Sc bad gemeentebegroting e-aangi fte Rattenbestrijding nodiger dan ooit boden ee-mvoer verloof Een beroep op tie bevolking Hoe zendeling De Weercl ontsnapte aan tie Mohammedanen Stichting Texels Museum Welk graszaad is liet meest geschikt Veredeling van hel gewas Groot openluchtfeest I iimdag op 14 Juli Wal gebeur! er mei de straatwegen naar slrand? Hygiëne eerste eis bij de melk I er verkrijging van een goed product ae melkwinmiig hEN'SDAG 23 JANUARI 1946. 59e JAARGANG. No. 5981. EXELSCHE COURANT urgemeester en Wethouders van Texel ïgen ter openbare kennis, dat de bé- ing van de inkomsten en uitgaven gemeente, voor het dienstjaar 1945, 22 Januari tot 3 Februari 1946 ter eentesecretane voor een ieder ter le- is nedergelegd en, tegen betaling der en, algemeen verkrijgbaar gesteld, exel, '21 Januari 1946. Burgem. en Wethouders voornoemd De Burgemeester, REHORST. De Secretaris. JONKER e Burgemeester van Texel maakt be- d, dat zo spoedig mogelijk, doch r geval vóór 1 Maart a.s., bij de Scha- ïnquête Commissie te Den Helder gif te dient te geschieden van voor pen, welke door leden van de Duitse rmacht in beslag zijn genomen, zon- afgifte van een schriftelijk ontvangst ijs Hieronder vallen alléén die voor- pen. welke bij razzia's of huiszoekin- zijn weggenomen. Niet echter die, ke op last van de Duitsers zijn inge- rd egenen, die reeds eerder bij de Scha- Inquête Commissie aangifte hebben aan van een schade-geval, kunnen de ,'pI iwe aangifte per gewone brief doen e brief moet nauwkeurig naam, adres schadenummer bevatten, legenen. die nog geen schadenummer iben, kunnen ter secretarie een for- ier D bekomen voor het doen van de gifte. h lok andere oorlogsschade dan in be- genomen goederen kan tot uiter- 1 Maart a.s. worden aangegeven. j[ 'exel, 19 Januari 1946. De Burgemeester voornoemd, REHORST lurgemeester en Wethouders van Texel elet op de verordening voor de ge- ente Tejce! BESLUITEN: e. te verklaren, dat naar hun oordeel »ens het optreden van mond- en uvvzeer in Nederland door de invoer doorvoer in deze gemeente van her- ïwende dieren, paarden en varkens, aar voor besmetting van de veesta- te Texel zal ontstaan; e onder de aandacht van belangheb- ïden te brengen, dat het derhalve ift- 'olge artikel 7 der genoemde verorde- g, na bekendmaking van dit besluit, zij met vergunning van hen, Burge ester en Wethouders, verboden is in de neente Texel herkauwende dieren irden en varkens in te voeren. 'exel. 22 Januari 1946. Burgem. en Wethouders voornoemd. )e Burgemeester MiG. D REHORST De Secretaris JONKER. 6-enstelling gemeentehuis. )e Burgemeester van Texel vestigt er aandacht op, dat het gemeentehuis li het publiek uitsluitend geopend is iedere werkdag van 912,45 uur. Texel, 19 Januari 1946. De Burgemeester voornoemd. REHORST. Eén ding is overduidelijk gebleken uit de Maandagavond door dr. Caudry ge houden lezing over het rattengevaar en de besprekingen van de commissie voor rattenbestrijding: het ongedierte zal moe ten worden aangepakt, snel en met kracht. Texel kan, zoals burgemeester Rehorst in zijn slonvoord zeide, niet reke nen op een nieuw Rijkssubsidie; het is evenzeer uitgesloten, dat de gemeente de bestrijding bekostigt. Derhalve is het no dig, dat elke Texelaar in eigen woning of op eigen bedrijf het werk ter hand neemt. De reeds bestaande commissie zal worden uitgebreid met vertegenwoordi gers van zoveel mogelijk Texelse corpo raties. Gezamenlijk zal men een program- na uitwerken. De pers zal regelmatig zorgen voor de voorlichting en iedere particulier zal een offer moeten brengen, dat toch altijd nog lichter te dragen zal zijn dan de gevolgen van het voortwoeke ren der plaag. Deze weg zag de burge meester als de enige, die tot een effec tieve bestrijding zou kunnen leiden. Dr. Cand ry's rede. Na een welkomstwoord van den burge meester vertelde dr. Caudry van de Plan- tenziektenkundige Dienst te Wageningen