J ieuwe bonnen I Everl Vermeer spralv te Oudeschild EA B if ,E] Openbare beleend making Den Burg s R.K. Kerk gerestaureerd j Veehouders, attentie Sportnieuws aasewren ftDAC DAG 20 APRIL 1946 59e JAARGANG. No. 5605. 3g I 'AP fhel bij EXELSCHE COURANT LTIS «en .aar das k: aai DE eerste helft van de 5de periode 946 14 tot en met 27 April, arten KA. KB, KC 604 100 gram cacao 250 gr. jam, stroop, enz. 3 doosjes lucifers plm. 250 gram zachte zeep inv aarten LA, LB, LC 604 uu elk 2 liter melk 26 melk 31/» liter melk Jjappelen 2 kg. aaiaappelen j Maarten KD, KE 604 W II 100 gram cacao odc| 250 gr. jam. stroop, enz. 3 doosjes lucifers, plm 250 gram zachte zeep aartcn LD, LE 604 26 melk 6 liter melk •dappelen 1 kg. aardappelen skaarten, enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten) 100 gram chocolade of suikerw. 100 gram chocolade of suikerw. engenoemde bonnen kunnen reeds derdag 18 April 1946 worden ge- met uitzondering van de bonnen elk en aardappelen, waarop eerst n >ang van Maandag 22 April mag l0| afgeleverd. NLEVEREN WINKELIERS. koffie, huishoudzeep, melk en brood, aardappelen )aajjsiers: tabak. 13 tellers, die gewoon zijn 's Maan- te leveren, dienen nu hun bon nsdag in te leveren. (Publ. no. 402) 28 APRIL WEER BOTER. 28 April en eveneens op 5 Mei zal leeftijdsgroepen boven 4 jaar n worden aangewezen voor 125 gr ?n een bon voor 125 gram margari ne ideren van 0-4 jaar krijgen op 28 voor twee weken 250 gram boter gram margarine. Hoewel derhalve leeftijdsgroepen boven 4 jaar de an het rantsoen voedingsvetten in vordt verstrekt, moet dit slechts opgevat als een tijdelijke ontlas- m de margarine-voorziening. ROTKREUPEL. P Burgemeester van Texel maakt, be- lat op de hierna volgende bedrijver jpel heerst. ïoerhorst Jzn., Hoornderweg, B r Az Kogerweg; L.Eelman, Burg, istraat. M. C. Keijser De Waal; Dijt. Weverstraat; C J. Bakker. Abr de Ridder. Eierland. 1. 18 April 1946 De Burgemeester voornoemd, Mr. G. D. REHORST PAARDENFOKKERIJ. Burgemeester van Texel herinnert bj 1. dat het volgens artikel 8 der BI d( :nwet 1939 verboden is een hengst vee jaren of ouder te houden zon- het bezit te zijn van een bewijs angifte. De aangifte moet geschie- ij de stamboekvereniging, als de in een stamboek is ingeschreven dei's bij den Burgemeester der ge- waarbinnen de hengst wordt ge- n. Formulieren voor het doen van te zijn verkrijgbaar tel gemeente- ar ie tl 17 April 1946. De Burgemeester voornoemd. REHORST. ESTRIJDING IEPENZIEKTE. emeester en Wethouders van Texel •n onder de aandacht van betrok- dat men op grond van het Ko- )k Besluit van 1-1 September 1935 sblad nr. 572) tussen 1 April en 1 er in deze gemeente slechts dan ge- epenhout met een doorsnede van 7 f meer ook al is dit afkomstig r-.-iJezonde bomen mag laten liggen, tapeld houden of vervoeren, indien; hout geheel is ontschorst; 2. dit ander water ligt; 3. door den Mi- van Landbouw, Visserij en Voed- irziening van dit verbod ontheffing leend. [en overtreding van het verbod is mis van ten hoogste één maand of octe van ten hoogste i 1000,be- 82 el, 17 April 1946. De Burgemeester, RÊHORST. De Secretaris, JONKER. GERLIJKE STAND VAN TEXEL an 12 tot en met 18 April 1946. loren: Hendrika Johanna dv Klaas Ong en Anna Petronella Zijm Elisa- Simona dv Simon Lap en Elisabeth 'aard. Johanna Agnes dv Jan Witte ihanna Chr Reij. Helena Jantina dv is Kikkert en Welmoed Bruin. Jo- 1a dv Arend van den Brink en Ebri- van