Belangrijke Raadszitting Bekendmaking De Veerpont Voorstellen van betekenis IoENSDAG 28 NOVEMBER 1945. 59c JAARGANG. No. 5967. Oo ma fis: S Md Vt LSCHE COURANT DISTRIBUTIE. Op bonnen, welke recht geven op 250 am rijst of kindermeel, kan men des- jj wenst in plaats van deze artikelen 250 am kinderbiscuits kopen. Ten einde in het Noorden des lands ge- irende de periode van 9 Dec t.m 5 Ja- iari a s. fruit te kunnen betrekken, moet F 02 der fruitkaart uiterlijk op Za- rdag 1 December a.s. bij een handelaar v. orden ingeleverd. Handelaren, die nog in het bezit zijn n.m punten Keukengerei Extra" kunnen ■ze punten nog t.m. 30 Nov. a.s bij de atselijke distributiedienst indienen. Na Nov. kan dit niet meer geschieden. Dt na; leverinS moet plaats hebben in veel- q luden van 100 punten met een minimum m 100 punten. (Publ. no. 340.) ZELFVERZORGERS. Zelfverzorgers voor brood behoeven R iet ingang van 26 November geen bonnen brood meer in te leveren bij de dis- ibutiediensl. Indien men een oproep eeft gehad om bonnen in te leveren, kan oor brood deze oproep vervallen, voor idere artikelen moeten wel bonnen m- sleverd worden. Oproep aan de bevolking tót het doen van aangifte van oorlogsmis drijven tijdens de oorlog, waan ook gepleegd door anderen dan Neder landers of Nederlandse onderdanen Met de algehele militaire onderwerping an Duitsland was het voornaamste oor- hi jgsdoel bereikt. Daarnaast eist echter de erechtigheid. dat de individuele Duitse orlogsmisdadigers, die direct of indirect ferantwoordelijk zijn voor talloze gru- eldaden, worden opgespoord en voor len rechter gebracht, opdat zij hun ge- echte straf niet ontlopen. Tezamen met Ie andere Verenigde Volkeren heeft ook lederland de verplichting op zich geno- nen deze taaie met betrekking tot de door ijandelijke onderdanen jegens onze andgenoten gepleegde misdrijven met ;raeht ter hand te nemen. Van slachtoffers van oorlogsmisdrijven, labestaanden en allen, die hieromtrent erklaringen (zo mogelijk vergezeld van «wijsslukken) kunnen afleggen, wordt erwacht, dat zij daarvan mededeling ao|ioen bij de politie. De aangifte moet vóór 30 November 945 schriftelijk worden ingediend, voor- ien van ondertekening en van in dokletters geschreven naam en adres, ilsmede een korte, duidelijke beschrijving ian het misdrijf, met vermelding van de ilaats waar en het tijdstip waarop dit werd gepleegd, en indien bekend, ook de ïaam en het signalement van den dader n het dienstverband waartoe deze be- ioorde (nummer van het regiment, Grü- ïe Polizei, S S., enz Bij voorkeur ware [ebruik te maken van formulieren, welke )p het Politiebureau te verkrijgen zijn Indien reeds aangifte is gedaan, wordt in verzocht hiervan schriftelijk mededeling te doen aan de sub-commissie voor op sporing van oorlogsmisdrijven te Haarlem .Opdat de zwaarste oorlogsmisdrijven Mals'moord, plundering, roof, diefstal, mishandeling in concentratiekampen, enz. niet ongestraft worden gelalen, wordt een dringend bei oen op de bevolking gedaan aar volle medewerking te verlenen door hej verstrekken van alle gegevens, welke :ürmen leiden tot opsporing van de da ders Mocht echter de naam van den dader onbekend zijn, dan mag dit geen leletsel voor de aangifte vormen; in vele gevallen zal het met internationale hulp toch mogelijk zijn deze alsnog op te spo ren. Texel, 27 November 1945. De wnd. Burgemeester voornoemd, Ir. F. L. A. MAANDAG. DE JOAN HODSON WEER IN NEDERLAND. De reddingboot Joan Hodson, waarme de de heer KI. v.d. Kooi tijdens de op