<Ii leuwe non nen Verh r. De Voedselcommissaris sprak voor de gezamenlijke Land houw-organisatics Bonk' avond „Nederland len hale van liclpl lië' DOOD moeten ze .V.V. Den Burg hijeen Huizingen Vonnis legen Hoogerwerl twee jaar De Sticliling van <le Landbouw IG 2 MAART 1940. 59e JAARGANG. No. 5991. EXELSCHE COURANT ;ele de tweede helft van de 3e periode 1946 (3 t.m. 16 Maart 1946) kaarten KA, KB, KC 603 66 is 800 gram brood is 200 gram bloem is 400 gram suiker is 125 gram boter is 250 gram margarine is 100 gram vet is 100 gram kaas is 800 gram brood is 1 kg, aardappelen ikaartcn LA, LB, LC 602. 130, 031 vlees is 100 gram vlees ardappelen is 2 kg. aardappelen melk is l1/* liter melk C 10 melk is 3 liter melk ikaartcn KD, KE 603 61 is 800 gram brood is 200 gram bloem is 500 gram suiker is 250 gram boter is 125 gram margarine is 100 gram kaas D17 is 400 gram brood is 500 gram rijst of kindermeel is 1 ei okaarlen LD, LE 602 530 531 vlees is 100 gram vlees ardappelen is 1 kg. aardappelen E10 melk is 5 liter melk kskaarten, enz. is 2 rants tabaksartikelen (geen import-cigaretten) is 100 gr chocolade of suikerw. is 2 rants, tabaksartikelen (geen import-cigaretten) derkaar t. der voor schoenreparatie, bonnen voor melk en aardappelen jgeldig t.m Zaterdag 9 Maart a.s. orde week van 10 t.m. 16 Maart a.s. n nog bonnen worden aangewezen melk, aardappelen, jam, thee, tabak, irsnaperingen, huishoudzeep en zach- ep. ivengenoemde bonnen kunnen reeds rrijdag 1 Maart a.s. worden gebruikt uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst ingang van Maandag 4 Maart mag len afgeleverd. Op de bonnen voor zal uitsluitend buitenlandse kaas len gelevercl. Publ. no. 384 UITREIKING BONKAARTEN en 5e periode alsmede tabaks en versnaperingenkaarten. Den Hoorn op 4 Maart a.s. in ge- Ons Huis". 10 H 1 t.m. H 37. 10-11 uur H 38—98. uur H 99 en hoger 1-2 dorp 133. dorp 3487. 3-4 dorp 88 en hoger Oudeschild op 5 Maart a.s. in ,,Ei- Gebouw". 10 uur dorp 193. 10-11 dorp 94166 dorp 167-247 1-2 dorp 248 en hq- 2-3 wijk S. De Koog op 6 Maart a.s. in gebouw 10 uur K 1—K37 10-11 K 38—K 71. K 72 en hoger 1-2 uur dorp 161 uur dorp 62 en hoger edegebracht moeten worden alle ikaarten en inlegvellen van het ge- gezin. Zelf verzorgers dienen het terzorgersboekje ook mede te nemen, nals de vorige keer kan er een keuze aakt worden tussen tabak, versnapc- in of gecombineerd Mannelijke per- ;n, geboren in 1928 of vroeger kun- kiezen lussen een tabaks-versnape- jen of gecombineerde kaart. Vrouwe personen geboren in 1928 of vroeger nen kiezen tussen ten gecombineerde rt of een versnapenngenkaart De ige leeftijdsgroepen ontvangen een inaperingenkaart. Bepaal uw keuze s en maak dit op de uitreiking be- i (Publ. no. 379 INLEVEREN BONNEN. ersnaperingen, suiker, bloem.* lijst, r, margarine, keas, vleeswaren en ik Brood Melk. Aardappelen Vlees. V extra kaasbonnen 033 en 533 moe- afzonderlijk worden opgeplakt. Hier- r worden ook afzonderlijke coupures ereikt Eventuele restanten van bonnen kunnen echter bij de kaas- nen 034 en 534 worden ingeleverd REPATRIëERING POLEN, et Hoofd van de Plaatselijke Politie Texel brengt ter kennis van de in gemeente aanwezige Polert, dat zij i, indien, zij naar Polen wensen terug teren, voor 10 Maart a.s persoonlijk oren te melden, ander medeneming hun documenten, aan het adres: Al- 1 Piersonstraat no. 4a te Rotterdam, ifoonnr. 