Jnhil speranlo monument zal herrijzen I wee bonte avonden voor oen grool <loel Voor lien die vielen S.V. S exel won verdiend Neclerl. vissersschepen heren terug eum Doopsge z. Zondagsschool Benouden terug Nieuwe penningen voor controleurs van de C.C.I I Iers!el van gras land nENSDAG 20 FEBRUARI 1946. 59c JAARGANG. No. 5989. EXELSCHE COURANT hel enthousiasme, dat heerste op de door de Texelse Esperantisten ge- tiseerde bonte avonden, mag wor- g( jeschouwd als een graadmeter voor succes, dan mogen we zonder aarze- 'oorspellen, dat het geliefde monu- eerlang zal herrijzen Het monu- dat in 1942 viel door de schennende van den overweldiger en welks ?r de heer Joh M. Duinker, zijn voor land en volk met zijn leven ilde, zal weer worden opgetrokken •t oude fundament, als een symbool de grote gedachte, van de volken ndende kracht, die tijdelijk door ld werd onderdrukt, maar met sler- _t. Het zal weer worden gekroond de ster van weleer, die werd gesto- laar hervonden, zoals Texel's Espe sten de oude geest hervonden, die n 1935 bezielde. Mei 1935! Met enige welgekozen den voerde voorzitter Tiessen ons naar de dag. che alle Esperantisten Texel en ver daarbuiten, met trots ilde. Het Monument werd ingewijd, n jaren prijkte het trots aan de Ko- raat, droeg het zijn ster hoog in 's hemel, tot vreemde heersers, Ielk streven naar volkenverbroede- 'n doorn in het oog was, 't sloopten, afschuw zag ons eiland het geschie- doch de stichter bleef vol goede Reeds koesterde hij plannen voor erbouw, toen mét de bevrijding het van zijn leven kwam. Nu is het plicht, zijn werk ten uitvoer te •rt. ze beide avonden vormden de mlei- tot de verwezenlijking van dit plan. II varen méér dan afwisselende, pretti- n geanimeerde bijeenkomsten zij •n een belofte De belofte, dat de ge- te van mensenliefde en broederschap ege vieren. ch waren het geen „Esperanto-avon- A1 voelde voorz. Tiessen een ogen de verleiding, de zeer talrijke aan- gen in de wereldhulptaal toe tespre- hij had haar niet van node. Wij wa- immers één van taal en eén van wil. voldoening rnocht spr gewagen van rote belangstelling die voor deze bij- omsten bestond, een belangstelling, ioor de aanwezigheid van burgemees- mevr. Rehorst een meer dan ge- kleur kreeg. Was het in het verle- ook met de burgervader, die het jool der verbroedering namens de ente aanvaardde? De medewerkenden. arne sluiten wij ons aan bij het woord, dat de voorzitter sprak je- de medewerkenden en den heer die allen zonder uitzondering hun krachten hebben gegeven om deze iden te doen slagen. In het licht van enthousiasme, dat zij ten toon spreid- zwijgt de critiek. Hier is alleen •dering op haar plaats. Voor den en conferencier, den heer Jo Roeper Ooslerend. voor mej. Spaans met h kinderkoor, voor clen accordeonist, h 'heer Alex Vogelenzang van Oude- yt d, de beide zangers, de heren Piet ^Cees Smit, wur optreden met een rend applaus wcicl beloond, et minder succes had de Texelse re- door het echtpaar Craanen-Hemel- u samengesteld, en uitgevoerd door de TEXEL PARTIJ VAN DE ARBEID. landag 18 Februari is de afdeling tl van de Partij van de Arbeid opge- Het voorlopig bestuur bestaat uit eren: H C. Remmers, A J Eelman. in Groningen. F Daalder, A. Backer, leve en J Bruin Wzn. Reeds dadelijk zich een flink aantal personen voor lidmaatschap van dc nieuwe afde- aangemeld. ÏR. COÖPERATIEVE VEE-AFZET. ;t bestuur van de vereniging voor leratieve Vee-afzet is als volgt sa- steld: A. J Keijser, Den Burg. zitter; Joh. Roeper Johzn.. Oosterend Beumkes, Den Hoorn; P. de Graaf, Cocksdorp en P. Mant je. hoeve Rem- dt. Dijkmanshuizen, bestuursleden kt vertegenwoordiger is de heer C. Iraaf. BENOEMING. ize plaatsgenoot, de heer D Smit. verkman le klas der Telegrafie en for.ie, werd met ingang van 21 Jan benoemd tot controleur-contröle- st luistervergunr.ingen P.T.T., stand- Is Bergen (N.