stand van de Russen op Texel naar En geland ging om hulp te vragen, bevindt zich weer in ons land. Zij ligt ongerapa- reerd op de werf van de gebr. Taat te Katwijk aan Zee. „TRAGEDIE OP TEXEL" VERKRIJGBAAR. Het boekje van den heer Van der Vlis, waarin een overzicht wordt gegeven van de tragische gebeurtenissen, welke in April van dit jaar op Texel plaats had den, is thans gearriveerd. Het is ver krijgbaar in de boekhandel Parkstraat. De luxe pitgave zal eerst over enige da gen verkrijgbaar zijn. U. D. I. Ten einde de vele teleurgestelden de gelegenheid te geven het met zoveel suc ces opgevoerde blijspel „Trouwen is niet makkelijk" te gaan zic^i, zal U.D.I. dit stuk nog eenmaal opvoeren en wel op 14 Dec a s. De opbrengst zal worden besteed voor een liefdadig doel. Men wordt verzocht de reeds bestelde kaarten nog deze week af te halen. BERICHT VAN ONZE ADMINISTRATIE. In de eerste week van December wor den door ons de abonnementskwitanties verzonden aan de abonnees buiten Texel die over 1945 nog niet hun abonnements geld gegireerd hebben Gedurende dé laatste week van Nov. kunnen onze abon nees alsnog gireren (Postgiro 652) of per Rotterdamse Bankver. of Coop. Boeren leenbank Het bespaart ons moei^p en u mcasseringskosten. 9 TEXELSE MARKT. Den Burg, 26 Nov. 1945. Aangevoerd' 21 varkens, 7 n. kalveren, 14 koeien, 5 gras kalveren, 2 stieren (levering). 21 graskal- vèren f 200-250. Burgemeester Maandag opent de twee de raadsvergadering, waarna de notulen van de vorige bijeenkomst ongewijzigd worden goedgekeurd. Afwezig zijn de heren Westdorp, we gens verhindering, en Mechielsen, die nog steeds in het Alkmaarse ziekenhuis vertoeft. De voorz. deelt mede, van den Commis saris der Koningin de mededeling te heb ben ontvangen, dat de heer Kelder met ingang van 28 November niet meer zal optreden als loco-burgemeester Hij brengt dank aan den heer Kelder, die zal worden opgevolgd dooi wethouder Hermes Verbinding Den Helder. Aan de orde komt een voorstel van B. en W krachtens hetwelk de raad in beginsel uitspreekt, dat hij een pontveer tussen Texel en Den Helder gewenst acht en B. en W. uitnodigt, ter zake in lichtingen in te winnen. De heer Leber is van mening, dat aan deze kwestie verschillende bezwaren, in zonderheid van financiële aard, zijn ver bonden. hij vraagt zich af of de veerpont van het Hollandse Diép, die B. en W. voor deze verbinding op het oog hebben, wel voor de overtocht naar Texel geschikt is. De wegverbinding is niet goed, zodat de ze verbinding voor De Cocksdorp wel eens een nadeel zou kunnen worden. Z i. moet ruggespraak worden gehouden met TESO. De voorz.: hel gaat thans alleen om het principiële besluit.* De heer De Waar wil alles doen om Texel uit zijn isolement te verlossen Een onderzoek naar de moge lijkheid acht hij gerechtvaardigd; de be zwaren zullen dan aan het licht komen De heer Ilin ziet in de kortere ver binding alleen een voordeel voor zuidelijk Texel en voor het autoverkeer Laat T E. S.O alles doen om de communicatie te verbeteren Dat acht spr. beter dan het plan van B. en W De heer De Waartl wil B en W TESO la ten uitnodigen om overleg te plegen; hij wil eerst een deskundig rapport afwach ten, doch ziet nu reeds voordelen in een kortere verbinding De heer Hin wijst op de aantrekkelijk heid die de boottocht naar Oudeschild voor de pensiongasten heeft, al acht hij de kortere verbinding van veel betekenis. Dc heer Vlaming vraagt, of korter ver voer wel nodig is. TESO heeft getoond, dat zij de Texelse belangen weet