37587 (fexel, 28 Februari 1946 Het Hoofd van de Plaatselijke Politie voornoemd. Mr. G D. REHORST. ROTKREUPEL. )e Burgemeester van Texel maakt be id, dat op de hierna volgende bedrijven kreupel heerst. i-J Keijser, Molenbuurt. C H. Roeper, ang Gebr. v. Andel, Eendracht. D. thorst Jzn., Hoornderweg. edere vorige opgave, is hiermede ver- len fejcel, 1 Maart 1946 De Burgemeester voornoemd, Mr. G D. REHORST. ZON, MAAN EN HOOGWATER. on komt 2 Maart op om 7,22, onder f. Maan. 3 Maart N.M., 10 Maart E K. "jg water ter rede van Texel: 3 Maart en 10,43. 4 Maart 11,en 11,18. 5 ®rt 11.36 en 11,55. 6 Maart 12,14 en 7 Mahrt 0,40 en 0,54. 8 Maart 1.14 135, 9 Maart 1.57 en 2,19. ITet was, zoals de heer A J. Keijser in zijn openingswoord opmerkte, /le eerste keer, dat er een Voedselcommissaris op Texel voor de boeren kwam spreken. En als wij onze indruk weergeven, dan moe ten we zeggen, dat dit eerste contact zeer vruchtbaar is geweest. De boeren, die Maandagavond naar Hotel Texel waren gekomen en dat waren er plm. 150 hebben vooral dit kunnen leren Onze tegenwoordige Voedselcommissaris blijft, ondanks zijn functie, in de eerste plaats boer, iemand, die oog en oor heeft voor de moeilijkheden van liet boerenbedrijf De heer v. d. Veer begon met op te merken, dat hij deze middag een rondrit gemaakt had over het eiland. Hij was toen onder de indruk gekomen van de vernielingen, die op Texel zijn aange richt Komende lot zijn rede, herinnerde spr. aan de oprichting van de eerste land bouworganisaties, nu plm. 100 jaar gele den. Deze eerste organisaties hadden nog met het karakter van latere. Pas na 1930 zijn ze geworden wat ze nu zijn; vecht- organisaties voor de belangen der boeren. In deze lijd hebben we gekregen een reeks van crisismaatregelen om het boe renbedrijf in stand te houden. Uit die tijd dateert ook het apparaat van den Voed selcommissaris. Na dc oorlog is er onder de boeren een geest wakker geworden, die zo spoedig mogelijk een eind wil ma ken aan de crisismaatregelen en die ook het apparaat van den Voedselcommissaris op korte termijn wil laten verdwijnen. Spr is echter van mening, dat ook de komende tijd er een zal zijn van ordening op allerlei gebied en vreest dat we wel wat al te gauw verschillende beperkingen op landbouwgebied hebben opgeheven. De heer v. d. Veer herinnert aan de uit breiding van het aantal fokzeugen, waar door thans het gevaai ontstaat, dat we alle biggen niet groot zullen kunnen ma ken door gebrek aan voer. Wij zullen, willen wij de kans krijgen ooit weer uit de impasse te geraken, mee moeten doen met dc andere landen en een geleide eco nomie moeten voeren Wat dit betekent7 We zullen productie en kwaliteit afhankelijk moeten laten zijn van de eisen, die het buitenland stelt. Onza groentenleell zal moeten blij ven binnen bepaalde grenzen. Evenzo on ze varkensmesterijen en de pluimvee teelt, We kunnen wel bloembollen telen, maar er zijn grenzen aan de export. En daarmede zullen we moeten rekenen bij de vaststelling van het areaal indien we willen voorkomen, dal groente en bloem bollen opnieuw op de mestvaalt terecht komen. Dat houdt dus in, dat we, hoe onsympathiek het ook moge klinken, ge bonden zullen blijven aan bepaalde ver ordeningen. Een