-H.). GEWIJZIGDE BUSDIENSTEN. et ingang van Donderdag a s worden olgende TESO-busdiensten ingesteld: an De Cocksdorp via Eierland. Waal- Jrg naar Den Burg v.v.; vertrek van Cocksdorp 7 uur, 13 uur en 16 uur; Den Burg 11,30, 15 uur en 17,30. an Oosterend (Oost) via De Waal Den Burg v.v.: vertrek van Ooster- 6.50, 13.20 15.35 en 18 uur; vertrek Den Burg 11 30, 15,en 17.30 uur. GEWIJZIGDE TREINENLOOP. ijziging treinenloop Alkmaar-Den Ier: ertrek Alkmaar 12,35 (in plaats van D); geeft aansluiting op bus van Be- yijk. dames Craanen-Hemelrijk en Koning- Bruin en de heren P. Dogger Mzn. en J. Visman. Een revue met verrassende en aangrijpende momenten, maar ook met ondeugende" trekjes, waarvan de brand weer en de woningkwestie extra vermel ding verdienen Daarop voerden de Esperanto-film en de Texelse rolprent, beide uit het film archief van de Texelse Courant, ons weer een ogenblik terug naar de goede dagen van weleer. Texel's verleden herleefde voor onze ogen en opnieuw werden wij herinnerd aan de dure plicht, te herstel len. wat werd verwoest, te herbouwen, wat verloren ging. Na deze ernst, de vrolijkheid, opgewekt door Huib den Rijmelaars (echt beleef de) zonderlinge histories, met onverstoor bare ernst voorgedragen en daardoor dub bel komisch, gevolgd door het zotte vier tal oud' dames (de heren Jo Roeper, Nico de Jong, Willem Boon en Piet Hillen), die bij de tentoonspreiding harer bekoorlijk heden bijna indecent werden Men vergeve ons, ais wij niet allen heb ben genoemd. Zij, wier namen met in dit verslag zijn vermeld, hebben even zeer gedeeld in cfe steeds weer opklin kende hulde, welke het bewijs leverde, hoezeer aller toewijding door de aanwe zigen werd geapprecieerd. Terecht mocht voorzitter Tiessen in zijn slotwoord hier uit afleiden, dat hun optreden in de smaak i.s gevallen. Geslaagd noemde hij deze avonden, en met recht En zijn tevredenheid over de resultaten yan de verloting, welke na het draaien van de films werd gehouden en waarvoor vele Texelaars prijzen ter beschikking hadden gesteld, wettigt de verwachting, dat een nieuw monument op de oude plaats de Kogerstraat weer zal gaan tooien. Als symbool van de grote gedachte en ter herinnering aan hem, wiens werk wij met eerbeid gedenken. ATTENTIE! Herinnert u zich nog dat prettige ge voel, vlak na de bevrijding, toen het Rode Kruis zorgde voor wittebrood en chocolade, vlees, vet, cigaretlen enz? Nu zijn het onze Indische landgenoten, voor wie gezorgd moet worden en wij wj'llen toch als Texelaars ons steentje bijdragen! Stelt de brandweermannen niet teleur, die met zoveel enthousiasme hun krachten voor de ..Helpt Indic-actie" ten dienste stellen. Ook de musici geven hun belangeloze medewerking De brulo- opbrengst van uw f 1.00 entree is dus voor Indie. Hoevaak geeft u niet klakke loos een gulden uit, deze krijgt een spe ciale bestemming. Giften voor de verloting worden gaarne ingewacht bij de secretaresse G. Vriidag-Keijser, „Sonnevanck HULDE AAN DE OUDESCHILDERS. (Ingezonden) Met grote voldoening heb ik de bonte avond ten bate van het Esperanto-monu ment bijgewoond. Er was voor elk wat wils. maar de hoofdschotel vormde wel de Texelse revue. Hulde aan de vijf Ou deschilders Toen mevr. Craanen ons geliefde Texel bezong, was het of men het hooi rook en de zee hoorde ruisen. Ik heb van hun zang en voordracht ge noten. Zowel de dames als de heren breng ik mijn welgemeende dank en ik spreek dc wens uit. dat dit de laatste keer niet moge zijn. H BAKKER-Hin Verantwoording kassaldo: Ontvangen tot 10 Febr f3170,99. Lijstcollecle De Koog f 360,50. idem Oosterend f 582,30. idem Oudeschild f 281,70. Feestcomm. De Koog f 50,Zui velfabriek ,.De Eendracht" f 75,Kamp „De Vlijt" binnendienst f 46,50. Bakker's Graanhandel Oudeschild f 10,W. J. Duinker, Den Helder f 10,Samen f1416— Totaal in kas f4586.99 Denk aan de toneeluitvoering op Zater dag 2 Maart a.s. Texel 1 bleef op de