Lief en leed in het afgelopen jaar Wie ons ontvielen De Volksl je weging groeil Nieuwe bonnen 4EI De Kerkklokken gaan weer luid Voor hen die vielen De Volkshogeschool Schoenen, klompen en ha luien ji ai Nieuwjaarskrant 1945: Rijk de Vries, burgemeester van Texel, bij de gratie Musserts, betuigt zijn op rechte dank voor de hartelijke gelukwen sen bij de jaarwisseling ontvangen. Worde zo schrijft hij 1945 voor u een goed jaar. (Zijn wens is in vervulling gegaan!) 13 Jan. Rijk de Vries waarschuwt, op verzoek van den Inselkommandant. de Texelse jeugd, dat zij niet meer met gras zoden, sneeuwballen en andere voorwer pen naar de Duitse auto's mogen gooien. (sabotage)?. 13 Jan. Mannelijke personen van 17-35 jaar (Texelaars), die een vergunning heb ben om op Texel te verblijven, moeten een nieuwe vergunning halen op de Grtskom- mandantur. Wie dit verzuimt, zal worden weggevoerd. 20 Jan. Nederlanders en staatlozen in N.- en Z.-Holland en Utrecht, geboren 1905-1928, moeten zich melden op het Arbeidsbureau. 27 Jan. Een Texelse boerin vraagt een uitgemergelde stadsvrouw f 35 voor een fles koolzaadolie. Proces-verbaal volg: 24 Febr. De C.Z. Eendracht kan we gens de geringe aanvoer geen melk meer aan slijters leveren. 10 Maart. 500 uitgehongerde kinderen, meest Amsterdammertjes, komen per schip naar Texel, waar zij bij ingezetenen liefderijk worden verpleegd. 14 Maart. 284 Texelaars uit Assen terug 30 Maart volgen er nog 280. 6 April. Het Georgische Bataillon komt in opstand. 5 Mei. ,,Een juichtoon stijgt uit aller bo?*st, In steden en in dorpen. Wij zijn bevrijd, wij zijn verlost Het juk is afgeworpen. (Uit de bulletin, welke de Texelse Cou rant Zaterdag 5 Mei over het eiland ver spreidt). 11 Mei. Siem de Waal, „Transvaals- Texelaar", ingedeeld oij de Brigade Prin ses Irene, komt als eerste geallieerde sol daat op Texel. Al wat roken kan rookt Engelse sigaretten! 7 Juni. Ir. F. L. A. Maandag, benoemd tot wnd. burgemeester van Texel, arri veert op het eiland. 20 Juni. Stadskinderen verlaten Texel weer. 24 Juni. Dokter Van Dommelen terug op Texel. 11 Juli wordt hij gehuldigd 30 Juni. Coloradokever op Texel ge vonden. Juni. Begin van de rattenplaag. Men schat hun aantal op 50,000. 8 Juli. Jannetje Gieiis, Den Hoorn, 50 jaar baker 11 Juli. De Cocksdorp en Eicriaijd vie- 18 Juli. Afd. Texel der SDAP opgericht. ren de bevrijding. Aug. Ruiterclub opgericht. Aug. Een Texelaar stelt in een ingezon den stuk voor om uit dankbaarheid voor de vrede gelden te schenken voor een nieuw Raadhuis; een andere schrijver geeft de voorkeur aan een nieuw zieken huis. Verder initiatief blijft echter uit. 10 Aug. Nieuwe brandspuit en man- sehappemvagen voor Den Burg 12 Aug. Afscheid Ds. Van der Plas, pre dikant Geref. Kerk in H.V. 16 Aug. Lycïsten uit Bloemendaal, die bij het binnenhalen van de oogst hielpen, worden gehuldigd 16 Aug. Nationale feestdag ter gelegen heid van de capitulatie van Japan Ook Texel viert- feest. Aug. Rattenbestrijdingscommissie be noemd. 17 Aug. Mej. A. Roeper, 15 jaar direc trice der Nutsbewaarschool, neemt af scheid. Aug. Texelaars hebben geen reisver gunning meer nodig. 27 Aug. Een sportvliegtuig maakt nood- Aug.Sept. Texel viert J1 bevrijding; 30 Aug. wordt te Den Burg een voorlopig monument onthuld ter nagedachtenis aan hen die vielen. 