een aantal bijzonderheden Qver het rat- tendom. Het wapen van de rat is het ho ge voortplantingsgetal. Gaf de littera tuur aanvankelijk astronomische cijfers voor het aantal nakomelingen, dat eeri ïattenpaar in een periode van tien jaar kon voortbrengen recente cijfers zijn rviet zo angstwekkend, doch nog altijd hoog genoeg om een rattenbestrijding als 'n onbegonnen werk te beschouwen. Be trekt men echter alle thans bekende om standigheden in de berekening, zoals de grote sterfte onder dc jonge ratten, de korte duur van de normale voortplanting bij de wijfjes en de in de practijk bijna met voorkomende maximale voortplan- tingspotentie, dan komt men tot 't resul taat. dat iedere honderd ratten op een bepaalde plek een maand later zijn aan gegroeid tot 100.845. Dit betekent, dat een rattenpopulatie in 7 jaar is verdub beld. De bestrijding behoeft derhalve geen hopeloze taak te zijn. De schade, die de ratten in ons land aanrichten, is als gevolg van haar veel zijdigheid moeilijk te schatten. Spr. noem de een getal van 20 millioen gulden 's jaars, in welk getal de verontreinigingen, beschadigingen en de kans op het over brengen van ziekten evenwel niet zijn verdisconteerd. Bij de bestrijding dienen de indirecte en de directe methoden samen te gaan. De indirecte bestrijding bestaat in het nemen van alle maatregelen, die de rat ten het leven bemoeilijken, zoals bouw technische en hygiënische maatregelen. Zelfs met primitieve middelen kan men op dit gebied veel bereiken en deze die nen ook bij de directe bestrijding te wor den toegepast. Als voorbeeld noemde spr. de rattenjacht met behulp van honden, alsmede het gebruiken van vallen en klemmen. 'n 1937 werd zendeling W. B. de Weerd gezonden naar de Sangir- en Talaud- anden bij Nieuw-Guinea. Dezer dagen tving de farhilie in Holland een relaas n hetgeen Dé* Weerd en de zijnen in de ,'elopen jaren door de oorlog in het rre Oosten was overkomen. Hun moed offervaardigheid dwingen ons diepste ipect af. Op 2 Aug. 1937 ving de familie De fercl-Duinker de lange reis naar Oost- lië aan Tot Juli 1941 verrichtte de r De Weerd zendingswerk op de Ta- id-eilanden. Tweemaal leed hij zo ein- g aan malaria, dat vooj zijn leven werd vreesd, maar mede door de goede ver ging in een herstellingsoord op Cele- volgde volledig herstel. Er werden tfs plannen gemaakt om met z'n drie- de heer en mevrouw De Weerd en zoontje, naar het zendingsveld terug keren, toer, hun zoon een ernstig on luk overkwam; mevr. De Weerd bleef arom met het kind op Celebes, terwijl zendeling er alleen op uittrok Hij was nog maar kort aan de arbeid, 'n de Japanners de Sangir- en Talaud- tnden bezetten. (Deze eilanden liggen sen Celebes en de Philippijnen). De ppen dreigden alle blanken ter dood brengen, wanneer hun niet de ver- ijfplaats van den bestuursambtenaar 'rd aangewezen. Zendeling De Weerd st het gevaar te bezweren, maar na de tijd kwamen de blanken opnieuw een netelige positie, toen de Moham- edanen zich begonnnen te roeren er» annen beraamden om alle Europeanen tynchen. Dank zij het feit, dat de Ja- nse bezetting nog weinig activiteit aan legde, slaagden De Weerd en zijn ftnissen er in, 's nachts met een prauw e te kiezen Zij zouden trachten naar Jlebes over te steken, een gevaarvolk ®ht over een afstand van honderder ongeveer driemaal zo groot als het aiect, dat de Johan Hodson vorig jaar Engeland aflegde En dan nog wel '*o'n rank vaartuigje' De mannen kwamen veiiig op Celebes f®» maar nauwelijks had men het stivnd toikt, of de Japanners stonden gereed 01 te intei neren Zendeling De Weerd zag verlangend uit naar nieuws van vrouw en kind, maar hem werd geen gelegenheid gegeven hen te ontmoeten of hun te schrijven. Door geheime corres pondentie, waarbij enige inlanders hem hielpen, kwam hem ter ore, dat mevr. Dc Weerd en hun zoontje op 30 km af stand in gevangenschap verkeerden, na dien was elk contact