Nieuwe b onnen °ldJmkaar,en KA' KB' KC 602 Klompen Rubberlaarzen nlevcriuj; klompen- en Texel moet alleen fokschapen telen Dan lieeft ons wolvee een goede kans Esperanto-monument Samenwerking in landbouw Opening Konijnen- tentoonstelling Sloperswerk gegund Van tie verwoeste gehouwen in Den burg Hardrijderij oin het kampioenschap van Texel Koppelwedslrijd te Oost De wereld heeft een I Blijven de prijzen van het veevoeder der I loog Iptaal nodig kTERDAG 76 JANUARI 1946 59e JAARGANG No. 5982 EXELSCHE COURANT 'p dc eerste helft van de 2e periode '46 (20 Jan. t.m. 2 Februari 1946). is 250 gram jam, stroop, boter hampasta, enz. is 100 gram koffie is plm. 112 gram huishoudzeep is 250 gram zachte zeep 1 kg. aardappelen C 70 is 1 ei jnkaarten LA, LB, LC 602 melk is IV2 liter melk C 02 melk is 3 liter melk aardappelen is 1 kg aardappelen, onkaarten KD, KE 602 is 250 gr. -jam, stroop, enz. is 1 ei Lis plm 112 gram huishoudzeep is 250 gram zachte zeep onkaarten LD, LE 602 2, E 02 melk is 5 liter melk aardappelen is 1 kg. aardappelen abakskaarten, enz. 0 is 2 rants, rook- of shagtabak (geen sigaretten of sigaren). 0 is 100 gram chocolade of suiker werken 0 is 100 gram chocolade of suiker werken ovengenoemde bonnen kunnen reeds Vrijdag 25 Jan van des morgens 8 uur vorden gebruikt met uitzondering van bonnen voor melk en aardappelen, irop eerst met ingang van Maandag 28 .uari mag worden afgeleverd. De eie- op de bonnen B 70, C 70 en 826 zijn krijgbaar bij een detaillist, die ge- m is eieren op rantsoenbonnen voor een te verkopen. 'er aanvulling van het door de weers- standighêden tijdelijk verlaagde aard- ie]-rantsoen voor personen van 4 jaar ouder kan 2 kg. uit de eerder ver- ikte voorschotten worden genomen. levering bonnen voor winkeliers. 554-649 od 700 tm 706-800-801-BD 61 62 •en B C 70-826 en rantsoenbonnen k A-B-C-D E- 01 dappelen 001-B63-501 ssiers tabak coupures 589-590. Restant 547 Publ. 370 let aanvragen van klompenformulieren ook geschieden voorSlagers (die slachten) Steenzetters, Stokers, Vissers elmeer- en binnenvissers) Vishallen. Tevens wordt medegedeeld, dat na 2 iruari voorlopig GEEN gelegenheid meer rilt gegeven om klompen aan te vragen laaatste gelegenheid om deze formu- aan te vragen is dus op Maandag Januari te Den Burg. Tot en met 30 Januari a.s. is er gele- tiieid tot aanvragen van rubberlaarzen personen werkzaam in de volgende drijven ivelfaGrieken, Betonfabrieken, meerdere bedrijven zijn genoemd, r komen echter op Texel niet voor. rliculier kunnen aanvragen earlsen met buitenpraktijk. 'EGALE REGELINGEN behoeve van de visserij en bedrijven aiaan verwant is de volgende regeling rotten. rsonen werkzaam in deze beroepen en jraan verwante bedrijven, dienen zich verbinding te stellen met den agent .1 liet Bedrijfsschap Visserijproducten, trmede heeft de distributiedienst geen moeienis. het aanvragen van rubberlaarzen dient stamkaart (nieuw) te worden getoond. Publ 368. scboenenbonnen Men is verplicht de schoenen- of ompenbon DIRECT in te leveren bij winkelier tegen ontvangstbewijs, winkelier moet zich hierop be- >orraden. Worden deze bonnen niet rstond ingeleverd dan benadeelt zich zelf, daar op de bon welke vasthoudt geen schoeisel ver egen wordt. Worden deze bonnen raks eventueel ongeldig verklaard, ontvangt men geen nieuwe. Bo- mdien wordt er dan aangenomen dat ibrek aan schoeisel dan niet aan- eiig is. ROTKREUPEL. De Burgemeester van Texel maakt be nd. dat op de hierna volgende bedrijven >tkreupel heerst. H. J Keijser, Molenbuurt, C. H. Roeper g, Gebr. van Andel, Eendracht. Texel, 25 Januari 1946. De Burgemeester van Texel, Mr. G. D. REHORST WERKSCHOENEN EN LANDBOUW WERKTUIGEN BESCHIKBAAR. Er zijn nog 10 paar tweedehands werk tenen te bekomen in de maten 38, 39 40, dus jongensschoenen. Gegadigden innen zich bij ondergetekende vervoe- op