te die nen Hij vreest de zwaardere lasten en bepleit overleg met TESO. De heer Backer meent, dat de heei Vlaming de zaak tc eng beziet Men moet trachten meer mensen naar Texel te krij gen. Spr wil een oplossing zoeken voor een vluggere ver-binding en wil daarom het plan niet afwijzen. De heer Beumkes stelt voorop, dat de vlugge verbinding in de toekomst toch via het Horntje moet gaan. Er dient ech ter ruggespraak te worden gehouden met TESO Volgens den heer Vlaming zijn de vreem delingen zeer gesteld op de tocht naar Oudeschild. Hij wijst op dc goede zaken, die TESO maakt De heer Backer pleit voor directe en grondige aanvatting van het probleem. Hierna wordt het betreffende voorstel van B en W aangenomen. Onderhoud begraafplaatsen. Aan de orde is een voorstel van B en W krachtens hetwelk de raad besluit, dat de gemeente zich zal belasten met het on derhoud van de militaire begraafplaatsen in de gemeente en de betrekkingen zal instellen van plantsoenmeester op de Algemene Begraafplaats, tevens dood graver, en van gemeente-arbeider. De laatste zal in de eerste plaats belast worden met het verrichten van werk zaamheden op dc begraafplaatsen. Men wil trachten in deze betrekkingen voor lopig te voorzien door aanstelling van personeel op arbeidscontract. De heer Bruin acht de bezoldiging een bespreking waard. Hij vraagt door be middeling van de vakboden te trachten, Den Haag er toe te brengen de lonen te verhogen. De voorz wil even afwachten, tot de aangekondigde algemene salarisherzie ning van het overheidspersoneel haar be slag heeft gekregen. De heer Bruin vraagt sollicitanten op te roepen De heer Hin vraagt of de grond, waar op de militairen zijn begraven, door de gemeente kan worden aangekocht, waarop de voorz. antwoordt, dat dit wel in dp bedoeling ligt. Wethouder Hermes wijst op de moge lijkheid, deze grond thans over te nemen van het Beheersinstituut. Dit agendapunt wordt daarop aange nomen. Gemeentebegroting. Over de volgende kwestie, de gemeen tebegroting, krijgen de raadsleden nog nadere mededelingen, aldus deelt de voorz. mede. Tot leden der begrotingscommissie worden benoemd de heren De Waard, Bakker, Bruin en Leber. De begroting ziet er, naar de voorz. onthult, niet rooskleurig uit. De voorde lige saldi ,.zijn uitgemolken". Er dreigt een tekort, doch spr. hoopt, dat Texel nog net met de hakken over dc sloot zal ko men. De begroting '46 kan misschien sluitend worden gemaakt. In 1947 zou men dan kunnen profiteren van de nieuwe financiële verhouding tussen lijk en ge- In verband met de kwestie van de veerpontdie zo juist in de raad ter spra ke is gebracht, wordt ons van de zijde van T.E.S.O. het volgende medegedeeld: Reeds geruime tijd geleden heeft T.E. S.O. het onderzoek naar de mogelijkheid van een pontverbinding tussen Texel en Den Helder ter hand genomen; dit on derzoek bevindt zich reeds in een vrij vergevorderd stadium. Uit een bespre king ter zake, gehouden met den heer Heuletechnisch ambtenaar bij de Rijks waterstaai, is gebleken, dat zowel aan het Horntje als te Den Helder een goede oplossing is te vinden. Hierbij moet evenwel het voorbehoud worden ge maakt, dat enkele zaken nog nader moe ten worden onderzocht. De heer Heule is, als deskundige op het gebied van vontveren en waterbouwkunde, het denkbeeld van een pontverbinding ten zeerste toegedaanzijn medewerking in deze is ten volle verzekerd. Ook met den hooldingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat te Breda, onder wiens beheer de veerponten aan de