uitgesloten. Ii 1943 werd De Weerd zwaar ziek; wederom was het malaria, dié zijn gestel onder mijnde. In 1944 werden de geïnterneer den naar een gevangenis in Menado over gebracht. Van die tijd tot Aug. 1945 toe werd Celebes dag en nacht door gc J.'j- eerde vliegtuigen gebombardeerd. Als ae toestellen naderden, werden de gevange nen in cellen samengepropt. Op een keer werd de cel, gelegen naast die, waarin De Weerd en andere lotgeno ten waren opgesloten, door een bom getroffen Vijf personen vonden de dood In September werden De Weerd en de andere overlevenden per vrachtauto naar de vrouwenkampen vervoerd. Het was "n ontroerend weerzien na die vier bange jaren. Mevr De Weerd had eveneens een ontzettende tijd doorgemaakt. Op het ogenblik verblijven zij nog in een kamp in Tomohon, dat oorspronkelijk als herstellingsoord was ingericht Zodra daartoe gelegenheid bestaat, zal de familie De Weerd weer naar 'le 7a- laud-eiland vertrekken HERV. GEMEENTE DEN BURG. In verband met het feit, dat de Herv. Pastorie nog niet is gerestaureerd, heeft Ds. Reijendam, uit Geervliet, die reeds geruime tijd geleden het op hem uitge brachte beroep bij de Herv. gemeente te Den Burg aannam, zijn arbeid als voorganger alhier nog niet aanvaard. Toch zal voortaan, dank zij een nieuwe regeling elke Zondagmorgen een kerk dienst worden gehouden en wel driemaal per maand in Eben Haezer en eenmaal per maand in de Doopsgez kerk. EEN WEEK UITGESTELD. Wegens ziekte van Ir. G. Lienesch is de vergadering van de Bedrijfsvereni ging, die vanavond in Hotel Texel zou worden gehouden, een week uitgesteld. De technisch volmaakte middelen, die evenwel ook voor den mens gevaar kun nen opleveren, zijn o.a. de ontratting door cyaangas, het verstuiven van verpulverd calciumcyanide in de holen en het ge- gebruik van bacteriepreparaten. Do vergiften. Voor ons land zijn de vergiften het be langrijkste bij de rattenbestrijding Prac- tisch ongevaarlijke giften werden ver vaardigd uit de langs de Middellandse Zee groeiende zee-ajuin, die tot dusver echter niet kon worden geïmporteerd. Bij de zwaardere giften moet grote voorzichtig heid in acht worden genomen Het vroe ger gebezigde Rodent, een Engels middel, zullen wij waarschijnlijk over enige tijd weer kunnen betrekken. De bekende Duitse giften zullen we voorlopig niet kunnen krijgen. In Nederland wordt ech ter een middel vervaardigd, dat in tablet- vorm binnenkort in de handel zal komen. Van de rattensoorten noemde spr. de op Texel hoofdzakelijk voorkomende bruine, vale of rioolrat, een graver, die in ons land zeer algemeen is, voorts volledig heidshalve de zwarte rat, een klimmer, die op zolders leeft en waarschijnlijk om streeks 1750 uit Azië kwam (het is tevens de gevreesde pestrat) en ten slotte de woelrat, die gekenmerkt wordt door haar ondergrondse levenswijze. Dr. Caudry eindigde zijn belangwek kend en met applaus beloond betoog met te wijzen op de noodzakelijkheid, het rattengevaar te bestrijden. Een serie lichtbeelden, welke daarna werd ver toond, verduidelijkte het gesprokene Dr. Caudry vond hierbij gelegenheid mede te delen, dat de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen voor de toezending van elke levende rat 75 cent betaalt plus vergoeding der portokosten. De spreker sprak ten slotte de hoop uit, dat hij zijn gehoor zou hebben overtuigd van het nut der rattenbestrijding Succes kan echter alleen een continue en geco ördineerde actie hebben Van de gelegenheid vragen te stellen, maakten enige aanwezigen gebruik om uitdrukking te geven aan hun ontevre denheid over de wijze, waarop de be strijding tol dusver was gevoerd, waarna burgemeester Rehorst met een woord van dank aan den spreker, de vergadering sloot TEXELSE MARKT. Den Burg, 21 Jan. 1946 Aangevoerd 2 koeien, 10 varkens, 9 n. kalveren (le vering). 