Publiekrechtelijk Lichaam. Wie zal deze scheiding in handen ne men? Hel is de bedoeling, dat dit in de toekomst zal gebeuren door het be drijfsleven zelf, het Publiekrechtelijk Li chaam van de boerenorganisalies Alvo rens over deze nieuwe organisatie iets te zeggen, geeft spr. eerst nog een over zicht van datgene, wat momenteel nog door het apparaat van den Voedselcom missaris wordt verricht. Het regelen van de veelevering. Deze is nodig om aan de burgerij een rantsoen van l'/s ons vleees per weck te verzeke ren. En bovendien om onze gedupeerde bedrijfsgenoten in het Zuiden des lands weer aan hun veestapel te helpen. Dank zij het feit. dat dc regeling van deze le vering in handen van den Voedselcom missaris ligt, is voo/komen, dat de leve- ringsbonnen een hoge prijs doen en spr N V. T.E.S.O. AFD. AUTOBUSSEN Dienst op Zon- en Feestdagen, ingaande 3 Maart a. s. Den Burg Oudeschild v.v. Van Den Burg 7,30 en 14,—. Van Oudeschild 11,15 en 17,15. (Adv.) DE DIRECTEUR BON A AN WIJZING STIKSTOFMESTSTOF. Het Kunstmestdistributiebureau heeft met ingang van 25 Febr. de stikstofbon voorzien van opdruk no. 3. geldig ver klaard. De reeds vroeger geldig verklaar de kunstmestbon nl. stikstof (N) 1 en 2 fosforzuur (P2 05), 1, 2 en 3 en kali (K20), 1. 2 en 3 behouden hun geldigheid tot nader order. DE DIJK IS DOORGEBROKEN. De vrees, die wij in een vorig bericht uitspraken, n.l. dat de dijk bij het Eier- landsc Huis het niet zou houden, is reeds werkelijkheid geworden. De dijk is door gebroken, het water kwam binnen en overstroomde de bij het Eierlandse Huis behorende gronden, een oppervlakte van ongeveer 15 h.a. Ook de asfaltweg kwan^ deels onder water. Bij eb liep het weer gedeeltelijk weg. Dijk en land zijn nu de finitief opgegeven. WIE HEEFT NOG BOEKEN VAN WIJLEN G. JOH. DUINKER? Nog steeds bevinden zich een vijftiental boeken, die de heer G Joh. Duinker tij dens zijn leven uitleende, in het bezit van een aantal Texelaars. De familie Duinker stelt er hoge prijs op, deze boekwerken thans eens terug te ontvangen. De gebrui kers wordt verzocht ze bij de Boekhandel Parkstraat te bezorgen. VAN DE REDACTIE. Wegens plaatsgebrek moesten enige verslagen tot het volgende nummer wor den uitgesteld meent dit ook in de toekomst te kunnen voorkomen. De heer v d. Veer is een beslist tegenstander van te hoge rund- veeprijzen. Het heeft, aldus spr., tot ge volg, dal oudere boeren boelhuis gaan houden en jonge boeren veel te duur een bedrijf beginnen. Wat de oude boer te veel ontvangt, wordt door den fiscus op gestreken, maar deze helpt den jongen boer niet van zijn schulden af. Dan is daar de distributie van tracto ren en landbouwwerktuigen. De contin genten Zijn klein en we zitten bovendien in Noord-Holland met de Wieringermeer. Deze polder is aangewezen op een zo ver mogelijk doorgevoerde mechanisatie, om dat er in de polder geen woongelegenheid is voor landarbeiders. De hooilevering doet heel wat stof op jagen. Spr. heeft echter op zich genomen de gedupeerde bedrijven van hooi te voorzien en hij zal dit uitvoeren ook Hoewel spi;. anders soepel is in de uit voering van allerlei maatiegelen, kan hij in de uilvoeering van de hooilevering geen soepelheid betrachten. Het hooi moet er komen. De kunstmestdistributie. Deze week komen de kunstmestbonnen op Texel Dit