a< leslrijding coloradokever :oi an >w is >a Zuinig mei suiker )e I weetic Lammereninarlcl Eersteen Tweede Onderwijsvernieuwingsdag Het schone gelaat Hemelvaart Eerl jcloon nagedachtenis Dr. Jac. P. Thijsse I .E.S.O.-nieuws V.V.V. Texel O land ns mooie ei Besparing op liet Voederge- ImiiL' van de Pluimveeslapel Hoe hestaai 'l s'SDAG 29 MEI 194G. 59c JAARGANG. No. 5GIG. 4 ui EXELSCHE COURANT 5, Do Tha Burgemeester van Texel brengt ter nis van betrokkenen, dat naar het deel van den Inspecteur, Hoofd v. d. ntenziektenkundige Dienst, in de ge- inte Texel gevaar bestaat voop vesti- van de Coloradokever en dat dien- gevolge binnen deze gemeente alle aardappelen beteelde percelen door gebruikers in de periode van 30 Mei 5 t.m. 15 Juni 1946 ten minste een- ijkl '1 moe^en worden bespoten met water, **raan door de gebruikers op 100 liter gram calciumarsenaat is toegevoegd. bespuiting moet zodanig worden gevoerd, dat: een hoeveelheid, overeenkomend ongeveer 800 liter per h.a. gelijk- tig over het gewas wordt verdeeld; dat alle bladeren van de aardappel- nten met de vloeistof worden bevoch- Hor R. Ma! ir ai e pi; nen 1 en dat op zodanig uur en bij zodanige ersgesteldheid gespoten wordt, dat het vas nog dezelfde dag kan opdrogen, periode voor een tweede bespui ting u te zijner tijd nog worden medege ld. jevolg gevende aan het bepaalde in ikel 4, tweede lid, van het Colorado- verbesluit 1941, beveelt de Burge- t ester voornoemd de gebruikers van e met aardappelen beteelde percelen in gemeente de bovengenoemde maat- (elen te treffen. Zij, die niet zelf de latregelen kunnen treffen, wordt aan- jaden, zich te wenden tot de bekende oepssproeiers in de gemeente. yy^Texel, 22 Mei 1946. De Burgemeester voornoemd, REHORST. \ANVRAGEN GEDETINEERDEN. directeur van het Arbeidsbureau te xel vestigd de aandacht van belang- bbenden op het volgende: tegenstelling met het aanvankelijk publiceerde, dienen de werkgevers in landbouw en aanverwante bedrijven i aanvragen voor gedetineerde ar- idskrachten, voortaan minstens 3 dagen voren bij hem in te dienen, terwijl er ens rekening mede gehouden dient te uden, dat voor ieder apart object ook n aparte aanvrage ingediend behoort te >rden. Voorts wordt onder de aandacht van de rvoerders der gedetineerden gebracht, t, in tegenstelling met het aanvanke- T gepubliceerde bericht dienaangaan- de vrachtnota's eerst met ingang van Mei j.l. op mijn Bureau moeten wor- n ingediend. Ten slotte wordt bekend maakt, dat landbouwers, die met een ier|k°rt aan hakkers (24 cm.) te kampen ibben, deze tegen de kostprijs kunnen invragen bij den Oogstopzichter of op •t Arbeidsbureau. DISTRIBUTIEKANTOOR GEOPEND. Van 1 Juni af is het Distributiekantoor ior het publiek geopend iedere werkdag halve Zaterdag van 912 uur. clll Voorlopig geen» nieuwe bon. Als gevolg van de stakingen in de ha ns in Rotterdam en Amsterdam en de middels daarbij gekomen staking in de estersuikerraffinaderij te Amsterdam, |bl( oet men er rekening mede houden, dat ion i de lopende bon voorlopig geen bon )or consumptiesuiker zal kunnen wor- •n aangewezen. Het publiek wordt dan >k aangeraden met de suiker, welke zij ans nog ter beschikking heeft, uiterst linig te zijn. EEN NIEUWE SCIIOENENBON. In de loop van de maano7 Juni komen >or een schoenenbon in aanmerking zij, ier stamkaartnummer op een zes ein- ,11, gt, voor zover aan hen sedert 1 Jan '45 )g geen bon voor