Maandagmiddag tussen 3 en 4 uur. krder heeft het Bureau Oogstvoorzie- nog de beschikking over enkele •ndbouwwerktuigen, t w. een .Witte nd" kunstmeststrooier, prijs f 190; een tal" kunstmeststrooier, prijs f 170; Zeeuwse egge, prijs f 110 en een twijmaaier, prijs f 525. De karwij- tier is zo goed als nieuw. De machi- verkeren in zeer goede staat. J Westdorp. Oogstopzichter Maandag hield de vereniging van oud leerlingen der lagere landbouwschool haar eerste praatavond in 1946. Er wer den drie onderwerpen behandeld, deel uit makende van de leeswedstrijd De heer A. J. Keijsr, voorz. van de Stichting la gere landbouwschool, was als jurylid aan wezig. De. heer H. Bas hield een inleiding over de strijd tussen water en land. We hoeven niet ver van huis te gaan om deze eeuwige worsteling te aanschouwen: Waar thans op Texel op vele plaatsen de ploeg door de aarde snijdt, golfde vroe ger de zee, die heel wat nederlagen ge ïncasseerd heeft, maar die ook heel wat land heeft opgeslokt We denken aan Onrust, het duincomplex tussen Den Hel der en Texel, dat in enkele uren van de aardbodem werd weggevaagd, aan Texels noordoostpunt, waar het water heel dicht tot de vuurtoren is opgedrongen, ten zuiden van de toren liggen maar scha mele duintjes, die het straks zonder flin ke ruggesteun van een kunstmatige zee wering niet meer kunnen bolwerken, De Koog was eens een bloeiend vissers plaatsje met een eigen haventje. Ja, Texel kan een woordje meespreken. De heer Bas verduidelijkte zijn interes sante inleiding met tal van voorbeelden en bracht hulde aan de onverzettelijke geest van het Nederlandse volk, dat door zijn inpolderingen en droogleggingen het respect van de hele wereld heeft afge dwongen. Als tweede spreker trad op de heer A. Boerhorst, die een praatje hield over het Texelse schaap en zijn verzorging. Met een vast type voor ogen is men er in ge slaagd het tegenwoordige Texelse ras te fokken. Het is een sober dier. dat ook op schrale grond gehouden kan worden. Maar het Texelse schaap voldoet ook zeer goed op grond met een rijke voeding; ze zijn dan in korte tijd slachtrijp en hebben een flink gewicht. Ons schaap heeft een groot aanpassingsvermogen en de com binatie tussen vlees, wol en melk is zeer goed; ze zijn vruchtbaar en melkrijk, zo dat ze na het grootbrengen der lamme ren nog geruime tijd gemolken kunnen worden. Onder de jonge lammeren komt weinig sterfte voor en ze groeien vlug. Het vlees is smakelijk en er is een goede verhouding tussen vlees en vet, in tegen stelling met andere rassen, welker vlees meestal te vet is. Vervolgens besprak de heer Boerhorst het exterieur' de kop, de poten, de staart, de wol. De schapen moeten het liefst op goed ontwaterde percelen worden geweid. Men zegt vaak, dat het schaap een sober dier is, maar als men er een behoorlijk be staan van wil hebben, dan verdient het toch aanbeveling ze goed op te passen, vooral gedurende het dekseizoen. Indien de schapen in goede welstand onder de ram komen is dit van grote in vloed op de hoeveelheid lammeren. Vele boeren schijnen dit niet te beseffen. Als vele schapen dan slechts één ram ter wereld brengen, zeggen ze: De ram. die ik vangekocht heb. deugt niet. De drachtige schapen, vooral als ze nog jong zijn, hebben een flinke hoeveelheid krachtvoer nodig; daar kunnen we al in Dec. mee beginnen. Magere schapen melke men niet te lang; er zijn boeren die ze a.h.w. aan de grond melken. Tenslotte besprak spr. de zindelijkheid bij de geboorte, de ligging, etc. Kortom, U.D.l. Op Vrijdag 8 en 15 Maart zal de Rede rijkerskamer U.D.l. een opvoering geven van het toneelstuk De Doorslag, een blij spel in 3 bedrijven van Joop Smit en Henk Bakker. De datum, waarop met de kaart verkoop wordt begonnen, zal nader bekend gemaakt worden. De bonte avonden cp 15 en 16 Februari ten bate van het Esperanto-monument