Tatenhove. dertrouwd: Adriaan de Best en tje Koopman. Cornells Troost en elia Johanna Broekman trouwd: Job Kikkert en Hinderkien >er. erleden- Engeltje van Hert, 79 jaar, Jacob Kalis, vonden: handschoen, zadeldekje, au- sleutels, portemonnaie. rozen- i-etui, damestas, ceintuur. BILJARTEN. ndag le Paasdag komen 6 spelers de Vereniging Royal" uit Den Hei- rij ..Krijt op Tijd" alhier op bezoek, uilen partijen van 100 punten wor- gespeeld. £ON, MAAN EN HOOGWATER. zon komt 20 April op om 5,32; on- ï,46. Maan: 24 April L.K., 1 Mei N.M. 5 water ter rede van Texel 21 April en 1,07, 22 April 1,24 en 1,42; 23 1 2,02 en 2,24; 24 April 2,48 en 3,16; pril 3,48 en 4,27; 26 April 5 12 en 27 April 6,41 en 7,18. OUDESCHILD. Voor een talrijk pu bliek sprak de heer E. Vermeer Dinsdag 'n gloedvolle verkiezingsrede uit Na de opening door den voorz., den heer A. Backer, begon de spr. met erop te wij zen, dal wij ons niet kunnen onttrekken aan de grote international-' vraagstuk ken, o.a. de kwestie Franco Het «s een ernstig probleem, want al kan Spanje geen oorlog ontketenen, geen volk kan gerust zijn, wanneer er nog dictatuursta- ten zijn En daartoe behoren ook Joego slavië, Roemenië, Polen, etc. Ook Indonesië is zulk een probleem. Eenvoudig met wapengeweld is dit con flict niet op te lossen, daar de ontwaakte koloniale volken nimmer bereid zullen zijn. de oude koloniale verhoudingen weer te aanvaarden. Frans Indo-China, dat zelfstandigheid heeft gekregen en ook Brits-Indië zijn daar de voorbeelden van. En wij keren ons ten sterkste te gen „Trouw" en o.a. een zoon van Co- lijn, die tot geweld ophitsen. Geweld zouden de grete mogendheden ook nooit toestaan, de gehele wereld zou zich te gen ons keren. En het is voor „Trouw", dat beweert, dat de politiek van deze re gering naai' de ondergang voert, dan ook zeer zuur, dat de onderhandelingen een gunstig verloop hebben. Sjahrir. die ja ren in het concentratiekamp heeft geze ten en toch lol onderhandelen bereid is, heeft meer politiek fatsoen dan „Trouw". Sjahrir denkt na de Indonesische belan gen ook aan de Nederlandse. Een ver keerde oplossing maakt ons in Indië tot de meest gehate natie, een goede oplos sing zal ons de meest begunstigde maken. In ons land. Het aandeel, dat we in het interna tionaal gebeuren hebben, hangt af van de ontwikkeling in eigen land Ei zijn partijen, o.a. A.R. en C.H.U. die in de oude koers willen varen, andere volgen een nieuwe koers. Als „Trouw" schrijft, dat er voor de oorlog dank zij diaconie en armbestuur geen honger werd geleden dan weten we, wat de heren willen. De houding van de C.H.U. gaf reden tot groot meningsverschil, zodat de partij in 3 delen uiteenviel. Een deel dat voor sa menwerking met de A.R. is. een ander deel, de Protestantse Unie, de 3e groep welke naar de P.v.d. A. is overgegaan. De A.R. Schouten is thans de aanvoer der van al wat conservatief is in Neder land en de heer Tilanus (C.II.U.) volgt in zijn kielzog. Geen vooruitstrevend mens. hoort daar thuis. En van de Prot. Unie vrezen wij, dat een verscherpte politieke strijd te wachten is op de basis van ge loofsverschil. De R.K. Staatspaitij is omgedoopt in R K. Volkspartij met een vooruitstrevend program, doch dit moet gevolgd worden door vooruitstrevende daden. Tot heden blijkt dat niet, integendeel hebben Max v. Poll en Weiter ons internationale aan zien ontzaglijk geschaad. Wij zijn niet tegen een commissie, doch wel tegen het