/Verkplan voor de Ratten bestrijding )OOD noden ze Verl De Stichting de La ik II) Leverliolziekto en liaai bestrijding Algemene Texelse Wijkverpleging vergaderde van ouw tanlaro D.S'.k. spoelde in Pen s zaal /ien die eiel'en oor Melltverwerlting liians door één 'alirii-L I WOENSDAG 27 FEBRUARI 1940. 59e JAARGANG. No. 5990. EXELSCHE COURANT Onderstaand werkplan is bedoeld voor les buiten do kommen der dorpen De grenzing van de gebieden, door ieder ok'hoofd met zijn helpers te behande- ,t is aangegeven Soms zal even oven- i nodig zijn met de blokhoofden uil de Ipen De staatsgronden rekenen we, tze door Staatsbosbeheer en M.G. wor- n behandeld Gemeenteterreinen door \V.. oud-leerl. LL.S. en anderen. Ieder blokhoofd buiten de dorpen vindt •ronder omschreven het gebied, dal hem or behandeling is toegewezen. Het is bedoeling, dat hij dat met zijn helpers .met hulp van de bewoners, in de rat- nweek een-, twee- of driemaal. naar jdig blijkt, geheel bewerkt Een voorbeeld: Hij of zijn helpers, die zelf opzoekt, bezoekt tussen 27 Febr. Maart al de bewoners van zijn gebied bespreekt met ze, hoeveel tabletten nodig zijn bij de wening en in het nd. De gebruiker betaalt hem vooruit t aantal tablet leii a 2, '-> et. per stuk ?t blokhoofd haalt het totale aantal ta- etten voor zijn rayon bij den dichtstbij- jnenden drogist of winkelier en bc- alt contant Hij distribueert de ta- etten over zijn helpers en de bewoners e, bij gebrek aan voldoende helpers, lf uitleggen. En tussen 4 en 9 Maart iet ieder zijn afgesproken werk, als de eersomstandigheden gunstig zijn. Begin tijdig in de namiddag, opdat het erk voor donkei gedaan is Anders indt men de geschikte uitlegplaatsen iet. Geef even een merkteken bij de uit- gplaalsen, om ze 's morgens vlug terug vinden (stokje, bosje stroo) Verwacht wordt, dat ieder, ook na- lurlijk met-landbouwers, meewerkt. Het een algemeen belang, dus iede: dient jn steentje bij te dragen. Als alles mee net, krijgen de langstaarten 49 Maart :n slechte week Dcod moeten ze! Jat. de Graaf Marlzn., de Krimweg; uartcl, Buitenweg. Gehele Witte Hoek itaan de duinen. Langs de duinen G. P ocirn alles ten zuiden tot aan de schei- ngsweg Madura. Langs de scheichngs- eg tot aan de Postweg gehele hoek ten oorden tot Sir Robert Peel. Van hier ook n zuiden van de Postweg tot aan de igsloot. Deze straal meenemen lot aan olenbos.De weg langs,alles ten westen it aan weg Weltevreden. Huizen tot n de Zeedijk Jn. v. Strien. Eierland. De gehele polder ndracht. Ook bedrijf Dorpzichl. Tot aan Hollandse weg. D^::e rechtuit tot aan older Eendracht. Dus Bern inbegrepen. Dros, Propagatie. Van de Hollandse eg af alles ten westen tot de Postweg. angs.de Postweg alles ten zuiden tol iek Wageningse weg. Van hier langs luinoord tot aan de duinen. Langs de uinen tot de Slufterweg. Van deze alles ;n oosten via Smidsweg tot de dijk 't [oorden. Langs dijk t Noorden aanslui- ;n op do Hollandse weg. H. Leber, „Hunsingo", Eierland. V: de innen af de westkant van de Slufter- recht uit tot aan de dijk 't Noorden. :estant Eierland t.m. de Kuigedijk, alles :n oosten tot aan de duinen. Ook de endenkooi van Korver. Jan Kager, 't Noorden. De gehele zuid- ant van de lange weg door 't Noorden it de dijk bij G Dijker. T. Roeper, 't Noorden. De gehele noord- ant van de lange weg t Noorden met rip van G. Dijker. Jan Koorn, „Pomona". Van de duinen ten westen van Korver. Kuigedijk alles n W Zaandammerdijk tot aan de mid- inweg