, als hij zegt het te betreuren, dat bij do vveth. verkiezing aan rechts geen zetel toegevallen is. Moet het oude partij stelsel weer opgeld doen? 't Is jammer, >';it reehls bij de besprekingen voor de verdeling der wethouderszetels niet uit genodigd is. De heer De YVaard deelt mede, dal de Chr. Historici en de Anti- Revolutionnairen voortaan als één geheel beschouwd willen worden. Spr. memo reert Lij de beëindiging van zijn laak als wethouder, die op 5 Sepl 1939 een aan vang nam en die duurde tol zijn ontslag op 1 Juni '43, wal voorgevallen is. Weini ge wel houders zullen zo'n bewogen tijd meegemaakt hebben. Zondei bitterheid legi spi zich bij de beslissing van de raad neer Hij herinnert aan een enkel con flict over het langzaam afdoen der be stuurszaken. maar looft den heer Jonker, die op werkelijk kritische momenten, meer moed heeft getoond, dan velen we ten. Spr. hoopt, dat de nieuwe raad er in slagen zal, de wederopbouw met vaste hand te leiden. De heei Bakker vertrouwt, dat het weeshuis te Den Burg spoedig af gebroken zal worden en wijst op de slechte toestand van de Wilhelminalaan, waar trottoirs en riolering nog steeds ontbreken. De heer Vlaming betreurt de wijze, waarop de wethoudersverkiezing tot stand gekomen is. De linkerzijde had kunnen tonen, dat het ernst was met de wil lot eenheid. In verband met de herstelwerkzaamhe den, vraagt spr. of de straatlantaarn op Zevenhuizen niet gemaakt kan worden De wethouders hebben onderwijl hun stoelen bezet. De heer Hermes richt zich tot de raad en zegt het o.m. een gelukkige gedachte tc vinden, dal bij de eerste zit ting van de raad, sprekers van verschil lende richtingen het woord konden voe ren. In dc gemeenteraad zal de practische politiek der gemeentehuishouding gevoerd moeien worden, hoe meer er sprake is van een daad-college, hoe minder er spra ke is van een praat-college, hoe beter het is Wij zullen vooral ook de geestelijke verwildering der jeugd dienen te be strijden. Wij zullen alles moeten doen om voor regelmatig onderwijs te zorgen en de jeugd gewennen aan orde, tucht en re gelmatige arbeid. Aan de wederopbouw moet voorrang boven al het andere wor den verleend. Eierland vooral dient ten spoedigste herbouwd te worden: in di afgelopen jaren is wel gebleken van welk een vitaal belang het boerenbedrijf voor de samenleving is. Ook de vernielde woonhuizen dienen herbouwd. Schiet hot particuliere initia tief tekort om in het ontstellend gebrek aan woonhuizen te voorzien, dan zal het de sociale taak der gemeente zijn om zelf te gaan bouwen. Zij mag de koorden van de beurs niet te strak vasthouden, doch bedenken, dat de cost voor de baet gaat. Dat dc staking thans de wederop bouw remt, is betreurenswaardig, maar als de vaststelling van het uurloon der arbeiders leidt tot een verlaging der be staande lonen en de mensen plaatst op 'n peil, waarbij aanschaffing van de een voudigste levensbehoeften niet mogelijk is, dan acht spr. het een morele noodzaak, hel loon op 1c voeren. Spr. hoopt dat de stakers de strijd zullen winnen, hoewel staking een middel is, dat slechts met de grootste voorzichtigheid toegepast mag worden. Een tweede economisch belangrijke groep vormen de vissers Het gaal hen de laatste tijd niet slecht Zou dit mis schien een aanleiding zijn om het onderhoud van de visafslag te bezien9 De heer Hermes herinnert aan de slechte tij den van voorheen, aan de tijd van de Zuiderzeesteunwet. In de toekomst kon den er wel eens opnieuw slechte dagen voor de vissers aanbreken. Dan zal van gemeentewege groter drang dan voor heen op de autoriteiten geoefend