Moerdijk ressorteren, is reeds contact gezocht voor een eventuele huur of koop van een der veerboten. Evenwel is nog niet onderzocht, op welke wijze een goe de wegverbinding tussen het Horntje en de verschillende dorpen tot stand zal moeten komen, doch er zijn reeds plan nen. deze kwestie aan te snijden bij de betrokken instanties. Eveneens bestaan er plannen, binnen- korte tijd op degelijke en zakelijke wijze de openbare mening op Texel te peilen in veïband met het pontvraagstuk meenten, liet is niet waarschijnlijk dat de gemeente Texel tot de „noodlijdende" gemeenten zal gaan behoren. Dit is een unicum in den lande en een groot voor deel. De noodlijdende gemeenten komen onder curatele van het Rijk; men heeft dan zelf nog maar heel weinig te zeggen Dc heer Hin: Wij moeten blij zijn, dat wij baas in eigen huis blijven Wij moe ten alles doen om te zorgen, dat Texel niet noodlijdend wordt. De heer Backer:: Het is geen compliment als men geld heeft overgehouden door noodzakelijke uitgaven achterwege te laten. Instelling Wegschap. Aan de orde komt een aan de agenda toegevoegd punt 4a, de instelling van een „wegschap" De voorz. wijst op de nood zakelijkheid, bronnen aan te boren voor versterking van de financiën. Een wegen belasting acht hij niet billijk Gezien de toestand der wegen wollen B eri W. daar om een wegschap instellen, dat alle we gen van ljei eiland onder beheer neemt. Ware dit mogelijk, dan zouden allerlei eigenaardige toestanden uit het verleden kunnen worden geliquideerd, zoals het onderhoud van verschillende gedeelten van een weg door verschillende besturen. Daarom bepleit spr. instelling van één lichaam, dal alle wegen beheert. De heer De Waard acht een dergelijke procedure wel is waar een voordeel, doch vreest moeilijkheden bij de omslag der kosten. Zullen sommige instanties niel trachten, hun onderhoudsplicht af te schuiven op de gemeenschap? Dc samen smelting moet niet ten nadele van de burgerij strekken. De voorz. meent. dat door dc'instelling van een wegschap juist een billijke verdeling der lasten zal wor den bewerkstelligd. Bovendien zullen na sanering van het wegennet de kosten gaan dalen Een wegenbelasting zou leiden tot onbillijkheden Dc heer Ilin acht het voorstel dc mooi ste oplossing voor het wegenprobleem. Hij hoopt, dat B en W zullen slagen. De heer Bruin valt den heer Hin bij; spreker voorziet in dc toekomst een be sparing. De heer Beumkes meent, dat het weg schap ook de verharding van niet-verhar- de wegen lot gevolg zal hebben, hetgeen extra kosten meebrengt. Dc voorz.: In het veen ziet men niet op een turfje. Op het grote geheel zullen deze kosten niet vc i uitmaken. Wethouder Ilermes zegt, dat bij het in brengen van wegen in dit bizonderc pu bliekrechtelijke lichaam, die polders het minst zullen ontvangen, die hun wegen het slechtst hebben onderhouden. De heer Dc Waard ziet. moeilijkheden bij de verdeling der lasten onder de be volking. De heer Hin bepleit hel inroepen van de hulp van deskundigen, die eerst zullen zorgdragen voor een juiste rege ling. De heer Bruin legt de nadruk op hel element van samenwerking in deze kwes tie. De heer Vlaming wil eerst de polder besturen bij elkaar roepen om gezamen lijk de zaak te bekijken. Nadat de voorz. er nog op heeft gewe zen, dat Noord-Holland over uitstekende deskundigen op dit gebied beschikt, be sluit de raad, B en W uit te nodigen, zich te verstaan met de besturen der water schappen en polders, teneinde gezamen lijk een verzoek tot instelling van een