erdenking van de 6e April 1945 Algem. bekendmaking Propaganda!] Ima vond van de H.A.K.A. Kransl eggingen op liet Russenkerkliol en bij bet Monument rG 10 APRIL 1946. 59e JAARGANG. No. 5602. EXELSCHE COURANT VOOR DIE U VIELEN n cliligl lieden in de Kerken In diepe eerbied en volledige har monic heeft Texel's bevolking op deze stralende lente-Zaterdag de droeve gebeurtenissen van de 6e April 1945 herdacht en hen, die gevallen zijn in de moeilijkste pe riode van Tcxel's geschiedenis, ge- eerd. Terwijl allerwegen de vlag gen halfstok hingen, kwamen de Texelaars samen in hun kerken, bij de graven der Georgiërs en bij het Monument voor hen die vielen, om te getuigen van hun liefde en bewondering voor degenen, die een jaar geleden werden wegge rukt en om verzachting te zoeken voor het nog steeds schrijnende leed. h n negen uur in dc morgen reeds was katholieke kerk te Den Burg geheel ild met gelovigen, die gekomen wa ter bijwoning van de plechtige Re in Mis. voor alle gevallenen, gecele- rd door Pastoor Gussenhoven. ge- jteerd door Kapelaan Vink als di- - en Kapelaan Tulp als subdiaken. 'D elezen werd van het 2e boek der Mac- hoofdstuk 12:43-46, en uit het ngelie van Mattheus hoofdstuk 6:37- zijn predicatie wees pastoor Gus- loven erop, dat deze dag voor Texel historische dag ;s en zal blijven ..Op dag", aldus Z.Eerw., .komen wij op li samen, om te herdenken hoe ver ft jaar de strijd is ontstaan en in 20 uten zoveel vernield en verwoest wat in jaren moeizaam is opge- ,/d. Toen kwam tot uiting het geza- lijk verzet, dat in de oorlog geboren tegen onzen vijand, den onderdruk- van onze vrijheid. Maar wij zijn niet ?n hier samengekomen om onze ge- enen te herdenken, doch bovenal om hen te bidden. Dit heilig Misoffer is offer van Gods Zoon, daarvoor aan Vader opgedragen Is deze dag even een herdenking van de doden, voor enden is het een dag van vermaan waarschuwing. Ieder onzer had dit kunnen treffen, en wij mogen ons afvragen, heb ik verdiend, dat ik f leven9 Hoe is de vrijheid gebruikt, dat tot eer en glorie van God? Wij ten God eren, ieder op eigen ter- tot heil van onze medemensen". Eerw. eindigde met deze woorden: dragen allen op aan Gods barmhar- eid en moge Hij hun geven de eeu- ruste". nder de communie zong het koor rstemmig: Jesu. Salvator Mundi Na VIis de Libera van de Uitvaart, nder de aanwezigen merkten wij o.a. den Burgemeester met de beide Wet- ders, marine-commandant De Vries, heer en mevr. Vrijdag, den heer Kel en de predikanten Ds. Pos en Ds. der Veer. In de'Doopsgezinde kerk. Ies middags drie uur waren de pro- antep'jeamengekomen in de Doopsge- le kerk te Den Burg voor een herden- gsdien§t, waarbij o.m. burgemeester orst, de wethouders Hin en Dros, de leentesecretaris Jonker, pastoor Gus- ïoven en kapelaan Vink aanwezig •en a voorlezing van psalm 42 en gebed, 'aagde ds. v d. Veer van de sombere achten, welke ons vervullen en van onvergetelijke gebeurtenissen, die op deze dag bezighouden. Toch mo- onze gedachten niet in de eerste its uitgaan naar net stoffelijk ver wij als Christenen herdenken den .s, die heenging, hetzij medestrijder, ■nd of vijand. Zij allen waren schep en Gods. Bovenal gaan echter onze ge- hten uit naar onze eigen doden. Velen het geweest en als wij vragen, waar zij van ons werden weggenomen, zal antwoord ons nooit worden geschon- r- Nu zoeken wij in deze herdenking nabijheid van God, die onze doden éve Kransleqqmq bij het Monument voor hen, die vielen. Namens het qemeente- bestuur heeft burqemeester Rehorst de eerste krans qeleqd. heeft opgenomen in Zijn heerlijkheid. Moge Hij allen, die -eed dragen. nabij zijn met Zijn troost Ds. Pos