beloven een groot succes te worden. Het programma zal geheel door Texelse ar- tisten(!) worden verzorgd, jong en oud zullen voor het voetlicht treden; jong en oud zullen kunnen genieten van deze avond van ernst en luim, van pret en jolijt. Vandaag zal de kaartverkoop beginnen. U kunt een toegangsbewijs bekomen bij Boekhandel Parkstraat, Den Burg; mej. A. Spaans. Oosterend; Piet Smit, De Waal, S. Bakker, Hoofd der school te De Cocks- dorp; Alb. Backer, Oudeschild; J. A. Dros, Den Hoorn en C. Bakker, De Koog. Voor de verloting kwamen reeds prij zen binnen. Van schilder Roeper ontvin gen we 5 busjes fietslak, van J. Dijksen een courantenhanger, van de familie Joh. Roeper, Oosterend een rookworst (toege zegd), van Vronie Barhorst, Oosterend, een luierbroekje, van Jannie Schaap, Oos terend, babysokjes, van mej. Spaans twee pakjes sigaretten, een papiersnijder, ba bysokjes, een boek, een poederdoosje, van Siem de Waal, Afrika, twee pakjes En gelse sigaretten. Behalve aan genoemde adressen kunnen ook prijzen bezorgd worden bij W. J. Boon, Kogerstr., H. Room en Th. Tiessen, Den Burg. Welke bakker zegt een taart toe? Worsten zijn eveneens ee gewild artikel. Wie volgt? ZON EN MAAN. De zon komt 26 Jan. op om 8,29; onder 5.J7. Maan: 2 Febr. N.M.; 9 Febr. E.K. een uitstekende causerie-in-miniatuur- vorm (elke spreker krijgt slechts 10 minu ten!) Een onderwerp, dat nog eens be handeld moet worden en veel groter ge hoor verdient. De toekomst van ons scliaap Hoe zal de toekomst voor de Texelse schapenbedrijven zijn? Dat is een moeilij ke vraag en de heer Boerhorst veronder stelde, dat zelfs de beroemde Indra er wel geen antwoord op zou kunnen geven. Schapen hebben weinig krachtvoer no dig. Hoer zal onze verhouding in de toe komst ten opzichte van de buitenlandse markt zijn? Zullen wij veel voeder kun nen kopen of zullen wij voor een groot deel op eigen productie aangewezen zijn? In dat geval zal er in het binnenland een afzetgebied zijn te vinden, want het schaap heeft weinig krachtvoer nodig. Daarom zal er meer aandacht in ons land aan het schaap moeten worden besteed. De schapenvleesprijzen zijn aan de lage kant, de boter brengt veel minder op dan de productie kost. Er zal veel steun moe ten worden gegeven, maar kan de rege ring daar eeuwig mee doorgaan? Wat het vlees en de wol betreft, zullen we nooit tegen Australië e a. landen op kunnen; daarom moet er een andere weg worden ingeslagen: Texel, de bakermat van het Texelse schaap, moet zich gaan toeleggen op de teelt van fok schapen, gelijk vele landbouwbedrijven zich zijn gaan toe leggen op de teelt van pootgoed en daar goede resultaten mee behaalden, terwijl deze bedrijven vroeger door het telen van aardappelen voor de rechtstreekse con sumptie alleen met een zeer bedenkelijke balans zaten. Als de Texelse schapenboe- ren deze lijn volgen, mogen voor de toe komst goede verwachtingen worden ge koesterd. De samenwerkende Londarb Bonden zijn met de werkgeversorganisaties op Texel bij C.A.O. o m. het volgende overeenge komen LONENVaste arbeiders overwegend g aslandbedrijf f 39 en overwegend akker- bouwbedriji f36.50 per week, inclusief emolumenten Losse arbeiders 66 cent per uur. ARBEIDSTIJD VASTE ARBEIDERS. Oud-Texel plaatselijk gebruik en Polder Jan en Febr. van 6 tot 1.7 uur en Maart en April van 6 tot 18 uur, twee uur schaft per dag en Zaterdags eindigen om 12 uur. Losse arbeiders voor het gehele edand van 7 tot 18 uur, voor zover het daglicht zulks toelaat, terwijl Zaterdags de werk dag om 12 uur beemdigd wordt. ZONDAGSARBEID VASTE ARBEIDERS: Overwegend graslanubedrijf eenmaal per 4 weken een vrije Zondag en een maal per 4 weken een vrije Zaterdag na het morgenmelken of elke Zaterdag vrij. van 's morgens 10 uur lol liet avondmelken, zulks in onderling overleg te regelen tus sen patroon en arbeider. Overwegend