goede weg en won nu van Schoorl met 3-1. T nam di rect het initiatief, reageerde snel en drong daardoor aan S. haar spel op. Gom stond spil en deed dit heel goed, zijn vlug door geven naar de voorhoede bracht er tem po in terwijl zijn nevenspelers met meer doortastendheid dan gewoonlijk ingre pen. Ook in de voorhoede werd dit gun stig gevoeld. Reeds direct heeft T een klein overwicht en zien we enige goede voorzetten van rechts, waar Gerril Troost al flink ingespeeld raakt Bij een mooi opbrengen past Jan Bruin tussen de backs door, waaruit Dick, die prima op dreef is. ons op mooie wijze de leiding bezorgt. T. krijgt nu de smaak te pakken en Gerril gaat langs de lijn, een mooie voorzet volgt, waaruit Dick met 'n mooie kopbal de stand op 2-0 brengt. De S-aan- vallen zijn niet zonder gevaar, maargoed terugspelen en soms een gewaagde bm- tenspelval, en bovenal het prima spel van backs en halfs voorkomen erger. Als de S-linksbuiten prachtig voorzet en de rechtsbuiten z'n kans krijgt, werpt Lolle zich op de bal en redt fraai. Ondanks enkele goede kansen wordt met 2-0 voor sprong gedraaid Ook na de rust blijft T. sterker en is nog meer aanvallend; toch wordt er niet zo goed gespeeld en de S-verdediging werkt op dubbele kracht. Wel plaatsen de halfs veelal goed naar de voorhoede, maai doelpunten blijven voorlopig uit. Enige goede schoten missen haar doel of worden gestopt. Uit een felle aanval volgt- een scherpe voorzet, welke met moeite, maar matig wordt weggewerkt, waaruit Herman ineens met een formida bel schot de stand op 3-0 brengt. S. weet er nog eens flmk op te zitten en scoort een tegengoal, door haar rechtervleugel Enkele spelers van S. gingen zich aan onsportiviteit te buiten, waartegen de pri ma leidende heer Van Waalwijk van Doorn, door een tactische algemene waarschuwing, juist optrad. Goed gedaan, Texel en nu doorgaan A.s. Zondag Texel-Atlas. Texel3-OVV Texel 2 maakte een slechte beurt, ver loor met 7-1; ruststand 2-1. Wedstrijd werd 15 min. voor tijd gestaakt. Texel 3 verloor met 0-1 van HRC 6. Van de feestcommissie: Op de uitnodi gingen voor Zaterdag staat abusievelijk „Casino", dit moet zijn Hotel Texel". Zondagavond voor donatèurs en be langstellenden in Casino" zijn nog enige kaarten verkrijgbaar. Voor Zaterdag inleveren en kaarten halen, vandaag in Hotel De Graaf. Ver geet dil niet Tot Donderdagavond half negen, adsp half acht D.D. Het 25-jarig bestaan van de Doopsgez. Zondagsschool is in een jubileum-samen komst op Zondag 17 Febr. herdacht Aan het feest voor de kinderen ging een bij eenkomst voor genodigden vooraf. De voorzitter, Ds. v d. Veer, wees er in zijn openingswooid op, dat het ten volle gerechtvaardigd is het jubileum van de Zondagsschool feestelijk te vieren. Hij sprak als zijn mening uit, dat het Zon dagsschoolwerk, mits uit geloof verricht, vruchten kan dragen. Vervolgens heette hij de genodigden welkom, waaronder zich vele oud-leer krachten bevonden. Kerkeraad en ver schillende verenigingen waren eveneens vertegenwoordigd, terwijl een enkele leerkracht van openbaar en voorbereidend l.o. blijk gaf van medeleven. Er werd menig woord gesproken. Dc heer J. Keijser Dzo., de heer Zuidewind, mej. Dalmeijer en mej. T. Bakker moch ten woorden van waime waardering ho ren over hun arbeid. Een heel ander karakter droeg de sa menkomst met de kinderen In zijn wel komstwoord (er waren behalve 65 leer lingen ook vele ouderen in de zaal van Hotel Texel) deelde de voorz. mede, dat Ds. De Maar, die de Z S. had helpen op richten. telefonisch zijn felicitatie had overgebracht. De kinderen waren in een feestelijke stemming. Het voor deze gelegenheid ge maakte feestlied klonk enkele malen blij door de zaal. Er werd getracteerd en er werd genoten van de „koffievisite". waarop de laatste nieuwtjes werden be sproken en allerlei aardige herinneringen uit de geschiedenis van de Zondagsschool