Wat een Texelaar droomde Distributie. ANNO 1955 Uit de oude doos. De zondaars >lle GEMEENTERAAD. De Burgemeester van Texel maakt be- to kend, dat op Maandag 26 November 1945 te 15 uur ten gemeentehuize een openbare ZATERDAG 24 NOVEMBER 1945. 59e JAARGANG. No. 5966. TEXELSCHE COURANT -ho cai vergadering van de gemeenteraad spi worden gehouden. Agenda: 1 Notulen. 2. Verbinding Texel-Den Helder 3. Onderhoud begraafplaats 4 Gemeentebegroting. 5. Verhoging retributies. 6. Rondvraag. zal ROTKREUPEI. De Burgemeester van Texel maakt be kend. dat op de hierna volgende be drijven rotkreupel heerst: Wed. C Dijt. Westergeest. H. J. Keijser Molenbuurt. P. J. Dijt, De Westen. Jac. Roeper Johzn. Den Burg K Linn- hose. Den Burg Gebroeders van Andel, Polder Eendracht P Vlaming Pzn.. Oost. C. H. Roeper, Spang. D Lips, Den Burg. Iedere vorige opgave is hiermede ver vallen. Texel, 23 November 1945. De Burgemeester voornoemd. W. N. KELDER, Lo -B. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat op 22 November 1945 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van het Bestuur der Ver eniging voor Christelijke Belangen te Den Burg, om een verlof B te verlenen, als bedoeld in de Drankwet (Stbl. 1931, no. 476), voor de volgende localiteiten de grote en de kleine zaal van het perceel Den Burg, Julianastraat 11 Binnen twee weken na dc dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Texel, 22 November 1945 Burgem. en Wethouders voornoemd De wnd. Burgemeester van Texel, Ir. F. L. A. MAANDAG. De Secretaris, Jonker. NIEUWE BONNEN geldig van 25 Nov. tot 8 Deo. 1945. A-B-C 300-306 is 800 gram brood 307-308 is 200 gram bloem 309 is 400 gram suiker 310 is 100 gram suiker 311 is 125 gram boter 312 is 250 gram margarine 313 is 100 gram vet 314 is 200 gram kaas 315 is 150 gram vlees 316-317 is 2 kg. aardappelen B 21-22 is 400 gram brood A 23 is 2 liter melk B-C 23 is 3V2 liter melk B 24 is 1 kg. aardappelen D-E 400-401 is 800 gram brood D-E 402-403 is 200 gram bloem D-E 404 is 250 gr. rijst of kindermeel D-E 405 jS 500 gram suiker D-E 406 is 100 gram suiker D-E 407 is 250 gram boter D-E 408 is 125 gram margarine D-E 409 is 200 gram kaas D-E 410 is 6 liter melk D-E 411 is 150 gram vlees D-E 412 is 1 kg. aardappelen D 21-22 is 400 gram brood E 21 is 250 gr. rijst of kindermeel Tabak 01 is 2 rants, tabaksart. (geen import) Versnapering 01 is 100 gr. chocolade of suikerwerken Gecomb. kaart 01 is 2 rants, tabaksart. (geen import) Petroleum 169-269 is 2'/* liter petroleum (geldig tot 24 Dec. 1945) Lederkaart 02 is 25 gram leder- Extra vleesbon 165-259 is 100 gr. vlees (geldig tot 1 Dec. 1945). De bonnen voor melk, vlees en aard appelen zijn geldig tot 1 December Zelfverzorgers drenen de bonnen voor vlees, melk. brood en aardappelen te be waren en na oproep in te leveren. Ook de extra aangewezen bonnen. Zware arbeid: Zij, die in aanmèrking komen voor extra bonnen Bijz. arberd en in het bezit zijn van een naamlijst, kunnen hun bonnen afhalen als volgt: Den Burg en omstrekenWoensdag 28 Nov. a.s van 9-12 uur. Andere dorpen en omstreken Donderdag 29 en Vrijdag 30 Nov. a.s., van 9-12 uur. De naamlijsten moeten worden meegenomen. Inleveren bonnen. Vlees 162-256. Melk A-B-C 16-258. zl Aardappelen 163-164-257-B 15. Brood 135-141, B 11-12, D-E 235-236, D 11-12. Tabak: 05-06 Andere bonnen nog onbe kend. Raadpleeg distributiecourant. Bekendmaking rantsoenbonnen: Rantsoenbonnen met opdruk: een rants, artikel