V- De installatie van den burgemeester De gevonden kerkklokken an komen en gaan W ie wil naar Australië Werkschoenen en overalls Oosterenc! nam afscheid van Ds. Knot Wal moet er yooeuren mei N.S.B. vrouwen Inlc evering van eieren Het herstel van onze pluimveestapel Cocksdorpers ingewijd in liet gelieim der atoom energie I racloren komen in April nog niet vrij Distributie. Voor Iienxlie vielei Collecte voor liet mommie (Vervolg van Burgemeester Rehorst, onder de ndruk "an de hartelijke woorden door oude vrienden en nieuwe m?dewerkers tot hem gericht, sprak ten slotie een woord van dank. Ik dank u hartelijk voor de vriendelijke woorden, die gij aan mijn adres hebt ge richt. Ik ben erkentelijk voor de rede, door den heer Hin uitgesproken. Ik dank ook wethouder Dros voor zijn goede we n sen. Gij hebt gezegd, dat als ik recht door zee ga, het op Texel in orde zal komen. Ik hoop recht door zee te gaan en wel met tact. zoals het een burgemeester betaamt Ik heb mijn persoonlijke godsdienstige en politieke overtuiging, maar vooral wat de politiek betreft, heb ik mij als ideaal gesteld, mijn eigen overtuiging nooit naar voren te laten komen Welke godsdienst en welke politiek men ook belijdt, ik hoop, dat allen de weg naar den burge meester zullen vinden en als het nodig is, staat ook mijn woning voor iedereen open. Ik hoop een burgervader te zijn. Een vader kan niet alles goed vinden, wat in het gezin gebeurt, een vader moet wel eens met straffe hand optreden; ik hoop echter, dat zulks zo weinig mogelijk het geval zal zijn. Zich tot Ir. Maandag richtende, zeide spr.: Ik dank u voor de wijze, waarop gij uw moeilijke taak hebt uitgeoefend. Ik wens u in uw werkkring het allerbeste toe. Tot den heer Breebaart zeide spreker De turnsport is belangrijk, een gezond li chaam, een gezonde geest. Wat uw op merking over de isolatie van Texel be treft, het vreemdelingenverkeer heeft mijn bijzondere belangstelling. Het ligt op de weg van het gemeentebestuur om Aansluitend op ons bericht over de ge vonden kerkklokken kunnen wij thans nog de volgende bizonderheden vermel den. De klok van Den Burg heeft een dia meter van 125 cm. en weegt 1160 kg. Zij draagt het randschrift Soli Deo Glo ria. Conradus Splinter Me. Fecit Enchu,1- sae. Anno Domini 1649 Die van Den Hoorn heeft een diameter van 76 cm. en weeget 255 kg. Beide klokken waren opgeslagen bij de „Leerdam"-glasfabriek te Leerdam. In het laatst van 1944 werden de aldaar op geslagen monumentale klokken tegen alle beloften in door de Duitsers weggehaald en ingescheept om naar Duitsland te wor den vervoerd Het schip heeft echter Duitsland nooit bereikt, maar is bij Urk gezonken. De klokken zijn door de morgen van de Rijkswaterstaat gelicht en naar Amsterdam vervoerd, waar in de opslag plaats eerst de klank 'al worden gecon troleerd, vóórdat zij w: r op haar oude plaats zullen worden neergehangen. De klokken van de N.H. kerk te De Koog en De Waal hebben resp. een dia meter van 57 en 60,5 cm. en wegen re spectievelijk 101 en 137 kg. De klok van de R.K. kerk te Oudeschild heeft een diameter van 60 cm., die van de Doopsgez kerk van Den Burg weegt 87 kg. De klok van de Herv. kerk van Ooster end, die niet uit de eikenhouten luidstoel kon worden verwijderd heeft een middel lijn van één meter en weegt 625 kg.; deze werd in 1598 gegoten door Henn Wegewart te Kampen De rubriek ingekomen en vertrokken personen vroeg tot voor enkele jaren een bescheiden plaatsje in ons blad, maar nu men weer kan reizen en trekken, waar heen men wil is het aantal ingekomen en vertrokken personen enorm