gekozen tijdstip, dal alleen de situatie kon vertroebelen en van geen betekenis was. Toen de commissie Van Poll in In donesië landde, ging Dr. Van Mook reeds met de onderhandelaars naar Ne derland. En wat verwacht men van Dr. Kortenhorst, de trouwe steun van Colijn? Er zijn ook andere elementen in de R.K Volkspartij, doch het is te betwijfelen of zij een kans krijgen. Scheidsmuren geslecht. De Partij v.d. Arbeid is een stuk logi sche politieke ontwikkeling. De politieke verhoudingen voor de oorlog waren vast gelopen geen kans op grote vêrschui- vingen en dus steeds regeringen-Colijn Dit verwekte onrust bij duizenden Ne derlanders. Toen kwam de oorlog en het politieke gesprek bewees, dat vele denk beeldige scheidsmuren met* bestonden. En men bleek het eens le zijn, dat met het kapitalistische stelsel gebroken moest worden, dat ondanks een schier onbe grensde kennis en een perfect produc tie-apparaat niet in staat was arbeid en brood te verschaffen aan allen. Ook moest de valse tegenstelling Christen- dom-Socialisme overbrugd worden en al leen zij, die de kerk wallen maken tot de steunpilaar van het behoud en de reactie pogen die tegenstelling (antithese) te handhaven. Wij willen recht en gerechtigheid en ieder die daaraan wil meewerken. zal zich bij ons thuisvoelen. Wij willen de voornaamste productiemiddelen sociali seren, d.w.z. brengen in bezit van de ge meenschap. Hiertegen verzet zich de Par tij van de Vrijheid, liberaal en reaction- nair en werpt zich op als verdedigster van de belangen van boeren, tuinders, ar beiders en middenstanders. Hiervoor is heel wat moed nodig, wanneer men denkt aan de tientallen jaren van liberaal wan beheer; boeren met een minimum be staan, arbeiders verpauperd, duizenden faillissementen bij de middenstand. Van zelfsprekend zijn ook de liberalen tot offers bereid, doch als minister Lieftinck vraagt om het buitenlandse aandelenbe zit. géén offer, want de kapitalistische bezitters krijgen er guldens voor terug, schreeuwen de heren moord en brand. Wij willen ordening, doch geen voor schriften van begin tot eind. Het voet ballen is ook aan regels gebonden, doch daarnaast hebben de spelers eigen initia tief. Zo is het ook met de ordening. On juist is het. van de zijde van de regering te verwachten, dat zij in een jaar op bouwt, wat in 10 jaar aanpassingsbewind en 5 jaar oorlog is afgebroken. Dat er nu scholen gesloten moeten worden wegens gebrek aan onderwijzers is te danken aan de aanpassingsplitiek van Colijn, die den „kwekeling met acte" invoerde te gen een hongerloon. Wat de regering wil. De opheffing van het bankgeheim, so cialisatie van de Ned. Bank en de mij nen, het nationaal plan voor herstel en arbeid en met te vergeten het wetsont werp Drees waarin de uitkering aan ou den van dagen wordt geregeld, wijzen uit, welke kant de regering heen wil. Men noemt haar on-christelijk. maar zij is het, die handelt naar 't Christelijk ge bod: eert uw vader en uw moeder. De Chr. werkgevers daarentegen laten een verzekeringsman vertellen, dat het re geringsplan onuitvoerbaar is. Geeft deze regering na een jaar puin ruimen 4 jaar gelegenheid om op te bou wen. Krijgt ze die niet dan zullen ando ren alleen het krot wat oplappen. Spr. keerde zich voorts tegen de com munisten, die menen, dat men geen cri- tiek op Rusland mag uitoefenen wegens zijn prestaties. Maar alle dictatuur is voor ons onaanvaardbaar en de soc.