akkerbouwhedrijf twee van de drie Zondagen vrij, met dien verstande dat degene die Zondagsdienst heeft ook de Zaterdagmiddag het vee moet verzor gen. - Voorts nog een loonregeling voor de jeugdige arbeiders en enkele algemene sociale bepalingen. De geldigheidsduur van dit contract loopt van 1 Januari lot 1 Mei 1946. DOOPSGEZINDE ZUSTERKRING JUBILEERT. Ter gelegenheid van haar' 25-jarig be staan zal de Doopsgezinde Zusterkring op Vrijdag 8 Febr. aanvang acht uur een feestelijke samenkomst houden in de Doopsgezinde kerk. Vanmiddag om 3 uur zal de konijnen tentoonstelling worden geopend. Burge meester Rehorst zal een korte toespraak houden. Er zullen 60 grote rassen vertegen woordigd zijn, 67 middel- en 67 kleine rassen. Voorts zullen 20 duiven van Post duivenvereniging Texel de tentoonstelling opluisteren. De entree is, ondanks de hoge kosten, die met de organisatie ge paard gingen er zijn konijnen bij uit de buurt van Amsterdam slechts laa? gesteld, n 1. 40 ct.; yoor kinderen bedraagt ze slechts 25 ct.. Vier keurmeesters van de vaste wal, o.a. uit Rotterdam, zullen zich met de beoordeling en het toekennen der prijzen belasten. We hopen, dat ook de Texelse konijnenhouders met uitstekende exemplaren voor de dag komen, opdat de naam en faam van KOTEX wijd en ziid bekend wordt. Moge deze tentoonstelling in alle opzichten slagen. Bij de publieke aanbesteding op Maan dag 14 januari j I bedroeg de laagste in- schrijverssom f 21 975 terwijl dc "hoogste inschrijver er wel zesduizend gulden boven was Dc directie v. d. wederopbouw kwamen deze bedragen te hoog voor, het werk werd daarom met gegund Het 'ge tuigt van grote activiteit dat zij thans reeds tot een zeer bevredigende oplossing is gekomen: Daartoe uitgenodigd heeft aannemer J. v. d Linde uil Overveen in geschreven voor de som van f 16 400 voor welk bedrag het werk terstond is gegund. Thans zal het object dus worden uitge voerd voor ruim 5500 gld minder dan het laagste bedrag der eerste aanbesteding en 11000 gld beneden het hoogstel Vele Texelaars, die door de vorst werk loos werden zullen weldra ingeschakeld kunnen worden bij deze arbeid, die aan de wederopbouw in onze gemeente vooraf moet gaan. Vanmiddag zal op de Roggesloot een wedstrijd worden gehouden om 't Texelse kampioenschap hardrijden op de schaats. Titelhouder is de heer C H. Steigstra, die 2 Februari 1941 de beker veroverde. De wedstrijden beginnen vanmiddag om 2 uur en zijn georganiseerd door de T.exelse Ijsbond. Er wordt gereden over een afstand van 250 meter De eerste prijs bed aagt f25 plus de wisselbeker, tweede prijs f 15, de derde prijs f 10 en de vierde prtis f 5. Zij, die vóór I Juli 1945 als Texelaar waren ingeschreven kunnen me dedingen. Het inleggeld bedraagt voor leden van de aangesloten ciubs Den Hoorn, Oost en Eierland f Ivoor met-leden f2 50 IJsclub Oost houdt Maandagmiddag, aanvang 2.30 uur, een koppelwed-trijd. Prijzen van f 25 tot f 5. Daar zal belang stelling voor zijn De baan van Den Burg gelegen achter de Molenstraat werd Woensdagavond voor het eerst verlicht tot grote vreugde van van de honderden rijders: het is een knus baantje, lekker luw achter de bosjes. De baan van De Cocksdorp wordt 's avonds eveneens verlicht, het ijs is prachtig, ook de ijsclub Oost beschikt over een uitste kende baan, die vele bezoekers trekt, er werden, aldus vernamen we Donderdag, pogingen gedaan om deze baan eveneens te doen verlichten. Onder grote belangstelling werd Don derdagmiddag te Cocksdorp een estafette wedstrijd gehouden waaraan 12 ploegen deel namen De uilslag was: I Sj v d. Beek, C Zuidema en K. Stienstra 2 Tr. Slot, T, Blom en H van Tongelen 3 M. Blom, J Verberg en H. Stolk 4 Mevr. Stienstra, B. v. d. I.inden en B. v. d. Beek. BEDRIJFSVERENIGING. Wij herinneren er aan, dat de Algemene Vergadering van de Bedrijfsvereniging, die