herinnerde aan de beklemming en de bange stilte, die volgden op de aanvankelijke vrijheidsroep, welke een jaar geleden over ons eiland ging; dood en verderf waarden rond en Texel werd een toneel van verminking, rouw en el lende. Diepe smart vervult ons bij de gedachte aan hen, die ten offer vielen aan het oorloogsgeweld, in het bijzonder de geexecuteerden; ook aan hen, die vie len uit het kamp van den vijand en aan de Georgiërs. Maai ons gedenken is on vruchtbaar als wij vergeten het ingrij pen van boven af, want het is God, die alles regeert. Hem hebben wij aangeroe pen in ons gebed; Hij doet ons het tijde lijk gebeuren zien legen de achtergrond der eeuwigheid. Gedenken wij onze do den. denken wij dan ook aan Hem die beschikt over leven en dood. Ds Wesseldijk wilde deze dag met alleen denken aan de doden, maar ook aan de levenden, niet slechts spreken De Burgemeester van Texel zou het op prijs stellen, als bij de organisatie van het a.s. bevrijdingsfeest op verlangen der Regering de volgende punten in acht genomen werden: 1. Vrijdagavond 3 Mei plechtige her denking in de kerken (mocht dit niet mo gelijk zijn, dan herdenking op 6 Mei); 2. Zaterdagmorgen 4 Mei 11 uur één minuut stilte, in acht te nemen door de gehele bevolking, 3. Zaterdagmiddag 4 Mei 1 uur gelijk tijdige uitsteking van zoveel mogelijk vlaggen over het gehele eiland. De Burgemeester, REHORST VASTSTELLING KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1945-1946 van 6 April tot en met 29 April a.s. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en tegen betaling dei kosten in afschrift en stemdistnetsgewij- ze in uittreksel verkrijgbaar wordt ge steld. Tot en met 20 April a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbe tering aan te vragen op grond, dat hij zelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt, niet be hoorlijk voorkomt of al dan niet voor enige verkiezing aangewezen is als be voegd bij volmacht te stemmen. Texel, 5 April 1946 Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, REHORST De Secretaris. JONKER ER KWAM EEN VOGEL GEVLOGEN. DE KOOG. Dezer dagen bracht de heer K. Bonne bij meester Donia een water ral in geheel gezonde loestand Het dier tje was bij den heer B. in huis gevlogen, vermoedelijk op de thuisreis uit Afrika. Daar het een zeer schuw beestje is, mag dit een grote bijzonderheid op ornitholo- logisch gebied worden genoemd. over het verleden, maar ook over de toe komst. Het leven eist ons op. God roept ons tot de taak, die Hij ons te vervullen geeft, tot dc bereidheid te gaan de weg, die Hij ons wijst. Er is heling voor ons gebroken leven, er is licht voor hen, die zijn in de benauwende duisternis. Dat licht is het woord Gods. In onze ver scheurde wereld heeft God zijn profeti sche woord gegeven. Hij schonk ons het fundament van de nieuwe wereld, de wereld van Jezus Christus, het licht in de duisternis. Mogen wij bij het geloof in Zijn woord op weg gaan met het licht dat het woord ons geeft, opdat wij het spoor niet bijster worden; mogen wij op weg gaan met het nieuwe uitzicht, dat de nacht zal wijken voor de dag. De predicaties werden afgewisseld door zang van het Ned. Herv. Kerkkoor en orgelspel van den heer Visser en be ëindigd met het gemeenschappelijk zin gen van gezang 282, verzen 1, 3 en 5. OUDESCHILD. Donderdag 4 April gaf de Coöp. Verbruiksvereniging U.A. van Den Helder, filiaal Oudeschild, een pro- paganda-filmavond in 't Eigen Gebouw De belangstelling was groot. De heer v. d. Vijver, bedrijfsleider van Coöp. Den Helder, hield een korte inlei ding, waarna een propaganda-film ver toond werd over het werk van de Engel se