Waalenburg Natuurmon. tot aan ijkje tegen Ongeren. Dijk Weegerswaal ia.de weg langs de dijk voor Frans Wit- alles ten oosten. Langs dijkje naar 'aalenburgerhuis. Vervolgens langs dijk- tot aan de duinen. Alles ten oosten. P. List, Kogerwcg. Van F. Witte af ngs het dijkje alles ten westen tot aan duinen, aansluitend op Jan Koorn angs het fietspad naar De Koog. Neder- Jiden inbegrepen. Vervolgens naar De oog tot de Staatsschuur. Achter De oog langs naar P v. Tatenhove, A :hoo en Joh. v Heerwaarden, langs stspad Min. Ruysweg. Deze hoek ge- eel en dan langs de Pelikaan alles ten oorden tot aan de Kogerweg. Van hier cht uit ten Noorden van landerijen Au- bra tot dijkje. W.v.d. Werf, Everslekoog. Van de Peli can af alles ten zuiden tot over de Ko- irweg npar het dijkje. Van deze langs e weg Burger-Nieuwland Langs de tfgerweg tot Gerritslanderdijkje alles m noorden, vervolgens tot aan de Den- 'n. Langs de voet van de dennen tot Pelikaan. 9. Bakker, p.a. J. Witvliet, Kogerstraat. 'eg Burger-Nieuwland alles ten oosten, angs dijkje Weegerswaal tot Th. Witte, ervolgens recht uit naar de schuur C H. Waal. Achter*bunkers Texla naar de fogerweg. Langs deze alles ten oosten weg Burger-Nieuwland. F. Barhcrst, Gerritsland. Van de den- Gerritsland alles ten zjniden langs de •ogerweg tot Buitenlusï Alles ten noor- 'n het fietspad naai de Laanweg. De ftonweg alles ten oosten tot de duinweg, tee alles ten noorden tot de Dennen angs de dennen naar Gerritslanderdijkje. 9. Veeger, Westermicnt. Van de dennen langs de Duinweg alles len zuiden togs de Laanweg alles ten westen tot to de Westerweg. Van deze alles ten torden tot Bakken weg naar Bos en ten. Langs de voet van de dennen naar Duinweg. C. Witte, Fonteins weg. De Westen. Van Huisman af langs de Westerweg alles ten zuiden tot P. v.d Slikke. Alles ten zuiden van hier recht uit naar Driehuizerweg, hoek R K Begraafplaats. Driehuizerweg ten noorden tot de weg voorbij C. Koorn, Hemmerkooi. Deze weg alies ten oosten tot aan de Westerweg bij den heer Huis man. C. Smit, „Heidchcf", De Westen. Van heek Bakkenweg af ten zuiden langs de Westerweg tot Huisman. Deze weg in tot de Ilemmei. Rechtsaf alles ten noor den weer naar de Westerweg tot Den Hoorn C. J Veeger. Achter de weg van Den Hoorn om naar het fietspad. Aan de voet van de duinen. Jiangs de duinen naai de voet van de dennen naar Bos en Duin. P. Bakker, Den Hoorn no. 10. Van C J Veeger af langs de Westerweg alles ten oosten tot aan de Hemmerweg via Hem merkooi ten zuiden naar De Kamp (ou de). Langs de Hoornderweg alles ten noorden via Atlas tot St. Donatus. Afsnij den achter Den Hoorn om naar Wester weg. A. Boerhorst, De Kamp. Van de Kamp af ten noorden. Naar Driehuizen via Hemmerkooi. Vervolgens Driehuizerweg bezuiden tot R. K Begraafplaats. Achtei Den Burg om alles tot sportterrein ten westen tot aan Terpstra via Haffelerweg, alles ten noorden tot aan de Kamp. C. Hcogenbosch, Zuid-Haffel. Van dijk P.H. Polder langs Hoornderweg alles ten zuiden langs Zuid-Haffel naar de weg Doolhof tot aan de Schilderweg. Alles ten zuiden tot Oudeschild. De kom van de Kaap af alles ten noorden tot aan dijk P H. Polder. Vandaar naar de Hoornder weg Jac. Kikkert, Schilderweg. Van W. Ven del af dc weg naar sportterrein alles ten oosten. Achter Den Burg om naar Haller- weg naar Gnsnigt, alles ten westen langs de Schilderweg via Doolhof, alles ten noorden tot Vendel. C. Swaerts, Kerkeplaats. Van Th R Hin langs de