gegroeid Ingekomen: Naantje Bremer v. Bever wijk n. Den Hoorn 74; Jacobus J. Hooger- vorst v. Rotterdam n. Oudeschild 244; Ja cobus Deelder v. Venray n. K 41; Ferdi nand Zwanenburg v. Kollumerland naar Den Hoorn 107b; Petrus J. M Hartog v. Utrecht n. Nieuwstraat 12, Theodorus van der Wulp v. Amsterdam n. Oudeschild 106; Cornells B. Termaat v Alkmaar n Oudeschild 128; Grietje Wassenaar van Menuldumadeel n. Molenstraat 60; Lam mert Smit v. Oostzaan i\. K 65; E. Vles- sing v. Amsterdam n, Gravenstraat 13; Catharina Ruis v Dirkshorn n Wilhel- minalaan 54; Jan W. Vellinga v. Arnhem n. Den Hoorn 91; Willem van Dijk v. Anna Paulowna n Peperstr. 77. Vertrokken: Berendina Abbink van Wittekruisweg 32 n. Almelo; Gijsbertus A Hoetjes v. Groeneplaats 5 n. Heiloo; Aaltje Schaap v. Parkstraat 2 n. Zijpe; Jan van Andel v. Kogerstr 58 n Haar lemmermeer; Trijntje Koorn v. W.laan 54 n. Soest, Jan Dalmeijer v. K 51 n. Vel- sen; Carolina van Spingelen v. War moesstraat 22 n. Barneveld; Sibbeltje M. Haarsma v. O 157 n. Hoogkarspel; Pieter W. Stoepker v. Emmalaan n. Velsen; Jo- han Hendriks en Margaretha C. Slikker v. B 66 n Egmond a. Zee; Martinus A. Langeveld v. K 64 n. Amsterdam; Douwe de Vries v. Oudeschild 233 n. Opsterland; Cath. A Engel v. K 23 n. Den Helder; Pie ter Keijser v. Weverstr. 45 n. Zaandam, Willem J. G Roeper v. Waalderstraat 47 n. Alkmaar. S. V. TEXEL. Naar wij zo juist vernemen, heeft de NVB het programma van 6 Jan. vastge steld voor 13 Jan. as zodat W.-Waard naar Texel komt. Texei 2 en Texel 3 zijn Zondag vrij. Nu ook meerdere spelers aan de com petitie gaan deelnemen, zal het nodig zijn, dat zij zich door training voorberei den. Dus mogen we Donderdagavond half negen een bijzonder grote opkomst ver wachten. Hoe zit het met de Junioren en adsp.? Dat moet beter worden, willen ze aan wedstrijden deelnemen. Zij worden om half acht in het gym. lokaal verwacht. ie pagina). Texel zo goed mogelijk naar buiten uit te dragen. Tot burgemeester Ritmeester zeide Mr. Rehorst: Ik heb u leien kennen als een mooi, en lichtend voorbeeld. .Het geeft mij veel vreugde u in ons midden te zien, na de moeilijke jaren, die gij hebt door gemaakt. Moge u als trouw strijder voor het mooie ideaal ons, collega's, nog lang ten voorbeeld zijn! Tot Ds. Van der Leer zeide spreker: ik hecht aan het kerkelijk leven grote waar de. Wij, Nederlanders zijn niet allen lid van dezelfde kerkelijke gemeente, "maar ik hoop, dat, ondanks deze verschillen, door waardering voor elkanders gods dienstige overtuiging, de weg tot elkan der zal worden gevonden. Tot den heer Mooij zeide spreker: In derdaad is mijn afscheid van Callantsoog onvergetelijk geweest Ik hoop, dat het Callantsoog goed zal gaan. Zo lang de lei ding in uw handen berust, zullen de be langen op de juiste wijze worden behan- tigd. De Burgemeester besloot met de woor den: God zegene u allen. Op verzoek van den Directeur van het Arbeidsbureau alhier vestigen wij de aan dacht van de Texelse schapenhouders op het feit, dat hij bericht heeft ontvangen, van het Dep. van Landbouw, dat de mo gelijkheid van emigratie naar Australië bestaat voor twee echtparen met of zon der kinderen, die aldaar speciaal zullen worden belast met de verzorging der schapen op een groot veeteeltbedrijf. Ge gadigden kunnen zich melden bij den Di recteur van liet Arbeidsbureau alhier. Het Bureau Oogstvoorziening. stelde ter mijner beschikking 50 paar 2de hands werkschoenen en 50 overalls, resp. f 6,10 per paar en f 18 per stuk. De schoenen zijn speciaal bestemd voor landarbeiders en de overalls voor landarbeiders, dors