flinke jongen Filiaal Aiheit Heijn Bruin Houdt II Januari aardswerk 3 crapsauds Gymn. Ver. „Texel" rwagen maar prima vet een meisje Gezelschap Kees Pruis Hl Weien een smidsknec^ Aanvang Discursus te Den Doorn Huard-wentelploeg een vaste knech! schrijfmachines net persoon houd! zitting pier en vlakke asbestcementplaten wagensmeer en carbolineum Aluminium pannen. Bakker's Ijzerhandel. CASINO DEN BURG ontwikkeling v.cl. Land en I uinhouw Een Engelsman bij de Texelse vogels Coöp P. T. V. TexeS W. A. Inlevering eieren H.H Boeren-Land en Tuinhouwers J. Vermeulen karpet Inwoning Hnënga's Slagerij Kotex-leden flinke leerling Tempo Tempo F 04 in voor Sinaasappelen Te koop WORDT VERWACHT Levert uwbandenhonnen Fa. FRANS ZEGEL Kzn. Hadinger Steenhouwerij Fa.. R Eijgelaar H. H. DROST Lachen Lachen NA AFLOOP BAL Lachen Lachen SN Jan Jieui ,30- rstrj >ger. Janj 2 wij MU| lie g€| kei zor[ 'Olgl len erzt r w< 35! oorlog heeft de Nederlandse land bouw zwaar getroffen. Daar zijn de ties en de verwoestingen: circa 10 ha. zijn in ons land geïnundeerd 1st. waarvan 80,000 ha. met zout wa- |0,000 ha. waren opgeëist voor de van mijnenvelden, versterkingen, Telden, enz.; 150,000 ha. land konden if in onvoldoende mate worden be- duizenden boerderijen zijn ver- of beschadigd De veestapel liep in •zettingsjaren sterk achteruit. Het 11 melk- en kalfkoeien liep terug van joOO in 1939 tot 1,188,000 in 1945; iantal varkens boven 60 kg van i0 tot 50,000, het aantal paarden bo jaar van 240.000 tot 190,000; de iveestapel werd teruggebracht tot n zijn omvang. Bovendien is er een n cijfers uit te drukken achteruit van het land door het gebrek aan mest, door het ontbreken van ziekte- ijdingsmiddelen. En toch is de Ne- |ndse land- en tuinbouw geen ,.fail- boel". |n de hani van de thans bekend ge len inventarisatiecijfers 1945 is de ;nde balans op te maken. het scheuren van grasland in de igsjaren verminderde de totale op- akte weidegrond met 200,000 ha De Joor verkregen winst aan bouwland na 1943 vrijwel geheel verloren. Ver en we de totale oppervlakte cultuur- [d in 1939 (2,334,000 ha.) met die in (2,168,000 ha.), dan constateren we 'verlies van 166,000 ha. fel is waar nam de tuinbouwgrond leleken met 1939 met 12,000 ha. toe. meeberekend zijn boomgaarden, die ouwlvelijks deze naam meer verdienen, lat zij door het oorlogsgeweld vrijwel Dronde zijn gericht De teelt van granen is aanvankelijk li uitgebreid. In 1945 was echter het granen beteelde areaal weer aan- rniullijk teruggelopen. [erwacht mag worden, dat de teelt van typische oorlogsproduct koolzaad, rvan het areaal mc-er dan verhonderd- jdigd werd, sterk zal teruglopen. iat de aardappel „de kurk" was, waar- Ie Nederlandse voeding in de oorlogs- >n dreef, toonl de uitbreiding van de aardappelen beteelde oppervlakte Deze was in 1939: 124,500 ha., in 212,000 ha. en in 1945: 172,000 ha. De geïnundeerde gebieden, oor zover de inundaties niet hebben itsgehad met zout water, is het bouw- weinig achteruit gegaan. Hoewel de ;te graanoogsten op deze gronden be- [rijk hoger waren, dan men verwacht moet er toch rekening mede gehou- worden, dat zij eerst over zes a zeven [r weer een normale productie zullen terj pul kal Een belangrijke rol speelt daarbij, of er voldoende kunstmest ter beschikking komt. Ten dele zijn we daarvoor afhanke lijk van invoer, hetgeen ten koste gaat van onze deviezen-positie. Niettemin heeft Minister Mansholt onlangs ver klaard, dat verwacht wordt, dat in 1946 driekwart