-dem. Russen leven momenteel nog in balling schap of in Siberië. Hier noemt men ons verkocht aan Unilever en Philips en vraagt tegelijkertijd om samenwerking. Wij strijden voor vrijheid van gods dienst. van pers en vrije meningsuiting met allen die van goeden wille zijn De reactie ligt echter op de 4oer en kan ge vaarlijk zijn als Nederland niet ondub belzinnig partij kiest. Na 5 bittere jaren niet terug naar het oude, maar nieuw beginnen. De Engelse partij van de Ar beid voert thans uit, wat ze in de ver kiezingen beloofde. Gij hebt het thans in de hand, om met uw slem hetzelfde hier te bereiken Bouwt daarom met de Partij v.d. Arbeid mee aan een wereld van vrede, vrijheid en welvaart. Ei werden een aantal vragen gesteld, die door spr. tot groot genoegen van het merendeel der aanwezigen werden be antwoord. SINAASAPPELEN EN CITROENEN VOOR JEUGDIGE PERSONEN. Het Centr. Distributiekantoor deelt mede, dat voor kinderen geboren in 1944 en later nogmaals 500 gram sinaasappe len beschikbaar worden gesteld. Men moet hiertoe bon 39 der bonkaart KE 604 uiterlijk Zaterdag 20 April bij een han delaar in groenten en-of fruit inleveren Voorts wordt voor personen geboren in één der jaren 1925 t.m. 1943 U/2 ons ci troenen beschikbaar gesteld. Men moet ter verkrijging hiervan de bon D 39, C 39 of B 40 op een der genoemde dagen bij een handelaar in groenten en-of fruit inleveren. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat de Commissaris der Koningin een ambtelijk bezoek aan de gemeente zal brengen op Vrijdag en Zaterdag 26 en 27 dezer. Dc ingezetenen, die den Commissaris wensen te spreken, hebben daartoe de gelegenheid op Zaterdagmorgen 27 dezer van elf tot twaalf uur. Den Burg, 16 April 1946 De Burgemeester, REHORST AFD. TEXEL HOLLANDSE MIJ. VAN LANDBOUW. De algemene ledenvergadering van de afd. Texel der Holl. Mij. van Landbouw was goed bezocht, toen voorzitter A Keijser Rzn. de bijeenkomst met een woord van welkom, waarin hij zijn vreugde uitsprak over de belangstelling. Spr. constateerde, dat de besten der Texelse boeren aanwezig waren. Het belangrijkste agendapunt, dat be sproken werd, was de afvaardiging van twee leden naar het te vormen bestuur van de Stichting voor de Landbouw, afd. Texel. Als leidraad gold ook hier: de juiste man op de juiste plaats. Na een aangename discussie werd besloten, de heren H. J.Keijser Molen'nceve en Jb. Roeper, Kogerstraat, af te vaardigen. Na behandeling van enige ingekomen stukken sloot de voorz. de vergadering. In een vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Eierland werd als bestuurscandidaal voor de Stichting van do Landbouw gekozen de hoer C. J. de Lugt. TRANSPORTARBEIDERS VIERDEN FEEST. OUDESCHILD. Zaterdag j.l. heeft de Centrale Bond van Transportarbeiders afd. Texel een gezellige avond gehouden, die buitengewoon is geslaagd en waaraan bijna alle leden met hun vrouwen heb ben deelgenomen. Het feest begon om 8 uur met een gezamenlijke broodmaaltijd en eindigde de volgende moigen om zes uur met een. broodmaaltijd. Door de le den werden voordrachten en zang ten beste gegeven, terwijl de liefhebbers van dansen hun hart konden ophalen Bij de walsen was menig oudje an over de 60 nog van de partij Ook voor den inwen- digen mens was goed gezorgd, zodat er een prima stemming heerste. Een ogen blik dreigde de feestvreugde nog ver stoord ie raken, toen een aantal smulpa pen zich door het indrukken van een ruit van een groot aantal