wegschap op Texel in te dienen. Bizonderc belastingen. Aan de orde is een verzoek van B en W aan de raad, in beginsel in te stemmen met het instellen van een aantal heffin gen, op de agenda vermeld als „verho ging retributies en bizondere belastingen" De voorz. noemt dit verzoek een uit vloeisel van de toestand der gemeentefi- BLOEMBOLENCULTUUR. De Woensdag gehouden verg. werd door 42 leden bijgewoond. De voorz.. de heer H. Leber, merkte op, dat dadelijk na de oorlog een levendige activiteit in de bol- lenwereld werd waargenomen De prijzen werden na overleg belangrijk verhoogd Na de groeiende exploitatiekosten dei- laatste jaren was dit dan ook zeer nodig. Wanneer de exportvoorwaarden naar de verschillende landen soepel wordt toege past, en de reizigers voldoende tijd krijgen hun klanten te bezoeken, zal de uitvoer volgend jaar ongetwijfeld belangrijker worden. Daarom mogen we met een zeker optimisme de toekomst tegemoet zien, al dus besloot spreker Tot afgevaardigden-naar Haarlem wer den benomd de heren A. Schoo en G Koorn Rzn lol nieuwe bestuursleden de heren M. Bakker Pzn en G. Koorn Rzn. Aangenomen werd het voorstel van het H.B om de contributie met 20 pet te ver hogen en om te komen tol samenvoeging van teeltrecht van hyacinthen, tulpen en narcissen op één teeltvergunning Ook het voorstel van Bovenkarspel om het teelt- recht voor 1 jaar vrij te mogen verhuren werd aangenomen. Tevens was men 't eens met Lisse, dat voorstelde om uitbreiding alleen toe te staan aan hen, die het vak zelfstandig beoefenen Noordwijkerhout wil event, toewijzingen van teeltrecht aan kleine kwekers in het vervolg over dc afd besturen laten lopen Dit plan vond veel bijval. Een voorstel van deze afd. om bij uitbreiding deze progressief te doen plaats vinden, werd verworpen. Uitgeest wil alle saneringsmaatregelen afschaffen De Texelaars konden deze mening echter niet delen Bij de rondvraag werd er op gewezen, dat in de verg. tussen werknemers en werkgevers geen bestuursleden van Bol- lencultuur aanwezig waren. Voorz. zal dit bij de werkgevers naar voren brengen. De narcisvlieg. Voorz. zei, dat alle partijen volgend jaar zo vroeg mogelijk moeten worden nage lopen Als het enigszins mogelijk is moet men alles oprooien en laten behandelen. Dit jaar worden "er geen uitschotbollen op gehaald. Voorz. deed een beroep op alle kwekers om dit uitschot niet te laten lig gen, maar grondig te vernietigen. BRIEVENBUS BUITEN GEBRUIK. Het oude Postkantoor ligt sinds de ge beurtenissen van April in puin, maar de brievenbus heeft de strijd overleefd en prijkt nog in een stuk voorpui. Zoals bekend, werd het. postkantoor overge plaatst naar de Doopsgez Pastorie, even eens in de Parkstraat. Vóór dit kantoor is een brievenbus geplaatst. Velen kun nen blijkbaar „het oude paadje" naar het voormalige kantoor niet vergeten en houden de oude bus in ere door er regel matig hun poststukken in te deponeren. De oogst per week is zo belangrijk, dat ons van de zijde der P.T.T is verzocht, er de aandacht op te vestigen, dat de oude bus buiten gebruik is gesteld. Wie vlugge verzending op prijs stelt, houde daar rekening mee. nanciën. Er is hier geen vermakelijk heidsbelasting, d xv.z., de regeling, die er is, zet geen zoden aan de dijk Daarom snijden B en W deze kwestie aan. Gezien de grote animo om uit te gaan, vormt de beoogde belasting een zeer gemotiveerde bron van inkomsten. De heer Hin wijst er op, dat is voorge steld, de belasting afhankelijk te steller van dc entreeprijs. Daar in het