schoenen werd uitge- ikt. De plaatselijke distributiediensten Qillen na 1 Juli bekend maken, op wel- e dagen men de bonnen kan afhalen lo eil EI, EI Op 29 Mei zal een bon worden aange- ezen, waarop voor personen, geboren in f 132 of later een ei per verbruiker ver- •ijgbaar zal zijn. BANDPLAKKEN 40 CENT. Het directoraat-generaal van de prij- n deelt mede, dat voor het plakken van en rijwielbinnenband ten hoogste 40 cent lag worden berekend. Tot voor kort erden nog prijzen van f 0.75 en f 1, evraagd, maar nu de bandenpositie zo- eel is verbeterd, dat de oude opgelapte anden veel minder voorkomen, wordt 0.40 voor een bandenreparatie voldoen- e geacht. Aan de dames, die met oranje, groene n zwarte verfplekken op hun gezicht ns raam passeerden, konden we al dade- ijk zien, dat het .tweede lameren- narkt" was. Het was weer een ouder wetse, gezellige drukte op de Groene- ilaats en aan de file wagens, die de 'arkstraat inreed leek schier geen einde e komen. «De aanvoer bedroeg 3000 lammeren, Jie nagenoeg allen werden verkocht. De rijzen variëerden van de f 20 tot f 29. Yaast de vele kijkers waren er flink wat topers, terwijl de handel tamelijk vlot nag worden genoemd. Den Burg. 27 Mei 1946. Aangevoerd: - varkens, 9 koeien, 34 n. kalveren (leve ring). 8 koeien f 450-650. 6 graskalveren *120170. 4 n. kalveren f4060. 3000 lammeren f 1929. 32 biggen f 4065. De eerste onderwijsvernieuwingsdag, gehouden in de Raadszaal, werd geopend door den "burgemeester van Texel. Deze sprak als zijn mening uit, dat er wellicht weinig te veranderen zou zijn aan het onderwijs, maar dat bezinning op het zo belangrijke werk van den onderwijzer altijd zeer nodig was. Hij hoopte dan ook, dat deze vernieuwingsdagen vruchtbaar zouden zijn voor het ondierwijs. Daarna was het woord èian den heer D. L. Daalder over „De school der toe komst en wat haar in de weg staat". Er zal altijd een school der toekomst zijn, daai de school altijd een vergroeiing met het leven moet laten zien. In de loop dei- tijden is telkens opnieuw de tegenstel ling: collectivisme-individualisme opge treden. In een golfbeweging wisselden deze tijdperken elkaar af. (Renaissance, Franse Revolutie, Napoleon, Russische Revolutie, Italiaans- en Duits-facisme). Het individualisme werd gekenmerkt door een critische houding t.o de vormen der collectiviteit; het collectivisme door een eigen ideologie; een critiekloos aan vaarden van eigen vormen. Gaan we weer een tijdperk van indivi dualisme tegemoet? Is deze golfbewe ging een noodlot? Zal de toekomst een anarchie zijn? Nee, optimisme is mogelijk. De ge meenschap moet niet uit het oog verlo ren worden, het individu moet erkend worden. Individu-in-gemeenschap, zie daar de richtlijn voor de school der toe komst. Dat de school de mogelijkheden bezit, bewijst de Werkplaats Kinderge meenschap van Ir. C. Boeke. In samen werking met prinses Juliana en den heer Bolkestein, zijn zelfs plannen ontworpen voor een internationale Kmdergemeen- schap. Alle scholen zullen drie dingen moeten doen: observeren, determineren en se lecteren van kinderen. Dus eerst het k.nd waarnemen, dan zijn individuële ge aardheid voorlopig bepalen en dan voor lopige schifting Variaties en overplaat singen tussen de verschillende vakken en schooltypen moeten steeds mogelijk blij ven; daarom zijn de bepaling en de schifting steeds voorlopig. De school organisatie moet heel anders worden: