'Douwe Cgberts THEE beste biggen flinke hulp Maandag a.s. is onze winkel Iloor dansmuziek Dat verdient uw aandacht londagavond en Nieuwjaars! Net gehuwd persoon WEGENS INVENTARISATIE Zo I) Hotel De Toekomst Stoamwasserij Texel weer was aan Telel. aangesloten Konijnenhuiden ei vaste tractorknecht Smidsknecht ABQNNEE'S De Optimistenband NI Goederenhandel Ph. Vlesssing boerd te Den Burg gesloten Fa. Frans Zegel Kzn. CASINO - Den Bur gezellig danse GESLOTEN Verdelg de rallen I Wie heeft gegevens? Dialed en Volksk unde Hoe bestrijden wij tie Coloradokever HOGE VOEDER PR IJZEN Eigen productie aanbevolen ouwen wij onze nieuwe er ZWARTE BIETEN HENK CRAANEN'S Dansinstituut NOTARIS MULDER wegens inventarisatie draaien weer op volle toeren Kistenfabriek HALBERTSMA te HOORN Fa. W. v. d. Zeep Zonen Telef. 20. De rattenolasg op ons eiland duurt voort. De fa. Ratweg heeft op Texel een maandenlange campagne tegen dit onge dierte gevoerd, maar nog steeds krioelt het overal van deze knaagdieren, die enor me schade aanrichten. Aan de vaste wal klaagt men eveneens steen en been. Nu er betere verdelgingsmiddelen beschik baar zijn, dient de bestrijding met man en macht te werden aangepakt. De over heid is bereid bij een georganiseerd op treden krachtdadig mee te werken. Het Departement van de Landbouw benoem de een commissie inzake bestrijding van ratten en muizen. Secretaris werd dr. Caudri. leider der rattenafdeling van de Plantenziektenkundige Dienst te Wage- ningen. Als leden zijn in deze commissie opgenomen: vertegenwoordigers van land en tuinbouw als producenten, het Hoofd bedrijfschap voor Akkerbouwproducten in verband met het innemen en bewaren van de oogst, de Plantenziektenkundige Dienst, de Veeartsenijkundige Dienst en de Afd. Volksgezondheid van het Ministe rie van Sociale Zaken. Het ligt o.a. in het voornemen van deze commissie zo snel mogelijk ook de hygi ënische zijde van het ratten- en muizen probleem aan de orde te stellen. De commissie dient beschouwd te wor den als een overkoepeling van genoemde diensten, met inbegrip van de fabrikanten van verdelgingsmiddelen en de Vakgroep Reinigingsbedrijven, waarbij de bestrij- dingsfirma's dijn aangesloten. Zij stelt zich ten doel de op dit terrein werkzaam zijnde firma's alle mogelijke steun te ver lenen en het particulier initiatief te be vorderen. DE STRIJD TEGEN DE GIFHANDEL. De actie tegen de gifhandel wordt in het gehele land op grote schaal gevoerd. Op onverwachte tijdstippen en met steeds weer gewijzigde tactiek worden de gif- handelaren en hun klanten aangegrepen. In sommige steden werden alle toe gangswegen afgezet en alle voertuigen aangehouden en gecontroleerd. Razzia's vonden plaats cp de punten, die als cen tra van de gifhandel bekend zijn. Ook pakhuizen en woningen werden aan een nauwkeurige inspectie onderworpen. Dui zenden auto's werden in totaal gecontro leerd en honderden personen tijdelijk vastgehouden. Bij de in beslag genomen goederen werden behalve tabak, levens middelen en textiel ook buitenlandse bankbiljetten aangetroffen VAN EEN BIJZONDER KONIJN. Een lezer schrijft ons: Als „boerenknecht" was ik in deze oor logsjaren in de gelegenheid er een konij nenfarm" op na te houden. Door een on voorzichtigheid fokte ik bij een Vlaamse- Reusvoedster in Aug. een toom van acht jongen. Het hele nest op één na kreeg de