machine en tractorpërsoneel. De overalls zijn fabrieksmodel. Zij, die hiervoor in aanmerking menen te komen, gelieven zich te vervoegen bij J. Westdorp, nabij De Cocksdorp, van Woensdagmiddag 16 Jan. a.s. af. De Oogstopz. J. WESTDORP Texel, 7 Januari 1946 OOSTEREND Zondagmiddag nam Ds. Knot in de Doopsgez. kerk te Oosterend afscheid van zijn gemeente. Tot afscheidstekst had de scheidende leraar Ezech 3 17 gekozen: Mensen kind, ik heb u tot een wachter gesteld". Als mensen van elkaar gaan, zien wij om en gaan onze gedachten terug, aldus spr. Wanneer wij de berekening van die 4 jaar opmaken, dan komen wij tot de conclusie, dat er tekorten geweest zijn, zowel bij de gemeente als bij den predi kant. Maar dit zegt spr. niet om de ge meente de moed te ontnemen, integen deel, het moet juist de drijfveer zijn om het in de toekomst beter'te doen. Dat de predikant heengaat, is niet zo belangrijk, de dienst blijft en de bood schap blijft. Met nadruk wees spr. op de taak van de gemeente. Immers, wat God in deze woorden tot Ezechiël spreekt, spreekt hij tevens tot alle mensen, want voor God zijn alle mensen gelijk. Zij heb ben allen gelijkelijk deel aan Gods geest. God heeft de mens uit de aarde geboet seerd en het is Zijn ademtocht, die door ons leven vaart. De gelovigen nu. zijn zich bewust van deze geest en daarom geldt voor hen allen die roep van Eze chiël om waakzaam te zijn. De gemeente is de wachter, die waarschuwt waar zon de en ongerecntigheid is. De gelovige leeft met een bewust doel, omdat God hem in de wereld op een wachtpost gesteld heeft. De oorlog heeft geleerd, waartoe de mens komt als de geest wordt gedood, maar hij heeft ook getoond, dat de geest een kracht is. Wij moeten de middelpuntzoe kende kracht in ons leven' tonen, dat is elkaar vinden bij God. Wij moeten elkan ders geloof zuiver maken. Iedere dag schenkt een nieuwe kans. Met een bede, dat God ons meer bereid moge maken, beëindigde Ds. Knot zijn afscheidspreek. In zijn afscheidswoord haalde de schei dende .predikant de woorden van den Psalmist aan: Wij brengen de jaren door als een gedachte." Hoe snel zijn de 4 jaren, die spr. op Texel doorbracht, voorbij gegaan. Mij bekruipt een gevoel van onvoldaanheid, aldus Ds. Knot, .wanneer ik denk aan al les, wat wij hadden willen doen en wat Wat vindt het Nederlandse volk, dat er gebeuren moet met vrouwen, die al leen lid zijn geweest van de NSB en moe der zijn van jonge kinderen? De Nederlandse Stichting voor Stati stiek stelde een opinie-onderzoek in. Zes tig pet. der bevolking wil deze vrouwen zo spoedig mogelijk onder zeker toezicht wederom in vrijheid stellen, teneinde haar gelegenheid te geven zich weer aan de opvoeding van haar kinderen te gaan wijden. 14 pet. meent, dat deze vrouwen als ongeschikt voor de opvoedingstaak ook na het einde van haar straftijd uit de ouderlijke macht moeten worden ontzet en even lang als andere NSB-ers moeten worden vastgehouden. 24 pet. verkiest de mogelijkheid, dat deze vrouwen haar kinderen later wel mogen opvoeden, ech ter eerst nadat zij evenlang zijn vastge houden als andere NSB-ers. Wat betreft de onderbrenging der NSB- kinderen blijkt 57 pet. der bevolking voor opvoeding in gezinnen te zijn. Ongeveer 36 pet spreekt zich uit voor onderbren ging in opvoedingshuizen, terwijl 7 pet. geen oordeel te kennen geeft. gedaan is. Het waren moeilijke jaren, om dat het oorlog was en daarbij kwam het grote ongerief, dat de predikant niet on der zijn gemeenteleden in Oosterend kon wonen omdat cr geen woning beschikbaar was. Hierdoor heeft het gemeenteleven