dijk naar A. P. Dalmeijer. Van hier achter Oudeschild naar Schil derweg, alles ten oosten, langs S. Keijser Laagte naar Wed. G. Zijm, alles ten /ui- den naar F. Visser via de weg naar KI Zuidev/ind. Van hier mar Th R. Hin. C. Witte, Assistent Landbouwvoorlich ting. Van Hallerweg af achter Den Burg naar Texla. Van hier naar schuur C. II de Waal naar dijkje bij Ongeren, alle.s ten zuiden tot a d. Waalderweg. P Former. Achter De Waal langs de schuur van C. R. Keijser ten westen naar F, Visser Van hier alles ten noorden naar de hoek van de weg Wed. G. Zijm via deze naai C J. Commandeur. L. v. d. Geest, P. H. Polder. Van Ceres af langs de zeedijk het Horntje tot aan de duinen naar de Hoofdweg, deze be zuiden tot aan de weg Amalia. Deze in alles ten oosten tot aan de Hoornderweg Vervolgens langs de dijk naai Ceres. C. Bakker, Atlas. Van de Hoornderweg af alles ten westen van Amalia, langs de Hoofdweg tot de duinen Langs de duinen lol Hoornder-Nieuwlaud. Alles ten oosten tot aan de kom Den Hoorn ten zuiden van St. Donatus tot aan de dijk P. H. Polder H. Bas, Zevenhuizen. Van de Groene- weg af de dijk bezuiden 't Noorden naar Oost. Langs de zeedijk tot aan de weg langs Zevenhuizen. Van deze af ten noor den via Boogaard Achter Oosterend om naar dc Oosterenderweg tot aan dc Groe ne weg J. Boogaard, Zevenhuizen. Bezuiden Zevenhuizen naar de dijk van de zee via N.-Schild lot Gebi. Dekker, Dijkmans huizen Van hier uit in één lijn naar de boet van Jac. Eelman Gzn. naar de weg van Spang. Langs deze weg achter Oos- teiend om naar Trentgeest. Vervolgens weer van hier uit naar Zevenhuizen. Jac. Witte, Spang. Van Gebr. Dek ker langs de zeekant tot Th. R. Hm. Van deze uit naar de weg Oudeschild-De ltilZlllgCI) Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen in herinnering de verplichting tol opgave van adresveran dering, opgenomen in art. 12 van het be dui t bevolkingsboekhouding 1936. Stbl. 342, luidende 1 Ieder, die binnen de gemeente ver huist of van adres verandert,is verplicht daarvan binnen vijf dagen, mondeling of schriftelijk aangifte te doen aan het ge meentebestuur. 2. Deze aangifte geschiedt ten gemeen- tehu'ze, en voor het geval de aangifte mondeling geschiedt, tijdens de uren, ge durende welke daarvoor door het ge meentebestuur gelegenheid wordt gege ven (elke werkdag van 912,45 uur), met nauwkeurige opgave van het oude en van het nieuwe adres en indien hij-zij bij an deren inwoont, van de naam van het hoofd. Overtreding van dit artikel wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste veer tien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden Texel, 25 Februari 1946. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, REHORST De Secretaris, JONKER. Belangrijke vergadering voor Schapenhouders. Donderdagavond hoopt Mevr. Wibaut in Hotel Texel een lezing tc houden over bovengenoemd onderwerp. Deze lezing houdt verband met het feit, dat Mevr. Wibaul Texel heeft uitgekozen als proef object voor dc bestrijding van de lcver- botziekle (ongans). Bij kens gegevens, die we lot nu toe ontvingen komt de lever botziekte op plm. 40 Texelse bedrijven voor. We verwachten op deze vergade ring in de eerste plaats de gebruikers van de besmette bedrijven maar daar naast ook vele andere schapenhouders Mevr. Wibaut zal haar interessante lezing met lichtbeelden verduidelijken. Er rijden auto's van De Cocksclorp en Den Hoorn Zie hiervoor de advertentie. KAMPIOENSWEDSTRIJD BILJARTEN 