3 Sept Schapenfokdjg te Den Burg Sept. Wollevering. Texel mott vliezen leveren. 9 Sept. Afscheid Ds. F. Visser, Ned. Herv. predikant te Den Burg. Hij werd adjunct-secr. bij het Ned. Bijbelgenoot schap. 13 Sept. Te Oostvrend wordt net open luchtspel „Wel gebogen, maar niet gebro ken", opgevoerd. 15-16 Sept. Biljarlde-n mshaties in Ca sino door De Leeuw en Swering 30 Aug. De vliegenier A. J. Dar.icls komt in Frankrijk bij een vliegtuigongeluk om het leven. Sept. Leden van het kies •uilege voor de nieuwe gemeen ter iaa benoemd 21 Sept. Afscheid meester Huizinga, Hoofd der School te Den Hoorn; de heer A. Alderlieste tot opvolger benoemd. Sept. De rattenbestrijding begonnen. Sept. Vele gevallen van diphterie op Texel. Er wordt naar een geschikte barak gezocht. Gebrek aan verplegend personeel 24, 25 Sept. Toneelvereniging De Vrien denkring te Den Hoorn opgericht. 30 Sept. De heer C. de Wijn Sr. 50 jaar organist te Oudeschild. Sept. Afd Ned. Volksoeweging opge richt. 30 Sept. Op het terrein van S.V. Texel wordt een monument voor de gevallen sportvrienden onthuld I Oct. Noord-Brabantse boeren kopen wolvee op Texel. 4 Oct. Afd. Texel van de Boerinnen- bond weer opgericht Oct. Gemeentebode P ;io Graaf met pensioen. Oct. Première van de nieuwe TESQ- film. 6 Oct. O.V.V. viert haar 10-jarig be staan. Oct. Toneelvereniging Herleving te De Cocksdorp opgericht. 13 Oct. Te Den Hoorn een brandweer kazerne ingewijd. VAN DE DIRECTIE. In verband met de Nieuwjaarsdag ver schijnt ons volgend nummer op Zaterdag 5 Januari 1946. 8 Jan. Dr. Jac. P. Thijsse op 79-jarige leeftijd te Overveen overleden. 26 Jan. De heer J. Sijp. inspecteur Texels Schapenstamboek in N.H. 53 jaar oud. overleden. 27 Jan. C. J. Geense overleden. 3 Febr-. Familie ontvangt bericht van 't overlijden van meester H.C A. Kievits, 24 jaar onderwijzer aan de R.K. school. Hij werd door de Duitsers om tot dusver on bekende reden gearresteerd en in een concentatiekamp opgesloten Hij werd 45 jaar. 1 April. De heer I. Vlessing, voorz. der Texelse Middenstandsver te Nieuwen- dam, waar hij zich schuil hield, overleden. Hij werd 51 jaar. 6 April. p. Ruimers, Joh. M. Duinker, A. en H. Pen. J. Witte, Jos. Oremus, G. Broekman, W. en P. J. Keijzer Czn., C. A. Witte Azn. door de Duitsesr op het strand gefusilleerd. A. Jullens, M. C. Kooy, M. Zegel en diens vrouw S. Zegel-Drijver bij Texla gefusilleerd. A. Boon op cle Noord- batterij vermoord F. P Klumpers bij Den Hoorn gefusilleerd. Jos. Schelfhout, A. de Jong en J. R. Donker op fort Erfprins te Den Helder gefusilleerd 16 Mei. De heer G. Joh. Duinker, direc teur Texelse Courant, ten gevolge van zijn verwondingen, op 6 April bij het Duitse bombardement bekomen, overle den. 14 Juni. Het stoffelijk overschot van Kees Bakker en Jaap Koorn, 3 Oct. in Gelderland gefusilleerd, wordt op de al gemene begraafplaats ter aarde besteld. Vrienden van de illegaliteit brengen hun de laatste eer. 6 Aug. Boswachter A. Epe overleden, landing op de Westerweg nabij Den Burg. 25 Sept. Nol Binsbergen, 37 jaar oud, in het St Jansgasthuis te Zaandam over leden. 29 Oei. bereikt Texel het bericht, dat Zendeling Fulps Duinker Pzn., 15 Febr. 1943 door een bombardement op Ambon is overleden Oct. Sociëteit Vriendenkring te De Cocksdorp komt na vijf jaar weer bijeen. 