boterpunten hadden meester gemaakt, doch dc humor behield de overhand. Een groot werk is bijna voltooid. Toen de katholieke kerk te Den Burg tijdens de beschieting, nu ruim een jaai geleden, twee voltreffers kreeg, één te gen de toren en één, die een groot gat in het dvvarsschip veroorzaakte, werd een schade aangericht, die niet licht te her stellen viel. Het werk werd echter met voortvarendheid aangevat en dank zij de kundige leiding van den architect Overtoom uit Alkmaar en het vakman schap van den heer Duin van de weder opbouw boerderijen is thans de wond ge heeld en zijn bovendien in het gebouw zelf verfraaiingen aangebracht, die het bedehuis een waardiger aanzien geven. De heer Duin verzorgde het herstel aan de buitenzijde. Voor wat het binnen werk betreft, de restauratie der' plafonds werd uitgevoerd door de firma Kaandorp te Alkmaar terwijl de firma Z. Graaf, Hogerstraat. Den Burg, het herstel van muren en pilaren voor haar rekening nam. En nu er toch gewerkt moest wor den kreeg deze firma tegelijkertijd op dracht, het kerkgebouw door het ver richten van het zo nodige schilderwerk, meer glans te geven. De ramen komen terug. De gehavende gebrandschilderde ra men moesten worden uitgenomen; twee er van zijn reeds weer geplaatst en dezer dagen juist heeft pastoor Gussenhoven telegrafisch bericht ontvangen van de fa. A. Pater te Heilo, aan wie dit deel van het restauratiewerk is opgedragen, dat de overige ramen zijn afgezonden. Ze kunnen dus binnenkort worden verwacht en aangebracht en dan zal de Burgse ka tholieke kerk in haar oude glorie zijn hersteld. Het behoeft geen betoog, dat met een omvangrijk werk als dit een belangrijke som gemoeid is; zij wordt op ongeveer 12 mille geschat, waarvan een bedrag van omstreeks f 6500, volgens de raming van architect Overtoom, in aanmerking komt voor vergoeding wegens oorlogsschade. Voor het restant zal een beroep worden gedaan op de Texelse katholieken. V.V.V „TEXEL Wij kregen op ons verzoek om opgave van de nog beschikbare ruimte in hotels, pensions, gemeubileerde huizen. kamp huizen e.d. slechts een beperkt aantal opgaven binnen. Indien vóór Woensdag 25 April a.s geen verdere opgaven zijn ontvangen, nemen wij aan. dat de hotels, pensions etc., die ons geen opgaven de den toekomen, van Mei t.m. Sept. 1946 zijn volgeboekt. Aangezien al ons propagandamateriaal, bróchures en folders over Texel op 6 April 1945 verlorc-n zijn gegaan, doen wij een beroep op de leden om de eventueel in hun bezit zijnde dubbele exemplaren aan dc Vereniging te willen afstaan. De administrateur, Wilhelminalaan 45. Den Burg zal ze gaarne in ontvangst nemen. M. SCHOENMAKER 91 JAAR. 2e Paasdag wordt de heer M. Schoen maker, Molenstraat. 91 jaar. Wanneer men hem zo ziet, zou men niet zeggen, dat hij de .9 kruisjes reeds is gepasseerd. Dc Texelse Courant wenst hem van harte geluk en nog menig jaartje in goe de gezondheid. Dinsdag 23 April kunnen er geen koeien aangenomen worden voor de le- veringsmarkt. Nuchtere kalveren wel. Mestcontractvarkens kunnen alleen af geleverd worden, indien van te voren op gegeven. Varkens die aan de markt ko men zonder opgegeven te zijn. worden onherroepelijk teruggestuurd Diegenen die in het bezit zijn van een voorlopige vergunning voor het aanhou den vaji een huisslachtingsvarken, moe ten deze komen omruilen voor een org. kantoor Den Burg. Alleen zij, die uit sluitend in land- en tuinbouw werkzaam zijn, komen