zelf ook veel geleden. Zodoende is het niet prettig om heen te gaan, temeer daar de tweede predikantsplaats met stand plaats Oosterend een experiment was. Spr. hoopte dan ook. dat er spoedig een opvolger en een woning te Oosterend mag komen. Namens de kerkeraad sprak de heer Zuidewind den scheidenden predikant toe. Spr. schetste den leraar als een eer lijk, rechtvaardig en hoogstaand mens. Het verheugde spr. dat Ds. Knot nu in Zaandam komt en hartelijk dankte hij voor alles wat hij voor de gemeente ge weest is. ,,U hebt gedaan, wat in uw ver mogen lag", aldus besloot de heer Zuide wind zijn toespraak. Ds. Knot dankte den heer Zuidewind voor zijn waarderende woorden De geest in de gemeente en kerkeraad was altijd goed. Hij hoopte, dat de band met Texel zal blijven bestaan. Met het zingen van lied 287 „Het leven is een kruisbanier" werd deze laatste sa menkomst besloten, waarna Ds. Knot de zegenbede uitsprak. Na afloop maakten velen van de gelegenheid gebruik om met een handdruk van Ds. en Mevr. Knot af scheid te nemen. Het is een nationaal belang, dat de pluimveèstapel van ons land zo spoedig mogelijk, naarmate dc voederpositie toe laat. wordt opgebouwd De productie van eieren is van grote economische beteke nis, maar vooralsnog kan zelfs de binnen landse markt niet worden voorzien en zijn zelfs bepaalde regelingen nodig om de beschikking te verkrijgen over een minimum-aantal eieren vöor een pri maire voorziening, nl. voor de zieken en voor broeddoeleinden De regeling, zoals die voor de inlevering van eieren dooi boerenpluimveehouders voor 1946 geldt, is dan ook niet alleen in het belang van den consument, zij dient de belangen van den fjluimveehouder in bijzondere mate tevens. Als het vereiste aantal broedeieren niet beschikbaar zou komen, komt onvermijdelijk de beoogde uitbreiding van de pluimveestapel in het gedrang tot schade van het agrarische be drijf De boerenpluimveehouders krijgen gelegenheid in de periode 1 Jan.-l Sept. 1946 aan de zgn. aanslag, waarbij voor hoenders en eenden 60 verse eieren per dier worden verwacht, te voldoen. Met hun particuliere belangen is op dit punt rekening gehouden, want de eerste tien kippen zijn bij de berekening van de aan slag vrijgesteld, zodat zij, die 10 of min der kippen hebben, geen plicht tot het inleveren van eieren hebben, hetgeen na tuurlijk geen verbod tot medewerking aan de uitvoering der regeling betekent. Eieren voor de consumptie kunnen niet in 'n massa, die nodig is voor een alge mene voorziening, worden verwacht. Wel mag van de boerenpluimveehouders verwacht worden, dat zij rekening houden met de eisen, die dc voorziening met eie ren voor zieken stelt. Deze voorziening vraagt ongeveer 52,000,000 eieren per jaar Om over deze eieren en de eieren voor de broederij de beschikking te krijgen, is een ïnleveringsplicht nodig, doch de uitvoering der rege ling drage het karakter van een vrijwil lige medewerking, waarvan het effect moge uitgaan boven het minimum, dat de levering vraagt. COÖPERATIEVE VEE-AFZET. Een onderwerp, dat vele veehouders zal interesseren, wordt Vrijdag 25 Januari door een bij uitstek deskundige, dr. A. van Deth, behandeld. Nadere bijzonderheden zullen- nog per advertentie worden be kend gemaakt. De veehouders worden opgewekt deze avond vrij te houden. TRAGEDIE OP TEXEL. Bij de Uitgeversmij. W J Becht te Am sterdam verscheen de tweede druk van hel ooggetuigeverslag van de opstand der Russen op Texel, getiteld „Tragedie op Texel", schrijver de heer J. A. v.d. Vlis. Vóór 1940 werd Nederland als eierprodu- cent in Europa slechts door Denemarken geëvenaard. Met 18 millioen bedrijfskip- pen bedroeg onze jaarproductie' in 1939 2,450 millioen eieren. 