A (zeep XU rants.). Een rantsoen artikel C (zout 1 rants.). Een rantsoen ar tikel D (fruit 1 rants.) Een rantsoen arti kel F (beschuit 1 rants.) en een rantsoen artikel G (zuidvruchten 1 rants zijn ook na 20 Nov. geldig. Afgifte bereidverklaringen voor textiel. Textielhandelaren worden verzocht geen bereidverklaringen af te geven in dien het textielloket gesloten is. Een en ander werkt zeer storend op een goede gang van zaken. Aan hen, die in het bezit zijn van een aanvraagformulier voor tex tiel, kunnen dus slechts bereidverklarin gen worden afgegeven. (Publ. 338) Een dezer dagen spraken wij met een Texelaar, die ons vertelde van een droom die hij kort te voren had. Hij was een man, zoals u of ik, door niets werd hij gekenmerkt, of het zou de bizondere belangstelling voor zijn eiland moeten zijn. In eenvoudige woorden vertelde hij van de gedachten, die in de slaap tot hem gekomen waren. Wij zullen trachten ze weer te geven. Ik droomde, aldus onze zegsman, dat ik leefde in het jaar 1955 en dal ik in tien lange jaren niets van Texel had verno men. Ik leefde al die tijd waarschijnlijk ergens in het buitenland en ik keerde met een hart vol verlangen naar mijn ge boortegrond terug. De reis er heen was veel gemakkelijker geworden: de electri- sche trein bracht mij in nauwelijks een uur van'Amsterdam naar Den Helder. Elk half uur voer een pont van deze stad naar een nieuwe, goed beschutte haven nabij het Horntje. Een uitnemende auto weg met vertakkingen naar de andere dorpen, leidde naar Den Burg. Alle we gen verkeerden in uitstekende staat en ik herinnerde mij, hoe lang geleden, in het jaar 1945, er op Texel alleen maar goede wegen in de Eierlandse polder wa ren Een net van fietspaden lag door de duinen en bossen, de oude landweggetjes naar Westergeest en Zuidhaffel had men ongerept gelaten om iedereen in de gele genheid te stellen zelfs in de seizoen- drukte van het landschap tc genieten. De Koog was een flinke badplaats geworden; aan de hand van het uitbreidingsplan, lang geleden ontworpen, was het dorp uitgebouwd De huizen waren goed van vorm. de duinen ongerept, de dennen wa ren tot aanzienlijke hoogte gegroeid. Een vei harde baan voerde naar het strand, waar het badleven tot ongekende bloei gekomen was. De grootste veranderingen zag ik ech ter in het dorp Den Burg. Na mijn afwe zigheid kon ik nauwelijks begrijpen, hoe alles daar veranderd was, wat daar door eendracht en samenwerking was bereikt onder het beleid van een doortastend ge meentebestuur. Ook hier was een lang beraamd uitbreidingsplan werkelijkheid geworden, de verwezenlijking was door de April-gebeurtenissen uit het jaar 1945 ten zeerste bespoedigd. De binnenzijde van Nieuwstraat en Perkstraat waren ge heel verdwenen, noch van het oude wees huis, noch van de oude landbouw- of la gere school was een spoor te bekennen Ook het oude raadhuis was gesloopt met de huizen van de Groeneplaats, welker erven op het Park uitkwamen. Het Park zelf was een prachtig wandeloord gewor den, dat aan drie zijden open lag, de ge heel gerestaureerde kerk aan de Binnen- burg vormde een waardige begrenzing aan de vierde zijde. Men vertelde mij, dat de opruiming van veel ou^le huisjes aan vankelijk tegenwerking ondervonden had. dat de betrokken neringdoenden echter tevreden waren gesteld met winkels in het hart van het dorp. De drukkerij van de Texelse Courant was overgebracht naar de overzijde v. d. Parkstraat. Terecht was