snotziekte en stierf. Een overgebleven jong at geweldig gedurende de hele win ter, maar toen hij in Maart hij was toen dus zes maanden stierf, was hij niet groter dan een konijn van acht weken. Als Vlaamse reus had hij natuurlijk een volwassen grootte moeten hebben. Blijk baar leed mijn konijn aan dezelfde kwaal als de „Waalder wonderbig". BENOEMING. De heer P v. d. Heerik. Broek op Lan- gedijk, werd benoemd tot adjunct-com mies ter secretarie der gemeente Texel. GIFTEN WITTE KRUIS. Mw. B-, Bloemendaal f 5, GIFTEN T.B.C.-BESTRIJDING. Mw. B., Bloemendaal f 5, Het Dialect- en Volkskunde-bureau van de Kon. Nederl. Akademie van Weten schappen, Kloveniersburgwal 29 te Am sterdam, zoekt voor een aantal plaatsen in onze omgeving nog steeds medewei kers, die bereid zijn om de vragenlijsten in te vullen. Deze plaatsen zijn: Den Burg De Cocksdorp, Harkebuurt, Den Hoorn, De Koog, Oosterend en Oudeschild. Gaarne wekken wij onze lezers uit deze plaatsen, die zich in staat achten de lijs ten van het bureau in te vullen, op, om op deze wijze dit bij uitstek nationale en voor de wetenschap zo belangrijke werk te steunen. Nieuwe richtlijnen. De Plantenziektenkundige Dienst te Wa- gemngen schrijft ons: Tegevolge van het feit, dat de Colora- do-keverbestrijding in 1946 in belangrijke mate van die van voorgaande jaren zal verschillen, komt het ons gewenst voor, dat thans reeds de algemene richtlijnen onder uw aandacht worden gebracht Voor het grootste gedeelte van ons land wordt het niet meer nodig geacht, dat bij het vinden van kevers, eitjes, larven of poppen, van deze soort melding wordt gemaakt ten gemeentehuize. Eveneens zal voor dit gedeelte van het land geen wet telijk voorgeschreven, algemene spit- plicht ingevoerd worden. In plaats van deze voorschriften zal de nieuwo wet bepalingen bevatten, waarin aan gebrui kers van percelen de plicht opgelegd wordt om bij eventueel voorkomen van Coloradokevers of larven deze te vernie tigen. Dit kan gebeuren door deze te do den door doodknijpen, af te zoeken en verbranden of door het gewas te bespui ten met een oplossing van calcium-arse- naat In beginsel is het dus met van belang, welke bestrijdingswijze gebruikt wordt, als de kevers, larven, enz., maar grondig opgeruimd "worden. Om practi- sche redenen zal dit vernietigen in vele gevallen door een één of meermalen uit gevoerde bespuiting met een arsenaal- oplossing plaats vinden. In deze z.g. „bestnjdingsplicht" ligt opgesloten, dat te allen tijde bij het voor komen van de kever, deze direct bestre den moet worden en het dus niet mag voorkomen, dat bij controle van een per ceel, coloradokevers en larven worden gevonden. Is dit wel het geval, dan kan zulks als een strafbaar feit beschouwd worden. Behalve, dat aan verbouwers in zo'n geval een straf opgelegd kan wor den, kan de Burgemeester, op verzoek van de Plantenziektenkundige* Dienst, voor schrijven, dat de bestrijding alsnog uit gevoerd wordt of op kosten van den verbouwer laten uitvoeren. Om de op te leggen bestrijding naar be horen te kunnen uitvoeren zal het nodig zijn, dat de verbouwers hun aardappel percelen geregeld nazoeken op het aan wezig zijn van coloradokevers of larven om te voorkomen, dat deze door den con- trolerenden ambtenaar worden gevonden. In het kort komt dus de regeling hier op neer. dat een verplichte bestrijding