het voortgezet onderwijs moet als onder bouw hebben een Algemene Middelbare school (A.M.S.) tot 15 jaar. Deze school moet zijn: een determineerschool, waar hard gewerkt wordt, maar ook gespeeld. De omgang en de leerwijze zullen heel anders zijn. De kinderen moeten van de school gaan houden! Vrije orde is hier voor een eerste vereiste. Het U.L.O biedt een goed uitgangspunt voor een dergelijke school. Het M.O. is zeer con servatief, en wil vooral niet met het U L.O. samenwerken. In de weg staan ver der: 1. de slechte opleiding van leer krachten. 2. de grote klassen. 3. het ge ringe salaris. 4. het maatschappelijke vraagstuk. Nadat tal van vragen beantwoord wa ren, die wij hier verder helaas niet kun nen vermelden, was deze eerste lezing beëindigd. Op de tweede dag zou de Insp. v.h. L. O., de heer J. J Feringa, spreken. Deze was echter verhinderd, en zal later spre ken op een nader te bepalen datum. In plaats daarvan sprak de heer F. Daalder over het onderwerp „Heemkunde in be langstellingscentra". Heemkunde is een woord, dat vooral in de natio,naal-socialistische overheersing een ongunstige klank heeft gekregen. Andere woorden als: kennis van eigen omgeving, of zelfs omgevingskunde. schieten te kort Heemkunst moet steeds een inleiding zijn tot het buiten het heem liegende. Streekchauvinisme moet voorkomen worden! De verwerking is het beste mogelijk in belangstellingscentra Het gevaar dreigt, dat er methoden van pasklare belangstellingscentra ontstaan; eigen initiatief blijft de hoofdzaak, hoe wel algemene richtlijnen nodig en ge wenst blijven Heemkunde is een vakgroep van aard rijkskunde, geschiedenis en biologie (plant- en dierkunde). Als hoofdthema's werden genoemd voor de hele lagere school, achtereenvolgens: Wie ben ik? (de Zij was niet knetp, eerder lelijk te noe men. Een zeer ernstige ziekte had haar sporen op haar qelaat achterqelaten, ja- jaren geleden. Zo trof ik haar in het ziekenhuis, een vrouwtje van middelbare leeftijd. Zij. zat half in het witte bed, de ogen ge sloten, het hoofd iets omlaag gebogen. Er klonken lichte voetstappen in de gang en twee meisjes kwamen schuch ter de ziekenkamer binnen. Over haar wangen treuzelden een paar dikke tra nen. Of waren het parels, die de liefde van de kinderen tot hun moeder uit straalden? Het oudste meisje raakte even moeders smalle hand aan. Lanq- zaam trokken de oogleden van de zieke op, twee ogen zochten rond en.her kenden. Toen gleed er een glimlach over het onknappe gelaat, als de glans van een engel. Het was alsof de zon door een donkere wolk heen brak. Niet lang daarna is zij gestorven, maar nooit vergeet ik dit gelaat. Niet knap in de gebruikelijke zin, maar schoon door de moederliefde, die haar glans erover spreidde. En dan lopen er nog zovelen, met schoonheid begenadigden, rond, wier qelaat verdonkerd wordt door een trek van ontevredenheid verbindingen binnen de Ik-ruimte); Bij ons thuis, (de verbindingen met de fami lieruimte); Ons dorp (de verbindingen binnen de dorpsruimte; wij wonen op een eiland (de verbindingen binnen de eiland ruimte; Texel en de wereld (de na tuurlijke,. geestelijke en stoffelijke ver bindingen met Nederland/ Europa, We relddelen. Heelal). Deze thema's worden verwerkt in cen tra, die vrij gekozen worden. Versplinte ring van de leerstof wordt voorkomen, doordat in elk centrum dezelfde hoofdge dachte terugkomt: van heem naar niet- l eem. Het