1,375 millioen eie- ïen werden uitgevoerd, in hoofdzaak naar Engeland en Duitsland Van welke economische betekenis het pluimveebedrijf voor de oorlog was. de monstreert duidelijk het cijfer van de uit voerwaarde van eieren en slachlpluim- vee, die in 1939 44 millioen gld. bedroeg. Voor de kleine gemengde zandbedrijven was de opbrengst van de kippenstapel in verreweg de meeste gevallen de belang rijkste bron van inkomsten Kleine rente niers en gepensionneerden trachtten hun te geringe -inkomsten aan te vullen door het exploiteren van een klein pluimvee- bedrijf. Toen de oorlog aan de graanmvoer een einde maakte, was afslachting van de pluiveestapel tot op een klein gedeelte na onvermijdelijk. Practisch alleen de fok- en vermeerderingsbedrijven in het Zuiden van ons land hebben zich volledig kun nen handhaven en deze zullen'dan ook 'n belangrijk aandeel in de wederopbouw hebben. Gezien de noodtoestand in het Westen en Noorden valt het mede, dat er daar vergeleken met vroeger toch nog een behoorlijk aantal hoenders is, maar in deze gebieden lagen dan ook nimmer de grote fok- en vermeerderingsbedrij ven. In 2 a 3 jaar weer op peil. De ramingen van de tijd, welke nodig is om de pluimveestapel weer op voor oorlogse grootte te brengen, lopen uiteen Het zal in 1 a 2 jaar kunnen, wanneer men de kwaliteit aan de kwantiteit wil opofferen, maar deze gedragslijn zou zich op de duur wreken. Men kan n.l. de periode, waarin de broedeieren geraapt worden niet te lang uitstrekken, want dan krijgt men zwakke dieren uit de laat- broed. Aangenomen, dat per hen ten hoogste 35 broedeieren geraapt kunnen DE COCKSDORP. Het geheim van de atoom-energie is voor velen uit De Cocks dorp en Midden-Eierland geen geheim meer. Tijdens de vergadering, die de kring De Cocksdorp van de Ned. Volks beweging Vrijdag 3 Jan. hield in hotel De Koop. en waar ruim 50 leden en belang stellenden aanwezig waren, is n.l. dit ge heim ontsluierd. De heer A. v. Dommelen uit Rotter dam behandelde de technische zijde van het vraagstuk der atoom-energie. Op vlotte onderhoudende wijze'besprak de inleider dit moeilijke onderwerp en hij deed dit zo, dat een ieder het kon volgen. Hij opende voor ons een poort van het rijk der natuur- en scheikunde en wij zagen en hoorden hoe beroemde onderzoekers er na veel moeite in slaag den, gegevens te verzamelen over de bouw van moleculen en atomen, over de eigenschappen der verschillènde elemen ten en hoe men er tenslotte in slaagde een atoom te splitsen. Tijdens de oorlog hebben de Duitsers geprobeerd o.a in Noorwegen, de atoom splitsing als oorlogswapen te gebruiken, maar zij zijn hierin (gelukkig) niet ge slaagd. Meer succes hebben de Amerika nen gehad, dank zij hun geweldige finan ciële kracht, de massa's uraanerts, waar over zij beschikten en de staf van ge leerden op dit terrein (Bohr, Chadwick). Ook uit de beantwoording van een aan tal vragen bleek, dat de heer Van Dom melen deze materie volkomen beheerst. Na de pauze belichtte mevr. De Vries- Steutel de maatschappelijke kant van het atoom-vraagstuk. Zij zag grote gevaren in de steeds voortschrijdende techniek, vele grote ontdekkingen worden aller eerst toegepast als veinietigingsmiddelen. Aan het slot van de avond was de voorzitter zeKer de tolk van de aanwezi gen, toen hij spreekster en spreker harte lijk dank zegde. Enkele nieuwe leden werden wederom geboekt. worden, levert een normale broeduit- komst per hen 10 goede jonge hennen. Het