van de normale behoefte aan kTinstmest zal kunnen worden gedekt. De schade in de Wieringermeer is aan zienlijk Het gras is dood, van de 512 boerderijen zijn er nog slechts een 60-tal behouden gebleven; de dorpen zijn nage noeg verwoest. Toch is reeds veel land omgeploegd en ingezaaid met rogge, zodat in 1946 weer een oogst verwacht mag worden. Op Walcheren is men minder ver, hoe wel ook hier grote stukken zijn droogge- komen. In de voorziening met landbouwwerk tuigen en machines, die ingevoerd moeten worden, is een verbetering te constateren De veestapel. Er is in de eerste plaats naar gestreefd de veestapel regelmatiger over het land te verdelen. Een gelukkige omstandigheid is, dat er naar verhouding nog vrij veel jong vee is. Men verwacht, dat de veesta pel in 1947 weer het peil van 1930 zal hebben bereikt. De paardenpositie is als gevolg van invoer van het grote aantal jonge paarden, gunstiger. Bovendien zal buiten de landbouw als er meer olie en benzine beschikbaar komt, de belangstel ling voor het paard als trekdier afnemen. De opbouw van de varkensstapel hangt nauw samen met de invoer van voeder. Aangezien ook hier de deviezen een rol bij spelen, zuilen de verschillende belan gen nauwkeurig tegen elkaar afgewogen dienen te worden. Op de fok- en vermeer- deringsbedrijven is een goede kern aan gehouden om de pluimveestapel uit te breiden. Aangezien dit niet snel zal gaan, zijn maatregelen getroffen om voor het komende broedseizoen ook broedeieren te doen rapen /an gewone pluim veebedrij ven, mits vaststaat, dat deze aan redelijke foktechnische eisen voldoen De polsslag voor het agrarische leven is versterkt. De landarbeiderslonen zijn ver hoogd, een erkenning van het nut van deze arbeid Voor de gemeenschap, de landbouworganisaties zijn herleefd en hebben haar taak hervat. De Stichting voor de Landbouw bereidt de weg voor de vorming van een alle bedrijfsgenoten omvattende publiekrechtelijke instelling ter behartiging van de economische- en sociaal-economische belangen van de Ne derlandse landbouw, waarnaast de stands organisaties een taak zullen behouden op het culturele en sociale terrein Het al te enge .keurslijf van de overheidsmaatrege len wordt langzamerhand losser gemaakt De voor de oorlog belangrijke export Reeds geruime tijd geleden publiceer den wij het eerste deel van het artikel van Lord Tweedsmuir, de Engelse kolo nel, die, getroffen door Texels natuur- schatten, na de bevrijding nogmaals naar het eiland kwam. In Countrylife stak hij de lofbazuin over ons eiland. Hier volgt het slot: De volgende morgen trokken wij er meteen na het ontbijt op uit Het beloofde een warme zomerdag te worden. De her bergier overhandigde mij een kleine bro chure. waarin de namen van alle op het eiland broedende vogels voorkwamen, zo wel in het Hollands, Engels als Latijn. De lijst vermeldde niet minder dan 89 soor ten en ik weet nu, dat deze lijst nog niet eens volledig is. 58 van deze soorten wor den aangetroffen in verschillende gebie den van de Engelse Midlands, 18 andere soorten komen op de Norfolks voor. Spoedig lag het dorpje weer achter ons, nu ging het noordwaarts. Een wazige warmte lag over het hele eiland. Van de Hoofdweg ging het een duinweggetje in, dat door de duinen naar de Noordbatterij slingerde. Enige Hollandse Quislings wa ren hier onder toezicht van B.S.'ers aan 't werk. Een scholekster sloeg dit gedoe wijsneuzig gade en piepte nu en dan wat, misschien om zich wakker te houden. Een bruine