klassikale op elkaar stapelen van leerstofgedeelten, als stenen, die een huis vormen, moet vervangen worden door kleinere afgeronde stofeenheden, die ondanks individuële keuze onderling ver bonden zijn door het cement der be langstelling, de werksfeer en de werk houding. Hierna volgden: een toelichting op het heemkundeplan, dat voor de school te Oosterend ontworpen is, en op de nieu we rooster die daarvoor nodig is, bene vens het voorstel orrpte komen tot een vermeuwingskern hier op Texel, waarin gezamenlijk bepaalde leerstofeenheden uitgewerkt zouden kunnen worden. Het voorstel werd aangehouden tot de laatste lezing van de vernieuwingscursus, onder het motto: eerst horen en dan doen. Tal van vragen werden 's middags be antwoord. De 3e lezing wordt gehouden op' Zater dag a.s. om 9 uur in de Lagere Land bouwschool (sluiting half één uiterlijk). De heer B. T. Zondervan zal dan spreken over .Expressiemogelijkheden bij kinde ren". U komt toch ook? Wij moeten er iets van verstaan, dat de hemelvaart van Jezus voor al Zijn jon geren van alle eeuwen een oorzaak van grote blijdschap moet zijn. Wij, mensen, zijn door onze eigen schuld aardbewoners zonder meer ge worden. In onze zucht op ons zelf te staan en ons eigen ik op de troon te plaatsen hebben wij de hemel boven ons gesloten en de afgrond beneden ons ge opend. Wij zijn eigenzinnige, dwaze zwer vers, die vroeg of laat allemaal hun graf vinden. Terwijl toch de hemel als de sfeer van de ongerepte heerlijkheid en majesteit van God, als Zijn woning, ons eigenlijk thuis behoorde te zijn. Wij horen bij God en wij verzinken in de afgrond. Maar nu is daar Jezus, onze Heer, die van God uitging en tot God heengaat Om onzent wil. Hij is nedergedaald tot in de benedenste delen der aarde, maar dan ook opgevaren tot de hoogste hemelen, van God tot God. Om aan ons arme, el lendige zwerversbestaan 'n eind te maken en ons weer als Gods kinderen voor te gaan naar huis. Met Kerstmis heeft Je zus de hemel verlaten om onder ons te komen, met Pasen wordt het graf ge opend, met Hemelvaart wordt de hemel ontsloten. Om onzentwil. Het is de Zoon des mensen, die dit alles voor ons vol brengt. Zouden wij dan niet blij zijn, eerst dat God ons bezoekt, dan dat de dood overwonnen wordt, eindelijk dat de hemel ons geopend wordt? Intens blij door de zekerheid, dat Jezus straks weer- komt om al de Zijnen thuis te "halen, voor wie Hij nu een plaatsje bereidt? Uit: „Overdenkingen" van wijlen Ds P. A. E. Sillevis Smit. Op 8 Jan. 1945, is Dr. Jac P. Thijsse te Overveen overleden, ruim 79 jaar oud. Het lag in de bedoeling van zijn vele vrienden hem op zijn 80ste verjaardag, 25 Juli '45 te huldigen door hem een feest uitgave aan te bieden, die artikelen zou bevatten over veldbiologie, natuurbe scherming enz., onderwerpen, welke Dr. Thijsse zo bijzonder na aan het hart la gen. Zij zijn niet meer in de gelegenheid geweest hem dit genoegen te doen; zij kunnen alleen nog zijn nagedachtenis eren. Daarom is een comité gevormd, dat gemeend heeft het initiatief te moeten nemen tot de stichting van een perma nent fonds, het „Dr. Jac. P. Thijsse- fonds", dat tot algemeen doel zal hebben, de voortzetting van het levenswerk van Dr Thijsse, hetwelk, zoals boven uiteen gezet, gericht was op het bevorderen van natuurliefde, natuurstudie en natuurbe scherming. Het comité, waarin o.a. zitting heeft de heer P. Dros Albzn., Den Burg, Texel, overweegt