in aanmerking voor een huis slachtingsvergunning. P B H. MELK OVER DE WEG. Op de Westerweg nabij Den Burg is, waarschijnlijk ten gevolge van een de fect aan de stuurinrichting, een melk- auto, bestuurd door den heer Jn. Kuip, Oudeschild, gekanteld. Veel melk en wei gingen verloren. De bestuurder kwam er goed af, hoewel de cabine werd ingedrukt EEN WARMBLOEDHENGST OP TEXEL Het is aan de Texelse commissie ter bevordering van de warmbloedfokkerij op Texel gelukt, de hand te leggen op een prima Groninger warmbloedhengst. Deze zal gestationneerd worden bij den heer Joh. Kikkert. Westergeest. Nadere bijzonderheden over de hengst hopen wij later te publiceren. TEX. BOYS-NIEUWS. EN VERSLAG JAARVERGADERING. Programma 2e Paasdag: SRC 1-Boys 1, HRC 6-Boys 2. Voor het le aangevraagde uitstel is nog met- ontvangen. Het 2e is veel achter en zal wel spelen Zie késtje voor de elftallen, enz De Dinsdag 16 April gehouden jaar vergadering werd door 36 leden bezocht en had een zeer vlot en prettig verloop. De voorz. opent en heet allen hartelijk welkom, in 't bijzonder den adviseur, den Eerw. heer Kapelaan Vink Na voorle zing notulen en jaarverslag waarin vooral de nadruk wordt gelegd op de groei dei- vereniging. volgde een hartelijk applaus. Uit het verslag van den penn. bleek de financiële positie beter dan ooit. Dit mag echter geen aanleiding zijn om de con tributieplicht te verwaarlozen. Want als straks een goede trainer komt. weet ie der wat dit zeggen wil. De aftr voorz. wordt met algemene stemmen herkozen, dankt voor het ver trouwen en wijst op het vele werk. dat door het bestuur in het eerste jaar na de oorlog verzet is. Daarom eist hij van de leden ook hun plicht te doen. De terreindienst H. Zijm en K. Barhorst kregen voor hun keurig werk als een kleine waardering vrijstelling van con tributie, een paar sigaren en een ver diend applaus. Ook pennm. en comm. Jac. Schramv en M. Bakker werden herko zen, dus bleef het bestuur ongewijzigd. Voorz. hoopt op eenzelfde hechte samen werking als afgelopen jaar, tot bloei van de Tex. Boys. De elftalcommissie zal on gewijzigd haar moeilijke taak voortzet ten tot seizoeneinde. Dan krijgt de adviseur het woord. Hij spoort de leden aan. zich als R.K. voet ballers sportief, eerlijk en netjes te ge dragen, ook op geestelijk gebied en stelt de vergadering voor, de actieve bestuurs leden in het vervolg ook vrij te stellen van contributie. Dit wordt van twee kan ten van harte aangenomen. G. S.V. TEXEL. Ons Paasprogramma luidt: 2e Paasdag Texel 1 naar Wieringen te gast; reiskos ten worden vergoed en we weten uit er varing, dat ze daar slag van hebben een gezellige sfeer te scheppen, dus mogen wc verwachten, dat dit een interessant in termezzo wordt. Texel 2 ontvangt ZAP 1 en zal heel wat moeten meebrengen om 'n dragelijk figuur te slaan. Texel 3 gaat cp bezoek bij ZDH, waarvan thuis met 5-0 verloren werd. Dat was toch wel wat al te kras en het kan ook anders. Ver trek 1,45 van sportterrein af. Texel ver trek 8 uur. 10,15 van Koningsplein af per autobus De Haan. In onze afd. 4e kl. A. KNVB is Water vogels kampioen geworden. We wensen het in de promotiewedstrijden ook veel succes toe. Het eieren eten op Pasen is een oud gebruik cn al hebben we op Texel niet te klagen, toch schijnt het. dat we, in vergelijking met vroeger, al heel wat so berder zijn geworden. Als wc tenminste lezen, hoe onze voor vaderen met eieren overweg konden, is het