men de mening toegedaan, dat een krantenbedrijf in het centrum van het dorp behoorde. De oude bomen van het Park waren zorgvuldig gespaard. De lom merrijke kruinen beschaduwden twee van de belangrijkste gebouwen op het eiland: het nieuwe Postkantoor, dat aan de Park- straal stond en het prachtige, nieuwe Raad- en Polderhuis, waarvan de voor gevel naar de Groenenlaats gekeerd was Het oude raadhuis was sinds lang te klein geworden, in overleg met de Polderbe sturen, die reeds jaren naar een eigen behuizing op zoek waren, had men voor gezamenlijke rekening het nieuwe Pe- bouw gesticht Dromen zijn bedrieglijk in. Eierland ten tijde der bedijking. Alle Texelaars weten wel, dat Eierland in 1835 ingedijkt is. Voor die tijd lag ach ter de duinen een uitgestrekt wad. waar van de hoogste gedeelten reeds geschikt voor beweiding waren en dat de naam droeg van Buitenveld. Met de duinen was dit gehele wad het eigendom van de Staat, die het elk jaar opnieuw in 3 perce len verpachtte. De laatste verpachting had plaaats op 24 Januari 1833. Perceel I. het Eierlandse Huis met omliggend duinterrein en een deel van het Buiten veld, met een gezamenlijke oppervlakte van ca. 180 bunder bracht den Staat f 980 op. De pachter hield in dit gebied 220 schapen. 35 runderen en 7 paarden. Per ceel II lag aan de Noordzijde van de Rog- sloot en grensde aan perceel I, het had een oppervlakte, die geraamd werd op 2022 bunder. Op dit land stond het Zandijkshuis, de Zandijksboet en een herdershuisje bij de Dodemansbollen. Hier werden 800 schapen, enkele runde ren en paarden gehouden De pachtsöYn bedroeg f 1340,Perceel III bestond uit de z.g. Kwelderbcek met een herders huisje op de Oosterbollen en had een ge raamde oppervlakte van 1363 bunder. De pachtsom bedroeg f 2140,Hier hield de pachter 1250 schapen, een vijftal paarden en 20 runderen. De totale bevolking van de drie percelen varieerde van 20 tot 25 bewoners. Het is bekend, dat leden van de familie Kikkert vanouds pachters van perceel I zijn geweest en dat zowel in de Grote Kerk te Den Burg als op het oude Koger Wil je geloven, zei onze kennis, dat ik De Graaf vol trots op het bordes van het nieuwe Raadhuis heb zien staan? Het was de Texelaars een genot om mij rond te )eiden. Zij brachten mij naar een buurt tussen Vogelenzang, Wester- weg en Gasthuisstraat. Ook daar had men de oude bomen gespaard, iong hout groeide er welig rond het fraaie Rusthu's der Doonsgezinden en rond een nieuw kerkie, dat zo iuist plechtig was ingewiid Totaal onherkenbaar was het uitge strekte terrein van de Flemert. waar ik 'n m'n ieugd menig baantie heb gereden De vijver was behouden en vormde een versiering temidden van de speel- en snortterreinen. In deze buurt was een flinke school verrezen, een gedeelte er van was als landbouwschool in gebruik- •een vleugel was tot museum ingericht. In eendrachtige samenwerking met het be stuur van TESO, de onderneming, die nog steeds een zegen voor Texel was, had men het schoolcomplex annex museum gesticht. Hoewel verschillende bizonderheden mij zijn ontgaan, weet ik mij te herinne ren, hoezeer de Texelaars ingenomen wa ren met de eenvoudige badinrichting waar, tegen een uiterst laag tarief, ieder een stortbad nemen kon en hoe zij boog den op hun waterleiding. Niemand wilde terug naar de tijd, dat men zich met bouillonachtig welwater behelpen moest De TEM leverde nog groter baten dan voorheen. Het woonhuis van iederen Texelaar was