opgehaald. De dames Dros-Roeper, T. Bakker en A. Roeper vervulden haar rol len uitstekend en oogstten voor haar geestig spel veel bijval. Het hoogtepunt van de middag was de Poppenkast. Tijdens het spel werd duide lijk. dat de Zond igsschool de zeer ge waardeerde medewerking had ontVangen van twee bekende Texelaars, die de hele zaal in de avonturen van het echtpaar Klaassen wisten te betrekken. De keurige poppen en de kast waren afgestaan dooi de Fam. Duinker. Nadat Jan Klaassen en Katrijn een ova tie van de jeugd in ontvangst genomen hadden, werd het woord gevoerd dooi den heer M. Koorn, die als oud-leerling dank zei voor de mooie middag. In zijn sluitingswoord sprak Ds. v. d Veer zijn waardering uit voor hel werk, dat de leerkrachten van de Zondagsschool hadden verricht en deed voor de lockomsl een beroep op de steun der oudeis Toen in Mei 1940 ons land overvallen werd door .de Duitsers, bevond zich een aantal vissersvaartuigen op zee. De vaar tuigen, welke uitgerust waren met een radiozend- en ontvanginstallatie, kon den gehoor geven aan het bevel van de Nederlandse regering om koers te zetten naar Engeland. Zij hebben gedurende de oorlog, hetzij vissende, hetzij in dienst bij de Neder landse of Britse marine, deelgenomen aan de strijd tegen den overweldiger van ons land Kort na de bevrijding van het Zui den waren het deze stoomtrawlers, die te Hans weert hun vangsten losten en bijdroegen lot de voedselvoorziening van ons vrijwel uitgeplunderd volk. Na de al gehele capitulatie van 't Duitse leger kwa men zij al spoedig hun vis in IJmuiden lessen. Gedurende de oorlog voeren deze vis sende vaartuigen onder auspiciën van de Bewindvoering Koopvaardijvloot van hel te Londen gevestigde Nederlandse Mini sterie van Scheepvaart en Visserij. UUi- mo October 1945 weiden zij aan de oor spronkelijke eigenaren teruggegeven. De schepen, welke bij de Nederlandse of Britse Marine in gebruik waren, kon den niet zo spoedig naar Nederland te rugkeren. Deze schepen werden indertijd voor Marinedoeleinden omgebouwd. Zij dienen derhalve weer als vissersvaartuig uitgerust te worden De kosten van dit teiugbrengen tot vissersvaartuig komen voor rekening van de Nederl. en-of Brit se Marine. Het lag in de bedoeling deze ombouw (reconversion) op de Engelse werven te laten geschieden. Het feit even wel, dat de Britse Marine een groot aan tal Engelse stommtrawlers voor de vis serij heeft vrijgegeven, welke alle op dok en werfgelegenheid wachten, maakt het practisch onmogelijk om de Nederland se schepen op korte termijn op Engelse werven te doen ombouwen. Dit zal der halve in Nederland moeten geschieden. Een tweetal schepen bij de Nederlandse Marine in gebruik geweest, werd reeds naar Vlissingen overgebracht, waar zij op de werf De Schelde" omgebouwd wor den. Eén vaartuig is inmiddels gereed ge komen Alvorens de overige schepen, welke bij de Blitse Marine in gebruik waren, naar Nederland oversteken, wordt door deskundigen een rapport (survey-rap- port) opgemaakt over de staat waarin het schip verkeert op het moment van vrijga ve en worden tevens de kosten geraamd van het terugbrengen tot vissersvaartuig. Teneinde de terugkeer in Nederland van deze stoomtrawlers (15 in getal) te be spoedigen, zijn van overheidswege on langs in Engeland besprekingen gevoerd met Marine-autoriteiten en is aangedron gen op een op korte termijn opmaken van de survey-rapporten. Van enkele schepen zijn deze rapporten reeds opgemaakt en Zaterdag 2 Febr. j.l. arriveerde de eerste stoomtrawler uit Engeland in IJmuiden. De bemanning vertrekt spoedig weerom een tweede stoomtrawler over te brengen. Over de schadevergoeding, welke de Brit se Marine voor het verloren gaan in haar dienst van 'n Nederlandse stoomtrawler bereid was te geven, werden eveneens be sprekingen gevoerd. DE COCKSDORP. Na zes en een half jaar van huis te zijn geweest hij ver toefde in Japanse gevangenschap en kwam via Indië met een repatrianten schip naar Nederland terug is Arie v. 