1946. De wedstrijd om het Texels biljart- kampioenschap 1946, begint 2 Maart om 7.30 uur in Hotel De Graaf met de eerste klasse, de tweede klasse begint op 4 Maarl om 7,30 uur. Arbiter is de heer B. Coevert. Do spelers zijn: le klas: M Vonk, G. Bobeldijk, J van Sambeek. N. Tuinder, II Blom, N de Graaf, J Hooiberg P Hin. H C. Ran. 2e klos: J. Dekker. P. Dekker, Jim Schagen, A. Kerkhof, A. Stolk, P. Zijm, J C Rijk, N. Rijk. BENOEMING DIJKGRAAF. De heer P Bakker Azn., Kogerstraat, Den Burg. is benoemd tot Dijkgraaf van het Waterschap „De Dertig Gemeen schappelijke Polders in de plaats van C. Keijser Hzn Waal, alles ten oosten naar P. C Hin naar de Nes. P. Verberne, Spar.g. Spangerweg van de Nes af alles ten noorden via Jac. Wit te ten noorden P. C Hin naar De Waal \da F. Visser, Welbedacht, alles ten noor den met inbegrip schuur C. R Keijser. Achter De Waal langs naar de Spanger weg via Oosterenderweg naar Oosterend. W. Rccpcr, Bargcn. Van M. Roeper, Bargen, af langs de dijk 'l Noorden, al les ten zuiden tot aan de Groeneweg via GebiBrans langs de Oosterenderweg naar Do Waal, alles ten noorden Achter De Waal naar P. Former naar de Zaan dammerdijk. alles ten zuiden tot M. Roe per. Dinsdag 19 Febr. hield de Texelse Al gemene Wijkverpleging haar algemene ledenvergadering, waarbij slechts 11 per sonen aanwezig waren. De voorzitter, de heer Notaris Mulder opent de vergade ring en constateert, dat de vergadering uitermate slecht bezocht is.. De notulen van de laatste jaarvergadering, die van 22 Maarl 1943, worden onveranderd vastgesteld. De voorz deelt mede, dat de Konink lijke goedkeuring der Vereniging op 1 Juli 1944 is verlopen. Het bestuur stelt voor, verlenging van de goedkeuring aan te vragen, opnieuw voor de tijd van 29 jaar en 11 maanden, ingegaan 1 Juni 1944. Hiertoe wordt besloten Hierna geschiedt voorlezing van het verslag van den secretaris over de jaren 1943 t.m. 1945, welk verslag met een woord van dank wordt goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester blijkt, dat in 1943 de ontvangsten f 8188,21de uilgaven f 9306,36 hebben bedragen en deze dienst sloot met een nadelig saldo van f 1118,15 In 1944 bedroegen de ontvangsten f 6271.37, de uitga ven 1 6398,81, zodat 1944 sloot met een nadelig saldo van f 118,44. Voor 1945 luiden deze getallen 1 5855,03 en f 5426,27, zodat het voordelig saldo f 428,76 bedraagt. Het is de eerste maal in de geschiedenis van de Wijkverpleging zegt de penningmeester, dat de rekening met een voordelig saldo sluit.De heer De Graaf heeft de rekening in orde bevonden Zij wordt goedgekeurd en den pennmgm wordt dank gebracht voor zijn beheer. De begroting 1946 wijst een ontvangst aan van f 8458,74, een uitgaaf van f 6209,98, zodat een voordelig saldo wordt geraamd van f 2248,76. Deze be groting wordt goedgekeurd Bij de bestuursverkiezing wegens alge hele aftreding van het bestuur worden id le zitting hebbende leden herkozen, ter wijl in de vacature, ontstaan door hel overlijden van den heer A. Epe, wordt gekozen de heer S van der Vis te De Koog en in de vacature, ontstaan door 'l overlijden van den heer M. W. de Graaf, diens zoon Joh. dc Graaf te Eierland. Bij de rondvraag wijst de heer Reij erop, dat hij in het vei slag van den se cretaris mist een uit.voerigc vermelding van het gevaar, waarin de voorz. en se cretaris zich hebben bevonden tijdens hun bezoek aan den commissaris voor de met-commerciële verenigingen te Den Haag in 1944 