kiekendief gleed geluidloos naderbij,' hij had alle aandacht bij de jacht, hij scheerde over kazematten, waarin de Duitsers zware kanonnen had den opgesteld. Twee andere scholeksters gingen krijsend op de vleugels, toen het gecamoufleerde net, gespannen over de loop van 'n kanon plots vreemd klapper de in de bries. De natuur was blijkbaar tot zich zelf teruggekeerd. Ons volgend doel was een boerderijtje, enkele km. zuidwaarts, verscholen aan de voet van een lange rij duinen, die het gebouw aan Je zeezijde beschermden. Je kon het langs een lange, mulle zandweg bereiken. De boer was een officiële vo gel wachter. Hij verzocht ons zijn spoor zorgvuldig te volgen, want er lagen over al nog mijnen. Onze weg voerde over stei le duinhellingen. Wij hadden verwacht, de zee beneden ons te-vinden, maar toen wij de top van het hoogste duin hadden beklommen, strekte zich voor ons een moerassige vallei uit, die in de verte, ze ker op meer dan een km. afstand, door andere duincomplexen was omringd. Wel van landbouwproducten kan helaas nog met hervat worden. In de eerste plaats is onze landbouw te zeer verarmd om reeds overschotten te kunnen leveren; in de tweede plaats maken de veranderde internationale omstandigheden het nodig, dat andere wegen worden gezocht. Dat er mogelijkheden zijn, bewijst de export van pootaardappelen en bloembollen. hoorden we het gemurmel van de zange rige Noordzee-branding. In dat dal beneden ons ontwaarden we met riet omzoomde plassen en een wil dernis van moerasplanten, met hier en daar een vierkant stukje grond, dat de boer als hooiland gebruikte. Vier graci euze vogels streken op witte vleugels langzaam in het dal neer en stapten sta tig naar een piasje om te kijken t>f er iets van hun gading was. Hier was de le- pelaarskojome, het Heilige der Heiligen voor elke vogelliefhebber. Hier is hel lustoord van. lepelaars en zwart-witte steltlopers, grutto's en fuiten, roerdompen en kluten, asgrauwe en bruine kieken dieven. Hier hebben deze prachtige vogels hun laatste verblijfplaats gekozen in Noord Europa, vogels, die zich eerst best thuis gevoelden in Engeland, maar dooi hebzuchtige verzamelaars werden ver jaagd. Hier ;ijn ze veilig: dubbel veilig door de oorlog, want in deze vallei ont dekken we nog andere witte stipjes Overal staan cr wit geschilderde waar schuwingsbordjes, een doodskop er op waarbij de woorden Minen Lebensgefahr De dag was al half voorbij, toen we weer in de trouwe jeep stapten. Onze gid sen namen ons hierop mee naar een klein dennenbos bij Den Burg. We hielden halt bij een huisje, waarin de heer Nol Bins- bergen woonde, Hollands beste vogel fotograaf. Hij was nog maar kort een vrij man, zijn zoon was verplicht, geweest om voor de Duitsers te werken. Deze jonge man vertelde ens, dat zijn vader juist aan het fotograferen was in een sternkolonie, als we voortmaakten, konden we hem nog bezig zien. We keerden de jeep en snorden naar de dijk in het Noorden, waar we de jeep aan het eind van de weg in een .veiland achterlieten. Hier strekten zich ce z.g. schorren uit, waar duizenden sterns hun broedplaatsen had den gebouwd. Een wolk van vogels hing boven de broedplaats. Wat gingen ze te keer, ze buitelden door elkander, het wit van de vleugels schitterde in de zon. Hoe dichterbij we kwamen, hoe luider ze be gonnen te schreeuwen. Scholeksters vlo gen vlak langs ons, of bekeken ons op hun dooie gemak van af een heuveltje; wilde eenden vlogen heen en weer. Het zenuwachtig gepiep