't Noordende, zoon van schilder Van 't Noordende, Zondagmorgen in De Cocks dorp teruggekeerd. Het dorp was in vlag- gentooi en men had een erepoort opge richt, toen de ouders hun zoon van de boot gingen halen, een en ander op initia tief van de toneelvereniging „Herleving". De ontvangst van Arie, die nog de spo ren droeg van de zware tijd, welke hij achter de rug heeft, was zo hartelijk, als de Cocksdorpers een terugkerenden plaatsgenoot maar kunnen verwelkomen De voorz. van „Herleving", de heer K. Kalf, sprak Arie toe, wenste hem, zijn ouders en overige verwanten geluk met zijn behouden terugkeer. Arie's vader sprak een woord van dank. Daarop begaf de teruggekeerde zich in gezelschap van ouders en familie naar het ouderlijk huis om de vreugde van het weerzien te ge nieten. Met ingang van 17 Febr. zijn de legiti matiepenningen, in gebruik bij de con trole-ambtenaren van de C C D., vervan gen door nieuwe. Met thans nog in om loop zijnde model is gedurende de oorlogs jaren veelvuldig gebezigd voor illegaal werk Vandaar het besluit om nieuwe badges in te voeren. De tot op heden ge bruikte verchrQomd-zilveren penningen dragen de afbeelding van een koe met de letters C.C.C.D (Centrale Crisis Controle dienst) De nieuwe, die van ijzer zijn, voorzien van een laagje rood koper, ge ven het Nederlandse wapen te zien boven de letters C.C.D. (Centrale Controledienst) Behalve over nieuwe penningen zullen de controleurs van de C C D. ook over nieuwe legitimatie-bewijzen kunnen be schikken Voorts worden alle ambtenaren van deze dienst van gummistokken of pistolen voorzien. ZUIVELHANDELAAR KNOEIDE MET AFWIJKENDE BOTER. In Amsterdam is het de C.C.D., na ijve rig sporen gelukt aan een ergerlijk geval van gifhandel een eind te maken. Een zaak, die vóór de oorlog een vrij onbeduidende naam had in de zuivelwe- reld en thans door oneerlijke concurren tie en frauduleuze manipulaties omhoog was geklommen tot één der grootste be drijven van Amsterdam, kreeg met goed keuring van het In- en Verkoopbureau voor Zuivel afwijkende boter te distribu eren onder ziekenhuizen en hotels. In plaats van naar deze instellingen ging deze boter naar banketbakkers en wel op de volgende manier. Toen de directeur er de lucht van kreeg, dat de banket bakkers een tweede vettoewijzing zou den ontvangen, heeft -hij zich direct te lefonisch met een groot aantal banket bakkers in verbinding gesteld en dezen de boter in voorschot aangeboden. Vele banketbakkers waren zodoende reeds van boter voorzien, vóór zij de vettoewijzing in huis hadden Door deze oneerlijke con currentie heeft de directeur van twee bona fide bedrijven, 70 klanten afgetrog geld. Hierbij bleef het echter niet, want in enkele1 gevallen bleek zelfs goede ïoomboter te zijn geleverd. Voorts sprak bedoelde directeur met één zijner afnemers af, bij aankoop van 300 pakjes boter één pakje boter van een V* pond gratis te verstrekken. Door dezen afne mer werd voor 23,284 rantsoenen boter gekocht, waarbij hij dus 77' 2 pakjes boter gratis ontving. De directeur, die zich dus wel een „ach tenswaardig lid van het Zwarte Gilde" toonde, heeft na de bevrijding van ons land nog 320 pond boter geruild voor sigaren, sigaretten en chocolade, terwijl hij eveneens 35 pond boter verstrekte voor overalls voor zijn personeel. Het spreekt vanzelf, dat de directeur alsmede de tussenpersoon in deze ruil handel hun^gerechte straf niet zullen ont gaan. KINDEREN GAAN SPELEN VOOR KINDEREN. DE COCKSDORP. Onder leiding van den heer K. Kalf ;s een kindergroep be zig het toneelstukje „Zeven katten op hel dak" in te studeren. Het ligt in de bedoe ling, dit stukje voor een gezelschap van kinderen, indien mogelijk ook ouders en genodigden, op te voeren. Een aardig denkbeeld. (Slot.) Er zijn heel wat