coöperaties. Deze film gaf een in drukwekkend beeld van wat in Engeland op coöperatief gebied reeds is bereikt. Voedsel, kleding, schoeisel, huisraad, konden de leden van eigen fabriek be trekken. Omzet f 900 millioen per jaar, tevens werkgelegenheid voor tienduizen den. Eigen schapenfarms voor de wol. eigen theeplantages in Afrika en Brits- Indië. coöperatieve visvangst etc., een eigen Bank met een omzet van 150 mil lioen gulden per jaar Alles bijeen een bewijs, dat de Coöperatie een voorname plaats inneemt Hierna hield de heer v. d. Vijver een korte progagandaspeech. De leuze is. Met de Coöperatie naar Welvaart, Vre de, Vrijheid De coöperatie streeft er naar. de waar aan de verbruikers te le veren voor zo laag mogelijke prijs en prima kwaliteit. Bij de particuliere pro ducenten is dat niet zo. Toen de Haka met een eigen zeepfabriek begon ging de prijs van waspoeder direct van f 0,27' '2 op f 0,22Vs. Een ander sprekend voor beeld is de penicilline. Dit uiterst be langrijk geneesmiddel bracht in Ameri ka door de grote concurrentie slechts 20 dollar op, doch in het buitenland veel meer. Daarom werd practisch alles aan het buitenland verkocht en de Amerik. patiënten konden wel doodgaan Een van de oorzaken van de oorlog is de concurrentie op de wereldmarkt UITVOERING G. V. „TEXEL". Het dans- en bewegingsspel „Vrijheid? dat de Gymnastiekvereniging Texel" op 22 en 26 April zal opvoeren, verdient meer dan gewone belangstelling De schrijver van dit spel immers, de heer Ch. Mazure, te Middelburg, mocht van H.M. de Koningin een waarderend schrijven ontvangen, waarin H. M. als haar mening te kennen gaf, dat „door dit werk het Nederlandse volk zich die per bezinnen zal op de waarde van de vrijheid, waarvoor in de achter ons lig gende jaren zo velen het offer van hun leven brachten" HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. AFD. TEXEL. Dinsdag 16 April nm. 8 uur algemene vergadering in De Lindeboom Bespre king candidaatstelling bestuursleden Stichting voor de Landbouw Kring Texel. MINISTER MANSHOLT SPREEKT OP 2 MEI. De Partij v.d. Arbeid heeft bericht ontvangen, dat Minister Mansholt 2 Mei op Texel komt spreken Onder een stralende lentezon had de kranslegging op het Russische kerkhof aan de Hogeberg plaats Reeds lang voor de aanvang hadden talloze belangstellenden zich om het graf van kapitein Loladze-Chalwa geschaard, terwijl nog zeer velen buiten de omhei ning stonden te wachten. Onder de aan wezigen zagen wij. behalve het Dage lijks Bestuur onzer gemeente. Burge meester Ritmeester van Den Helder, dokter Van Driel, den Heldersen chirurg, die tijdens de Russenoorlog zo veel werk in ons ziekenhuis gedaan heeft, den com mandant van Den Helder, Overste Klaassen van de Gezagstroepen, Gen.- Majoor Koot, voormalig commandant dei' Ned. Binnenl. Strijdkrachten, Pas toor Gussenhoven, de predikanten v d. Veer en Wesseldijk. Precies kwart over twaalf arriveerde Marine-commandant De Vries met den Russischen Ambassadeur en twee mili taire attaché's en vele anderen. In een korte toespraak herinnerde commandant De Vries aan de strijd der Georgiërs, die in opstand waren gekomen, toen zij tegen de Geallieerde troepen ingezet zouden worden, en hoe zij tegen den vijand ge streden hebben. Burgemeester Rehorst. het woord voe rende, zeide, dat hel 1 iet de bedoeling geweest was, dat hij tijdens deze plech tigheid zou spreken, maai dat hem door den Minister van Binnenl. Zaken telefo nisch verzocht was de Regering te willen vertegenwoordigen. De jonge mannen, die hier ver van hun Russische bodem be graven liggen, aldus spr., werden reeds jaren geleden door hun Regering opge roepen tegen