wordt ingevoerd, die alleen goed nage leefd kan worden, wanneer geregeld ge zocht wordt. Behalve deze maatregel, zullen voor bepaalde, betrekkelijk kleine gedeelten van ons land een algemene spuitplicht en meldingsplicht worden voorgeschreven, wat dus hierop neerkomt, dat in deze ge bieden uit voorzorg één of meer keren alle aardappelpercelen bespoten dienen te worden en dat bij het vinden van kevers of larven aan den Burgemeester of an dere, bepaalde personen aangifte dient te worden gedaan. De kosten van de bestrijding, zowel die van de aankoop van arsenaat als de te maken spuitkosten, zullen niet meer door het Rijk worden gedragen. Op een goede naleving van de genoem de bepalingen zal van Overheidswege evenals voorgaande jaren een streng toe zicht worden gehouden. Voor de nadere regeling én uitvoering der bestrijding zullen in verschillende gebieden in te stellen commissies zorg dragen, waarin naast den Rijkslandbouwconsulent en Ambtenaar van Plantenziektenkundige Dienst ook andere personen zitting zullen hebben. De veevoederprijzen zijn buitengewoon hoog. En het is begrijpelijk, dat menige boer naar middelen zoekt om het even wicht tussen ontvangsten en uitgaven zo goed mogelijk te bewaren. Tot de noodza kelijke uitgaven behoort de post vee voeder. Tenminste wanneer men niet op andere wijze n het tekort aan krachtvoe der weet te voorzien. „Is het", zo rede neren de laatste tijd enkele veehouders, .thans niet de tijd om te gaan denken aan stichting van een grasdrogerij? Op deze wijze toch zouden we krachtvoeder van eigen bedrijf kunnen winnen en mis schien de uitgaven kunnen verlagen". Wanneer je dan in het midden brengt, dat hel telen van krachtvoeder op eigen bedrijf toch ook mogelijk is door middel van een paar bunder bouwland, dan heeft men daartegen allerlei bezwaren. „Het is", zo zegt men, ,,de laatste jaren toch wel duidelijk gebleken, dat heel veel Texelse bedrijven geen raad weten met bouwland. Door het feit, dat men niet over voldoende trekkracht en landbouw werktuigen beschikt, wordt het land op een veel te laat tijdstip bewerkt en het gevolg is een veel te lage opbrengst. Als het daarom mogelijk is krachtvoeder te telen op grasland, dan is dit veel meei geëigend voor het Texelse bedrijf" Wij voelen wat voor deze redenering. En we hebben daarom de vraag, betref fende stichting van grasdrogerijen, voor gelegd aan den Rijkslandbouwconsulent. Op deze vraag ontvingen we het volgen de antwoord: ,,De kolen, die nodig zijn voor het drogen van gras, zullen ongeveeu 2 maal zo duur zijn als in 1939. Materiaal voor nieuwe drogers is nog niet beschik baar; wat er in het buitenland op dit ge bied gepresteerd is weten we ook nog niet. In hoeverre de voederprijzen zullen blijven op het huidige peil, kan niemand voorspellen. Ik acht het nog te vroeg, om nu al een uitspraak te doen over de toe komst van grasdrogen. In de eerstkomende jaren zal onze posi tie wat meer geconsolideerd zijn en dan kunnen we bepalen, welke koers het uit moet Als het grasdrogen een economisch voordeel biedt, dan moeten we het niet laten, dat is de enige lijn, die deze zaak beheerst". Tot zover de Rijkslandbouwconsulent. De heer N. Schermer, architect, schrijft ons: Naar aanleiding van de lezing van Ir. Van Houten betreffende Boerderijbouw, zou ik daar nog het volgende aan toe wil len voegen De