percelen, die een zeer ongelijke ligging hebben. Laat men van de gelegenheid, die men nu heeft om hel land op Ie knappen, toch gebruik maken. Wanneer men een-paar dagen met een niolbord bezig is herkent men het per ceel in zijn vroegere ligging bijna niet meer. En later heeft men er enorm veel gemak van. Ontwatering. Heel wat percelen grasland kunnen niet als hooiland worden gebruikt omdat hel perceel doorkruist is van een op een spin- heweb gelijkend greppelstelsel. Naast de vele lcngtcgreppels de lastige diepe dwarsgreppels. Vele boeren hebben de laatste jaren deze lastige dwarsgreppels weggewerkt door er grote buizen in te leggen. Bekijk deze kwestie eens terdege, voordat u het land klaarmaakt voor de inzaai. Wanneer er gelegenhéid is het hele perceel te draineren, dan is dit nog meer aan te bevelen, hoewel dit laatste niet voor alle grondsoorten geldt. Op zeer slecht doorlatende gronden zal men de greppels niet alle kunnen missen. Maar dwarsgreppels zijn op geen enjcel perceel nodig. Deze zijn altijd te vervan gen door buizen van 8 of 10 cm. Dan heb ben we in onze Texelse percelen ook nog heel wat zgn. zenen. Ook deze veroorza ken buitengewoon veel last Men zal voor het wegwerken van deze zenen meestal wel gebruik moeten maken van buizen van 12 of 15 cm..maar de kosten worden ruimschoots vergoed door de latere voor delen Ik wil ook nog wijzen op de kwestie van de bekalking. M.i. is dit buitenge woon belangrijk Grasland stelt hogere eisen aan de kalktoestand dan gewassen als haver, rogge, aardappelen en tarwe. Het is een bewezen feit, dat de goede grassoorten een hogere eis aan de kalk toestand stellen dan de minderwaardige soorten. Is de grond dus te zuur, dan krij gen we verdringing van de goede soorten door de slechtere. En ook voor bekalken geldt,wat van dc vorige aan te brengen verbeteringen is gezegd, het is slecht uit te voeren indien het perceel eenmaal in gezaaid is. Bekalken van grasland is een vrij moeilijke kwestie. Een werkelijk flink zuur perceel krijgt men bijna niet goed zolang het niet in gras ligt Daar voor is meestal nodig, dat het perceel ge scheurd wordt. En zouden we nu dan van de gelegenheid, die wij hebben geen ge bruik maken om de kalktoestand in or de te maken. Kalk moet, indien het zijn werk wil doen. flink door de bodem worden gewerkt Op grasland kan het ja ren duren aleer de kalk enkele centime ters de bodem is ingedrongen. Wanneer ik u echter opwek de kalktoe stand in orde te maken, dan betekent dit echter niet, dat u nu maar ongelimiteerd kalk moet gaan strooien. Een kalkbemes- ting geeft u alleen als 't nodig is. Met heel veel dingen is het zo, dat we er be ter mee verlegen, dan om verlegen kun nen zijn. Met kalk is dit niet zo We kun nen wel kalk aan de bodem toevoegen, maar het er niet uithalen. En een teveel aan kalk is even schadelijk als een te kort. Het middel om aan de weet te komen of er kalk nodig is, is u bekend. Gaarne zijn wij bereid om op korte termijn de zuurgraad van de in te zaaien percelen vast te stellen volgens de combermelhode. Blijkens onze ervaring krijgen we op deze wijze een alleszins betrouwbare aanwij zing omtrent de zuurgraad. Indien u de wens te kennen geeft de zuurgraad van de betreffende percelen te weten, dan wordt een monster gehaald en u hebt dan met enkele dagen een uitslag. Tenslotte nog dit. Indien er een moge lijkheid is om wat stalmest mee te geven, dan is dit zeker gewenst. Speciaal voor de uitgebouwde percelen. Heel wat nieuw ingezaaid grasland krijgt na een paar jaar te lijden van de zgn. sukkeljaren. Het is 'n algemeen bekend feit, dat dit te wijten is aan structuurverval. En een der belangrijkste middelen om structuurver val te voorkomen is toediening van or ganische meststoffen Zonder deze orga nische meststoffen krijgen we nooit een goede bodem in het land. C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1