enerzijds de bijeen te brengen gelden te gebruiken bij het verwerven van een natuurmonument, waaraan de naam van Thijsse verbonden zal worden, anderzijds door gelden te reserveren voor de inrichting van een speciale Heimans- en Thijsse-afd. i^ het populair-weten- schappelijk. Natuurhistorisch Museum, dat in de toekomst te Amsterdam zal ver rijzen. Voorts is gedacht aan de vervul ling van een persoonlijke wens van den overledene, t.w. de stichting van een werk-gebouwtje in Thijsse's Hof, dat zal kunnen dienen als studie-localiteit (waar voor reeds een kleine bibliotheek aanwe zig is), voor het inrichten van tijdelijke tentoonstellingen op natuur-historisch gebied. Ten slotte zal dit fonds steun kunnep verlenen aan al datgene, wat kan KLEUTERKLAS GEOPEND. DEN HOORN. Op initiatief van mevr. Alderliefste, is na enige maanden voor bereidend werk, een kleuterklas geopend. Het daarvoor benodigde materiaal, zoals tafels en stoelen, is door de bewoners van Den Hoorn zelf vervaardigd. Aan vrijwillige bijdragen is f 900 ontvangen. Voorwaar een mooi bedrag. Verder zal men door 't verkrijgen van donateurs in de verdere onkosten voorzien, terwijl van de zomer een verloting zal worden ge houden. Er is een bestuur gevormd, met mevr. Alderliefste, voorzitster, den heer J. Bakker, penningmeester en mevr. Bak ker, secretaresse. Als onderwijzeres is mej. Hannie Huis man aangesteld, die in „Ons Huis" de kleuters de eerste beginselen van het onderwijs zal bijbrengen. In verband met de veranderde treinen loop, zal met ingang van 3 Juni a.s. de eerste- en laatste boot een kwartier eer der van Texel vertrekken. De tijden van vertrek zullen dan zijn: van Texel 's mor gens 5.45 uur en 's 'avonds 16.45 uur. Neem hier goede nota van, anders is de boot voor uw neus weg en dan is „de boot an". BENOEMD. DE WAAL. De heer L. Pieterse, hoofd der school alhier, is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd tot hoofd aan de o.l. school te Wolversdijk. Tot hulp-inspecteur bij de Zuid-Hol landse varkenscentrale, standplaats Gou da, is benoemd onze vroegere plaatsge noot W. Roeper J Czn. NIEUWE INSPECTEUR VAN DE LANDBOUW. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft den heer Ir. W. C. van der Meer, Rijkslandbouwconsu- lent te Barendrecht, benoemd tot Inspec teur van de Landbouw. strekken tot het opwekken van de liefde voor en het behoud van natuur en land schap van ons land. Het is de bedoeling een grote nationale inzameling te houden, waardoor ieder, die iets aan Thijsse te danken heeft, in de gelegenheid wordt gesteld bij te dragen aan de voortzetting van Thijsse's levens werk. Bijdragen, grote en kleine, worden gaarne in ontvangst genomen door den penningm van het comité, den heer H. Kleijn, N. Amstellaan 83, Amsterdam-Z., die verzoekt de gelden te gireren op zijn rekening bij de Rott. Bank vereniging N V., te A dam of op postgiro nr. 3011, ten name van genoemde bankinstelling met de toevoeging „rekg H Kleijn. Ere- betoon Dr. Thijsse". Ingevolge beslissing van den minister van Financiën d.d. 21-3-1946. nr. 156, kunnen giften voor het „Dr. Jac -P. Thijsse-fonds" worden afgeschreven van geblokkeerde rekeningen TWEE EMMERTJES WATER HALEN. Ongetwijfeld zullen vele Texelaars, en vooral de zindelijke huisvrouwen zich af gevraagd hebben, waar of de pomp ge bleven is, die tot de vaste stoffering van de Stenenplaats behoorde. Weest