80 kippen f78,50 Op de Donderdag 17 Januari gehouden vergadering van V.V.V. Texel werd be sloten de Stichting Texels Museum in het leven te roepen. De statuten bepalen o.a. het volgende: De stichting stelt zich ten doel de lief de tot de natuur, in het bijzonder de na tuur van Texel, "kan te kweken, alsmede de bekendheid met Texel, zijn geschiede nis en bevolking te bevorderen door middel van de oprichting van een mu seum Hiertoe zal o.m. een expositie wor den gegeven van een aantal grote diora ma s, tezamen de karakteristieke Texelse landschappen uitbeeldende en die tevens een zo volledig mogelijke indruk van de natuur van het eiland geven. Voorts hoopt men een „tuin" aan te leggen, waarin daarvoor in aanmerking komende op Texel in het wild groeiende planten zijn bijeengebracht, tentoongesteld zullen worden typische Texelse objecten, die door de moderne tijd worden bedreigd (zoals Texelse boerd^p. compleet met schapenboet, tuinwanetjes. landbouw werktuigen etc.), een bibliotheek, boek en plaatwerken op natuurhistorisch ge bied en van boek- en plaatwerken, kaar ten, statistieken en andere gegevens, Texel en zijn bevolking betreffende, le zingen en filmvertoningen en het houden van excursies op het eiland, het stichten van een fotografisch en filmisch docu mentair archief, betrekking hebbende op Texel's natuur, uitgifte van perntbnef- kaarten en populair-wetenschappelijke litteratuur. De gelmiddelen der stichting worden gevormd door subsidies, g'ften en voor schotten van Rijk, gemeente en TESO, bijdragen van donataurs, schenkingen en erflatingen, renten van belegde gelden heffingen van entrees, de exploitatie van het fotografisch documentair archief, de exploitaties van verschillende uitgiften, het houden van lezingen en filmverto ningen. Bij eventuele opheffing wordt het ge hele bezit van het museum eigendom van TESO onder beding, dat de in bruikleen gegeven goederen ter beschikking gesteld worden van de eigenaars en de gemeente Texel en-of het Rijk in de gelegenheid worden gesteeld de oudheidkundige voor werpen over te nemen We wensen de stichting alle goeds toe en hopen, dat ze een belangrijk aandeel mag hebben ,n de bloei van Texel. (Slot.) Er is de laatste jaren op het gebied van de veredeling van graszaden heel wat gebeurd. Wijlen Ir Van Rees heeft op het Veredelingsbedrijf van het Centraai Bureau te Hoofddorp prachtig"werk ver richt. Bij dit werk is gebleken, dat er van de verschillende rassen nog weer typen bestaan in het bijzonder hooi- en weide- typen. Het spreekt vanzelf, dat wc voor de aanleg van blijvend grasland de voorkeur zullen geven aan de laatste. Bij inzaai van hooitypen blijft de zode te open. Dit type is meer geschikt voor d? aanleg van kunstweiden. Nu is het wel zeker, dat het zaad. dat momenteel beschikbaar is, voor bijna 100 pet. tot het hooitype behoort. Er komen in de mengsels enkele goede soorten voor n.l. Engels Raygras en Beemdlangbloen, maar het is zo goed als zeker, dat. we hier geen zaad van het weidetype hebben Ook Timothee is in niet te grote hoeveel heid een goede grassoort, maar vooral voor dit gras is het van zeer groot belang met welk type we te maken hebben Kropaar en Fiorien, die ook tamelijk ruim beschikbaar zijn, moeten we beslist tot de minderwaardige grassen rekenen. Krop aar is een zeer grofstengelig gras, dat spoedig doorschiet en wanneer het in enigszins grote hoeveelheden in hel wei land voorkomt geeft het aanleiding tot de vraag: Hoe kunnen we dit gras be strijden7 Fiorien is een soort struisgras, dat bovendien vaak met allerlei zeer min derwaardige grassen is vermengd en daardoor nog lager moet worden aange slagen We missen in de aanbiedingen van- graszaad de soorten Ruwbeemd en Veld- beemd. twee uitstekende grassoorten En het is uitgesloten, dat in dit seizoen van deze rassen nog een hoeveelheid van be tekenis beschikbaar komt. Verder be hoort in een mengsel voor blijvend gras land ook een zekere hoeveelheid witte klaver. En ook hiervan