moeten worden om ook d§ze groep een menswaar dig bestaan te verschaffen De derde peiler, waarop de Texelse welvaart rust, is het pensionhoudersbe- drijf en wat daarmede samenhangt. Ge lukkig zijn de vooruitzichten voor dit be drijf niet ongunstig. Het Texelse land schap is dooi de Duitsers en, hun trawan ten gelukkig niet grondig vernield. Zodra het duin en het strand toegankelijk zijn, zullen de veemdelingen weer kunnen ko men. Het is jammer, dat het bestuur van TESÖ tekort geschoten is en zónder eni ge motivering en zelfs zonder vooraf gaande bekendmaking tot een drastische' ;verhoging der .passagierstarieven overge gaan is TESO was bij de oprichting, die een protest' was legen de uitbuiting van Bosman, een N.V. met een sterk coöpera tieve inslag, zodat werkelijk van Texels Eigen Stoombootonderneming gesproken kon worden. Heeft de raad van commmis- sarissen, die statuair het recht had een tariefsverhoging in te voeren, zich niet blind gestaard op het behoud van de grote welvaart, die de onderneming ge niet9 Zij werkt niet met verlies, de re serves zijn groot, TESO kan heus wel te gen een stoofje. Is het dan juist gezien nu bij de eerste schok de lasten op het pu bliek le leggen? Zou het gemeentebestuur dat geen medezeggenschap heeft in de za ken der onderneming, geen morele drang op de raad van commissarissen uit kun nen oeferon? Spr. noemt nog de bevor dering (jr, volksgezondheid, de verbete ring van het wegennet, de aanpassing dei lonen van het gemeentepersoneel aan het prijspeil, die t.z.t. ter sprake dienerl te komen. Hij vertrouw!dat de plannen inzake deze aangelegenheden klaar zullen zijn als uitvoering mogelijk is, opdat Texel een woonoord worden zal, beter zelfs dan het voor de oorlog is geweest. De heer Dros zegt, dat de staking der bouwvakarbeiders op een zeer ongunstig moment is gekomen. De rijksbemiddelaars hebben zich onzakelijk gedragen. Er zijn boeren, die nu al plannen hebben om een deel van het vee op te ruimen, omdat de stallen niet klaar komen. Er dient alles gedaan le worden om de slaking te doen eindigen Spr. vraagt nog. of het niet mo gelijk is, dat in Eierland als voorheen bepaalde distributiebescheiden uitgereikt worden. De heer Beumkcs zegt, dat hij zich niet kan verenigen met de hulde, die de voorz. aan de Dienst van Publieke Were- ken heeft gebracht. Men had een regeling voor het wegbrengen van hof vuil moe ten treffen. Spr. wijst op de gevaarlijke gaten langs de Hoornderweg; waardoor ernstige ongelukken mogelijk zijn. De heer Westdorp deelt mede. dat ar beiders uit het bewaringskamp Vlijt voor opruimings- en herstelwerkzaamheden beschikbaar komen. Hij informeert naar dc hoofdonderwijzer Visser, bij wiens te rugkeer spr. moeilijkheden voorziet en hij dringt aan op het spoedig beleggen van een volgende raadsvergadering Ten slotte brengt dhr Westdorp dank aan den burgemeester en het gemeentepersoneel voor de meestal prettige samenwerking die met hen heeft bestaan. De heer Backer zegt nog, dat de be sprekingen m. d. vrijzinnigen al tot over eenstemming hadden geleid, toen de heer Kager namens de RK.