resultaat van één jaar kan derhalve in verband met de totale stapel op de fok- en vermeerderingsbedrijven geschat worden op 4 millioen jonge hennen. Dat is veel te weinig voor de voorziening van de 300.000 kippenhouders van voor de oorlog. Van deze 4 millioen hennen blij ven er bovendien nog een aantal op de fok- en vermeerderingsbedrijven achter voor aanvulling en verjonging van de fokdieren Wanneer verlenging van het broedseizoeri als noodmaatregel niet in aanmerking komt, zal men zijn toevlucht moeten zoeken op de boerenbedrijven, die nog naar schatting gezamenlijk drie mil lioen kippen houden. Met een strenge selectie zijn van deze dieren broedeieren te gebruiken. Daar door zou het mogelijk zijn het aantal jonge hennen belangrijk op te voeren. In twee a drie jaren zou op deze wijze de pluimveestapel weer op peil gebracht kunnen worden. Voor onmiddellijke af zetmogelijkheid behoeft men met be vreesd te zijn, wanneer er groter aan dacht dan voorheen aan de binnenlandse markt wordt besteed Het komt voor, dat leveranciers trac tors leveren of in voorverkoop noteren zonder overlegging van een koopvergun ning door den afnemer, onder toezegging dat de handelaar zelf de vergunning zal aanvragen Dit is in strijd met de voor schriften. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat mededelingen omtrent het vrij in de handel komen van tractoren in Maart of April 1946 onjuist zijn. Bij de aankoop van landbouwwerktuigen, waar voor een vergunning vereist is, volgt men de gedragslijn, zoals deze in de vakbladen bekend is gemaakt MELK ACHTER HET ORGEL. Bij onderzoek door controleurs van de C.C.D blijkt, dat er nog steeds veehou ders zijn, die hun leveringsplicht van melk met ten volle nakomen door een gedeelte voor de cladestiene bereiding van boter en kaas achter te houden. Zo werden bij een veehouders te Mont- foort 20 frauduleus bereide kazen in be slag genomen en op een bedrijf te Jut- phaas 24, welke, volgens de verklaring van den veehouder, geheel voor eigen ge bruik bestemd waren. Te J-.eersum vonden de controleurs 2 kg. clandestien bereide boter onder een teil; achter het orgel in een kast boven dien nog ongeveer 40 liter volle melk, welke van de leVering was achtergehou den. De boter werd in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt. Ook in vele andere gemeenten werden dergelijke overtredingen geconstateerd. In de meeste gevallen werden proces-verbaal opgemaakt en de ongemerkte boter en kaas in beslag genomen UITREIKING BONKAARTEN TWEEDE PERIODE. Regeling voor zelfverzorgers. Tc Oosterend op Donderdag 10 Jan a.s. in Gebouw v. Chr. belangen: 9,30-10,30 Bosweg, Kerkplein. Nieuv 10,30-11,30 Kerkstr. Hoekstr. 11,30-1 Schoolstr Weststr. 1,30-2,30 Peperstra 44. 2,30-3,30 Peperstr. 45 en hoger. Tc Oosterend op Vrijdag 11 Jan a.s. in Gebouw v. Chr. belangen: 10-11 wijk O nrs O 1—O 69. 11-12 wij nrs O70O 110 1-2 wijk O nrs O 111 143 2-3 wijk O 144 en hoger. Medegebracht moeten worden alle st kaarten en inlegvellen van het gé gezin. Zij, die voor een of ander artikel verzorger zijn, dienen hun zelfvcrzorg boekje op deze uitreiking en volge uitreiking mede te nemen. De bonnen de artikelen, waarvoor zij zelfverzo zijn, worden direct evenals vroeger \v ingehouden. (Publ. 35' KLOMPENDISTRIBUTIE. De klompenbonnen, welke eerstda door de Distributicdienst zullen woi uitgegeven, dienen, indien geen voori aanwezig is, door het publiek tegen vangstbewijs te worden afgegeven va navolgende model: Naam, adres en wooriplaats van klompenlever.incier. Naam adres woonplaats van dengene, die de bon leverd heeft