in verband met de eisen van den NSB-burgemeester Voorz. zegt, dat niet de sobere aanhaling in het verslag dc secretaris z.i. juist heeft gehandeld De heer Mart. Witte maakt zich bezorgd over het lot van het noodziekenhuis. Ligt het niet op de weg van de Wijkverple ging om de aanwezigheid bv van een verpleeghuis op Texel ie bevorderen? De voorz. zegt, dat dit z.i in de eerste plaats de zaak van de gemeente is, die naar hij meent hiermede reeds bezig is. Eerst indien de overheid hierin niet zou slagen zou de Wijkverpleging in sa menwerking met b.v. Witte- en Rode Kruis pogingen in die richting kunnen doen. Niets meer aan de orde zijnde, woidt de vergadering gesloten, waarbij de voorz. dank brengt aan de verpleegsters en aan mej Langeveld, die de linnenkast met veel zorg beheerde. Woensdag 20 Febr heeft de heer Naayen in een vergadering, welke was belegd door de afdelingen Texel en Eier land van de Hollandse Mij. van Land bouw een uiteenzetting gegeven over doel en werkwijze van de Stichting van dc Landbouw De vergadering stond onder leiding van den heer A. J. Keijser. Alvorens tot het eigenlijke onderwerp te komen. heeft de heer Naayen een overzicht gegeven van het landbouwver- enigingsleven in het verleden. Hieruit bleek, dat de boeren reeds in tweede helft der 18e eeuw pogingen hebben aan gewend zich te organiseren Deze organi saties betekenden evenwel zeer weinig, omdat ze meestal onder leiding stonden van personen buiten het boerenbedrijf Na de Franse revolutie breekt er voor de landbouw een goede tijd aan en het gevolg is, dat de behoefte aan land bouworganisaties minder sterk wordt ge voeld. Toch komt er vooral in de tweede helft van de 19e eeuw allerwege meer leven. Zo wordt in 1847 de Holl. Mij van Landbouw opgericht. Ir. 1880 begint de grote landbouwcrisis en de behoefte aan wederzijdse steun wordt groter. In 1884 wordt het Ned. Landbouwcomité opge richt, een organisatie, die alle richtingen omvatte. De nodige eenheid ontbrak ech ter en dit bleek bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog. Door gebrek aan samenhang was de organisatie niet in staat de uiivoering van de diverse crisis maatregelen zelf in handen te nemen, In 1918 uittreding van de protestants-chris telijke boeren door oprichting van de Christelijke Boeren- nn Tuindersbond. In 1924 wordt de grote R. K. boerenorgam- satie, de L.T.B.. opgericht. Opnieuw krij gen we een grote landbouwcrisis en weer blijken de organisaties niet sterk genoeg, om het nemen en uitvoeren van bepaalde maatregelen 111 handen te nemen. Een vrucht van do moeilijke omstandigheden is evenwel het tot stand komen van het Centraal Secretariaat, een toporgamsatie, waarin de boeren gezamenlijk hun belan gen bij de regering bepleiten Dan breekt do oorlog uit en we krijgen nu een eerste poging om werkelijk tot eenheid te komen: De Landstand. Hoewel het Landstandsidee 'n wezen goed is, lag de nationaal-sociahstische propaganda wat al te dik op dit :t»even en deze po ging was daarom tot mislukken ge doemd. In en door het verzet is men tol de conclusie gekomen, dat we na de be vrijding moesten komen lot een organi satieleven, dat anders ingericht was dan vóór de oorlog. Zo wordt op 6 Juni 1945 de Stichting van de Landbouw opgericht door de gezamenlijke medewerking van de drie landarbeidersorgamsaties, als een grote eenheid naast andere machten in ons land Helaas bleek hel niet mo te zijn de bestaande 1 ndbouworga - tics geheel