14 Oct. Waideltocht op Texel, ruim 410 deelnemers. 300 van de vaste wal. Oct. Te Den Hoorn een Ned. Herv. kerkkoor opgericht o.l v. den heer J. Visser 16 Oct. Kindje van de familie Verijzei in De Brink verdronken Alle Kogenaars eisen onmiddellijk dempen van cïe Brink (Eind Dec nog niet gebeurd). 18 Oct. Te Den Hoorn een afd. van de Chr. Landarbeidersbond opgericht. Oct. De 1000,000 valt op Texel. Oct. Het Bedrijfschap voor veevoeder bericht, dat voor alle Texelse schapen voeder zal worden verstrekt. 24 Oct. R.K. kerk te Oosterend bestaat 40 jaar. 26 Oct. Damclub O.K.K. viert zijn 20- 27 Oct. De heer C. van Groningen be gint zijn publicaties over merkwaardige afwijkingen in het aardappelgewas op Texel. 28 Oct. Afdeimg van de Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie opgericht. ''Oct. N.V. TESO verhuurt De Marsdiep aan de N.V. Rotterdamse Tramwegmij. voor de verbinding Hellevoetsluis-Middel- harnis. jarig bestaan. Oct. In Eierland wordt een noodvlieg- veld aangelegd. Oct. Schaakclub Philidor te Den Burg opgericht. Oct. De nieuwe gemeenteraad samen gesteld. 4 Nov. Postduivenvereniging Texel viert haar 10-jarig bestaan in Hotel De Hoop, te De Cocksdorp. 5 Nov. Texelse bouwvakarbeiders gaan wegens loongeschil in staking. 12 Nov. wordt de staking beëindigd, nadat de ei sen der arbeiders zijn ingewilligd. 5 Nov. Gymnastiekvereniging Texel steekt weer van wal. 5 Nov. Oosterend krijgt zijn brandspuit terug; was voorjaar 1944 door de Duit sers gevorderd voor het aanbrengen van palen langs het strand. 7 Nov. Feestavond van alle zangvereni gingen van Den Burg in Hotel Texel. 10 Nov. De Texelse Courant meldt, dn dokter Vellenga binnenkort naar Indië vertrekt. De practijk wordt overgedragen aan dokter Scnalkwijk. 10 Nov. Eerste zitting der gemeente raad. De heren Hermes. SDAP en Alb Dros Bzn. V.D., tot wethouders gekozen Rechts betreurt het, dat de linkerzijde rechts bij de bespreking inzake de wet houderszetels niet heeft uitgenodigd. 12 Nov. Ds. Buskes en de heer Tho massen spreken voor de Ned. Volksbewe- ging 15 Nov. Bericht van Pater M. Witte: Hij 'maakt het uitstekend. 16 Nov. Eerste optreden van U.D.I. na de oorlog 17 Nov. De Oosterender Padvindersver eniging weer bijeen 23 leden worden ge ïnstalleerd. Nov. De heer S. Weiland, commandant van de brigade Texel der marechaussee, naar Schoorl overgeplaatst; de heer P. Smit, Heerhugowaard, volgt hem op. Nov. De Joan Hodson weer in ons land. 24 Nov. Opening Jeugdhuis in de Juli- anastraat. 26 Nov. De gemeenteraad draagt B. en W. op inlichtingen in te winnen naar de mogelijkheid cm tussen het Horntje en Den Helder een veerpont te laten varen. 27 Nov. Vergadering der Texelse Mid denstandsvereniging, een nieuw bestuur gekozen. 29 Nov. Mevr. Anke Servaas spreekt voor de Boerinnenbond. 30 Nov. Eerste uitvoering van Texels Fanfarecorps na de oorlog. Nov.-Dcc. Verkennersbeweging St Je- roen-groep opgericht. 