electrisch aangesloten Te-, recht ging men van de redenering uit, dat, waar iedereen belasting betaalde, ook ie dereen recht op de voordelen van de ge meenschap had. De huizen van De Westen hadden jaren geleden reeds stroom ge kregen Heel Texel werd electrisch be malen, iedereen wilde de onzalige strijd ohe-electriciteit maar hegraven en ver geten laten. Ik zoo, aldus onze zegsman, u veel meer van mijn droom kunnen vertellen, ik vrees echter, dat het te veel zou wor den voor de krant. Laat ik nog mogen zeggen, hoe de zaak financieel werd op gelost. De toenemende welvaart, niet in de laatste plaats veroorzaakt door het zeer bloeiende vreemdelingenverkeer, verhoogde de belastingopbrengst Deze gevoegd bij de reeds genoemde baten van TEM en TESO leverde echter onvoldoen de op ter financiering van alles wat ik had gezien Men was het er over eens dat de verbeteringen tot stand moester, komen. Een achterstand van jaren moest worden ingehaald om het tegenwoordige en komende geslacht te laten genieten van het goede, dat de aarde biedt Die na ons komen, zullen mede profiteren van alles wat tot stand werd gebracht. Men sloot daarom een lening op lange termijn, waarvan de jaarlijkse aflossing en rente een niet onoverkomelijke last bleek tc zijn. Er waren oude Texelaars, die in 1945 in de kracht van hun leven schenen te zijn, die de grote gebeurtenissen op hel eiland slechts moeilijk konden verwerken In welverdiende rust rookten zij hun pijp je in Park en Rusthuis: Zij spelden de Texelaar, die al lang dagblad geworden was. Jongeren hadden hun taak overge nomen. Zij toonden zich niet weinig vol daan over alles wat door hun durf en doorzettingsvermogen tot stand was ge komen. Ja, zei onze vriend en toen.ben ik wakker geworden en zag ik de bedroe vende staat, waarin ons eiland verkeer de Maar ik gevoel mij jong en krachtig en velen wensen, wat ik droomde. Wie-het geloof heeft, kan bergen verzetten. Zou de droom werkelijkheid^worden? kerkhof nog grafstenen met hun namen en met hun familiewapen aanwezig zijn Er bestaat nog een instructie voor den Kastelein van het Eierland, waaruit wij te weten kwamen, aan welke verplichtin gen deze had te voldoen. Hij moest, be halve de pachtsom in geld, jaren lang ie dere keer opnieuw aan de heren van het gewestelijk bestuur in Hoorn, een aantal kazen leveren (schapen- en koeienkazen!) en ook een zeker aantal konijnen. Hom was de verplichting opgelegd, om don ruiter van het postrit tegen vergoeding behoorlijk logies en stalling te verlenen, bovendien moesl er voor den gaanden en komenden man steeds 'n kamer beschik baar zijn. Voorts had hij tol taak helm te planten in het omringende duin en mocht hij na St. Jan geen eieTen rapen. Een re geling tot afdracht der gelden afkomstig van de strandvonderij was hem ook op gelegd. In de Franse tijd, toen de partij der pa triotten op de kussens kwam, is er in de Texelse raad heel wat te doen geweest over de verpachting van het Buitenveld Sommige leden der municipaliteit (ge meenteraad) maakten ernstige bezwaren dat, steeds dezelfde lieden voor de ver pachting in aanmerking kwamen. Zij achtten het in 's lands belang, als voor taan de verpachting in het openbaar ge houden zou worden, opdat de opbrengst der verhuurde gronden zo hoog mogeliik zou zijn, terwijl een ieder dan gelegen heid zou krijgen de uitgestrekte gronden te beweiden Het is dus waarschijnlijk, dat de pachters der percelen niet onvoor delig boerden