lezing zal ongetwijfeld zijn nut hebben afgeworpen voor de boerderij- bouw in de toekomst. Maar toch meen ik, dat er onder het gehoor van Ir. Van Hou ten velen waren, die gaarne wat gehoord zouden hebben hoe zij hun bedrijf het meest economisch kunnen inrichten. Gaarne wil ik hier iets vertellen van mijn ervaringen, hopende hiermede deze be langrijke zaak te dienen Om tot een economisch bedrijf te ko men, moet men een boerderij gaan bezien als een fabriekje, met een lopende band, d wz. de bedrijfsruimten moeten zo ge projecteerd worden, dat ze in de kortste arbeidstijd het grootste rendement geven Beginnen we dus bij het woonhuis, waar in de woonkeuken het belangrijkste ver trek is. Hierin immers verblijven de boei en boerin het grootste deel van het jaar Daarom moet dit vertrek zo groot gepro jecteerd worden, dat de boer van daaruit het belangrijkste deel van zijn bedrijf in het oog kan houden. Vanuit de woonkeu ken zal dan ook de stal onmiddellijk be reikbaar moeten zijn, dit met het oog op ziekten of kalven van het vee. Over de keuze van het staltype is veel te zeggen, doch de Zuid-Hollandse stal biedt in economisch opzicht de meeste voordelen, bv. vlug en gemakkelijk voe ren zonder verlies van voeder, de boer heeft een uitstekend overzicht van zijn beesten, de luchtverversing is doelmati ger, terwijl bij brand de koeien sneller van stal kunnen worden gehaald. De stal len moeten zoveel mogelijk op het Zuiden geprojecteerd worden, opdat zij de slal- temperatuur op perl houdt en de koeien zelf minder warmte behoeven te pi ceren, dus met minder voer toe kuni Stallen van koeien, paarden en i vee zullen doelmatig gescheiden dieni worden, doch zo centraal mogelijk met het oog op gemakkelijk voeren. De tasruimte moet voldoende ruim en zal gemakkelijk zonder moeite vol zet of leeg gehaald kunnen worden, moet binnenshuis gedorst kunnen den, terwijl er tevens ruimte moet voor het opbergen van het stroo 1 door verkrijgt de boer best bewaarde deren, welke op de markt een hogere opleveren. Vervolgens zal voldoende dacht moeten worden besteed aan chineberging met werkplaatsen, wan gaan m.i. spoedig een mechanisch perk tegemoet. De ruimten voor op granen kunstmest en pootaardapp zullen zodanig geprojecteerd dienen worden, dat de boer ze te allen tijde een wagen bereiken kan. Een vorst bietenkelder onder de tas zal geen bodige luxe zijn, ook gedeeltelijk bouwde groenvoersilo's zouden in weging genomen kunnen worden. IJzerconstructie komt dan pas in o weging, wanneer ze goedkoper is houtconstructie. Een solide ijzerconst tie is duurder dan hout. Gaat men tot de lichtere vakwerkijzerconstru dan worden de knoopverbindingen spoedig door zeedampen aangetast en komt speling in, vervolgens zal een constructie zeker om de twee jaar ge en geverfd moeten worden, terwijl goede houtconstructie tientallen j geen onderhoud behoeft. Brand is hier niet doorslaggevend, want bij brand ze beiden verloren. Het spreekt vanzelf, dat aan de brandbaarheid van het geheel hoge dienen te worden gesteld. Inderdaad is de toestand momenteel nog veel te onoverzichtelijk om te kunnen zeggen in welke richting we in de toe komst zullen moeten koersen. Eén ding is zeker We moeten met de middelen, waar over we beschikken zoveel mogelijk voe der op eigen bedrijf telen En dan zijn er ook op het graslandbednjf nog wel enke