van drukke ture luurs mengde zich met het geluid van meeuwen en sterns. Kluten kwamen zo dicht bij, dat wij duidelijk de merkwaar dig gekromde snavels konden zien. Twee zwartstaartige grutto's, maakten zich niet heet of koud toen we hen op slechts en kele passen voorbijwandelden. Ze waren blijkbaar te nieuwsgierig om aan angst te denken Op een zandbank tussen riet en planten stonden vijf lepelaars vlak bij hen troepten wat scholeksters sa men. Wat zagen die er armoedig uit, naast de sneeuwwitte pakjes van die lan ge, sierlijke kennissen. We trokken onze schoenen en kousen uit, want de bo dem werd hier modderig, overal was het terrein met kreken doorsneden. Broeden de zwartkop meeuwen en snelle sterns stegen op, ze amen het ons zeer kwalijk, dat wij hen stoorden! In normale om standigheden zouden we te laat in de tijd van het jaar zijn gekomen, maar in de voorzomer had een springvloed de nek ten vernield en de vogels waren gedwon gen opnieuw aan de slag te gaan. Overal lagen de eieren en jongen. We moesten goed oppassen, dat we geen eieren stuk trapten of jonge vogels onder de voet liepen, geen /ierkante meter was „onbe bouwd". Plots stonden we voor het kleine schuiltentje van Nol Binsbergen. Op nog geen vier voet van het tentje la gen wel acht nesten, alle van de kleine stern. Het nest, dat Nol onder schot had, lag nauwelijks 2Vs voet van de lens van zijn camera. Nol kwam te voorschijn en nodigde ons tweeën .binnen", onderwijl trokken Binsbergen Sr. en Jr. zich op een flinke afstand terug. Het was benauwd genoeg voor twee man in dat hokje, ik keek eens naar mijn voeten, die zwart van de modder waren Wij zouden het niet lang in dit schuilhokje hebben uitge houden, maar dat hoefde ook niet, want in minder dan 2 minuten waren de vogels teruggekeerd. Ik had amper tijd gehad om een opening in het doek te maken om uitzicht te hebben. Sommige vogels zaten rustig op de eieren alsof er niets ge beurd was, een andere bewoog zorgvuldig de eieren, terwijl weer een andere druk in de weer was met het jong Toen we dit schouwspel een tijdje hadden gadege slagen, kropen we uit de tent. Ogenblik kelijk werd er weer groot alarm ge maakt. Op de boerderij werd een glas melk aangeboden. De boer vertelde me, dat hij twee Amerikaanse vliegers had verbor gen, die in de buurt waren neergekomen. Helaas kwamen dezelfde nacht Duitsers opdagen, die hen gevangen namen. De boer en zijn familie kwamen er genadig af. Wij brachten Binsbergen en zijn zoon terug naar het dennebos en bewonderden in zijn woning de schat van vogelfoto's, het levenswerk van Binsbergen, die unie ke vogelboeken heeft geschreven en on telbare artikelen over de vogels en daar door veel naam heeft gemaakt. Het bui tenland weet echter nog maar weinig van zijn werk. De volgende dag verlieten wij het ei land, na vele verzoeken te hebben ontvan gen om nog eens terug te komen. Een ieder, die het mooie vogeleiland Texel heeft bezocht, zal zich kunnen in denken, waarom ik er zo naar terug ver lang! ruil gevr. rechterklomp 6 v. tabak J. Huisman schild 257 Wie is ge in hout te ruilen v. tabak bur. v. dit blad Te gierpomp Bakker Mo- 24 In ruil autoped op Ibanden voor natura te- te koop kunstschaatsen m. 35 L)en Hoorn 66 1 piegel, elcctr. lamp, ma- letafel enz. Polak Graven- t27 Wie ruilt een p. nw. (ersch. m. 22 v. 23 K. v. uit Sehildereinde 7 Ge- |gd per 20 Maart een knecht mit Noord-Haffel Te k. ilig cpadabed vooroorlogs 10 j. garantie iets moois guitaar 1 ste klas instru- it en nw. zwart vilthoedje J. Tliies Weverstraat 23 juil of te koop prima wit luis nacht en dagbranden haardkachel M. Dijker 't Nóorden 7jonge kip te kcop C. Bakker De I 27 A. Gevonden een lemonnaie met enig geld ig tegen adv. kosten Ko- eg 26 Te koop negen- Ig konijnenhok B. Blom enstr. 