moest worden uitgesteld wegens ziet te van Ir Lienesch a.s Woensdag 's middags 2 uur wordt gehouden. Hl door P. W BAAS. Onder deze titel verscheen in „Het Pa rool" een artikel van de hand van Pi of. G. Bolkestein, die gedurende de oorlogs jaren als minister van Onderwijs in En geland vertoefde en thans optreedt als adviseur van zijn huidige opvolger. Ofschoon de naam Esperanto niet voor komt in het hele artikel van Prof. B., zullen vele Esperantisten en medestan ders even het gevoel hebben gehad, of ze een klap in hun gezicht kregen. Noch de schrijver, noch de redactie van „Het Pa rool" zullen dit bedoeld hebben. Dat neem ik gaarne aan. Te meer, omdat bij nader inziens het artikel ten dele, ja ik zou zelfs willen zeggen het hele artikel, een uitstekende bevestiging is van het door ons steeds verdedigde standpunt. Al lereerst krijgen we immers een volmon dige instemming met onze reeds zo lang verkondigde mening, dat een wereldhulp taal nodig is geworden, nu en onmiddel lijk. Dat is al heel wat gewonnen. Het komt er nu alleen maar op aan, welke of wat voor taal dat zal zijn. Dat was altijd bijzaak voor ons Esperantisten. Wij heb ben gemeend, dat het Esperanto in een bijna 60-jarige ervaring bewezen heeft daartoe de aangewezen taal te zijn en zijn nog van die gedachte, maar. we hebben ook steeds verkondigd, dat het Esperanto het veld zal ruimen voor elke De verhoging van de wintermelkprijs met 3 cent, hetgeen neerkomt op een ver hoging van de jaarprijs met slechts 1 cent, zal voor velen een grote teleurstelling be tekenen, aldus het Hollands Landbouw weekblad Voor het overgrote deel van het Westen des lands is deze prijs absoluut te laag Wij staan er in het Westen met onze vee stapel in het algemeen ongunstiger voor dan bv. in streken als Friesland, prak tisch geen winsten op dc veeverkoop (eer der verliezen), duur krachtvoer, duur ruwvoer en daarbij een veestapel,, die nog te gering in omvang is. Wij zijr bang, dat wij weer hetzelfde beeld van vorige jaren zullen zien, n.l. een alge mene tendenz tot het vervroegd droogzet- ten van de melkkoeien en bijgevolg mindei wintermeik. Het zal nu langzamerhand voor vele veehouders een hele toer wor den om de eindjes aan elkaar te knopen. Nu zou het onbillijk zijn als wij de ogen sloten voor de financiële moeilijkheden, waarvoor de Overheid zich heden ge plaatst ziet. Er is weinig inzicht voor no dig om te beseffen dat, als de Overheid bijna 1 milliard gulden moet toeleggen op de kosten van de diverse levensmiddelen, een bedrag, dat hoger is dan onze gehele vooroorlogse staatsbegroting, zij geen grote bokkesprongen meer kan maken. Onder de gegeven omstandigheden kun nen op (Jen consument nog niet de werke lijke kosten voor de verschillende levens middelen verhaald worden, maar de Over heid tracht zo spoedig mogelijk een toe stand te bereiken, waarin de bevolking hiertoe wel in staat is. Voor de boeren betekent dit, dat zij eindelijk verlost zullen worden van het hatelijke toeslagensysteem. Enerzijds zal dit mogelijk gemaakt kunnen worden door een grotere binenlandse productie, waardoor de import van dure buitenland se levensmiddelen niet langer in de hui dige mate noodzakelijk is, anderzijds door verlaging van de binnenlandse prijzen Dit laatste is alleen voor de boeren van geen bezwaar, wanneei' de prijzen van hun productiemiddelen, zoals machines, kunstmest, veevoeder, enz. eveneens da len. Maar Amerika bv. rekent er op, dat de veevoederprijzen het komende jaar en misschien ook nog in 1947, slechts wei nig zullen dalen. Bedenken we dan verdei dat de komende jaren de landbouwbe drijven zich in het algemeen nog in een herstelperiode zullen bevinden, dat de bemestingstoestand op peil gebracht moet worden en dat veel nieuwe aanschaf op elk gebied noodzakelijk is, dan zal het met deze daling van de productiekosten