le mogelijkheden Om maar enkele dingen te noemen. De hooiwinning kan nog altijd veel verbeterd worden. Heel veel, gras, bestemd voor hooiwinning, wordt op een veel te laat tijdstip gemaaid. Al verloopt de winning van het hooi dan verder nog zo goed, toch verkrijgt men een product, dat een aanzienlijk lagere voedingswaar de heeft, dan het hooi van gras, dat op het juiste tijdstip gemaaid is Het tijdig maaien moet dan worden gecombineerd met een goede winning en in dit verband kan worden genoemd het gebruik van ruiters. Een andere mogelijkheid om de presta tie van het grasland te verhogen, is het omweiden. Indien in de toekomst palen en draad beschikbaar komen, dan is dit een punt, dat on te belangstelling ten volle waard is Ook al is het niet mogelijk het omweidsysteem te combineren met een verhoging van de stikstofgiften, dan toch biedt omweiden grote voordelen. We zijn voornemens hierover in de loop van de winter het een en ander mede te delen. Het is ons langzamerhand wel duidelijk geworden, dat het er voor ons land in de toekomst om zal gaan, de hoogst mogelijke opbrengst te verkrijgen met de laagst mo gelijke productiekosten. Laat ieder daar op eigen terrein aan medewerken C.v.Gr. Van verschillende kanten bereiken vragen omtrent de oorzaak van het komen van veel zwarte bieten in div percelen. In veel gevallen denkt men boriumgebrek. Bij de gevallen, die wi nu toe hebben gezien is van het la geen sprake. Bij boriumgebrek begin ziekte van boven af, vanuit de kop, wijl de thans voorkomende afwij juist van onderen af. uit de staart be Enkele jaren geleden zonden wij gelijke bieten voor onderzoek op Wageningen. Men deelde ons toen re dat we hier te maken hadden met schimmel Rhizoctonia Violacea. De tels en een grote oppervlakte van het dereind der biet is hierbij met een do violet-rood schimmelvilt bedekt. Het schijnsel treedt meestal pleksgewiji vaak op laaggelegen vochtige plek Ook andere plantensoorten kunnen den aangetast, o.a. aardappelen, len, klaver, luzerne en tal van onkrui De bestrijding van de ziekte is nie eenvoudig. Wageningen geeft aan: g ontwatering, ruime vruchtenwisse waarbij bieten, wortelen en luzerne eerste plaats worden uitgeschakeld, zieke bieten op het veld achterlaten, niet op de mestvaalt brengen. Het dient aanbeveling de bieten voor het kuilen goed uit te zoeken om te voo men, dat ook de gezonde bieten wo aangetast. C. v K Te koop gevraagd EEN HUIS niet wat land, gelegen bij De Koog, de Dennen of Hogenberg. Ook genegen te ruilen tegen percelen te Den Helder of een mooi per ceel in Anna-Paulowna, met moestuin, boom gaard, garage. Brieven aan P. KALIS, Gravendwarsstraat 3, Den Helder. Te koop gevraagd op lexel een Café, Lunch room, Koffiehuis of iets dergelijks. Brieven onder no 316 bureau van dit blad. HET ADRES voor: DROGISTERIJ ARTIKELEN is A. v. d. SLIKKE. is telefonisch aangesloten no. 7. Een partijtje S. WUIS Azn., 't Noorden. verzoekt de club van Vrijdag 4 Jan. 8 uur om 7 uur in Casino aanwezig te willen zijn. neemt Maandag 31 De cember zal op Vrijdag 4 Januari 1916 des voormiddags 10 uur bij de boerderij van den heer Bernardus van Heervvaarden aan de Postweg te Eierland publiek en a contant verkopen: bruin merriepaard (15 jaar), beste zware melk koe (7 jaar), kalftijd 26 Maart, melkkoe (5 jaar) lVt-j. koe, kalftijd 22 April, kalf (l/2 