den vijand, die in dolle overmoed hun land aanviel. Wij allen zijn van diepe eerbied vervuld voor het geen zij gedaan hebben. Zij zijn gevallen na een heldhaftige strijd. Moge God de gesneuvelden de eeuwige rust en vrede schenken Verder spraken nog de heer C D. Keij- ser te Den Burg, in de landstaal _der ge vallenen en de Russische ambassa deur. Tijdens deze plechtigheid, waarbij een onderdeel van de Gezagstroepen stond opgesteld, werden kransen gelegd door de Russische Ambassade, Texels Ge meentebestuur, de Kon. Marine, Texels Comité 6 April, Oranje Ver. Texel, Dag blad De Waarheid, de Zandvoortse Ka meraden. C.P.N de Waarheid afd. Den Helder, C.P.N. de Waarheid distr. N.H.N. en twee tuiltjes bloemen. Nadat commandant De Vries gevraagd had of een der aanwezigen nog iets had te zeggen, werd deze plechtigheid beëin- digd. Tijdens 'n lunch, na de plechtigheid in Hotel De Lindeboom gehouden, over handigde de ambassadeur der Sovjet- Unie aan den heer Kelder een cheque van f 3000,voor het stichten van een blijvend monument op hel kerkhof der Georgiërs aan de Hogeberg. Bij het Monument. Een laatste stille plechtigheid besloot deze dag van herdenking: de kransleg ging bij het Monument voor hen die vie len. Een grote menigte was samenge stroomd in de Kogerstraat te Den Burg, toen het Texels Fanfarecorps, naast het door Ned. militairen geflankeerde monu ment het „Nader, mijn God tot U," ten gehore bracht, gevolgd door de Treur mars van Chopin, door de aanwezigen in stille eerbied aangehoord. Ook hier wa ren, behalve het dagelijks bestuur der gemeente, pastoor Gussenhoven, kape laan Vink, de voorgangers der protes tantse gemeenten en marine-comman dant De Vries aanwezig. Onder diepe stilte irad burgemeester Rehorst naar voren vcor het leggen van de eerste krans namens het bestuur dei- gemeente; daarna volgden de eerbewij zen, gebracht door het Munumenten- comité „Voor hen die vielen", het Comi té „6 Apcil" de Zuslerkring Dorcas", de R.K.S.V. Texelse Boys, het Hervormd Zangkoor, de Doopsgez. Gemeente, de Gymnastiekvereniging „Texel", de TE M de R.K. Verkenners „St. Jeroen", de Christelijke Meisjes- en Jongelingen- Vereniging, de Sportvereniging „Texel", de Brandweer en een aantal particulie ren. Er werd niet gesproken Het Wilhelmus, looi het Texels Fan farecorps gespeeld, besloot deze stille en juist daardoor zo treffende herdenkings plechtigheid In ernstige stemming be gaven de zeer talrijke toeschouwers zich omstreeks vijf uur huiswaarts. Huldebetoon bij de graven der Ge orgiërs; de burqemeester spreekt. Wanneer de verbruikers zich in groten getale coöperatief verenigen en zelf pro duceren, zullen ook deze spanningen verminderen, waardoor de vrede en vrij heid worden bevorderd. Met een opwekking om coóperator te worden en de waren te betrekken van filiaal Oudeschild. besloot de heer v. d. Vijver zijn speech. In de pauze werd gratis koffie met Hakabiscuit rondgediend, terwijl een gratis verloting gehouden werd voor koek. biscuit, etc. De gelukkige win naars waren hiermee zeer in hun sas. Ook waren in de zaal op smaakvolle wij ze de dingen uitgestald, die de Haka ver koopt. Na de pauze werden een viertal films vertoond, waar danig om werd ge lachen. Een zeer geslaagde avond. Dislrilmlie Uitreiking nieuwe inlegvellen en textielkaarten, alsmede enquêteformu lieren voor brandstoffen. Te Den Burg op 11 April a.s. in het Fanfaregebouw: 9-10 Kogerweg, Julianastr. 10-11 Ko- gerstr. 11-12 Weverstr. nrs 145. 1,30- 2,30 Weverstr. nrs 46 en hoger. 2,30-3,30 Wilhelnunalaan 3,30-4,30 Molenstr., Nieuwstraat. Te Den Burg op 12 April a.s. in het Fanfaregebouw: 9-10 Schildereinde 1—62. 