zal evenwel niet betekenen dat alle kunstmest nu ook direct kan worden be trokken. Vermoedelijk zal tweederde gedeelte beschikbaar zijn Het restant komt in de loop van het voorjaar en de zomer. (Wordt vervolgd., Eik Het was, zoals burgemeester Rchorst 't in zijn openingswoord uitdrukte, een sympathiek gebaar vjn de gezamenlijke Texelse „brandweercorpsen om aan de vooravond van de herdenking van de slag in de Javazee een avond te organise ren ten bate van de actie .Nederland helpt Indië". Spr. verzocht een ogenblik stilte ter herdenking van de talloze ge vallenen en bleef daarna even stilstaan bij het feit, dat er thans nog zovelen zijn die zich in gevangenschap bevinden of over wier lot men niets heeft vernomen. Hierna ving een gevarieerd bont pro gramma aan, met als conferencier den heer L. Sok. De brandweercorpsen van Den Hoorn, Don Burg en De Coeksdorp kwamen om beurten voor het voetlicht. Het meeste succes oogstte Den Burg met de sketch .Knalgas", alsmede het duo C.Moojen cn G. Witvliet met hun scène ,,'t Was maar voor één nacht". Een goede voordracht van het echtpaar Stiggelbout. Het vocale gedeelte werd verzorgd door een 12-tal lieftallige dames die Indische liedjes ten gehore brachten en de Gebr. Steigstra, wier vertolking van .Droom land" wij hier even vermelden. De brandweer kan op een geslaagde avond terugzien, en het comité ,.Ncd. helpt Indië" zal dankbaar zijn voor het batig saldo, dat door een in de pauze ge houden verloting nog kon worden opge voerd. Naar men ons van de zijde van het Rode Kruis mededeelt, heeft bur gemeester Rehorst het erc-voorzitterschap van de afcl. Texel van het Rode Kruis aanvaard. De afd. stelt er prijs op, haar dank te beluigen voor de grote bijdrage, die zij ten bate van „Nederland helpt In- die" van de brandweer mocht ontvangen, alsmede aan de gevers en_ geefsters der prijzen voor de verloting DE ZILVERVLOOT. Als in 194U Schipsdam in NédeHand, door de Duitsers bezet is, wordt Jaao v. Leyden. eigenaar van een scheepswerf, door de Gestapo uitgenodigd te collabo- ïcren teneinde 2 op stapel staande onder zeeërs af te bouwen. De U 107 is eerst voltooid, de werkers van d.e werf ontvan gen orders te saboteren, gedurende de proefvaart overmeesteren de Holl. werk lieden aan boord de Duitsers en brengen dc U 107 naar Engeland. De Ned. S. D. tekent het doodvonnis van 30 gijzelaars, Van Leijden weet dit echter te verhinderen. Ondanks dit feit wordt zijn gezin als Quislings behandeld Van Leijden ontwerpt ten nieuw plan voor sabotage legen de tweede U-boot. Hij wil vrouw en kind rehabiliteren. Geen Nederlander mag aan boord, van Leijden weet zich in te dringen onder aanbieding van een diner, waarop belangrijke Nazi autoriteiten zijn uitgenodigd en krijgt het zover, dat deze de volgende dag de proefvaart meemaken. Met dit uitgelezen gezelschap aan boord begint de proef- vaail.Van Leijden heeft echter 'n spring stoflading aangebracht, bij 't ondër wa ter duiken ontploft deze en dc U-boot is reddeloos verloren. Een film vol spanning en mooie opna men, die Zondag, Maandag en Dinsdag in Texels Bioscooptheater gaat UITVERKOCHT. DE COCKSDORP. De kaarten voor de beide toneelvoorstellingen van „Herle ving", op 10 en 12 Maart zijn reeds uit verkocht. ONTVVIKKELINGSAVONDEN. DEN HOORN. Hedenavond 8 uur spreekt de heer