te laten v rdwijnen. V n confessionele zijde bestonden daartegen te grote bezwaren Wat is nu het doel van de Stichting van de Landbouw9 Het eerste doel is te komen tot oprichting van het Publiek rechtelijk Lichaam. De Stichting heeft momenteel nog slechts een adviserende bevoegdheid. Eerst wanneer de Staten Generaal de statuten van het nieuw op te richten Publiekrechtelijk Lichaam hebben goedgekeurd krijgt de organisatie de be voegdheid de regeling en "uitvoering van de bcdrijfsmaatregelen zelf in handen te nomen. Hoe is de samenstelling van de Stich ting? We hebben allereerst het Landelijk orgaan, dat samengesteld is uit 9 leden. Elk der landbouworganisaties benoemt 2 leden, de landarbeidersorgamsaties ieder één. liet landelijk bestuur wordt terzijde gestaan door diverse commissies van op hun terrein bevoegde personen. Zo heb ben we een commissie voor akkerbouw, voor veeteelt, voor fruit, voor sociale zaken, enz. In de provincies hebben we daarnaast de provinciale besturen, die ook uit negen personen bestaan en op dezelfde wijze zijn samengesteld De provincie is verder verdeeld in kringen. Zo is onze provincie verdeeld in 29 kringen (Wordt vei volgö Vrijdagavond 22 Febr. gaf bovenge noemd corps een zeer geslaagde muziek uitvoering. Na opening door den voorz.. den heer Jb. Kiljan, werd met een pitti ge mars ingezet. Reeds bij de inzet was het merkbaar, dat hel corps de laatste ja ren zeer goede vorderingen had gemaakt. Vooral het 2e nr., de ouverture Badeloch, van F. Rogister, werd zeer goed gespeeld Eer. enkele maal klonk echter de bugel we! wat tc scherp. Gloria, dubbelkwartet. van Jos Haydn kon ons evenals de laatste 2 nis. zeer wel bekoren. Een compliment aan den directeur, dhr. U. Bouwsma en leden voor wat het coips heeft gepres teerd. Na de pauze werd l.et aardige blijspel in 2 bedrijven ..Aardappelen opgevoerd I)e hoofdrollen, gespeeld door de dames D. Bremer en J. Slegtenhorst en den heer Jb. Kiljan, werden zeer goed vertolkt De bijrollen door de dames N. Lap en J Pool en de heren D. Pool, J. Koopman en G. Kiljan gespeeld, maakten, dat het ge heel goed tot zijn reent kwam. (De in houd van het blijspel vermeldden we reeds in ons nr van 9 Jan. 1.1). Een har telijk applaus, dat volgde, was dan ook wel verdiend. De voorz. sloot het officiële gedeelte van de avond met een woord van dan!: aan den directeur, voor zijn eminente lei ding, A Smit, die alles voor elkaar bracht, G. Logman voor de grimage en verder allen, die tot hel slagen van de avond hadden medegewerkt. De meube len waren gratis door den heer W. v. d Burg beschikbaar gesteld Jammer, dal de zaal niet beter bezet was. De spelenden hebben een betere op komst verdiend. Het bal, door de Texelse Band verzorgd, was er echter niet min der gezellig om. VOOR DE KLEUTERSCHOOL. OUDESCHILD. Zateidag 9 Maart wordt ten bate van de Kleuterschool te Oude schild in het Eigen Gebouw de Texelse Revue opgevoerd; voorts de dramatische schels „Vaders Verjaardag" gevolgd dooi muziek en zang. Voor een te houden ver loting wordt een beroep gedaan op de in gezetenen Zij, die voor dit doel iets wen sen beschikbaar te stellen, worden ver zocht, het gereed te leggen; het is de be doeling, vdat enige dames zich met hel afhalen van de prijzen zullen belasten. KOFFIE-SURROGAAT VERBODEN. Het Bedrijfschap voor Granen. Zaden en Peulvruchten wijst er met nadruk op, dat wegens de noodzakelijk geachte be stemming der benodigde grondstoffen he' fabriceren