2 Dcc. Dee-ise driemastschoener in het Vrijdavond 21 Dec. hield de groep De Cocksdorp van de Ned. Volksbeweging haar derde ledenbijeenkomst. Elk lid had zo mogelijk een belangstellende medege nomen, zodat we 50 personen telden. Dokter Van Dommelen hield een inlei ding en belichtte enkele punten uit het program van de NVB. De heer Termaat van Oudeschild. als gast aanwezig, gaf naar aanleiding van een opmerking van één der aanwezigen, een zeer verhelderende uiteenzetting va.i het verschil tussen „nationaal" en „perso nalistisch" socialisme. Geruime tij werd van gedachten ge wisseld over de Stichting van de Land bouw Het leek de vergadering gewenst, dat op dit punt spoedig eens meer duide lijkheid komt. Na afloop van de prettige besprekingen werd een aa.otal nieuwe leden geboekt, waardoor in De Cocksdorp en Midden- Eierland het totaal reeds boven de 50 gestegen is. >ilten voor hel monument Verantwoording kassaldo- Ontvangen tot 1 Dec. 1945 f 1056, Opbrengst Ouwe Sunderklaas Den Burg f 155,84 Oudeschild f 34,11 De Cocksdoro f 18,51 De Koog f 30.27 Den Hoorn f 7,82 f 246,55 Totaal f 1302,55 Namens het comité dank aan alle da mes, die zich met de inzameling hebben belast Het is de bedoeling in 1946 het tij delijk monument door een blijvend te ver vangen. Aangezien na 1 Januari het girale geld vrij komt, recent het comité op ruime bijdragen Andere gemeenten hebben reeds hun monument, laat Texel niet te veel achteraan komen. Bijdragen worden gaarne in ontvangst genomen door L. P. Pietersen, Binnen- burg 8, Den Burg of bijgeschreven op het spaarboekje van het Monumentencomité bij de Coop Boerenleenbank te Den Burg Van 719 Jan en van 28 Jan.9 Febr. worden op de in het prachtige duin terrein tussen Bergen en Schoorl gelegen Volkshogeschool „De Zandhoeve" twee Volkshogeschjolcursussen voor jon^e mannen gehouden. Tot de maatschappelijke vraagstukkei die in inleidingen of studiegroepen be handeld worden, behoren voor de eerste cursus o.a. „De technische ontwikkeling van de landbouw in Engeland, Rusland en andere landen gedurende deze oorlog en de betekenis dier ontwikkeling voor de Nederlandse landbouw", „de sociale ver houdingen in de landbouw", „Stad en platteland", „Het bevolkingsvraagstuk, en daarmee samenhangend annexatie en emigratie (o.a. de mogelijkheden in Frank rijk), en voor de tweede cursus o.a. „Mo gelijkheden van industrialisatie in Neder land en in het bizonder in Noord-Hol land", „sociale verhoudingen in de in dustrie", „dé waarde van ons geld". Het programma van beide cursussen omvat behalve practisch werk, sport, en spel inleiding en studiegroepen ter verrijking van het culturele leven, bv. het zien van schilderijen, muziek en zang, letterkunde. Bovendien telt elke cursus miostens één excursie, om iets meer te leren van de geschiedenis en aard van het eigen gewest of van het bedrijfsleven De cursussen zijn bestemd voor jonge mannen zowel uit de stad als van het platteland, zowel boerenzoons als arbei ders, studenten en kantoorbedienden. Eierlandse Gat gestrand. Schip gaat ver loren. Bemanning gered. 5 Dec. Verzoek van 'n Eierlander aan TESO om ter gelegenheid van de Sinter klaas de boottarieven weer te verla gen. De dichter het verzoekschrift was in 'n poëtische ontboezeming geschreven krijgt echter nul op het request. 5 Dcc. Tegen P T en P W. L. van Texel beschuldigd van net verraden van een Rus, wordt 6 jaar gevangenisstraf geëist. 19 Dec. wordt P.W L. tot 2 jaar gevange nis veroordf^l' P. L. tot 3Va jaar. In beide gevallen wordt cassatie verleend. 6 Dec. Dc neer Hermes vraagt om ge zondheidsredenen eervol ontslag als wet houder. Dec. De Coöp. Aankoopvereniging Texel telt 100 leden. Dec. Op hoeve Tienhoven worden 75 ratten gevangen. 