jaar), plus minus 10000 kg. Lucerne- hooi, plm. 20000 kg voer- bieten, klamp van 470 pak geperst stro (oogst '44), dito van plm. 140 pak (oogst '45), prima Al fa Laval melkontromer, (130 1. per uur), 3 j. oud, met bijbehorend Hilde- brands kipploeg met re serve scharen, ijzeren ba- lansploeg, 5-balkseg, 4- balkseg, vierveldszigzag- eg, 3-wielde kar, bieten molen, boerenwagen, hooischop, kruiwagens, bakkunstmoeder met pe- troleumbrander, slijp steen, graven, vorken, schoppen, zeis, zicht, em mers met juk, schoffel, ha mers, enz. Voerkisten, grote partij graanzakken, klaverrui- ters, ploegslee. traplad der, lammer- en scha- penbakken, takelblokken en zeilen, mestplank, ba lies, ijzeren vat, enz. Kopers van vee en paarden moeten hunne aankoopvergunningen medebrengen. EIERLAND No. 17. JOH. DE GRAAF. „Weilust", Eierland. Wegens huwelijk der tegenwoordige gevraagd in de huishouding. Goed loon. Hulp voor ruw werk aan wezig. J. AGTER, Stenenplaats. kunnen weer ter berei ding worden geaccep teerd. Bestel-adres: Groene- plaats 10. Gevraagd: Woning beschikbaar. A. DROS Bzn „De Volharding". Gevraagd: of gevorderd leerling. J. H. SLAMAN. I Smederij, Oudeschild 80.1 kunnen zich bij ons opge ven voor Het Vrije Volk, a 30 ct. p.w of f 3,90 per kwartaal, Wij Vrouwen, a 20 ct p. w. of f 2,60 per kwartaal Tijd en Taak, van Ds. Buskes a f 2,45 p. kwartaal Wij Vrouwen, a f 0,90 per kwartaal Speciaal blad voor de vrouwen. Ook kunnen wij weer volop schrijfpapier, enve loppen, inkt, schriften en schrijfpennen leveren voor zeer lage prijs. Beleefd aanbevelend, C.P. SCHAATSEN BERG, De Cocksdorp 1 A, Agent: A. P. Bruiloften en Partijen vraagt u Beleefd aanbevelend, J EELMAN, K 66, De Koog-Texel DE N.V. HALBERTSMAS FABRIEKEN VOOR HOUTBEWERKING TE HOORN U kunt rechtstreeks te Hoorn bestellen: Viskisten in alle voorkomende maten, Aardappelkiembakken in diverse model len, Rooikratten als voorheen voor 25 of 17V2 kg Kaaskisten, Boterkisten, Boter vaten, Houten Emmers, Veilingkisten en Kratten, enz. In één woord: alle soorten emballage kan bij ons gemaakt worden en is spoedig klaar. Vraagt offerte van de kist, die u wenst, bij de Beh. C. ZEEMAN, Tel. K 2290, nr. 4296. Vakmanschap, machines en materiaal, drie factoren, die bij het vervaardigen van grafwerk de kwaliteit ervan bepalen. Het materiaal wordt door ons steeds met zorg gekozen en op vakkundige wijze be werkt, met gebruikmaking van moderne machines. Jarenlange ervaring een een prima repu tatie staan u er borg voor, dat ons graf- werk de toets der critiek en de tand des tijds kan doorstaan Vraagt u eens onze afbeeldingen met di verse modellen Ze worden u gaarne gra tis toegezonden Vlotte levering wordt gegarandeerd. Denk om het juiste adres: Harlingcn Opgericht 1879 Niet te verwarren met den heer S v. d Zeep, met wien wij op generlei wijze in relatie staan. Agentschappen: S. ZIJM, Gasthuisstraat C Den Burg; C. v. HEERVVAARDEN, De Koog 79. jaren een verantwoordelijke betrekk vervuld hebber.de, wenst te verande; en zoekt een lonende positie of eventu winkelbedrijf te koop. Brieven onder no 319 aan bur v.d. b! is onze zaak Woensdag, Donderdag en Vrijdag 2, 3 en 4 Januari a.s. Douwe Egberts levert U thaus weer een goede kwaliteit thee, waar U echt vau geuicl! Dat is het kopje thee, dat we zoolang gemist hebben!

Texelsche Courant | 1945 | | pagina 4