en dat dit op het eiland, waar de welvaart reeds lang te wensen overliet, schele ogen maakte. Reeds in dc loop der 18e eeuw waren er verschillende plannen tot droogmaking DISTRIBUTIE. In ons bericht over het aantal distribu tie-ambtenaren is tot onze spijt een fout geslopen. Zoals wij schreven, werden sol licitanten opgeroepen om vier vacatures te vervullen. Dat was juist, maar ver groting van het oorspronkelijk aantal medewerkers gaat hiermede niet gepaard EXAMENS. De heer E. Tuinema slaagde te Alkmaar voor het, Practijk Diploma Boekhouden, uitgaande v.d Ned. Assoc. voor practijk- examens. Hij werd opgeleid door den heer W van Zeijlen. BOEKEN VOOR VLIJT. In het kamp „De Vlijt" is grote behoef te aan een bibliotheek voor de gedetineer den. Er zijn enkele boeken, maar veel te weinig. En er moet toch enige ontspan ning zijn voor hen, die daar als verdach ten zijn opgesloten. Daarom doen onder staande predikanten, belast met de gees telijke verzorging in het kamp. een te- roep op de Texelse bevolking boeken be schikbaar te stellen voor, dit doel. Boe ken kunnen bij hen bezorgd worden: Ds Van der Leer, Oosterend; Ds. Salm Dl Cocksdorp; Ds. Van der Veer, Den Burg; Ds. Wesseldijk, Den Hoorn BERICHT VAN 1>E REDACTIE. Wegens overvloed van copy moesten enige verslagen van bijeenkomsten blij ven overstaan tot ons volgend nummer OPENING JEUGDHUIS. Zoals in het vorig nummer van ons blad werd gemeld, wordt hedenavond het Jeugdhuis in de Julianastraat geopend. In een vergaderig van vertegenwoordigers der Doopsgez.. Hervoimde, Gereformeer de en Geref. H V. jeugd, is men tot over eenstemming omtrent het beheer van het huis gekomen. Beurtelings zal een Doops gez., een Hervormde, enz. de leiding op de bijeenkomsten hebben. Zo is de samen werking tussen vele belangrijke vereni gingen op ons eiland opnieiuw een feit geworden. Het materieele en geestelijke herstel zijn op ons eiland waar te nemen; laten wij hopen, dat de samenwerking blijvend zal zijn en dat vooral ook de jongeren zullen trachten de eenheid in goede kameraadschap te bewaren. De ouderen mogen hen met raad en daad terzijde staan, van henzelf zal het ten slotte afhangen of het Jeugdhuis op ons eiland zijn functie zal kunnen vervullen Het ligt in de bedoeling, dai allerlei spe len 111 het gebouw ter beschikking zijn Wij hoorden praten over biljart, ping pong sjoelbak, schaken, enz. Nu en dan zal het spel door een korte voordracht of lezing afgewisseld worden. Niets zal worden nagelaten om het den jongeren naar de zin te maken Men heeft om verzocht om mede te willen delen, dat geregelde bezoekers een kopje dienen mee te nemen. Een schepje suiker hoort er ook ndg bij' NOG EENS: DE VUILNISBELTEN. Reeds enige malen werd in dit blad de aandacht gevestigd op de vuilnisbelten rond de dorpen en op de noodzakelijkheid deze op te ruimen. Van bevoegde zijde bereikt ons nu de klacht, dat in vele ge vallen de burgerij zelf oorzaak van de wantoestanden is. Het is voorgekomen o.m. te Oosterend, dat wagenvrachten afvalstro op de nieuw ontstane belten neergeworpen werden zodanig, dat tot het paardepad de weg onbegaanbaar werd. Waarom reed men niet door tot de zeedijk, waar het vuilnis ter vei bi eding van dc weg wordt ge bruikt en waar de ingelanden een stort plaats aangewezen is? Ook bij de andere dorpen zijn burgers, die ménen, dat ze hun overtollige rommel maar lukraak weg kunnen werpen. Zou de politie eens een oogje in het zeil willen