algemeen de beste uitvoeringen tevens de duurste zullen zijn, bestaat het gevaar, dat men juist deze zou gaan weren. Er is evenwel juist een tekort aan hoogstaand amuse ment. De heer De Waard meent, dat men geld voor luxe vrijwillig uitgeeft en acht derhalve een belasting hierop normaal De heer Ilin wil e^'st de percentages be zien. De heer Backer wil geen belasting invoeren, welke de minder goed gesitu eerden het uitgaan belet, zolang er de mogelijkheid van een rijksuitkering ter ontlasting van de gemeentefinanciën be staat. De theaters zullen deze belasting natuurlijk verhalen op de bezoekers. De heer Bruin valt den heer Hin bij Bij de bespreking van de verhoging dei- leges van de secretarie en de jachtacten wijst de heer Beumkes er op, dat een ja ger, die iwee hazen schiet, de kosten voor zijn acte er al uit heeft. De heer Hin wil de keurlonen onder brengen bij de nieuwe regeling van de vleeskeuring. Dc heer Backer wenst de reinigings rechten progressief te maken. De voorz. heeft hiertegen bezwaar. De heer Backer wil deelneming aan de reinigingsdienst verplicht stellen. Er zijn mensen, die er nog niet aan deelnemen. Hiermede wil de voorz. trachten rekening te houden. Bij de bespreking van de hondenbelas ting wijst de heer Vlaming op de plaag d;e de honden vaak voor de boeren vor men. Dc heer Bruin merkt op, dat honden ook een plei/.ier kunnen zijn De heer ilin: Laat men er dan ook op passen. Het agendapunt „verhoging retributies" wordt daarna aangenomen Antwoorden op vragen. Overgegaan wordt tot de beantwoor ding vap enige vragen Aan den heer Leber antwoordt de voorz., dat de verbetering van de Hoorn- derweg cn de Kogerweg in behandeling is. Naar aanleiding van een vraag van den heer Bruin deelt de burgemeester mede, dat de vuilnisophaaldienst een punt van bespreking uitmaakt. Informaties zijn ingewonnen over de mogelijkheid van aankoop van een vuilnisauto, waarvoor men evenwel een. vergunning moet heb ben. Op een vraag van den heer Bakker in zake afbraak van 't Weeshuis antwoordde de voorz.. dat het bestuur van het Wees huis een verzoek tot afbraak heeft inge diend. In principe is dit goedgekeurd, in dien rijk en gemeente 't vrijkomende ma teriaal billijk kunnen overnemen. Dit materiaal zou men kunnen gebruiken voor de restauratie van de Grote Kerk Het uitbreidingsplan van Den Burg draait als het ware om het Weeshuis. Re genden zien geen heil in de instandhou ding en de P.T.T. heeft belangstelling voor het terreyi, in verband met de bouw van een nieuw kantoor. In de Wilhelmi- nalaan komt een automatische telefoon centrale. Aan den heer Vlaming antwoordt de voorz., dat de kwestie der lantaarns op Zevenhuizen is doorgegeven aan wethou der Dros. Rondvraag. Bij de rondvraag verzoekt de heer Bak ker de aandacht voor de toestand van de openbare lagere school te Den Burg. Honderd-en-zeventig leerlingen zijn ondergebracht in vier oude lokalen van een schoolgebouw, dat reeds 15 jaar ge leden werd afgekeurd. Spr. vertrouwt, dat B en W spoedig met plannen voor schoolbouw zullen komen. Wethouder Hermes zegt, zeer binnen kort een vergadering bijeen te zullen roepen van de besturen der bijzondere la gere scholen en hoofden en personeel van de openb. lagere scholen op geheel Texel en hij vraagt deze vergadering af te wachten. De heer Beumkes verzoekt een rege ling te treffen, teneinde het aangespoel de brandhout te verzamelen en beschik baar te stellen voor verwarming der scholen en voor de herbouw. De voorz. antwoordt, dat de strandvonderij