-fractie contact zocht. Een andere .beslissing was toen niet meer mogelijk Ook de heer Backer brengt een plaatselijk belang ter sprake: kan er geert einde gemaakt worden aan het auto- en motorrijden in de dorpsstraat te Oudeschild. De voorz. antwoordt hier op, dat er juist deswege bij hem enkele processen-verbaal binnengekomen zijn Voorts informeert dhr Backer of het niet mogelijk is, dat de gemeente zelf een vrachtauto aanschaft. Nadat ieder raadslid in de gelegenheid is gesteld wensen enz. kenbaar te maken, wordt de verg. gesloten. De aangeroerde onderwerpen en de gestelde vragen zul len zo veel mogelijk in een volgende zit ting behandeld worden. INGEZONDEN. EN NU STAKEN? Toon Nederland zich te weer stelde te gen den Duitser* overweldiger, dacht nie mand er aan om dit een misdaad te noe- men, hoewel oorlog misdadig is. Duits land plaatste ons voor een voldongen feit, Nederland moest zich uit zelfbehoud te weer stellen. Juist zo was het met de bouwvakarbeiders, die een loon genoten van 1 0,80, dat zonder meer op f 0,68 te ruggebracht werd. De arbeiders werden gedwongen terwille van hun gezin in sta king le gaan. Dhr Timmer had een paar aanmerkin gen op het lijstje in dit blad gepubliceerd en schreef, dat vergeten was de vacantie- bonnen tc vermelden. Deze verhogen het loon echter met geen halve cent, zij die nen slechts als vergoeding voor het loon dat gedurende drie dagen niet uitbetaald wordt Wat dc kinderbijslag betreft, die was inderdaad door ons niet vermeld én deze leidt tot verhoging van de inkom sten. Als de kinderbijslag wordt betaald, betekent dit een loonsverhoging van ca 50 et, maar de bijslag is nog nooit uitbe taald. Zelfs de papieren daarvoor hebben wij nog niet gezien. Dat er offers ge bracht moeten worden, weten wij allen daartoe zijn wij ook bereid. Moeten die offeis het eerst door de arbeiders wor den gebracht, die ze het meest voelen? Er heerst in dc arbeidersklasse een noodtoe stand. De linnenkasten zijn leger dan bii de beter gesitueerden, moet ook bij hen de kleding niet aangevuld en vernieuwd worden? Is daar geen behoefte aan meu belen, stoffering, keukengerei? Aan de oorlog zijn zes jaar van werkloosheid, dus van armoede voorafgegaan, daarop volgden vijf jaar oorlog. Alle Nederlan ders kunnen aan levensmiddelen op hun bonnen hetzelfde kopen, maar zij, die een hoger inkomen dan de arbeiders heb ben, kunnen alleen wat overhouden om textiel, meubelen enz. aan te schaffen Zij kunnen hun tekorten langzamerhand aan vullen. Voor de bouwvakarbeiders zou het bij een loon van f 0,68 zelfs onmo- DE BOUWVAK ARBEIDERSSTAKING,, OPGEHEVEN, De stading der bouwvakarbeiders o tot, gen gunstige oplossing gefeonTép. overleg met d,cn ïjjksbemiddelaar h&Vi loon geb^ach) op] f 0,75 per., uur, Boye#, dit uurloon mug een maximum van, jLÓ-| pet. verhoging voor accoordJoop,,word£iL behaald. liet werk werd op onsigel\£le Rir., land Maandagmiddag h.éryat,: ,Kv fI0/ p >f -no notfu;A ohr>;f n«£ poenig I)S. BUSKES EN J. THOMASSEN - SPREKEN VOOR DE N.V B. 1 Een overvolle zaal heeft Maandag avond geluisterd naai jde^etjej^^^iJge- sproken rede van Ds Jr J^Bus^^, en naar'dé meer lerende vopj"$r^<ph£- vai\ den heer J Thomassen Na opening seer ^fjn voorz v. h. voorlopig Bestuur, dyn Th, van der Veer, kreeg Ds. Buskes het woord Hij herinnerde er aan, dat ,wij eigenlijk in de oorlóg pas heb^jéi/''gple^rd één volk te zijn, gebonden döór. bMlprih en roeping. Het nat -sociaIismenwas .ges- richt tegen den denkenden, zich:, verant woordelijk wetenden mens,1 De strijd in de oorlog van ons volk was er ifj ichépste wezen een tegen het ongeloof. Spr. hd'al- de voorbeelden aan van kameraden 1 lh de gevangenissen, die de dood in zijn gegaan om de beste traditie van ons volk. Wij hebben in de oorlog veel geleerd, naar de individualistische tijd van voor de oorlog, die door en door kapitalistisch was, mogen wij niet terug Het geld was alles, was de enige maatstaf. De kerk had ch helaas aan de zijde van het behoud geplaatst, de oude antithese werd kunst matig in het leven gehouden. Aan de rechterzijde was de verstarring, aan