houden? van het Buitenveld gemaakt, het bekend ste is wel dal van Leendert den Berger, op zichter van 's Lands werken, een voor naam ingezetene van het eiland, die lange tijd op Brakestein heeft gewoond Pas op 23 Februari 1835 scheen de droogmaking een feit te worden. De Staa' der Nederlanden verkocht toen aan de- aannemers van publieke werken" P Lang^veld van Giessendam, W. Langeveld van Hardinxveld, M. C. Plooster van Ameide en aan Nicolas Joseph do Cock „handelaar en schecpsreder" te Rotter dam het Buitenveld voor de som van f 90,000,Bij de koop waren inbegrepen dc drie dominiale hoeven n.l. het Eier landse Huis. het Zanddijkshuis en de Kwelder. De opperylakte van het gebied dat de Staat afstond bedroeg 5793 bunder Er werd in de acte van verkoop uitdruk kelijk vastgesteld, dat aanwassen van de nieuwe polder het eigendom waren van de Staat en dat het plan van bedijking door de overheid moest worden goedge keurd. In de acte leest men dan „De koo- pers zullen wijders te allen tijde moeten gedogen het van oudsher bestaande post- nd over den afgestanen grond op het Eyerlands huis en van daar op het eiland Vlieland". De postverbinding met Vlie land bleef bestaan en de pachters of be woners van het Eierlandse huis bleven verplicht de schippers van de postschuit alle verlangde hulp en bijstand te ver lenen. Het Eierlandse huis moest dag en r.acht geopend zijn om postpaketten van en naar Vlieland te ontvangen; de postil jon naar Oudeschild zal „om niet" ge huisvest moeten worden en tegen billijke betaling zal men hem in de kost moeten nemen. Er werd voorts een bepaling ge maakt, opdat de paarden een goede stal ling in het Eierlandse huis verzekerd was. Ergens in ons land is het gebeurd in een bewaringskamp voor N.S.B.'ers en soortgelijke mensen. O, neen, niet op Texel natuurlijk, het was héél ergens anders! De predikant belast met de zielezorg der gedetineerden was verhinderd om op een bepaalde dag zijn werk naar be horen te vervullen en hij vroeg 'n col lega voor hem die dag in te willen val len. Deze, niet op de hoogte van de toe standen in het kamp, ging er heen. Hij kwam op het moment, dat de gevange nen stonden aangetreden in kaarsrechte rijen. Er werd genummerd, gecomman deerd, alles strarn *ïnilitair. De dominé leunde ergens tegen 'n barak, wachtend tot hij opgemerkt zou worden. Het schouwspel interesseerde hem en eigen lijk gevoelde hij zich een beetje met zijn liguur verlegen. Een nieuw bevel weer klonk Tien gevangenen traden naar vo ren. maakten rechtsom en halt. Voor waarts mars! Daar kwamen de mannen aangestapt in de richting van den pre- kant. De geestelijke begreep er niets van, de situatie werd nog onbegrijpelij ker, toen het rijtje vóór hem, halt en front maakt. De begeleidende bewaker, de stengun onder de arm,kwam op den predikant af. In de houding, correct sa luerend, zoals 'n militair betaamtmeld de hij zich bij den predikant. Dominé, dat zijn de misdadigers".