geen valse onbescheidenheid, als wij onszelf als zeer gematigde eters beschou wen. Bij onze voorouders ni. moet het Paasmaal het belangrijkste onderdeel van deze feestdagen uitgemaakt hebben. Dit Paasmaal bestond hoofdzakelijk uit eieren, krentebrood en rijstebrij, waarbij ongelofelijke hoeveelheden werden ver slonden Vaak werden weddenschappen aangegaan, wie de meeste eieren kon eten. Dertig eieren was heus geen top prestatie. Het „officiële" rantsoen van een jaar of zo at men toen met het grootste gemak tijdens één maaltijd op. Er staat zelfs geboekstaafd, dat „Isaac de Vreter" uit Schagen een 60-tal gekookte eieren at en daarbij dertig liter bier dronk! Hij, die de meeste eieren in zijn maag had laten verdwijnen, werd op een wagen in triomf rondgereden Het houden van een eierenfuif is trouwens in Twente nog niet geheel on bekend. De gehele familie wordt voor de ze plechtigheid uitgenodigd. De eienen komen gekookt in grote schalen op tafel. De eerste eieren worden tegen elkaar ge slagen, hel laatste wordt met de schaal er bij gegeten. Dit laatste om onpasse lijkheid te voorkomen, daar ook de Twentse boeren met een groot aantal eieren wel weg weten. De lezer zal het met ons eens zijn, dat het met deze heren slecht eieren eten is. Bij dc Romeinen. Hoe het gebruik van eieren met Pasen overigens le verklaren? Van ouds reeds is het ei het zinnebeeld der vruchtbaar heid en van het ontkiemende leven. De Romeinen hadden hun eierspelen, wed strijden, die zij hielden ter ere van Castor en Pollux, die zouden zijn uitgebroed uit twee eieren, welke door Leda waren voortgebracht. Met de Paaseieren zijn vele merk waardige gebruiken ontstaan. Zo was in de 17e eeuw de eierdans in ons land een geliefd volksvermaak. Op de vloer werd een cirkel getrokken en daarin werd een hoopje eieren gelegd. De speler danste met ontschoeide voeten en de handen in de zijde, op één been en moest de eieren stuk voor stuk. zonder kneuzingen of breken, uit de kring hinkelen. Een ander geliefd spel, dat ook erg leuk is om te zien, was het eierengaren, een spel, dat een eeuw geleden op de Walcherse dorpen vrij algemeen was. Op Paasmaandag verzamelden zich dan alle dorpsbewoners om tc zien naar den eier- gaarder. De herbergier bracht een korfje met 25 eieren en legde deze op bepaalde afstanden op de weg neer. De eiergaarder trok intussen zijn jasje uit om zich vlug ger te kunnen bewegen, want hij moest de eieren weer een voor een 111 het mandje leggen. Een medespeler moest onderwijl naar de herberg lopen en daar een bewijsje halen. Wie het eerst met zijn taak gereed was, had de eieren ge wonnen. In plaats van de tippel naar de herberg nam men ook wel een tobbe met water, waarin een appel dreef. Met dc handen op zijn rug gebonden, moest de een de appel zien op te eten, terwijl de ander om de eieren aan het lopen was. Het eiertikken is een gebruik, dat men nog hier en daar wel vindt en zeer zeker in de huiselijke kring. Te Nes op Ame land, dat ook bekend is om zijn dansen de Sinterklazen, laten de kinderen hard gekookte eieren van het Paasduin rollen. Breekt daarbij een ei. dan wordt het ter stond opgegeten. Er zijn nog heel wat gebruiken en spelletjes met Paaseieren, maar wij zul len den lezer verdere beschrijvingen spa ren, hoe men vroeger op één ei meer of minder niet keek, nu wij thans de waar de van een ei zozeei zijn gaan waar deren!

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1