10 Dec. De heer D. Hin (R.K.) gekozen tot wethouder met steun der SDAP. 12 Dec. Heel Texel viert Ouwe Sun derklaas. De Texelse Boys winnen de wisselbeker van de Texelse Courant. 15 Dec. Twee politieke gevangenen trachten met een beurtschip van Texel te ontvluchten. Zij werden door een dek- knecht verrast. 16 Dec. Father C. Witte door de R.K. pa rochianen van Den Burg gehuldigd ter gelegenheid van zijn priesterwijding. 19 Dec. Fusie S.V. Texel en S.V. De Cocksdorp. 20 Dec. De Doopsgez. Jongerenkring or ganiseert een kunstavond in Pen's Zaal. met Felix de Nobel en Harry van Oss. Dec. Vertegenwoordigers van het Rus sische gezantschap te Den Haag brengen een bezoek aan Texel om een indruk te krijgen van de gebeurtenissen in April en later. Dec. Mr. G. D. Rehorst, burgem. van Callantsoog, met ingang van 1 Jan. 1946 benoemd tot burgemeester van Texel. Dec. Het boekje „Tragedie op Texel" een verslag over de opstand dei Geor- giërs, geschre/en door den heer J. A. v.d. Vlis, in de boekhandel verkrijgbaar Aangewezen bonnen voor de week 29 Dec. 1945—4 Jan. 1946. KA-KB-KC 522 is 250 gram bloem 523 is 200 gram zout 524 is 250 gram jam 525 is 500 gram peulvruchten 526 is 2 kg. aardappelen 528 is 225 gr. huishoudzeep 529 is 2 doosjes lucifers A 46 is ll/i liter melk B 45 is 1 kg. aardappelen B en C 46 is 3 liter melk KD-KE 616 is 250 gram bloem 617 is 200 gram zout 618 is 250 gram jam 619 is 250 gram peulvr. 620 is 1 kg. aardappelen 621 is 5 liter melk 622 is 225 gr. huishoudzeep 623 is 2 doosjes lucifers T 06 is 2 rants, tabaksartikelen (geen import) V 06 is 100 gr. chocolade of suikerwerken X 06 is 100 gr. chocolade of suikerwerken Zelfverzorgers dienen de bonnen voor die artikelen waarvoor zij zelfverzorger zijn, zorgvuldig te bewaren, en bij oproep deze in te leveren Inleveren voor detaillisten: in de week van 30 Dec.5 Jan. a.s. Winkeliers: Zout, Peulvruchten, Jam, Gort, Vermicelli, Ontbijtkoek, Eieren, Waspoeder. Bakkers: Brood. Groentenhandelaren: Aardappelen. Grossiers: Tabak (Publ. no 358.) Uitreiking formulieren Met ingang van 1 Januari 1946 heeft de distributiedienst de volgende regeling ge troffen voor het afhalen van schoenen-, klompen- en bandenformulieren le Maandag der niaand te De Cocks dorp in Café Nota van 910,30 uur. Te Zuid-Eicrland in de o.l. school van 11-12 uur. Te De Waal in de o.l. school van 1-2 uur 2e Maandag der maand te Oudeschild in Eigen gebouw van 9,30-11 uur. Te Oosterend in gebouw v. Chr. Be langen van 13 uur. 3e Maandag der maand: te De Koog in cal'c Hillenius van 9,30-10,30 uur. Te Den Hoorn in de o.l. school van 12- 1 uur. 4c Maandag der maand: te Den Burg op het distributiekantoor voor wijk B en het dorp Den Burg van 9-12,30 uur. Medegebracht moeten worden voor schoenaanvragen de oude en de nieuwe stamkaart. Voor klompen- en bandenaan- vragen uitsluitend de nieuwe stam kaart. Ingevulde formulieren kunnen per post aan het distributiekantoor worden opgezonden of in het busje bij de ingang geworpen worden. Gelieve deze publicatie uit te knippen en te bewaren ter raadpleging. (Publ. 353.) UITREIKING BONKAARTEN TWEEDE PERIODE. Regeling voor zelfverzorgers. Te Oudeschild op Donderdag 3 Jan. a.s. in het Eigen Gebouw van: Installatie lnirgenieest*'vv G. I). Rehorst eti tlSI ke '141 kS cu ,!o )C OPENBARE VERGADERINi van dc Raad der Gemeente Text op Zaterdag 5 Januari 1946, 12 ut Gemeentehuize tot installering vat nieuwen Burgemeester, Mr. G. D. R Texel, 28 December 1945. De Burgemeester van Te TH. R. HIN, Loco. ROTKREUPEL. De Burgemeester van Texel maai kend, dat op de hierna volgende bedt rotkreupel heerst. H. J. Keijser, Molenbuurt. K Lint j| Den Burg. C. H. Roeper, Spang. D. Den Burg. Gebr. van Andel, Eendra Texel. 