Boeschoten over de ver dediging van Texels zuidoostkust. OVERALLS IvN KINDERKLOMPEN. De heer J. Westdorp heeft de beschik king gekregen over 50 overalls voor land arbeiders voor dorsmach. en tractorperso- neel (fabrieksmodel) f 18 per stuk en 35 paar kinderklompen per paar f 2, I De Kooq stelt onderstaande prijzen ter beschikkinq voor deqenen. die in de eerste rattenweek over het district De Kooq de meeste dode ratten inleveren: C. Bakker, 't Warenhuis 1 p. shaq en 2 ontbijtkoekenBakker Bremer 2 sphcu- laaspoppenGerrit Bakker 20 eieren; Slaqer Bechtel 2 metworsten; Bonne „De Toekomst" V- 1. „ouwe taaie"; B. Daalder t Centrum" 2 echte Deventer koeken; Melkhandel Kuip '/a pond boter; B. Kra mer 2x1 kq. appelen, H. Wuis „Op Duin" 1 11. wijnJ. Zwan 1 doosje Enqel- se ciqaretten, 'A pond koffiebonen. Welk dorp volqt? Dode ratten kunnen worden inqele- verd bij J. Zwan, Min. Buysweq 104 Na een stilstand van bijna zes jaar is Dinsdagavond de V.V V. afd. Den Bur-g weer bijeengekomen De waarn. voorz N. Ran opent de vergadering en brengt 't gebeurde in de afgelopen jaren in her innering Hij constateert, dat er heel wat veranderingen hebben plaats gevonden, ook op het gebied van het vreemdelin genverkeer, vooral wat de pensiongele- genheid betrefti Daarna worden de notu len van de vorige vergadering (Maart 1940!), alsmede het verslag over de finan cien voorgelezen en eenstemmig goedge keurd Het financieel verslag wijst eerï batig saldo aan van ongeveer f 160, Verschillende vragen worden gesteld; hieraan hoopt het bestuur de nodige aan dacht te kunnen besteden Vooral voor hen, die nog pensiongelegenheid hebben, is de prijs, die zij mogen berekenen van veel belang; voor de VV.V. is het van belang te weten, hoeveel bedden er nog beschikbaar zijn. Dc leden wordt derhal ve verzocht, zo spoedig mogelijk de gege vens te verstrekken. Het bestuur wordt als volgt samenge steld. N.Ran, voorz., P. Swarthoff. secre taris-penningmeester. R. Kikkert. G. Bak ker en Nie de Graaf, commissarissen De heer J. C. Roeper stelde zijn functie ter beschikking voor een jongere kracht. De voorz dankt den heer Roeper voor het geen hij ten bate van de afd. heeft ver richt. Bij verloting wint de heer C. v. d Kooi de gratis pagina in de uit te geven gids. Na de rondvraag wordt deze bij eenkomst, die goed was bezocht, door den voorz. gesloten met het uitspreken van de hoop, dat Texel door zijn V.V V zal worden geholpen bij het verlichten van het herstel werk KUIKENS VOOR PLUIMVEEHOUDERS. Het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren maakt bekend, dat pluimveehou- dei§, die niet in aanmerking komen voor eéh bon voor 200 kuikens, dit jaar een be stelbon zullen ontvangen voor 52 kuikens. De Plaatselijke Bureauhouders zijn reeds in het bezit van de nodige bestelbonnen, zodat de pluimveehouders wordt aangera den zich tot hun P.B.H te wenden. Pluimveehouders, die zich vóór 10 Febr. j 1. hebben opgegeven voor de levering van broedeieren, zullen een extra bon ontvangen voor 78 kuikens Deze extra bonnen zullen tegelijk met de gewone bonnen voor 52 kuikens door de P B H.'s en dus niet door het bedrijfschap, zo als aanvankelijk werd vermeld wor den uitgereikt. Ook deze extra toewijzing zal niet worden uitgereikt. Ook deze ex zal niet worden uitgereikt aan hen. die reeds oen bon voor 100 kuikens hebben ontvangen. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen in herinnering de verplichting tot opgave van adresveran- dering, opgenomen in art 12 van hel be sluit bevolkingsboekhouding 1936. Stbl. 342. luidende: 1 Ieder, die binnen de gemeente ver huist of van adres verandert,is verplicht daarvan binnen vijf dagen, mondeling of schriftelijk aangifte te doen aan het ge meentebestuur. 2 Deze aangifte geschiedt ten gemeen tehuize. en voor hel geval de aangifte mondeling geschiedt, tijdens de uren, ge durende welke daarvoor door het ge meentebestuur gelegenheid wordt gege ven (elke werkdag van 912,45 uur), met nauwkeurige opgave van het oude en van het nieuwe adres en indien hij-zij bij an deren inwoont, van de naam van het hoofd Overtreding van dil artikel wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste veer tien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden Texel, 25 Februari 1946. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, REHORST. De Secretaris, JONKER Rene Hoogerwerf werd Woensdagmor gen door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam onder presidium van mi Ruijs, tegen aller verwachting in. gevon nist met 2 jaar gevangenisstraf, door te brengen in de Rijkswerkinrichting, met ontzegging uit de beide kiesrechten en het recht tot hel bekleden van ambten voor de duur van het leven De eis was een jaar. Op verzoek van zijn raadsman werd cassatie toegestaan Als een gebroken man verliet Hooger werf de rechtszaal S.V. TEXEL. Niet, zoals reeds gemeld werd, uit naar Oudesluis, maar thuis speelt Texel 1 te gen Atlas. De KNVB stelde n.l. het pro gramma van vorige Zondag weer vast. Dus T opgepast, Atlas is niet gemakke lijk en er moet nog veel intensiever wor den getraind. De adsp. gaan de goede kant op en zul len weer spoedig wedstrijden kunnen gaan spelen. Texel 2 heeft rust. Texel 3 speelt thuis tegen Ooslerend. A.s. Woensdag 6 Maart, gaan we naar Dc Coeksdorp met ons feestprogramma ten bate van ons trainingsfonds. Ook nu rekenen we op een grote belangstelling, dus een geheel gevulde zaal van Hotel D Hoop. Aanvang 8 uuiBal na. We hopen ook 'daar een verloting te houden, ont vangen gaarne voldoende prijzen om ook dil gedeelte tot een succes te maken en duen derhalve een beroep op ieder maar zeker op de zakenlieden. G. Troost en W. Stolk zullen ze gaarne in ontvangst ne men Aan de dames en heren medewer kers delen we mede, dat we van de Groe- neplaats vertrekken om kwart voor zeven TEX. BOYS-NIEUWS. Morgen Boys 1-BKC 2, 11,45 uur. Snel afgeven en plaatsen zal succes kunnen brengen en de 2 winstpunten Het 2c is vrij. Voor 10 Maart Boys 1 naar Kaagvo gels, het 2e thuis tegen HRC 6 Waar schijnlijk adsp. A naar ZDH aan Den Hoorn Zijn de mannen, die zich opgaven voor het rattenoffensief gereed? Zie elf tallen, „ratten" en Vastenavond- nieuws in het kastje. G (Slot). Blijkens het karakter van het te vor men Publiekrechtelijk Lichaam is iedere bodembewerker automatisch lid van deze organisatie. Men kan slechts ophouden lid te zijn door over te gaan naar een ander beroep. Het Publiekrechtelijk Li chaam zal de taak hebben te waken voor de rechten van alle aangeslotenen, maar zo nodig ook te zorgen,dat de leden aan hun verplichtingen voldoen Daarvoor is het nodig, dat