nog niet zo vlot gaan. Bovendien moeten we de eerste jaren nog niet op grote op brengsten rekenen. Ons uitgangspunt zal dan ook onveranderlijk moeten zijn, dat een redelijke beloning van den boer voor op staat. Men kan ordenen zoveel men wil en iedere bij de verwerking, handel en distri butie betrokken groep op grond van zijn kostprijsberekening de voor hem bere kende winstmarges toekennen, als de boe ren niet de voor hun berekende prijzen kunnen ontvangen, dan moeten evengoed de overige betrokkenen hun offer bren gen. V.I.O.S. trekt 1 Alle kaarten voor dc derde feestavond van V 1.0 S., de fanfare van Oost, zijn uitverkochtZaalopening vanavond om 7,15 u; er wordt klokslag 8 u. gestart. betere oplossing van dit veel-omvattende probleem. Eén onzer argumenten was altijd: Geen enkele levende nationale taal kan als wereldhulptaal worden voorgesteld, om dat dit een bevoorrechting van één land zou veroorzaken op politiek, commerci eel en clutureel gebied, die andere volke ren nooit zullen goedkeuren En wat Prof. B ons nu heeft verteld van een bijeen komst van een aantal regeringen in bal lingschap in Londen, bewijst zo heerlijk juist de gegrondheid van onze argumenta tie. Letten we op plaats en tijd van sa menkomst en op de medespelers in deze internationale bijeenkomst, dan zal toch wel geen mens ter wereld een andere uitkomst hebben verwacht. Het hele ge val doet denken aan een groepje kleine jongens, die een voetbalwedstrijd verloren hebben en dan staan te vertellen, dat die en die grote broer toch zo goed kan spelen. Een verblijf van een paar jaar in Engeland, afgesloten van de overige wereld, al of niet bewust beïnvloed door zeer gerechtvaardigde gevoelens van er kentelijkheid aan en trots op het zege vierende, machtige Albion heeft zijn werk wel goed gedaan. Dat de invloed zo sterk zou zijn en de gevolgen zó tastbaar, had den we niet verwacht en bewijst nog eens weer, hoe goed gezien het was van onze binnenlandse leiders in de oorlogs tijd om ons te waarschuwen telkens weer tegen de verraderlijke indringer van de Duitse taal en cultuur. In steeds aan groeiend en feller wordend verzet heeft ons volk gereageerd op de mofse pene tratie. De kleine staten moeten zich be wust worden, dat de invoering van een werkelijk neutrale hulptaal hun zelfstan digheid zal schragen. Hoever de begoocheling wel ging, be wijst toch wel, dat Prof. B. onder een internationale commissie blijkbaar heel iets anders verstaat dan wij dat tegen woordig doen, gezien de zaak, waarover het zou gaan: een wereldhulptaal. We dachten, dat in deze de 180 millioen Rus sen (volgens de „Daily Herald" van 31 Oct. 1.1. spreekt Stalin geen Engels en waren zijn eerste woorden in het Espe ranto tot Churchill gericht) en de 400 millioen Chinezen toch een woordje mee zouden moeten spreken; in Midden- en Zuid-Amerika overheerst het Spaans. Wat die Londense commissie blijkbaar ge heel over het hoofd heeft gezien, is de eerste eis, die aan een wereldhulptaal moet worden gesteld, n.l. dat ze voor ie der normaal mens gemakkelijk aan te le ren moet zijn. Nog altijd gaat verreweg de grootste helft van onze kinderen zonder noe menswaardige talenkennis de wereld in, waardoor ze verstoken blijven van een stuk levensgenot, maar ook van een le vensbehoefte, waarvan de laatste jaren maar al te duidelijk de noodzaak hebben doen gevoelen. Ik wil eindigen met een aanhaling van een Engelsen dichter en sierkunstenaar William Morris: „Elke nieuwe zaak, aan welke oorspronkelijke denkbeelden ten grondslag liggen, doorloopt vier phasen: le. de mensen lachen er om en bespotten haar; 2e. vele mensen bestrijden, doch andere omhelzen haar; 3e. de meerder heid is haar toegedaan, en zij wordt ver wezenlijkt; 4e. niemand begrijpt, dat het ooit anders is geweest".

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1