27 December 1945. De Burgemeester van 1 D. HIN, Loco BURGERLIJKE STAND VAN TE] van 22 tot en met 27 December 18 Geboren: Pieter, zv Simon Zijn Martje Lap Dirk zv Simon Bakker Dora Maas Johannes Cornells zv Groot en Emma Kiljan. Hendrik Cot us Jozef zv Hendrikus J. Maas en O. L Daems. Johannes Pieter Dirk Pieter Moerbeek en Elisabeth Boon Gehuwd: Poulus Kikkert en J Daalder. Jan Daniel Koning en Jan Bruin. Arie van Bruggen en Maria terlaken Peter Coenraad Koopman Cornelia Huisman Leendert Laan Grietje de Waard Overleden: Jacob Witte, 53 j. Klaas Verhoeve, 67 j., wedn. v Ma Breen. Johannes v.d Meer, 3 mnd K je Kikkert, 74 j echtg. van Jan. He Gevonden: wanten, shawl, moer portemonnaie, horloge lipssleutel. S.V. TEXEL. Zondag a.s. wordt gespeeld: Watt gelsVrone, EKCTexel; W Waard desluis, N.NiedorpAtlas; LSVV-Sch TEX. BOYS-NIEUWS. Programma, morgen 30 Dec Texe m Tex. Boys 1. Het 2e gaat naar JVC fiets Zullen we 1945 goed besluiten? O.V.V.-NIEUWS. Zondag a.s. spelen we thuis tegen 2 Zorgt er voor, om half 12 op het te aanwezig te zijn BONTE AVONDTREIN. Naar we vernemen hoopt het Cab gezelschap De Bonte Avondtrein dag 19 Januari in Pen's Zaal met eei verend programma voor het voetlicht treden. Zie nadere aankondiging. H ii 9-10 uur. voor dorp nrs 177 dorp nrs 78129. 11-12 dorp nrs 130 1-2 dorp nrs 187247. 2-3 dorp nrs 21 hoger. 3-4 voor bewoners van wijk S. Te Den Hoorn op Vrijdag 4 Jan. gebouw Ons Huis van: 9-10 wijk H nrs H 1—H37. 10-11 w: nrs H 38—H98. 11-12 wijk H nrs H hoger. 1-2 do p nrs 133. 2-3 dorp 3487. 3-4 dorp nrs 88 en hoger Te De Waal op Zaterdag 5 Jan de o.l. school van: 9-10 uur voor wijk W 10-11 dorp 152. 11-12 dorp nrs 53 en hoger Zij, die voor een of ander artikel verzorger zijn, dienen hun zelfverzoq boekje op deze uitreiking en volgi uitreiking mede te nemen. De bonnen de artikelen, waarvoor zij zelfverzo zijn, worden direct evenals vroeger ingehouden. Medegebracht dienen te den alle stamkaarten en inlegvellen het gehele gezin. (Publ. 35 Toen in 1943 door een firma van de vaste wal op last van Duitse autoriteiten overal op Texel de kerkklokken werden weggehaald, was de vrees, dat hun ge beier nimmer meer over het eiland zou klinken met ongegrond: Wat de Duitseré, al dan niet ter bescherming onder hun beheer namen, verdween na verloop van tijd met de Noorderzon. We gaven ook onze klokken weinig kans op levensbe houd De smeltkroezen in het „Groot Duitse Rijk" verslonden er ontelbaren. Na de oorlog werden heel wat klokken in ons land teruggevonden. Er waren schepen, die door sabotage nimmer hun doel bereikten, er waren grote opslag plaatsen van klokken, die ter plaatse moesten blijven wegens gebrek aan trans portmiddelen, etc. Hieraan is het le dan ken, dat er weer vele Texelse klokken te voorschijn zijn gekomen Dezer dagen is de heer