nog niet is georganiseerd; de kwestie zal worden bekeken De heer De Waard wil een algemene opmerking maken. Hij meent, dat de in deze raad gevolgde procedure» n.l. het vragen van het oordeel der raadsleden mot betrekking tot de voorstellen van B en W niet de juiste is. De stuwing moet van het college uitgaan. Spr. acht B en W te voorzichtig. De voorz. ant woordt hierop, dat B en W in verband met de 'geringe bezetting van het ambte narencorps. de werkzaamheden zoveel mogelijk willen beperken. Om geen over bodig werk te doen geven zij er dus de voorkeur aan, eerst het oordeel van de raad te* vragen. De heer De Waard noemt die werkwij ze niet juist. Hij wenst geen praat-, maar een daad-college. De voorz.' Deze ver gadering heeft juist bewezen, hoe goed de methode is. Wethouder Dros is van mening, dat dit systeem medebrengt, dat over elk voor stel tweemaal wordt vergaderd. Wethouder Ilermes zegt, dat de ambte naren overvoerd zijn met werk; de nu gevolgde werkwijze geeft arbeidsbespa ring. De heer Bruin acht voorafgaand over leg juist in verband met de belangrijke problemen, welke aan de orde zijn. Wethouder Hermes voegt hieraan nog toe. dat de raad beter een keer meer kan vergaderen dan dat de ambtenaren het werk niet afkunnen. De heer Leber dringt aan op meer be slissende voorstellen. De heer Hin heeft vernomen, dat dc Spoorwegen voornemens zijn een elec- trische baan naar Leeuwarden over de Afsluitdijk aan te leggen. Hij vraagt het college, zich in verbinding te stellen met de N S in samenwerking met het ge meentebestuur van Den Helder, teneinde ook de lijn Anna-Paulowna-Den Helder geëlectrificeerd te krijgen. Voorts brengt de heer Ilin een onderwijskwestie ter sprake. Bij het uitbreken van de oorlog bestonden er plannen voor een Land- bouwhuishoudschool. Als het lager on derwijs geregeld is, zou spr. de oprich ting willen zien van een huishoudschool. Spr. acht de kwestie urgent genoeg om thans reeds de vereiste stappen te doen. De heer Leber wijst op het feit, dat twee lantaarns, bij Vlessing en Buiten- lust niet branden. Voorts vraagt hij of het in het voornemen van B en W ligt, het oude uitbreidingsplan te wijzigen. De voorz. Men is er druk mee bezig. De architect Wiegen Bruin, die het plan heeft ontworpen, is aangewezen als advi seur voor het uitbreidingsplan. De heer Bruin vraagt naar een grote hoeveelheid vet, die in het raadhuis be dorven zou zijn. De burgemeester ant woordt, dat half Juni-begin Juli dit vet is overgenomen door de Unilever en op nieuw zal worden verwerkt. Spreker voegt hieraan toe, dat in verband met mogelijke isolatie van Texel de winke- lierse en extra-voorraad van driemaal 2 weken krijgen toegewezen. De heer Backer heeft vernomen, dat het onderwijs wordt geremd door de aan wezigheid van een aantal geestelijk on waardige kinderen op de o.l.s. Hij vraagt deze moeilijkheid te ondervangen. Verder vraagt spr., of het, in het belang van het onderwijs mogelijk is, dat de distributie bescheiden niet meer in de school wor den uitgereikt. In de vorige vergadering heeft spr. ge vraagd, de Singel te Oudeschild, die naar de school leidt, te verbeteren; thans heeft men die weg dusdanig opgevuld, dat hij een gevaar oplevert Voorts informeert spr. naar de zonderlinge situatie, dat het tijdelijke hoofd der school van Midden- Eierland, de heer Bakker, niet in de ambtswoning kan wonen, terwijl het ge schorste schoolhoofd nog steeds zijn ver blijf naast de school heeft.

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 1