56 Oudeschtld Te lp 2 beste werkpaarden is Bland en Berg Te koop Igeb. een z g a n dames- itel m. 44 Kaapweg 71 de ig Te koop gladharige :kl foxterrier raszuiver 1 >ud Donia de Koog He- Ifiets op massieve banden lia de Koog Gevr. spin- ïel liefst electrisch Donia Koog In ruil aangeb. 1 ilips radiotoestel v. licht- tegen radiotoestel met lujoh. v Heerwaarden Hoe- Axel de Cocksdorp ianal mijn Texelse vrien- ,N| n, een voorspoedig en ukkig 1946 gewenst Zuster J. BOS Assen. öank aan onze vele xelse vrienden voor de :de wensen. Moge Texel h in 1946 zoveel moge- herstellen van de >nden, in 1945 geslagen. Doopsgez. Pastorie Beverwijk. Enige kennisgeving voor Texel. Met blijdschap geven ij kennis van de ge horte van onzen Zoon JOHAN DIRK J. BAKKER-van Wier H BAKKER. •erkplein 6, Oosterend. Kei, 5 Jan. 1946. jjdelijk Noodziekenhuis. Met blijdschap geven ij kennis van de ge horte van onzen Zoon PETER (Petrus Jacobus). A DERNISON-Oud J. DERNISON. 0jel „De Zwaan", 5 Januari 1946. Fam. KL. KIKKERT wenst familievrienden en begunstiger^ een ge lukkig Nieuwjaar. Op 8 April 1945 over leed in Japanse krijgs gevangenschap (Java) anze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante Margaretfia v. d. VIS, echtgenote van J. G. Bekkers, in de ouderdom van bijna 32 jaar. Namens de Familie: A. v. d. VIS. Wilhelminalaan 17, Den Burg-Texel. L. LAAN en G. LAAN-De Waard zeggen, mede namens wederzijdse familie, har telijk dank voor de vele blijken van belangstel ling voor en bij hun hu welijk ondervonden De Cocksdorp. C 26. Gevraagd: Smederij F. v. HEERWAARDEN Den Burg. Belanghebbenden wor den ei op attent gemaakt, dat de inlevering van eieren reeds thans kan geschieden. Voorlopig een maal per 3 weken, in gaande Maandag 21 Janu ari, in het gebouw Kan toorstraat no. 1. Vastgestelde prijs be draagt f 2,50 per kilo. Pluimveehouders, helpt allen mee! Het Bestuur. Woensdagavond 8 uur in Loodsmanswelvaren. Wie ruilt beste zware voor lichtere. G. WITTE, De Nes. Gevraagd met 1 Maart of flinke JONGEN. Gebr. v. Heerwaarden, Hoeve „Axel". De Cocksdorp. bestel uw graszaad bij Prijzen zijn als volgt: Engels f 1,40 p. kg. Fioringras f 2,94 p. kg Timothee f 2,20 p. kg. Kropaar f 1,85 p. kg. Beemdlangbloem f 1.70 p. kg. Weidemengsel plm. f 2,10 p. kg. Verkrijgbaar zondej be stelbon. J. VERMEULEN, Agent Warmoesstraat 67, Den Burg-Texel. vertrekt Maandag naar Haarlem, de bollenstreek en Rotterdam. uw avond vrij voor de grote Psychometrist en Helderziende, Medium de heer C. Boering, Zaan dam, overal uitverkochte zalen. Kaarten verkrijg baar bij B. COEVERT van heden af, en in Pen's Zaal om 7 uur. Aanvang 8 uur precies. Toegang f 1, Wachtende partij voor oorlogsgetroffenen Beleefd aanbevelend, W. GEUS, Weverstr. 