Maat en soort van klonij Datum van afgifte. Heeft de klompenhandelaar de kk pen ontvangen, dan kan tegen innen van het ontvangstbewijs tot afgifte vai klompen worden overgegaan. De bon met aanduiding Hoge en vrouwen is niet speciaal een vrouw klomp. Dit soort wordt voor kleine nenmaten gebruikt. Uitreiking formulieren aan Oosten In tegenstelling met een vorige pu catie in dit blad heeft de uitreiking schoenen-, banden- en klompenformu ren niet plaats in het Gebouw van belangen doch in de onderwijzerskar van de nieuwe o.l. school. Inleveren groentenbonnen. Groente- en fruithandelaren dienen bonnen G 03 op Vrijdag a. s. de distnbutiedienst in te wisselen v toewijzingen. Deze bonnen dienen zonderlijk te worden opgeplakt. Publ. HANDBAL MET EDAMMER KAAS Een veehouder te Uitgeest had vijf gemerkte Edammerkazen in huis. fl controleurs van de C.C.D. tot inbeslag ming wilden overgaan, stuitte dit op zet van den boei. De controleurs poogi desondanks beslag op de kazen te legg Na een heftige strijd om de kaasjes, h geen op een compleet hand- en voetb spel uitliep, bleef de veehouder, gestei door zijn voltallig personeel, aanvanke meester van het veld. Slechts met as tentie van de marechaussee gelukte de controleurs tot inbeslagneming ovei gaan. Een niet minder verrassende ontd king deden controleurs in Nichtevi waar zij op een bedrijf vier kazen a troffen. Een was verstopt in het bed i de dienstbode en een ander in de wi Onder een hoop oude kledingstukken f men een karninstallalie aan Ook h werd de kaas in beslag genomen en karn verzegeld. Voorts werd bij een controle in bepaald district beslag gelegd op 130 zen en een hoeveelheid ongemerkte bo Van 13-19 Jan. zal, behoudens goedk ring huis aan huis een lijst ter intckeni worden aangeboden teneinde gelden te zamelen voor het te stichten moi ment voor hen die vielen. Hiervoor hebbpn alle leden van Or jeveremgingen en feestcommissies beschikbaar gesteld. Er wordt voor monument slechts eenmaal gecollecte« Laten wij Texelaren tonen in staat zijn een blijvend monument te bouwe Het comité belast met de uitvoer van de plannen voor de bouw, weet goed, dat de laatste tijd vele malen t offer van u werd gevraagd, velen mo ten en moeten nog worden geholpen, di het comité meent in dit bijzondere ge wel een beroeo op u te mogen doen vertrouwt, niet teleurgesteld te zul worden. Laten wij dankbaar zijn 'n of voor dit doel te kunnen brengen Offert mild, geeft zoveel u missen ku ieder draagt dan zijn steentje bij tot bouw van het monument. ERGERLIJKE NALATIGHEID VAN EIEREN-VERZAMELAAR. Tijdens de controle bij een verzamek van eieren ontdekte een controleur van C.C.D. een kist met eieren, welke vrijv alle bedorven waren. De verzamelaar fc de eieren destijds van boeren ontvang! doch nagelaten ze naar een handelaar brengen. Na schouwing moesten van 525 eieren er niet minder dan 411 stu op de mestvaalt worden geworpen, terv de overige 114 stuks nauwelijks goedf noeg waren om voor bakkersdoeleinden worden gebruikt. Na inbeslagneming w< den deze eieren direct voor verwerkö afgeleverd. Tegen den verzamelaar we proces-verbaal opgemaakt. VAN DE BOEKENPLANK. (Verkrijgbaar in Bockhandel ParkstrU Prof. Dr. A. G. v. Hamel De tuin der Goden f Herman de Man: Heilig Pietje de Booy f Cor Bruyn: De stroper uit de molen f 5, Ko Zweeres: Vogel, wie ben je? H Dr. E. D. Spelberg: Een radio gemeente f 1 Holland seen by the Camera Harold Denny: Behind beth lines f5' Carl L. Becker: Making a better world f 5'| W. W. Coole: Thus spoke Germany fw

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 2