gerust, lezers! Na informatie bij den directeur van gemeentewerken werd ons medegedeeld, dat het wachten is op 'n nieuwe pomp. Aanvankelijk had men de oude vallen keren, maar het hout was dusdanig verrot, dat daaraan niet viel te denken. Nog even geduld en ge kunt weer te gen uw buurman zeggen: „loop naar de pomp!" Leden van de Bedrijfshoreca kunnen aanvragen indienen voor papieren ser vetten en toiletpapier bij de Bedrijfshore ca, Koninginnegracht 58-59 te 's Graven- hage. Er dient opgegeven te worden aan tal kamers en toiletten. Pensionhouders met meer dan 10 gas ten kunnen bij de Kolencommissie in Den Helder aanvragen indienen om toe wijzing van vaste brandstoffen. Iedere Maandagmorgen houdt «een vertegen woordiger van de Kolencommissie zit ting op het raadhuis te Den Burg. BE EXPORT VAN BLOEMBOLLEN NAAR ENGELAND. „United Press" meldt, dat van 1 Juli 1946 tot 1 Maart 1947 6000 ton bloembol len uit Nederland zonder invoervergun ning in Engeland geïmporteerd mogen worden. Hoewel dit cijfer geheel voor rekening van United Press moet worden gelaten, wordt verwacht, dat de officiële cijfers hiervan niet veel zullen afwijken. LANDBOUW. NALEVING C.A.O.-TEXEL. Door een aantal arbeiders en werkge vers worden de bepalingen van de collec tieve arbeidsovereenkomst, speciaal wat betreft de vrije Zaterdagmiddag, niet na gekomen. Voor de arbeiders, die zich aan de bepalingen van de C.A.O. wensen te houden, geeft dit voortdurend moeilijk heden. Wij wijzen alle betrokkenen, zo wel werkgevers als werknemers er dan ook nog eens met nadruk op. dat aan de vrije Zaterdagmiddag, enkele toegestane uitzonderingen daargelaten, beslist de hand moet worden gehouden om onaan genaamheden te voorkomen. De Looncommissie uit de Texelse Landbouworganisaties. KUIKEN MET DRIE POTEN. DEN HOORN. Bij den heer J. Bakker is een kuiken met 3 poten geboren. Dit is in ons dorp niet eerder voorgekomen. HANDELSREGISTER. Ingeschreven onder no. 9143 W. Gris- nich, Hallerweg 7. Den Burg, reparatie en handel in radio-apparaten. Het zal niet lang meer duren of Texel wordt *weer bezocht door duizenden vreemdelingen, die na vele jaren hun vacantie weer op Texel komen doorbren gen. Is het donder, nu de natuur hier nog ongerept en voor de oorlog gespaard bleef? Maar hoe staat het met de Texelaars zelf, hebben zij ook nog oog voor het vele schone, dat ons eiland biedt? Wanneer wij nu eens de moeite ne men om een wandeling of fietstocht te maken naar het Panorama en de Hogen- berg. dan zal die moeite ruimschoots be loond worden. Rechts ligt Westergeest met zijn uitgestrekt dalend en rijzend land. Voor ons uit zien wij het Marsdiep met zijn talloze visserscheepjes, die als kinderspeelgoed ronddobberen; en dan het laantje bij Brakenstein, één grote erepoort gelijk. Links zien we Oudeschild met zijn masten in de haven en zijn oude vertrouwde molen. Als wij die molen in de oorlogsdagen niet bezeten hadden, wat zouden de huismoeders dan nóg meer zorgen gehad hebben. In gedachtep zien we de stroom van mensen weer gaan met koeries, oude kinderwagens of een bandloos rijwiel, dat knerpte over de scherpe grintwegen. Waar zij heengin gen? Je kon het we) raden, op de dors machines af, waar ze 25 kilo tarwe kon den bemachtigen. Wat konden de .huis moeders toen veel, wie zal haar een ere saluut onthouden? Maar welke huisvader zal haar dan ook de vreugde wallen ont houden eens een dagje er uit te gaan