- „Hé, welke misdadigers, als ik vragen mag?" „Die gerookt hebben, dominé". „Zo, zo, ja, o, dat mag niet hè7" „Neen, dominé, maar het zijn de lui, die de blaadjes uit hun bijbeltjes ge bruikten om sigaretten van te rollen". WOL OP DE WERELDMARKT. (Van onzen financielen medewerker), 'i Buitenland. Naai verluidt zal eind Nov. in Boston de eerste grote veiling van Australische wol na de oorlog worden gehouden. Het aanbod zal 1,5 mill, pond zijn, nadere bi- i zonderheden omtrent deze veiling zijn S nog niet bekend. De wolopbrengst van Austrië is, gelijk wij reeds meldden, door de grote sterfte aan schapen en door het uitblijven van regen, kleiner dan andere jaren. Het aantal schapen bedraagt 105,4 (v.j. 114,6) null, de wolopbrengst 1945-'46 j wordt geraamd op 2,800,000" balen, de t kleinste voorraad sedert 1931. De Austra- hsche uitvoer loopt langzaam maandelijks y terug. De V.S. hadden 111 de oorlog een voor- I raad van ong. 250 mill, kg gevormd, f voor het geval dat nieuwe aanvoer moei- lijkheden zou opleveren. Deze voorraad bevindt zich nog in de V.S Engeland heeft grote belangstelling voor deze voor-JjM raad. Amerika hoopt dat de verkoop, i! wanneer zij eventueel tot stand komt, niet ten nadele van de binnenlandse markt zal geschieden, en dus geen belangrijke prijs- 1 daling teweeg zal brengen. Binnenland. In ons land kunnen wij op onze scha-jjM penfokkerijen twee typen schapen onder- j scheiden, 't fijne, minder stukkige Texel se type, en het grove zwaardere N IL ty- j pe. Langzamerhand krijgt in ons land het laatste type de overhand. Dit brengt met zich mee. dat aan de geslotenheid van de I vacht iets is ingeboet. Het prijsverschil lussen deze twee soorten is gedurende de i; laatste jaren steeds kleiner geworden, zo- dat het te verklaren is, dat de schapen- j fokker meer interesse gaat tonen voor het opvoeren van de hoeveelheid wol dan ij voor kwaliteitsverbetering. Verschillende inzichten hieromtrent zullen evenwel al- f tijd blijven bestaan, door tal van factoren (uniformiteit en geslotenheid van de vacht; vroegrijpheid, groeisnelheid van het schaap; gewicht en kwaliteit van hel vlees; geldelijke wolopbrengst kwaliteit kwantiteit en prijs). Thans is reeds de tijd gekomen voor de vraag of de coóp. wolafzet nog lang ge handhaafd zal blijven. Deze is nl. than* nog in handen van de Ned. Wolfederatie een organisatie, die bestaat uit de geza- 'j; menlijke Prov. Wolverkoopver., en sedert" L semi-overheids-or-. 1939 opgetreden als gaan. Daar de binnenlandse wolproductie V, slechts voor een vijfde deel in de totale wclbehoefte van het Ned. volk voorziet, ij het Ncd. volk en ook de Ned. wollenstof- fenindustrie gebaat bij een vrije impori.'s van buitenlandse wol. Het is dus niet te verwachten, dat dc; regering de binnenlandse wolproductie ir| i( haar econ ordening zal opnemen door dc 5 prijzen vast te stellen. De prijs van dc !i binnenl. wol zal zich weer dienen aan tc! |j passen aan die van het buitenl. product; De N.W.F. zou dan weer de organisatie worden met haar oorspronkelijke doel Jj namelijk die van coop, samenwerking. Op Texel was de belangstelling vooi' b deze coöp. gedachte nooit groot. De scha- a penfokkenj heeft altijd een speculatie, i karakter en de eigenaars voelen zich tc veel koopman om zich te binden aan eer,;. 8 organisatie. Een groot nadeel was boven dien, dat de betaling van de verkoop jr. eerst lange tijd na de levering plaat: j| vond. Eerst wanneer de N.W.F. in staat i: 1 haar verkoop-methoden te veranderen Vv zal er kans bestaan voor een algehehAJ| deelname van Texelse zijde. FRED. v. d. M. I ZON, MAAN EN HOOGWATER. De zon komt 25 Nov. op om 8,36; onde 16,58 Maan: 26 Nov. L.K., 4 Dec. N.M Hoogwater ter rede van Texel: 24 Nov f J 0,01 en 12,26. 25 Nov. 0,58 en 13,22. 26 No- -j 2,— en 14,25. 27 Nov 3,08 en 15,31. 2: f Nov. 4,26 en 16,48. 29 Nov. 5,42 en 18,01 t 30 Nov. 6,45 en 19,02.

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 1