55 Te koop- en 6 stoelen. Adres te bevragen bu reau van dit blad. In goede staat zijnde te koop gevraagd. Aanbiedingen bij N. RIJK, Schildereinde 75 Te koop gevraagd een 9 of een 12 els in goede staat. Eventueel in ruil voor tabak, eigen teelt F. BUIJSMAN Hollewalsweg 20, Den Burg. Echtpaar zonder kinde ren vraagt inwoning in Den Burg. Vrouw is ge negen behulpzaam te zijn in huishouding van me debewoners. Brieven onder no. 323, aan bureau van dit blad Degene, die op Oude jaarsmiddag leren hand schoenen uit de Boekhan del beeft meegenomen, wordt in zijn eigen be lang aangeraden deze te rug te bezorgen in Bockhandel Parkstraat of bij H. J. DONKER, Gerritsland. Gevraagd: oïn broodwijk te verzor gen. Brood- en Banketbakkerij Wed. C. MOOJEN. Stierenvereniging OOSTEREND voor het ontvangen van dekgelden op Donderdag 10 Januari bij C. BAS, van 2 tot 4 uur. T. Kikkert, Secretaris. Zij. die nog lid willen worden, kunnen zich nog opgeven op de oefenuren, uiterlijk in de week van 20 t.m. 26 Januari. Na deze datum worden voorlopig geen nieuwe leden meer aangenomen Het Bestuur. Te koop ij kw. tweeling- .st.z. oude A. Kunst, Kogerweg 16c. Den Burg. Terstond gevraagd. BOTER, KAAS, SUIKER, nee, dat verkopen wij niet OP BON 548. Ruim voorradig. Beleefd aanbevelend, Den Hoorn Gevraagd: voor drie dagen per week of elke morgen. C. R. KE1JSER. Degenen, die hun die ren voor de tentoonstel ling van 27 en 28 Jan. nog niet hebben opgege ven, doen het nu direct even. Het Bestuur. Voor direct gevraagd: of gevorderd leerling. BAKKERIJ DROS, Den Hoorn. spoedig moge- Levert zo lijk F 03 is waarschijnlijk on geldig verklaard. Doe het direct. Beleefd aanbevelend, M. S. LANGEVELD. Tc koop wegens vertrek: 1 kachel met pijp; 1 ko nijnenhok, 1 binnendeur hoenderdrinkemmer, hoendervoederbak 1 luidspreker (oud), Adres: J KIKKERT, „Zwerfsteen". Oudeschild A. Blocmbolienkraam, bestaande uit: 230 RR, Spurren 200 R.R. Sions 150 R.R. Alfred 150 R.R Gele crocussen 500 R.R. Narcissenteell- bewijzen; de overige zijn door huur gedekt. B. Blocmbolienkraam. bestaande uit: 700 R R. Sions met 700 R.R teeltbewijzen. Beide kramen, die als prima bekend staan, kun nen ook door meerdere kwekers gezamenlijk worden gekocht. De bollen worden per bed of per HL aangebo den. Betaling der teelt- bewijzen bij overdracht betaling der bollen na der overeen te komen. Verdere inlichtingen bij II. BRUIJN, Makelaar. Den Burg. Te huur gevraagd: Narcissenteeltbewyzen. Wij ontvingen een flinke partij aluminium pannen, ook grote maten. Met inlichtingen voor het verkrijgen van koopvergunningen slaan wij u gaarne ten dienste. bij ons in en wij zorgen voor vlugge aflevering. G. DE RIDDER, Eikend rijwielhandelaar, Eierland 117 beschikbaar W. VI. RAM. 2 x ZG behaald, dekgeld f 1,50. Niet-leden f 2, Aanbevelend, M. W. v. Heerwaarden, p.a C. S. Zijm, De Westen H 117 kunnen wij na aankomst weer vrij leve ren. UIT VOORRAAD LEVERBAAR: OUDESCHILD. Hiermede maken wij bekend, dat met in gang van 1 Januari 1946 ons bedrijf is overgenomen door den heer II. H. DROST, te Harüngcn. Wij danken onze clientèle voor het ver trouwen in ons gesteld en bevelen onzen opvolger in uw gunst aan. Rk. BREEDEPLAATS 22, HARLINGEN In aansluiting op bovenstaande bekend making. dele/i wij mede, het bedrijf van de Fa. K. EIJGELAAR op dezelfde voet te zullen voortzetten. Wij hopen door vlotte bediening en vak kundige afwerking ons het vertrouwen van het publiek waardig te mogen maken. Harlingen, 1 Januari 1946. Het Gezelschap van de Vcluwse Bocren- dansers uil Wapenveld is op tournéé door geheel Nederland en komt Vrijdag 18 Januari 's avonds 8 uur in Casino. Het brengt U Folkloristische en Bocren-dansdemon- stratie's, Veluvvse Liedjes, Voordrachten en Humor. Gait Jan en Derk op z'n best op de Boe- rcnbrullufte. Entree f 2,- p.p. Plaatsbesprekcn a 10 et. Kaarten van heden af verkrijgbaar aan de Zaal.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 3