10-11 Schil- dereinde 63 en hoger. 11-12 wijk B nrs B 1—B 64 1,30-2,30 wijk B nrs B 65—B 138. 2,30-3,30 wijk B nrs B 139—B 165. 3,30-4,30 wijk B nrs B 166 en hoger en voor hen, die verzuimden deze beschei den af te halen Medegebracht moeten worden alle stamkaarten (nieuwe) en inlegvellen van het gehele gezin De nieuwe inlegvellen en textielkaarten worden uitgereikt aan hen, die het ïnlegvelbonnetje, hetwelk links bovenaan het oude inlegvel zit, kunnen overleggen. Dit is het omlijnde strookje met de aanduiding GA, GB, GC. GD, GE, 508. (Publ. no. 391) Horeca-bedrijven dienen Vrijdag a. s. hun toewijzingen voor de volgende peri ode af te halen. Tevens ontvangen zij dan een nieuw aanvraagformulier voor de 6e, 7e en 8e periode, welke uiterlijk Maandag 15 April a s. volledig ingevuld aan ons kantoor moeten worden ingele verd. Formulieren die na die datum worden bezorgd, kunnen niet meer be handeld worden (Publ. no. 397) TEXEL VOOR DE RADIO. In een uitzending voor de Rijpere Jeugd werd Zondag kwart voor zeven over Hilversum I (301 M.) een kort ver slag gegeven van een vacantieuitstapje door 4 jongelui per KLM naar Texel ge maakt Spr. vertelde hoe zij reeds V/t uur voor het vertrek op Schiphol aanwezig waren en met genoegen naar de grote Douglassen en andere machines zaten te kijken, ze hoopten minstens met een der gelijke machine de tocht te maken Tot hun teleurstelling kwamen ze ech ter in een 1-motorige-machine die veel lawaai maakte, en het spreken vrij wel onmogelijk maakte terecht; direct moesten we aan de „Blauwe Texelaar" denken! De uitzending duurde maar vijf minuten, maar het deed ons toch goed de naam van ons eiland te horen noemen. Al is de KLM er momenteel niet meer bij en al zijn er moeilijkheden op pensi- ongebied, het kan geen kwaad, als op een dergelijke wijze Texel wordt ge noemd „LONEN EN WERK". DEN HOORN Donderdagavond wordt een belangrijke vergadering gehouden in Ons Huis. Spreker is J. Meijer, onder werp: lonen en werk. Contract-arbeiders komt allen op om 8 uur. HOE LAAT? Texel-Amsterdam. van Texel: 6,88,14.a), 17 van Den Helder; 7.27, 9.25b). 10.35, 18,20 van Alkmaar: 8.55, 10 55b), 13.55. 19,55 aank. A'dam: 10.15, 12.15b) 15.15, 21.15 Amsterdam-Texel van A'dam: 6,21, 10,35, 13,35 van Alkmaar: 5,23, 8,47, 12,35, 16,30 Van Den Helder: 7,—. 10,30, 15.30a) 18,30 a) Zondags niet; b) alleen Zond. TEX. BOYS-NIEUWS. Met 2-1 moest ons le tegen BKC ten onder. Als geen scheidsr. aanwezig is, gaat Niek accoord met „iemand" die fluiten wil, en tekent het formulier hier voor Onze achterhoede ervaart al gauw, oat de man niet weet, wat voetbalregels zijn Als een BKC-speler de bal met de hand speelt in ons doelgebied, gaat de fluit en mag hij tot ieders verwondering een strafschop nemen Goed genomen heeft B. goedkoop de leiding 1-0. Dat is te erg, fanatiek gaan de Boys ten aanval en spoedig weet Hoekie het on- recht met een kopbal te herstellen: 11. Zo komt de rust. Dan krijgt Lemke een kans, breekt door en maakt een zuiver doelpunt. „Scheidsr." beslist anders en geeft vrije schop voor BKC. Dan maakt B. een goed doelpunt en heeft mei 2-1 de leiding. Zo komt het einde en heeft ook volgens de meest sportieve spelers van B de fluitist voor hen gewonnen We zullen oppassen, dat zo iets niet meer gebeurt. Boys 2 verloor verdiend met 5-0 van ZAP2, dal goed spel te zien gaf. Dit was bij de Boys zoek. evenals het plaatsen en uitkijken. Als we spoedig slagen met een trainer, zal dit voor het 2e zeker een gro te zegen zijn. Comp. progr. 14 April nog onbekend. Wel Boys Junioren tegen U L. O.-elftal. Zie nader in kastje. G.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1