om te genieten van al het schone, dat het Texelse landschap biedt? De schoon maak is achter de rug, de bussen rijden weer. en wat betekenen een paar kilo meters lopen vergeleken bij de tochten om voedsel waarvan we zoëven gewaag den? Moeders van Texel, gaat er een dezer dagen op uit, nu de natuur nog op haar mooist is en laat u een ogenblik uittillen boven de sleur van het alledaagse, dan zult ge instemmen met de dichtregels van Guido Gezelle* Mij spreekt de blomme een tale, Mij is het kruid beleefd, Mij groet het altemale, Wat God geschapen heeft. De schaarste aan voedingsmiddelen, zo wel voor mens als dier maakt het nood zakelijk, dat de landbouwers op zo zui nig mogelijke wijze de beschikbare voe dingsmiddelen gebruiken. Iedereen, ook de pluimveehouder, zal er aan moeten medewerken, het voederverbruik voor zijn veestapel zo klein mogelijk te doen zijn. Bij de opfok der kuikens zal men, indien zulks door sexen mogelijk is, of anders zo snel als het geslacht te bepa len is, door afmaken der haantjes, het voedergebruik moeten verkleinen. Hoe wel het te betreuren valt, dat op deze wijze de hoeveelheid dieren voor de slacht aanzienlijk zal worden verkleind, dient men er toch van uit te gaan, dat een pluimveestapel, die zoveel mogelijk eieren kan produceren, voor ons thans van het meeste belang is. De oudere kippen zullen zorgvuldig moeten worden geselecteerd; niet-leggen- de die ren en hennen, die de voederkosten niet opbrengen, moeten voor de slacht worden verkocht. Pluimveehouders, die niet aan hun plicht tot het leveren van eieren voldoen, kunnen verwachten, dat er maatregelen genomen zullen worden om bij hen hoenders in beslag te nemen. Eenzelfde maatregel dreigt ook tegen hen. die meer dieren aanhouden dan hur vergunning toestaat of meer dan het aantal, dat zij bij de registratie hebber opgegeven. Voorts zal, indien de voeder situatie dit noodzakelijk maakt, de pluimveestapcl worden aangepast aan de mogelijkheden, welke het beschikbare pluimveevoeder toelaat. Ze kwamen met de boot mee, een heei en een dame, die deze zofher hun vacan tie op Texel wilden doorbrengen. Zij had den een paar beste fietsen onder zich ei 1 waren er op ingesteld een tocht over he gehele eiland te maken. Meneer vouwdi een kaart van Texel open en mevrouv raadpleegde de pensiongids om te ziei wat haar het beste leek. „We zullen opstappen", oordeelde me neer, nadat hij de kaart in zijn binnenzal gestoken had. Hij sloeg zijn been over zadel, zij nam een wipje en daar ginj het tweetal de haven af Maar bij de cou r; pure deed een luide knal hen van hui zadel springen en keek meneer of me| vrouw haar band en zij of zijn band ge sprongen was. Alsof ze dat niet voelderi Het was meneer zijn band. Hij diepte eei' L hagelwitte zakdoek uit zijn broekzak op veegde zijn hoofd af en toen. „Vrouw ik heb het gevonden, we hoeven niet ver der naar pension te zoeken zie slecht omhoogen meneer wees naar de ruin van Bakkers' koffiehuis. Mevrouw zag, en lasGezellig zit 6 je". Tableau! VERGADERING CHR. LANDARBEIDERSBOND. DEN HOORN. Woensdag 28 Mei hiel E de Chr. Lapdarbeidersbond een ledenvei gadering. Het bestuur werd als volgt s£, f mengesteld: W. Schuyl, voorz., W. Jor, ker, secretaris, G. Jonker, penningmee.' g ter. Deze vergadering werd gehouden i „Ons Huis" en had alleen tot doel een be stuur te kiezen, dat nog niet was b<C noemd.

Texelsche Courant | 1946 | | pagina 1