J Tiessen, direc teur van gemeentewei ken, er in geslaagd, de opslagplaats van de klokken van de Ned Herv. kerk van Den Burg en Den Hoorn te ontdekken. Ze waren in Am sterdam. De klok van Den Burg was be schadigd. Dit hadden de Texelaars zelf op hun geweten; Toen de klok in 1943 uit de toren was genomen, sloegen enige Texelaars er stukken af, toen ze in af wachting van verdere transport enige da gen onbewaakt bij de linkerhoofdingang van het kerkgebouw stond. Nu de souve nirjagers vernemen, dat de klok toch weer terug komt, zullen zij wel spijt van hun optreden hebben. De klok va.i Den Hoorn moet even hersteld worden. De kroon is nl bes digd. De klok van de R.K. kerk van öeschild is in de gemeente Nieuwer- stel aangetroffen. Daar werd zij des door de Duitsers als alarmklok gebn Dc klokken van de Herv. kerk van Waal en De Koog waren op de gemee werf te Hilversum geborgen, deze zij weer op Texel Helaas is het Waa kerkje door d° Moffen met de grond lijk gemaakt. De klok van de Doopsgez. kerk van Burg bevindt zich in de provincie ningen. Zij zal ter reparatie naar Ams dam worden gebracht. De klok van Doopsgez. kerk van De Waal is zoek. die van de Herv. kerk van Oudeschild, de R K en de Herv. kerk van De Co dorp en van de R K kerk van Den zijn spoorloos verdwenen. Maar dat niet zeggen, dat de kans, dat we ze weer zullen horen luiden, verkeken' Dagelijks worden op de meest uilee pende plaatsen nog weer klokken gev den en wie weet, zijn ook de onzen dans in de smeltkroes ontsprongen. De klok van de Herv. kerk van üos end heeft men met rust gelaten: De 1 sers keken er met een begerig oog maar om de klok te bemachtigen de hele klokkestoel worden weggebio en mede met het oog op de dikke mu zag men van dit karweitje af. Tenslotte kunnen wij nog vermeit dat de marktbel, waarmede telken de Texelse kermis werd ingeluid, et eens jeroofd^s^ F PREDIKBEURTEN. N. H. KERK ZONDAG A.S. Burg 7,30 u. ds. Salin in Doopsgez Kerk Koog 10 u. ds. Hartdorff Waai 3 u. ds. Hartdorff Oosterend 10 tt ds Kok Maandcollectc Cocksdorp 10 u. ds Salm Eierland 3 u. ds. Salm Oudeschild 10 u. Eerw. Hr. Termaat Den H. 10 u. ds. Wesseldijk Geref. Kerk H.V. Oosterend 10 en 3 u ds Winter Den Burg 5 u. ds. Winter Geref. Kerk Oosterend 10 u ds. v.d. Leer 3 u. ds. Pos Burg 10 u ds. Pos 3 tt ds v.d Leer Doopsgez. Gem. Waal 10.30 u ds Knot Hoorn 10 u ds v.d. Veer Burg, Oosterend, geen dienst MAANDAG 31 DECEMBER (Oudejaar) Ned. Herv. Kerk Burg 9 u. ds. Wesseldijk in Doopsgez. kerk Extra collecte Koog G u ds Hartdorff Waal 8 u ds Hartdorff Oosterend 7.30 tt ds Kok Coll. Noodl. kerken en pers. Cocksdorp 7.30 u. ds Salm Extra collecte Oudeschild 7.30 u. Eerw. hr. Termaat Maandcollecte Hoorn 7.30 u ds. Wesseldijk Extra collecte Geref. Kerk H.V.' Oosterend 7,30 u. ds Winter Geref. Kerk Oosterend 7.30 ds v.d. Leer Burg 7,30 ds Pos DOOPSGEZ GEM O'end 7,30 ds. Knot. Burg 7,30 ds.v d. Vei Dinsdag 1 Jan. 194fc Nieuwjaar. HERV. GEMEENTE Burg 10 u ds Salm in Doopsgez O'end 10 u. ds. Kok - Cocksd. 10 u Leesdier O'schild 10,30 uur Eerw. Heei Terra Nieuwjaarsmorgen wijdinf Den Hoorn 10 u ds Wessel Geref. Kerk H.V Oosterend 10 u. ds Wink Geref Keik Oosterend 10 u ds. Leer Bevest. v. ambtsdrai Burg 10 u ds Pos Bevest. v. ambtsdraj

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 2