de linkerzijde geestelijke armoede en onge loof. ATen was vervreemd van elkaar. Nu is er door het gezamenlijk ervarene veel veranderd. Wij allen verlangen gerech tigheid. Wij ontkennen de antithese en de klassenstrijd niet, er zal een strijd blijven bestaan tussen geloof en ongeloof en er zijn sociale tegenstellingen. De Ned. Volksbeweging denkt er echter niet aan, om de klassestrijd te prediken, integen deel, zij tracht tol gerechtvaardigde soci ale verhoudingen te komen de klasse- strijd zal dan vanzelf zijn betekenis ver liezen. De bronnen van de volkswelvaart komen het gehele volk toe en niet aan enkelen. De N.V.B acht, een ieder per soonlijk verantwoordelijk voor het wel en wee der maatschappij, zij wil een be leefd socialisme, geboren uit christendom en humanisme. Velen zweren bij het ou de en wijzen het nieuwe af, daartegen hebben wij te strijden. Doorbreekt de ou de tegenstellingen Dit vraagt toewijding en zelfverloochening, maar wij moeten 't doen om de winst van de oorlog niet ver loren te laten gaan. Wees christenen met d«. daad. bouwt aan de opbouw van ons volksleven. De heer Thomassen vertelt hoe de N.V. B in hot gijzelaarskamp en in de illega liteit is ontstaan, hoe in de oorlog velen van verschillende richtingen elkander hebben gevonden in één, schoon, gemeen schappelijk doel. Toen ontstond reeds het blad Je Maintiendrai. Na de oorlog is de geest van samenwerken tussen velen blij ven bestaan, vooral bij de jongeren. In de Ned Jeugd Gemeenschap een over koepeling van de verschillende jeugd organisaties, werken zij samen. Zo is er ook eenheid, van opvatting in de Stichting v. d. Arbeid, de overkoepeling van de di verse vakbonden. Spr. wijst er op, dat 't .ocia'.isme niet het voorrecht van een bepaalde groep is, maar dat het beleden wordt door aanhangers van alle partijen. Dr N.V.3. is geen politieke partij, zij zal niet uitkomen met 'n lijst bij de verkiezin gen Zij wenst de krachten uit alle par tijen, die streven naar rechtvaardigheid, bij de wederopbouw van ons land slechts samen te bundelen. Zij wil de bemidde laar zijn tussen alle goedwillenden cn acht het christelijk geloof cn hel huma nisme grondslagen, waarop velen elkaar zullen vinden. Beide sprekers oogstten luid applaus. Na de pauze werd een groot aantal vra gen zeer tot genoegen van de luisteraars beantwoord. gelijk zijn om de noodzakelijkste levens middelen te kopen Wat de hoge lonen be treft, waarover dhr Timmer schrijft, deze bestonden in hoofdzaak in de fantasie van kwaaddenkende medeburgers, want het merendeel der bouwarbeiders heeft nooit meer dan f 0,80 verdiend. Wel wer den door vele anderen buitensporig hoge bedragen verdiend, vandaar dat nu zulke hoge bedragen aan belastingen opgebracht moeten worden. Indien wij werkelijk wil len bouwen aan een betere maatschappij, moet men jegens ,de arbeiders niet inslui meren. Het Arbeidsbureau kan getuigen, dat ook bouwarbeiders in de oorlog ge vorderd zijn, zoals onderwijzers, kan toorbedienden, enz. Allen gingen, omdat zij moesten en niet anders konden. Het herstel van de maatschappij vraagt geen verdachtmaking, maar vertrouwen en of fers. Offers zeker van hen, die het bost kunnen offeren. Met dank voor de plaatsing, H. ZIJM, Hollewalsweg 16, Den Burg. NOG VIER. Eind vonge week zijn door de politie nog vier stropers aangehouden. Er wer den twee lichtbakken en zes konijnen in beslag genomen HOE LAAT? Diensten TESO, Texel-Den Helder v.v.: van Texel: 8 uur en 14,30; van Den Helder 10,30 en 16,30 u. (ook op Zon- en Feestdagen).

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 1