de organisatie niet alleen 'n verordenende en regelende bevoegdheid maar ook een rechtsprekende bevoegd heid krijgt. Door de landelijke stichting wordt op het ogenblik veel aandacht besteed aan de voorlichting in de pers.'Al heel spoe dig na de oorlog werden de boeren, die in de oorlog graag te vriend werden ge houden weer in een hoekje gedrongen Dit moet worden voorkomen. Heel veel is er al l<^oen geweest over de lonen der landarbeiders. De daarvoor aangewezen Rijksbemiddelaars werden pas laat benoemd, zodat men pas in No vember 1945 kon komen tot het vaststel len van de lonen Er zijn pogingen ge daan om het loonpeil der landarbeiders op te trekken tot op de hoogte van de bouwvakarbeiders om landvlucht tegen te gaan. Zo werd in N.-Holland een loon van 66 ct. per uur voorgesteld Toen men eindelijk tot vaststelling kwam was het loon der bouwvakarbeiders al weer ver hoogd. Toch zal het nodig zijn het loon v d. landarb. gelijk te maken met dat van de bouwvakarbeiders Ook overigens moet de landarbeider gelijk gesteld wor den met de overige arbeiders. Het gaat niet aan, dat arbeiders in andere bedrij ven kleding, schoenen en laarzen krijgen en landarbeiders niet Om het arbeidersvraagstuk op te lossen zijn onderhandelingen gevoerd met de D U.W, (Dienst Uitvoering Werken) Per 2 Maart worden alle bij deze Dienst werkzame landarbeiders ontslagen Het is zaak om tijdig bij het Plaatselijk Ar beidsbureau op te geven hoeveel arbei ders men nodig heeft. De vrijkomende ar beiders kunnen dan onmiddellijk overge heveld worden naar het boerenbedrijf. De financiering van de Stichting ge schiedt thans door de standsorganisaties, die daartoe hun contributie moesten ver hogen. In de toekomst zal de organisatie gefinancierd worden door alle belang hebbenden door het heffen van een om slag. Er zijn nog vele moeilijkheden te over winnen. Het is voor ons land een eersti eis. dat er geëxporteerd kan worden On ze boter is echter te duur Canada en Australië kunnen ze veel goedkoper leve ren. Engeland zou bereid zijn varkens af te nemen, maar hoe komen we aan voer? Het is onze taak om door een zo groot mogelijke eenheid te [trachten de moei lijkheden te overwinnen. In dc discussie, die volgde kwamen nog verschillende belangrijke dingen naar voren. Waarom maakt de regering de prijzen niet bekend, die zullen gelden in 1946? Aanvankelijk was dit de bedoeling, maar het is nog niet mogelijk vast te stellen hoe hoog diverse lasten, die op het boe renbedrijf drukken, dit jaar zullen zijn. Met name de post Lonen is nog zeer on zeker Men vreest, dat deze door gebrek aan arbeidskracht nog verder zullen stij gen. De regering geeft echter de zeker heid, dat de prijzen uiteindelijk zo ge steld zullen worden, dat ook het loon voor den boer gewaarborgd is Waarom heeft men verschillende loon- klassen fn ons lartd? Een landarbeider op Texel verdient 66 ct. per uur, in N.-Bra bant 58 ct. per uur. Men moest bij de vaststelling der lonen rekening houden met bestaande toestanden. Het loon op Texel is nu eenmaal altijd hoger geweest dan in N -Brabant en het is niet moge lijk dat nu ineens gelijk te schakelen. Aan het slot van deze vergadering heeft do voorz. den heer Naayen dank ge bracht voor zijn interessante uiteenzet ting C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1