van koffie-surrogaat verbo den is. Overtreding van het verbod wordt tucht- of strafrechtelijk vervolgd. SNOEPLUSTIGE TEXELAARS. Vorige week Zondagavond is bij den heer C. v. d. Kooi, kruidenier Wevcrstr., het windolux van de etalage ingedrukt en een doos, inhoudende 2 kg chocolade, gestolen. TOEZEGGING VAN BEROEP. DE COCKSDORP. Het kiescollege der Ned Herv. Gemeente Eierland op Texel heeft toezegging van beroep gegeven aan cand. C Fortgens, hulpprediker te Enk huizen. GEREI'. KERK, WIJK DEN BURG. Deze week geen catechisaties wegens ongesteldheid van Ds Pos. i Zaterdag a s zal de toneelgroep „Phoe- n'x uit Haarlem, in Pen s Bioscoopzaal ten bate van het monument opvoeren het blijspel Gezworen Kameraden". Dit blijspel is op verschillende plaatsen leeds mei succes opgevoerd. Uit de vele beoor delingen citeren we liet volgende. Een meesterlijk gedacht Amerikaans blijspel. Stijgende spanning, goed opge bouwd. natuurlijke dialogen, afwisselend ernstig en geestig. De karakters zijn goed getekend, de sfeer is uitstekend, kortom gekrupt voor het amateurtoneel. Het tal; ijk opgekomen publiek amu seerde zich uitstekend. Het spel boeide door zijn afwisselende vrolijke en ernstige situaties Lachsalvo's klonken door de zaal. doch zo nu en dan werd ook een traan weggepinkt". kortom een stuk dat boeide van het begin tol het einde. De landlopers Danny Rowland en Domineetje beleven een vreemd avontuur. Is Danny de schul- ci.'ge of weet Di Chilton er meer van? Na vele wederwaardigheden, die een spanning le weeg brachten, kwam ook dit sp'4 w-eer tot een .happy end" Een mooi blijspel, goed opgebouwd en uitge werkt fijne dialogen, mooie karakters". TEXELS SCIIAPENSTAMBOEK. Vrijdag 1 Maart heeft de alg. vergade ring van het Texels Schapenstamboek in Noord-Holland plaats in het .Gulden Vlies" te Alkmaar; aanvang 10,30 uur. Aan de orde komen c m. de benoeming van een secr.-penningmeester en de ver kiezing van 2 bestuursleden, alsmede de benoeming van een fin. commissie. Di ll. Koens zal een lezing houden over Schapenzickten. Onlangs is een vergadering gehouden van dc besturen van de C.Z Eendracht en De Onderneming, met als deskundig voorzitter Ir. Kranen van de Bond van Zuivelfabrieken uit Alkmaar. In deze vergadering is in principe tot fusie be sloten. ,.De Onderneming" is door dit besluit overgegaan naar ,.De Eendracht" en zal haar werkzaamheden stopzetten en liquideren. Het besluit is bekrachtigd door de ledenvergadering der C.Z Een- diacht en dc aandeelh. vergadering van De Onderneming. De strijdvraag één of twee fabrieken is hierdoor opgelost en dc gehele melk verweking geschiedt nu in Dc Eendracht welke werkwijze voor alle boeren van Texel een groot voordeel betekent, daar nu met minimale onkosten kan worden gewerkt. WEER BOTER. Met ingang van 3 Maart zal voorlopig tot nader aankondiging, behalve aan kin deren van 0 t.m. 4 jaar, ook aan oudere personen wederom boter worden ver strekt De eeistc groep behoudt haar nor maal rantsoen van 250 gram per 14 da gen, de overigen krijgen in dezelfde pe riode 125 gram toegewezen. Eveneens van 3 Maart af zullen vee- houdcis-melkleveranciers op hun bon nen van margarine boter ontvangen. Op bonnen van vet krijgen veehouders-melk- leveranciers uilsluitend vet. TEXELSE MARKT. Den Burg. 25 Febr. 1946 Aangevoerd 19 varkens. 9 n kalveren, 3 koeien (leve- ripg). 3 koeien f 450550. 60 kippen f 7,50 —f9

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1