is bijna geen zaad beschikbaar. Let vooral ook voor dit zaad op het type! Een goede raad. Wilt u toch met alle geweld inzaaien, dan geven we u de raad: Koop geen mengsel van een ongekende firma, ook niet al is de bijvoeging vermeld, dat het mengsel „deskundig" is samengesteld. Het meest gewenst is de diverse rassen op naam te kopen en zelf te mengen. Vorige week werd mij door een collega medege deeld, dat een bekende firma heel wat graszaad had verkocht, dat bij onderzoek te Wageningen totaal ondeugdelijk bleek te zijn. De betreffende firma heeft daarop al het verkochte zaad weer ingenomen. Indien u er beslist prijs op stelt het in te zaaien perceel in 1947 als grasland te gebruiken, dan is er nog de mogelijkheid van inzaai in voorjaar 1947 onde: dek- vrucht van Westerwolds Raygras Dit laatste gras vervult dan de functie van een graangewas. Er is alle kans, dat de graszaadposilie tegen die lijd veel gunsti ger is. Wij zijn voornemens dit jaar een proef veld aan te leggen, waarop diverse gras zaadmengsels met elkaar worden verge leken. Wij zullen dit eveneens onder dekvrucht van Westerwolds Raygras doen, zodat we u wellicht het volgend voorjaar reeds van dienst kunnen zijn met persoonlijke ervaringen over de aanleg van gasland. In een volgend artikel willen we ij zen op enkele dingen, waarop men moet letten vóór men overgaat tot de ïniaai van grasland. C. v. Gr KINDERZANG. Op Zaterdag 2 en 9 Februari hoopt de kinderzangklasse van mevrouw Room- Wilkeshuis een uitvoering te geven in Pen's zaal Mevr Room en haar staf heb ben blijkens het jDrogramma heel wat op hun repertoire. Er wordt gezongen en gesprongen, een echt feestelijke kinder middag, die grote belangstelling ver dient. Er is een jongste afdeling, een middelklasse en een afdeling grote meis jes, die de bezoekers zeker enige gezel lige uurtjes zullen bezorgen. Na de pauze wordt een vrolijk zangspel ojDgevoerd, ge titeld ,,Jan Lustig" Veel succes! Omtrent 't turnfeest op 14 Juli schrijft de secretaris van Holl. Noorderkwartier nog het volgende. Het was reeds in 1940 vastgesteld, dat het eerste openluchtfeest na de vrede op Texel gehouden zou worden. In verband met de grote moeilijkheden o.m. ten aan zien van vervoersmoeilijkheden moest van het plan in 1945 worden afgezien. Nu de reisverbindingen weer beter worden, meende het bestuur met het voorstel te moeten komen om het in 1946 op Texel te houden, welk plan onder grote bijval werd aangenomen. De voorzitter sprak de wens uit, dat het aantal deelnemers en supporters wat in 1937 plm. 1000 be droeg, thans beduidend groter zou zijn en dat op 14 Juli gesproken kan worden van een „invasie" op Texel door de Turnkring Hollands Noorderkwartier Wat gaat ei met de straatwegen gebeu ren die de Duitsers destijds door de Texelse duinen hebben aangelegd7 Dat hebben velen zich afgevraagd en terecht. Dezer dagen deden de geruchten de ronde als zouden de wegen worden opge broken,- ja, Rijkswaterstaat zou reeds helm hebben aangekocht voor het be planten de openvallende duinstroken. We hebben eens poolshoogte genomen bij verschillende instanties, die bij dit object betrokken zijn, doch vernamen, dat er nog helemaal geen plannen tot opbreken dezer wegen bestaan, ja het is. best mogelijk dat deze wegen doodeen voudig blijven liggen Wij geloven, dat de meeste Texelaars er op gesteld zijn, dat ze behouden blij ven Vele natuurvrienden daarentegen vrezen, dat de ongereptheid der duinen hierdoor wordt aangetast, zij willen lie ver terug naar de fietspaden. Ook daar is veel voor te zeggen, maar voor de oorlog liep er bezuiden De Koog slechts één enkel fietspad naar het strand, n.l het fietspad van het Wesferslag. Tijdens het hoog-seizoen was het hier een drukte van belang, men moest op zijn hoede zijn, wilde men botsingen vermijden. De behoefte aan meer fietspaden werd sterk gevoeld. Op het ogenblik hebben we niet minder dan vier nieuwe brede wegen naar zee gekregen. De grootste aanwinst is wel die achter Den Hoorn, welk dorp voorheen practisch van de zee was afgesloten, de duinen toch zijn achter dit dorp enorm breed en een eenzaam, mul iutterspaadje was de enige verbinding met het strand. De bewoners van Den Hoorn gaven er dan ook de voorkeur aan per fiets en dan via het Westerslag een strandtocht te maken Door de nieuwe weg is Den Hoorn belangrijk dichter bij de zee geko men. hetgeen voor Den Hoorn, mei het oog op het vreemdelingenverkeer. van grote betekenis is. Dit dorp telt reeds vele pensions Voorts zijn er twee wegen door de dennenbossen van de Westermient aan gelegd, één aan de zuidelijke grens, welke achter De Westen begint, en een door het Westerslag. waar het oude fietspad óf door opbreking óf door overwoekering van grassen en planten is verdwenen. De vierde weg vinden we achter Hotel Cali- fornie. DIJKGRAAF ROEPER. Bij Koninklijk Besluit is de heer K. W. Roeper wederom voor de tijd van 4 jaar benoemd tot dijkgraaf van polder Waal- en-Burg. welke functie hij reeds van 1938 af waarneeml In dat jaar volgde hij n.l. den heer Jn. Eelman op. die het polder- bestuur door de dood ontviel Voor zijn benoeming heeft de heer Roeper vele jaren zitting in het bestuur gehad als hoofdingeland. Op de voordracht ter benoeming yan een dijkgraaf waren resp. als nr. 2 en 3 geplaatst de heren C. R. Keijser Lzn„ De Waal en L. Roeper P.Wzn., Het Noorden. Wanneer wij de nu weer verschijnende zuivelvakbladen lezen, bemerken we daaruit, dat overal in ons land de kwali teit van de gewonnen melk met sprongen is achteruit gegaan Nu is dit goed ver klaarbaar. We hadden immers te kampen met een voortdurend gebrek aan boen ders, soda, brandstof voor het maken van heet water, enz. Deze schaarste heeft bij zeer velen een zekere mate van onver schilligheid veroorzaakt „Het geeft toch niet, al doe je je best", redeneerde men en men sukkelde maar verder En inderdaad was het zo en is het nog zo, dat er schaarste is aan schoonmaakar- kelen, enz. Maar we moeten nu weer vooruit. Achterom kijken heeft geen zin. Laten we één ding goed bedenken. Wij moeten straks met een prima product op de binnen- en buitenlandse marklf ver schijnen, om ons te handhaven. Dit kan Maar dan moet reeds nu in die richting gewerkt worden er. een eerste vereiste is daarbij, dat er een prima grondstof wordt voortgebracht. Het ontbreken van schoonmaakmiddelen mag niet betekenen, dal men nu die dingen, die men nog wel kan doen, ook maar achterwege moet la ten. En de neiging daartoe is bij velen juist zo groot. Breek met die gedachte en ga reeds nu de volgende dingen toepassen. 1. Zorg voor steeds vers stro op dc stallen. Bind de staarten van de koeien op. Controleer vele malen per dag uw stal en verwijder dan steeds eventueel daar liggende mest van de stallen in de groep. Een en ander heeft tot gevolg, dat de dieren er schoon uitzien. 2. Maak vóór het melken de uier met omgeving schoon. Natuurlijk zijn ook schone handen en kleding van belang. 3. Melk de eerste stralen weg Ze be vatten weinig vet. en vaak zeer veel bac teriën uit het tepelkanaal. 4. Het teemsen door een doek is be slist verboden. 5. De deksels mogen alleen maar tij dens het vervoer vast op de bussen zitten. 6 Voedert voor het melken geen inge kuild gras of sterk riekend voer, daar de melk al deze reukstoffen opneemt. 7. Rijdt de mest steeds na het melken uit. 8 Zet de bussen steeds op een frissche doch vorstvrije plaats. Nooit in de stal, ook niet tijdens het melken Laat een ieder deze punten goed in zich opnemen en naleven. De Ned. Zuivelbereiding zal in de toe komst hard moeten vechten voor haar bestaan Een eerste vereiste daarbij is, de mogelijkheid om goede producten te maken. Die mogelijkheid heeft iedere boer in de hand, door goede melk te leve ren! M. WIERINGA.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1